'Haagweg 4 hoeft zijn deuren niet te sluiten' Lopen er nu wel of geen gangen onder Leiden? Flatgebouwen Stevenshof worden aangepast voor ouderen LEIDSE KWESTIES REGIO Grootscheepse verbouwing van kunstcentrum laat nog op zich wachten 22 DECEMBER t/m 2 JANUARI AMSTERDAM RAI bel0900 300 3000 >ng in sloot it dieven niet last bij sn Centraal St. Jansbrug krijgt opknapbeurt Belangstelling voor nieuwe studentenhuizen valt tegen mesties die als een eeuwig vraagteken boven de stad hangen. Is de 2 bevolking echt zo dom? Wie kiest de liedjes van het carillon uit? Kun [rachtenwater drinken? De rubriek Leidse Kwesties biedt een ant- op vragen die elke Leidenaar zich wel eens stelt. Aflevering 43: klopt haal dat er gangen onder de grond lopen, vooral rond de Pieterskerk? non >1 oei rhaal dat er gangen door de bodem lopen, is onuitroei- ïet zou gaan om een net- an vluchttunnels, met de :rk als spin in het web. In van oude herenhuizen 1 zich nog ingangen bevin- eze krant besteedde eerder ht aan het fenomeen. De )ige slotsom luidde toen: de bestaan niet. „Elke histori- boojad heeft legenden over on- gangen", zei een ont- rende stadshistoricus Drö- zijn prachtige en span- verhalen, die onmiddellijk uwd moeten worden. Het !t eens, in onze grond. Alles p een gegeven moment 'water." de kwestie knagen. „Er of zijn wel degelijk gangen", een tachtigjarige lezer. Hij ert zich het huis van zijn uders aan het Pieterskerk- in de kelder drie deuren et gangen erachter. In één n zouden zelfs graftombes en zijn. eveel gevraagd om heel Lei- ma: 1 te spitten. Het archief geeft celijker geheimen vrij. Deze krant schrijft in 1973 over een ge welf dat bij de universiteitsbiblio theek aan de oppervlakte was ge komen. Het zou gaan om 'een deel van het vluchtgangenstelsel' waar van 'in oude geschriften sprake is', tekende de verslaggever op. Het bericht vermeldt ook eerdere vondsten. „In het zuidertrancept van de Pieterskerk bevindt zich een dichtgemetselde toog met een hardstenen plaat, waarachter zich vermoedelijk een ingang van dit zelfde gangenstelsel bevindt, al thans te oordelen naar de geluids weerkaatsingen." Ook zouden er bij graafwerkzaamheden bij de Burcht en het Gravensteen gangen aan het licht zijn gekomen. „In geen van de gevallen was het ver antwoord de gangen te betreden en na te gaan hoever zij te volgen waren en waarheen zij leidden." Volgens Droge gaat het bij al deze meldingen niet om echte gangen, maar om resten van overkluisde grachten. Dat zou in elk geval gel den voor het 'vluchtgangenstelsel' bij de universiteitsbibliotheek. Dat is een restant van de al voor 1617 overkluisde Donkere Gracht, die zich tot het Rapenburg uitstrekte Het gewelf onder Rapenburg 39. Archieffoto in het verlengde van de Papen gracht. In de walkant bij Rapen burg 98 is nog de vroegere uit stroomopening te zien. Bezoekers van het Monumenten weekend konden dit jaar zelf een blik werpen in een onderaardse gang. Vanuit de kelder van Rapen burg 39 strekt zich een tiental me ter ondergelopen gewelf uit. Niet duidelijk is van welke gracht hier het restant zichtbaar is. Of is het toch een vluchtgang? De zaak moet maar eens voor eens en altijd uit de wereld. Daarom een dringende oproep: Leidenaars die nog een echte vluchtgang weten in Leidse bodem, wordt gevraagd zich te melden. Tot die tijd blijft er een vraagteken staan achter de kwestie rond de ondergrondse gangen. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar redac- tie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. LEIDEN door Rody van der Pols leiden - Het is onwaarschijnlijk dat Kunstcen trum Haagweg 4 in februari zijn deuren volle dig moet sluiten vanwege brandgevaar. Voor die tijd zal de gemeente de benodigde veilig heidsmaatregelen nemen zodat het atelier complex in ieder geval beperkt bruikbaar blijft, zegt wethouder Ruud Hessing (D66). Onder de kunstenaars brak vorige week lichte paniek uit nadat zij een brief van de brand weer kregen waarin wordt gesproken van een 'levensbedreigende situatie'. De ongeveer tien kunstenaars die in hun atelier wonen, moeten op stel en sprong verhuizen. Daar naast mogen er geen bezoekers in de kelder en op de eerste verdieping toegelaten worden en is het pand 's avonds verboden terrein tot dat de benodigde veiligheidsmaatregelen ge nomen zijn. Gebeurt cfit niet voor 1 februari dan moet het pand sluiten. De angst van de kunstenaars dat de gemeente niet op tijd voor de nodige aanpassingen zorgt, is onterecht volgens Hessing. „We zul len in ieder geval de benodigde maatregelen nemen zodat het pand deels bruikbaar blijft", aldus de wethouder. Daarbij gaat het om za ken als het aanbrengen van noodverlichting en 'panieksloten' op de deuren. Ook van de kunstenaars worden enkele kleine maatrege len verwacht. Grotere ingrepen, zoals het aanbrengen van brandtrappen en -deuren, zullen langer op zich laten wachten, zegt Hessing. „Daarvoor is het wachten op het complete plan voor de renovatie. Het zou kapitaalvernietiging zijn om nu al met allerlei dure verbouwingen te beginnen als het straks toch weer anders moet." Op welke termijn Haagweg 4 onder handen genomen wordt, is nog niet duidelijk, zegt Hessing. Sowieso moet de wethouder op zoek naar 'creatieve oplossingen' om aan de benodigde financiële middelen te komen, zegt hij. In de ateliemota van drie jaar geleden wordt het bedrag van 1 miljoen gulden genoemd voor de complete verbouwing van de Haagweg. Via de huren van de ateliers moet dat bedrag op termijn door de kunstenaars zelf terugbe taald worden. „Maar in het laatste onderzoek wordt al een bedrag van 1,9 miljoen euro ge noemd", zegt Hessing. „Als ik dat allemaal via de huren wil terugverdienen, worden de ate liers straks onbetaalbaar." De wethouder zegt nog naar een financiële oplossing te zoeken. Dat de aankondiging van de plotselinge maatregelen als een donderslag bij heldere hemel kwam voor de kunstenaars, begrijpt Hessing. Zeker aangezien de situatie al twaalf jaar wordt gedoogd. Dat er nu plotseling wel ingegrepen wordt, is een gevolg van de stren gere regelgeving op het gebied van brandvei ligheid, zegt de wethouder. „Dat geldt niet al leen voor de Haagweg, maar bijvoorbeeld ook voor schoolgebouwen. Twee jaar geleden hoefde een zachtboardplafond nog niet ver vangen te worden, nu wel. Niet iedereen is er blij mee, maar uiteindelijk gaat het wel om de veiligheid van de gebruikers." wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad leiden - De Sleutels van Zijl en Vliet maakt flatgebouwen aan de Top Naeffstraat en de Hen- riëtte Roland Holststraat ge schikt voor ouderen. Nog voor het eind van het jaar zijn de woningen in de Stevenshof aangepast. De woningcorporatie past de komende jaren het merendeel van haar woningen aan, zodat ze geschikt zijn voor 50-plus- sers. Dat is nodig omdat de Ne derlandse bevolking snel ver grijst en de mobiliteit van oude ren afneemt. Ouderen blijven bovendien langer zelfstandig wonen. De flatgebouwen in de Top Naeffstraat en de Henriëtte Ro land Holststraat liggen in de buurt van winkels en andere voorzieningen en zijn daarom geselecteerd voor aanpassing. De huizen zijn eind jaren ze ventig gebouwd. Bewoners van beide complexen ondervinden weinig hinder van de werkzaamheden, zegt pro jectleider Kees Bel. „Het meeste werk vindt buiten plaats, op de galerijen. In de woningen zelf verandert weinig." De galerijen worden opgehoogd tot het vloemiveau van de woningen. Toegangsdeuren worden auto matisch gemaakt. Er komen stallingsplaatsen voor scootmo- bielen en de badkamers krijgen slipvrije vloeren. Jonge bewoners hoeven niet te verhuizen. Volgens de woning corporatie kunnen zij ook profi teren van de aanpassingen: de RESERVEER NU UW KAARTEN! (7 10-22 wr.€ 0.4S i/n) r BNATK WWW.HOLIOAYONICf.COM 'Aarebeien, ik b hééle mooie rebeien...' - Door in een sloot te en probeerden twee :n gisterochtend vroeg banden van de politie te i, maar dat mislukte. Zij n gepakt op de Kieken- rst en de Milanenhorst in renwijk. De mannen, een ge en een 40-jarige Kat- worden verdacht van )raak in het gezond- entrum aan de Bem- ide. Net als een 45-jarige laar, die ook is aangehou- itie kreeg rond tien voor inbraakmelding en n zagen bij het centrum to hard wegrijden. De volging leidde tot het linencomplex Ons Bui- ïar de twee Katwijkers •t doorgingen om uit van de politie te blij- Leidenaar werd in de igehouden. In de auto computerscherm. Het spooremplacement n Centraal krijgt van 27 ier tot 3 december een loudsbeurt. Het werk wissels en het spoor ge- nachts om het treinver- te hinderen. Het nach- omwo- van het station. Onder- ProRail voor geluidsover- en fel licht van de leiden - De St. Jansbrug wordt geheel gerenoveerd. De brug over de Oude Rijn, tussen Hoogstraat en Donker- steeg, verkeert al jaren in deplorabele staat. De werk zaamheden moeten nog dit jaar beginnen. Volgens plan ning is de brug in 2005 gereed. Voor het winkelend pu bliek komt voor de duur van de werkzaamheden pal naast de brug een noodbrug te liggen. Om de overlast voor het watertoerisme tot een minimum te beperken, zal het water onder de brug alleen in de maanden okto ber en november 2005 afgesloten zijn. De St. Jansbrug bestond vermoedelijk al in het jaar 1204. In 1865 werd de stenen brug, waar in de loop der eeuwen wel de nodige aanpassingen aan zijn gedaan, vervangen door een dub bele ijzeren basculebrug. De huidige stenen brug is in 1914 gebouwd. Dat kostte toen 5000 gulden, omgere kend zo'n 2270 euro. De renovatie van de brug gaat de gemeente nu 671.000 euro kosten. Foto: Hielco Kuipers leiden - Nog maar 35 studenten hebben zich aangemeld voor de nieuwe tijdelijke woningen van studentenhuisvester DUWO in Oegstgeest. DUWO is afgelopen zaterdag begonnen met het plaat sen van advertenties voor de 544 woningen, die in de loop van de cember en januari worden opgeleverd. Woordvoerder J. Rienmeijer van DUWO wijt de geringe belangstel ling voor de woningen, die worden gebouwd langs de A44 bij Oegstgeest, aan onbekendheid met de Delftse maatschappij. Ook de periode waarin de huizen opgeleverd worden, halverwege het collegejaar, is ongunstig. Veel nieuwe studenten hebben dan in middels al een oplossing gevonden voor hun huisvesting. DUWO gaat de komende weken nog meer adverteren. (advertenties) toegang tot de woningen is straks ook makkélijker voor huurders met een kinderwagen of boodschappenwagentje. Ook mindervaliden profiteren van de renovatie. Bel: „In de wo ningtoewijzing houden we al wel een tijdje rekening met de nieuwe doelgroep. Het aantal oudere bewoners is dus al toe genomen." Panda gezien in het Leidsehout.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13