Lot wethouders verbonden aan PZ-terrein HAARLEM OMGEVING 4 Groot feest 150-jarig bestaan gemeente Haarlemmermeer Staten willen flink feesten voor Beatrix «Leren zeggen dat ergens voor staat tigd mag de mmissaris sporen 'Projectontwikkelaar moet voldoende goedkope huurwoningen garanderen Plannen tuinbouwgebied stuiten meteen op verzet Frontaal Heemsteeds echtpaar exposeert in gemeentehuis Bennebroek door René Torley Duwel haarlem - Provinciale Staten van Noord-Holland staan te popelen om met hun collega's in Zuid-Holland te gaan fees ten ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Beatrix in 2005. Bei de provincies trekken daar zes ton voor uit. Onderdeel van de festiviteiten wordt een gezamenlijke sta tenvergadering in Dordrecht, waar in 1572 de eerste vrije vergadering van de toenmali ge Staten van Holland plaats vond, los van de Spaanse overheersers. In de statencommissie finan ciën, bestuur en organisatie liet alleen PvdA-woordvoer- ster Lajla de Wit zich deze week kritisch uit over de zes ton aan kosten voor alle (pu blieks) evenementen Eerder al had de SP zich mor dicus tegen deze uitgave ge keerd. Alle andere partijen steunen het voorstel van com missaris van de koningin Har ry Borghouts; van 'fantastisch' (CDA) tot 'terecht' (D66). Borghouts had de Noord-Hol landse bijdrage van zes ton ei genlijk nog willen verlagen tot vijf ton, nadat Zuid-Holland aanvankelijk niet verder wilde gaan dan een half miljoen. Uiteindelijk ging Zuid-Hol land alsnog overstag, waarna Borghouts besloot de Noord- Hollandse bijdrage dan ook maar op zes ton te houden. Volgens De Wit staat de PvdA bij zo'n forse uitgavenpost 'niet te jubelen' in een tijd waarin iedereen de broekriem moet aanhalen. ,,Dan is een bedrag van zes ton heel veel geld." Zij pleitte voor 'een so bere benadering', maar kon digde tevens aan dat haar fractie zich in de staten niet zal verzetten tegen het voor stel van Borghouts. De jubileumactiviteiten vin den plaats tussen eind april en half december volgend jaar en vallen uiteen in drie categorie- en: nationale evenementen, jubileumbezoeken van de ko ningin aan provincies en loka le evenementen. Borghouts heeft samen met zijn Zuid- Hollandse collega Jan Frans- sen bedacht dat onder de titel Holland-Maand te organise ren. De meeste activiteiten vinden hier in november plaats als Beatrix beide Hollanden zal bezoeken. Het Hof zal in januari bekend maken waar de koningin op bezoek gaat in Noord-Hol- land.'Borghouts wil het com plete programma in februari vaststellen na overleg met sta tenleden uit beide provincies. irtsuikerfeest Zuiderparker - Voor de tweede irganiseren jongeren uit irijk en de Zuiderpolder uurtsuikerfeest in samen- ïg met Stichting Radius, ist wordt gehouden op ig 28 november van 14.00 00 uur in wijkcentrum De rparker aan de Bijvoet- De jongeren verzorgen st met als doel ouderen ïgeren van verschillende en tot elkaar te brengen, dt gezamenlijk gegeten. Ie kinderen is er een rap- lakdancewedstrijd en een rhoek. zeiler koerst muiden aan den - Solozeiler Henk de hoopt tussen 4 en 7 de er zijn reis langs de Russi- loordoostkust te beëindi- de IJmuidense jachtha- Ojeaport Marina. De reis van L de Velde is een aantal ke- nderbroken. De zeezeiler ongeveer drieënhalf jaar :n aan zijn avontuur van- nuiden. De Velde ligt mo- a eel in het Noorse Alesund 21 gint binnenkort met het re e deel van zijn zeiltocht. rderingen van Henk de zijn te volgen op website: henkdevelde.nl. em - Wie helpt mee de t( ïissaris van de koningin in 1-Holland op te sporen? ommissaris is spoorloos renen in het statige pro huis Welgelegen in Haar- ovincie zoekt jonge speur - 7-12 jaar) om het raadsel kerstvakantie (dinsdag 28 iber 2004) op te lossen, mogen mee zoeken, aspirant-speurders een vraag beantwoorden: eet de commissaris eigen- Jekozen kan worden uit ïogelijkheden: Harry Pot- Harry Slinger, Harry iouts of Haagse Harry, o inzenders maken kans v elname aan de spannende »U tocht in het provinciehuis larlem. Uit de goede in- ngen worden vijf win- geloot. Zij mogen op 28 iber maximaal drie pljes of vriendinnetjes en Teiuder meenemen. Als de 'ft tocht is afgelopen, mogen l0eelnemers aan tafel schui- tor een feestmaal, wellicht mét de opgespoorde ïissaris van de koningin, b lorden moeten voor 6 de- z(er naar: redactie Noord- ld NU, postbus 3007, vipA in Haarlem. Of e-mail nhnu@noord-holland. nl vermelding van naam, en leeftijd. id Disscussie-avond over evangelie >r r Jerry Helmers in h, gom - 'Weten we wat er elijk aan de hand is in de Dót was de kernvraag ej, e discussie-avond, die ren in de Hoeksteen werd ganiseerd. Dominee Joke daanen wil de kerken én erkgangers wakker schud- t De beleving van het el gelie staat flink onder inook in Hillegom: de St. I (kerk gaat misschien wel ij n de vlakte en de Samen neifeg Gemeente gaat een is de twee kerken van de d' 1 doen. 'k< raag me wel eens af of we ze tijd onze eigen blinde r I een zien", zo stelt van lo tien. .Alles wat in déze er roor ons de gewoonste d van de wereld is, brengt be chien wel schade toe aan 'ti ïageslacht. Alleen realise- 0 ire ons dat niet. Kijk maar fr hoe het in de vorige eeu- n< ging. De mensen vonden tnhandel min of meer 'ge ef* Het was geaccepteerd. in de huidige tijd - weten el rel beter én weten we ook iet schade heeft toege- vtht aan groepen mensen." ni Maanen illustreert het ei elijker met een voorbeeld ïn e huidige tijd. „In Afrika 1 g en de mensen nu een or ïlijke AIDS-epidemie. En al omt omdat het algemeen n aard gedragspatroon, dat ielndelijk leidde tot die el- gi e, nooit doorbroken is. De sen wisten ook niet beter ig oegen zichzelf niet af of i. ijze waarop daar werd ge- wel zo verstandig was. M eU Er was een blinde vlek. Van Maanen denkt dat de mensen zich niet genoeg be wust zijn van hetgeen we nu wérkelijk doen. „Maar je kunt dat ook niet zelf ontdekken; daar heb je hulp van anderen bij nodig." De ongeveer 20 aanwezigen discussieerden na de opening van de avond in kleine groep jes over het thema. Gerrit-Jan van Zadelhoff uit Hillegom is op de avond afgekomen om dat hij hoopt op een andere invulling van de beleving van het evangelie. „Ik accepteer het heden, maar heb teleur stelling over de toekomst", zo zegt hij. „De kerk zal welis waar altijd blijven bestaan, maar we ervaren een afne mende belangstelling. De kerk moet een betere PR gaan be drijven. We moeten het beeld aanpassen aan de jeugd. Ja, we mogen wat ons op een wat modernere manier verkopen." Van Zadelhoff heeft ook loï- tiek op de kerkgangers zélf. „De gelovigen moeten zich niet schamen voor het feit, dat ze geloven. Ik ervaar dat men sen soms enige gêne hebben als ze in eigen kring vertellen dat ze naar de kerk gaan. Waarom? We moeten juist openheid betrachten." Van Zadelhoff realiseert zich dat hij zélf ook niet altijd zo open is geweest over zijn geloof. „Ja, je laat je vaak toch leiden wat de anderen er van vinden. Dat beïnvloedt je. Ik heb ook moeten leren om het hardop te durven zeggen dat ik ergens voor sta. Voor het evangelie dus." door Ilse Thoonsen bloemendaal - Wethouders Bruins Slot (CDA) en Van den Heuvel (WD) van Bloemendaal verbinden hun politieke lot aan de realisering van sociale wo ningbouw op het voormalig Ma rinehospitaal-terrein. Op die ma nier hopen ze angst weg te ne men bij raadsleden dat de op handen zijnde samenwerking met projectontwikkelaar BAM de komst van goedkope huurwo ningen onvoldoende garandeert. Ontwikkelaar BAM Vastgoed BV kwam eind vorig jaar na een se lectie naar voren als de partij die het terrein mag kopen en bebouwen met circa dertig huur- en zestig koopwoningen. De Bloemendaalse raad moest gisteravond zijn fiat geven aan de opgestelde samenwerkings overeenkomst tussen de ge meente en BAM over de over name- en bouwvoorwaarden. Daarna kunnen de plannen voor het stuk grond verder wor den uitgewerkt. Raadsleden wilden zoveel mo gelijk garantie dat er uiteinde lijk ook daadwerkelijk goedko pe huurwoningen komen. WD, CDA, PvdA en GroenLinks wa ren gerustgesteld genoeg om akkoord te gaan. Liberaal Bloe mendaal, dat veel vraagtekens plaatste bij het contract en daarom tegen stemde, zei te willen voorkomen dat de ge meente opnieuw 'civiel-rechte- lijk op de bek' gaat. Volkshuisvesting-wethouder Victor Bruins Slot en financiën- wethouder Rob van den Heuvel benadrukten dat ze hun politie ke lot verbinden aan de komst van sociale woningbouw op het terrein. „Meer dan dat is niet mogelijk", hield Van den Heu vel voor. Een van de voorwaar den in de overeenkomst is, dat BAM alsnog van aankoop van de grond mag afzien als de ont wikkelaar er niet in slaagt om op het moment van afname vijftig procent van de koopwo ningen al op papier verkocht te hebben. Dat is volgens het col lege van B en W een 'verant woord risico'. Mocht dit niet lukken, dan zal het college eerst met de raad overleggen hoe verder te gaan met de verkoop van de grond aan een volgende partij. Daarnaast is er een clausule op genomen dat BAM de grond verplicht is aan te kopen voor dertien miljoen euro als het niet lukt om binnen vier jaar wo ningbouw te realiseren. Met die dertien miljoen euro zijn dan alle kosten gedekt die de ge meente heeft betaald voor aan koop en planontwikkeling, waardoor Bloemendaal in ieder geval geen financieel risico loopt. Maar dat is slechts een 'noodscenario', aldus Van den Heuvel. De gemeente kan bovendien na die vier jaar ook besluiten om met iemand anders in zee te gaan. „Het is een eenzijdig recht van de gemeente", bena drukt wethouder Bruins Slot. ,Als we het idee hebben dat BAM ons aan het lijntje houdt vier jaar om onder die sociale woningbouw uit te komen, doen we heus geen voorstel aan de raad om alsnog aan BAM te verkopen. Wij willen sociale woningbouw realiseren." Met Woningcorporatie Brede- rode is bereid de huurwonin gen over te nemen en te behe ren. Zodra de gemeente en de BAM een overeenkomst heb ben, volgt ook een overeen komst met Brederode, aldus Bruins Slot. Lange tijd was er sprake van dat ook Groepswonen Ouderen Bloemendaal (GOB) plaats zou krijgen op het Marinehospitaal- terrein. Die stichting heeft ech ter besloten af te zien van die mogelijkheid. GOB vindt onder andere de huur- en koopprijzen te hoog, het aantal en de situe ring van voor GOB beschikbare appartementen niet geschikt. Wel opteert Stichting Dol-Fijn nog voor een woonproject voor jonge verstandelijk gehandicap ten. 'In 2005 is iedere week wel wat te doen' door Wim Koevoet Haarlemmermeer - Het pro gramma is nog niet geschreven, maar dat Haarlemmermeer in 2005 flink gaat uitpakken met de viering van zijn 150-jarige bestaan als gemeente staat vast. Dat heeft burgemeester F. Her tog gisteren bekendgemaakt. Bij sportclubs, dorpsraden en instellingen op het gebied van kunst en cultuur leven tal van bruikbare ideeën. Van de be sprekingen is het voorlopige re sultaat op een groslijst gezet, die verder wordt uitgewerkt en gewoon nog kan worden aan gevuld. Ook is er belangstelling van sponsors, zoals het Holland Casino en de luchthaven Schip hol, voor het 150-jarig bestaan van de gemeente Haarlemmer meer. Volgens Hertog zal er in 2005 bijna elke week, vooral in het weekeinde, wel wat te doen zijn. Dat kan een groot evene ment zijn, maar ook een kleiner festijn. Jong en oud, autochtoon en al lochtoon, bewoners van grote kernen en kleine kernen; ze moeten allemaal aan hun trek ken komen, zegt hij. Op 3 janu ari, tijdens de gemeentelijke nieuwjaarsreceptie in De Meer- se in Hoofddorp, wordt de af trap gegeven. Hertog voorziet dat de Haarlemmermeerders volgend jaar telkens een voor uitblik van twee maanden zul len krijgen. Voor dit doel zal een speciale website worden gebouwd. Er zullen niet alleen nieuwe ac tiviteiten op de kalender komen te staan. Het is nadrukkelijk de bedoeling bestaande evene menten een extra tintje mee te geven, aldus de burgemeester. Als voorbeeld geeft hij het dancefestival Mysteryland in augustus. „Het podium en de licht- en geluidsinstallaties zijn de dag vóór Mystery Land al klaar en kunnen dan wellicht door de bevolking worden be nut. Daarover zijn we in ge sprek." Ook evenementen als Meerjazz, het Concours Hippique en Meerlive krijgen een extra di mensie vanwege het 150-jarig bestaan. Uit de gesprekken die zijn gevoerd met sportclubs trekt de burgemeester de voor zichtige conclusie dat er een marathon in de maak is en dat de Ronde van Haarlemmer meer - een wielerronde - na een jarenlange afwezigheid wellicht een doorstart krijgt. Ook wordt er gezinspeeld op een concert bij de Citer, een der Calatravabruggen. Verder bestaan er plannen om een plek in het Guinness Book of Records te veroveren met de langste ontbijttafel ooit. Daar voor is de medewerking nodig voor alle kernen langs de Ring vaart. De directeur van de openbare bibliotheek, A. van Geest, wil in het kader van het 150-jarig be staan werk maken van een re cente ontdekking die hij heeft gedaan, namelijk dat er een Amerikaanse éénakter bestaat die zich afspeelt in de boeken- uitleen in Hoofddorp. Het ver haal gaat over een lid dat een boek 130 jaar te laat komt te rugbrengen en de hoofdbre kens die het kost om de boete te bepalen. Hertog: „Van die 130 maken we gewoon 150. Dan is de eenakter volkomen geschikt voor de viering. De gemeente trekt 50.000 euro uit voor de viering, maar vol gens de burgemeester kan er ook geput worden uit het fonds voor wijken en kernen. Hij geeft toe dat de organisatie laat op gang is gekomen. Volgens Hertog was er aanvan kelijk niet zo'n feeststemming op het gemeentehuis en hiel den de raadsleden de boot af, mede omdat in 2002 het ont staan van de polder Haarlem mermeer al uitgebreid was ge vierd. Maar het succesvolle bloemencorso in het centrum van Hoofddorp, waar vele tien duizenden bezoekers op afkwa men, afgelopen zomer, deed de stemming omslaan. door Frans van den Berg haarlem - De plannen van de eigenaren van het Westelijk Tuinbouwgebied voor water berging, recreatie en woning bouw, stuiten al meteen op po litieke problemen. Voor D66 is verdere woningbouw in het ge bied tussen de randweg en het Ramplaankwartier onaanvaard baar. De partij wijst ook op het coalitieprogramma waarin staat dat de randen van Haarlem groen blijven. De bouwplannen staan ook haaks op het vorig jaar vastge stelde structuurplan van de provincie en het in februari 2002 door de gemeenteraad vastgestelde landschapsbe heersplan voor het gebied, dat de basis vormt voor het be stemmingsplan dat in het voor jaar verschijnt. „De plannen van de eigenaren voor 60 tot 80 woningen, een uitbreiding van het tuincentrum en de komst van een manege zijn voor ons onbespreekbaar. Deze discussie komt ook 2,5 jaar te laat. De ei genaren hebben in het verleden genoeg kansen gehad om in te spreken en mee te denken", oordeelt D66 fractievoorzitter Paul Marselje. PvdA'er Jan Nieuwenburg wacht eerst af waar het college in het voorjaar mee komt. „Dan kunnen we kijken wat we wel en niet van het plan van de ei genaren kunnen meenemen. Feit is dat er al een goedge keurd landschapsbeheersplan ligt." Ook de gemeentewoordvoerster wijst daar op, net als de al door lopen inspraak daarbij. „We be sturen nog in hoeverre we de eigenaren tegemoet kunnen ko men en welke elementen van het plan absoluut niet kun nen." CDA'er Verhagen verbaast zich er over dat de eigenaren niet eerst bij de provincie zijn gaan lobbyen. „De provincie geeft immers de grens van de bebou wing aan. Met die grens aan de Zijlwegzijde zijn we als ge meente nog bezig, maar in de rest van het tuinbouwgebied is woningbouw nu niet haalbaar. In het verleden sprak de bevol king zich daar in een referen dum tegen uit. Het ligt politiek gevoelig en zou goed passen in de verkiezingstijd. Op zich is het plan fraai en moet je het be kijken. Met name de mogelijk heden voor waterberging spre ken me aan." Haarlemmermeer - Bij een fron tale botsing tussen twee perso nenauto's op de Oude Schiphol- weg zijn woensdag twee perso nen gewond geraakt. Een 24-jari- ge automobilist uit Westervoort kwam uit de richting Boesinghe- liede en zag te laat dat een vrachtauto stond voorgesorteerd om linksaf het terrein van tuin centrum Bos op te rijden. De wit te bestelauto week uit, kwam op de weghelft van de tegenliggers terecht en botste daarbij fron taal op een auto bestuurd door een een 30-jarige man uit Nieuw-Vennep. Diens auto kwam half in de greppel tot stil stand. De weg werd in beide richtingen afgezet. Een van de slachtoffers zat bekneld in de auto en moest met de knip- schaar worden bevrijd. Na enige tijd kon hij naar het Kennemer Gasthuis locatie EG worden ver voerd. Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer door Ellen Kerkvliet heemstede - Een bijzonder echtpaar met twee bijzondere hobby's. Dat is het echtpaar Goulmy uit Heemstede. Louis Goulmy (84) maakt van hout al lerhande siervoorwerpen, zoals schalen, vazen en sculpturen. Zijn 82-jarige echtgenote Cisca schildert iconen, waarvoor hij dan weer de panelen maakt. Al ruim zestig jaar deelt het paar lief en leed. Cisca: „We zijn blij dat we dit allemaal kunnen maken. Dankzij de steun van elkaar, maar zeker ook dankzij steun van boven". Hun gezamenlijke werk is te zien èn te koop in het gemeen tehuis van Bennebroek. De woonkamer van hun huis in Heemstede lijkt wel een muse um. Overal waar je kijkt zie je iconen, sommige in fraaie hou ten omlijstingen. Daartussenin staan schalen, kandelaars en vazen, gemaakt van allerhande houtsoorten. Je komt werkelijk ogen te kort. „En dan te bedenken dat er nu een heleboel op de expositie in het gemeentehuis staat", zegt Cisca. „We komen op een leef tijd dat we wat spullen kwijt willen raken. Onze kinderen hebben er jammer genoeg geen interesse in. Daarom willen we het verkopen. Maar dan wel aan mensen die het waarderen. Het is met zoveel liefde ge maakt." Louis is altijd een liefhebber van hout geweest. Van de pas toor van de katholieke Bavokerk in Heemstede kreeg hij ooit een houten preekstoel. „Ik heb er een paar prachtige panelen van kunnen gebruiken waar mijn vrouw iconen op heeft geschil derd. En de schoorsteenmantel, die heb ik er ook van gemaakt". Op zolder heeft Louis zijn werk plaats. Draaibankjes, gutsen, een zaagmachine, maar vooral hout. Heel veel hout. Mahonie, Het echtpaar Goulmy in hun woonkamer in Heemstede, omringd door hun eigen kunstwerken. Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater eiken, noten, ebbenhout, wel meer dan honderd soorten. „Ik wou dat ik een echte liefhebber van hout wist, die hier belang stelling voor heeft", verzucht Louis. „Maar ik denk dat je die eerder in het buitenland vindt dan hier. De Nederlanders heb ben alleen maar verstand van spaanplaat." Het atelier waar echtgenote Cisca haar iconen schildert, be vindt zich gewoon in de huiska mer. Daar maakt ze op traditio nele wijze, met pigment en ei erdooier, de verf Idaar. En daar brengt ze fijne stukjes bladgoud aan op de door haar man voor bewerkte panelen. De voorbeel den haalt ze uit Russische kunstboeken. Toch maakt ze geen kopieën. Ze legt haar ei gen, persoonlijke beleving in het schilderwerk. „Het is zeer arbeidsintensief werk", legt Cisca uit. „Je moet geen haast hebben. En je moet los zijn van spanningen, anders gaat het niet. Op dit moment, met al die narigheid en terreur in de wereld, kan ik bijvoor beeld niet goed werken." Beide echtelieden hebben nooit een kunstopleiding gehad. Door een combinatie van ta lent, oefening en zelfstudie hebben ze de technieken onder de knie gekregen. „Maar we krijgen ook veel steun van boven", zegt Cisca. „We zijn ruim zestig jaar ge trouwd en we hebben behalve veel vreugde ook erg veel ver driet gekend. We denken dat God ons dit talent als compen satie voor ons verdriet heeft ge geven". De expositie in het Gemeente huis van Bennebroek is nog tot en met 15 december te zien. Openingstijden: elke werkdag van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Woensdag tot 19.00 uur. vrijdagmiddag gesloten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19