Turken perst elkaar af X-TRA BINNENLAND 2 Wandelaar moet weer ruimte krijgen RaPPort Nationale Recherche Condoom niet langer norm bij homo's Bert en Marja uit de Diamantbuurt weer onderdak Circuit V3TI Verlaat trouwfeestje voor Mabel en Friso Therapie via internet even goed als op de divan Unifil-militairen kampen nog met problemen Hoogervorst keurt acties huisartsen af tunnel Den g lekt weer c - De Haagse tramtun- weer. Niet met bakken, ch sijpelde het water veelgeplaagde onder verbinding onder het stadscentrum binnen, de glazen tegels in de elegen Grote Markt- leek gebroken en liet re- ater door. De tramtunnel I angs geopend, na jaren I ging en tientallen miljoe- (tra kosten, doordat de /I nen tunnelbak lek bleek. w ministeries der vertraagd tAC - De nieuwbouw voor ïisteries van justitie en nlandse zaken gaat een ging van zo'n twee jaar apen. Dit als gevolg van tspraak die de Raad van leed in het conflict over Hiingcomplex 'de Zwarte ma'. De gemeente wil dit lomplex slopen ten be- van twee kantoortorens k 140 meter hoog voor de [departementen. De nog febleven huurders proce- l om sloop te voorkomen. In komt om |lchietpartij tl - Door een schietpartij inen is in de nacht van ig op woensdag een 41- fcaféeigenaar uit Amster- in het leven gekomen. De ;e verdachte is korte tijd igehouden. De schiet- jgebeurde tijdens een lenwisseling in een café it Kruidenhof. De bar- :n de schutter waren daar ti met een schoonmaker -Jezig- donderdag 25 november 2004 «A: lelijl ,ra bewaking stmarkt stopt Raad kiest jgemeester I uc - De PvdA dient over weken een initiatief- - Dorstel in voor de door de enteraad gekozen burge- er. Deze variant dient als atief voor de direct door I ralking gekozen burge er. De PvdA-leden heb ei ch deze zomer in een leging uitgesproken voor g jrgemeester die door de 1 n: mteraad wordt gekozen. jeede fase irg mag niet aac - Amsterdam mag iet beginnen met de aan- n de tweede fase van rijk IJburg. Dat heeft de van State besloten. Vol le Raad zijn de gevolgen naa iet milieu in het IJmeer doende onderzocht. De e fase bestaat uit 9500 igen op kunstmatige ei- n in het IJmeer. :eijrling bedreigt nt met dood i - Een 17-jarige leerling e Thorbecke Scholenge- schap in Zwolle heeft een ige docent van de school eling met de dood be- l De docent heeft aangif- laan. De leerling gedroeg linsdag vervelend tijdens waarna de docent hem s uitstuurde. Na de les te de leraar een beoorde- ormulier op, waarop hij igen met een 1 beoordeel- or brutaal gedrag. Toen de ig dit las, ging hij door het bedreigde de docent. haltes met fieautomaten le - Vervoersmaatschappij exxion gaat vanaf juli en- lushaltes uitrusten met automaten. Het gaat om roef op haltes op de lijnen ngen-Heerenveen-Lely- Zwolle-Emmeloord en Dronten-Lelystad. „Als Def een succes is, willen ischpk automaten in andere van het land neerzetten", een woordvoerder. ner verkracht chatcontact 3 en Eio - Een 14-jarige meisje t Twentse Hengelo heeft fte gedaan van verkrach- Dat zou gebeurd zijn in de van een 43-jarige igenoot. Het meisje had iti in via een chatbox leren en en had met hem een af- k gemaakt. In zijn woning ij zijn verkracht. De Hen- heeft zich later vrijwillig ^ste t politiebureau gemeld. amsterdam/gpd - Bert en Mar ja, die zich uit de Amsterdamse Diamantbuurt lieten wegjagen door Marokkaanse jongeren, 'hebben er weer een beetje zin in'. Over drie weken trekken ze in hun nieuwe, opgeknapte wo ning. Ergens ver van de Dia mantbuurt, waar precies hou den ze liever geheim. „Het is een leuk huisje in een doorn/anp - Nederlandse mili tairen die 25 jaar geleden actief waren in Libanon kampen nog steeds met ernstige psychische problemen. Dat blijkt uit voor lopige resultaten van onder zoek in opdracht van het Vete- raneninstituut onder 3000 Liba- non-veteranen. Hoeveel militai ren nog steeds de gevolgen merken, kan het instituut niet aangeven. Tijdens de Unifil-missie in Li banon kwamen negen Neder landse militairen om het leven. Nederland deed daar tussen 1979 en 1985 mee met in totaal 8675 militairen. Het instituut krijgt veel zorgelij ke verhalen te horen. Omdat er met een groot aantal Unifil-mi litairen geen contact is, kan een woordvoerder van het Vetera- neninstituut geen algemeen beeld van de hele groep geven. Zaterdag 27 november komen de Unifil-veteranen bijeen in Havelte voor een reünie. Daar wordt het boek Vredesmacht in Libanon verspreid dat ook de psychische problemen als ge volg van de missie beschrijft. den haag-hengelo/anp - Mi nister Hoogervorst (Volksge zondheid) heeft de doorverwijs- acties van huisartsen in Twente afgekeurd. Ruim tachtig huis artsen behandelen sinds giste ren geen patiënten meer, maar verwijzen direct door naar zie kenhuizen en zorgverleners. Zij voeren actie tegen voorstel len van Zorgverzekeraars Ne derland om de norm voor de omvang van een groepspraktijk te verhogen van 2300 naar 3000 patiënten. Door de acties wor den de ziekenhuizen in de regio extra belast. Tegen de wil van de minister heeft de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) zich achter de actievoerende artsen geplaatst. De LHV wijst er op dat acties niet gevoerd worden voor meer inkomen, maar voor behoud van de kwaliteit van de huisart senzorg. „Die kwaliteit kalft noodgedwongen af als gevolg van het beleid van het ministe rie, waardoor de huisartsenzorg op den duur dreigt te verdwij nen", stellen de huisartsen. rustige, goeie buurt", zegt Mar ja. Een eerste aanbod voor een woning aan een plein in het stadsdeel Oud Zuid hebben ze afgewezen. Een nette buurt, maar aan een plein en dat durf den ze niet meer. „Je weet maar nooit of daar ook Marokkaanse jongeren gaan rondhangen. We wilden het risico niet lopen." Ruim een maand geleden ver liet het echtpaar met twee jon ge kinderen zijn woning, nadat een baksteen door hun ruit werd gegooid. Sindsdien loge ren ze bij familie - in afwach ting van een ander huis. Het zorgt voor een hoop stress, zegt Marja. Ze zagen om de ha verklap hun dichtgetimmerde hoekwoning op televisie voor bijkomen, de graffiti en de op merkingen van de buurtbewo ners. Veel onbegrip ook. „Via, via hoorde ik dat iemand op de ra dio had gezegd, dat ik altijd topless in de tuin lag te zonnen. We hadden daar niet eens een tuin. Ja, een geveltuintje." En er zijn reacties waar Marja krom me tenen van krijgt. Bijvoor beeld dat zij en haar man de jongeren hebben geprovoceerd en dat ze de ellende aan zich zelf te danken hebben. „Kijk, als andere mensen hun mond willen houden, prima. Maar ik grijp in als ik criminele activiteiten voor mijn deur zie. Dat heeft met normen en waar den te maken." H nuAiic/r.iin. Iiictitia hoaff ctpr. van Hp imnnrt pn Hislrit door Cijs Korevaar den haag - GroenLinks-Kamer- lid Wijnand Duyvendak wil aandacht voor de wandelaars in Nederland. De wandelpaden worden steeds meer doorsne den door wegen, fabrieksterrei nen en spoorwegen. Dat moet anders. De wandelaar moet weer de ruimte krijgen. Waarom nu aandacht voor wandelpaden als iedereen praat over asfalt en megaprojecten? „Het is al veel langer een punt. Wandelaars merken dat ze niet verder kunnen op de paden. Steeds weer worden die door sneden door nieuwe wegen of door bedrijfsterreinen. En de NS sluiten de kleine overwegen vanwege de veiligheid. Een paar kilometer verderop wordt wel een tunneltje aangelegd, maar een wandelaar is dan de route kwijt. Met een auto rijd je zo om, maar lopend gaat dat niet gemakkelijk. Wandelclubs wor stelen er al veel langer mee en Groenlinks wilde het aan de orde stellen. Zeker nu het kli maat er naar is dat we praten over megaprojecten, wegen bouw, spoorwegen. Daarom ben ik met een initiatiefnota ge komen." Wat is dat, een initiatiefnota? „Sinds begin dit jaar kunnen kamerleden niet alleen een ini- tiatiefwet indienen, maar ook een eigen nota. Ik wil een echt debat over een wandelpaden plan en ik zocht een manier om dat te doen. Ik kan het tijdens de behandeling van de begro ting doen, maar heb maar acht minuten spreektijd. Kan ik er een minuut over praten, een motie indienen en dat was het dan. Op een nota volgt een de bat in de kamercommissie." Wat is het belang van wande len? „Het probleem van het platte land is dat het ontoegankelijk is. Alleen als er ijs ligt en we kunnen schaatsen, kom je echt in het landschap. Maar dat ligt er zelden. Wie wil wandelen, loopt vast. Heel veel mensen willen een ommetje maken vanuit hun huis of in het week einde echte wandelingen ma ken. De mensen hebben meer vrije tijd en het is goed voor de lichaamsbeweging van ouder wordende mensen." Wat wilt u bereiken? „Ik wil dat het recht van over steek wordt vastgelegd, zodat het wandelpad doorloopt als het door een nieuwe weg wordt doorkruist. En er moet recht op oeverpad komen, zodat men sen langs het water kunnen lo pen. Het rijk moet vergoedin- zwolle/gpd - Justitie heeft ster ke aanwijzingen dat terroristi sche organisaties zoals de Koer dische vrijheidsbeweging PKK en de marxistische organisatie DH- KP-C Turkse criminelen in Neder land afpersen. Het openbaar mi nisterie is een onderzoek begon nen naar de verbanden tussen criminelen en extremisten. Officier van justitie Remco van Tooren van het landelijk parket vermoedt dat criminelen 'een deel van de winst moeten af dragen voor het goede doel'. „Vaak zijn terroristische organi saties goed op de hoogte van wie zich binnen criminele net werken ophouden. Ze weten dus waar het geld zit." Over de omvang en schaal waarop dit soort praktijken zich voordoen wil Van Tooren niets kwijt. „We doen nog volop onderzoek. Harde gegevens dat drugsgel den worden gebruikt voor ex tremistische groeperingen ont breken nog." Extremistische organisaties 'collecteren' ook bij landgeno ten. Wie weigert geld af te staan, wordt bedreigd. Van Tooren zei dit gisteren in een toelichting op de presentatie van een onderzoek naar Turkse georganiseerde criminaliteit in Nederland. Daaruit blijkt dat Turkse misdaadorganisaties nog steeds een groot gedeelte van de import en distributie van heroïne beheersen. Nu in Nederland het aantal gebrui kers stabiel is, wordt veel door gevoerd naar Groot-Brittannië. De nationale recherche consta teert dat 'de geweldspiraal stij gende is'. Turkse criminelen ge bruiken steeds vaker geweld om conflicten op te lossen. Opval lend is daarbij dat liquidaties en afranselingen steeds vaker overdag in het openbaar plaats vinden, terwijl dat voorheen vaak 's avonds of 's nachts in de beslotenheid van een huis of s koffiehuis gebeurde. „Dit leidt tot een toename van gevoelens van onveiligheid bij burgers aldus Jan Boersma. unithoofd van de nationale recherche. De Turkse onderwereld verlegt en breidt haar activiteiten uit naar andere terreinen, zoals- pinpasfraude. Magneetstrips van bank- of tankpassen wor den gekopieerd, 'geskimd'. Turkse criminelen zijn ook ac tief in steeds meer frauderende uitzendbureaus, waarmee ille galen aan het werk worden ge zet, en in mensensmokkel en vrouwenhandel. „Opvallend is dat met name de relatief jonge re generatie zich hiermee in 'netwerkverband' bezighoudt. De heroïnehandelaren zijn vaak ouder en opereren binnen een organisatie met sterke familie banden", zegt Van Tooren. Een wandelaar loopt steeds vaker vast. Archieffoto gen beschikbaar stellen voor boeren die het recht van over pad toepassen. Minister Peijs moet met een rijkswandelnota komen. Wandelen moet ge woon echt een issue worden." „Vergelijk het met het fietsbe- leid. Dat was tot de jaren tach tig geen onderwerp. Dat is daar na pas gekomen. Dat moet bij wandelen ook zo gaan. Wij zoeken als Groenlinks naar dingen waar we wat mee kun nen bereiken. En dat kan bij wandelen, want wandelaars ko men overal vandaan. Dat loopt door de partijen heen." den haag/gpd - Mabel en Friso hebben zeven maanden moe ten wachten op hun huwelijks gala. In april waren uitgebreide feestelijkheden niet gepast, zo kort na het overlijden van Fri so's grootmoeder en peettante koningin Juliana. Gisteravond werd in het Haagse Lucent Danstheater met een feestelijke voorstelling van het Nederlands Danstheater de schade ingehaald. „Gelukkig kunnen we het nu vieren", zei prinses Mabel bij het binnen gaan van het theater. „Met de zwangerschap gaat het goed", voegde ze er desge vraagd aan toe. Mabel en Friso verwachten in april hun eerste kind. De koninklijke familie was goed vertegenwoordigd met konin gin Beatrix, Willem-Alexander en Maxima, Constantijn en Laurentien, prinses Margriet, prins Carlos en prinses Caroli na. Pieter van Vollenhoven kwam wat later. Hij werd door de politie gebracht: zijn auto had een lekke band. „We heb ben veilig gereden", verzekerde hij, maar de pech 'was niet om te lachen.' Onder de gasten van de dans avond - met balletten van Paul Lightfoot, Sol Léon en Jorma Elo - en aansluitende receptie bevond zich ook premier Jan Peter Balkenende, die niet aar zelde zijn eerder gisteren ont vangen oranje armband - als uiting van respect en tolerantie - aan zijn linkerpols te laten zien. Ook de makers van Mabels op vallend gestrikte trouwjurk, het modeduo Viktor Rolf, was van de partij. Mabel, die zater dag wordt geportretteerd door Paul Rosenmöller in zijn Ikon- televisieprogramma, had ook nu een opvallende roze strik op haar jurk. (advertentie) amsterdam/gpd - De deelne mers aan de therapie weten nu nog niet hoe hun psycholoog eruit ziet. Toch bleek na een therapie van twaalf weken dat ruim tachtig procent van hen die fysieke ontmoeting niet had gemist. De 'on-line'-behandeling In- therapy was zeven jaar geleden een 'pionier-project' van de Universiteit van Amsterdam (UvA). Mensen met een lichte depressie en post-traumatische stress stoornis werden behan deld via internet. Via een websi te kregen ze van psychologen schrijfopdrachten, tips en ont spanningsoefeningen. De resul taten zijn dusdanig bevredi gend dat de therapie komend jaar ook beschikbaar komt voor mensen met paniekstoornissen en pleinvrees. 'Het web' biedt grote mogelijk heden voor de geestelijke ge zondheidszorg. Voorlichting en zelftests zijn er al, nu beginnen ook hulpprogramma's, met be geleiding op afstand van een hulpverlener, aan een voorzich tige opmars. Hulpverleners be spraken allerlei toepassingen gisteren op het congres 'GGZ en Nieuwe Media' in Amster dam. HetUtrechtse Trimbos instituut voor verslavingszorg lanceerde onlangs de website www.minderdrinken.nl, waar de probleemdrinkers, gratis, een hulpprogramma kunnen vinden. Voor vijftig-plussers met depressieve klachten komt de website www.kleurjeleven- .nl. Beide werken vanuit dezelf de principes: ze houden een dagboek bij, ze krijgen uitleg en begeleiding en oefeningen. Langduriger en daardoor duur dere therapieën 'op de divan' zijn even effectief als kortere behandelingen die volgens vast protocol via internet worden aangeboden. Het kan 'uiter aard' alleen bij lichtere versla vingen en psychische stoornis sen, maar er zijn meer moge lijkheden, zegt H. Riper van het Trimbos-instituut. „Bijvoor beeld het begeleiden van ver standelijk gehandicapten in een woonvorm via internet." Psychische problemen en ver slavingen zijn, ook zonder ont moetingen met een arts, prima te voorkomen of te behandelen via het internet. E-mailen als therapie en hulpprogramma's via internet zijn goedkoper. En ze werken net zo goed als ont moetingen met een hulpverle ner. amsterdam/gpd - Steeds meer homo's in Amsterdam zijn seropositief en het con doom is niet langer de norm. De Amster damse gays hebben meer seks dan hun soortgenoten in het land. Tegelijkertijd la ten steeds meer mannen zich testen. Homo's in Amsterdam hebben vaak en veel seks, blijkt uit het Monitoronderzoek 2004. Uit landelijk onderzoek bleek vorig jaar dat homo's gemiddeld twaalf partners per zes maanden hebben. Bij de mannen die de Amsterdamse gay-scene bezoeken, ligt het gemiddelde op twintig partners in zes maanden. Hierbij moet worden aangete kend dat dit getal sterk wordt gekleurd door een beperkte groep mannen die vele tientallen wisselende partners per maand hebben. „Je kunt het in Amsterdam zo spectaculair maken als je wilt, wat seks betreft", zegt onderzoeker Wïm Zuilhof van de Schorer Stichting. „Er zijn mannen die het hele weekeinde seks hebben. Eén respondent had het afgelopen half jaar vijfhonderd sekspartners gehad." Het onderzoek van de Universiteit Maas tricht en de Schorer Stichting bevestigt dat mannen met veel wisselende contacten va ker een geslachtsziekte (soa) oplopen. De Amsterdamse homo's vrijen in vergelijking met homo's in de rest van het land veel on veiliger. Zestig procent heeft wel eens een soa opgelopen, tegen 33 procent in de rest van het land. Hierbij zijn vaak voorkomen de geslachtsziekten als platjes en schurft niet meegerekend. „Wat de soa's betreft zitten we nu weer op het niveau van 1984, toen Nederland aan de vooravond stond van een aids-epide- mie. Ik verwacht zeker geen daling", zegt Han Fennema, als hoofd van de soa-poli van de GG&GD Amsterdam verantwoorde lijk voor vierduizend soa-tests bij homo mannen per jaar. Johan Hesse is organisator van de leerfees- ten. Hij is niet verrast dat zo veel mannen het zonder condoom doen. „De groep die bewust onveilige seks heeft, neemt toe. Als ik om mij heen kijk, zie ik ook steeds meer jongens tussen de twintig en dertig het zonder condoom doen. Op internetprofie- len kruisen steeds minder mannen de optie altijd safe aan." Van de achthonderd be zoekers op de feesten die Hesse voorheen bij COC Amsterdam organiseerde, deed zo'n tien procent aan bareback-seks, on veilige anale seks. Hesse: „Onze bezoekers hebben een eigen verantwoordelijkheid. Het is naïef te den ken dat deze mensen geen onveilige seks hebben als wij geen feesten organiseren. Het is onze verantwoordelijkheid safe seks zo veel mogelijk te stimuleren. Op onze feesten zijn condooms gratis." Steeds meer mannen laten zich testen op HIV. Uit het onderzoek blijkt dat 71 pro cent een HIV-test heeft gedaan. In 2003 was dat 54 procent, en in 2000 44 procent. Volgens Fennema is dit het enige positieve nieuws. ,,Als dit onderzoek representatief is, is sprake van een duidelijke verbetering. Vergeleken met de hoofdsteden in de om ringende landen is het percentage van 71 overigens nog erg laag. We moeten uitko men op 95 procent, zoals in Australië." Veel seropositieve mannen kiezen ervoor onveilig te vrijen. „Een deel van de seropo sitieve homo's gaat uit in een scene waar ze andere mannen met HIV ontmoeten. Die kiezen er bewust voor het zonder condoom te doen." KIA PICANTO VANAF 8.495,- Tijdelijk komt Kia met een unieke Picanto 1.0 LXE veel sportieve extra's zoals: mistlampen voor, X-tra. Een Picanto in speciale kleurstellingen: achterklepspoiler en stoere dorpelverbreders. De zwart of oranje met oranje bekleding of blauw Picanto X-tra heeft een speciale prijs van slechts met blauwe bekleding. Hij is standaard uitgerust 9.995,-. Tijdelijk voordeel: maar liefst 1.000.-! met electrisch bedienbare ramen voor, centrale Wat je ook wilt, de Picanto heeft het lekker portiervergrendeling, ABS en EBD, bestuurders- allemaal. Er is al een Kia Picanto vanaf 8.495,- en passagiersairbag én heeft daarnaast lekker of 39,-per maand*. Kijk voor meer informatie en dealeradressen op www.kia.nl of bel 0347 - 324 300. KIA TOTAALGARANTIE 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR LAKGARANTIE LEVENSLANGE INTERNATIONALE WEGENHULPGARANTIE die legen meetpos leverbaai zi|n Het gemiddeld verbruik vaneen v; 7.2 km C02-uitstoot

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5