Moderne woningnood in Nederpoo HYPOTHEEK Wethouder werkt aan startersplan BETAALBARE centraalbeheer. A/ËRO^ Ten Stadhuize Discussie verantwo delijkheid werkgevfc c achmeo Jonge liefde in oude caravan NEDERPOORTER ACHTERGRONDEN VOORUITZICHTEN Nieuwbouw De Bakel geschrapt Goedkoper wonen: huur de grond! Nederpo online: ■(advertentie)- ontzorgen Is voorui "■A "TT i (advertentie) A Nederpoorter Courant NEDERPOORT IS NEDERLAND OP SCHAAL. EEN PROEFTUIN IN OE POLDER COMPLEXE ZAKEN WORDEN HELDER. PROCENTEN VERANDEREN IN MENSEN VAN VLEES EN BLOED. ECONOMISCHE ZAKEN BEGRIJPEN WE BETER, SOCIALE PROCESSEN KOMEN DICHTERBIJ. HEEL NEDERLAND WOONT IN NED; Nederpoorter Courant j Eerste jaargang nr. 4 Grote straat 4 3820 NP Nederpoort www.nederpoort.nl I Oplage 100 Maandag 22 november 2004 Van onze verslaggever NEDERPOORT - "Ja, wat moet je dan?" Vader Van Putten haalt zijn schouders op. In de tuin achter 't huis staat een caravan, zo goed als nieuw. Maar hij is niet te koop. Sinds maandag is het de nieuwe woning van zoon Ruud (22) en schoondochter-in-spe Denise (21). Want zover is het al gekomen met de woningnood in Nederpoort. Een koopwoning is voor jonge starters niet op te brengen. En betaalbare huurhuizen zijn er al evenmin. "Ze staan op een wachtlijst voor een flatje. Drie jaar, zeggen ze bij huisves ting," zegt moeder Edith berustend. "Als alles meezit." huurwoningen zijn überhaupt niet te krijgen. Daar zit geen doorstroming in, zeggen ze. Hier om de hoek staat een ideaal huis je voor ze. Prettige huur, niet te groot. Maar ja, daar zit zo'n fo renzende reclameman in. Je weet wel: geld zat, maar niet naar een woning willen die bij z'n porte monnee past." Van kastje naar muur Denise en Ruud kennen elkaar al sinds de brugklas van de mid delbare school. En ze weten al heel lang dat ze bij elkaar horen. "Het enige wat ons tegenhield om samen te gaan wonen, was woon ruimte," zegt Denise. Ze heeft ons zojuist een rondleiding door haar "appartement" gegeven, zoals ze het zelf noemt. "Van de zomer waren m'n schoonouders er nog mee naar Spanje." En ja, daar is de puike caravan uitstekend geschikt voor. Want hoeveel knutseltijd Pa Van Put ten er ook in heeft gestoken en hoe knus Denise het met haar moeder ook heeft ingericht, het blijft een caravan. "Als het regent is het wel heel klein, binnen," zegt Ruud, die zijn modelzeilboten nog maar even op de ouderlijke zolder geparkeerd heeft. "We hebben echt van alles ge probeerd," zegt Rolf Heemstra, Denises vader, die ook even langskomt. "Van het kastje naar de muur. Voor huurflatjes bestaat een wachtlijst van drie jaar. En Ruud van Putten: "Ik heb m'n modelboten nog maar even bij m'n ouders gelaten." De buren: "Een aanfluiting." Kopen geen optie Heeft het jonge stel een koopwo ning overwogen? Vader Heem stra lacht hard. "Sommige men sen schijnen bij banken alles voor elkaar te krijgen," zegt hij bitter. "Maar als je 22 bent en je hebt je eerste baan, dan is zelfs een hypo theek van een ton euro een fata morgana, hoor. En daar heb je tegenwoordig niet eens een sim pel flatje meer voor." "We zijn echt overal geweest, maar als startertje op de huizenmarkt kun je het gewoon vergeten." Vandaar de caravan. "Een aan fluiting," zeggen de buren, die niet blij zijn met hun nieuwe uitzicht. Klaas van Putten haalt opnieuw zijn schouders op. "Als zij een oplossing weten, mogen ze het zeggen." Oplossing startersprobleem? Achmea introdu ceert Overwaarde hypotheek en Startershypotheek LEEUWARDEN - Avéro Achmea komt dit najaar en vol gend voorjaar met een tweetal hypotheekproducten die, zeker gecombineerd, een oplossing vormen voor het nijpende woon- startersprobleem. Enerzijds komt er de Overwaar dehypotheek, waarbij met name senioren de overwaarde van hun woning kunnen vrijmaken. An derzijds stelt de Startershypo theek (groot)ouders in staat mee te tekenen of hun eigen huis in te brengen als onderpand. Vooral in combinatie kunnen beide hypotheken veel doen aan het startersprobleem. De senior kan zijn overwaarde bij voorbeeld voor een deel gebrui ken als pensioenaanvulling of voor verbetering van de woning. Maar ook om voor de kinde ren een hypotheek mogelijk te maken en vooral: betaalbaar te houden. Möc 56% [Tjp Flexibele betaling rente Hjpotheekrccht np huis ouders én starters T- afcëaïS Huize Pril Geluk in de achtertuin van familie Van Putten. Hypotheekkosten, de vergeten duurmakers APELDOORN - Vaak kijken mensen bij aankoop van een woning eigenlijk alleen maar naar de hoogte van de hypo theekrente. Natuurlijk moet die zo laag mogelijk zijn. Maar er zijn andere kostenposten, die dikwijls onnodig hoog uitvallen als we er niet op letten. En die bovendien door de fiscus niet gehonoreerd worden. Centraal Beheer Achmea werkt met hypotheekrentes die tot de laagste behoren in Nederland. Dat is prettig, maar op zich nog geen reden die ook te kiezen. De echte besparingen vindt u in de bijkomende kosten. De afsluitkosten, bijvoorbeeld, zijn heel laag. Bovendien krijgt u een forse korting op de taxatiekos ten. Die taxatie is altijd nodig om tot een juiste inschatting van de waarde van het huis te komen. Ook op uw notariskosten kunt u flink besparen, vaak wel tot 25%. En het is erg prettig dat u kor ting krijgt op uw verhuiskosten. Verzekeren in modules Nooit méér premie dan nodig is APELDOORN - Woonverzeke- ringen maken een flink deel uit van de totale woonlasten. Zaak dus, om daar zo kostenbewust mogelijk mee om te gaan. Centraal Beheer Achmea ont wikkelde een systeem van ver zekeren dat uitgaat van modu les. Besparing tot 35% Namens Neerlands bekendste telefoonverzekeraar legt de heer R. van Dijk ons uit hoe het werkt. "Je begint dus met een basisver zekering. Daarin zit alleen wat je absoluut nodig hebt, terwijl je inboedel én opstal nooit onderverzekerd zijn. Je huis (opstal) is standaard verzekerd tot 350.000, de inboedel stan daard tot 100.000 en er is een aansprakelijkheidsdekking tot 2.500.000. Wil je de dekkingen uitbreiden, dan kan dat, maar je hoeft nooit meer te nemen dan je wilt. Hier door (en doordat je één totaal pakket neemt) kun je wel tot 35% besparen. Bovendien zijn er geen bijkomende polis- of administratiekosten." Vereniging Eigen Huis: "Doorstromen is de sleutel" ZEIST - De Vereniging Eigen Huis, belangenclub voor huis eigenaren, ziet het starterspro bleem vooral als doorstroom- probleem. Een woordvoerder: "Wethouder Tiiip heeft gelijk: alle blijvende oplossingen moeten op doorstroming gericht zijn." Hij somt ze puntsgewijs op: •Gemeenten moeten niet alleen afgaan op wachtlijsten; eerst een grondige enquête naar de werkelijke behoeften onder alle inwoners. *De bouw van meer goedkope koopwoningen nu kan straks leiden tot een overaanbod, waardoor de prijzen dalen en de bewoners niet kunnen "doorgroeien" naar duurdere huizen. •Juist duurdere huizen bouwen kan de doorstroming bevor deren en zo goedkope starters- woningen vrijmaken. •Nieuwbouw moet flexibel zijn: een starterswoning moet bij voorbeeld makkelijk om te bouwen zijn tot seniorenwoning. •Nieuwbouw moet ook goedko per kunnen. De grondprijzen moeten omlaag en bij de aan besteding mogen de gemeenten best wat meer concurrentie toelaten. NEDERPOORT - Tot grote woede van de oppositie in de raad heeft het college besloten af te zien van de geplande inspraak ronde over het nieuwbouw project De Bakel. "Evenals in de rest van het land heeft de woningbouw hier in Nederpoort een absoluut diepte punt bereikt," aldus een verbit terd raadslid Van Blerick (Leef baar Nederpoort). "Vorig jaar zijn er in het hele land nog geen 60.000 huizen gebouwd." NEDERPOORT - Een aantal woningcorporaties ontwik kelde de mogelijkheid om een (huur)huis goedkoper te kopen door de bijbehorende grond te huren. Voor die huur bestaat een riante huursubsidie; het eerste jaar betaal je zelfs niets. Het ini tiatief heet Koop Goedkoop en kan worden gevonden op www. koop-goedkoop.nl. Wilt u ook besparen op uw woonlasten? Dat kan met de Woongarantverzekering van Centraal Beheer Achmea! Bel 'Even Apeldoorn' (055) 579 8000 voor een vrijblijvende offerte, of bereken zelf uw premie op www.centraalbeheer.nl. Centraal beheer =(advertentie)= ach sin id e m mt fre Jsta ochmeo www.averoachmea.r ,aS: tso Wethouder Arend Hiip heft de handen. "Waar niets is, verliest de keizer zijn... eh, dinges", zegt de oud-aannemer met zijn donkerbruin timbre vanuit de imposante klankkast van zijn omvangrijke gestalte. "Wij in Nederpoort willen wel. Je wilt je jonge mensen in het dorp houden, tenslotte. Dat is onze toekomst. En dat doe je met werk. Maar ook met betaalbare huren en goede woningen." Een stilte valt en bedekt de echo van zijn geestdrift. Dan mom pelt hij met enige verslagenheid, "Maar het moet wel kunnen." En volgens hem kan het best, maar niet ineens. De politieke wil is er, maar de woningbouw stagneert. Den Haag draait de subsidiekraan dicht. Mensen willen of kunnen niet door stromen. En de hypotheekver strekkers zouden meer moeten durven. Of hij op de hoogte is van het schrijnende geval van de twee jonge mensen met hun caravan in de tuin van hun ouders? Dat is hij en ze hebben zijn onvoor waardelijke sympathie. Wat zegt hij:zijn onvoorwaardelijke steun. Was hij het immers niet die nog onlangs het been zo kranig stijf hield, toen in bestemmingsplan De Bakel de sociale woning bouw geschrapt dreigde te worden? "Over mijn lijk!", galmde het door de raadszaal."De sociale woningbouw IS geschrapt," at tenderen wij hem voorzichtig. Ai, het verkeerde been. Brie send verrijst hij van achter zijn bureau, waarlijk geen geringe verschijning. "Maar aan MIJ lag dat niet! Tot diep in de nacht hebben wij geprobeerd het plan overeind te houden. Maar als de raad niet wil, dan houdt het op." Een poging hem erop te wijzen dat het zijn eigen partij was die het voorstel van tafel veegde, stemt hem niet vrolijker. Zelfs het energiek knallen van zijn bre tels tegen het vlezige bovenlijf kan een zekere neerslachtig heid niet verhullen. Nederpoort heeft een probleem. Net als de rest van Nederland. Piet Poort Van uw verslaggever NEDERPOORT - Gisteravond brandden de lichten nog Iaat in Nederpoorts fraaie multifunc tionele raadhuis. Burgemeester De Vries en wethouder Diip (Woningbouw en Publieke Wer ken) bogen zich over het ook in deze krant gesignaleerde schan daal van de caravan bewonende medeburgers op de stoep van de familie Van Putten. Wethouder, wat gaat u er eigen lijk aan dóén? "Het is inderdaad schrijnend dat woonstarters in Nederpoort niet aan de bak komen. Maar als je dat nu even met wat lapmiddelen bestrijdt, krijg je daar straks spijt van. Wij hebben al eens blindweg goed kope huisjes gebouwd en de men sen die daar in gingen, zitten er nu nog. De doorstroming werkt niet, deels omdat die mensen het geld niet hebben voor een duurder huis en deels omdat hun eigen woning te weinig in waarde gestegen is." Bijbouwen is dus geen oplossing? "Dat moeten we eens gedegen uit zoeken. Maar misschien wordt de conclusie wel dat we juist duurde re huizen bouwen, zodat mensen eindelijk kunnen doorstromen uit hun goedkopere woning, die dan weer vrijkomt voor starters." Daar hebben Ruud en Denise nu niets aan. "Helemaal waar! Een mogelijkheid om wel ver antwoord bij te bouwen is het zogenaamde flexibel bouwen. Dan bouw je voor starters, maar de huizen kunnen zó weer omge bouwd worden naar de wensen van bijvoorbeeld senioren. Want dat is óók een groep met woon problemen!" Bouwen kan goedkoper? "Dat zal moeten. De grondprijs moet omlaag en de bouwers moeten maar eens met scherpere offertes komen. Ik weet dat er goedkope. kant-en-klare concepten voor woonstarters bestaan. Hypotheeklasten vooruitschuiven "Dat kan, maar kijk uit! Schuif je nu bijvoorbeeld aflossingen door naar de toekomst, dan heb je straks nog steeds die lasten, maar géén overwaarde op je huis. En dus ook geen "opstapje" naar een duurder huis." Conclusie: alom wordt hard gewerkt aan oplossingen voor woonstarters als Ruud en Denise. Er moet toch iets beters te be denken zijn dan een caravan in de ouderlijke achtertuin. Wij houden u op de hoogte. HU1) Op Nederpoort.nl: bijvoorbeeld een gespre jj" werknemer te voeren wa of zij zich drie keer of v j heeft gemeld in een jaarr® - sfeer goed is, zullen medi meer gemotiveerd zijl blijven werken", aldus nemer. "Of om ander te pakken als de eigen v heden even niet lukken voorbeeld een sportbles flei] NEDERPOORT - Is het terecht dat een werkgever loon moet doorbetalen aan zieke werk nemers? Deze vraag leverde veel reacties op in het discussie forum op onze dorpswebsite. Sportblessure Als een werknemer ziek is ge worden buiten werktijd door bijvoorbeeld een sportblessure, moet een werkgever daar dan voor opdraaien? De meeste deelnemers aan de discussie vonden het terecht dat de werk gever opdraait voor de kosten. Want, zo stelden ze: sporten is gezond en voorkomt meer ziek tegevallen dan dat er blessures ontstaan. Ook werd geopperd een verzekering in te stellen voor sportverenigingen, zodat de werkgever wordt ontlast. Rol werkgever De meeste discussie-deelnemers vonden dat onnodig verzuim kan worden voorkomen door meer betrokkenheid op de werkvloer. De leidinggevende speelt daar bij een belangrijke rol. Door a> i kei 'Jn onii P inin Bezoek de Nederpoo ')oe site en discussieer Als bezoeker houde op de hoogte van all w de Nederpoorters !e houdt en kunt u deel aan de discussies. Bo discussies, want wat in Nederpoort, heel Nederland! in ons nieuwe dorp. Bbe: De

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22