REGIO Haast en gedrevenheid luidden ondergang Roest in Voorschoten '97 woest op gemeente r Aarse hoopt met pompoms wat van de wereld te zien agen zuivelmerk ijk en Wouden' CDA Oegstgeest wil een begrijpelijke APV okken Warmonders g eden op dorpsraad Privatiseringsplan is 'onbehoorlijk bestuur' Voorschoten krijgt lossere bouwregels Allure of afknapper? issie vergrijzing i«p - Het probleem van tijzing in Leiderdorp 11traal tijdens een dis- ^jond van sociaal-cultu- ellingen op woensdag- i december. Wie mee issiëren moet zich voor ber melden bij de Oud ier: 5820381 of oud- ierleiderdorp@hetnet- ijeenkomst is om acht tt d it gemeentehuis, ini evoor ontainer dat hij tp - Inwoners van Lei die hun vuilcontainer ietirkeerde dag op de b e weg zetten, riskeren t h anuari een boete. Dit istftvoor mensen die hun altijd op de stoep lijvoorbeeld net buiten Dat is ook nu al ver- laar de gemeente straks streng tegen op. donderdag 2$ november 2004 door Loman Leefmans leiderdorp - 'Een wethouder moet zich aan de spelregels van de ambtelijke organisatie hou den, anders komen er bestuur lijke ongelukken'. Gemeentese cretaris Schouten zei het echt, gisteren voor de enquêtecom missie in Leiderdorp. Hij refe reerde aan de val van CDA-wet- houder Roest die moest opstap pen omdat het budget voor de verbouwing van een school aan de Touwbaan met een miljoen euro werd overschreden. De uitspraak van Schouten lijkt zo uit het script geplukt van de populaire Engelse comedy-se- rie Yes Minister. Daarin draaide het ook altijd om de vraag waar de werkelijke macht ligt; bij de bestuurders of bij de ambtena ren? Dat was in de jaren zeven tig, maar het programma heeft blijkbaar niets aan actualiteit verloren. „Haast en gedreven heid typeerden de handelswijze van de wethouder en hij had daarbij ergernissen over de bu reaucratie. Het werd een bijna persoonlijk project voor hem", verduidelijkte Schouten, die zijn 'baas' daar niet altijd op aansprak. „Ik had hem - ach teraf gezien - van alles willen adviseren, als ik een basis voor verbetering zou hebben ge zien." Een aantal kinderen uit de hele regio dat eigenlijk naar een zo geheten zmok-school (voor zeer moeilijk opvoedbare kin deren) moest, zat thuis door een gebrek aan ruimte. Roest wilde aan deze misstand een eind maken door een onge bruikt complex aan de Touw baan voor zo'n school en enke le andere doeleinden geschikt te maken. Dat is inmiddels ge lukt, maar doordat het een mil joen euro meer kostte dan de bedoeling was, moest Roest als verantwoordelijk wethouder halverwege het jaar het veld ruimen en is er nu een raads- enquête op zoek naar de vraag; hoe heeft het in vredesnaam zo ver kunnen komen? Op de eerste twee dagen van de verhoren werd een tipje van de sluier opgelicht. Een verstik kende bureaucratie bestaande uit allerlei subsidiestromen, overleggroepjes, overheidsorga nisaties en tussenrapportages bleek bepaald geen garantie voor een geslaagd project. Dat bleek op de tweede dag van de enquête nog eens duidelijk uit de anekdote dat de school al open was toen werklui aanbel den om asbest te verwijderen. Wat gisteren op de derde dag als een paal boven water kwam te staan, was dat de interne af stemming op het Leiderdorpse gemeentehuis niet bepaald gladjes is verlopen. Schouten had het over een 'dy namische organisatie' waarin Roest het gewaagd had zich rechtstreeks tot de ambtenaren te richten, achter de rug van hun chefs om. „Hij gedroeg zich als de projectleider", aldus de gemeentesecretaris. Maar hoe eigengereid Roest zich ook gedroeg, erg 'dynamisch' bleek de organisatie waarin hij rond- banjerde op enkele punten niet te zijn. Zo meldde gisteren een ambtenaar die de boekhouding van het project Touwbaan in de gaten hield, doodleuk dat haar computer met de gegevens in dertijd was gecrasht. „En de af deling automatisering liet het zo omdat we toch op een ander systeem over zouden gaan." Een andere financieel consu lente kon zich gisteren sowieso weinig meer herinneren. Ze wist nog wel dat ze een keer werd gevraagd om advies te ge ven over de aanbesteding van hekwerk en bestrating. En aan gezien de behandelend ambte naar op vakantie was, had ze positief gereageerd, hoewel het haar opviel dat het buiten het budget viel. „Maar ja, de school móést open en later hoorde ik dat het akkoord was." Eerder op de middag kwam de gemeente er ook al gekleurd op te staan in het relaas van aan nemer Nieuwenburg. Twee maanden wachtte hij op het groene licht van de plaatselijke overheid om een brand- en in braakbeveiliging aan te leggen. Dat deed hij dus maar op eigen risico. Verder stuurde hij op de zelfde dag twee vrijwel identie ke rekeningen van ongeveer 3000 euro voor advies aan de gemeente die zonder dat er bij iemand een belletje ging rinke len, ook beide keurig werden betaald. Op verzoek van de en quêtecommissie moet Nieu wenburg alsnog in zijn eigen boekhouding opzoeken of hier een misverstand in het spel was. Een wethouder moest opstap pen en een ambtenaar - die vandaag aan het woord komt en als spin in het web van het project wordt gezien - werd op non-actief gesteld. Maar als de spelregels van Schouten als lei draad gelden, waren meer gele en rode kaarten op hun plaats geweest. voor boeren op beter inkomen akt to Kroft ers ma ou de/rijn wou de eniias en yoghurt uit het Wijk en Wouden. Het •e 0 rdere product met een ivaliteitslabel moet zo t va Betöjk in de schappen ,r e upermarkten in Leiden, ^g, eer, Alphen aan den ver omgeving liggen. Hier kans voor de nu nog ,nz(ren Zoeterwoude, Rijn- a J. n Stompwijk om meer n" verdienen met de pro- spjinmelk. Vv ek gisteravond bij de 'ee] tie van het rapport pja oeren in De Hooiberg loe irouwer Heineken. In ast t van de Westelijke ,erj i Tuinbouworganisatie Uy reniging Agrarisch Na- hjj n Landschapsbeheer itei Wouden is een jaar 5jtl ierzoek gepleegd naar pei heden om de boeren ,oa ;re boterham te laten acj, n. Als er niets gebeurt, j j iet gemiddelde inko- a's komende zes jaar met pgi 16 procent af. Een uit- j ee n boeren is al gaande. pa niek veenweideland- Bn' ip een steenworp af- ieiin Zoetermeer, Leiden ,reien aan den Rijn, is in s El het onderzoek zijn vier 8 bedacht om het tij te su uimte scheppen voor w0 alige melkveebedrijven jeu de omschakelifig naar he landbouw vielen af. (jer iet realistisch. Regiona- ub le verwerking en afeet, waarbij alle boeren hun melk centraal verwerken tot een streekpro duct zou te veel investeringen vergen. Over bleef het scenario waarin zowel de zuivelproduc ten als het gebied zelf in de om liggende steden wordt gepro moot. Een voorbeeld: wie Wijk en Woudenmelk koopt, kan sparen voor een kanotocht in het gebied. Volgens onderzoeker Bart Sol daat moet het mogelijk zijn voor boeren om twee cent extra voor een liter melk te vangen. Wel moeten ze bereid zijn om gezamenlijk op te trekken en 2 procent van de omzet af te dra gen om hierin te investeren. Soldaat adviseerde een ge- biedscoöperatie op te richten die sturing geeft aan het initia tief. Ook zou er een contract met de overheden moeten wor den afgesloten. Zij zouden voorwaarden moeten scheppen en, zoals Zoeterwoude op klei ne schaal al doet, boeren belo nen voor het openhouden van het landschap. Verder moet er zo snel mogelijk een kwaliteits label voor Wijk en Wouden worden vastgelegd. Het rapport ligt er. Maar wat nu de concrete eerste stappen gaan worden, bleef gisteravond in de zaal vol gemeentebestuur ders, boeren en andere betrok kenen onduidelijk. Gedeputeer de Van der Sar, die het rapport uit handen van WLTO-voorzit- ter Van der Hulst in ontvangst nam, nodigde hem uit voor een gesprek na de jaarwisseling. Z!) I Het e hi s b id - De Vereniging Be- Warmonders hoopt dat d bij de start van de e Teylingen al een ei- psraad heeft. Die zou waken over de eigen- het dorp. Jan Sevenster: „Wij een goed idee vin- de kernen van Teylin- cs nog zoveel mogelijk 'lap houden over za- alleen het dorp aan- zou het goed zijn als ders meer te zeggen het beleid rond de aat in Warmond dan lin Voorhout en Sassen- eci tbureau dat de fusie rie gemeenten voorbe- kt vooralsnog echter weinig te zien in dorpsraden die bijna de status van deelge- meenteraad krijgen. In een re cente brief aan het projectbu reau hebben de Betrokken War monders daar hun teleurstel ling al over uitgesproken. Maar daarnaast neemt de vereniging nu ook het voortouw in het op zetten van een dorpsraad. Se venster: „Als anderen zich bij dit initiatief aansluiten, en we uit de volle breedte van de War- mondse samenleving steun krijgen, kunnen we het samen aanpakken. Dan kunnen er ver kiezingen worden gehouden, en dan kan ik me voorstellen dat er meteen op 1 januari 2006 een Warmondse dorpsraad staat." Is dit een oproep? „Ja, zo zou je het wel kunnen zien." door Willem Spierdijk voorschoten - Voetbalclub Voorschoten '97 is woest op de gemeente. Die heeft gisteren aangekondigd het sportcomplex van de voetbalclub te willen pri vatiseren. Vanavond al wordt dat plan in de gemeenteraad besproken. „Een en ander brengt een kos tenpost van 65.000 euro per jaar met zich mee", weet secre taris Jelle Raap van de voetbal en atletiekclub. „En dat krijg je dan een dag voor de behande ling in de gemeenteraad te ho ren. Het zou al ingaan op 1 ja nuari 2005. Het is onbehoorlijk bestuur." door loman Leefmans voorschoten - Een dakkapelle tje plaatsen, een schuurtje op trekken of een keukentje uitbre ken; de rompslomp door bijbe horende vergunningen, leges en welstandsbepalingen kost vaak meer tijd en energie dan de bouw zelf. Daar wil de ge meente Voorschoten een einde aan maken. Met de instelling van een zogeheten snelloket, over een jaar, is het streven om aanvragen binnen drie weken af te handelen. Vier maanden wachttijd is geen uitzondering als inwoners van Voorschoten een bouwvergun ning of schetsplan ter goedkeu ring hebben ingediend op het gemeentehuis. Dat vindt ook de plaatselijke overheid te ver gaan. Een snelloket moet aan die wantoestanden een eind maken, vanaf 1 november 2006. Voor die tijd gaan ambtenaren naarstig op zoek naar illegale bouwwerken in de gemeente. Daar is zelfs een bedrag van 86.000 euro voor uitgetrokken. Wordt een clandestien bouwsel aangetroffen dan kan een aan maning maar ook legalisatie volgen. Voorschoten is van plan om welstandsbepalingen te ver ruimen en vaker vrijstelling te geven. Het onderwerp 'privatisering' was al eerder onderwerp van gesprek tussen de voetbalclub en de betrokken WD-wethou der Carabain. „We hebben wel eens aangegeven dat daar een bruidsschat bij hoort. Het is ge bruikelijk dat het sportcomplex dan door de gemeente op en top wordt opgeleverd. En het is logisch dat in zo'n geval de huurprijs vervalt", aldus Raap. Voorschoten '97 heeft intussen een advocaat ingeschakeld. Ook heeft de club NOCNSF ge raadpleegd. Die organisatie zou volgens Raap het handelen van de gemeente als 'wanbestuur' betitelen. Ook de KNVB heeft aangegeven het niet eens te zijn met de gemeente Voorschoten. oegstgeest - De Algemene Plaatselijke Verordening (APV) van de gemeente Oegstgeest moet volgens het CDA op een andere manier worden opge steld. Vandaar dat de partij van avond in de gemeenteraadsver gadering voorstelt om de inwo ners van het dorp te laten mee denken over de ge- en verbo den in de gemeente. CDA-fractievoorzitter De Kok liet eerder deze maand al een proefballonnetje over een 'mo derne' APV op. De andere par tijen zagen de ommezwaai toen niet zitten, omdat burgermees ter Timmers dan enkele ver gunningen voor aanlegplaatsen van boten moest verlenen. Dat wilde zij liever niet. Vandaar dat de christen-demo craten nu voorstellen om alleen de artikelen die de burgermees ter nodig heeft, te wijzigen. Daarna kan de gemeente een nieuwe APV voorbereiden op basis van discussies met de in woners. Het CDA wil in work- Secretaris Raap heeft geen woorden voor het besluit van de wethouder. „De manier waarop dit wordt gepresenteerd is schandalig. Dit is geen priva tisering, dit is een ordinaire be zuiniging die een vereniging in het hart raakt. Voor een privati seringsproces bestaat een over zichtelijk 'stappenplan'. Daar is hier geen sprake van. Dit is een dictaat. Hoe moeten wij dit doen? We moeten of 65.000 eu ro per jaar ophoesten of het on derhoud zelf gaan doen. Maar hoe? De gemeente zegt: met vrijwilligers. Nou, die zijn er niet. En zeker niet voor zo'n enorme khis." Carabain was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. shops met vertegenwoordigers uit de bevolking van Oegstgeest de huidige APV bespreken. Zo moet een discussie ontstaan over welke artikelen uit het do cument daadwerkelijk leven. In de workshops moet ook aan de orde komen welke normen en waarden de dorpsbewoners van belang vinden en welke normen overbodig zijn. Zo mag je nu niet je fiets op straat zet ten zonder hem op slot te doen. Maar moet zo'n bepaling wer kelijk in de APV terechtkomen? Hoe ga je met bepalingen in de horeca om? En hoe kun je er voor zorgen dat de 'gewenste' normen ook gehandhaafd wor den? Ook daarover wil de partij discussie. Uiteindelijk moet uit de work shops een APV ontstaan die niet meer zo statisch is als het huidige document. Er moeten alleen door de bevolking gedra gen regels in worden opgeno men die begrijpelijk en uitvoer baar zijn. (advertentie) tina. „Ik ga stralen. Als ik dans, vergeet ik alles om me heen." Vertrouwen in een goede afloop had de Ter Aarse bij de voor rondes geenszins. „Veel van de andere meisjes waren profes sionele danseressen en deden zonder moeite een split of een spagaat. Ik kan alleen een kop rol." In Sportcentrum Galgen waard in de Domstad moesten de 150 aanwezige dansliefheb bers een nieuwe dansroutine leren en die vervolgens uitvoe ren voor een kritische vijfkoppi ge jury. „Ik had al jaren niet meer met een choreograaf ge werkt en mijn dans ging dan ook niet goed. De eerste pasjes lukten nog, maar het laatste ge deelte totaal niet. Ik was moe en had echt het gevoel dat ik het had verpest. Ik wilde direct naar huis gaan, maar mijn vriend Jeffrey en beste vriendin Marianne sleepten me erdoor." Toen de 17-jarige scholiere toch een plek in de finale kreeg toegewezen, was ze door het dolle heen. „Ik moest eerst even goed naar mijn nummer kijken. Ik kon gewoon niet gelo ven dat ik het had gehaald." Het feit dat ze van dansen houdt, was niet de enige drijf veer om zich voor de audities in te schrijven. Christina is een grote fan van de Amerikaanse levensstijl en een bewonderaar van de danseressen die langs de lijn ieder weekend alles geven. „Ik zie ze daar stralen. 'Dat wil ik ook', denk ik dan." Daar naast kijkt ze uit naar het rei zen. „Met uitwedstrijden gaan we denk ik ook mee. Zo zie ik nog eens wat van de wereld." Ze realiseert zich wel dat ze het bijzonder druk krijgt, mocht ze zaterdag de dansvloer aanvegen met de concurrentie. Ze moet tien uur per week trainen en is daarnaast veel reistijd kwijt. „School blijft hoe dan ook op de eerste plaats staan. Maar ik wil ook zo graag een cheerlea der zijn. Ik denk dat het wel zal lukken. Niet geschoten is altijd mis." Haar boog blijft gespannen tot zaterdag. Dan is discotheek Bob's in Uitgeest het toneel van de danswedstrijd. Daar moet de Ter Aarse het opnemen tegen 61 anderen voor één van de veertig plekken in het Amster damse keurkorps. „Het belang rijkste voor een cheerleader is dat ze een goede uitstraling heeft en dat ze met het publiek kan omgaan." Dat is precies wat Christina wil laten zien. Verder hoopt ze de jury en het publiek van haar talent en veel zijdigheid te overtuigen door een mix van verschillende dansstijlen op te voeren. „Rap, house, pop, r&b en rustige mu ziek. Ik ga combineren en varië ren." Amsterdam is slechts het begin van een glansrijk dansbestaan, als het aan Christina Daud ligt. Stiekem hoopt ze op een carri ère in de Verenigde Staten. Bij voorbeeld als cheerleader bij een ploeg uit de NBA (de pro fessionele basketbalcompetitie) „Het gebeurt wel eens dat ie mand het zo ver schopt, maar daar ben ik nog niet mee bezig. Ik moet eerst de Admirals zien te halen." Panda 4x4 nu te zien bij Boot-Rialto, Weversbaan 12. Leiderdorp, tei. 071 - 589 89 00 leiderdorp - Er is jaren over gesteggeld in Leider dorp: geven vier woontorens van twaalf verdiepin gen het dorpshart de broodnodige allure of zijn ze een afknapper voor het dorp? Inmiddels kan ieder een erover oordelen. De bouwers hebben het hoogste punt bereikt van de eerste woontoren aan de Laan van Berendrecht, vlakbij winkelcentrum Santhorst. Boven op de kelder en de begane grond bevinden zich elf verdiepingen en een wat kleinere twaalfde etage. Zodra de bouwvakkers de balkonplaten hebben bevestigd, is het tijd om een steiger tegen de gevel te plaatsen. Dan kan de eerste flat aan de binnen- en buitenkant worden afgewerkt. Volgens plan is de woontoren volgend najaar klaar. De bouw van de overige drie torenflats is wat minder ver gevor derd. De woontoren op de kop van de Koolmees straat is inmiddels een verdieping hoog, bij de Roodborststraat wordt gewerkt aan de vloer van de eerste verdieping en bij de Merelstraat werken bouwvakkers aan de wanden van de begane grond. In 2006 moeten alle flatgebouwen klaar zijn. De Laan van Berendrecht wordt dan omgeto verd in een wandel- en fietsboulevard langs park De Houtkamp. In de meeste appartementen gaan oudere Leider dorpers wonen, die vaak een koopwoning met tuin achterlaten. Vastgoedontwikkelaar Vesteda ver koopt de appartementen in de eerste toren en ver huurt de overige drie flats. De derde flat wordt in zijn geheel verhuurd aan leden van vereniging De Ouderzorg, die een moderne woongroep maken van hun gezamenlijke flatgebouw. Foto: Hielco Kuipers door Ben Zwirs ter aar - Meisjes willen ze zijn en jongens willen ze hebben. De cheerleader: het symbool van ty pisch Amerikaans sportenter- tainment en de droom van vele teenagers. De cheerleaders heb ben hun pompoms uitgeslagen en zijn de Atlantische Oceaan overgestoken. Tegenwoordig zorgen ze ook bij Europese sport wedstrijden voor de nodige op winding. De zeventienjarige Christina Daud uit Ter Aar hoopt ook op een carrière langs de lij nen van een American Football- veld. Christina Daud: „Als ik dans, vergeet ik alles om me heen." Foto: Henk Bouwman De Ter Aarse deed afgelopen zondag mee aan de voorrondes in Utrecht en dit weekend staat ze in de finale voor een plek in het aanmoedigingsteam van de Amsterdam Admirals. „Ik houd enorm van dansen", zegt Chris-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15