REGIO 'Aarebeien, ik heb héééle mooie aarebeien' Gemeenteeen beetje communiceren, y> Leidenaar heeft de schijn tegen bij drugstransactie Gemeente en horeca omen er nog wel uit procent. Als LL GERECHT LD Bus volgende week Het komt in de bus NAVRAAG itrummanager ROBERT STRIJK was dinsdagavond in het stadhuis van de aanwezigen bij het debat over de verhoging van de pre- 1 cariorechten j y met zo'n 300 0 schakel tussen ernemers en gemeente volgde hij de verhitte discussie tussen de in van de commissie voor Bestuur en Veiligheid en het college meer dan gewone interesse. Ondanks het feit dat de horecaon- iemers en gemeente lijnrecht tegenover elkaar staan, ziet Strijk wel mogelijkheden om beide kemphanen weer rond de tafel te en. vond u van het debat*. vond het een goed debat. De onvrede die er is bij de horecaon- ïemers, is goed opgepikt door de imissieleden. Bovendien zijn alle ijen ervan overtuigd dat de situatie er nu is, een sfeer van wantrouwen en horeca en het college, in de toe- ist moet worden voorkomen." viel u op tijdens het debat*. rantwoordelijk wethouder Geertsema ip een gegeven moment dat hij tij- i een gesprek tussen hem en de ho over de tarieven van de precariohef- melding had gemaakt van een ver ing van diezelfde precariorechten, r de horeca vraagt niet om een mel- ;maar om overleg. Dat is een essen- verschil." nu verderl horeca heeft nog deze morgen een gesprek met de politieke ijen die hun standpunt over de voorgenomen verhoging nog hebben bepaald. In dat gesprek komt de horeca met een eigen stel. De horeca is namelijk best bereid om meer te betalen, over valt best te praten." nt het ooit nog goed tussen horeca en gemeentel N lenk dat beide partijen er nog wel uitkomen want er is volgens tog wel wat manoeuvreerruimte. Laten we eerlijk zijn, het gaat ook weer niet om een enorme begrotingspost die de gemeen- %feft opgevoerd voor de precarioheffing. Met een beetje creati- kom je daar wel uit. Kijk, het verschil tussen ondernemers en eente is dat als een ondernemer geld te kort komt, hij naar zijn en kijkt. Maar als een gemeente geld te kort komt, vraagt men af hoe ze dat geld kunnen binnenkrijgen." :linkt onheilspellend bedoel ik dat niet. Wat ik daarmee wil zeggen is dat het geld [ie precarioheffing voor de gemeente een relatief kleine post is. daar alternatieven voor te vinden, moet je gewoon even je best At di t: Eric-Jan Berendsen archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN 0 1954, Donderdag 25 November vlEN - Tien in de omgeving van Molen de Valk afgeschoten vuurpij- feidden gisteravond de Leidse Lichtweek in. Van dit moment af JLeiden Lichtstad en zetten tienduizenden lampjes het centrum 2 Sleutelstad, met 'uitlopers' naar de Doeza- en Herenstraat, de mde dagen in een feestelijke gloed. Een wandeling door de stad ft al dadelijk de indruk, dat er ditmaal meer werk van is gemaakt let vorig jaar. In vele straten heeft men uitbreiding gegeven aan ïrlichting, terwijl thans ook de Hogewoerd en de Korevaarstraat op fchtappèl zijn verschenen. lame de sprookjesverlichting van de Zoeterwoudse Singel, tussen Maarstraat en Koepoortsbrug, trekt sterk de aandacht. De zoge- «ide 'Oostenrijkse toren' baadt in een zee van kleurrijk licht, met Ide grasbermen van deze singel honderden lampjes en op het wa in fontein en verlichte waterlelies. Een alleraardigst effect geven jle fonteinen, met drijvende waterbloemen aan het Steenschuur, 3 de achtergrond het in diverse kleuren prijkend Leidse wapen. 0 1979, maandag 26 november :N - Bij boekhandel Kooyker aan de Nieuwe Rijn stonden enkele allen mensen zaterdag geduldig in de rij om zich voor twee tien iet nieuwe boek van Jan Wolkers aan te schaffen. Bij de prijs deze keer inbegrepen dat de al wat dunner in het haar worden tur een krabbeltje in het boek zette. Een toeschouwer vond het nlijk wel een genante vertoning.' Foto: archief Leidsch Dagblad d's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na tslng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer |6 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van h Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan die van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mall: directie.hdcuz@hdc.nl ofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie. Id@hdc.nl HOOR straat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 s: Postbus 54,2300 AB Leiden. Ie fax 071-5 356415 pntie fax 071-5 356 325 berichten fax 023-5 '5° 567 T1EVERK00P nties m.b.t.: 1072-6813661 end goed: 023-5150 543 kei: 075-6813677 detailhandel: 071-5 356 300 ■bureaus kunnen contact opnemen B5-6813636 IsERViCE I1711 (gratis) 072 - 5196800 itv 0 bf >1 uitbetaling (acceptgiro) 1,20 (alleen aut ine) 56,70 p/J €216.90 die ons een machtiging verstrekken automatisch afschrijven van het mentsgeld ontvangen €0,50 korting •ling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08 00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Communicatie, daar gaat het om, volgens Ton Ranselaar, eigenaar van Italiaans lunchcafé Corona aan de Nieuwe Rijn. Communicatie tus sen gemeente en ondernemers. „Neem nou het hele gedoe rond de precarioheffing van de terrassen. Daarin heeft wethouder Geertsema natuurlijk forse steken laten vallen, omdat hij niet duidelijk heeft over legd met de horecaondernemers. Met alle gevolgen van dien." Nog een ergernis van Ranselaar „Op de Nieuwe Rijn tussen Burg- steeg en Hoogstraat komt 15,16 en 17 december een kerstmarkt. Prima idee, goed voor de ondernemers en goed voor het publiek. Via, via weet ik dat die markt er komt maar offi cieel weten de ondernemers nog van niks. Als het aan de gemeente ligt, moeten we het in de krant le zen, geloof ik. Met een beetje over leg hadden we al heel wat pro bleempjes kunnen oplossen. Want hoe zit het tijdens die markt met het ophalen van vuil en het toeleve ren van de horeca door de leveran ciers? Geen onbelangrijke dingen die je makkelijk kunt oplossen, als je ruim van tevoren op de hoogte bent gebracht van de plannen voor een kerstmarkt." Ranselaar begrijpt ook niets van de plannen van de gemeente om op de Hoogstraat weer marktkramen neer te zetten. „Begrijp me goed ik juich dat toe want de markt is goed voor de stad en de winkeliers op en rond de Nieuwe Rijn willen graag de stad dragen. Maar Leiden is jarenlang bezig geweest om de vaste kramen van de Hoogstraat af te krijgen om dat ze zo lelijk waren. Ook zouden ze niet in het straatbeeld passen en het uitzicht bederven. Daarom is er tot vorig voorjaar overlegd met de eigenaar van de loempiakar om hem daar weg te krijgen. Daar is toen uiteindelijk door de gemeente veel geld voor betaald. Nu zijn al die vaste kramen weg en dan komen er weer marktkramen. Had dan ge zegd tegen al die ondernemers die daar zijn weggepest dat hun vaste kraam moet verdwijnen maar dat zij er een marktkraam voor in de plaats hadden kunnen terugkrij gen." Ranselaars verbazing wordt gedeeld door Marleen Lange van Annie's Verjaardag. Zij is namelijk door de gemeente benaderd met de vraag of zij een terras op de Hoogstraat zou willen uitbaten. „En dat wil ik na tuurlijk wel. Begrijp me goed, de ge meente heeft mij nog niets beloofd maar ik heb al wel tekeningen laten maken en een plan ingediend. Dat er nu op de Hoogstraat weer markt kramen komen, wist ik niet en daar ben ik wel een beetje verbaasd over. Misschien dat de gemeente mij een terras gunt op dagen dat er geen markt is. Maar ik ben er bij het op stellen van mijn plannen vanuit ge gaan dat het om een min of meer permanent terras zou gaan. Perma nent gedurende het terrasseizoen wel te verstaan. Dus een telefoontje van de gemeente over mijn terras was wel op zijn plaats geweest." Eric-Jan Berendsen Ton Ranselaar: „Met een beetje over leg hadden gemeente en onderne mers al heel wat probleempjes kun nen oplossen." Archieffoto Hielco Kuipers Waarschijnlijk was hij bij de drugstransactie be trokken maar de echte waarheid komt vandaag in de rechtszaal niet bo ven tafel. Desondanks wijzen de feiten de Lei denaar als de meest voor de hand liggende dader aan. Maar is dat genoeg voor een veroordeling? Voor de politieagenten die de sportief geklede jongeman in september nog zagen smoezelen met een junk, bestaat er geen enkele twijfel. De 23-jarige man met base- ballcap op is in hun ogen een dnigsdealer. Toen ze hem op klaarlichte dag wilden aanspreken over het onderonsje met de verslaafde, schrok de Lei denaar en wist hij niet hoe snel hij zich uit de voeten moest maken. Tij dens de overhaaste vluchtpoging probeerde hij zo onopvallend mo gelijk zijn waar te dum pen. Gemeentewerkers zagen dat en visten even later een zakje met 5 gram cocaïne en heroïne uit de sloot. Op papier ziet het er dus erg slecht uit voor de ver dachte. De ene na de an der verdachtmaking sta pelt zich in het dossier op. Toch probeert de jongeman op de Zitting de rechter zo monter mogelijk te overtuigen van zijn onschuld. Voor alle 'toevallige' omstan digheden heeft hij een verklaring. Ook voor het gesprek met de junk. „Ik gebruikte toen zelf nog drugs en vroeg hem al leen naar het telefoon nummer van zijn dealer. Hij zag er uit als een ver slaafde en ik wilde spul hebben." Maar welke drugsver slaafde loopt er rond met 190 euro op zak en een gloednieuwe mobiele te lefoon, vraagt de officier van justitie zich openlijk af. „Uw telefoon was daarbij zo afgesteld dat geen enkel inkomend nummer werd opgesla gen." Drugsdealers pro grammeren hun mobiel zo voor, laat ze door schemeren. De jongeman gééft geen kik. Hij lijkt onaangedaan door de beschuldiging. „Ik had die telefoon pas een dag. Weet ik veel hoe hij is afgesteld", reageert hij laconiek. „Onderzoek dat ding maar als je pre cies wilt weten hoe het zit." De Leidenaar is kort rta zijn minder geslaagde vluchtpoging alsnog door de politie opgepakt en verhoord. „Tijdens dat verhoor werd u maar liefst vijftien keer op uw nieuwe toestel gebeld", vervolgt de officier. „Hoe verklaart u dat?" De ver dachte denkt even na. Dan schiet hem iets te binnen. „Dat was mijn moeder. Je weet hoe dat met moeders gaat, hè?", zegt hij tegen de rechter met een stralende glim lach. „Die voelen precies aan wanneer er iets mis is. Dan bellen ze je net zo lang totdat ze je eindelijk te pakken krijgen." De rechter en officier kijken bedenkelijk. De jongeman heeft dat feilloos door. Hij weet best hoe ongeloofwaar dig zijn eigen verklarin gen klinken en dus voegt hij er wat drama aan toe. „Mijn moeder heeft borstkanker en is heel ernstig ziek", zegt hij be drukt. „Daarom ben ik nu van de drugs af. Ik wilde niet dat ze zou sterven terwijl ik nog op straat leefde." De rechter blijft zakelijk. „Twee politieagenten en getuigen hebben gezien dat u iets weggooide. Hoe zit het nu echt met dat zakje drugs?", wil ze weten. „Mevrouw", zegt de Leidenaar plechtig. „Ik heb niets wegge gooid. Ik weet ook niets van een zakje met drugs. De vraag is alleen of u mij gelooft." Dan moet hij ineens gnif felen. „Die gemeente ambtenaren kunnen wel goed vissen, hè?", lacht hij vervolgens voluit „Hoe kunt u nu zeker weten dat het zakje van mij is? Ze kunnen wel van alles uit de sloot vis sen." Daarmee heeft de jonge man de crux van de zaak te pakken. Want hoe zeer de Leidenaaapie schijn ook tegen heeft, bewijzen dat de drugs uit de sloot ook daadwerkelijk aan hem toebehoren, kan de rechter niet. Ze kan daar om niet anders dan de man vrijspreken. Die is op zijn beurt nogal ondersteboven van de gunstige uitspraak. „Echt waar?", vraagt hij vol on geloof. „Moet ik me dan niet beneden melden?" De rechter schudt haar hoofd. „Nee, ik spreek u vrij. U hoeft dus hele maal niets meer en kunt gaan." Met een grijns van oor tot oor verlaat de Leide naar triomfantelijk de rechtszaal. Floor Ugtvoet De LD-Bus staat komende woensdag in Rijnsburg, bij het winkelcentrum De Hof- tuin. Wie vragen of opmerkin gen heeft of een bijzonder verhaal heeft te vertellen, of zijn mening wil ventileren over de aanstaande fusie met Katwijk en Valkenburg, meldt zich bij een van de redacteu ren van het Leidsch Dagblad. De bus staat er vanaf half tien. DONDERDAG 25 NOVEMBER 2004 Lezers van het Leidsch Dagblad reage ren spontaan op de bus die gisteren op de markt in Leiden stond. Een greep uit de op- en aanmerkingen. „Ik ben recentelijk met pensioen. Sta nog gewoon elke ochtend om zies uur naast mijn bed. Heerlijk dat dan de krant al op de mat ligt. Ben ik meteen op de hoogte van al het nieuws. Voor mij is die verandering naar de ochtend alleen maar goed uitgepakt." S. de Jong - Sassenheim „Ik ben in 1951 als kind uit de Mo- lukken naar Nederland gekomen. Behoorlijk gehavend door de oorlog. Ik heb stompvoeten en vergroeide vingers. Van het ministerie kreeg ik een taxi-vergoeding. Zodat ik niet al vroeg achter de geraniums hoefde te zitten. De gemeente Voorschoten heeft een paar jaar geleden de helft van mijn toelage afgepakt. Ik ben nu behoorlijk beperkt in mijn mogelijk heden. Geen stijl. Daar moet wat aan gedaan worden." A. Noya - Voorschoten „De heer Verbaan wil de gemeente een miljoen geven om het geboorte huis van Rembrandt op te knappen. Dat geld kan hij beter steken in de huizen die hij verhuurt. In die van mij vallen de gaten in de kozijnen en zit er een gat in de deur." J. Tetteroo - Leiden Marktkoopman Jan van der Reijden en zijn hele mooie bananen voor een euro de kilo. Foto: Taco van der Eb Wie wel eens op de markt komt - en wie komt dat niet - kent ongetwijfeld de gevleugelde kreten van de groen teboer: 'Aarebeien, ik heb héééle mooie aarebeien'. Ettelijke seconden later overschreeuwd door de buur man die met eenzelfde stemvolume zijn geweldige bananen aanprijst. Een paar kramen verder neemt een collega het vervolgens op hoge toon op voor zijn fantastische tomaten. Al meer dan 800 jaar brengen markt kooplui met welluidende stem hun waar aan de man. Maar aan die eeuwenoude handel wijze dreigt straks in Leiden een eind te komen met een plaatselijk verbod op het luid uitventen van de marktkoopwaar. Er zijn namelijk klachten gekomen over de 'geluids overlast' die sommige marktkooplui produceren. In de Merenwijk, op de vrijdagse markt rond winkelcentrum De Ko permolen, heeft een groenteboer al een officiële waarschuwing gekregen omdat hij omwonenden zou storen met zijn verbaal vermogen. Gaat hij met het aanprijzen van zijn bananen nog een keer over de schreef, dan wacht hem een schorsing van twee weken. Daan Kerdijk, bestuurslid van de Ambulante Handel in Leiden, moet in januari weer met vertegenwoordi gers van de gemeente in de slag om deze verordening van tafel te krijgen. „Misschien weet je het niet maar die gemeentelijke verordening bestaat al anderhalf jaar. Ingesteld naar aanlei ding van een paar incidentele klach ten van mensen aan de overkant, zo als ik ze maar noem. Het is eigenlijk te dol voor woorden maar het is wel waar. Standwerkers mogen wel schreeuwen, bij ons marktlui wordt het gedoogd. Als je met zacht fruit op de markt staat, dan moét dat toch de deur uit. Dat verkoop je toch niet fluisterend." Paul van der Reijden staat al 42 jaar op de markt met groenten en fruit en ligt in een deuk als hij het verhaal over de Merenwijk hoort. „Ik weet het. Wij zitten officieel in de zoge naamde stille verkoop. Maar die ver ordening is natuurlijk een lachertje. Wij hebben nog nooit klachten ge had. Integendeel, de mensen vinden het juist leuk als je een strot op zet. Op woensdag hou ik me gedeisd. Dan is het rustig en zit je 's avonds voor niks met een schorre keel. Maar op zaterdag gaan alle remmen los. Jongen, dat is toch de charme van de markt." Van der Reijden brengt zijn waar bij voorkeur op rijm onder de aandacht van het winkelende publiek. 'Radijs jes voor de meisjes en komkommers voor de jongens', galmt hij over de Botermarkt. Zijn allochtone buren, Ad van Kaam in olijven en vijgen, liggen prompt in een deuk. Met zijn slogan: 'onze concurrent maar klagen omdat wij zijn afgeslagen', overstemt hij met gemak het carillon van het stadhuis. En met: 'een kilooo banaaaanen voor een eurrro', trekt hij het publiek moeiteloos over de streep. Zijn jon gens achter de kraam kunnen stante pede aan de bak. Van der Reijden is, het moge duide lijk zijn, door de wol geverfd. „M'n moeder heb gezegd: jongen wat je doet, doe je, maar verkoop vooral goeie spullen. En daar hou ik me aan", lacht hij zijn tanden bloot. En dan serieus: „Laten we wel wezen: wat is de markt zonder kooplui die luid en duidelijk hun waar aanprij zen? Als dat niet meer kan, waar blij ven we dan. Dan haal je toch alle lol uit het leven."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17