over de grens Sneller onder het mes Lange wachttijden voor behandeling sportblessures verleden tijd Duitsers en Nederland! vormen elknOi weekeinde dampende menigte in meer disco in Schüttoi n over de gre 5 Oldenzaal. Foto: CPD Elk weekend trekken duizenden Nederlandse jongeren de grenzen over. Op zoek naar vermaak, in hippe discotheken in vooral Duitsland. Wein, Weib und Cesang anno 2004. „Nederland hebben we wel gezien." Dat is niet zonder gevaar: na een recent avondje stappen verongelukten onlangs nog jongeren uit Zeewolde. door Martijn Ubels Discotheek Index is één van die mega- feestpaleizen die het uitgaansleven in de donkere Nederlands-Duitse grens streek kleuren. Net als ZAK in Uelsen, The Bridge (Meppen) en NWC (Kleve). Bezoekers ko men van hen heinde en verre uit Duitsland, maar ook uit Nederland. De websites van de feestpaleizen kennen dikwijls een Nederlandse versie: Lass die Hollander vooral komen. Dertig procent van de partygangers in Index - capaciteit vijfduizend bezoekers - komt uit Ne derland. De megadisco in het kleine Schiittorf, net over de grens bij Oldenzaal, is vanaf de Al niet te missen. Gewoon de van kilometers af stand zichtbare imposante laserbundel volgen. Het verlaten industriegebied van het platte landsplaatsje is niet het meest gezellige deel van Duitsland. Eenmaal op het grote parkeerterrein aan de Industriestrasse is alles anders. Auto's, taxi's, busjes en zelfs bussen rijden af en aan naar het dampende feestpaleis. De Nederlandse kentekens zijn niet te tellen, leert een rondje over de reusachtige parkeer plaats. Wie denkt dat de Nederlanders enkel uit de grensstreek komen, vergist zich. Dronten, Al- mere, Utrecht, Amstelveen, Zwolle: men komt van ver. Almeloër Björn Daalders (33) mag zich veteraan noemen als het gaat om discotheken in de grensstreek bezoeken. „Dat Nederlanders in Duitsland uitgaan is niet nieuw. In het oosten van het land groei je daar mee op. Ik heb wel het idee dat steeds meer Ne derlanders uit het westen hier komen stappen." Jeroen Streefkerk en Jermo Mulder, gezworen kameraden, hebben vanuit de Flevopolder de verre reis er op zitten; Jeroen woont in Dronten, Jermo inAlmere. „150 kilometer heen, straks 150 kilometer terug", vatten ze samen. „Is te doen. Ach, je moet wat over hebben voor een nachtje stappen." Ze draaien rond twaalven vast warm op de par keerplaats: dance schalt uit de speakers van hun auto, de meegebrachte voorraad drank slinkt snel. „Weet je, wij werken de hele week, dan wil je in het weekend fatsoenlijk uitgaan. Nederland hebben we wel gezien. Vroeger gingen we naar de Escape in Amsterdam of naar Rotterdam. De laatste tijd bijna wekelijks naar Index. Die dis co's hier zijn zó idioot groot en gaaf, daar is Ne derland niks bij." Bijkomend voordeel: het parkeren. „De auto zet je voor deur, plek genoeg, en een bewaker houdt een oogjq in het zeil. Als ik m'n auto in Neder land in een binnenstad zet, is het altijd afwach ten hoe je 'm terugvindt." België staat nog op hun lijstje. „Brussel of Ant werpen, daar willen we nog heen dit jaar. Zoe ken we een mooie club uit en zijn we weer een weekend onder de pannen." Steeds verder, steeds aparter; wat ver is, is goed. Vrienden van Enschedese Ingrid Meeuwssen (24) hoppen met een goedkope vlucht zelfs even op en neer naar Milaan, ,,'s Avonds heen, uit gaan en de dag ema terug. Met mazzel ben je voor 100 euro klaar. Ik studeer, dus ik heb het geld niet. Maar Index is ook top. Het blijft bui tenland, da's toch anders." Wat Nederlanders aan de Duitse partytempels trekt, zijn de megaproporties. Index kent diverse zalen, op een oppervlak van 4000 vierkante me ter. In de Main Area hoor je techno, hardhouse en charts, in Clubdisco hiphop, r&b/swingbeat, in de Tenderclub 80's 90's en in Goldfisch - met duizenden gekleurde tegeltjes kunstzinnig in de vorm van een sculptuur ingericht - house. Of neem de grootst opgezette, soms erotisch ge tinte, thema-avonden; en altijd hip, trendy volk binnen. „Je hebt diverse zalen met verschillende muziekstijlen, veel deejay's, voor elk wat wils", zegt Enschedese Leonie Delmte. Ideaal, vindt ook Thomas Meertens (23) uit Zwolle als hij zijn vrienden voor de deur afzet en het busje - geleend van pa - parkeert. „Ik kom voor r&b, die is hier niet zo commercieel als in Nederland. Twee vriendinnen gaan lekker hou sen. Als je het zat bent drink je rustig wat in het cafégedeelte of ga je lekker loungen." Het is ook nog eens niet duur, zegt-ie. „We lap pen met zijn allen voor benzine. Van de entree, vijfenhalve euro, kun je weinig zeggen. Twee eu ro voor een biertje valt ook mee." Grote disco's heb je in Nederland ook, maar wie je ook spreekt, iedereen roemt de sfeer in de dis co over de grens. De één doet dat op diplomatie kere wijze dan de ander. In Duitsland is het be ter dan in Nederland: „Hier is nooit rottigheid", zegt Meertens. „Je ziet geen gedoe met drugs." Een jongen die anoniem wil blijven: „In Neder land heb je ook grote discotheken, als ik naar Dieka in Markelo ga, zit ik meteen onder het bier. Hier kan ik mijn Armani-kleren wél aan. Hier zijn geen Marokkanen die provoceren. Wij gaan vanuit Utrecht weieens naar Antwerpen, maar da's ook minder dan hier." De sfeer in Duitsland is altijd top, beamen Je roen en Jermo. „Geen detectiepoortjes of fouille ren, dat is niet nodig. Securitymensen houden toezicht, maar daar heb je geen last van." Index-bedrijfsleider Bösch zegt dat de goede op leiding van de veiligheidsmensen, hun perma nente aanwezigheid en sociale inschattingsver mogen problemen binnen voorkomen. JeiiP1 zj „Het lijkt of men hier meer respect heeft vi£tf J zulke mensen. Je zou volgens mij zo pistool naar binnen kunnen gaan, maar erl' mand die dat in z'n hoofd haalt. Duitsers ifbevi Nederlanders ook niet." Vroeger was tussen die groepen meer rivalferkt herinnert de doorgewinterde Bjöm Daalder ist 1 zich. „Er vielen weieens klappen. Hollandefjteiï Duitsers, dat gaat nu prima samen. Geen i^1 m waarom." Voor de ingang wrijft Frau Berger de slaap haar ogen. Veiligheid voor haar kroost en v den wint het van de tegenzin om met de h op te staan. „Als ik ze ophaal weet ik zeker veilig thuiskomen", zegt de Duitse. „Dit is beter dan dat ze een eind moeten fietsen o nachts in een stad rondhangen?" Polizei is bij het krieken van de morgen c sent. „Alcoholcontrole", weet Benjamin Ook Duitsland kent 'der Bob'. Veld: ,Alsje| alcohol op achter het stuur stapt, heb je e bleem. Daar letten ze streng op. Nederlai pikken ze eruit, ik ben zelf al meerdere ma| gecontroleerd." Jermo en Jeroen hoeven zich niet het hoofl breken wie de weinig populaire rol van Bof moet vervullen. „We slapen op het parkeef rein, of vlakbij, in de auto. Na zo'n nacht b vermoeid, als je dan nog in het donker mol rugrijden." Het autokamperen is ideaal. „II om half twee wakker ën naar huis kachelef naar het volgende weekend. In de Nijmeegse Sint Maartenskliniek - waar geblesseerden uit het hele land terechtkunnen - zijn onlangs twee nieuwe operatiekamers in gebruik genomen. Foto: GPD vaak te horen dat het 'niet zo eerlijk' was dat zij veel langer moesten wachten op een ope ratie dan een profvoetballer met dezelfde blessure. „Dan leg ik uit dat het nogal wat verschil uitmaakt of je sport als broodwin ning of als hobby. Bovendien duurt de be roepscarrière van een profsporter erg kort. Bij elke onderbreking van het trainingssche ma dreigt inkomensverlies." Van Heerwaarden maakt er geen geheim van dat profsporters, in acute noodsituaties, al tijd een streepje voor zullen houden. „Ver geet niet dat breedtesporters op hun beurt toch ook weer profiteren van alle expertise die wij opbouwen dankzij het intensief bege leiden van topsporters. We hebben een sa menwerkingsverband met het NOC/NSF en het sportmedisch centrum Papendal. Zo is er hier grote kennis over allerlei sportblessu res." Tijdens de Olympische Spelen in Athene was de Sint Maartenskliniek bijvoorbeeld back up voor de olympische equipe. Van Heer waarden: „Het NOC/NSF verzocht ons pa raat te staan voor elke Nederlandse sporter die acuut operatief behandeld moest wor den. De sporter zou dan onmiddellijk vanuit Athene worden overgevlogen naar ons zie kenhuis. Operatief ingrijpen is uiteindelijk niet één keer nodig gebleken. Al dacht ik toen Leontien van Moorsel viel: ja hoor, zo meteen gaat mijn pieper." Als een amateurvoetballer een meniscus scheurt, of om een andere reden een kijkoperatie moet ondergaan, kan hij vanaf nu bijna net zo snel onder het mes als een prof met dezelfde blessure. door John van Oppen Elk weekeinde is het raak met amateurspor ters die letsel hebben opgelopen aan het be wegingsapparaat: gezwollen enkels, ver draaide knieën, gekneusde polsen, verrekte ruggen, gebroken benen. Acht van de tien sportblessures vallen onder de categorie 'klein letsel', pijntjes die uiteindelijk vanzelf genezen of door behandeling van de fysio therapeut. Soms gaat het niet zomaar over en is een operatie noodzakelijk. Als amateursporter moet je dan rekening houden met een wachttijd van twee, drie maanden waardoor de rest van het seizoen naar de knoppen is. Iedereen die thuis is in de voetbal- of hoc- keywereld, kan dat beamen. Waar topspor ters binnen recordtijd geopereerd zijn en weer terug op het veld staan, is dit voor een breedtesporter doorgaans een slepende ge schiedenis. In de Nijmeegse Sint Maartenskliniek - waar geblesseerden uit het hele land terecht kun nen - gaat dat nu veranderen. Daar is kortge leden het 'Orthopaedisch interventiecen trum' geopend. Lange wachttijden voor breedtesporters zijn vanaf nu verleden tijd, beloven de initiatiefnemers. Direct nadat hij van het veld is gedragen met bijvoorbeeld een gescheurde meniscus of een andere blessure, kan de speler er onder zocht worden op de afdeling spoedeisende orthöpaedische hulp. Om de juiste diagnose te stellen en te beoordelen welke behande ling moet plaatsvinden. Als blijkt dat opera tief ingrijpen noodzakelijk is - en dat die kan plaatsvinden in dagbehandeling - gaat het allemaal erg snel. Vanuit de spreeldcamer gaat de patiënt dan naar de screening, waar ze direct alle pre-operatieve onderzoeken uitvoeren. Op hetzelfde moment worden met de patiënt de agenda's naast elkaar ge legd om de datum van de ingreep te bepa len. „Die datum ligt uiterlijk drie weken verder. Je hoeft die dag pas anderhalf uur voor de ingreep aanwezig te zijn. De operatie ge beurt onder plaatselijke verdoving, waarbij alleen de arm of het been verdoofd is. Wie dat wil, kan bij de kijkoperaties via een scherm precies volgen wat de operateur doet. Na afloop kan je meteen weer naar huis", vertelt dr. Ronald van Heerwaarden. Hij is als orthopaedisch chirurg verbonden aan het interventiecentrum. Het hart daar van bestaat uit twee nieuw ingerichte opera tiekamers die volledig bemand zijn. Tegelij kertijd is de 'aanvoerlijn' naar die OK's geop timaliseerd: geblesseerde sporters kunnen binnenkomen via de huisarts, via de spoed eisende hulp van de kliniek, maar ook via het Sportmedisch Centrum (SMC) van de Sint Maartenskliniek zelf. Desiree Wierper, sportarts en manager van het SMC legt uit waarom het geduld van ge blesseerde breedtesporters altijd zo zwaar op de proef is gesteld. „Ze moeten wachten tot er plaats is in een reguliere operatieka mer. Maar die worden van tevoren zo goed als vol gepland. Met meer complexe opera ties, waarvoor net zo goed wachttijden be staan." Nu de totale capaciteit is uitgebreid, snijdt het mes aan twee kanten. De al bestaande OK-ruimte in de Sint Maartenskliniek staat voortaan volledig ten dienste van de com plexere orthopaedische operaties zoals ge- wrichtsvervangende operaties of wervelko- lomchirurgie. De nieuwe kamers zijn voor de relatief eenvoudige aandoeningen. In het gros van de gevallen gaat het daarbij om sportletsels. Van Heerwaarden: „Maar als ie mand door een andere reden een kleine operatie nodig heeft aan bijvoorbeeld voet, enkel knie of arm, helpen we hem natuurlijk op dezelfde manier." Zo wordt het interventiecentrum ook ge bruikt om schroeven en platen te verwijde ren die zijn aangebracht bij botoperaties en worden reumapatiënten geholpen bij wie kleine ingrepen noodzakelijk zijn aan de pe zen in handen en polsen. Van Heerwaarden kreeg in het verleden van breedtesporters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6