Connectie hofstadgroep [n al-Qaeda <39 I. Groot onderzoek naar medicijngebruik rond Schiphol Donner: Onderzoek OM naar doodswens èo XKeukenmoxx Jriër 'gelieerd' aan Khalid B. rplaatsing Leidse markt rond Lichtend voorbeeld Zes verdachten brand Uden opgepakt Feestelijke UIT vandaag bij de krant INTERNATIONALE KEUKENDAGEN RATIS MONTAGE1 donderdag 25 NOVEMBER 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fa* (072) 519 6869 Liggen er wel of geen gangen onder Leiden? ■■Éj Geschiedenisleraar Hans Ulrich schreef kinderboek 'Paolo' Voorzitter Meerburg stapt op na financieel debacle Mooi en rustig 8 ja ank Hendrickx rdi Schrooten ag - Het moslimextremis- k Hofstadnetwerk, waartoe ordenaar van Theo van I behoort, had contact met Jan al-Oaeda verbonden be ng. De contacten werden rhouden door de vermeen- lil van de Hofstadgroep, de rRedouan el I. Dat hebben jkkaanse autoriteiten eerder sr al doorgegeven aan de Irlandse justitie. iër zou een 'zekere ver- Bi enheid' hebben met de ismeverdachte Khalid B. m Marokkaanse Belg speel- B Igens de Marokkanen een -"rol bij de aanslagen in Ca- ïca in 2003, waarbij tien doden vielen. Net als B. Ie Syriër behoren tot de ^lpe Islamique Combattant ^Jcain (GICM). Deze bewe- Wordt gelieerd aan al-Qae- it terreurnetwerk van Osa- n Laden. okkaanse aanklager Ya- il Hakan heeft de Neder- justitie hiervan op de te gesteld in een ambtsbe- van februari 2004. De in- 'atie wijst er op dat de Ne- ndse groep mogelijk deel lakt van een groot intema- lal netwerk. Eerder meldde É»aanse justitie al dat leden le Hofstadgroep ook con- i hadden met een Marok- die in Spanje vastzit op nking van terrorisme, oortvluchtige Syriër staat c* Idels op internationale op- ngslijsten vanwege moge- ÉR >etrokkenheid bij de aan- ip Van Gogh. Hij werd vo- H iar oktober in Schiedam t - De verplaatsing van de warenmarkt op woens- n zaterdag is rond. en die op woensdag op imarkt tegenover het Stad- llein staan, worden gedu- een jaar verplaatst naar lieuwe Rijn tussen Burg en Beschuitsteeg. Op za- gaan de kramen naar de traat en komen er ook marktkooplieden voor de itein te staan. Mocht er dan nog te weinig ruimte zijn, dan gaan de overige kramen naar het Gangetje of naar de Nieuwe Rijn tussen Hartesteeg en Hooigracht. Het schuiven met de kramen is nodig omdat nog voor het ein de van dit jaar wordt begonnen met de bouw van een fietsen- kelder onder het Stadhuisplein en de restauratie van de Sint Jansbrug tussen Hoogstraat en Donkersteeg. COMMENTAAR DOODSWENS nag dan wel niet strafbaar de doodswens van 'inter- tam' Abdul-Jabbar van de het adres van Geert Wil is moreel verwerpelijk en latbaar. De imam geeft Iels toe onverstandig te jeweest. Hij zou bedoeld een eventuele vroegtij- dood van Wilders niet te luk uren. 3 rel de inmiddels rgedoken imam I woorden nuan- en zelfs waar- ivt voor polarisa- i verharding, ver- 4593( t hij op zijn site 5838*ilige oorlog, noemde hij '51741 rland onlangs een 'kanker1 hij er trots op inspirator terrorismeverdachte jason zijn. an moslimjongeren kijken erlijk genoeg tegen hem op larmee neemt hij in deze cere dagen een immense itwoordelijkheid op zijn iders. Bij Andries Knevel es hij die niet aan te kun- In plaats van wederzijds ct, verdraagzaamheid en ög te prediken, zaaide de bedoeld of onbedoeld lracht, angst en verdeeld- ïam moet maar al te goed "en dat radicale moslim- tren slechts aan een half genoeg hebben. Deson- door Coen Polack schiphol - Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) gaat een groot onderzoek doen naar het medicij- nengebruik rond Schiphol. Het gaat om slaap- en kalmeringsmiddelen en medi cijnen tegen luchtwegaandoeningen, hart- en vaatziekten. Onderzoekers van het RIVM gaan af op de aantallen medicijnen die bij apothe ken worden uitgegeven. Daarbij bestrij ken ze een gebied van 80 bij 55 kilome ter rond de luchthaven. Vooral over het gebruik van slaap- en kalmeringsmidde len denken de onderzoekers interessan te ontdekkingen te kunnen doen. Het gebruik van medicijnen tegen luchtweg aandoeningen, hart- en vaatziekten is moeilijker aan wonen rond Schiphol te koppelen. „Eerder ontdekten we al dat gebruik van die medicijnen het niveau in de rest van de Randstad nauwelijks ontloopt", zegt Erik Lebret, hoofd van het Centrum voor Milieu-gezondheids onderzoek van het RIVM. „Daarnaast ligt het vaak ook aan het voorschrijfge- drag van huisartsen. Wat de één met medicijnen behandelbare luchtwegaan doening noemt, schatten anderen weer anders in." Doordat er aanvullende on derzoeken naar slaapverstoring rond Schiphol zijn gedaan, denkt het RIVM daarin duidelijkere verbanden te kun nen leggen. Lebret: „Nu de Polderbaan in gebruik is genomen en Schiphol daardoor meer vliegverkeer te verwerken krijgt, is het interessant om te kijken of het medicijn gebruik is toegenomen. Met ons onder zoek willen we vooral zicht krijgen op trends door de jaren heen. Ook als refe rentie voor later, als de capaciteit van de luchthaven alleen maar verder is ge groeid." De resultaten van het onder zoek worden eind 2005 verwacht. Een dergelijk onderzoek is in de jaren negentig ook gedaan. Toen konden on derzoekers niet bewijzen dat het toege nomen gebruik van medicijnen tegen luchtwegaandoeningen met Schiphol te maken had. opgepakt, maar bij gebrek aan bewijs weer vrijgelaten. Khalid B. zit vast in België. Hij is door Nederland uitgeleverd na een toevallige aanhouding in januari dit jaar in Weert. Het is onduidelijk in hoeverre B. in vloed had op het Hofstadnet werk. Aanklager El Hakan wijst alleen op de contacten met de Syrische spirituele leider van de groep. Die rekruteerde in Ne derland vermoedelijk jongeren voor de jihad, de heilige oorlog. Waar hij B. heeft ontmoet is niet bekend. Eerder dit jaar, voor de moord op Van Gogh, is een team van Belgische aanklagers naar Ne derland gekomen om de ban den te onderzoeken tussen enerzijds B. en zijn medever dachten in België en anderzijds de Syriër en de Hofstadgroep in Nederland. Het is onduidelijk wat dat heeft opgeleverd. De Belgische advocaat van B., Stephan Lauwers, wil niets zeg gen over banden met de Syri sche leider van de Hofstad groep. B's voormalige raads man, de Nederlander Victor Koppe, deelt slechts mee dat de Marokkaanse informatie niet overtuigend was. Het Belgische onderzoek is nog steeds niet afgerond, omdat er talloze internationale vertakkin gen blijken te zijn. Belgische re chercheurs gaan binnenkort naar Spanje en Frankrijk om meer materiaal te verkrijgen. In de eerste helft van volgend jaar moet de zaak voor de rechter komen. Pagina Binnenland i: Internationaal netwerk rond de Hofstadgroep dijt uit leiden - Hoewel pakjesavond nog moet komen, roept de Nieuwe Rijn in Leiden al kerstgevoelens op. De Koornbrug is 's avonds altijd al verlicht. Maar sinds deze week zijn ook alle bomen langs de waterkant voorzien van feeërieke lichtjes. Hierdoor krijgt de Nieuwe Rijn haast een Anton Pieck-achtige uitstraling. Het enige wat nu nog ont breekt, is de kerstman in zijn arrenslee. Joho, Joho, Joho. De sfeerverlichting is een ini tiatief van de winkeliersvereniging Nieuwe Rijn. Foto: Mark Lamers (advertenties) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide r-—I^T^ccêTvériêngd Johnson Bros. serviezen! j danks heeft de man recht op zijn mening, hoe krom die ook is. Zie hier het dilemma waar mee onze samenleving in het kielzog van de moord op Theo van Gogh worstelt Waar houdt het recht op vrij heid van meningsuiting op en waar gaat het over in discrimi natie, belediging en het oproe pen tot geweld? Daar ging het in het 'godslasteringsde bat' ook over. We heb ben er nauwelijks ant woord op. Hoewel het een ieder vrij staat naar de rechter te stappen, is discriminatie en beledi ging lastig te bewijzen wanneer de tegenstander zich beroept op het recht van vrijheid van me ningsuiting. Hoe moet dan de invloed van ty pes als Abdul-Jabbar worden in gedamd? Negeren kan niet. Nauwlettend in de gaten houden wel. Het allerbelangrijkste is het hoofd niet op hol te laten bren gen en de man belangrijker te maken dan hij is, meneer Kne vel. Als wetgevende macht zal vooral het parlement creativiteit aan de dag moeten leggen om de grondwet aan de eisen van de tijd aan te passen zonder onze fundamentele rechten daarvoor op te geven. Bill Meyer tub: één of beide Johnson Bros één van de merken van de Wedgwood Knip de zegel uit dese krant of kijk voor de s hoe u uw tafel nieuw servies uden/gpd - De politie heeft in Uden zes verdachten opgepakt die in verband worden gebracht met de brandstichting in de is lamitische school Bedir op dinsdag 9 november. Voor zo ver nu bekend gaat het om jon geren in de leeftijd van 14 tot en met 17 jaar. Het openbaar mi nisterie komt vandaag met een verklaring en wilde gisteren nog geen details geven. Gistermiddag ontkende politie- voorlichter K. van der Wielen nog dat er verdachten waren opgepakt, terwijl het in Uden al enige tijd gonsde van de ge ruchten dat er al minstens een week lang verdachten zouden vastzitten. Later op de dag be vestigde minister Donner van justitie op een congres in Nij- kerk dat er aanhoudingen wa ren verricht. Politie en justitie in Uden rea geerden gepikeerd, want zij hadden vandaag pas naar bui ten willen treden met het nieuws. Donner was zich van geen kwaad bewust, aldus zijn woordvoerder. „De minister heeft alleen melding gemaakt van aanhoudingen. Hij heeft geen details gegeven, zoals hoe veel mensen zijn aangehouden, hun leeftijd of identiteit. De mi nister kan vanuit zijn eigen ver antwoordelijkheid melding ma ken van de aanhouding van verdachten. Ik kan me dan ook niet voorstellen dat dit zal lei den tot spanningen tussen de minister en politie en justitie in Uden." Bedir moest de 113 leerlingen, die grotendeels uit Oss komen, na de brand gedwongen vakan tie geven. Afgelopen dinsdag konden de lessen worden her vat in het gebouw van een an dere Udense school. Met het oog op de komende feest dagen verschijnt vandaag een su perdikke UIT-bijlage. Feestelijk ge nieten met verhalen over feestmo- de, kerstversieringen, kerstdecora ties, kerstkaarten, uit eten, kerstcir cussen, kerstfilms en een greep uit de theaterprogramma's en kerst concerten. Daarnaast een aantal pa gina's met cadeautips en natuurlijk de wekelijkse informatie over thea ter, concerten, musea, films en uit gaan. PSV schrijft geschiedenis eindhoven - Geholpen door het gelijkspel van Panathinaikos te gen Rosenborg (2-2) bevrijdde PSV zich gisteravond tegen Ar senal, dat met negen man ein digde, van een trauma dat de club al tijdens acht deelnames aan de Champions League ach tervolgt. De club overwintert na de 1 -1 voor het eerst op het al lerhoogste niveau. Over twee weken bij Panathinaikos speelt PSV alleen nog om de groeps- winst. Het tot voor kort onge naakbare Arsenal moet hopen dat PSV in Athene zijn sportieve plicht vervult. Anders dreigt uit schakeling in de eerste ronde. Pagina Sport Van Aartsen wil WD-leider zijn den haag - De strijd om het lei derschap in de WD is officieel begonnen. Gisteravond stelde fractievoorzitter Jozias van Aartsen zich kandidaat als poli tiek leider van de partij. Die functie wordt momenteel be kleed door minister Zalm. „Ik wil leidend zijn in het debat. Van mij komt het WD-ver- haal", aldus Van Aartsen tijdens een uitzending van Barend en Van Dorp. „Ik heb de ambitie om politiek leider van de WD te worden." Ruim 2500 kilo kaas op A28 wezep - Op de snelweg A28 (Amersfoort - Zwolle) is gister avond ter hoogte van Wezep een aanhanger van een vracht wagen gekanteld die geladen was met 2500 kilo kaas. De poli tie heeft een weghelft afgeslo ten, omdat zowel de rijbaan als de berm bezaaid is met kazen. Knip vandaag uw spaar- zegel uit deze krant! Mijn wereld, mijn krant. LeidschÖ Dagblad r4 laatste.- (oagenU Bij aankoop van uw keuken 50% korting" op alle inbouwapparatuur "Vraag naar de acUevoorwoarden m de showroom. VAN UW KEUKEN v liritrl en Mn kenkens. duizenl en ttn Ideeïn HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Afsl. N201 - A4 Tel. 020-6538163 Ontwerp uw eigen keuken op www.keukenmaxx.nl rijswijk/anp-gpd - Minister Donner van justitie wil dat het openbaar ministerie (OM) uit zoekt of de doodswens van de islamitisch prediker Abdul-Jab bar van de Ven aan het adres van Tweede-Kamerlid Wilders strafbaar is. Als dat niet het geval is, moeten er volgens Donner maatregelen worden genomen om 'het ver der vergiftigen van het debat te voorkomen'. Van de Ven (27) is inmiddels ondergedoken. Politiek Den Haag reageerde geschokt op de uitspraken. De fractievoorzit ters in de Tweede Kamer heb ben minister Donner gezamen lijk gevraagd te kijken of hij kan optreden tegen de uitspraken van Van de Ven. CDA-fractievoorzitter Verhagen roept ook de media op om voorzichtig te zijn. „Omroepen moeten zich realiseren wat het effect is van tv-uitzendingen. Ik pleit er dan ook voor om deze radicalen geen platform te ge ven om hun mening te verkon digen. Als het aan mij ligt, gaat staatssecretaris Van der Laan (mediazaken) hier met de om roepen over praten." Een woordvoerder van het landelijk parket van het OM zei dat een doodswens geen strafbaar feit is en dus niet vervolgd kan wor den. Een meerderheid (59 procent) van de Nederlanders vindt dat de uitlatingen van Van de Ven strafbaar gesteld moeten wor den, zo blijkt uit een represen tatief onderzoek van Maurice de Hond. Volgens 82 procent zet Van de Ven met zijn uitspra ken aan tot haat. Overigens zegt 38 procent het gevoel te hebben het niet erg te vinden als Van de Ven over twee jaar dood is. Pagina Binnenland 1: Scherprechter met zachte g De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 0 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere tchtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM D\ Adres. Postcode/Plaats: Telefoon: (l.v.m. bezorgcontrole Geboortedatum: e-maUadres: Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alk Gratis tel. 0800 - 1711 E-mail lezersservice<®hdc.nl of surf naar www. leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1