'Jongeren van nul tot 23 volgen' BINNENLAND 2 Jason en Ismail wilden de Almachtige helpen Rotterdam wil zoveel mogelijk witte en zwarte scholen mengen Kinderziektes bij digitale aangifte 'Stop de Hetze!' roept op tot demonstratie Plan van aanpak jeugdbeleid Dode door botsing Onderzoek naar lekkende filters bloedscheiding idhovenaar ergeschoten hoven - Een 35-jarige Ihovenaar is in de nacht zondag op maandag in zijn oplaats door een onbeken- eergeschoten. Het slachtof- ,erd in kritieke toestand ■nomen in een ziekenhuis, rhij korte tijd later over- De politie houdt ernstig ning met een afrekening in iriminele milieu. Het litoffer, een bekende van de ie, liep over straat na be- aan een coffeeshop. nhouding na odsbedreiging op zoom - De politie zondag een 15-jarige jon- uit Bergen op Zoom aange- len die per internet een aërge met de dood had be- d. De jongen heeft inmid- lekend. Afgelopen week heen op enkele intemetsi- bedreiging aan het svan een conciërge van lo- De Zuidwesthoek van het ercollege in Ossendrecht. ens de teksten in krom Ne- nds moest de conciërge L Ook eerder was de conci- bedreigd. inken fietser n A16 gehaald hmk-ido-ambacht - De pO- ieeft dit weekeinde op de lij Hendrik-Ido-Ambacht «schonken fietser opge- De 19-jarige man uit Rot- im was in een horecagele- eid in Zwijndrecht geweest sloot de kortste weg naar te nemen: over de snelweg, lan fietste op de vlucht- k. Toen agenten hem te- ielden, viel de dronken uregfietser bijna over de dinsdao 23 november 2004 tie houdt knier aan - De Eindhovense heeft in het weekeind •jarige vuurwapenge- ;e Bosniër aangehouden, itse autoriteiten waren al ie tijd op zoek naar de imdat hij ervan wordt ver dat hij meerdere ernstige en heeft gepleegd. Hij ider meer op de politie en geschoten. De man uitgeleverd aan Duits- vincies innen ir opcenten iurg - De provincies ha- eeds meer geld binnen et innen van opcenten op itorrijtuigenbelasting. De ipen vijf jaar zijn de op- jsten voor provincies ge- 1 met 30 procent, zo blijkt S fers van het Centraal Bu- |0voor de Statistiek (CBS). In 'Mmrachten de provinciale iten motorrijtuigenbelas- f.5 j DO miljoen euro op. De is volgens het CBS toe ren aan hogere tarie- zen ontruimd iwege gaslucht rn - De autoriteiten in [oom (Zuid-Holland) in gistermorgen korte tijd woningen ontruimd na- ilding was gemaakt van irke gaslucht. In eerste SB|tie maakte de politie ook ig van de evacuatie van lisschool, maar die me- ig werd snel weer inge- 1. Een gastransportlei- leek kapot te zijn getrok- lens graafwerkzaamhe- brandweer kon de lei- iluiten, waarna het ont- igevaar was geweken. uigenoproep ijs en tram 'am - Justitie in Rotter- ieft een bijzondere getui- :oep gedaan in het on- naar het in 2000 ver- Ie Schiedamse meisje Kleiss (10). In de bussen 54 en in tram 1 zijn fol- ipgehangen die getuigen oproepen zich te mel- 'olitie en justitie zoeken en die in het Schiedamse xpark waren toen Nienke i'erd vermoord en haar Maikel werd mishan- tieacademie: stoel aan VU 0orn - De Politieacade- g ijgt een leerstoel aan de Universiteit in Amster- )e academie wil op deze r bijdragen aan de kennis itemationale politie- tukken. Monica den Boer eerste de leerstoel bekle- 1 wordt morgen benoemd :onder hoogleraar Inter- lalisering van de politie- t. Den Boer (41) is sinds 1 iber vorig jaar lid van de - e van het Kennisnetwerk mc Politieacademie. Ze gaat enoeming gebruiken om eer te verdiepen in de in- ionale kanten van de po- ade. amsterdam/anp - Initiatiefne mers van de campagne 'Stop de Hetze!' roepen op zondag in Amsterdam te demonstreren tegen racisme. De actie met het motto 'Samen voor een kleur rijk Nederland', vindt plaats na afloop van het Nederlands So ciaal Forum dat in het weekein de in de hoofdstad wordt ge houden. De organisatoren ver wachten duizenden mensen. Intussen vragen de campagne leiders op de website www.stopdehetze.nl hun op roep te ondertekenen tot het opzetten van een nieuwe en brede beweging tegen alle vor men van racisme. „We mogen ons niet tegen elkaar laten uit spelen. Met de campagne Stop de Hetze! willen we alle mensen die hier schoon genoeg van hebben, allochtoon en autoch toon, man en vrouw, jong en oud, bij elkaar brengen en op komen voor solidariteit." De initiatiefgroep bestaan uit afgevaardigden van de Interna tionale Socialisten, platform Keer het Tij, Komitee Marok kaanse Arbeiders Nederland en Marokkaanse Vrouwen Vereni ging Nederland. Inmiddels heb ben al een paar honderd Ne derlanders de oproep onderte kend. monnickendam - Door een aanrijding tussen een personenauto en een lijnbus van Connexxion, op de N247 tussen Broek in Waterland en Monnickendam, is gisteren de bestuurder van de auto, een 22-jarige man uit Noordbeemster, om het leven gekomen. De bus kwam na het ongeval in het naastgelegen water terecht. Volgens een woordvoerder van Connexxion zaten er geen passagiers in de bus. De auto kwam door nog onbekende oorzaak op de linkerweghelft terecht. De bus kon de personenauto niet meer ont wijken en een frontale botsing was het gevolg. Foto: ANP/Evert Elzinga rotterdam/gpd - Rotterdamse basisscholen moeten zoveel mogelijk gemengd worden tot een afspiegeling van hun buurt. De dubbele wachtlijst, één voor allochtone en één voor autoch tone kinderen, wordt daarvoor één van de instrumenten. Dat hebben burgemeester en wet houders besloten. Door aparte wachtlijsten te gebruiken, kan een school zelf bepalen hoe 'zwart' of 'wit' zij wordt. De gemeente en de Rotterdam se schoolbesturen vragen de Onderwijsraad, het belangrijk ste adviesorgaan van de minis ter, om de zegen voor dit mid del, dat basisschool De Pijler op de Kop van Zuid al een paar jaar hanteert. Rotterdam gaat bij het Rijk aandringen op ruimte om meer van dit soort selectiemiddelen toe te passen. Het collegeplan bevat geen har de maatregelen: B en W kiezen ervoor om artikel 23 van de Grondwet, dat de vrijheid van onderwijs garandeert, te res pecteren. Ouders behouden zo doende het recht om zelf een school te kiezen. Het college wil ouders 'verlei den' om voor bepaalde scholen te kiezen. Dat kan wanneer scholen een duidelijk onder wijskundig profiel neerzetten, naschoolse opvang bieden, of een echte kunst- en cultuur school worden. Zwarte of witte scholen, ook in buurten van de zelfde kleur, worden gestimu leerd om vriendschapsbanden aan te gaan met scholen van een andere kleur. Zij kunnen bijvoorbeeld samen sportdagen houden of culturele activiteiten organiseren. Kinderen gedijen volgens het Rotterdamse beter op scholen die gemengd zijn qua milieu en etniciteit. De etnische samen stelling van een klas zou geen direct effect hebben op school prestaties, maar de taalontwik keling verloopt beter en ge mengd onderwijs is goed voor de integratie. Gemengde buurten zijn de bes te basis voor gemengde scho len. Rotterdam is al bezig om in zwarte wijken duurdere huizen te bouwen. Het college wil sa men met woningcorporaties scholen en andere partners, de ontwikkeling van een prettige woonsfeer in deze wijken be vorderen. De gemeente wil de 'verkleu ring' van wijken en scholen jaarlijks volgen. Gaat de kleur van een school afwijken van die van de wijk, dan wordt bespro ken met het schoolbestuur hoe dit gestopt kan worden. Rotterdam legt bij het keren van de segregatie de prioriteit bij het basisonderwijs. Het voortgezet onderwijs komt later aan bod, maar verwacht wordt dat evenwichtiger samengestel de basisscholen een positief ef fect hebben op het middelbaar onderwijs. Kamer positief over initiatief in Rotterdam In de Tweede Kamer kan het Rotterdamse initiatief om het ontstaan van zwarte scholen tegen te gaan op in stemming rekenen. Het CDA vraagt zich wel af of aparte wachtlijsten voor zwarte en witte leerlingen geen vorm van discriminatie is. PvdA en WD zien op dit punt geen beren op de weg. Tweede-Kamerlid Balemans (WD) juicht het initiatief toe. Van discriminatie is geen sprake zolang voor ie dereen het recht om kinde ren bij een school in te schrijven, maar recht over eind blijft staan. Verder zou het nooit om individuele ge vallen gaan, maar gelden de Rotterdamse regels voor groepen mensen. Elders doen scholen ook al aan spreiding van leerlingen, zegt Balemans. Scholen mo gen ook jongens of meisjes weigeren als ze bang zijn dat een van de seksen gaat do mineren. Met selectie op ba sis van afkomst is het niet anders, vindt de liberaal. oen haag/anp - Consultatiebu reaus, scholen en regionale meld- en coördinatiecentra voor schooluitvallers moeten de jeugd van nul tot 23 jaar in de gaten houden. Zij krijgen het voortouw in de samenwerking tussen instanties ais politie, jus titie, jeugdzorg en andere hulp verleners. Gemeenten worden eindverantwoordelijk voor die samenwerking. Dat staat in het door het kabi net overgenomen plan van aan pak dat commissaris jeugd- en jongerenbeleid S. van Eijck gis teren heeft gepresenteerd. In het plan staat verder dat de in stanties meer gegevens moeten uitwisselen. Zo kan bovendien worden voorkomen dat jonge ren en ouders niet bij verschil lende instanties hetzelfde ver haal moeten vertellen, voordat ze hulp krijgen. Ook moeten hulpverleners dezelfde defini ties hanteren, bijvoorbeeld voor 'probleemjongere'. Bedoeling is dat een docent die merkt dat een leerling veel spij belt, dit kan aankaarten bij het zorgadviesteam van de school, legde Van Eijck uit. Op dit mo ment heeft 89 procent van de scholen al een dergelijk team. Dat team moet in een compu ter kunnen zien of dc leerling ook andere problemen heeft, bijvoorbeeld met zijn of haar gezondheid, ruzie tussen de ouders, of met de politie. Op die manier kan beter bekeken worden welke instantie de jon gere het beste kan helpen. Overigens is het niet zo dat een team van de school zo maar het medisch dossier of het politie dossier van een kind kan lezen. Er staat in de computer alleen dat er een dossier is, vervolgens moeten partijen eerst samen overleggen. Volgens staatsse cretaris Ross-van Dorp (Volks gezondheid) is hiermee de pri vacy niet in het gevaar. „Maar we zullen wel de grenzen van de privacywetgeving opzoe ken", zei ze. „Het belang van het kind weegt zwaarder dan de privacy van de ouders. Om de verantwoordelijkheden vast te leggen, wil de staatsse cretaris de komende drie maanden een proef beginnen in tien tot vijftien gemeenten en provincies. Daarnaast wil ze dat minimaal honderd gemeenten in 2007 zogenoemde 'dagarran gementen' aanbieden. Dit zijn geen uitstapjes, maar program ma's waarin jongeren school, overblijfbegeleiding en culture le, sportieve en leerzame activi teiten krijgen aangeboden om ze van de straat te houden. den haag/anp De Inspectie Gezondheidszorg onderzoekt in hoeverre er in Nederland nog lekkende bloedscheidingsfilters voorkomen. Bij vijf dialysecen tra in Nederland was dat on langs het geval, aldus de Nier patiënten Vereniging Neder land (NVN). Door lekkende fil ters kan er bloed in de dialyse- apparatuur achterblijven, waar door er voor nierpatiënten ge vaar kan ontstaan op besmet ting met HIV, het virus dat aids kan veroorzaken, of hepatitis. NVN-directeur Boekhoff zegt dat er volgens zijn informatie geen patiënten besmet zijn ge raakt. Wel moeten de tests over een tijd nog herhaald worden omdat sommige ziekten pas la ter kunnen opduiken. Hij wijst erop dat de kans op besmetting klein is, maar niet helemaal uit gesloten. „Wat menselijkerwijs mogelijk is om te voorkomen dat de filters nog opduiken, is inmiddels gedaan." De Inspectie Gezondheidszorg heeft opheldering gevraagd bij producenten van de filters in Portugal en Italië. Daaruit bleek dat de filters aan een bedrijf in Hilversum zijn geleverd, dat ze op gezag van de inspectie uit de handel nam. „Maar we kunnen niet uitsluiten dat de filters via een omweg bij andere bedrij ven zijn gekomen", aldus een woordvoerster. De inspectie heeft Europese collega's gewezen op het pro bleem met de bloedscheidings filters. Ook moeten de produ centen nog uitleg geven over de oorzaak van de lekken. De vijf betrokken centra staan in Utrecht (twee), Arnhem, En schede en Doetinchem. Neder land heeft 52 dialysecentra. Nierpatiënten kunnen daar te recht voor het zuiveren van hun bloed. den haag/gpd-anp - Het sys teem voor aangifte van een misdrijf via internet ligt soms uren of zelfs dagen plat. Aangif ten blijven daardoor onnodig lang liggen of zijn helmaal niet te doen. Slachtoffers rest in dat laatste geval vaak alleen nog een 'ouderwetse' gang naar het politiebureau. De digitale aangifte is sinds een jaar mogelijk. Via de landelijke website van de politie (www.politie.nl) mogen slacht offers een beperkt aantal mis drijven als diefstal van fiets of auto, winkeldiefstal of vernie ling melden. Voor overige za ken moet de aangever de politie bellen of naar het bureau gaan. Niet alle politieregio's doen mee aan het systeem. Verschillende korpsen die wel bij het systeem zijn aangesloten klagen over de digitale aangifte. De software vertoont nog kin derziektes waardoor de politie computers soms vast lopen. Als dit in het weekend gebeurt, kan het dagen duren voordat de problemen worden verholpen. Meestal komt op maandag pas een computerspecialist die de computer weer aan de praat krijgt. Een woordvoerder van de politiebond ACP relativeert de problemen. De kinderziektes worden er volgens hem nog wel uit gehaald. „Digitale aangifte blijft een systeem met toe komst", aldus de woordvoer der. Ook C. den Bakker van het Nederlands Politie Instituut ge looft in het systeem. De digitale aangifte is dit jaar al in achttien van de 25 regiokorpsen inge voerd. Die zijn tevreden, zegt Den Bakker. Er hapert wel eens wat, maar geen korps denkt er over een eigen systeem te be ginnen. door Robbert Salome en Perdiep Ramesar den haag - 'Ik schrijf u deze brief om u te informeren dat ik weg ben gegaan naar het land van Jihad. Om er de ongelovigen te verdrijven en te helpen om de islamitische staat op te richten. Ik doe het niet omdat ik het leuk vind om te vechten, maar omdat de Almachtige het heeft veror dend.' Jason W. is vastberaden. Hij is bereid te sterven voor zijn ge loof, hét geloof: de islam. Zijn beloning is volgens hem het pa radijs, het eeuwige leven. Jason schrijft de brief aan zijn moeder kort voor hij in de zomer van 2003 naar Pakistan vertrekt om daar een militaire training te volgen. Ruim een jaar later, op 10 no vember, laat de 19-jarige Amersfoorter in Den Haag zien wat hij in Pakistan heeft ge leerd. Als een arrestatieteam van de politie zijn woning aan de Antheunisstraat binnenvalt, werpt hij een handgranaat. Vier agenten raken gewond. Jason roept dat hij zich niet zal over geven en dat hij zichzelf en de woning tot ontploffing zal brengen. Het arrestatieteam trekt zich terug, omliggende woningen worden ontruimd en de belegering van het pand be gint. De politie had al eerder kennis gemaakt met de 19-jarige mos limextremist. Ruim een jaar voor de inval in het pand in het Laakkwartier was Jason al eens aangehouden, samen met vier anderen. Dat gebeurt op 17 ok tober 2003 in Amsterdam. Jason gaf zich zonder verzet over. Binnen twee weken stond hij weer op straat. Het openbaar ministerie kon de rechtbank er niet van overtuigen dat Jason met zijn kompanen een terro ristische aanslag voorbereidde. Bijna een jaar lang blijft het stil rond Jason, tot enkele dagen voor 10 november 2004. Theo van Gogh is acht dagen dood. Sluipschutters op de daken in Den Haag. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Een deel van het Laakkwartier werd woensdag 10 november door zwaarbewapende politiemensen afgezet, nadat vroeg in de ochtend een ar restatieteam een mislukte poging deed om Jason W. en Ismail A. te arresteren. Foto: GPD/Harmen de Jong Mohammed B., de vermoedelij ke dader, is gepakt. Volgens de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD) zijn meer moordaanslagen aanstaande. De parlementariërs Ayaan Hirsi Ali en Geert Wilders zijn de waarschijnlijke doelen. Later blijkt dat ook op burgemeester Cohen en wethouder Aboutaleb van Amsterdam aanslagen zou den zijn beraamd. De in Amersfoort geboren Ja son is al enkele jaren in beeld bij de AIVD, ook als hij naar Pa kistan vliegt. De zoon van een Amerikaanse vader en Neder landse moeder bekeert zich als tiener tot de islam. Hij verhuist naar Amsterdam en komt daar in contact met moslimextre misten als Mohammed B. en Samir A., die sinds 30 juni van dit jaar vastzit op verdenking van het beramen van een teno- ristische aanslag. Jason radicali seert. Via internet deelt hij zijn extremistische opvattingen met anderen. Enkele dagen na de moord op Van Gogh rijst tegen hem op nieuw de verdenking dat hij een terroristische aanslag voorbe reidt. Jason woont dan niet meer in Amsterdam. Hij is rond augustus naar Den Haag ver huisd. „Puur toeval", zegt zijn advocaat, mr. Ausma. „Het had net zo goed Rotterdam kunnen zijn. Ook de naam van de terro ristische cel waartoe hij be hoort, de Hofstadgroep, is wil lekeurig door de AIVD gekozen. Geen van de leden is van oor sprong afkomstig uit de Hof stad Den Haag. Ook de meest waarschijnlijke doelwitten heb ben weinig met Den Haag te maken. De krappe portiekwo ning in de Antheunisstraat in de wijk Laak moet niet als uit valsbasis voor een aanslag wor den gezien, meent advocaat Ausma. „Volgens justitie wilden de verdachten Geert Wilders van de Euromast gooien en die staat in Rotterdam." Volgens Ausma was zijn cliënt sowieso niet van plan een terroristische aanslag te plegen. Jason lijkt zich in de tweeënhal ve maand die hij in de Anthe unisstraat woont nauwelijks in het Haagse te wortelen. Met buren bestaat geen contact, al hebben zij wel last van de door een onderbuurman als agres sief omschreven Jason. Deze buurman praat driemaal met hem om hem aan te spreken over geluidsoverlast. „Ik heb niets tegen religie, maar dage lijks om vier uur 's morgens luidkeels bidden tot Allah gaat je wel de keel uithangen. De man beweert dat veel jonge ren in de woning kwamen. An dere buren weten van niets. Voorzitter Olffers van het Wijk- beraad Laak-Centrum ging na de actie in de Antheunisstraat 'bij elke deur langs'. Niemand kende Jason of wist wie er bij hem langskwam. Dat is niet vreemd. Uit onder zoek door de AIVD blijkt dat Ja son en de andere leden van de Hofstadgroep elkaar voorname lijk in Amsterdam ontmoeten. Ze krijgen er les van een Syriër, een aanhanger van de zoge noemde Takfir-ideologie. Tak- fir-aanhangers vinden dat zij zich niet hoeven te houden aan wetten in een democratisch land, maar uitsluitend aan de regels in de koran. Ze voorzien door middel van criminaliteit in hun levensonderhoud en ko men voornamelijk uit Noord- Afrika. Ze prediken geweld te gen niet-moslims en islamieten die zich niet met de Takfiri identificeren. Jason is niet de enige die naar Den Haag verhuist. De 22-jarige Ismail gaat met hem mee. De Nederlandse Marokkaan uit Amstèrdam-West maakt vol gens de AIVD ook deel uit van het Hofstadnetwerk. Ook hij zou in Pakistan een gevechts training hebben gevolgd en in Spanje contact hebben gehad met de Marokkaanse Abdel- hamid Akoudad. Deze wordt verdacht van medeplichtigheid bij een aanslag in de Marok kaanse stad CasabhuBa. Ismail is voor het arrestatie team óók geen onbekende. Ook hij is één van de vijf verdachten die vorig jaar tijdens de anti terreuractie in Amsterdam zijn aangehouden. Van wie Jason en Ismail de woning in Den Haag huren is onduidelijk. Het huis blijkt eigendom van een Rijs- wijkse vastgoedhandelaar. Voor Jason eindigt zijn Haagse avontuur in de namiddag van 10 november. De Bijzondere Bijstandseen heid (BBE), een anti-terreur team van het Korps Mariniers, zet na veertien uur belegering de aanval in. Vanaf een dak wordt traangas het huis inge schoten. Jason probeert te ont komen en wordt door een kogel in zijn schouder geraakt. Ismail gaat linea recta naar het politie bureau, Jason naar het zieken huis.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5