Alles is chaos en toeval Zoon op zoek naar zijn vader Lach, traan en loutering bij Kees van Beijnum Dorrestein heeft opnieuw een echte Dorrestein geschreven Tweede roman Otto de Kat van zeldzame schoonheid CO Verbluffende staaltjes van vernuft Een leven lang kennen ze elkaar en trek ken ze samen op. De drie vriendinnen in de nieuwe roman van Renate Dorrestein die nu midden in de dertig zijn. Twee hebben kinderen, alle drie een man. En iedere zomer komt dat hele spul een week samen op de boerderij van Gwen en Timo, met hun kaarsenmakerij, hun bijenvolken en hun winkeltje vol kaarsen en potjes honing. Maar deze zomer is al les anders. roman recensie Wim Vogel 'Zolang er leven is' door Renate Dorrestein. Uitgeverij Contact. Prijs: €18,50. In de lente is Veronica zo maar aan een hersenbloeding overleden, heeft Beatrijs haar Frank verlaten, heeft ze in Leander een nieuwe, veel spirituelere man ge vonden en is Gwen bevallen van Babette en dus niet van een tweeling, zoals de twee keren hiervoor. Dorrestein laat er in haar romans geen twijfel over bestaan: alles is chaos en toeval. We kunnen er nog zo van over tuigd zijn grip op ons bestaan te hebben, het lot blijft ongewis. Een zoon kan in een disco doodgeschoten worden {Zon der geruide), een moeder kan door een hormonale oorzaak van haar kinderen afwillen {Een hart van steen): niemand ziet onze verborgen gebreken, eerst als het lot het wil, worden die ook voor ons zelf zichtbaar. 'Het lot was er niet op uit eerlijk of rechtvaardig of zelfs maar logisch te zijn. Onverschillig en zonder aanzien des per- soons sloeg het toe. Het ene moment was er nog geen vuiltje aan de lucht en het volgende moment was je in onuit sprekelijke rampspoed ondergedom peld. Dat was het enige waarvan je op aankon: dat het lot verzot was op het to taal onverwachte/Naar eigen zeggen be schikt Renate Dorrestein over een niet al te grote fantasie. Haar romans 'dienen zich aan'. Vaak werkt de actualiteit voor haar als een katalysator die haar fantasie op gang brengt, versnelt en intensiveert. Wat gebeurt er met een gezin waaruit een moeder zo maar wegvalt? Waaruit een baby verdwijnt? Waarvan een vader zo maar een andere vrouw neemt? Hoe sterk zijn de achterblijvers? Wie zijn de verliezers en wie overwinnen er? In haar nieuwe roman Zolang er leven is laat Dorrestein zien dat je die vragen vantevoren nauwelijks kunt beantwoor den. Want hoe goed kennen wij elkaar feitelijk? Door haar voortdurend wisse lende personale vertelsituatie maakt ze duidelijk hoe iedereen opgesloten zit in zijn eigen wereld. En opnieuw zijn het ook in deze roman kinderen en de zoge naamd geestelijk minder bedeelde me demens die de werkelijkheid van de schijn weten te onderscheiden. Wat opvalt, is Dorresteins grote inle vingsvermogen in kinderen. Of ze nu de dertienjarige Yaja typeert, 'een wande lend ongeluksgetal', die als een van de weinigen doorheeft wat voor een spiritu ele loser haar vader Leander is, of ze Niels beschrijft, die als zevenjarige zelf maar moet zien hoe hij de plotselinge dood van zijn moeder verwerkt - het is allemaal even geloofwaardig, empa- thisch en karakteristiek. Met evenveel, in dit geval, venijn én ple zier typeert Dorrestein ook de vooral met zichzelf uiterst tevreden Leander. Zo'n man, een spirituele psychometrist, die je met zijn grote ogen indringend kan aankijken, die gewoon weet dat ook jij lijdt, die iedere kritiek terugkaatst als projectie en die uiteindelijk een zelfinge nomen, onbetrouwbare zak van het zui verste water blijkt te zijn. Wat in de lente van dat rampzalige jaar zich al aankondigt met de dood van Ve ronica, wat zich in de zomer intensiveert als de baby Babette wordt gekidnapt, leidt tot gruwelijke verwarring en ver eenzaming in de herfst om uiteindelijk in de laatste 'deemstere dagen' van het jaar op te gaan in een geweldig vuur dat al dat vuil verteert waardoor er ruimte komt voor inzicht, verzoening en hoop. Want zolang er leven is... Dorrestein heeft opnieuw een spannend en goed gecomponeerd boek afgeleverd. Als lezer zou je maar wat graag willen in- ZATERDAG 20 NOVEMBER 2004 ER BIJ grijpen, zou je haar personages willen toespreken, willen adviseren, hen de ogen willen openen. Maar net zo mach teloos als zij staan tegenover de grillen van het lot, net zo machteloos zijn wij overgeleverd aan de morbide fantasieën van deze auteur die haar personages zo grimmig én tegelijkertijd zo liefdevol boetseert. 'Hooibergen in Bretagne', schilderij van Paul Gauguin. Er zijn ook apen die werktuigen gebruiken, maar verder dan het hanteren van stokken komen ze niet. Nee, dan de mens. Al honderdduizenden jaren is die bezig steeds ingenieuzer dingen te bedenken om het leven makkelijker of prettiger te maken. Al uit vroege tijden stammen daarvan verbluffende staaltjes, zo blijkt uit het door Brian M. Fagan samengestelde, met hon derden prachtige kleurenillustraties verluchte boek 'De zeven tig beroemdste uitvindingen van de oudheid (Thoth, 304 pagi na's, prijs €32,50). Het vuur heeft de mens natuurlijk niet uit gevonden, maar hij heeft het wel knap tot zijn voordeel weten aan te wenden. Dat begon al heel lang geleden, getuige de bij Koobi Fora (Kenia) gevonden resten van een kampvuur dat daar 1,6 miljoen jaar geleden is gestookt. Pijl en boog werden zo'n tienduizend jaar geleden op diverse plekken op de wereld bol bedacht, aanvankelijk voor de jacht. Al snel bleken pijlen ook een geducht militair wapen, zoals te zien is op dit Assyri- sche reliëf. Onze verre Europese voorouders komen wonderlijk dichtbij door een van de tekeningen in de in 1994 ontdekte grot Chauvet-Pont-d'Arc (Ardèche, Frankrijk). De kunstenaar van 30.000 jaar geleden, die elders in de grot dieren afbeeld de, hield een hand tegen de rotswand en markeerde deze door er verf overheen te spugen. Intrigerend is een vierduizend jaar oude schedel, gevonden bij Jericho (Westelijke Jordaanoever). Veel later schreef een Romein: „De chirurg moet zoveel mede lijden voelen dat hij zijn patiënt wil genezen, maar niet zoveel dat hij minder snijdt dan noodzakelijk is". De forse gaten in het schedeldak laten zien dat ook de oeroude medicus zich dat realiseerde. De botten vertonen duidelijke tekenen van gene zing: de patiënt heeft het dus overleefd. roman recensie Jaap Goedegebuure 'Het verboden pad' door Kees van Beijnum. Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs: €19,90. Kees van Beijnums nieuwe roman Het verboden pad heeft het nodige gemeen met zijn voorganger, De vrouw die alles had. Ook nu staat een dodelijk ongeluk centraal, ook nu draait de geschiedenis rond de zeer eigentijdse thematiek van het gebroken gezin. Philip Soek, verteller en hoofdpersoon, is afkomstig uit zo'n gebroken gezin. Zijn ouders gingen al vroeg uit elkaar en in de turbulentie van de gebeurtenissen vertrokken zijn Amerikaanse moeder en zijn jongere broertje Mare naar de over kant van de Atlantische Oceaan, om vervolgens nooit meer een stap in Ne derland te zetten. Philip werd opgevoed door zijn vader, een vermogend hande laar in onroerend goed. Het ontbrak hem aan niets, zelfs niet aan liefde en koestering, zo houdt hij zich achteraf voor. En toch knaagt er kennelijk iets. Waarom zou Philip an ders hebben gekozen voor een beroeps opleiding in de sociaal-pedagogische sector? Waarom maakt hij van het helen van beschadigde kinderzielen zijn le venswerk? Laat hij zich niet al te zeer leiden door de obsessie recht te zetten wat in zijn jeugd mis ging? Het zijn retorische vragen die Kees van Beijnum bij de lezer oproept. Dat ze stuk voor stuk bevestigende antwoor den verdienen lijkt onmiskenbaar, zelfs nu Philip zijn psychische kwetsuren niet al te nadrukkelijk voor het voetlicht brengt. Toch maakt Van Beijnum achter Philips rug duidelijk dat zijn held de pijnlijke herinneringen liefst zo diep mogelijk wegstopt. Wanneer anderen Philip er op wijzen dat zijn vader met regelmaat optrad als een potentaat, wil hij daar niets van weten. Het ideale beeld moet onaangetast blijven. De dramatiek van Het verboden pad balt zich samen in de korte periode dat Philip stage loopt in een tehuis voor ontspoorde dan wel uit de ouderlijke macht ontzette pubers. Hij wordt in het diepe gegooid, maar zijn idealisme loopt er nauwelijks deuken door op, want, zo meent hij, zijn pupillen zijn nu eenmaal slachtoffers van omstandighe den waar ze zelf geen enkele verant woordelijkheid voor droegen. Dan krijgt Philip onverwacht het ver zoek om als begeleider mee te gaan naar Bretagne. waar de groep vakantie gaat houden. Het wordt een meer dan rampzalige reis. Het ergste lastpak van het huis, ene Tom, slaagt er met hulp van meeloper Bruno in zowat alles te verzieken wat er te verzieken valt. Maar ook Philips collega's Walter en Harley, onder wier hoede Philip werkt, laten zich niet onbetuigd. De climax wordt bereikt als Harley een survivaltocht over de Bretonse rotsen uitzet. De meeste kinderen kunnen die uitdaging wel aan, maar voor de Rwan dese asielzoekster Dieu(donnée) wordt het fataal. Walter heeft namelijk beslo ten haar te verlossen van haar hoogte vrees en grijpt de tocht aan om haar het laatste zetje te geven, letterlijk bijna. Wanneer het meisje als een trillend riet aan de rand van een afgrond staat, wei gert hij haar de hand te reiken en dus laat ze zich wanhopig in zee vallen. Een paar dagen later wordt haar lichaam in een oesterput gevonden. Dan begint de dans rond de schuld vraag. De Franse politie is het zat om al die avontuurlijk ingestelde toeristen er van te overtuigen dat ze geen spelletjes met de natuur moeten spelen en wil een voorbeeld stellen. In een reeks ver horen krijgt het drietal jeugdleiders de duimschroeven aangedraaid. Walter legt het er op aan om Philip de schuld van Dieu's dood in de schoenen te schuiven en maakt daartoe gebruik van de diensten van Tom, die als enige weet hoe het ongeluk zich precies heeft vol trokken. Wanneer Phüip dat te weten komt, lijkt zijn blazoen al zo ver te zijn beschadigd dat hij niets meer te verlie zen heeft. Toch is hij niet bereid om Walter en Harley in het openbaar aan de schandpaal te nagelen. Hij leert ook hen zien als slachtoffers van oud fami- liezeer en persoonlijk onvermogen, een inzicht waartoe hij wordt gestimuleerd door de terugkeer van zijn verloren ge waande broer Mare. Al met al is Het verboden pad een eigen tijds louteringsverhaal. Ga maar na: de held begint even onbevangen als en thousiast aan zijn schone taak, raakt ontnuchterd en begint te twijfelen aan zijn geloof in de mensheid, maar ziet door een genadige ingreep van het lot toch weer licht in het bestaan. Kennelijk zijn er nog altijd romanschrij vers die weten te stichten zonder god of gebod in stelling te brengen. Spijtig al leen dat het goede uiteinde hier niet he lemaal geloofwaardig overkomt. Zo zou ik graag hebben vernomen wat er nu waar is van die verhalen over Soek seni or. En hoe zit het met de schuldvraag aangaande de dood van het Rwandese meisje? Komt Walter daar zo maar mee weg? Conclusie: deze roman bevat nog al wat rafelrandjes, ook in de liefdesaf faire die er bij wijze van slagroom op de taart aan toegevoegd is. Aan de hoeveelheid tekst die Van Beijn um voor zichzelf heeft geclaimd, kan het niet gelegen hebben, want in 450 pagina's kun je heel wat kwijt. Maar die pagina's zijn voornamelijk gevuld met Yvonne Keuls-achtige anekdotes over probleemkinderen, in het genre van de lach en de traan, waardoor psychologi sche uitdieping ten enen male onmoge lijk wordt. TOP-10 1. (1) Dan Brown, De Da Vinei code Luitingh-Sijthoff, 19,95 2. (-) Dan Brown, Het Juvenalis dilemma Luitingh-Sijthoff, 19,95 3. (3) Youp van 't Hek. Hart jeuk zieleczeem Thomas Rap, 7,50 4. (4) Baantjer. De Cock en een veld papavers Fontein, 9,95 5. (-) Jamie Oliver, Jamie's dinners Kosmos-Z&K, 32,50 6. (-) Annie M.G". Schmidt, De heerlijkste 5 december in 574 jaar Querido, 4,95 7. (6) Dan Brown, Het Bernini mysterie Luitingh/Sijthoff, 19,95 8. (8) Geert Mak In Europa Adas, €39,90 9. (5) Nicci Gerrard, Het voorbijgaan Boekerij, 17,50 10 (-) J.M. Coetzee, Wachten op de barbaren Meulenhoff. 10,00 Bron: CPNB I De Bestseller 60 Een oud werk van Dan Brown ver schijnt voor het eerst in Nederland se vertaling. Het computernetwerk van de machtigste inlichtingen dienst ter wereld wordt gekraakt. Met de naam Brown op de cover wordt het natuurlijk meteen een bestseller. Ook nieuw: de diners van Jamie Oliver (aardig cadeauboek voor de Sint). Annie M.G. laat de stoomboot met man en muis ver gaan (komt allemaal goed) en Meu lenhoff presenteert de volgende Nobelprijswinnaar, de Zuid-Afri kaan Coetzee. 'alles wat hij vermeden had, of veracht Ze raken bevriend en hun vriendschap houdt hen in le ven. Op het eind van de oorlog worden ze onderweg met een boot naar Japan getorpedeerd. De man overleeft het, maar zijn vriend verdwijnt in de golven. De held keert niet terug naar Ne derland, maar gaat weer naar Zuid-Afrika. Hij begint een bar en ontmoet er een vrouw. Aan haar vertelt hij stukje bij beetje zijn ge schiedenis en die van Guus. Het lijkt even of hij het geluk heeft ge vonden, maar de inscheper kent geen rust. Hij verkoopt de bar, verbreekt de relatie en reist verder. Tot hij jaren later het telegram krijgt dat zijn moeder op sterven ligt. Dan pas gaat hij terug naar Nederland. Hij ontmoet er de va der van Guus en leert de rest van diens geschiedenis kennen. De inscheper gaat over vaders en zonen. Aan de ene kant is er het afeetten tegen de autoriteit van de vader en aan de andere kant de waardering. De tegenstrijdigheid van deze gevoelens culmineert in één van de mooiste beschrijvin gen van vaderliefde uit onze litera tuur. Het is de beschrijving van het moment dat Guus net afgestu deerd is en vertelt aan zijn vader dat hij - onder dreiging van de oorlog - naar Engeland gaat. Ze zitten op een namiddag in een ca fé. Ze halen een enkele herinne ring op aan hun huis aan de IJssel en zeggen verder weinig. 'Hij hief zijn glas naar dat van zijn vader: morgen zal het anders zijn. Stilte, een oogopslag, twee mon den die dronken. (...)Het einde van de toekomst, een verstomd verleden. Geen dromen meer. Hoe dit te verstaan, de seconden van extreme lichtheid, alles onherstel baar, onherhaalbaar. Guus en zijn vader, ze keken. Het stormde even, geluidloos, de treurbeuk tril de, een deur klapte dicht. Onver lengbare dag, onverlengbare avond, een trapje op naar de eeu wigheid.' Het wordt nergens uitgesproken in deze passage, maar het is overal voelbaar: de liefde die er is tussen de vader die de man in de zoon ziet en de zoon die de mens ziet in zijn vader. Deze passage is kenmerkend voor de stijl van Otto de Kat. Het is de stijl van knotwilgen. Al het over bodige is weggekapt. Niet een maal, met twee maal, maar tel kens weer opnieuw tot alleen het hoognodige er nog staat in korte kale zinnen. Zonder werkwoorden vaak. Het is een stijl waar je van moet houden en het snoeien gaat niet altijd goed. Soms heeft hij een scheut sentiment laten staan en soms heeft hij iets teveel wegge sneden. Gelukkig valt er aan dit boek tenminste nog iets te verbe teren. In een recensie van zijn vorige boek werd Otto de Kat een vader- zoeker genoemd. Ik denk dat je hem een vadervinder moet noe men. In de ontknoping van het verhaal wordt hij als Oedipus ge confronteerd met zijn blindheid. Het is voor de inscheper te laat om het goed te maken met zijn ei gen vader, maar hij vindt wel de waarheid van 'de vader', een schitterende en eeuwige waar heid. roman recensie Gijsbert Kruithof door Otto de Kat. Uitgeverij elk n 0o schot. Prijs: €15,00. de de leken die hun eigen weg is van taalgebied, literai- Jng en auteur. Ze kunnen reclame stellen en zon- ire prijzen. De voorlezer is Gloed, en Over het wa- ijn boeken van zeldzame eid en ze verschijnen is in de zoveel jaar. De in- an Otto de Kat is er ook én. [at is het pseudoniem van er Jan Geurt Gaarlandt. :eerde in 1998 met Man e. De inscheper is het oek van De Kat. Het is al van een rusteloze en ïan, die ten koste van al- wil zijn dan de anderen, jei pt zich in voor Zuid-Afri- t virede staat zijn familie en ■l ei licht zijn hoed ten antwoord verscheurt hij rs bevelingsbrieven onder een tijdlang in een jdtJeist door naar Java. Hij ndi Herhaald door de oorlog in een jappenkamp, hij Guus. Guus is

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7