op 30 januari naar stembus BUITENLAND Powell in de bres voor Palestijnse verkiezingen Irakezen gaan Peruaanse oud-president werkt aan herrijzenis Om overgangsparlement te kiezen Kandidaat oppositie president in Oekraïne Duitse moslims straat op tegen islam-extremisme Thai snijdt penis van dieven af Automobilist overleeft val van 120 meter aul gische agenten i„" n minder doen i - Belgische agenten i geen gevonden voor- n meer beheren. Het is in de taken die de rege- in ontneemt, zodat de meer de straat op gaat. !t verdelen van huisnum- vat in Belgie een politie- hoeven ze niet meer te De Belgische ministeries nnenlandse zaken en jus- iven de politie hiertoe nkort opdracht, meldde amse pers. maandag 22 november 2004 heeft eigen pmacht nodig' - De Europese Unie en eigen leger nodig, 1^afice-voorzitter Günther ugen van de Europese lissie. Volgens hem zijn ;n de sleutel om een in- onale macht te worden. moet zijn buitenlands kunnen steunen met bij- ield vredesmissies", zegt tse eurocommissaris (In- in de Süddeutsche l van vandaag. De Euro- de kan nu hooguit di jn uitzenden voor on- delingen. „In de wereld ndaag vraagt men niet: >1 diplomaten kun je stu- wel hoeveel troepen lomatieke oplossing kun- junen." v commissaris ispraak De liberale fractie in ropees Parlement vindt Franse eurocommissaris moet opstappen. „Op mst moet hij worden ge- zolang geen vragen zijn voord over zijn verle- heeft leider Graham gisteren gezegd. Barrot 2000 te zijn veroor- regens gesjoemel met lor zijn politieke partij, nnis kwam pas donder- 1 het licht. Het arrest was ;eheim gebleven door :iale Franse wet. jitisch schip huis in - Het 50 meter lange :he vrachtschip Dino is icht van vrijdag op za- :n huis vlakbij het wa- aren. Bij het incident id Kukuljica op het ei- Ijan in de Adriatische e niemand gewond, le Kroatische publieke p HRT zaterdag. Er was Jr hijnlijk sprake vaneen lijke navigatiefout. De Jrn n van de Dino moest een Itest ondergaan. /an] r f krijgt uJ ier Arafat niet pet Nasser al-Kidwa, een of Israël mag geen belemmeringen opwerpen voor stembusgang op 9 januari door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Amerikaanse rege ring wil dat Israël geen belem meringen opwerpt voor de Pa lestijnse presidentsverkiezing van 9 januari. Met die bood schap is minister van buiten landse zaken Colin Powell gis teravond in Tel Aviv aangeko men. Amerika wil dat Israël zijn troe pen voor de verkiezingsdatum terugtrekt uit Palestijnse bevol kingscentra, reisbeperkingen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook opheft, en Palestijnse inwoners van het bezette Oost-Jeruzalem de vrij heid geeft hun stem uit te bren gen. Powells missie is onderdeel van een internationaal diplomatiek offensief. Later deze week zul len de Britse minister van bui tenlandse zaken Jack Straw en zijn Russische collega Sergey Lavrov Israël en de Palestijnse gebieden aandoen. EU-gezant Javier Solana was het afgelopen weekeinde in de regio. Het ziet er naar uit dat de Israë lische premier Ariel Sharon zich niet tegen de Amerikaanse ver langens zal verzetten. De rege ring heeft al laten weten dat Pa- lestijnen in Oost-Jeruzalem hun stem mogen uitbrengen. Vol gens minister van buitenlandse zaken Silvan Shalom moeten ze daarvoor naar stembureaus buiten de stad, maar waar schijnlijk zal hij die voorwaarde snel moeten intrekken. In 1996, bij de eerste en tot nu toe enige Palestijnse verkiezing, mochten Jeruzalemse Palestijnen hun stem uitbrengen in plaatselijke postkantoren. Ze zijn niet van plan nu met minder genoegen te nemen en daarvoor kunnen ze rekenen op internationale steun. Hetzelfde geldt voor hun eis dat Israël voor 9 januari zijn troe pen uit steden en dorpen terug trekt en vrijheid van reizen toe staat. „Als we verkiezingen houden in een toestand van be zetting, zullen de mensen zeg gen dat de kandidaten op Israë lische tanks zijn binnengere den", zei de Palestijnse premier Achmed Qurei gisteren. Qurei, PLO-voorzitter Machm- oud Abbas (Abu-Mazen) en an dere Palestijnse leiders voeren vandaag in Jericho overleg met Powell. Ze willen de Ameri kaanse minister vragen het rechtstreekse overleg met Israël nieuw leven in te blazen, wat het coördineren van de verkie zingsactiviteiten zou vergemak kelijken. Sinds de dood van president Yasser Arafat, eerder deze maand, lijkt Sharon zijn eisen voor het aangaan van der gelijk overleg te hebben versoe peld. Hij wilde dat het Palestijn se bestuur eerst de gewapende milities zou ontmantelen, nu zegt hij dat het voldoende is als de Palestijnen "de vijandige propaganda in hun media en in hun schoolboeken staken". Het Palestijnse leiderschap wil verder van Powell opheldering over de recente uitspraak van president George Bush dat er 'in de komende vier jaar' een Palestijnse staat tot stand moet komen. Volgens de Palestijnen moet de Amerikaanse regering zich houden aan de Routekaart, het internationale vredesplan, dat voorziet in een Palestijnse staat tegen het eind van het vol gende jaar. De Routekaart is ge lanceerd in juni 2003, maar er is tot nu toe weinig of niets van uitgevoerd. Een ander verlangen van de Pa lestijnse leiders is de vrijlating uit Israëlische gevangenschap van Marwan Barghouti, secre taris-generaal van de Fatah-or- ganisatie op de Westelijke Jor daanoever. Barghouti, volgens peilingen sinds Arafats dood de populairste Palestijnse leider, zit een straf uit van vijfmaal le venslang wegens het organise ren van aanslagen op Israëliërs. Israël voelt er niets voor hem vrij te laten en het ziet er niet naar uit dat hij zich verkiesbaar zal stellen voor het president schap. Wat dat laatste betreft blijft Abu-Mazen de grootste kanshebber. Zijn kandidatuur kreeg gisteren de steun van de nieuwe leider van Fatah, Fa- rouk Kaddoumi. n de onlangs overleden Arafat, mag geen kopie ïvan het medisch dos- de voormalige Pales- eider. Dit hebben de ad- van Arafats weduwe rond in Parijs verklaard. monu fwas eerder gisteren per na; g in Frankrijk aangeko- et dossier moet helder- rschaffen over de lorzaak van Arafat. Die id op 11 november in litair ziekenhuis bij Pa- Palestijnen denken dat s vergiftigd. Volgens de ten mag alleen weduwe rafat het medisch dos- handen van de Franse eiten te ontvangen. Itallen doden irash in China (-Alle 53 inzittenden van pnees passagiersvliegtuig keren omgekomen toen pstel neerstortte in Bin- Jongolië, in het noorden jina. Op de plaats waar Istel neerkwam, Nanhai ferloren bovendien twee fcmers van het natuurge- tt leven. Reddingswer- jbben inmiddels de [lijken geborgen. Het koor onmogelijk gehou- It er nog overlevenden in [oude water zijn. Het ptorige toestel van de pse vliegtuigbouwer kdier had als bestem- panghai. Over de oor- in het ongeluk is nog pkend. r biedt jagers koeien aan iver - Een Canadese Bdt zijn koeien tegen be an aan jagers om hen af schieten. Dit blijkt uit rertentie die Ed Wedman ilaatselijke krant in de ie Alberta heeft ge- Wedman is in de fin an- oblemen gekomen sinds orig jaar een importver- >r Canadees rundvlees ïn, nadat in Canada de coeien-ziekte was gecon- 1 Wedman vraagt 500 se dollar (330 euro) aan ie op zijn kudde van t-koeien willen schie- heeft al tientallen tele- 5 gehad - van jagers en enactivisten. door onze correspondent Remco Reiding Kiev - Peilingen in Oekraïne hebben Viktor Joesjtsjenko aan gewezen als winnaar van de presidentsverkiezingen. De op positiekandidaat zou gisteren beduidend meer stemmen heb ben gekregen dan Viktor Janoekovitsj, de zittende pre mier. Een 'exit poll' van een door het westen gefinancierde stichting duidde zelfs op een ruime zege van Joesjtsjenko van 58 tegen 39 procent. De verkiezingen zijn niet alleen bepalend voor de toekomst van Oekraïne, maar ook voor de partners van het land: Rusland, de Verenigde Staten en de Eu ropese Unie. Oppositieleider Joesjtsjenko wordt gezien als pro-westers, Janoekovitsj daar entegen geldt als de kandidaat van het huidige regime. Hij heeft de steun van de Russische president Vladimir Poetin. De beladen verkiezingen verlie pen gisteren allerminst rustig. In de provincie Tsjerkassy werd een politieman gedood die een stembureau bewaakte. In de eerste ronde op 31 oktober werd al met een kleine marge gewonnen door Joesjtsjenko. De autoriteiten verwachten dat de einduitslagen pas 6 decem ber bekend zullen zijn. De reputatie die Viktor Joesjt sjenko opbouwde in de tijd dat hij premier in Oekraïne was, rechtvaardigt de verwachting dat de verkiezing van de eco noom tot president tot een wa terscheiding kan leiden met de ambtsperiode van scheidend president Koetsjma. Joesjtsjen ko leidde tussen 1999 en 2001 een hervormingskabinet dat een begin maakte met de her structurering van de Oekraïnese VN-vredesmacht van 7000 man naar Zuid-Sudan nairobi-anp-rtr- De Verenigde Naties zijn van plan in februari een multinationale vredesmis sie van 7000 man naar Zuid-Su dan te sturen. Dat maakte de speciale VN-gezant voor Sudan, Jan Pronk, gisteren in Nairobi (Kenya) bekend. De militairen gaan toezien op naleving van het vredesakkoord dat de regering in het islamiti sche noorden en de rebellen in het christelijk-gedomineerde zuiden willen sluiten. Het ak koord moet een einde maken aan een bloedig conflict dat zich al ruim twintig jaar voort sleept. Zes maanden na onder tekening van het verdrag willen de VN meer troepen sturen, al dus Pronk. De Veiligheidsraad van de VN stemde vrijdag tijdens zijn zit ting in Nairobi in met een reso lutie, die Sudan omvangrijke hulp in het vooruitzicht stelt als de regering in Khartum en de rebellen van het Sudanese Volksbevrijdingsleger SPLA ui terlijk 31 december het einde van de al 21 jaar durende bur geroorlog bezegelen. Het con flict in het zuiden van het land begon in 1983, toen de rebellen van het SPLA van leider John Garang in opstand kwamen te gen de regering. In die strijd zijn zeker 1,5 miljoen mensen omgekomen. Meer dan vier miljoen mensen zijn uit hun huizen en dorpen verjaagd. bagdad/anp-rtr-afp - De Iraak- se verkiezingen voor een over gangsparlement worden op 30 januari gehouden. Dat heeft een woordvoerder van de Iraakse kiescommissie gisteren bekend gemaakt. Het overgangsparlement moet met name een nieuwe grond wet opstellen die in een refe rendum aan het volk zal wor den voorgelegd. De verkiezings plannen in Irak voorzien ver volgens eind volgend jaar in nieuwe parlementsverkiezingen voor een 'echt' parlement op basis van de grondwet. Rusland heeft ingestemd met een internationaal plan om de enorme Iraakse schuldenlast voor 80 procent te schrappen. Dat meldde een Amerikaanse topfunctionaris gisteren in Ber lijn tijdens een conferentie van de twintig belangrijkste econo mische machten (G20). Rus land, als erfgenaam van de Sov jetunie, is een van de grootste crediteuren van Irak. Irak heeft een schuld van 120 miljard dollar aan andere lan den. Het heeft overigens ook aanzienlijke schulden bij parti culiere instellingen. Het olierij ke land heeft vermogens ge leend onder meer om een oor log te voeren tegen Iran. Een Poolse vrouw die in Irak door een militante groepering werd gegijzeld, is vrijgelaten. Tijdens een persconferentie ifr Warschau vertelde Teresa Borcz zaterdag dat haar ontvoerders haar goed hebben behandeld. Zij wilde niets over haar vrijla ting zeggen. Borcz (54) is ge trouwd met een Irakees en woonde al dertig jaar in Irak. Ze werd 27 oktober ontvoerd, toen ze haar huis in Bagdad verliet. Haar ontvoerders eisten dat Po len zijn militairen uit Irak zou terugtrekken. Warschau ver wierp deze eis. Osama Bin Laden en Abu Mu- sab al-Zarqawi, de twee door de Verenigde Staten meest get zochte moslimextremisten, proberen contact met elkaar te leggen. Volgens generaal Lanc£ Smith, de een na hoogste ver antwoordelijke voor militaire operaties in het Midden-Oosten en Azië, is het „zeker" dat er pogingen zijn ondernomen. Waar dat op gebaseerd is, wildé Smith niet zeggen. Oekraïnse bejaarden rusten uit op een bankje voor campagneposters van Viktor Joesjtsjenko in Oreblia, een dorpje op 50 kilometer van de hoofdstad Kiev. Foto: Reuters economie en de zware indu strie. De kracht van de 50-jarige Joesjtsjenko als pro-westerse markthervormer is echter te vens zijn zwakte. In tegenstel ling tot president Koetsjma en zijn regeringskliek, maakt hij geen deel uit van een invloed rijke 'industriële clan' die hem geld en een machtsbasis ver schaft. Volgens de campagnestaf van Joesjtsjenko zijn er al zeker twee moordaanslagen op hem gepleegd. In augustus zou in een afgelegen streek een vrachtwagen verscheidene ma len hebben geprobeerd de auto van Joesjtsjenko van de weg te duwen. Begin september moest hij met ernstige vergiftigings verschijnselen worden opgeno men in het ziekenhuis. Oosten rijkse artsen concludeerden dat zich in zijn lichaam chemica liën bevonden die „normaal ge sproken niet in levensmiddelen voorkomen". Joesjtsjenko liet na terugkomst in Kiev weten dat hij ziek was geworden door de „dodelijke politieke kook kunst in Oekraïne". door onze correspondent Wierd Duk berlun - In Keulen is gisteren door moslims massaal gede monstreerd tegen terrorisme en islamitisch extremisme. Naar schatting twintigduizend men sen, meest Duitse Turken, wa ren uit het hele land naar de Keulse Rudolfplatz gekomen als reactie op de moord op Theo van Gogh en de gewelddadig heden die daarop volgden. Zwaaiend met Turkse, Duitse en Europese vlaggen riepen de demonstranten leuzen als 'Is lam is Vrede' en 'Terreur kent geen religie'. Sinds Van Goghs dood groeit in Duitsland, waar zo n 3,4 mil joen moslims leven, de angst voor geweld door moslim-ex tremisten. Zaterdag waarschuwde bonds kanselier Gerhard Schroder in Berlijn voor het bestaan van 'paralelle samenlevingen'. Schroder zei, verwijzend naar de moordaanslag op Van Gogh, dat de staat 'rechteloze ruim ten' niet kan tolereren en dat immigranten een grotere be reidheid moeten tonen om te integreren. Zij moeten zich houden aan de Duitse rechtsor de en de democratische spelre gels. Duitse commentatoren verbazen zich over de hevig- Wegens corruptie weggejaagde 'El Chino' Fujimori wil gooi doen naar vierde ambtstermijn door onze correspondent Frans Lindenkamp lima - 'Hij is dronken van de macht', zeiden de Peruanen over Alberto Fujimori toen deze nog president was. In 2000 kwam Fujimori ten val na een groot corruptieschandaal en vertrok hij naar Japan, het geboorteland van zijn ouders. Maar 'El Chino' (De Chinees) geeft de moed niet op. Vanuit Tokyo werkt hij aan zijn comeback. .Rrrrrrrrrradio Miraflores. Dit is het uurtje van El Chino." Pre sentator Carlos Raffo, die zend tijd voor oud-president Fujimo ri inhuurt, zwaait met zijn arm en de jingle begint: 'Si cumple, Si cumple' (vrij vertaald: Ja, hij lost zijn beloften in). De vrolijke noten worden uitgezonden tot in alle uithoeken Peru. Si Cumple is ook de naam van de nieuwe politieke partij waar mee Fujimori in 2006 een gooi wil doen naar het president schap, zijn vierde ambtster mijn. Het derde termijn heeft hij niet kunnen voltooien; en kele maanden na zijn 'her-her- verkiezing' in mei 2000 moest hij na een corruptieschandaal vertrekken. Zijn rechterhand Vladimiro Montesinos, hoofd van de gevreesde Peruaanse in lichtingendienst SIN, had hon- President Fujimori in oktober 2000, vlak voor zijn vlucht naar Japan. Hij heeft inmiddels de Japanse nationaliteit gekregen en is veilig voor de Peruaanse justitie. Foto: Reuters derden geheime filmopnamen gemaakt van politici, militairen, rechters en andere hoge ge zagsdragers. Op de beelden was te zien dat ze steekpenningen aannamen. Montesinos chan teerde hen met de beelden en in ruil voor geheimhouding ver zekerde hij Fujimori van poli tieke steun. Radiopresentator Raffo (36), die de weg plaveit voor de politieke comeback van Fujimori, is er heilig van overtuigd dat zijn baas het slachtoffer is geweest van verraad. „Het is allemaal achter zijn rug om gebeurd. Montesinos heeft teveel ruimte gehad. Achteraf gezien dom. Maar daarom was Fujimori nog geen slechte president", zegt de zwaarlijvige Raffo. De beschuldiging dat Fujimori honderden miljoenen dollars heeft verduisterd en dat hij op dracht gaf voor de moord begin jaren negentig op 25 van ter reurdaden verdachte studen ten, noemt hij verzonnen. De huidige president Alejandro To ledo wil hem daarvoor uitgele verd zien, maar Japan weigert medewerking. Raffo stelt dat Fujimori het slachtoffer is van politieke vervolging. „Waar zijn de bewijzen? Iedereen roept maar wat", reageert hij veron gelijkt. Raffo leerde Fujimori in 1999 kennen door zijn vriendschap met diens dochter Keiko. Fuji mori vroeg hem na zijn vlucht naar Tokyo om zijn woordvoer der in Peru te worden. Daaruit is de wekelijkse radio-uitzen ding geboren. De toespraak voor de radio-uitzending heeft het oud-staatshoofd enkele uren geleden op zijn apparte ment in Tokyo ingesproken. Raffo: „Het uurtje van El Chino moet Fujimori dichter bij de mensen brengen. Dat lukt. Ik merk het aan de politieke mee tings. In het begin werden we ontvangen met tomaten en ste nen. Nu krijgen we applaus. En dat niet alleen in de sloppen wijken." Het is deze zaterdag de zesde verjaardag van het vredesver drag met buurland Ecuador. Fujimori staat er in zijn toe spraak uitgebreid bij stil, want hij was er de architect van. Ook stelt hij verontwaardigd vast dat het parlement hem van zijn po litieke rechten heeft beroofd, omdat hij tot 2011 geen publie ke functies mag bekleden. Fuji mori: „Toledo probeert mijn te rugkeer te beletten. Maar ik heb vertrouwen in de kiezers. Zij zullen de zon van het Fujimo- risme in Peru weer laten schij nen." Raffo somt na de toespraak de weldaden op van tien jaar Fuji mori. „El presidente maakte een einde aan de bloedige ter reur van het Lichtend Pad, hij bracht economische stabiliteit, tekende de vrede met Ecuador en bestreed op slagvaardige wijze de armoede." Peru was onder El Chino beter af dan nu onder de vleugellamme en hoogst impopulaire president Toledo, meent Raffo. Gastspre ker Jorge Trelles - onder Fuji mori onderwijsminister - haakt hierop in en roept in de micro foon: „Fujimori verdient het om in 2006 weer president te worden. De opiniepeilingen spreken duidelijke taal. Hij ligt met veertig procent ver voor op zijn tegenstanders." Na de uitzending vertelt Raffo dat Fujimori zijn populariteit vooral dankt aan de microkre dieten voor de armen. „Zijn aanhangers wonen op het plat teland en in de sloppenwijken. De kracht van Fujimori schuilt in een riolering, een irrigatieka naal, een schooltje en een buurthospitaaltje." Maar de Li- meense opbouwwerkster Ana Maria Prieto heeft een andere kijk op El Chino. „De mensen hier zijn kort van memorie. Voor mij blijft Fujimori een volksmenner." heid van de reacties in Duits land op de moord op Van Gogh. Ze kijken daarbij naar Frankrijk waar nauwelijks reac ties zijn, maar waar eveneens een grote moslimgemeenschap leeft. In korte tijd zijn in de Bondsrepubliek taboes, die de cennia lang stand hielden, gej- slecht. Ineens kan openlijk de gebrekkige integratie van bui tenlanders, meest Turken, aap de orde worden gesteld. In ty-italkshows is het een koj- men en gaan van immigratie- experts - al dan niet afkomstig uit Nederland - en vertegen woordigers van de Turkse ge meenschap. Kranten wijden complete pagina's en weekend bijlagen aan het thema en het weekblad Der Spiegel publi ceerde vorige week een schok kend omslagverhaal over het lc^t van moslimmeisjes, die ijl Duitsland binnen de eigen kring worden geslagen, ver kracht, uitgehuwelijkt en soms vermoord. „Ik denk dat die belangstelling ook te maken heeft met het feit dat met Theo van Gogh iemand van de intellectuele elite is ver moord", aldus Peter Carstené, immigratiedeskundige bij dë Frankfurter Allgemeine Zeiti- ung. „Ook Duitse opinieleideijs beseffen dat het geweld nu wél erg dichtbij komt." Bangkok/anp-rtr Een man in Thailand heeft de penissen van twee tieners afgesneden nadat hij hen had betrapt op diefstal. Dat heeft de Thaise politie ge meld. De jongens van 14 en 15 jaar woonden in bij de 40-jarige huisschilder. Nadat die ontdek te dat ze ongeveer 1000 euro van hem hadden gestolen, ging hij ze te lijf met een scherp keu kenmes. De jongens liggen in een ziekenhuis en zijn hun roe* de definitief kwijt. De man heeft hun geslachtsdelen in eep kanaal gegooid. Lissabon/ANP - Een Portugese man heeft een val van 120 me ter in zijn auto overleefd. De 25-jarige was met zijn voertuig van een klif gereden en kwam op een autowrak terecht, meld de de krant Correio da Manha gisteren. Volgens een vriend had de jongeman diens ex- vriendin met zelfmoord ge dreigd. Na zijn redding werd in het ziekenhuis alleen licht nek letsel geconstateerd. Een brandweerman sprak over een wonder. Twee andere personen die zich eerder dit jaar in een auto van de klif stortten, over leefden de val niet.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5