Schaatstoppers verleggen grenzen SPORT 2 Het regent 'bijna-records' in Nijmegen Golfteam schrij Barcelona ligt aan de voeten van Frank Rijkaard historie in Sevil ue Crisis in schaakboi na aftreden bestuui m5u Huizinga wint WK militairen bakoe - Judoka Mark Huizinga is zaterdag voor de zevende keer wereldkampioen bij de mi litairen geworden. In de klasse tot 90 kilogram versloeg de ka pitein bij de luchtmacht, olym pisch kampioen van Sydney 2000, in de finale de Rus Dimi- tri Beline. Het evenement vond plaats in Bakoe, Azerbeidzjan. Daniëlle Vriezema, diëtiste bij de Koninklijke Landmacht, won brons bij de vrouwen in de klasse tot 63 kilo. Na een neder laag in de eerste ronde behaal de ze dat succes via de herkan sing. Nortan pakt brons op WK karate monterrey - Vanesca Nortan heeft op de WK karate een bronzen medaille veroverd in de open klasse bij de vrouwen. In de strijd om het brons ver sloeg ze de Mexicaanse Carmen Gutierrez zaterdag in Monter rey in Mexico met 1-0. In de halve finales werd de 23-jarige Nortan uitgeschakeld door de latere wereldkampioene Eisa Au uit de Verenigde Staten. Bij de mannen werd Luis Provence vijfde in de klasse tot 65 kilo in het kumité. Taekwondogoud voor Bekkers madrid - Dennis Bekkers heeft bij de Open Spaanse taekwon- do-kampioenschappen goud gewonnen. De luchtmachtser geant deed dat in de de klasse tot 67 kilo. In de finale versloeg de wereldkampioen bij de mili tairen de Spanjaard Omar Ba- dia. Ook Virginia Lourens was succesvol in Madrid. In de klas se tot 59 kilo won zij zilver. Schumi sporter van de eeuw mainz - Autocoureur Michael Schumacher is gekozen tot Duits sporter van de eeuw. De zevenvoudig wereldkampioen in de Formule 1 kreeg de mees te stemmen van het Duitse tele visiekijkers. Meer dan 100.000 mensen namen deel aan de verkiezing van de publieke zen der ZDF. Kanovaarster Birgit Fi scher eindigde verrassend als tweede in de stemmenstrijd. De Duitsers waardeerden haar acht olympische gouden medailles hoger dan de zeven Wimbled- ontitels van Steffi Graf. Keen op drempel van toptwaalf wels - Tafeltennisser Trinko Keen heeft bijna een uitnodi ging op zak om in februari aan de toptwaalf mee te doen. De 33-jarige Arnhemmer heeft dat te danken aan zijn goede pres taties van de afgelopen weken tijdens de twee Pro-Tourtoer- nooien. Vorige week haalde Keen bij de Open Duitse kam pioenschappen de halve fina les, zaterdag strandde hij in Wels tijdens de Open Oosten rijkse pas in de kwartfinales. Hij versloeg onder meer heersend wereldkampioen Wemer Schla ger. Sven Nijs snelste in Superprestige gavere - De Belg Sven Nijs heeft gisteren de vierde veldrit in de Superprestige gewonnen. Nijs, eerder al winnaar van de eerste SP-cross, werd in Gavere op korte afstand gevolgd door zijn landgenoten Ben Berden, Erwin Vervecken en de Frans man John Gadret. De Nederlan der Richard Groenendaal ein digde na een slechte start als nog als vijfde. Door zijn zege verstevigde Nijs zijn leidende positie in de Superprestige. Peter Wessels wint in Helsinki helsinki - Peter Wessels heeft de challenger in Helsinki op zijn naam gebracht. De 26-jari- ge tennisser uit Elburg versloeg de Tsjech Lukas Dlouhy giste ren in de finale in drie sets, 4-6 6-4 6-3. Het was zijn derde toernooizege in dit jaar in het challenger-circuit. Eerder won Wessels in Istanbul en Scheve- ningen. Hij stond voor de zesde keer dit jaar in de finale van een challenger. Hij verloor de eind strijd in Bolton,.de Bronx en Sanremo. Tweeling Bryan beste in Houston Houston - Bob en Mike Bryan hebben het dubbel op de Mas ters Cup in Houston gewonnen. De 26-jarige tweeling uit Cama- rillo, Californië versloeg in de finale de Zimbabwanen Wayne Black en Kevin Ullyet in 3 uur en 10 minuten in vier sets, 4-6 7-5 6-4 6-2. De Bryans werden de eerste tennissers in bijna twintig jaar die de dubbeltitel op de Masters prolongeerden. De laatsten die daarin slaagden waren de Zweden Stefan Ed- berg en Anders Jarryd in 1985 en '86. maandag 22 NOVEMBER 2( UU rC door Martijn van Beeten berujn - Als Gianni Romme schaatst, dan gaan de monden open van verbazing. De 31-jarige stayer benaderde zaterdagmid dag in Berlijn het wereldrecord op de vijf kilometer van Jochem Uytdehaage (6.14,66 minuten) tot op vier honderdsten van een seconde. Een wereldbekerwedstrijd me dio november, op een laagland- baan. En dan een wereldrecord benaderen dat is gevestigd op hoogte, tijdens de Olympische Spelen. Iets onmogelijks doen, dat is op het lijf geschreven van Romme, die na een kwakkeljaar sterker lijkt dan ooit. Uytde haage reed zijn recordrace in februari 2002 in het Amerikaan se Salt Lake City, op 1425 meter hoogte. Met een luchtdruk van 850 millibar. In Berlijn was de luchtdruk gistermiddag 1005 millibar. Dan is de luchtweer- stand groter en wordt dus min der hard geschaatst. Je moet de Atlantische Oceaan oversteken om de wereldre cords op de vijf en tien kilome ter van Uytdehaage te verbete ren. Dat was tot gistermiddag de overtuiging van iedereen. En die oversteek hebben de top pers na de gouden races van de Utrechter niet meer gemaakt. Nu lijkt een verbetering van die records dus ook mogelijk in Eu ropa. Niet alleen Romme verlegde grenzen in de Duitse hoofdstad. Vorige week in Ham ar was zijn voorsprong op de Noor Oystein Grodum iets minder dan twee seconden, nu iets meer dan twee tellen. Ook Carl Verheijen (6.18,12), Bob de Jong (6.18,16) en de Italiaan Enrico Fabris (6.18,34) reden verbluffende persoonlijke records. De 18-ja rige Fries Sven Kramer stelde bovendien zijn wereldrecord voor junioren iets scherper op 6.28,27 minuten. De tijden worden steeds scher per, de top wordt breder en vooral internationaler. Na een sensationeel wereldbekerweek- einde in Berlijn lijkt het haast onmogelijk om de sterren van Turijn aan te wijzen. In deze Italiaanse stad worden in 2006 de Winterspelen gehouden. De bouw van het olympisch schaatsstadion is net begonnen en de 23-jarige Italiaan Fabris heeft z'n eerste internationale succes op zak. De schaatsmijl leek een prooi te worden voor de snelle Nederlanders Erben Wennemars, Mark Tuitert en Beorn Nijenhuis, maar dat ze- kerheidje gaat niet op. Waar vorig jaar een tijd van één minuut en 47 seconden vol doende was voor een overwin ning, gaat het nu weer een se conde sneller. Fabris won giste ren in 1.46,65 minuten, voor Tuitert (1.46,75) en Wennemars (1.46,91). De Italiaan had tus sen zijn eerste en tweede ronde slechts een verval van drietien- de van een seconde (26,7 om 27,0). Dat is sensationeel. Liefst zes mannen doken op de 1500 meter onder het oude baanrecord van Erben Wenne mars: 1.47,80. Tussen de win naar en nummer zes Verheijen zat een verschil van slechts een seconde. En dan liet Shani Da- vis, de Amerikaanse wereld kampioen op deze afstand, zich niet eens zien in Berlijn. In dit pré-olympische seizoen worden de onderlinge verschil len steeds kleiner. Ook op de lange afstanden. De vrees dat de vijf kilometer een uitsluitend Nederlandse aangelegenheid zou worden, blijkt ongegrond. Grodum en Fabris voldoen ruimschoots aan de verscherp te eisen van deze afstand. En de Amerikaanse wereldkampioen allround Hedrick, die zaterdag in 6.21,51 minuten zesde werd, meldt zich later dit seizoen on getwijfeld ook aan het front. Op de 1500 meter (vierde) heeft de Texaan de aansluiting alweer gevonden. De strijd wordt met de week scherper en boeiender, maar het betekent ook dat Nederland in 2006 in Turijn niet bij voor baat kan rekenen op een enor me medailleoogst. Op meerde re terreinen is ons land zijn voorsprong kwijt. Het WK allround van Ham ar, met goud en zilver voor de Amerikanen Hedrick en Davis, was in februari van dit jaar al een pittige waarschuwing. Nu lijken ook Fabris en Grodum in staat tot een machtsgreep. Voorlopig weet Romme de con currentie dus nog van zich af te houden. In trance reed hij za terdag zijn verbluffende race. Zo in trance, dat hij even de boarding aantikte. Het kostte hem wellicht het record. i50-j ema; I lub C Record supertrio »u n f iansi De eerste race van Erben f der Wennemars, Mark Tuitei Jade; en Carl Verheijen, het su[ in 2-2 trio op de ploegenachter oescl ging, heeft meteen een ol orksl cieus wereldrecord opgei m ee verd. De drie voltooiden i n S01 acht rondjes in het Berliji nerii Sportforum na 3.46,44 mi an g nuten en waren ruim twe e kei seconden sneller dan hel Ik kr oude record van de Verei i- He de Staten. De Amerikane [dan hadden dat een week een gevestigd in het Noorse 1 |{j mar. Duitsland werd twe de, Italië derde. «te Bij de vrouwen won Can. de achtervolging op zatei i*NE dag. Ook in een officieus iaans wereldrecord. Het bestel n bes derlandse team, met Grel L Zij Smit, Renate Groenewok 5 dat Barbara de Loor, werd vü oblei de, vlak voor Nederland- i27 0 egen ld. Di uldigi Winnaar Sileshi Sihine stopt te vroeg in Zevenheuvelenloop ginb hartk soek rastgt liet n door Wilko Voordouw Nijmegen - Het scheelde maar luttele seconden. Precies tien tikken scheidden de Ethiopi sche atleet Sileshi Sihine van het officiële wereldrecord op de vijftien kilometer. Als hij niet, op 150 meter voor de echte fi nish van de Zevenheuvelenloop in Nijmegen was gestopt, dan zou hij uit de schaduw zijn ge stapt van illustere landgenoten als Haile Gebreselassie en Ke- nenisa Bekele. En een mooie premie van 25.000 euro hebben opgestreken. Maar met 'als' vestig je in de at letiek geen records. En met 'als' kom je niet op dezelfde hoogte te staan als de halfgoden Ge breselassie en Bekele. De Ethio piër moet zich dus nog even te vreden stellen met de snelste tijd dit jaar gelopen op een vijf tien kilometer: 41 minuten en 38 seconden. Precies dezelfde tijd als zijn grote voorbeeld Ge breselassie in 2001 liep op het heuvelachtige parkoers rond Nijmegen. Volgens atletenmanager Jos Hermens is het slechts een kwestie van tijd dat Sihine hou der van het record wordt. De man die deze zomer in Athene het zilver pakte op de olympi sche tien kilometer (achter Be kele maar voor Gebreselassie) is volgens Hermens een gigan tisch talent. „De fout van van daag is een kwestie van een ge brek aan ervaring. Hij weet nog niet half hoe goed hij is. Ik voorspel hem een gouden toe komst. Hij gaat ooit 2 uur en 5 minuten lopen op de mara thon." Sihine vertelde later, toen de schrik uit zijn benen was ver dwenen, dat hij dacht dat de boog op 150 meter voor de fi nish de echte eindstreep was. „Ik dacht echt dat we er waren. Ik ben dus gestopt. Pas na twee of drie seconden kreeg ik in de gaten wat er aan de hand was. Want het publiek gilde maar 'go go'. Maar om dan op gang te komen en die laatste meters nog te sprinten is erg moeilijk", aldus de atleet. De loper uit Ethiopië ging de hele wedstrijd aan de leiding. Constant lagen zijn tussentij den rond het wereldrecord. Hij had bar weinig van de concur rentie te duchten. Alleen Moses Mosop uit Kenya kon nog enigszins in zijn spoor blijven. Ook zijn haas, de Nederlander Gert-Jan Liefers, was van weinig nut. Na drie kilometer moest hij de strijd al staken, in plaats van na de vijf kilometer, die hij het veld zou leiden. Toen een verbijsterde en gedes illusioneerde Sihine alsnog winnend over de meet ging, vestigde de speaker van de Ze venheuvelenloop zijn hoop op een ander fenomeen. Want op het moment dat vrijwel alle aandacht uitging naar de mis lukte recordpoging van de Ethi opiër, liep de Kenyaanse Lydia Cheromei zich zonder al te veel ruchtbaarheid naar een fantas tische tijd. Nooit liep een vrouw sneller over de Zevenheuvelen loop. Cheromei kwam na 47 minuten en 2 seconden over de meet. De snelste tijd van een vrouw tot dan toe in Nijmegen was ge lopen door de Ethiopische Bir- hane Adere (48.06 seconden in 2000). Ook Cheromei miste net het wereldrecord. Dat blijft nog even in handen van de Zuid- Afrikaanse Elina Meyer, die ooit 46.57 liep over een afstand van vijftien kilometer. De 27-jarige Cheromei is op haar eigen manier ook een fe nomeen. Op 14-jarige leeftijd was de vrouw, die dit jaar het zilver won op het WK hive ma rathon in New Dehli, al een van de beste atletes van de wereld. Maar toen ze trouwde, vond haar echtgenoot dat het maar gedaan moest zijn met haar carrière in de atletiek. Het kwam tot een scheiding en sinds kort loopt Lydia Chero mei weer wedstrijden. En met succes. De 'bijna-records', die zich in een sprookjesachtig mooi herfstdecor afspeelde, kregen voor beide atleten toch nog een happy end. Organisator Henk Stevens besloot zowel Sihine als Cheromei te belonen met een bonus van 7.777 euro. sevilla/anp - De vijfde plaats van Maarten Lafeber en Robert - Jan Derksen als Nederlands team in de World Cup of Golf, kort achter Engeland, Spanje, Ierland en Zuid-Afrika, was een historische uitslag. Nooit ein digde een Oranjeteam in dit of ficieuze WK voor landenteams hoger dan veertiende. Bertus van Mook en Jan Dorrestein raakten gisteren door het uit stekende optreden van de mo derne Nederlandse ploeg in Se- villa hun record uit 1972 kwijt. Destijds speelden de duo's nog vier ronden strokeplay, waarbij alle slagen over vier dagen wer den opgeteld. Sinds de World Jfe ma Cup vijf jaar geleden wi genomen in het zogeno World Golf Champio (WGC) is de spelvorm 1 uhe derd in twee dagen fou rnog (per hole telt de beste scoi ïdsct de twee) en twee dagen fo 0. Di mes (beide spelers slaano dien om één bal). Lafeber en Derksen eind Bont drie jaar geleden in het Ja] oen Gotemba in hetzelfde k gna oenschap op de 22ste pi en Di .Met revanchegevoelens lat Sc het gepruts van drie jaai ij vei den gingen zij voor een toj lop c plaats. Het draaide uit 0 blger met Oostenrijk gedeelde plaats. Ai< t°| Een deel van de ruim 23.000 deelnemers in Nijmegen klimt over en daalt van één van de zeven heuvels. Foto: ANP/Robert Vos door Mare Kok utrecht - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond is zaterdag in Utrecht na een tumultueus ver lopen bondsraad afgetreden. Hoewel de begrotingsstemming met 113-109 in het voordeel van het bestuur uitviel, beslo ten voorzitter Ernst Enschedé en zijn zes companen wegens een gebrek aan draagvlak op te stappen. Een commissie van wijze mannen moet een oplos sing zoeken. Afgevaardigden van de regiona le schaakbonden verweten het bestuur een onheldere begro ting voor 2005 en een gebrek aan communicatie met de le den. Een zestal regionale bon den (Noord-Holland, Rotter dam, Leiden, Den Haag, Lim burg en Noord-Brabant) vroe gen, bij monde van de voorzit ter van de Rotterdamse Schaak bond Teun Koorevaar, het be stuur helderheid te verschaffen over de gepresenteerde cijfers. Omdat de nieuwe begroting door middel van een ander mo del is opgesteld, was een nood zakelijke vergelijking met voor de M riste jen w n die ikin liaan gaande jaren nauwelijks 1 l He lijk. Daardoor rees twijfel luel, de kwaliteit van het wei ralr penningmeester Bennie fens de vergadering voorhi Ook dreigt het prestige! an U van de schaakacademie te anter pen. De digitale schaaks deei waarbij (nieuwe) schakel Hij ir internet les krijgen van ee taan, cent, heeft na het startsejan H gin dit jaar slechts een 600 leden gegenereerd, maal 10.000 'academid' s nodig om de investeringsk terug te verdienen. Kome extra leden er niet, dan een financieel fiasco dat oplopen tot 200.000 euro, De vergadering toonde terdag bovendien veib over het feit dat via de moest worden vernomen 1 schaakfederatie haar bon reau over een aantal onderbrengen in het Huifcans de Sport. Als de bondsraad dat maanden geleden had geiél ligt zou ze afgelopen juni niet svree goedkeuring hebben g aan de 200.000 euro k( renovatie van het huidigfm de reau in Haarlem. Van Bronckhorst gaat uit zijn dak nadat hij heeft gescoord tegen Real Madrid. Foto: EPA/Albert Olive door Ivo Op den Camp Barcelona - Camp Nou ligt aan de voeten van Frank Rijkaard. FC Barcelona gaf aartsrivaal Real Madrid niet alleen een cij fermatige afstraffing (3-0), maar deed dat kunstje met een zeld zame schoonheid. Waar Neder landers nog niet zo lang gele den met vernederende witte zakdoekjes werden uitgewuifd, worden nu liefdesverklaringen geuit. Winnen met gevoel. Als er één trainer is die dat trucje be heerst, dan is het wel Frank Rijkaard. Wat zich zaterdag avond kort voor de aftrap van de Spaanse klassieker FC Barce lona - Real Madrid in de cata comben van Camp Nou af speelde was het bewijs dat het verschil tussen winnen en ver liezen niet louter afhangt van de kwaliteit die op het veld staat. Garcia Remón, de stand-in coach van het sterrenensemble uit Madrid, zocht kil, stil en plichtmatig zijn plekje in de dug-out, Frank Rijkaard pepte zijn manschappen nog een keer extra op. Een blik in de ogen bij de één, een tikje tegen de kont bij de ander, hier een laatste aanwijzing, daar een gepassio neerd gebaar. Adrenaline pur sang, daar in de gewelven van Camp Nou. Nog voor de bal ging rollen, stond vast: dit FC Barcelona - hartstochtelijk aan gemoedigd door bijna 100.000 socios in een kolkend Camp Nou - maakt korte metten met Real Madrid. Vuur, passie en eerzucht wonnen het van steri liteit, zo wit als de tenues. Want zo, plichtmatig haast, voetbalde de Madrileense grootmacht. Vooraf heerste er nog enige twijfel. Zou FC Barcelona, dat in de competitie met zoveel grandeur bijna iedereen zijn wil oplegde, een voorsprong van negen punten op de aartsrivaal in een paar weken bijna geheel verspelen? Door de 2-1 neder laag van vorige zondag bij Betis Se villa was Real Madrid immers tot op vier punten genaderd. Het leidde er toe dat de 'Classi- co', zoals de Spanjaard het tref fen graag noemt, weer een enorme lading meekreeg. En dat de geschiedenis op tafel kwam. Het verzet, de klassen strijd, het 'geval' Figo, die na zijn overstap een paar jaar gele den van FC Barcelona naai- Real Madrid toonbeeld en mikpunt is van haat en nijd. 'Catalonia is not Spain' stond er op een der tig meter lang spandoek. Dui delijke taal. Frank Rijkaard begrijpt precies wat er in de harten van het Ca talaanse volk speelt en handelt in de geest daarvan. Waar Louis van Gaal na jaren nog dacht dat hij het diepgewortelde eerge voel van de Catalaan kon om turnen, raakt Rijkaard telkens de juiste snaar. Het leidt ook tot vergevingsgezindheid bij de vlijmscherpe Catalaanse pers, de opiniemakers van het volk. Rijkaard kan daardoor in rela tieve rust - de vulkaan in Camp Nou zal nooit helemaal tot rust komen - werken aan zijn doel: met mooi, aanvallend voetbal prijzen winnen. De bevlogenheid die Rijkaard in dat proces toont, leidt tot ado ratie bij de socios. Het was na tuurlijk pure nervositeit die de Nederlander toonde in de be ginfase van het duel. Geen se conde hield Rijkaard het uit op de leren zetel van de dug-out. Gebarend, fluitend, brullend, gepassioneerde betrokkenheid. De aanhang vond het mooi, maar het was nergens voor no dig. Want vanaf de aftrap drong FC Barcelona de rivaal zijn wil op. Toch was er een catastrofale flater voor nodig om de thuis ploeg op voorsprong te zetten. Real-goalie Casillas en verdedi ger Roberto Carlos konden het niet eens worden wie de diepte pass van Ronaldinho onscha delijk zou maken. Eto'o rook het buitenkansje, onderschepte de bal en zag plotseling een leeg doel voor zich: 1-0. Camp Nou ontplofte en het vuurwerk zou niet meer doven. Het laatste restje twijfel aan ei gen kunnen verdween. In een razend tempo legde FC Barce lona de rivaal zijn wil op. Real stond erbij, keer ernaar en kon niet meer doen dan af enl beleefd applaudisseren vu eld. 2 zoveel overmacht. Zoals bi 1 was 2-0, nog voor rust, met een Ie nadrukkelijk Nederlands mini Een magistrale aanval ovel rap e: schijven, met als afronder slach vanni van Bronckhorst. ig, di Zijn rol is treffend voor hel iel Di Barcelona van Rijkaard. D erde. goedkoopste (en inmiddel Ie Pï laatste) Nederlandse voetbps vri in Camp Nou maakt zich dergeschikt aan het teamb easle lang. In het verleden moes inog nig vooral op eigenroemdntei de vaderlandse grootverdii of de club door de achterdeii elijks laten. Met de 2-0 van de üfide zend 'Gio' genoemde Van Bronckhorst kon ook Rijka Feye tevreden achterover leune mis) Ronaldinho mocht na rust I van af de stip de proporties op eerst te waarde brengen (3-0). Pgev zijn zetel zag Rijkaard datl nshe goed was, om na het laatsl nt si fluitsignaal te worden bed naan onder de microfoons. at PS Barcelona lonkt na jaren v loof armoede weer naar hoofd| n mt zen en dat wil het volk wel "eter Enthousiasme, dat ook Rij die in zijn stem legde, al waai zon schuwde hij voor euforie. or zijn op de goede weg, het *n. I geweldig, maar laten we r e ni vroeg juichen." Bekendel dand nerstaal, maar dat er dit s< »ok i: in Camp Nou nog vaker ft teus, zullen worden gevierd stai Kezi buiten kijf. der er va dh< 1 on n wei ïed I of He schi d

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14