Aan geurtjes zit een luchtje *25 GESPREK VAN DE DAG Mishandeling op werk vergal leven Japannei Gezapigheid, dat is wat ik wil 'Maar mijn kanarie leeft nog' DONDERDAG 25 NOVEMBER DAGELIJKS leven Handen af van Mc MENSELIJK De Nederlandse breakdancer PLASTIC MAN is binnenkort primetime te zien op de Amerikaanse televisie. De 31-jarige danser mag zijn act, waarin hij zich in een koffer opvouwt om er vervolgens weer uit tevoorschijn te dansen, begin de cember vertonen in het programma Big Time van de populaire Amerikaanse talkshowhost Steve Harvey. Plastic Man, die in het dagelijks leven Ruben van Eijl heet, woonde in september op vakantie een opnamedag bij. Tijdens de pau ze werd mensen uit het publiek gevraagd of ze de tijd wilden vullen met een op treden. Van Eijl kreeg de zaal plat met zijn breakdance-act. De danser had zich net voorgenomen minder te gaan optreden. ,,Het is toch wat bizar om op je 31e nog uit koffers te springen. Maar ik denk dat ik nu toch even afwacht wat dit tv- optreden mij nog gaat brengen." Daar gaan de hoeden en de boeketten. Twaalf BRUIDS PAREN vieren 'de mooiste dag van hun leven' bij de Tower Bridge in Lon den. Blijkens een gisteren ge publiceerd on derzoek van het Nationaal Spaar- en Beleg gingsfonds vin den bruidsparen in Engeland het helemaal niet erg te vinden om met een FIKSE SCHULD in het huwelijksbootje te stappen. Een droomhuwelijksreis, zo bleek uit het onderzoek, is voor veel pas gehuwden veel belangrijker. Meer dan eenderde van de bruidsparen steekt zich in de schulden voor een huwelijksreis naar exotische oorden als Mauritius of de Caraï ben. Gemiddeld geven de paren 22.500 euro uit aan hun bruiloft. Twintig pro cent daarvan gaat naar de huwelijksreis. Foto: EPA Groot-Brittannië bewees gisteren eer aan een aantal ongebruikelijke OORLOGSHELDEN. Het zijn alle maal dieren, waaronder de glimwor men die de soldaten in de Eerste Wereldoorlog hielpen bij het kaartle zen. Prinses Anne onthulde in Lon den een stenen monument voor hen, en andere dierlijke oorlogshel den. Volgens voorzitter Marilyn Rys- strom van de Britse dierenbescher ming (PDSA) komt het monument geen moment te vroeg. Miljoenen dieren hebben volgens haar in oor logstijd geleden voor hun vaderland. De oprichter van de PDSA riep in 1943 de Dickin Medal in het leven voor dappere dieren. De medaille wordt ook wel 'het Vicoriaanse Kruis voor dieren' genoemd, een verwij zing naar de hoogste Britse onder scheiding voor heldenmoed bij men sen. Wetenschappers hebben overblijfse len gevonden van de GROOTSTE DI NOSAURUS die op het EUROPESE continent voorkwam. Het prehistori sche beest was meer dan 20 meter lang en kon wel 50 ton wegen. De vinders baseren hun bevindingen op een gefossiliseerde nekwervel van driekwart meter lang. Deze werd in 1992 gevonden op een strand op het Isle of Wight in het zuidoosten van Engeland. Na'uitvoerigonder zoek bleek dat het om een nog on bekende dinosauKissoort gaat. De fossielenjagers denken dat het enor me dier op vier voeten liep en leefde in het tijdperk van het Vroeg-Krijt, ongeveer 125 miljoen jaar geleden. Het was een planteneter. Hugo Raes Wees een heer in het verkeer; laatje vrouw sturen De videodagboeken die de vermoor de cineast THEO VAN GOGH bij hield tijdens het filmen van zijn laatste productie, 0605, zijn online gezet. De fragmenten zijn te zien op www.0605defilm.nl. Daar is vanaf 12 december ook de film te down loaden. In 0605 geeft Van Gogh zijn visie op de moord op politicus Pim Fortuyn. Hij was bezig met de nabe werking van de film toen hij op 2 no vember in Amsterdam werd ver moord. 0605 is de eerste Europese film die op internet in première gaat. De thriller is eind januari ook in de bioscoop te zien. De film is al over de hele wereld verkocht. Nooit scoorde de ex-Spice Girl een eigen nummer-l-hit. En nu stopt ze er dan ook maar mee. De 30-jarige VICTORIA BECKHAM zei dinsdag in de Daily Mail wel te weten dat ze niet de beste zangeres van de we reld is. Maar 'de muziekwereld ook niet meer is wat die is geweest', vindt ze. Posh Spice wil zich vooral gaan bezighouden met de kinderen. In maart verwacht ze de derde. Ook hoopt ze succes te hebben als mo deontwerpster. Victoria's laatste sin gle behaalde vorig jaar een derde plaats in de hitlijsten. Volgens de Daily Mail had manager Simon Ful ler toen al gezegd dat Victoria er be ter mee kon stoppen. Foto: AP Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan beginnen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zegening? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden om voorrang. In dit feuilleton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Vandaag aflevering 11. Vanuit de trein, op weg van Leiden naar Brugge, zag ik ter hoogte van Antwerpen een vrouw voor het raam staan. Een oude vrouw. Ze stond iets te bestuderen. Een foto waarschijnlijk. Daarbij hield ze het rechter- pootje van haar bril met duim en wijsvinger een beetje schuin. Ze wilde de bril een beetje bijsturen en iets op de foto speciaal uitlichten. Veel oude mensen doen dat, maar toch trof het tafereel me. Zo kon mijn moeder ook voor het raam staan, om bij daglicht de kiekjes van haar kleinkinderen te bekij ken. Tenvijl die met chocomelsnorren in levende lijve achter haar op de bank zaten, onrustig met hun been tjes op en neer schoppend, af en toe de lage kloosterta fel rakend met de neuzen van hun schoenen. Het is wrang dat mijn moeder de zwangerschap van Judith niet meer heeft mogen meemaken. Na mijn scheiding heeft ze mijn zoons tot aan haar dood niet meer gezien. Is 't het verstekelingetje in Judiths buik dat allerlei beelden van haar naar mij toe zendt? Wat zou het mooi zijn als de ruimte vóór dit leven die van de dood ergens raakt. Dat die twee ruimten in elkaar overvloeien, zodat de ongeborenen contact kunnen hebben met de afgestorven zielen. In tegenstelling tot mijn vader, was mijn moeder niet zo moeilijk. Ik weet nog goed dat ik voor een ochtendje stofzuigen zomaar een dag van school thuis mocht blijven. Waarschijnlijk pedagogisch niet erg verant woord, maar wel erg leuk. Ze nam het leven met een grote korrel zout en maakte ervan wat ervan te maken viel. We hebben haarzo'n anderhalf jaar geleden dood op bed gevonden. De buren waarschuwden ons dat ze haar al twee dagen niet hadden gezien op haar fietsje en dat de overgordijnen nog dicht waren. De politie brak de achterdeur open en ja, hoor, daar lag ze, stil, haar kaken krachtig naar voren, de pezen in haar nek gespannen. Ik ben naast haar gaan zitten en heb haar nekhaar gekust. Haar knokkels waren hard als dob belstenen. Haar mond, met die plooitjes eromheen, net alsof iemand die langzaam maar zeker had willen dichtrijgen, stond open. O, moedertje toch. De auto's zoeken zich met hun lichten een weg door de winterochtend in Brugge. Als ik uit bed stap en door het raam naar de straat kijk, zie ik de lichtbundels van de koplampen priemen door de duisternis boven de kasseien. De banden van de auto's maken op die keitjes een geluid dat donkerder en dreigender klinkt dan op vlak asfalt. We logeren een week in het tweede huis van Juuds ou ders in Brugge. Het staat midden in de binnenstad. Vanuit de keuken kun je door de vitrages horden toe risten voorbij zien slenteren, de camera's als trouwe hondenkoppen op hun buik. Als je de deur achter je dichttrekt, heerst er een rust waar je haast als vanzelf soezerig van wordt. Judith wordt al dikker en slaapt veel. Haar vader en moeder lezen. Je hoort alleen het geritsel van het omslaan van de pagina's. En als ze daar genoeg van hebben, gaan ze ook slapen: van de ene imaginaire wereld naar de andere. Vanaf zaterdag zijn we nu hier. Eigenlijk zou ik de maandag daarvoor al zijn gekomen, maar een vreem de ziekte heeft mij daarvan weerhouden. Sinds een week of twee heb ik bij vlagen een gemene pijn in Cafetaria McMichel in de Wasse- naarsestraat in Scheveningen heeft ruzie met fastfoodketen Mc Donald's. Hij moet héél snel de letters 'Mc' van de gevel en menu kaart halen. Het gebruik van een 'M' en de kleurencombinatie rood/geel in het cafetarialogo is in de ogen van McDonald's ook een inbreuk op hun rechten. McMichel opende in maart dit jaar. Dat Mc komt van de voorna men van de kinderen van de eige naar: Michel en Chantal. In mei kreeg eigenaar Girgis een brief van McDonald's. Hij werd ver zocht 'elk gebruik van McMichel, de gestileerde M en de kleuren combinatie rood/geel te staken en gestaakt te houden'. In de Bene lux is de fastfoodgigant de exclu sief rechthebbende op woord- en beeldmerken met het voorvoegsel 'Mc' of 'Mac'. Bovendien ver koopt McMichel producten die volgens de fastfoodketen 'vol strekt identiek' zijn aan die van hen. Kortom: 'verwarringsgevaar'. En dat niet alleen; 'McDonald's heeft schade geleden, lijdt schade en dreigt nog meer schade te lij den' door de eenmanszaak McMi chel. Omdat hij op de brief geen gehoor gaf, dreigde een rechtszaak. Mc Donald's liet ondertussen het Haagse octrooibureau Vriesen- dorp Gaade een centimeter dik dossier aanleggen over de Scheve- ningse cafetaria. Inclusief foto's van de buitenkant van het pand en de menukaart, plus een kopie van een recente advertentie in een huis-aan-huisblad. Inmiddels proberen de partijen de kwestie buiten de rechter om te regelen. Girgis moet wel, zegt hij: „Zij hebben zóveel meer geld, kunnen dit zóveel langer volhou den dan ik. Het gaat slecht in de horeca, een advocaat is te duur voor me. Een rechtszaak is op zo'n manier niet eerlijk. Als ik net zoveel geld had als McDonald's, was ik er wel tegenin gegaan. En dan had ik gewoon gewonnen." Angelique Mulders an; Ca Steeds meer Japanse werkne- mers klagen over mishandelii afs op hun werk. Een Japanse ac se k£ tiegroep maakte onlangs be kend dat ze meer dan 3.000 klachten per jaar krijgt van werknemers die geslagen, ge-lmac schopt en vernederd zijn doo vonc hun baas of collega's. mdsi De meeste werknemers durvt >orli< niets tegen de terreur te onde 1 het nemen. De chef is in veel be drijven ongenaakbaar, klagen wordt gezien als een 'teken v; g|| zwakte', de vakbond is meest een papieren tijger en proa dOfl ren is zo'n langdurige en geld verslindende zaak dat vrijwel niemand daar voor kiest. De terreur op de werkvloer is in te tderl laar sinds jaar en dag een berucht 'derl fenomeen. De chef is vaak ee 'ede tiran die zijn agressie ongehii de derd kan botvieren op zijn or voor dergeschikten, omdat hij zel den bang hoeft te zijn dat de leiding hem zal corrigeren. De Japanse economie zat jan [iet r in het slop, en maakte daarn; ken een korte opleving door. De s bij d tuatie is daardoor nog verder verslechterd. Veel bedrijven hebben tijdens de recessie m dewerkers ontslagen, maar oi ale v danks de dikkere orderporte-men feuille geen nieuwe mensen aangenomen. De druk op het y personeel is toegenomen en dat uit zich in spanningen en Ufi uiteindelijk, vaak in geweld. Alleen als het slachtoffer zich cht baar is toegetakeld, kan hij of zij hopen dat er door de be drijfsleiding wordt ingegrepei' De Een weekblad meldde vorige e ma week dat een 27-jarige vrouw wan; van haar bedrijf een schadev< rd O] goeding van 700.000 yen (ruil er-V 5.000 euro) had gekregen, on ae d dat een collega haar bont en blauw had geslagen. De man werd ontslagen. Dat is nog altijd een uitzonde ring. Het is de vraag of ze in 1 gelijk was gesteld als de dade haar chef was geweest, of ha< verwondingen onzichtbaar. Peter van Nuijsenburg in U rug t chtf schouders en bovenrug, een pijn die me bijna de adem beneemt. Het begint heel lichtjes in mijn rechterhand, kruipt dan naar boven en verspreidt zich over mijn rug. Volgens de dokter is bij een val mijn rechterschouder ontwricht. Ik kan me geen val herinneren. Waar ben ik dan ooit gevallen? In mijn droom? Mijn nekspieren zijn te gespannen en ik heb spiewerslappers gekregen. Het helpt niet echt. Laat het een vriendelijke ziekte zijn, die mij als een be daarde man mijn leven doet leven. Veel lezen, veel sla pen. Gezapigheid, dat is wat ik wil. Wegkruipen voor de wereld met een boek, zo lang het kind er nog niet is. Achter de krant mij verbergen. Er af en toe overheen kijken naar de mensen in de kamer. Zoals een spion dat doet. Niet erg hoopgevend, die ziekte van me. Terwijl de kwalen, die te paard komen en te voet ke ren, naderen, word ik weer vader. Bijna bij de finish moet je het traject nog een keer lopen. Op de tribune zitten doden voor zich uit te staren. Vader, moeder, mijn tantes en de kennissen en vrienden die jong zijn gestor ven. Soms meen ik een geloei van afkeuring te horen van die tribune. Maar het is de wind die door de bomen zwoegt en het vuil voor de bezems uit jaagt. Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze internet-site Eigenaar Girgis moet een andere naam verzinnen voor zijn Cafetaria McMichel. Foto: GPD Verkopers op de afdeling 'lekkere geuren voor in huis' hebben allang gemerkt dat de sprays, gelkaarsen, geurkaarsen en wierook helemaal niet zo lekker zijn voor het lijf. Re acties uit tuincentrum Overvecht in Utrecht. Medewerkster Verveen van het tuincentrum is niet verbaasd over het nieuws. ,,Ik moet altijd zó hoesten als ik werk in de hoek met de geurkaarsen en de wie rook." Haar collega: „Ik krijg daar meteen hoofdpijn en blijf er niet te lang. Als we 's zomers naar Ma rokko gaan en twee dagen achter een in de auto zitten, hebben we altijd zo'n geurding in de auto. Ik stap altijd uit met verschrikkelijke hoofdpijn. Zou dat ook van dat geurtje komen?" Een vrouw uit Gorinchem staat met de winkelfolder in haar hand. „Ik ben altijd al een beetje huive rig om dat spul te gebruiken, 't is niet natuurlijk. Nu ik weet dat er kankerverwekkende stoffen in zit ten, zal ik het niet meer zo gauw kopen. Maar hoe erg is het? Mijn kanarie leeft nog!" Luchtverfrissers zijn de afgelopen jaren gemeengoed geworden in veel Nederlandse huishou dens. Bijna tweederde van alle Nederlanders heeft een luchtverfrisser in huis. Ze zijn overal te vinden, in de koelkast, op het toilet, in de auto, de woonkamer en slaapkamers. Volgens het marktonder zoeksbureau GfK uit Dongen bezit 64,6 pro- Bljna tweederde van alle Nederlanders heeft een luchtverfrisser in huis. Foto: GPD/Do Visser cent van de Nederlanders geur kaarsen, potten met geurblaadjes of middelen voor in de auto en koelkast. In dat percen- tage zitten ook de luchtverfrissers voor op het toilet en in de woonkamer, die 55 procent van de Ne derlanders heeft. Uit de cijfers blijkt dat Nederlanders onge veer vier keer per jaar een luchtver- frisser kopen. In een hoekje tussen andere woondecoratie, staan kleurige geurkaarsen, geursprays, pot pourri, wierook. Je kunt je huis naar van alles laten ruiken. Rozen, vanille, dennengroen, hout, la vendel. Een zware geur vult de ruimte. Een echtpaar uit Houten nadert de schappen met geurdingen. „Je verwacht niet dat die lekkere luchtjes slecht voor je zijn. Aan de andere kant, soms ruikt het hele maal niet naar wat op de verpak king staat. Gewoon chemisch", zegt de vrouw. „Met de feestda gen vind ik het wel lekker, dan koop ik wel eens zo'n geurtje." Haar man is laconiek: „Hoeveel kaarsen moet je branden voor het schadelijk is", vraagt hij zich af. „Een tijd terug bleek pinda kaas kankerverwekkend. Maar je moest wel acht potten opeten om er iets van te merken." Bedrijfsleider Pleijster vindt het evengoed een rotbericht. „Er moet echt op de etiketten komen te staan wat het effect is. Ik merk het ook hoor: Als ik te veel in die hoek werk, krijg ik hoofdpijn. Maar van de zware geur van hya cinten krijg ik dat ook. We gebrui ken die kunstmatige geuren niet in de winkel. Dat hoeft niet met al die bloemen en planten, die rui ken vanzelf al lekker." Een vrouw die haar moeder komt oppikken met de auto zegt: „Ik heb van die elektrische luchtver frissers in huis. Krijg je daar kan ker van? Ik stop er meteen mee. Maar wat moet ik nu? Ik heb twee grote honden en als je thuiskomt, dan ruik je die. Daarom heb ik die luchtverfrissers." Haar moeder heeft een tip:Als de zangclub is geweest en het is rokerig bij mij in huis, dan zet ik altijd een pannetje water met azijn op de kachel. Dan trekt het weg." Gerry van der Lit

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2