Ook in de hemel wordt gesnookerd m 9 SPORT5 Hij Kunststof mand? HDC985 MAANDAG 22 NOVEMBER 2004 7 o'n dikke drie jaar geleden, ik was nog trainer i van de vv Noordwijk, belde 'Bakkie' mij op. akkie'ja, beter bekend als 'Koning Kaats', nog rn iter bekend als 'net-niet-Bakker'. Hij zat als ten- <1 'speler, tennisleraar, ladykiller, golfspeler, golf- \aar, voetbalspeler, voetbaltraineren hoeren eer altijd bij de eerste honderd van Neder- maar Gert-Jan Bakker haalde bij al die ortennet nooit de absolute top. is altijd de rust zelve, totdat hij begint te klet- Ik ben dus wel wat gewend. Maar deze keer zelfs hij een 'soortement' (om maar eens een \rdwijkse term te gebruiken) aangeslagen, bij wil weer proberen te gaan voetballen", sprak li :j wet trillende stem. „En dat wil Hij bij ons rs to ia» proberen. Mag Hij van jou meetrainen aan- ndh uinde donderdag?" mil I' tod 'Bak', wat heb je? Ben je verliefd of wat? En wie is in Godsnaam Hij? „Mijn golfmaatje, trainer, Marco van Basten!" „Leuk", zei ik en ik dacht aan Zijn vastgezette en kel, aan de extra reiskostenvergoeding die Hij dan zou willen hebben en aan alle vedetteneigin gen die Hij wel zou vertonen. Maar vooruit, laat maar komen. Wie weet wat het effect is? Nou dat hebben we geweten. Cameraploegen uit heel Europa en allerlei louche figuren die mij tot diep in de nacht belden of ik er voor wilde zorgen dat Hij hun product wilde aanprijzen. En Hij? Hij was cool! Iedereen wilde Zijn veters vastma ken. Hij zei me dat Hij de bal er ook zonder wreeftrap wel bij de eerste paal in zou fromme len, wilde van een financiële tegemoetkoming niks weten (zoveel verbruikte Zijn modale A8 ook weer niet) en op enige vorm van kapsones heb ik Hem ook niet kunnen betrappen. Veel leerden we van Hem, want Hij was slim, tac tisch gelouterd, bloedfanatiek, recht voor Zijn raap, een winnaar en niet te beroerd om met res pect en op een tactvolle manier te zeggen wat Hij ervan vond. Na twee maanden bleek Zijn enkel ook deze belasting niet aan te kunnen en we na men met tranen in de ogen afscheid. Ik vroeg of trainer-coach niks voor Hem was? En ja, daar was Hij nu wel aan toe. Maar dan wel via de weg van de geleidelijkheid. Alles heeft Hij mee, maar één ding tegen. Ooit zei mijn licht fundamentalistische, met flinke baard gesierde Roomse Heeroom: „Met rijke kerels en mooie vrouwen is iedereen het altijd eens.En dat is nou net ook Bassie's probleem: niemand durft het met voetbalgod Marco oneens te zijn. Ongelooflijk bijvoorbeeld om te denken dat je een zwaar verdedigend Andorra zonder twéé echte buitenspelers kunt slopen. Zonder kritiek wordt niemand beter. Ook Hij niet! Noordwijker Ruud Bröring was als speler en als trainer actief in de top van het amateurvoetbal. LINKS BUITEN hoi ndbeeld voor ley op Jamaica tco - Hoewel Merlene Ot- eeds twee jaar de Sloveense eeni inaliteit bezit, wordt ze in mdi geboorteland Jamaica nog ïooi Ivereerd. Zo zeer, dat de mid ing van het eiland heeft in- n ,j, find met het oprichten van ironzen standbeeld van de Dat berichtte de intema- atletiekfederatie IAAF. •jarige Ottey is de meest verde atlete van Jamaica, irintster deed mee aan ze- ,uif? Ilympische Spelen, waar- acht medailles veroverde, 'oor aar spijt zat daar nooit k Ibij. Verder werd ze twee jon wereldkampioene op de )ut i Deter. Zelfs op de afgelo- lcosi Spelen in Athene was ze actief. Het standbeeld, dat 1 miljoen euro kost, wordt 1(s[ rnd jaar onthuld. eide hte mann stelt itree weer uit - Gunda Niemann-Stir- inn heeft haar rentree op ;vö haatsbaan opnieuw uitge- Jel De 38-jarige Duitse r P itsster meldde zaterdag d w de wereldbekerwedstrij- „H i Berlijn dat ze pas op 29 mber bij het Duits all- Ikampioenschap in Inzeil eerste wedstrijd van het en zal rijden. Niemann in de voorbereiding op uidige seizoen gehinderd een virusinfectie. Aan van- dacht ze volgende week val B-wedstrijden in Heeren terug te keren op het ijs. in test in Berlijn besloot ze 10 dag daarvan af te zien. jui) ging best goed, maar ik Ik nog niet op het niveau dat gq itreef. De komende weken ,eg gebruiken om intensief te •*-" aldus Niemann. Superboat catamaranklasse, Key West World Championship. Florida, november 2004. was snooker een spel dat in rokerige, Ise pubs werd gespeeld. Dat is allang meer zo, blijkt dezer dagen op het Veldhoven. Snooker is uitgegroeid en serieuze tak van sport met haast ipische werelddekking. En roken doe lar op de gang. oude mannetjes spelen elke dag ij snooker met elkaar. Op een dag komt een van hen op sterven Zijn vriend bezoekt hem op ied en vraagt: 'Percy, beloof me ren laat weten of er daar boven iker wordt gespeeld.' Enfin, Per- dood. Een paar weken later ajn vriend 's nachts een stem. 'Ik even komen vertellen of er in de wordt gesnookerd. Welnu, ik heb ieuws voor je: er wordt elke week lot toernooi gehouden. Helaas ook een slechte boodschap: jij dinsdagavond de eerste sessie'." 'lull weet hoe zijn gehoor aan zich •inden. De president van de Inter- Billiards and Snooker Federa- int zijn toespraak met een klas- iookermop. Leuk voor wie 'm ;t kent en wie 'm wel kent, lacht mee. dan de Engelsman beschikt Erica niet over de gave van het zeker niet als het in het Engels Maar de voorzitter van NOCNSF dere activa. Het boegbeeld van lerlandse sport is immer goedge- enthousiast en positief. En dus is "iged' dat ze is uitgenodigd om ng te verrichten van het groot- ikerevenement dat ooit ter we- •rganiseerd is. n met burgemeester Cox van Veld- n en KNBB-preses Faber gaat Terp- net een enorme snookerkeu een al enorme queue-ball' te lijf. Op ver van de fotografen herhaalt ze het Ije nog een keer of drie. De volup- De te opperbobo schatert het uit en mai Ihaar favoriete stopwoordje van ma i,Fan-tas-tisch." jol irade van deelnemers en referees i' bi (duidelijk dat er over de hele we- 1 ve esnookerd wordt. Liefst 41 landen n ei 1 Veldhoven vertegenwoordigd, rgeü (de vier landsdelen van het Ver- iarS I Koninkrijk, de bakermat van het eroi kerspel, geven ook spelers uit exoti- let I oorden als Bahrein, Qatar, Taiwan lee 1 In de koningshof in Veldhoven staan tweeëntwintig snookertafels die twee weken lang het strijdperk zijn voor het wereldkampi oenschap. Foto: ANP en Mauritius acte de présence. Neder land levert als organisator van het WK met zeventien deelnemers het grootste contingent. Peter de Brie, de voorzitter van de afde ling snooker van de Koninklijke Neder landse Biljartbond (KNBB): „Er komen tot 4 december 168 spelers in actie op het WK. De mannen zitten net onder het niveau dat je op de Embassy (het offici euze WK voor profs, red.) ziet. Maar ie mand als Stefan Mazrocis, de Neder landse kampioen, maakt al jaren deel uit van het internationale profcircuit. In to taal worden er de komende veertien da gen 861 wedstrijden afgewerkt. We kun nen dit met recht het grootste snookerevenement ter wereld noemen." De Brie, in het dagelijks leven journalist bij het dagblad BN/De Stem, is al een jaar of twintig verknocht aan het spel met de gekleurde ballen. „In Engeland nam snooker in het begin van de jaren zeventig een grote vlucht, toen de BBC de sport als een ideale kapstok zag om de pas geïntroduceerde kleurentelevisie te promoten. Bij ons brak het spel hal verwege de jaren tachtig door nadat de BBC op de kabel te ontvangen was. Plot seling schoten de snookercentra als paddestoelen uit de grond. Ook bij mij in de buurt kwam er eentje. Toen ik het een paar keer gedaan had, werd ik gebe ten door het virus." Na een lichte terugval trekt het aantal snookerspelers de laatste jaren weer aan. De snookerafdeling van de biljart bond telt momenteel zo n 2500 leden. Daarnaast zijn er ongeveer 100.000 mensen die regelmatig een partijtje snookeren en nog eens 300.000 die het af en toe doen. Een nog veel grotere groep mensen volgt het snooker passief. Wie de grote speelzaal in het Veldhoven- se hotelcomplex Koningshof bekijkt, be grijpt dat er een hoop komt kijken bij het organiseren van een dergelijk toer nooi. Er staan 22 wedstrijdtafels, com pleet met elektronische scoreborden. „De tafels zijn vorige maand in Rotter dam aangekomen en vervolgens hier heen getransporteerd om te worden op gebouwd. Een tafel weegt 1200 kilo, dus je snapt wel dat je zo'n ding niet zomaar even neerzet. De tafels moeten twee we ken lang in optimale conditie verkeren. Daarom lopen er constant twee tafelfit- ters rond. Voor het geval er ergens een scheurtje in het laken ontstaat of een verzakking optreedt." DE KWESTIE De kunststof mand is een revo lutie in de korfbalwereld. Na honderd jaar met manden van rotan te hebben gespeeld, hangt er nu polyethyleen aan de paal. Rotan verandert van vorm en gaat hangen na ver loop van tijd. Polyethyleen is overal en altijd voor iedereen hetzelfde, wat gelijke kansen schept. Wordt korfbal aantrek kelijker en moeten al die veran deringen nou altijd maar in de sport? Bondscoach Jan Sjouke van den Bos: „De invalshoek is dat het ma teriaal allemaal uniform is. De afmeting van de mand was natuurlijk vastgelegd, maar de uitvoering was verschillend. Er wordt over de hele wereld gekorfbald en nu 'gedraagt' de mand zich in warme landen als Australië en Indonesië het zelfde als bij ons. Het ziet er ook een stuk frisser uit. Je weet pas na verloop van tijd hoe de mand verandert, maar DSM, dat de nieuwe mand ontwikkelde, heeft alle aspec ten van het materiaal getest. Als de bal op de mand stuit, valt hij verder weg dan voor heen. Vroeger viel hij in een straal van twee meter terug in het veld. Met goed positie kie zen pakte je 80 tot 90 procent van de rebound. Nu valt de bal verder van de mand en dat maakt het levendiger." Stanley Lardé, schutter van hoofdklasser TOP uit Sassen- heim: „Het is wat moeilijker om te scoren. De bal gat er niet meer via het randje van de korf in. Voor mensen met een strak schot is het daarmee lastiger. Ik schiet met een boogje. Te gen Blauw-Wit maakte ik er zeven. Dat was toevallig met een heel hoog rendement, maar voor mij gemiddeld. Het korfbal wordt er niet anders door, wel iets onvoorspelbaar der. Dat komt door de afvang. Je hebt niet automatisch de bal als je onder korf staat en de bal gaat mis. De aanval gaat zo wat sneller heen en weer. Dat is wel leuk." Basketbalcoach Joris Zand bergen: „Wij komen verschillende merken baskets tegen. Maar de verschillen zijn marginaal, de basket moet aan allerlei ei sen voldoen. Als hij op de goe de hoogte hangt moet de bal erdoorheen kunnen. Het ene bord is zachter dan het ande re, de ene ring geeft meer mee dan de andere. Dat geeft soms problemen bij de rebound, want de bal kan anders terug stuiten. In dat opzicht is de thuisploeg in het voordeel. In de Apollohal in Amsterdam valt bijna elke bal dood op het bord, waardoor de kans groter is dat hij erin gaat. Meer nog dan de verschillende baskets zijn de lichtinval in de sport hal en de ruimte achter de baskets van invloed. Om dus voor gelijke baskets te pleiten, is niet nodig." Oud-voetbalinternational Wim Rijsbergen, maakte de overgang van vierkante, hou ten palen naar ronde, alumi num staanders mee: „Ik kan me niet herinneren dat er veel aversie tegen was. Het heeft niet tot grote de monstraties op de Dam ge leid. Wat me wel is bijgeble ven is dat aluminium niet zo pijnlijk was om tegenaan te vallen als hout. Dat overkomt een verdediger nog wel eens. Nadeel voor de verdedigers en de keepers bij aluminium is dat de bal er makkelijker bin nenkant paal ingaat. Met vier kante palen ging hij er bijna nooit zo in. Op de training is aluminium ook lekkerder. Om een houten doel te verplaat sen had je vroeger de hele se lectie nodig." UIT GESPROKEN Voetbalcoach Wim Rijsbergen uit Leiderdorp, 28-voudig inter- national, in Voetbal Interna tional: Vroeger moest je eerst een tra ject van jaren doorlopen voor dat je mocht meepraten. Te genwoordig moet je oppassen als op maandagmorgen de te lefoon gaat, want voordat je het weet ben je international Opnieuw Wim Rijsbergen: „Zoals Rijkaard, net als Van Basten, vanuit het niets naar voren werd geschoven als bondscoach. Dat gebeurt al leen in de voetballerij, ABN Amro plukt ook niet iemand van de straat om hem direc teur te maken. Ajax-aanvaller Daniël de Rid der in Sportweek: Vrijheid moet er altijd zijn. Ik wil niet oneerbiedig klinken, maar als je toch op zo'n gru welijke manier moet sterven als Theo van Gogh, dan maar voor zoiets als vrijheid van meningsuiting. NAC-speler Ali Boussaboun, geboren in Marokko, in Sportweek: „Een kleine groep radicalen verpest het, zij vermoorden uit naam van mijn geloof on schuldige mensen. Dat zijn voor mij geen moslims, zij ko men in de hel!" Feyenoorder Romeo Castelen in Nieuwe Revu: „En ik geloof dat ik inmiddels bijna een man ben. Al ben je pas een echte man als je kinde ren hebt. Oud-basketbalvedette Rik Smits in AD Sportwereld: „Wat ik niet mis, is de vraag wat er deze ochtend pijn doet als ik uit bed stap. Advies van oud-PSVer René van der Gijp, in Trouw: PSV moet nog op drie plaat sen worden versterkt. Rui Cos ta in plaats van Park... Dat zou mooi zijn. Waarom niet? Misschien moet die jongen vijf keer alimentatie betalen en valt hij te verleiden... Arie Haan, oud-bondscoach van China, over de spelers van topclub Dalian. In De Te legraaf: „Ze liepen nog niet zo langge leden zomaar van het veld. Eerst kreeg de ploeg een rode kaart. De penalty in de 88ste minuut, bij een 2-1 achter stand was te veel van het goe de. Wegwezen!" Eddy Merckx trouwde in het Frans, vertelt hij in Humo: „Ik ben zo: als ze me in het Frans aanspreken, antwoord ik in het Frans. Als ze me in het Nederlands aanspreken, doe ik dat in het Nederlands. De volgende keer dat ik trouw, zal ik een keer 'ja'zeggen en een keer 'oui' zeggen, is het goed? Of ik zal twee keer 'ja' zeggen, Va va? Of ik zal op zijn Brussels 'ja'zeggen: 'Nee, mas- schien'. Hockeycoach Roelant Olt- mans uit Oegstgeest in de Volkskrant: Iedereen heefteen mening, dat mag van mij. Maar heel af en toe nadenken en je afvragen op welke manier je die mening verkondigt, lijkt me niet over bodig. Foppe de Haan, bondscoach van Jong Oranje, in AD Sportwereld: „Het woord 'vroeger' streep ik altijd door. Daar blijf je jong van. Stijn Vreven (Vitesse) in Voetbal International: „Ik praat graag beschaafd iets uit. Als ddt al niet meer kan... Veel mensen denken dat ik doordeweeks met een mes naar binnen kom. Als een halve gangster, maar dat is echt niet zo." Feyenoorder Hossam Ghaly krijgt het verwijt daklij te moeilijke oplossing» kiest. Hij moet simpel spelen. In Voetbal International: Hou alsjeblieft op, ik kan dat woord niet meer horen. Ik haat simpel. Als ze 'simpel spe len' tegen me zeggen, word ik verschrikkelijk nerveus. Vertel me, wat is simpel spelen?" De Belgische veldrijder Sven Vanthourenhout over zijn eerste ontmoeting met Johan Museeuw. In Humo: „Ik kwam in het hotel, deed de deur van mijn kamer open en zag Johan staan. Dat was even slikken, want Museeuw was mijn grote idool. Er hingen in die tijd zeker twintig posters van hem in mijn kamer. 'Ha maat, hoe is het?', zei hij. hu. Mag ik bij u op de kamer slapen?"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17