oorbraak ij aanpak cohofisme Wethouder zwicht, Leidse schooltuinen gered Bij elkaar in Amsterdam lulpwebsites werken goed Beledigde scheidsrechter legt duel Vitesse-PSV stil Prominenten willen meer macht premier bij crisis Zacht en regen w 11/12° 14/6 paar met Leidsch Dagblad )r superkorting op én of beide inson Bros. 1 serviezen! I t april 2005 kunt u bij Leidsch Dagblad r één of beide Johnson Dros. serviezen, i de merken van de Wedgwood Qroup. tip de zegel uit deze krant of kijk op r.leidschdagblad.nl voor de spelregels en lees hoe u uw tafel zo snel met (^SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fa* (072) 519 6869 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad - COMMENTAAR VOETBAL OP TV Amsterdam - Bijna 20.000 mensen kwa men gisteren naar het Museumplein in Amsterdam voor het concert Stay Close! Marmoucha dakka, Ali B., Blof, Thé Lau, K- Liber, Lange Frans en Baas B, Krezip, Frank Boeijen, Extreme, Kane en The Partysquad traden op tijdens het ruim twee uur du rende minifestival. Stay Close! was een initiatief van een aantal artiesten dat vooral jongeren uit alle gemeenschappen in Nederland wilde oproepen om „bij el kaar te blijven". De moord op Theo van Cogh en de spanningen die dat opriep, waren de directe aanleiding. De laatste weken leken vooral de verschillen tussen bevolkingsgroepen in Nederland bepa lend. Jong, oud, wit, zwart en alles daar tussenin In een gemoedelijke sfeer bij el kaar. Na de inleidende trommels van Marmoucha dakka, begon Stay Close! met een optreden van Ali B. De rapper bena drukte dat alle artiesten samen met het gemêleerde publiek één front vormen te gen intolerantie. De middag werd aan el kaar gepraat door Dolf Jansen en Howard Komproe. De laatste verbaasde zich over de hysterische reacties die de moord op Van Cogh opriep. Komproe: „Als er wordt gezegd dat we in oorlog zijn, vind ik dat echt overdreven. Ik hoop dat we een posi tieve impuls hebben kunnen geven. We hebben het toch altijd over nuchtere Hol landers? Daar heb ik de laatste weken niet zoveel van gemerkt." Foto: ANP/Rick Nederstigt maandag 22 NOVEMBER 2004 tos angeles - Het Schotse be drijf Traffic Games brengt van daag, precies 41 jaar na de moord op Kennedy, een video- spel op de markt waarmee de moord op de Amerikaanse pre sident kan worden nagespeeld. In 'JFK Reloaded' bevindt de speler zich in de digitaal nage bootste schuilplaats van Lee Harvey Oswald op de zesde ver dieping van een schoolboeken magazijn in Dallas, Texas. Uit de puntentelling blijkt dat de makers niet geloven in een sa menzwering van meerdere per sonen. Bijtgrage hond pakt 150 mensen caïro - Een hond heeft gisteren in Egypte in korte tijd 150 per sonen aangevallen en gebeten. De viervoeter maakte amok in drie volkswijken in de Noord- Egyptische stad Alexandrië. De hond slaagde er na een beet steeds weer in te ontkomen. De politie schoot het bijtgrage dier uiteindelijk dood. De slachtof fers moesten allemaal naar het ziekenhuis. Banket met Bush afgelast na rel Santiago - De Chileense presi dent Ricardo Lagos heeft een banket met vierhonderd gasten afgelast dat gisteravond ter ere van de Amerikaanse president Bush zou worden gehouden. Volgens Chileense media is tot de afgelasting besloten uit boosheid over het hardhandige optreden van de lijfwachten van Bush. Zaterdag greep Bush persoonlijk in toen een van zijn 'gorilla's' slaags raakte met de Chileense politie. Ongeluk met bus naar Nederland wenen - Een bus die op weg was van Hongarije naar Neder land, is in de buurt van de Oos tenrijkse stad Salzburg tijdens zware sneeuwval verongelukt. Volgens de politie en het Rode Kruis zijn onder de tien gewon den ook Nederlanders. Een Hongaarse vrouw kwam om het leven. Hirsi Ali snel terug in Kamer den haag - WD-politica Ayaan Hirsi Ali denkt haar werk in de Tweede Kamer weer snel te kunnen oppakken. Dat heeft haar fractievoorzitter Van Aartsen gisteren gezegd na een gesprek met haar. „Ayaan is op timistisch", aldus Van Aartsen. Hirsi Ali dook onder na de moord op cineast Theo van Gogh. Zij werd zelf ook met de dood bedreigd. Volgens Kamer voorzitter Weisglas hoeft de van oorsprong Somalische Hirsi Ali niet te vrezen voor aanslagen als zij weer aan de slag gaat. Er is volgens hem voldoende be veiliging. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Vereniging krijgt jaar langer de tijd om eigen boontjes te doppen door Timoteus Waarsenburg leiden - De Leidse schooltuinen zijn in elk geval het komend jaar gered. Wet houder Van der Sande heeft, na druk vanuit de gemeenteraad, beloofd de subsidie het komend jaar nog door te la ten lopen. Na 2005 moeten de school tuinen hun eigen boontjes kunnen dop pen. Een 'verkenner' van de gemeente Leiden probeert om daar samen met de Vereniging Leidse Schooltuinen een op lossing voor te vinden. Eigenlijk zou op 31 december van dit jaar definitief het doek vallen voor de schooltuinen. Maar dankzij een motie van Groenlinks, CDA, PvdA en Leefbaar Leiden, die raadsbreed steun kreeg, ziet de toekomst er voor de tuinen weer een stuk rooskleuriger uit. Aanvankelijk wilde de gemeente 350.000 euro bezuinigen op natuur- en milieue ducatie. Die plannen leidden eerder dit jaar tot een storm van protest onder leerlingen, ouders, scholen en gemeen teraadsleden. Daarop draaide het colle ge van burgemeester en wethouders in het voorjaar een deel van de voorgeno men bezuinigingen terug. Alleen het voortbestaan van de schooltuinen stond nog op de tocht. Van der Sande gaf de Vereniging Leidse Schooltuinen tot het einde van dit jaar de tijd om zelf met een 'creatieve oplos sing' te komen. Het bestuur moest 65.000 euro voor het beheer van de schooltuinen bijeenbrengen. Dat kon bijvoorbeeld door een ouderbijdrage of samenwerking met de volkstuinvereni ging. Die pogingen liepen echter op niets uit. Reden voor Van der Sande om de geldkraan definitief dicht te draaien. De Vereniging Leidse Schooltuinen be weerde steeds dat een oplossing wel te vinden was, maar dat die meer tijd zou kosten. En daar bleek de gemeenteraad gevoelig voor. Bovendien bepaalde de raad dat 22.000 euro die aanvankelijk bestemd was voor de ijsbaan op de Beestenmarkt, naar de schooltuinen gaat. Uiteindelijk was het wethouder Van der Sande zelf die vervolgens toe zegde de subsidie voor het hele komen de jaar te verstrekken. Maar na dat jaar staat de Vereniging Leidse Schooltuinen er onherroepelijk alleen voor. Videospel over moord Kennedy Sint en pieten massaal ingehaald in Leidse binnenstad c/gpd - Gezondheidsin- lanceren een groeiend sites waar patiënten inen voor zelfhulp, kampen met over- holgebruik of depres- liet langer alleen aan- op klinieken of psychi- ir de gezondheidszorg dat op de langere ter- jigantische kostenbe- lie in de miljoenen eu- ipen. dam komen diverse idsorganisaties mor en om te praten over zelfhulpprogramma's, proefresultaten zijn vend. erslavingen gespeciali- trechtse Trimbos-insti- senteert morgen een si- jrobleemdrinkers: ww- rdrinken.nl. Het insti- ft 268 zware drinkers, ddeld meer dan 42 gla- wreek drinken (dagelijks d zes) enige tijd met ia laten werken, gemiddelde gebruik 28 glazen. op één avond achter van grote hoeveelhe- nam na een jaar ien af. Van de deelne- 28,7 procent aan dat gestopt met het drin- grote aantallen glazen in een kort tijdsbestek. „De eer ste resultaten zijn hoopvol", zegt drs. H. Riper, wetenschap pelijk medewerkster van het T rimbos- instituut. De stap om naar de hulpverle ning te gaan is vaak groot, stelt ze. Websites kunnen de drem pel verlagen. Toch is het zinloos om alle informatie zomaar 'op het net te gooien'. Websites met informatie voor patiënten moe ten ook andere ondersteuning bieden. Riper: „Patiënten moe ten bijvoorbeeld via de e mail contact kunnen opnemen met specialisten. Of ze moeten na zorg kunnen krijgen." Op het congres in Amsterdam lanceren gezondheidsinstanties ook sites die bestemd zijn voor depressieve patiënten. Zo komt er een multimediale zelfhulp cursus voor vijftigplussers om beter om te gaan met depres sieve klachten. De site, www.kleuijeleven.nl, is door het Trimbos-instituut sa men met de universiteiten van Maastricht en Tilburg ontwik keld en moet in 2005 van start gaan. Ook voor depressieve jongeren (www.gripopjedip.nl) komt er volgend jaar een virtueel alter natief, mede bedacht door de instelling Altrecht, gespeciali seerd op het gebied van geeste lijke gezondheidszorg. Dagblad (advertentie) Ruud Gullit lacht even niet meer Zwakke dollar thema op top 20 rijkste landen Rommelmarkt meer in trek dan Leyden Art Fair De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9.75 enenstrijd om de televi- n van de eredivisie is in gheid losgebarsten. De partijen, SBS6, RTL, de alpa (John de Mol) zijn tel te betalen. Voetbal nog altijd veel kijkers dus een smak geld aan ';omstenop. |0ok in het voetbal lij- n van de groei be- 1996 telde Sport tnomische be- 140 miljoen voor de iu lijkt de Ere- (de verzamel- met beduidend ;en te moeten ne- heid van een abon- als destijds Sport 7 Ir de ldjker het voordeel I geval de samenvattin- eredivisiewedstrijden >en net te zien blijven ttie uitzendingen geen ten verbonden zijn. Al- t de rechtstreekse ver- i de onderlinge duels [op drie (Ajax, Feyen- 1 moet worden uitge- r een betaalzender als rerigens is dat nu ook ve wedstrijd op vrijdagavond. Minpunt is dat de Eredivisie CV een vinger in de pap wil bij het samenstellen van het program ma. Zo moet gebruik worden ge maakt van virtuele snufjes, die nen interviews te worden afge nomen tegen de achtergrond van een bord met sponsorna men en mag geen gebruik wor den gemaakt van losse micro foons bij de dug-outs zodat de trainers niet kunnen worden be trapt op uitspraken waar ze later spijt van hebben. De aanvankelijke eis dat de beelden van 'positief kri tisch' commentaar moeten wor den voorzien, heeft de Eredivisie CV onlangs ingetrokken. De journalistieke vrijheid van com mentatoren om te kunnen zeg gen dat de wedstrijd slecht is, is dus nog even niet ingeperkt. Maar je kunt op je vingers natel len dat dat snel zal veranderen. Niet de omroep die de beelden uitzendt, maar de eigenaar van de televisierechten (de clubs) bepaalt straks de inhoud van het programma. Dat is de prijs die we moeten betalen. Hiddink: Stap tikje overdreven f extraatje van een li- Fred Segaar door Frank van den Heuvel arnhem - Scheidsrechter Ruud Bossen heeft gistermiddag de wedstrijd tussen Vitesse en PSV een kwartier stilgelegd. De arbi ter werd door de Arnhemse aanhang herhaaldelijk en mas saal 'de hoer van PSV' ge noemd. Een vermaning via de stadionspeaker had geen effect. „Het werd alleen maar hevi ger", constateerde Bossen, die vervolgens ingreep. De arbiter had geen moment getwijfeld over zijn beslissing. „Dit zijn de richtlijnen. Iedereen heeft zijn eigen normen. Wij hebben af gesproken dat dit niet kan." De Wesse-supporters begonnen met hun spreekkoren na een rode kaart van Michael Dings- dag, die een slaande beweging maakte in een luchtduel met Gerald Sibon. Bossen had niets gezien, maar werd op de ernst van Dingsdags actie gewezen door vierde official Reinold Wiedemeijer. „Prima", vond Bossen. „Dat hebben we zo af gesproken. Als hij iets ziet dat niet op het veld thuishoort, is het zijn taak om dat te melden. Hetzelfde geldt voor de assis tent-scheidsrechters. PSV-trainer Guus Hiddink vroeg zich na afloop af of de onderbreking noodzakelijk was. „Bossen zal gevoeld hebben wat hij voelde. Maar die uit drukking, dat is eigenlijk een karikatuur. Laat het dat ook zijn. We moeten niet overge voelig gaan reageren. Niet roomser zijn dan de paus." En met een lach: „Het gaat hier om een heel oud beroep. Daar is niets mis mee, het is allemaal erkend. We moeten deze be roepsgroep niet denigrerend behandelen. Bij het stilleggen van het duel stond PSV met 0-1 voor. De Eindhovenaren won nen uiteindelijk met 0-2. Pleidooi voor sociale dienstplicht den haag/anp - In geval van een crisis moet de premier van Nederland meer macht krijgen. Alle diensten die van belang zijn voor het beheer sen van een crisis, moeten door de premier worden aan gestuurd. Dat geldt ook voor de veiligheidsdiensten als de ATVD. De Tweede Kamer moet dan een rol op de ach tergrond spelen. Dat stelt een groep van negen oud-ministers en andere po litici in een zaterdag gepubli ceerd manifest. De negen menen dat regels die extre misme en harde criminaliteit bestrijden, moeten worden aangescherpt. Het manifest werd samenge steld tijdens het rechtstreekse televisieprogramma Het Na tionale Kabinet. Tot de groep van negen behoorden de vroegere ministers Winsemi- us en Dijkstal (beiden WD), Van der Stoel (PvdA), Ter- louw (D66) en De Boer (LPF). Verder maakten staatsraad Hoekstra, de vroegere Twee de-Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven (PvdA), ex- parlementariër Van Middel koop (GPV) en Forum-top man Harchaoui deel uit van de groep. Volgens het manifest moeten vragen over integratie van al lochtonen en autochtonen worden teruggebracht naar de buurt. Leraren, welzijns werkers en politie en de ge meente moeten daarbij in de voorste linie werken. Alle Ne derlanders onder de 25 jaar moeten een halfjaar sociale dienstplicht vervullen om de integratie te bevorderen. 1/ Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere Atitend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:DM D\ Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: (Ivm bezorgcontrole Geboortedatum: e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antw nr. 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 -1711. E-mail: lezersservlce@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tOk Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1