REGIO 't Wedde moet van verliezen af De pijn van de verdwenen waterschappen SP Snel duidelijkheid over Van der Hoevenpark obert J. Blom schrijft boek vanuit de bajes om eepraten en ,a» etalen voor oene diensten Flat op kop Engelendaal orschoten komt illen' tegemoet iscHOTEN - De Bollenstreek tin Voorschoten een me ider gekregen. Zes bollen- eenten konden niet leven de naam Holland Rijnland, omschrijving werd gegeven het samenwerkingsverband en de plaatsen uit noorde- !uid-Holland. De bollen- e 2oien wilden liever Rijn- en enstreek als nieuwe naam. mbe rl januari moeten de ande- erd( meenten daarmee instem- Voi [Voorschoten heeft nu als d( ie geen bezwaar tegen een Lnnei ndering. insl x n/regio - Wie wil er mee- i aan de instandhouding natuur door boeren? Die g ligt donderdag vanaf 0 uur op tafel tijdens een srkei inkomst van de agrarische urvereniging Wijk en Wou- -n De agrariërs uit het gebied vie en Leiden, Alphen aan den ebni en Zoetermeer praten die ynoi id onder andere met verte- in raordigers van natuur- en te< 'uorganisaties, historische 'e oigingen, sportclubs en be- ersverenigingen. en zijn naast voedselpro- aati mt de laatste jaren ook waai js meer werkzaam als leve- itsch ier van 'groene diensten', wil zeggen: een deel van werkzaamheden is niet ge- op een zo hoog mogelijke e luctie, maar op een vergro- van de natuur- en land- pswaarde van het gebied, tgen i dat werk als landschaps- leke erder krijgen boeren een ie vergoeding. Om dat werk (nd te maken, wil de over- dat de mensen die het 11 ee4t profiteren van het land- aeslii p daaraan ook meebetalen, de Sl bijeenkomst van Wijk en veil den is het clubhuis van tusv aan de Willem van der eweg in Leiden. tde ter Alphen walgt knuffelplan en aan den rijn - Wil Ver- 'rj ur, fractievoorzitter van r Alphen, snapt niet dat In! emeester en wethouders ien ondernemen om, zoals at noemt, 'een plaatselijke felmaatschappij op te bou- '.Volgens haar kan het col- zich beter richten op ande- d°r iken dan de aangekondigde campagne. „Gebruik de gie om problemen op te n in het onderwijs, zodat x Alphen straks geen zwarte >Cl len meer staan. Walgelijk die luiermentaliteit." W willen beginnen met ac- iiten die een bijdrage moe everen aan de saamhorig- onder de Alphense bevol- 'KN Onder het motto OKE op| oorwaardelijk Kiezen voor ardt ir) kunnen instanties en _h ïisaties zich bij de cam- •rkei ie aansluiten. Daarover is nsdvond een informatiebij- ba omst in het stadhuis, ense id v< ied. een rem Mis- bel" dier bero uwf :t leven in de gevangenis is onmenselijk' Ben Zwirs aan den rijn - High ien in de Scheveningse ge- is voor gevangenen probleem. Tijdens be- nlev111011 1S ^et eenvou(iïg om en kus verdovende midde- e cel binnen te smokkelen. ft de it niet lukt kunnen veroor- JL. 'en altijd nog paracetamol, of zelfs gedroogde bana- chil in hun tabak rollen en ien. „Dat zou nauwelijks derscheiden zijn van mari- ia", zegt de Alphense WD- levoorzitter Robert Jan 1(56). Hij zat begin dit jaar week vrijwillig in de cel zijn boek In de bajes. lüet zich opsluiten om te rzoeken of het leven in de ngenis, zoals vaak wordt cht, een luxe vakantie is. ..eersende gedachte in Ne- nd is, volgens de auteur, eA;evangenen met een bord l._ 11 eten op schoot voor de hangen. En zonder veel ile hun te korte straffen uit- Niets is minder waar, omschrijft het verblijf in 6 als 'middeleeuws'. „Het in de Scheveningse ge- enis is onmenselijk." Een j Jeine cel, slecht eten, vieze hes en een pispot in plaats ien toilet. „Ik kan me goed itellen dat iemand liever iaat dan voor zes jaar de Een fucking heil. ns zijn verblijf onderging K i dezelfde ontberingen als idere gevangenen. Het eni- 2 dvilege dat hij genoot, was üj veroordeelden, bewakers !t andere personeel mocht hewen. De WD'er werd eigen zeggen volledig ge- Robert Jan Blom: „„Ik kan me voorstellen dat iemand liever dood gaat dan voor zes jaar de cel in." Archieffoto: Mark Lamers tdai "Af* fa aut 5 *-cbbc" pteerd door de soms zware inelen van Unit 6. „leder- was bijzonder open. Het aasde me dat de gevange- 1 me alles vertelden over de smokkel en het gebruik van drugs. Het is zelfs gebeurd dat ik een extra zakje thee kreeg toegestopt. Om op te roken. Geen haar op mijn hoofd die daaraan denkt natuurlijk, maar wel grappig", zegt Blom la chend. Voor het feit dat de gevangenis directie niets doet aan de smokkel en het gebruik van chugs, heeft de fractievoorzitter geen goed woord over. „Schan delijk. Veel veroordeelden zijn de fout in gegaan door drugs. De gevangenissen zitten vol door die troep. Houdt dat nou buiten, denk ik dan." Hoewel hij voor een deel van de gevangenen begrip heeft gekre gen, houdt Blom nog steeds vast aan een harde lijn. „Die jongens hoeven niet in de wat ten te worden gelegd. Over het algemeen is het tuig. Niet te vertrouwen. Maar de grenzen van een acceptabel verblijf wor den in Scheveningen over schreden." Er zou volgens de auteur een scheidslijn moeten komen voor bajesklanten die hun leven willen beteren en de genen die buiten de cel weer voor het slechte pad kiezen. „De 'goeden' zijn met een lan taarn te zoeken, maar zij moe ten meer mogelijkheden krijgen om te resocialiseren of een op leiding te volgen. Op de huidige manier komen ze er allemaal slechter uit dan ze erin gingen." Blom vreest de toekomst van het gevangeniswezen. De poli tiek wil het regime versoberen door de gevangenen tot 22 uur per dag in hun cel op te sluiten, arbeid op te schorten en meer dere gevangen op één cel te plaatsen. „Ik ben nog steeds voor een strenge aanpak, maar als het sober regime doorgaat, is dat vragen om problemen." De vrees van de bewakers voor opstanden en gijzelingen wor den dan mogelijk bewaarheid, denkt Blom. Donner en Balke nende zouden volgens de Al- phenaar zelf even de cel in moeten. „Dan realiseren ze zich wel dat 22 uur per dag in een cel onmenselijk is." De gevangenis is niet alleen landelijk een hot item, ook in de regio heeft In de bajes be trekking op de actualiteit. In Al phen zijn de plannen van het openbaar ministerie voor een nieuwe gevangenis in een ver gevorderd stadium. Met ruimte voor maarliefst 1300 uitgepro cedeerde asielzoekers wordt het het grootste gevang van Neder land. „Ik ben vóór een gevange nis in Alphen. We hebben er al één staan en die dingen moeten er nou eenmaal zijn. Bovendien zorgt het voor werkgelegenheid in de regio. Maar de WD wil duidelijkheid over wat er ge beurt met uitgeprocedeerde asielzoekers die op straat wor den gezet. We moeten niet heb ben dat die straks door het cen trum gaan struinen." Hoewel hij zijn week in de Scheveningse gevangenis 'ver schrikkelijk' noemt, zou hij het zo nog eens doen. Het schrikt hem niet af om zich ook tussen Alphense muren te laten inslui ten. „Ik zou er best een weekje willen proefzitten. Andere raadsleden zijn daar ook voor in, denk ik." leiderdorp - De ontwerper baalde dat er minder verdiepingen kwamen: tien in plaats van zeventien. Het protesterende Comité Doesbrug vond de 'opgestoken middelvin ger' uiteindelijk nog te hoog. Wie in de toe komst op de Leiderdorpse Engelendaal rijdt in de richting van Leiden-Noord ziet op de kop van de lange doorgaande weg een flat- in-vier-delen opdoemen. 'Celegen als een vesting in een slotgracht', zoals de makelaar het wervend voorspiegelt. Zaterdag begint de verkoop van de 34 appartementen. Dat gebeurt in de oude Meelfabriek aan de Zijldijk, van 12.00 uur tot 15.00 uur. Daar worden ook de 64 woningen in de aanbie ding gedaan die de rest van het zogeheten Driegatenbrug-gebied opvullen, waar tot voorkort een asielzoekerscentrum stond. Het gaat onder meer om negen vrijstaande 'riet- gedekte poldervilla's' die een kleine 7 ton euro moeten opbrengen. De rest van de hui zen varieert in prijs tussen de 580.000 en 315.000 euro, zo blijkt uit paginagrote adver tenties die de betrokken makelaars in deze krant en diverse weekbladen plaatsten. De appartementen in de flat, die de naam Don Jon meekreeg, kosten 225.000 euro. Verder worden 27 ligplaatsen aangeboden in een nog aan te leggen jachthaven in het ge bied op het 'drielandenpunt' tussen Leider dorp, Leiden en Alkemade. Bij de toewijzing van de woningen krijgen inwoners van de drie genoemde plaatsen - en Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude - de komende twee maanden voorrang. Het begin van de bouw staat in het voorjaar van 2005 op de kalender. Ongeveer tegelijkertijd wordt bij Driegatenbrug met de bouw van een nieuw universitair watersportcentrum begonnen met 89 studentenkamers en -wo ningen. Afbeelding: pr Sytse Altena en Leo Onderwater overleggen, met op de achtergrond de boom in de sloot. Foto: Dick Hogewoning door Marijn Roos zoeterwoude - Aan een uniek deel van de cultuurge schiedenis komt op 1 januari een einde. Dan worden drie waterschappen die onder het Hoogheemraadschap van Rijnland vallen opgeheven en gaat het hoogheemraad schap als één organisatie verder; onder de oude naam Hoogheemraadschap van Rijnland. Daarmee verdwijnt een van de oudste democratische bestuursvormen in Eu ropa. Nooit meer controleren de raadleden van de pol derbesturen tijdens de traditionele schouw of de water huishouding in hun gebied winterklaar is. In de sloot ligt een omgewaaide boom. Slecht voor de doorstroming van het water in het land van kaasboer Leo Onderwater, maar goed voor de houtkachel in de keuken van zijn boerderij. „Die boom zagen we in stukken. Na een jaar drogen kan het de kachel in." Onderwater boert in de Westeindse Polder. Zijn land is onderdeel van Waterschap Wilck en Wiericke, dat tus sen Leiden, de Reeuwijkse Plassen en Zoetermeer ligt. Dat zijn waterschap verdwijnt, gaat hem aan het hart. „Ik ben er niet blij mee. De afstand tussen het bestuur en de burger wordt op deze manier te groot. Veel loka le kennis gaat verloren." Nu nog bestaat het Hoogheemraadschap van Rijnland uit drie 'inliggende' waterschappen. Naast Wilck en Wiericke zijn dat De Oude Rijnstromen en Groot-Haar lemmermeer. Deze waterschappen zorgen voor de wa terkering en -beheersing in de polder. Het Hoogheem raadschap let op de grote zaken in het gebied, zoals kustverdediging en het beheer van grote watergangen. Deze taakverschillen verdwijnen. Voor Sytse Altena is het een historische gebeurtenis. „Als sinds de 14de eeuw kennen we deze vorm van be stuur in Nederland. Na de Zwitserse Kantons, zijn de polderbesturen (de oude naam voor de waterschap pen) de oudste democratische bestuursvorm van Eu ropa." Altena werd in 1995 raadslid van Wilck en Wiericke na mens de overkoepelende milieuorganisaties in Zuid- Holland. Daar kwam hij Onderwater tegen, die ook raadslid was. „Omdat ik vanuit een geheel andere hoek dan de agrariërs kom, wilde ik kennis maken met het boerenbedrijf. Een joods spreekwoord luidt: 'oordeel niet over uw naasten, totdat u gekomen bent op zijn plaats'. Ik vroeg Leo of ik niet af en toe mocht meehel pen op zijn bedrijf. En nu, negen jaar later, doe ik dat nog." De twee vrezen de toekomst van het gebied. Altena: „De laatste bestuurlijke schouw is in oktober geweest. Dan kijken de raadsleden, oftewel hoofd-ingelanden, van het waterschapsbestuur of de landeigenaren vol daan hebben aan hun verplichting om de sloten van planten en rommel te ontdoen. In het nieuwe systeem wordt dat gedaan door medewerkers van de nieuwe organisatie." Dat zien zij niet zitten. Onderwater: „Die medewerkers kennen het land niet. Ze staan er veel te ver vanaf. De menselijke maat gaat op deze manier verdwijnen." Die angst lijkt gegrond, omdat het nieuwe Hoogheem raadschap van Rijnland met minder bestuursleden meer werk moet doen. „Er zijn te weinig mensen om bijvoorbeeld de schouw te dekken," aldus Sytsma. „Wie kent nu nog het hele gebied? Je kunt niet eens meer de schijn ophouden." Gelukkig voor de twee lijkt de nieuwe directeur van de organisatie zich goed te willen inwerken. „Hij heeft als gezegd, dat hij een keer mee wil met de herschouw." Nu de taakverdeling tussen de polderbesturen en het hoogheemraadschap gaat verdwijnen, weten Sytsma en Onderwater niet wat de toekomst brengen gaat. „Nu beslist het bestuur nog over de hoogte van de grondwaterstand. Dat gaat gepaard met hevige discus sies tijdens de bestuursvergaderingen. In tegenstelling tot de gemeentepolitiek, wordt bij ons nog echt gedis cussieerd. De agrariërs en de huizenbezitters gaan nog tegen elkaar in. Zij hebben verschillende belangen. De boeren en de natuurliefhebbers zijn daarentegen steeds meer naar elkaar toegegroeid. Boeren in Wilck en Wiericke zijn steeds ecologischer te werk gegaan en de natuurliefhebbers zijn de boeren steeds beter gaan begrijpen. De verstedelijking is onze gemeenschappe lijke vijand geworden." Volgens Sytsma kijken gemeentebestuurders veel te veel naar de woningnood. „Maar ze moeten juist uit gaan van het gebied. Dat wordt hier bepaald door wa ter. En daarom is zowat iedere plek in Holland onge schikt voor bebouwing. Dat wordt vaak vergeten. Ver gelijk het met Zwitserland. Daar kan je ook geen hui zen neerzetten zonder rekening te houden met de ber gen." De twee kunnen nog uren discussiëren, maar het werk gaat door. De koeien moeten verzorgd worden en in de sloot achter Onderwaters huis ligt de omgewaaide boom te wachten tot hij uit het water wordt gesleept. En dat moet gebeuren voor 30 november. Want dan is de allerlaatste herschouw. Voorschoten vermijdt term sluiting voorschoten - Een bowlingbaan ernaast, een partycentrum erbo ven of een overdekt kinderspeel- paradijs eraan vast. Geen enkele optie is uitgesloten bij zwembad 't Wedde in Voorschoten. Als het complex in de toekomst maar van de verliezen afkomt. Dat is grofweg de aanbeveling die bin nenkort verschijnt in de plaatse lijke accommodatie-nota. Politici in Voorschoten vermij den het woord 'sluiting' angst vallig als het over 't Wedde gaat. Alleen oppositiepartij Groen Links durft het aan. In de ac commodatie-nota komen alle gemeentelijke gebouwen en hun functies aan de orde. Voor schoten moet bezuinigen en huurders zoals sportverenigin gen, onderwijsinstellingen en culturele instanties kunnen een huurverhoging verwachten, tenminste als er verlies op de exploitatie van hun onderko men wordt geleden. Voor enke le gemeentelijke gebouwen wordt afstoting of zelfs sloop voorgesteld. Over die voorstel len buigt de gemeenteraad zich binnenkort. 't Wedde is een van de bekend ste complexen die in de nota opduikt. Daar is de hoogst on gebruikelijke combinatie van zwembad en golfterrein samen gebracht. Twee jaar geleden liet de gemeente het zwembad nog opknappen voor 3,2 miljoen euro. Daarmee kwam een voor lopig einde aan de discussie of een plaats als Voorschoten zo'n dure faciliteit wel kan 'dragen'. De plaatselijke overheid maakt jaarlijks een bedrag over van 1 miljoen euro over en krijgt daar 4 ton aan entreegelden en huuropbrengst voor terug. Het verschil bedroeg het afgelopen boekjaar 611.000 euro. Dit jaarlijkse verlies mag niet te lang meer doorgaan en daarom mogen plannenmakers," publiek of privaat, binnen afzienbare tijd hun gang gaan. De nota over accommodatiebeleid ziet nog dit jaar het levenslicht op het Voorschotense gemeente huis. Manager Gerard van Hal van 't Wedde is door ziekte uit de roulatie en kon niet op het voornemen reageren. voorschoten - Nog voor het einde van het jaar wordt duide lijk of een omvangrijk en aange past bouwplan voor het Voor schotense Van der Hoevenpark doorgaat. Eerder werd een ont werp dat luisterde naar de naam 'Voorsche Kreek' afgebla zen omdat er onvoldoende be langstelling was voor de huizen. De voetbalvereniging SVLV - opgegaan in Voorschoten '97 - trapt al sinds 1997 geen balletje meer op het Van der Hoeven park, maar een nieuwe bestem ming heeft het braakliggende terrein nog altijd niet. De firma Heijmans IBC Vastgoedbeheer kwam met de gemeente een ontwerp overeen dat bestond uit 102 woningen. Gebouwd werden ze nooit. Er meldden zich slechts zes gegadigden en dus werd het plan afgelopen ja nuari afgeblazen. Dat gebeurde na een onderzoek van adviesbureau Ecorys- Kolpron. Daaruit bleek dat de huizen door verschillende oor zaken niet gewild waren. De woningmarkt was veranderd en het bijzondere concept van Voorsche Kreek sloeg niet aan. Vooral het feit dat de vrijstaan de huizen een gemeenschappe lijke tuin zouden krijgen, bleek kopers af te schrikken. De gemeente hield Heijmans IBC Vastgoedbeheer aan eerder gemaakte afspraken over de kwaliteit van de nieuwe wijk, zodat Voorsche Kreek niet in af geslankte vorm kon doorgaan. De gemeente had al kosten ge maakt door de hoogspannings masten die over het park waren gespannen onder de grond te laten wegwerken. Over de plaatsing van de zogeheten sta tions van de kabels steggelt de plaatselijke overheid sindsdien met een aantal omwonenden. Over een doorstart van Voor sche Kreek zijn de gemeente en de ontwikkelaar in onderhan deling gebleven en uit ambtelij ke stukken blijkt dat nog voor de aanstaande jaarwisseling een definitieve uitkomst wordt verwacht.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9