A 'Gaslekken zullen meer levens eisen' BINNENLAND 1 Scherpslijper met een boterzachte g Nog 11 dagen om je sinterklaas cadeaus op video te zetten 19?' a] ei Controles flink teruggelopen Hippe afdankertjes Internationaal web rond de Hofstadgroep dijt uit Knevel: Ik ben behoorlijk geschrokken el minder elzoekers ac - Het aantal asielzoe- lat naar Nederland komt, je komende jaren drastisch n afnemen, verwacht mi- t Verdonk (vreemdelingen- Voor 2007 gaat de mi- [r ervan uit nog maar 7.700 jngplaatseh nodig te heb- De asielstroom is sinds toen de nieuwe strengere rndelingenwet van kracht aan het dalen. In 2001 i nog bijna 33.000 men- Jsiel aan in Nederland. In iren dat er al iets minder |9.000, vorig jaar 13.400 en r verwacht het ministerie istitie tussen de 10- en 6o asielaanvragen uit te ko- 1st BZN met |dood bedreigd iam - BZN-bassist Jan is met de dood bedreigd, lendammer heeft maan- ;n anonieme dreigbrief igen met een krantenfoto it lijk van de vermoorde van Gogh daaraan vastge- Tuijp heeft aangifte ge- bij de politie, uijp, die de eiging zelf naar buiten gebracht, zoekt de oor- in de plaatselijke rel om estuur van de oudheid- lige vereniging Oud Volen- donderdag 25 november 2004 inaat ontploft Camp Smitty .haag - Op ruim een kilo- ir afstand van het Neder- se kamp is gisteren in As- awa een mortiergranaat loft. Dat heeft een voor- er van de Koninklijke j. [macht laten. De ontplof- ovond rond 17.45 uur (Ne- indse tijd) plaats. Volgens -(>orlichter was niet duide- le f het ging om een aanval amp Smitty. lelii iivé gen nvi0| n rookverbod: iorzitter weg ris chl ee de jare(ü< derlei het| of e- ;pe ïge lev( rd ruii ei orn^t' hten - Voorzitter H. de van Dambond Fries Spel teren opgestapt omdat een it derheid van de driehon- i leden wil blijven roken tij de wedstrijden. De Vries rjvoorgesteld een rookver- in te stellen. Een kleine rderheid van de leden was laar niet mee eens. „Ik vind iet meer van deze tijd om ij ken tijden wedstrijden, s bij denksporten als scha- ,'n 'gewoon' dammen niet meer gerookt", aldus ries. 'Fries Spel' is een re- ii ale variant op het gewone men. "fug vordert geld na moord cht - Het openbaar minis- in Utrecht eist 159.108 eu- rug van de 60-jarige Paul De rechtbank veroordeel- 6 man eerder tot levenslan- igenisstraf voor de op het Baarnse echtpaar -Van der Velde. De R. ge le de bankrekening van ichtpaar voor zichzelf. (advertentie) ïenieten is... I G B V I 1 FAMÖISI GROUSE I The Famous Grouse Blended Scotch Whiskey lOOd jar 1ALL& GALL Gcnit'ffn Genieten Amsterdam - Na het succes van de jongerenlijn gaan nu kinderen in afgedankte, maar vermaakte kleding van het Leger des Heils lopen. Vanaf zaterdag hangen er zo'n driehonderd kinderkledingstukken in de Bijenkorf in Am sterdam. De kleren werden ingezameld door het Leger des Heils en zijn vermaakt tot-hippe, kleurrijke kleding. De opbrengst is bedoeld voor zwerfkinderen. Reclame bureau Only en de Bijenkorf brachten een jaar geleden het kledingmerk 50/50 op de markt voor jongeren. Het bleek een groot succes, de introductiecollectie leverde al 6000 euro op. Volgens initiatiefnemer Harry Puts van Only bleken ook kinderen de kleding te waarderen, waarna is besloten tevens een lijn voor de kleintjes op te zetten. „Het maken van kleding voor kinderen is echter wel lastiger dan voor volwassenen. Mensen geven kin derkleding meestal door aan familie of kennissen, in plaats van het in de bakken van het Leger des Heils te doen", aldus Puts. De kleurrijke kleding is gemaakt van onder meer tafelkleden, dekens en een oude PTT-post- zak. Vooral meisjes houden van de kleurtjes en knuffel dieren die in de kleding zijn verwerkt, aldus Puts. „Jon gens zijn iets meer behoudend." Dat bleek ook op de modeshow gisteren: de jongens liepen wat onwennig op de catwalk, terwijl enkele meiden als volleerde modellen de kleding showden. Foto: ANP/Marco Okhuizen den haag/gpd - Het aantal slachtoffers door ongelukken met koolmonoxide zal de ko mendejaren toenemen. Dat ver wacht het gastechnologisch ken niscentrum Gastee. Jaarlijks ster ven tien mensen aan koolmo noxide en worden 112 mensen met koolmonoxidevergiftiging opgenomen. Het is kleurloos, reukloos en smaakloos. Vooral daardoor maakt koolmonoxide elk jaar weer slachtoffers. In een Haags kinderdagverblijf ontsnapten deze week vijftien kinderen en zes leidsters ternauwernood aan vergiftiging. Omdat een aantal kleuterleidsters niet al leen slaperig werd, maar ook hoofdpijn kreeg en misselijk werd, zijn zij en vijftien kinde ren vermoedelijk aan de dood ontsnapt. De vrees is dat het aantal slachtoffers stijgt, nu huiseige naren en verhuurders zelf voor het onderhoud van hun instal laties moeten zorgen. Hoewel harde cijfers ontbreken, wordt de afdeling Veiligheid en Gasin stallaties steeds vaker ingezet, zegt een woordvoerder van Gastee. Het centrum registreert het aantal gasongevallen in Ne derland, maar de cijfers zijn niet compleet omdat installa tiebedrijven en brandweer geen meldplicht hebben. Gevaarlijke situaties met kool monoxide kunnen ontstaan door kapotte of lekkende instal laties, slechte ventilatie en ver vuilde of verkeerd aangesloten verwarmingsketels. Controle en onderhoud blijft vaak achter wege. Door de privatisering van nutsbedrijven zijn de controles flink teruggelopen. Formeel is het een verantwoordelijkheid van gemeenten geworden, maar in de praktijk blijkt dat niet te werken. Verhuurders en huiséigenaren weten vaak niet dat ze zelf ver antwoordelijk zijn voor het on derhoud van installaties. Vol gens inspecteur Bart Poelman van de GGD Amsterdam be staat er ook onduidelijkheid over die verantwoordelijkheid. Zo kent hij situaties waarin de eigenaar verantwoordelijk is voor onderhoud van de geiser, terwijl de huurder moet zorgen voor de gaskachel. In het huur contract staan die gegevens wel opgenomen, maar vaak kijken mensen daar niet naar. Hij denkt dat het probleem vooral in de grote steden speelt. „In Amsterdam worden bij voorbeeld veel woningen opge splitst. De geiser wordt dan gewoon verlengd naar andere kamers. Er hoeft maar één lek te zijn en je hebt een levensgevaarlijke si tuatie." ling voor hem. De Spaanse en Franse diensten bemoeien zich intensief met het Belgische onderzoek dat momenteel tegen de man loopt. Ook de CIA wil alles we ten van Khalid B. Toen hij be gin dit jaar per toeval werd ge arresteerd in Weert en een tijd vast zat in de gevangenis in Vught, overstelpten de Ameri kanen de Nederlandse justitie met vragen over de man. Dat de Syrische inspirator van polderterroristen als Moham med B. contacten had met ie mand als Khalid B. zal de Ne derlandse inlichtingendienst AIVD nog waakzamer hebben gemaakt. Maar het blijft oppas sen met informatie van de Ma rokkaanse justitie, die bepaald geen vlekkeloos imago heeft. Voor de Nederlandse rechter was de informatie geen reden om Khalid B. uit te wijzen naar Marokko. Hij ging naar België, waar eveneens een onderzoek tegen de man liep vanwege ver moedens van terrorisme. De Belgische onderzoeksrech ter neemt de gegevens uit Ma rokko wel serieus. „Het materi aal dat in Nederland is afgewe zen, wordt in België gewoon aan het dossier toegevoegd", klaagt Stephan Lauwers, de Bel gische advocaat van Khalid B.. Onder de indruk van de zaak tegen zijn cliënt lijkt hij deson danks niet. Het onderzoek concentreert zich op de vele contacten met mogelijke andere terroristen. „Die kent die en die kent die, den haag/gpd - Het internatio nale web rond de moslim-ex tremistische Hofstadgroep breidt zich uit. Langzaam doe men de contouren op van een netwerk dat op papier wel in kaart te brengen is, maar in de praktijk veel moeilijker te ont mantelen valt. „Die kent die en die kent die, maar wat bewijst dat?" De moord op Theo van Gogh had een eenvoudig politieon derzoek kunnen opleveren. Het slachtoffer overleed aan mes- en schotwonden, de vermoede lijke dader werd vlak bij de plaats van het misdrijf neerge schoten en in de boeien gesla gen. In een brief heeft de arres tant, Mohammed B., het mis drijf bekend. Eenvoudiger kan een zaak niet zijn. Maar achter de primitieve daad van Mohammed B. gaat een wereld van moslimextremisten schuil die even duizelingwek kend als verontrustend is. Er doemt een beeld op van myste rieuze internationale contacten en onheilspellende verbanden, met een ongrijpbare, losse structuur die onderzoekers tot wanhoop moet drijven. De informatie die de Marok kaanse aanklager in februari dit jaar verstrekte aan.de Neder landse justitie, bevestigt dat beeld. Volgens de autoriteiten in Ra bat onderhield de spil van het Hofstadnetwerk, de Syriër Re- douan el I., banden met de Ma rokkaanse Belg Khalid B. Deze medewerker van een koekjesfa briek in het Belgische Maaseik zou volgens de Marokkaanse autoriteiten een militaire trai ning in Afghanistan hebben on dergaan. Volgens de Marokkanen speel de Khalid B. een cruciale rol in de aan al-Qaeda gelieerde be weging Groupe Islamique Combattant Marocain (GICM). Ook andere inlichtingendien sten hebben grote belangstel- den bosch/gpd - Op een mooie zomerse dag in augustus 1998 meldde zich aan de balie van het Brabants Dagblad in Den Bosch een vriendelijke jonge man met een vlassig baardje. Abdul-Jabbar van de Ven kwam een ingezonden brief bezorgen waarin hij de oprichting van de Islamitische Polder Partij aan kondigde. Alleen al zijn naam leidde tot opgetrokken wenk brauwen: Abdul-Jabbar van de Ven? Abdul-Jabbar bleek een tot de islam bekeerde Brabantse jon gen, die bij de burgerlijke stand stond ingeschreven als Jilles van de Ven. Geboren in Veghel, daarna met zijn ouders ver huisd naar achtereenvolgens Rosmalen en Heesch. Een ge wone Brabantse jongen, die zich rond zijn twaalfde enkele belangrijke vragen ging stellen. Waarom woont de paus in zo'n groot en protserig 'paleis'? Wat drijft de moslimterroristen? Is democratie de hoogste vorm - van beschaving? Van de Ven dook de bibliotheek in, vond de antwoorden in de Koran en noemde zich vanaf zijn veertiende moslim. Dat was in 1991 bij het uitbreken van de eerste Golfoorlog. In 1999 ging hij, samen met een Eindhoven- se 'broeder', vijf maanden stu deren in de heilige stad Medi na, in Saudi-Arabië. De reis be vestigde hem in zijn 'keuze voor Allah', sprak hij bij terug- Abdul-Jabbar van de Ven tijdens de uitzending van Het Elfde Uur dinsdagavond. Foto: ANP komst. De kennismaking met de pure islam in Medina dreef hem naar een radicale stroming binnen de islam: het wahabitis- me, waarin de koran strikt let terlijk wordt genomen. Op de website al-islaam-com beantwoordde hij als 'cyber maar wat bewijst dat?", vraagt Lauwers zich af. En dat zijn cli ent er mogelijk extremistisch denkbeelden op na houdt, zegt ook niets. „Denkbeelden zijn niet strafbaar." Hetzelfde probleem speelt in Nederland. De leden van de Hofstadgroep deelden de op vattingen van Mohammed B., maar daarmee zijn ze nog niet strafbaar. Van de Ven was drie jaar geleden een van de oprichters van het Nederlandse maandblad 'Wij Moslims'. Dat blad predikt open lijk de deelname aan de jihad, de islamitische heilige oorlog. Wij Moslims wordt uitgegeven door Momtazah in Helmond. Drijvende kracht achter het blad is, behalve Van de Ven, de eveneens tot de islam bekeerde Nederlander Abd-Allah Bekx. Het precieze aantal abonnees van Wij Moslims is niet duidelijk. Van de Ven laat er in de commentaren geen misverstand over bestaan dat de koran letterlijk moet worden genomen: van de dief moet de hand worden afgehakt, de overspelige vrouw dient te worden gestenigd en de dronkaard verdient slaag. imam' uiteenlopende vragen als 'Mag een moslim haaien en mosselen eten' (antwoord: ja) en 'Mag een man een vrouw de hand schudden' (antwoord: nee). Hij antwoordde in naam van Allah de Barmhartige, de Genadevolle schreef hij er stee vast bij. In een interview deze week be kende hij 'geen moment te heb ben gerouwd om de dood van Theo van Gogh'. Aan tafel bij Andries Knevel liet hij zich dinsdagavond over Kamerlid Geert Wilders soortgelijke be woordingen in de mond leggen door Andries Knevel. Het ont brak hem op dat moment aan 'een beetje verstand' gaf hij gis teren toe in zijn verklaring. De ironie wil dat juist deze uitla ting hem nu in dezelfde positie brengt als die van het Kamerlid: een opgejaagde, die zich thuis niet meer veilig kan wanen. Abdul-Jabbar van de Ven kwam gisteren met een uit gebreide verklaring, waarin hij 'enkele nuances' aan brengt in zijn uitspraken tij dens het interview met An dries Knevel in Het Elfde Uur. Hij zegt onverstandig te zijn geweest. „Ik zit nu, net als de heer Wilders, on dergedoken, dus wat dat betreft kunnen we elkaar de hand schudden. Ik zal overigens ook nog met hem in contact probe ren te komen om hem dit alles, en meer, te vertellen." hilversum/gpd - „Ik ben be hoorlijk geschrokken", zegt Knevel daags na de uitlatingen van Abdul-Jabbar van de Ven, die toegaf Kamerlid Geert Wil ders dood te wensen. „Ik heb hem nog de ruimte geboden zijn uitlatingen terug te nemen, wat ik hoopte, maar dat heeft hij niet gedaan." Het programma leverde de EO een ongekende stroom reacties op. Knevel: „Veel gematigde moslims hebben me laten we ten dat ik er goed aan heb ge daan te laten zien welke gevoe lens er onder radicalere lieden van hun gemeenschap sluime ren. Aan de andere kant reali seer ik me dat de uitzending polarisatie veroorzaakt in de sa menleving en daar ben ik niet blij mee." „Ik heb de afgelopen weken op tv gesprekken gevoerd, met on der anderen acht moslims, met als doel verzoening in de sa menleving te bevorderen. Ik wilde voorkomen dat de discus sie zou polariseren tot moslim tegenover niet-moslim en au tochtoon tegenover alloch toon." „Of ik hem, zijn opvattingen kennende, achteraf gezien wel een podium had moeten bie den? Ik probeer als journalist een integere bijdrage te leveren aan het debat. Ik ben geen scoopjager. Aan de andere kant ben ik mij bewust van mijn ver antwoordelijkheid voor het ef fect van bepaalde uitlatingen op de samenleving. Dat is een dilemma waar ik nog niet uit ben." Ook na de uitspraken van Ab dul-Jabbar van de Ven blijft Knevel bij zijn standpunt dat in het publieke debat de grenzen van het betamelijke in acht moeten worden genomen. „Ik denk dat we de oplossing toch vooral moeten blijven zoeken in openheid, zonder dat je an deren kwetst. (advertentie) I www.kpn.com 10800-0105 (grata) altijd dichtbij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3