GESPREK VAN DE DAG 'Madonna heeft het, Sylvie niet' Big Brother bijna afgeblazen in 1999 Henkjan Smits en de X-factor Klaartje en Nicky 11de op Junior Gestoord Erwin Krolls passie voor natuur Songfestival NOVEMBER DAGELIJKS LEVEN «O/V MAAR- \AlBBR. /VAAR. BEt> MENSELIJK De OUDSTE MAN ter wereld, de Amerikaan Fred Hale, is in Syracuse, New York, OVERLEDEN op 113-jarige leeftijd. Dat heeft de krant Syracuse Post- Standard zaterdag bericht. Hale, die 1 december jarig zou zijn geweest, over leed vrijdag in zijn slaap nadat hij eerder een longontsteking had opgelopen, zei zijn 51-jarige kleinzoon en naamgenoot Fred Hale. Fred Hale werd in New Sha ron, Maine, geboren op 1 december 1890, het jaar dat Jack the Ripper de stra ten van Londen onveilig maakte en Arthur Conan Doyle begon aan zijn wereld beroemde verhalenserie over Sherlock Holmes. Hale, die werkte als postbeamb te bij de spoorwegen, ging in 1957 met pensioen. Hij heeft 21 Amerikaanse presidenten meegemaakt. Hale was bijna 80 toen astronaut Neil Armstrong in 1969 zijn eerste stappen op de maan zette. Toen hij 108 was, haalde de krasse baas het Guinness Book of World Records als oudste houder van een rijbewijs. Als enthousiast bijenhouder, schreef Hale zijn gezondheid toe aan een dagelijk se eetlepel honing bij het ontbijt met af en toe een glaasje whiskey. Volgens zijn kleinzoon had Hale ,,niet veel nodig om gelukkig te zijn". In Nederland is me vrouw Van Andel-Schippers, geboren op 29 juni 1890, de oudste. Zij geldt als oudste mens ter wereld. Volgens de Gerontology Research Group is de 111-jari- ge Düsseldorfer Hermann Dörnemann (op de foto, samen met zijn dochter en schoonzoon) nu de oudste man ter wereld. Er zijn 26 vrouwen die ouder zijn dan Dörnemann. Foto: EPA Een Amerikaans CONGRESLID is zaterdag getrouwd met de dochter van ex-dic tator José Efraln Rlos Monnt van Guatemala. De generaal, die onder huisarrest staat, had speciale toestemming gekregen om de plechtigheid bij te wonen. In de Guatemaltaanse stad Antigua gaven Zury Rlos Sosa en de Republikeinse af gevaardigde Jerry Weller elkaar het jawoord. De huwelijksplechtigheid vond on der strenge beveiliging plaats op een buitenverblijf van Rlos Montt. De Ameri kaanse ambassadeur en veel Guatemaltaanse politici en legerleiders waren ko men opdraven. Rloss Montt kwam in 1982 door een coup aan de macht in Gua temala. Onder zijn bewind kwamen naar schatting 20.000 mensen om het le ven. Vorig jaar werd hij verslagen bij de presidentsverkiezingen, na een campag ne vol met gewelddadigheden. De nieuwe president Berger heeft zijn immuni teit opgeheven en Rlos Montt staat onder huisarrest in afwachting van een pro ces. Big Brother, het meest succesvolle Nederlandse tv-programma aller tij den, was in 1999 bijna niet op de buis verschenen. De toenmalige di recteur van HMG (RTL 4, RTL 5 en Veronica), Pieter Porsius, wilde de real life-soap schrappen vanwege de hoge kosten. Pas nadat Veronica- voorzittér Joop van der Reijden een financiële garantie had gegeven mocht Bfg Brother op Veronica wor den uitgezonden. Dat is te lezen in het boek 'De gan gen van John de Mol', dat deze week verschijnt. In de ongeautoriseerde Voltaire Mijnheer, ik verafschuw alles wat u schrijft, maar ik zou mijn leven ervoor geven dat u het kunt blijven schrijven biografie van Nederlands meest suc cesvolle omroepman staan de schrij vers Ton van den Brandt en Mare van Dinther uitvoerig stil bij de 'ge boorte' van Big Brother. Na een voorbereiding van ruim een jaar dreigt het bedenksel van De Mol alsnog te stranden als HMG-topman Porsius de kosten te hoog vindt. Ve- ronica-directeur Unico Glorie krijgt de opdracht het programma te schrappen. De Mol probeert Big Bro ther vervolgens te verkopen aan con current SBS, maar directeur Fons van Westerloo twijfelt of het pro gramma wel kans van slagen heeft. Uiteindelijk komt Big Brother toch terecht op Veronica, omdat voorzit ter Joop van der Reijden de garantie geeft dat de Vereniging Veronica ex tra budget te beschikking stelt als de HMG-baas niet wil betalen. „Daarmee nam Van der Reijden een gigantisch risico: als het programma zou mislukken, zou de vereniging in één klap heel veel geld verliezen", zegt Glorie in het boek. Big Brother werd echter een kijkcijferhit en voor De Mol betekende het programma zijn internationale doorbraak. Wat heeft Madonna wel en Sylvie Meis niet? Beetje hulp nodig? Ok. De zangeres heeft het door al haar aderen stromen en de veejay van muziekzender TMF heeft het juist niet. We hebben het over de X-fac- tor. Die onbenoembare X-factor. Het woord bestond al enige tijd (het komt uit de Verenigde Staten en werd in de paardensport ge bruikt), maar maakt sinds Idols weer enige opgang. Juryvoorzitter Henkjan Smits van het populaire programma, die het voortdurend over de X-factor heeft in Idols, heeft er een boekje over geschreven: 'De x-factor, een must voor sterren. Alles wat je moet weten om een ster te wor den'. Allereerst een korte uitleg wét de X-factor is. Henkjan: „Het is een combinatie van al je talen ten: stem, muzikaliteit, uitstraling, ambitie, algemene ontwikkeling, zelfkennis en zo kan ik nog hon derd dingen opnoemen. Niet al leen goed voor aankomende pop sterren, het kan ook van pas ko men bij moeilijke gesprekken of versierpogingen." Gemakkelijker is het wellicht een voorbeeld te geven van iemand die de X-factor heeft en van iemand die het juist niet heeft. „Voor mij is Madonna een goed voorbeeld. Zij is de per sonificatie van de X-factor. Ze kan redelijk goed dansen, redelijk goed zingen, ze is bepaald niet de knapste, niet zo'n mooi lichaam en tóch is het volgens mij aller grootste ster die we hebben. Kijk, dat heeft met de X-factor te ma ken." En Sylvie Meis dan? „Zij heeft de X-factor juist helemaal niet. Haar vind ik een goed voor beeld van iemand die het hele maal niet heeft. De X-factor heeft niks met je cupmaat te maken, zoals wel eens wordt gedacht. Wanneer ik aan mannen denk, dan vind ik Winston Gerschtano- witz een goed voorbeeld van ie mand die geen X-factor heeft. Beau van Erven Dorens daarente gen weer wél. Overigens heb ik geen waarde-oordeel over Sylvie en Winston, want ik vind het erg aardige mensen." Henkjan Smits heeft er oog voor. En 'oor voor'. Voelsprièten zeg maar. Hij ziet onmiddellijk, zegt hij, wanneer iemand géén X-fac tor heeft. „Ik zie bij binnenkomst al, of iemand het heeft. Verder heb ik een goed inschattingsver mogen wat een grote groep con sumenten aanspreekt. Dat is mijn kracht. Wanneer ik iemand ont moet die duidelijk alle kenmerken bezit van de X-factor, is het echter nog geen garantie dat zo iemand ook daadwerkelijk slaagt. Dat zou mooi zijn zeg. En de kans van sla gen om een echte ster te worden - onder andere voor die mensen heb ik het boek geschreven - hangt van zoveel factoren af. Je bent afhankelijk van de mensen om je heen en je hebt ook een do sis geluk nodig." Henkjan Smits, die onder andere rockgroep Kane ontdekte, zelf liedjes componeerde, aan de wieg stond van de successen van Her man Brood en Volumia! en zelf ooit met een bandje door Neder land en Europa toerde, benadrukt dat het dus niet vanzelf gaat: „Kom me maar halen, kijk, zo werkt dat natuurlijk niet. Soms hoor ik mensen die vreselijk goed kunnen zingen en die werken dan gewoon als boekhouder op een kantoor. Zij doen er niks mee. Die missen de ambitie en zullen dus nooit een ster worden. Je moet kei- en keihard werken op weg naar het sterrendom. Dat veran dert niet als je eenmaal een ster bent." Sterren ontstaan in Neder land ook maar nauwelijks, meent Smits. „De kans dat je het maakt, is zó vreselijk klein. Per jaar hoog uit een of twee. Als je eenmaal ster bent, komt het moeilijkste, namelijk om ster te blijven. En Nederland is maar klein, voor een veelheid aan grote sterren hebben we geen ruimte." Kijk naar (ex- Idol) Dewi. Ze was een redelijk bekende ster. „Ze heeft met haar imago een fout gemaakt. Haar grote handelsmerk waren haar prachtig gekleurde dreads. Toen de eerste videoclip van Dewi uit kwam, had ze ineens een Katja Schuurman-kapsel. Bén je eenmaal een ster, dan loop je tegen van alles en nog wat op. „Misschien lijkt het niet zo erg die bekendheid, maar geloof maar dat iedere ster er soms genoeg van heeft en er af en toe van droomt weer gewoon als een on bekend iemand door het leven te kunnen gaan." De X-factor door Henkjan Smits, uitgeverij The House of Books, 9,90 euro. Het boek ligt vanaf van daag in de winkels. Wie denkt ta lent te hebben (bands, popzan gers, zangers van het levenslied en producers) kan zich aanmel den bij de site van Henkjan Smits www.talentscout.nl. Jan van Stipriaan Luïscius Nicky (links) en Klaartje gaan helemaal los tijdens het optreden bij het Songfestival. Foto: Dolph Cantrijn Klaartje en Nicky zijn 11de gewor den tijdens het Junior Eurovisie Songfestival in het Noorse Lille- hammer. Spanje won de tweede editie van het evenement, Groot- Brittannië werd tweede en Kroatië derde. Achttien landen deden mee aan het songfestival, dat live door de AVRO op Nederland 2 werd uitgezonden. De vertolking van het door het duo zelf geschreven en gecompo neerde nummer Hij is een kei in de uitverkochte Haakons Hall, ooit gebouwd voor de Olympi sche Winterspelen die in 1994 in Lillehammer plaatsvonden, werd gewaardeerd met in totaal 27 punten. De winnaar behaalde 171 punten. Klaartje en Nicky gaven vrijdag al aan dat ze niet dachten te gaan winnen. De teleurstelling was dan ook niet al te groot. „We ver wachtten het zelf al niet echt, dus dan is het minder pijnlijk", zei Nicky na afloop. Vriendin Klaartje was het daar mee eens, al vloeiden er bij haar wel wat tranen. Nicky: „Elfde wor den is niet erg, al is het natuurlijk minder leuk dan eerste." Ze noemde het wel fijn dat alle druk te straks voorbij is. „Dan kunnen we weer verder met ons leven", verklaarde de Nederlandse tijdens Ouders van opgroeiende kinderen hoeven voor hun psychotherapie de deur niet uit. Ze gaan dagelijks aan de eettafel in analyse. Dit keer neemt mijn eega op de virtuele sofa plaats. De dienstdoende psychia ter is mijn 12-jarige dochter. Haar analyse luidt: „Mijn moeder is huiswerkgestoord. Ze kan het niet aan dat ik op de middelbare school zit." De weg naar genezing is geen gemakkelijke. Morgen eerst maar weer een vervolgconsult. Wat doet een huiswerkgestoorde zoal de hele dag? Ogenschijnlijk leidt hij of zij een normaal leven. De gestoorde verzorgt zich goed, kan een baan hebben en gedraagt zich niet agressief ten opzichte van de medemens. De stoornis manifesteert zich voorna melijk binnenshuis. Hoe dan? Daar heeft mijn doch ter een goed beeld van. Een huiswerkgestoorde be gint de dag door een middelbare scholier in het ge zin aan te spreken met de vraag: „Heb je gisteravond je huiswerk gemaakt?" Als de scholier thuiskomt, vraagt de gestoorde: „Heb je nog huiswerk?" Als de scholier even de Donald Duck leest om bij te komen van een vermoeiende dag, vraagt de gestoorde: „Moetje nog niet aan je huiswerk?" En als de scho lier na het avondeten de tv wil aanzetten, roept de gestoorde: „Eerst je huiswerk!" Als de scholier in het weekeinde een vriendin of een neefje wil bellen om langs te komen, zegt de gestoorde: „Dat mag pas als je je huiswerk af hebt." Dat de dienstdoende psychiater in dit geval ook het enige slachtoffer van de gestoorde is, doet volgens mijn dochter aan de ernst van de stoornis niets af. Naar een afdoende behandeling is zij nog zoekende. Vooralsnog reageert ze op elke vraag met de term 'huiswerk' door diep te zuchten, de ogen (en soms ook de handen) naar de hemel te richten en (naar mate de dag vordert in toenemende mate geagiteerd) te laten weten dat ze oud en wijs genoeg is om dit al lemaal zelf te regelen. Gedurende mijn eigen middelbare schooltijd ben ik door mijn ouders opgevoed in wat ik laatst door een psycholoog omschreven zag als 'liefdevolle verwaar lozing'. Ik kan me niet herinneren dat er ooit naar mijn huiswerk is gevraagd. Dat leidde ertoe dat ik met de minimaalste inspanningen eerst de mavo en daarna de havo doorliep. Wat ik tot het examen aan onvoldoendes had gescoord, haalde ik bij het cen traal schriftelijk op door mijn uitzonderlijke begaafd heid om multiple choice-vragen goed te gokken. Als de Lotto door het ministerie van onderwijs werd ge ëxploiteerd, stond ik deze maand in de bovenste helft van de Quote 500. De gestoorde ziet angstaanjagende overeenkomsten tussen mijn karakter en dat van mijn dochter. Zij wijt mijn weigering om - in de uren dat zij er vanwege haar werk fysiek niet toe in staat is - te informeren naar het huiswerk, als een restproduct van mijn ei gen gemakzucht. Zelf put ik mijn vertrouwen dat het allemaal wel goed komt, uit het antwoord dat mijn oudste nazaat ooit in een vriendenboekje schreef achter het trefwoord 'Hobby's'. In alle ernst noteerde ze: 'Hoge cijfers halen.' Dat was op de basisschool en op de middelbare school is dat inmiddels van een hobby in een sport veranderd. Met vriendinnen uit haar klas is zij in een competitie verwikkeld om elkaar op elke tiende punt die de één minder scoort dan de ander, te vernederen. Met een 8,9 loop je in dit gezelschap kans om als een randdebiel te worden afgeschilderd. Als onbezoldigd huispsychiater kan ik me hierover meer zorgen maken dan om de afwikkeling van de in de schoolagenda genoteerde opgaven. Als mijn eega bij thuiskomst bij mij informeert of er boven - mijn dochter zit met een klasgenootje op haar ka mer - aan het huiswerk wordt geze ten, haal ik dan ook ongeïnteresseerd mijn schouders op. Geen idee. Het zal me een zorg zijn. Voor de gestoorde is dit aanleiding de trap op te gaan om poolshoogte te ne men. „En?", informeer ik - voor mijn doen belangstellend - als de patiënt weer naar beneden komt. „Ze doen op internet een cursus 'Tongzoenen in tien stappen'", zegt de gestoorde. Als dienstdoende huispsychiater vind ik dat het met mijn dochter de goede kant op gaat. Reageren? column@dickvanderplas.nl Erwin Kroll presenteert de finale van de mooiste plek van Nederland. Foto: GPD/NCRV „Buiten ben ik geboren en buiten zal ik sterven", verkondigt Erwin Kroll enigszins theatraal. Niet let terlijk natuurlijk, hij bedoelt te zeggen dat hij het liefst buitenshuis vertoeft, ongeacht het weer. Dat de NCRV hem heeft gevraagd om samen met Mieke van der Weij de finale-uitzending van de verkiezing 'De mooiste plek van Nederland' te presenteren, is dan ook niet zo vreemd. „Een programma dat toont hoe ongelooflijk mooi ons land is; daar kan ik héél en thousiast van worden." Vanavond wordt bekend welke twaalf - één per pro vincie - van de 36 genomineerde mooiste plekken zullen meedingen naar de titel. Wordt het een nek- aan-nekrace tussen de koplopers, de Overijsselse Weerribben en de Soesterduinen in Utrecht? Of zul len kijkers de komende dagen nog massaal stemmen voor Schokland in Flevoland, het Groningse Lau wersmeer of Cottessen in Zuid-Limburg? Het pleit wordt zaterdagavond in een ruim een uur durende live-uitzending beslecht. Kroll en Van der Weij zul len onder meer de ambassadeurs van de twaalf kanshebbers aan het woord laten over hun favoriete npri chur. wek indl plek. „Dat vind ik prachtig, mensen die zo gejoverl neerd over die typisch Hollandse natuurgebie vertellen. Maar dat komt ook omdat ik er zei hou: bos, zandvlaktes, water. Open gebieden de wind vrij spel heeft. Vaak is het de combi 1 van landschap en luchten die je zo raakt. Kroll beaamt dat weer en natuur een uitermai schikte combinatie vormen voor een tv-progi ei Er zou hoe dan ook wel wat meer aandacht mogen zijn voor het onderwerp waar de NeL ders het meest over praten, vindt de beroeps speller. „Het weer heeft waanzinnig veel invk l onze maatschappij. We houden er rekening n de bouw van onze huizen, je ziet een duidelij) tussen het weer en de verkoop van bepaalde ducten, en ga zo maar verder. Ik zou zo'n pro Jn ma graag maken." De mooiste plek van Nederland, vanavond, NCi Nederland i, ca. 22.30 uur. Finale, zaterdag, 21.00 uur het uitdelen van handteke Voor Maria Isabel is de dn niet voorbij nu ze heeft gei lcjerj nen. In haar liedje zingt de j(-pe se dat ze 'liever dood is da 5 aa gewoon'. De andere numr s gingen over onder meer ge v of onbereikbare liefdes, er horen en de wens voor eet en u wereld. gaa1 Het is nog niet bekend wa Songfestival volgend jaar 1 gehouden. In tegensteUin£orcj het volwassen Songfestival^ bij de junioren niet zo dat| winnende land het jaar daL ganiseert. ANP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2