[ysterie velt mensen Arnhem EU en VS veroordelen verkiezingen in Oekraïne In Alphen moeten vooroordelen in de vuilnisbak ïreuk Leefbaar Leiden ;ebreid onderzoek op station Stratenmakers bevestigen verhalen vriendjespolitiek GESPREK Keeper Hans Vonk kouder moet Ajax vanavond flJffTfll tTt! sturen en coachen i 7/10° 5/5 De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9.75 '7' SI Ja» ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: M D\ Adres: Postcode/Plaats: Tfelefoon: Q.v.m. beiorgcontrok Geboortedatum e-malladres: Stuur de bon ln een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antw.nr 127. 1800 VB Alkmaar. Gratis tel. 0800 - 1711 E-mail: lezersservlce<3'hdc nl of surf naar www. leidschdagbladnl Deze aanbieding Is geldig tot 31 maart 2005 WIJ gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens ln de colofon van de krant vindt u nadere informatie Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. 1 Johnson Bros. serviezen! Tot en met april 2005 kunt u bij Leidsch Dagblad sparen voor één of beide Johnson Bros. serviesen, één van de merken van de Wedgwood Group. Knip de zegel uit deze krant of kijk op www.leidschdagbiad.nl voor de spelregels en lees hoe u uw tafel zo snel met een nieuw servies Knip vandaag uw spaar- zegel uit deze krant! QQ SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fa* (072) 519 6869 dinsdag 23 NOVEMBER 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dissident verder met Prins Carnaval >teus Waarsenburg Het onlangs in op- i geraakte Leefbaar Lei- Islid Daniël van Jderwoerd den Bezemer zich los van zijn partij, bon Platteel, dit jaar in 'ns Carnaval, probeert nieuwe partij op te zet- eiden Primair. Daan factievoorzitter van leef- iden reageert opgelucht rertrek van Van Schoon- d. „Maar officieel weet niets." Van Schoon- d, kreeg de afgelopen tel kritiek omdat hij zijn terbond aan een adver- npagne van ondeme- 1 Verbaan in1 het Leids iblad. In die campagne gemeente ervan be- jdernemers de stad uit te jagen. Vrijwel alle politieke par tijen hebben zich van die actie gedistantieerd. De gemeente kondigt zelfs juridische stappen tegen Van Schoonderwoerd aan. Volgens het dissidente Leefbaar Leiden-raadslid heeft de kwestie-Verbaan echter niets met zijn besluit te maken. „Het rommelt al een tijdje binnen Leefbaar Leiden. Vandaar dat ik uit de partij stap", zegt Van Schoonderwoerd, die noch zijn eigen partij, noch de burge meester over zijn voornemen heeft ingelicht. „Dat moet ik nog doen. Maar ik ga in elk geval als eenmansfrac tie verder. Dat is alvast de eer ste zetel van Leiden Primair." Pagina Ri: 'We zullen de politiek een poepie laten ruiken' i/anp - In totaal 25 men- gisteren door een nog nde oorzaak onwel ge- op het station in Arn- klaagden allemaal over iheid en irritatie van de zen. Zeventien personen andeld in het ziekenhuis naar huis gestuurd. neente is sinds gister- bezig geweest met een eid onderzoek op het en in de omgeving. Ook ach sinstituut voor Volksge- id en Milieu (RIVM) was betrokken. ion werd maandagoch- itruimd nadat uit Eist binnenkwamen over rlast van een goederen- betreffende trein, ge- met het gevaarlijke, :e methyl-tert-butyl- ;rd op het rangeerter- station Arnhem tot stil- jbracht. Ook het overige ':eer kwam tijdelijk stil Onderzoek bracht ;een lekkage aan het :e tijd later voelden de en een conducteur trein richting Zutphen lekker. Zij hadden op iem naast de goede- gestaan. Onderzoek in lil passagierstrein leverde ts op. Rond dezelfde tijd raakten ook acht agenten, die eerder hadden geassisteerd bij de ontruiming van het station onwel. Hulpdiensten vingen de agenten op. In de loop van de middag bleek nog een aantal hulpverleners dezelfde klachten te hebben en liep het aantal slachtoffers op tot 25. Het on derzoek naar de oorzaak con centreerde zich op de goede rentrein. Brandweerlieden heb ben onder meer de bovenzijde van de twintig wagons bekeken en de opslagketels open ge maakt. Volgens politiecommis saris J. van Deursen is er geen enkele aanwijzing voor een ter reurdaad. Railvervoerder Railion maakte rond 21.00 uur bekend dat met de goederentrein niets mis was. Het RIVM en de Inspectie voor Verkeer en Waterstaat hadden de trein uitgebreid onderzocht en geconstateerd dat het voer tuig en de inhoud niet de oor zaak zijn geweest van de vele gezondheidsklachten, aldus de Railion-woordvoerder. De bur gemeester, volgens het ge meentelijk rampenplan laatste verantwoordelijke, ontkende dat het onderzoek is afgerond. De goederentrein krijgt daar door geen toestemming zijn reis naar Elzas (Frankrijk) te vervolgen. COMMENTAAR HUREN ken inen van het kabinet de foor huurwoningen vrij moeten worden toege- wajJe markt is al langere 1 f «topt Huurders die van 0 v tig huis willen verhuizen j' tn luxe woning hebben ne. keus. Tegelijk is het Zl)n oninteressanter bij vast- t prijzen aantrekkelijke ningen te bouwen. or blijft het -n van luxe bles klein. e plannen liberalisering n markt kiest biet voor een aanpak. Want een markt is deels ook een Naar schatting een poo Ijoen huurders zal wor- r nl{ onfronteerd met hogere De door de overheid ge waarde van hun huis je markt wordt richtlijn huurprijs. Die benade- 0 een redelijke en contro- Dekker (volkshuisves- oogt met de plannen een iming op de huurmarkt, met woningcorporaties ken dat die de komende r ruim 50.000 nieuwe iden u 1 a" ij, ïrs I; leel Bc wat huurwoningen in de duurdere sector bouwen. Die afspraak vormt in zekere zin de achilleshiel van het nieuwe beleid. Want, zonder extra wo ningen zal er van doorstroming geen sprake zijn. De minister er kent dat ook en stelt de bouw van nieuwe voorraden duurdere huurwoningen als criterium voor het doorzetten van een vrije huurmarkt per 2010. Zoals vaker wanneer in Nederland vastge roeste zaken worden aangepakt, lopen de critici te hoop. Huur ders met een kleine beurs zou den de dupe zijn en woonwijken zouden een eenzijdig karakter krijgen. De kritiek wordt niet gesteund door de feiten, want mensen met een huursubsidie vallen buiten de plannen, de huidige gereguleerde huur markt functioneert niet goed en de invoering van de liberalise ring gaat bovendien in stappen. De plannen van minister Dekker zijn alleszins redelijk en verdie nen royaal steun. Kees van der Malen Leidsch Dagblad Leidenaar in halve finale op Nationaal Pianoconcours door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Vooroordelen in de vuilnisbak. Vanaf vandaag rijden in Alphen aan den Rijn vuilnis wagens rond met de boodschap dat vooringenomen heid niet meer wordt getolereerd. De campagne Al phen Oké is begonnen. Alphen pakt de verharding en de geestelijke verloede ring van de maatschappij op plaatselijk niveau aan. De stad moet 'verbroederen', vinden burgemeester en wethouders. Oké staat voor Onvoorwaardelijk Kiezen voor Elkaar. „Knuffelen is niet aan de orde", zei Schoof gisteravond op de eerste bijeenkomst in het stadhuis. Volgens hem moeten Alphenaren leren respectvol met elkaar te dis cussiëren. Jong en oud; allochtoon en autochtoon; winkelbediende en fabrieksdirecteur moeten dat toe passen. Dankzij eerbied vervaagt de norm niet. De campagne moet zeker een jaar blijven leven. Van daar dat het belangrijk is dat de samenleving het initia tief van B en W 'adopteert'. Het college heeft de actie ontketend, de inwoners moeten de campagne 'levend houden', geeft Schoof aan. De afgelopen twee weken is in het stadhuis vooiwerk gedaan. Een Okéteam gaat de initiatieven vanuit de burgerij stroomlijnen. De teamleden krijgen het bij voorbeeld druk met de slagzin 'Houd op met zwarte pieten'. Die slogan moet voor 5 december helemaal in geburgerd zijn. Op 3 december wordt de Oké-loop ge houden: de grootschalige aftrap van de kettingreactie aan activiteiten. De Oké-loop wordt een Zwaan-kleef- aan-tocht die moet uitmonden in een indrukwekkende manifestatie. „Geen hardloopwedstrijd", benadrukt Schoof. Straatskiën, steppen of slenteren mag ook. Als mensen vanuit verschillende delen van Alphen maar samenstromen. Particuliere initiatieven zijn er ook. Zo wil beeldend kunstenaar Jobse met de hulp van tientallen kinderen een bouwwerk van gipsstenen maken. Dat kunstwerk is 'een fundament voor gesprek', meldt Jobse. Het bestuur van jongerencentrum Het Kasteel denkt aan een muziekfestival met allochtone en autochtone bands; de Marokkaanse vereniging aan een debat in het stadhuis en schrijfster annex humorspecialist Mo nique Rijven wil 'moppen uit alle culturen' bundelen in een boek. De vraag is of in Alphen zoveel intoleran tie heerst dat de campagne zo noodzakelijk is. Volgens Aziz Achahboun, woordvoerder van de Ma rokkaanse moskee, valt het allemaal mee. Volgens hem kenmerkt Alphen zich vooral door oer-Hollandse nuchterheid. Toch lagere tarieven terrassen leiden - Leiden past alsnog de tarieven voor terrassen aan. Vo rige week zegden de horecaon dernemers het vertrouwen in wethouder Geertsema op toen bleek dat hij de tarieven voor terrasvergunningen en preca riorechten met 600 procent wil de laten stijgen. Het nieuwe voorstel betekent nog steeds meer dan een verdubbeling van de lasten ten opzichte van dit jaar. Geertsema doet zijn voor stel daags voordat de commis sie bestuur en veiligheid zich over de tariefstijgingen buigt Pagina R1 Mediawaakhond controleert tender Hilversum - Het Commissari aat voor de Media gaat de 'ten der' controleren. Dit zijn de voorwaarden die de Eredivisie CV stelt aan het vertonen van het eredivisievoetbal met in gang van volgend seizoen. Mo gelijk zijn de voorwaarden aan de omroepen in strijd met de Mediawet. De Eredivisie CV wil altijd reclame in beeld brengen bij interviews met spelers. Pagina Media Vioolpedagoge Van Wely dood laren - Davina van Wely is zon dag op 82-jarige leeftijd in La ren overleden. Dat heeft direc teur W. van Spronsen van het Rosa Spier Huis, waar ze sinds 1996 woonde, gisteren bekend gemaakt. Davina van Wely was een toonaangevend vioolpeda goge, die gedurende haar ruim vijftigjarige loopbaan bekende violisten, onder wie Jaap van Zweden en Isabelle van Keulen, als leerlingen heeft gehad. Zij was jarenlang hoofddocent aan het Muzieklyceum in Amster dam. In 1969 werd ze hoofddo cent aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Flirt per sms: 300 euro boete rome - Een Italiaan heeft giste ren een boete van 300 euro ge kregen omdat hij met zijn mo bieltje had 'geflirt'. Hij stuurde een sms naar een vrouw, die echter niet was gediend van het ongevraagde tekstberichtje. Ze stapte met het berichtje op haar gsm naar de politie. „Sinds jij voor mijn ogen verscheen, kan ik niets anders dan aan je den ken", schreef de verliefde Itali aan tijdens de lunchpauze. Privé-jet Bush sr. stort neer in Texas Houston - Een privé-vliegtuig dat voormalig president Bush, George senior, moest ophalen voor een reis naar Ecuador is bij de Texaanse stad Houston neergestort. Alle drie inzitten den kwamen bij de crash om het leven, meldden Amerikaan se media gisteren. De tweemo- torige Gulfstream kwam uit Dallas en raakte in dichte mist een lichtmast en stortte neer naast een snelweg. 'Kruikenzeikers' in opstand tegen burgemeester Op het Onafhankelijkheidsplein in de Oekraïense hoofdstad Kiev demonstreerde de oppositie massaal tegen de voorlopige uitslag van de verkiezingen. Foto: Reuters leiden - De Leidse bestrater F. van der Velde, die de gemeente Leiden beschuldigt van vriend jespolitiek bij de aanbesteding van bouwprojecten, krijgt steun van andere stratenmakers. Een aantal van hen bevestigt dat be stratingsopdrachten steevast naar dezelfde bedrijven gaan. „De aannemerswereld is geen democratisch bestel in Leiden", zegt één van hen. „Ze spelen el kaar de bal toe op feestjes." Van der Velde heeft zijn bezwa ren tegen het werk van de 'huisaannemers' op schrift ge steld en aan alle raadsleden verstuurd. Volgens hem ver loopt niet alleen de verdeling van het werk oneerlijk, maar gaat daarnaast onnodig belas tinggeld verloren doordat de gemeente een te hoge prijs be taalt. Ook de kwaliteit zou te wensen overlaten, beweert Van der Velde. De wethouders Hille- brand en Van der Sande zijn woedend over de beschuldigin gen, die volgens hen op niets zijn gebaseerd. Verscheidene Leidse straten makers, van wie de namen bij de redactie bekend zijn, zetten echter vraagtekens bij het Leid se aanbestedingsbeleid. Ze wil len niet met hun naam in de krant omdat ze bang zijn in de toekomst opdrachten mis te lo pen. Pagina Ri: Raad wil opheldering Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Leiden moet snel plan maken voor huisvesting scholen moskou/bru5sel/gpd - In Oe kraïne zijn honderdduizenden mensen gisteren de straat op gegaan nu de pro-Russische premier Janoekovitsj de presi dentsverkiezingen van zondag lijkt te hebben gewonnen. Vol gens de aanhang van oppositie kandidaat Viktor Joesjtsjenko zijn de verkiezingen 'gestolen' door de zittende elite. Uit exit pols bleek dat de westers geori- enteerde Joésjtsjenko had ge wonnen. Internationale waarnemers constateerden talloze onregel matigheden. In een verklaring bij monde van minister Bot (buitenlandse zaken, EU-voor zitter) bestempelde de EU de presidentsverkiezingen als on eerlijk en eiste een herziening van de uitslag. Namens de Amerikaanse president Bush deed senator Richard Lugar een beroep op vertrekkend presi dent Koetsjma alsnog te zorgen voor een eerlijke en verant woorde uitslag van de stembus gang. Zo niet dan zal de VS de relatie met Oekraïne herzien. De Russische president Vladi mir Poetin daarentegen felici teerde Janoekovitsj met zijn overwinning. De autoriteiten in Oekraïne hebben de demonstranten ge waarschuwd dat zij geen ont wrichting van het land zullen tolereren. De verslagen kandi daat Joesjtsjenko reageerde door de betogers op te roepen te blijven kamperen op het On afhankelijkheidsplein in Kiev, tot de zege binnen is. Joesjtsjenko heeft steun gekre gen van rebellerende provincies in het westen van Oekraïne, die hem als winnaar uitriepen. Naast de massa in Kiev zouden nog eens 200.000 anderen on derweg zijn naar de hoofdstad. In alle 25 EU-lidstaten worden de ambassadeurs van Oekraïne op het matje geroepen om tekst en uideg te geven over de gang van zaken. „De situatie baart ons grote zorgen", aldus minis ter Bot. „De tweede ronde van de verkiezingen voldoet niet aan de internationale eisen." Bot riep op tot kalmte en vroeg de demonstranten in Oekraïne af te zien van geweld. „Oekra- (advertentie) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad ine moet duidelijk maken dat de toekomst in het westen ligt. Dan verwachten we ook dat het land zich houdt aan de meest elementaire democratische re- gels." Pagina Buitenland: Viktor Janoekovitsj geniet de steun van de macht

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1