Aannemer beticht Leiden van vriendjespolitiek Leiden, dé boekkunststad 'A/s ik groot benword ik ook zwarte pief REGIO 'Belastinggeld wordt over de balk gesmeten Werkstraf voor aanrijden fietsster Zorgen bij de politiek over rol V&D in Aalmarktplan ,ot !/F Ut. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56.70) M DV (I vm bezorgcontrole) idatum res: Irorekeningnummer* lening end bij automatische incasso. bon ln een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, dnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 -1711 ezersservice@hdc nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. 'bieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad alf torens in Roomburg In Leidens nieuwste Roomburg komen in ialf woontorens. Voor an is de bouwver- verleend. De torens irbinding vormen verschillende woon- worden zes verdie- ioog en krijgen maxi- ie appartementen per In de zeven torens or nu vergunning is ver- 0 jmen in totaal 81 wo- met prijzen vanaf euro. De torens zijn a «n door Inbo architec- ijswijk en worden ge loor Van der Linden uit den Rijn. eredoctoraat componist Componist en onder- )ick Raaijmakers (74) n eredoctoraat van de iteit Leiden. Als erepro- eedt de Leids-Haagse aar Frans de Ruiter op, ian is van de faculteit sten. Raaijmakers, die s aan de interfaculteit Geluid van de Hoge- >an Beeldende Kunsten, en Dans in Den Haag, onderscheiding voor ïtelrol' op het gebied ironische muziek in nd. Hij krijgt het ere- it uitgereikt op dinsdag 105, in de week waarin •rsiteit het 86ste lus- rt. ngsuiting op iringadag Moet de vrijheid van iuiting onbegrensd g een Leidse student d zes jaar studeren? West-Europeanen fredzaam worden om le concurrentieslag te Rondom deze drie vra- burgemeester Ivo Op- an Rotterdam, ethica Xipuis, hoogleraar Roos, schrijfster Nelle- Jervliet en topondeme- ris Tabaksblatt discus- dens de 'Cleveringa- dag 26 november. Met t herdenken de Leidse in de Leidse hoogleraar p Rudolf Cleveringa, die J ag zich in 1940 verzette JL t ontslag van joodse aan de universiteit. 20.00 uur. Meer in - n: LUF, telefoon: 071- LEIDEN door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente Leiden gooit geld over de balk vanwege een ver keerd aanbestedingsbeleid bij openba re werken. Die beschuldiging uit het Leidse aannemingbedrijf F J.A. van der Velde bv. Het bedrijf heeft alle ge meenteraadsleden op de hoogte ge steld van de door hem geconstateerde wanpraktijken. De wethouders Van der Sande en Hillebrand zeggen zich van geen kwaad bewust te zijn. Van der Velde heeft vorige week een lijvig pakket papier bij alle raadsleden afgeleverd. Volgens de aannemer speelt de gemeente Leiden regelmatig opdrachten op het gebied van straat werkzaamheden toe naar 'bevriende' aannemers, door Van der Velde zelfs 'huisaannemers' genoemd. „De huis aannemers blijven het overgrote deel van het werk in Leiden uitvoeren", schrijft Van der Velde. „Hierdoor geeft de gemeente veel geld uit en krijgt het belabberde kwaliteit terug. Het belastinggeld van de inwoners van Leiden wordt over de balk ge smeten." Volgens de gemeente zijn er een paar manieren om werk aan te besteden. Wethouder Van der Sande: „Op drachten tussen de 45.000 euro en 180.000 euro moeten meervoudig on derhands worden aanbesteed. Dat betekent dat een paar aannemers een prijsopgaaf mogen doen. De aanne mer met de beste prijs-kwaliteitver- houding krijgt de opdracht. Grotere klussen moeten openbaar worden aanbesteed. Daar moet dus iedereen op kunnen inschrijven. En kleinere opdrachten mogen enkelvoudig on derhands worden aanbesteed. Dat betekent dat we gewoon één aanne mer mogen vragen." Maar volgens Van der Velde licht de gemeente Leiden de hand met zowel het enkelvoudig als meervoudig on derhands aanbesteden. De enkelvou dige opdrachten gaan volgens hem te vaak naar de 'huisaannemers'. En wat betreft de meervoudige aanbeste dingen, heeft van der Velde proble men met de wijze waarop dit gebeurt. De gemeente vraagt diverse aanne mers om schriftelijk een offerte uit te brengen. Een week later geeft de ge meente schriftelijk uitsluitsel. Van der Velde: „Deze procedure is echter fraudegevoelig en hoogst ongebrui kelijk. De offertes worden normaliter direct in het bijzijn van de aannemers geopend." De wethouders Van der Sande en Hil lebrand reageren hier furieus op. „Hiermee insinueert Van der Velde dat onze ambtenaren bewust fraude ren", zegt Hillebrand. „Dat ze alle of fertes bekijken, een bevriend aanne mer inseinen over de laagste prijs en hem zo de kans geven om de laagste offerte te laten uitbrengen. Die be schuldiging is nergens op gestoeld, maar op deze manier komt wel de in tegriteit van het openbaar bestuur in het geding." Volgens Van der Sande zijn de aantij gingen van Van der Velde pure kift. „Hij wil gewoon meer werk voor de gemeente doen. En hij wil zonder concurrentie opdrachten krijgen. Want als we hem uitnodigen om een offerte uit te brengen, reageert hij niet." Van der Velde erkent dat hij onlangs nog is uitgenodigd voor een aanbesteding. Daarover zegt hij: „Wij hebben de offerte niet geleverd om dat we geen vertrouwen in Van der Sande hebben." Van der Velde staaft zijn aantijgingen met onder meer het straatwerk rond de Pieterskerk en de Hooglandse Kerk. Over het werk rond de Pieters kerk, uitgevoerd door een 'huisaan nemer', zei Hillebrand eerder dit jaar dat het 'zeer slecht' gedaan was. Van der Velde: „Wij hebben een zelfde soort werk uitgevoerd in de Nieuw- straat en omgeving. Dat is zelfs geno mineerd voor de omgevingsarchitec tuurprijs." Volgens Hillebrand heeft Van der Vel de daar inderdaad heel fraai werk af geleverd. „Die opdracht hebben wij direct aanbesteed aan Van der Velde. Het werk rond de Pieterskerk is ge daan na een openbare aanbesteding. Van der Velde werkte echter tegen een prijs die vele malen hoger was dan wat wij betaald hebben voor het ondeugdelijk werk rond de Pieters kerk. Daaruit kun je niet opmaken dat wij frauderen. Je kunt je wel af vragen of de extreem lage prijzen die openbare aanbestedingen wel eens opleveren, niet ten koste gaan van de gewenste kwaliteit", aldus de wet houder. door Wilfred Simons leiden - Er wordt gefluisterd dat de boekkunst op zijn retour is. Vergeleken met tien, vijftien jaar terug zouden er in Neder land minder amateurboekbin ders en margedrukkers zijn. Het aantal beginnercursussen op volksuniversiteiten neemt af, steeds meer handwerkwinkels nemen boekbinderslinnen, -ga ren en kapitaalband niet langer op in hun assortiment. Of dat terecht is, valt te betwijfelen. Van teruggang was afgelopen weekeinde in de Leidse Pieters kerk in elk geval niets te mer ken. Liefst 142 boekbinders, pa piermakers, lettergieters, druk kers en kalligrafen hadden een stalletje gehuurd op de Boek kunstbeurs 2004. De belangstelling was groot. In een dichte drom wandelde het publiek langs gemarmerd en handgeschept papier en langs stalletjes met gekleurd leer waarmee boekbanden worden bekleed. Liefdevol namen zij de mooie, ambachtelijk gemaakte boekjes ter hand van marge drukkers, die het aloude am bacht van Gutenberg en Plan- tijn in ere houden. Leiden was niet toevallig geko zen als plaats voor de beurs. In velerlei opzicht mag de Sleutel stad zich dé boekkunststad van Nederland noemen. Hier zijn nog bedrijven die ambachtelijk boeken inbinden, zoals De Ley- dsche Boeckbinder en traditio nele boekdrukkers als Kopwit en De Ammoniet. Argeloze wandelaars hoeven niet verbaasd te zijn als zij van uit een oud bedrijfspand of een garage het karakteristieke ge stamp van de degelpers horen. Leiden heeft de hoogste dicht heid van margedrukkers in Ne derland, verzekert Gerard Post van der Molen van De Ammo niet. Ook is in Leiden de lande lijk werkende Stichting Druk werk in de Marge gevestigd, die sinds 1975 de belangen van amateurdrukkers behartigt. Toegegeven, het publiek is in meerderheid al wat ouder en de computer lijkt in het ambachte lijke drukken en binden geen grote rol te spelen. Toch zou het een misverstand zijn om te denken dat boekkunstenaars niet met hun tijd meegaan, zegt Hagenaar G. Vierhout van pa piergroothandel Jozef. P. Vier hout. Hij heeft speciaal handge schept papier 'met zeventig procent lompenkatoen, me neer!', dat glad genoeg is voor laserprinters. Zo wordt het ont werpen en drukken van een boekje ook met de computer mogelijk. De Leidse boekkunstbeurs is van Europees belang, verzekert de Frangaise Claire Guillot, die papier marmert in duizend kleuren en motieven. Ze is spe ciaal vanuit het kleine dorpje La Sachette - onder Lyon - naar Leiden gekomen om haar pa pier te laten zien. „In Neder land bestaat veel liefde voor het ambacht en weet men goed pa pier nog op waarde te schat ten", heeft ze gemerkt. „Daar om kom ik hier graag." De Boekkunstbeurs 2004 trok veel publiek naar de Pieterskerk. Foto: Dick Hogewoning den haag/leiden - De Haagse politierechter heeft een 24-jari- ge automobilist uit Leiden ver oordeeld omdat hij een fietsster heeft aangereden op de Mors- weg. Het slachtoffer brak haar rug en was daardoor maanden aan bed gekluister<L.De man kreeg een werkstrafvan zestig uur. Ook is hij zijn rijbewijs voor negen maanden - waarvan zes voorwaardelijk - kwijt. De automobilist had zijn rijbe wijs nog geen jaar toen hij op 11 augustus vorig jaar stond te wachten voor een gesloten spoorwegovergang. Hij trok op en dacht een bekende te zien op de fietsstrook naast hem. Daardoor lette hij even niet op en nam de bocht naar rechts te krap. Met een klap botste hij op een fietsster voor hem. De 44-jarige vrouw brak haar rug en moest ruim drie maan den met een gipskorset bed houden. Ze kon in die periode niet voor haar kinderen zorgen. Nog altijd heeft ze pijn in haar rug- De politierechter vonniste con form de eis. STELLING Mastering moet vfbaar blijven. eef uw mening J deidschdagblad.nl Duizenden kinderen en volwassenen gaven de sint en zijn gevolg ondanks het koude weer een warm onthaal op de Beestenmarkt. Foto: Dick Hogewoning door Timoteus Waarsenburg leiden - De hele ochtend vlie gen de hagelstenen als peper noten in de rondte. Maar iets voor twaalf uur breekt plotse ling de zon door. Alsof het spe ciaal voor sinterklaas is. In elk geval maakt het droge halfuur tje de intocht van de sint en zijn grote gevolg van wel vijftig zwarte pieten tot een groot, feest. Ondanks de aanhoudende ha- gel- en regenbuien ziet het rond half twaalf al zwart van de men sen op en rond de Beesten markt, de Turfmarkt, de Prin- sessekade en de Bostelbrug. Ouders, grootouders, ooms en tantes met kinderen. Heel veel kinderen. „Ik zie de stoomboot", gilt een meisje van een jaar of vijf, zit tend op de schouders van haar vader, in zijn oor. Vader pro beert op zijn tenen te staan om ook wat te zien. Niet veel later bewijst de fluit van de stoom boot het gelijk van het kind. Ouders stoten elkaar aan met een knipoog. De kinderen springen opgewonden heen en weer. „Twee stoomboten!", gilt het meisje weer. Om klokke twaalf gaat de Blauwpoortsbrug open. De boot met sinterklaas op het dek, getooid met zijn 'werkmij- ter', vaart als eerste de haven binnen. De pakjesboot met zwarte pieten komt er achter aan. Op de Beestenmarkt staat burgemeester Lenferink met de schimmel van de sinter te wachten. „Welkom sinterklaas. Al wekenlang kijk ik in span ning uit naar dit moment. Elk jaar weer vraag ik me dan af: zou sinterklaas wel naar Leiden komen." Dennis (4) en Michael (6) de Jong uit Leiden, allebei met een vlekkerig zwart geschminkt ge zicht, een cape en een zwarte- pietenmuts, hebben daar geen moment aan getwijfeld. Ge spannen waren ze wel. „Ze stonden vanmorgen om zes uur naast hun bed, klaar om naar sinterklaas te gaan", zegt hun moeder. „Toen het vanmorgen zo ontzettend hagelde, heb ik heel even overwogen om toch maar niet te gaan kijken. Maar dat werd mij niet in dank afge nomen." Na het welkom door de burge meester, maakt sint zich op voor zijn ronde door de stad. Ondertussen delen de zwarte pieten vast pepemoten uit aan de kinderen die zich langs het hek verdringen. Twee donkerbruine jongetjes die hun gezicht met schmink zwart hebben gemaakt en bo venop hun eigen kroeshaar een zwarte pietenpruik hebben ge zet, laten hun moeder staan en rennen op de piet met peper noten af. „Piet, piet, mag ik een paar pepemoten", roept de kleinste van het stel. Natuurlijk mag dat. „Als ik later groot ben", zegt met mannetje met volle mond, „word ik ook zwar te piet." leiden - Een aantal partijen in de Leidse gemeenteraad maakt zich zorgen over de toekomst van V&D. Ze vrezen dat het economisch zware weer waar de landelijke V&D-keten in ver keert, gevolgen zou kunnen hebben voor de uitvoering van delen van het Aalmarktplan. Fortis Vastgoed is eigenaar van het pand waar V&D in zit. En dat gebouw ligt centraal in het te ontwikkelen Aalmarktgebied. V&D grenst aan De Waag, die volgens de Aalmarktplannen vrijstaand moet worden. Achter De Waag voorzien de plannen in een pleintje. Het 'gat van Van Nelle', de open plek aan de Aal markt die V&D voor de bevoor rading van de winkel benut, moet bebouwd worden. Dat betekent dat V&D ook een nieuwe bevoorradingsingang krijgt. En dan is het nog de be doeling dat delen van de V&D- winkel aan de Breestraat onder dak gaan bieden aan andere winkels en het pand De Vergul de Turk weer in oude luister wordt hersteld. Een deel van die investeringen komt voor re kening van Fortis Vastgoed. Tijdens een commissievergade ring bleek dat een aantal poli tieke partijen, waaronder GroenLinks, de WD en de PvdA, zich zorgen maakt over de bereidheid van Fortis om te investeren in het V&D-pand. terwijl de toekomst van de V &D-winkel mogelijk onzeker is. „Kunnen we Fortis niet een beetje een hoek in drijven waar wij het willen hebben", vroeg PvdA-raadslid Van den Berg. Volgens Hillebrand zijn deze zorgen echter ongegrond. „Het gaat landelijk met V&D niet goed, maar ik heb begrepen dat de Leidse winkel wel goed draait. Maar los daarvan, zijn er twee mogelijkheden. Het gaat weer goed met V&D, bijvoor beeld omdat de formule wordt aangepast. Dan investeert For tis gewoon in het pand. Of het gaat niet goed en V&D vertrekt. Dan komt er een andere winkel in dat pand en is Fortis ook be reid te investeren." Een woordvoerder van Fortis Vastgoed laat weten dat het be drijf 'positief kritisch' staat te genover investeringen in het Aalmarktgebied. „Maar investe ringen moeten voor ons wel een bepaald rendement opleve ren. We zijn nog steeds in over leg met de gemeente. r informatie jspaaracöe op krant, i Dagblad -

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7