Twaalf kinderrechten op een kalender Nieuw project van fotografe Monique Velzeboer en vormgeefster Erma Rotteveel voor Liliane Fonds <i S if 20 november - de dag van de rechten van het kind - vinden Rottteveel en Velzeboer. „Toen ik naar Ruanda reisde, verwachtte ik dat ik vooral kinderen zou aantreffen die slachtoffer waren geworden van oorlogsge weld", zegt Velzeboer. „Dat was helemaal niet waar. De revalidatie-arts uit het kinder centrum dat we bezochten, zei dat zeventig procent van de kinderen in het centrum vanaf de geboorte een handicap had of er één had als gevolg van infectieziekten." De trip naar het Afrikaanse land resulteerde in een indrukwekkende serie foto's, van kinde ren met een overduidelijke handicap, hoe wel de handicaps vaak eerder een decorstuk vormden dan dat ze op de voorgrond aan wezig waren. De portretten uit Bangladesh en Nepal to nen kinderen aan wie in veel gevallen op de foto's niet te zien is dat ze een handicap meedragen. Op de een of andere manier ko men bijvoorbeeld in Nepal veel hersenbe schadigingen voor, vaak opgelopen bij de geboorte. Maar direct zichtbaar of niet, een handicap hebben in een ontwikkelingsland betekent al snel een onoverbrugbare achter stand. Rotteveel: „Een kind met een handicap is in de Derde Wereld veel meer overgeleverd aan zijn omgeving. Vaak hechten mensen min der waarde aan deze kinderen. En ze zijn verschrikkelijk kwetsbaar." Voor Velzeboer is Lovely, een 19-jarige vrouw, een goed voor beeld van een uiteindelijk succesverhaal. Ze viel van een dak en liep daarbij een hoge dwarslaesie op. Ze is bijna volledig verlamd, ze kan zelfs haar armen niet meer gebruiken. Als Lovely niet door het Liliane Fonds was geholpen, dan was ze zeker gestorven", zegt de fotografe. Het meisje uit Bangladesh heeft een persoonlijke begeleidster, die voor haar zorgt. En ze deed een cursus mondschilde- ren. Ze is erg succesvol. „Lovely is voor mij en voor het Liliane Fonds een groot voor beeld. Want ondanks haar handicap, maakt ze carrière, heeft ze meer succes dan veel ge zonde kinderen uit haar land. Ze heeft zelfs al een expositie gehad in Duitsland." Hulp in dergelijke situaties kan een wereld van verschil betekenen. In het Nepalese Jomsom ontmoette Velzeboer een man die jaren geleden de macht over zijn benen ver loor, aan verschrikkelijke buikkrampen leed en die hele dag met krukken tegen een muur stond geleund. Ze dacht dat hij zich met die krukken wel zou kunnen voortbewegen maar dat was niet waar. Hij stond daar tot iemand hem op zijn rug weer neer huis zeul de. En zo ging dat elke dag. „Dat was echt schrijnend", zegt Velzeboer. Ze voelde zich later nog schuldig dat ze zich met een heli kopter naar het basiskamp voor de beklim ming van de Anapurna liet vervoeren. 'Jij niet dan?', vroeg ze de Netwerk-verslaggever die op die reis mee was. Die expeditie vond ze eigenlijk te duur. Voor de verwende, op luxe georiënteerde Westerse toerist is reizen in het hoog gelegen Nepal en het absoluut niet op buitenlands bezoek ingestelde Bangladesh waarschijnlijk een bezoeking. De Libelle-columniste Wieke Biesheuvel, dochter van de vroegere pre mier, ging mee naar Bangladesh en verzorg de alle foto-bijschriften op de kalender: „We reisden in oude vliegtuigen en in rammelen de, naar diesel stinkende busjes. We kregen een emmer rivierwater om ons te wassen en een keihard bed met een ongewassen deken. De gang naar het toilet was, eufemistisch ge zegd, avontuurlijk." „Op zich viel het wel mee", zegt Velzeboer. „Bangladesh is toch nog redelijk rolstoeltoe gankelijk. In Nepal, met al die hoge bergen, was dat totaal niet het geval. Daar was het echt een uitdaging, om de kleinere projecten van het Liliane Fonds te bezoeken." In de dit voorjaar uitgezonden reportage van Netwerk laat ze zich uiteindelijk achter op een brom mer vervoeren. Het levert een komisch beeld op. „Mijn voeten vallen van de 'stapjes'. Die moeten even worden vastgebonden. Maar dan gaat het wel." De twee reizen zijn inmiddels lang en breed achter de rug. Maar het werk voor Rotteveel en Velzeboer zat er daarmee niet op. Er moest worden vormgegeven, overlegd met drukkers en georganiseerd. En nu moet er worden verkocht. „Vorig jaar was alles nieuw. Het lijkt dit jaar moeilijker. Maar we komen er wel", zegt Rotteveel. De twee Feest, uit de serie wenskaarten. Foto's: Monique Velzeboer vriendinnen zijn zelf allebei in blijde ver wachting. Rotteveel verwacht deze maand haar tweede kind, Velzeboer wordt volgend jaar maart moeder. „Na die reizen voor het Liliane Fonds besef je eens te meer dat het niet vanzelfsprekend is dat je een gezond kind krijgt", zegt de fotografe. Ze verheugt zich op het moederschap, maar ze zal zeker niet stoppen met werken. En ook in 2006 moet er weer een kalender voor het Liliane Fonds uitkomen. „Ruanda, Ne pal, Bangladesh, ik vond het alle drie hele mooie reizen", zegt Velzeboer. „Behalve in Afrika en in Azië heeft het Liliane Fonds ook projecten in Latijns-Amerika. Daar gaan we dus heen voor onze volgende serie." De kalender 'Oprecht, 12 kinderrechten gepresenteerd door kinderen met een handicap', de agenda, de wenskaarten en de kerstkaarten zijn te verkrijgen via de Monique Velzeboer Foundation. Be stelformulieren staan op internet: www.moniquevelzeboerfoundation.nl Daar staat ook meer informatie over het Liliane Fonds. van Jomsom, Nepal, ligt in een dwarslaesiepatiënten een man met in een ijzeren stellage, die ervoor zorgt niet kan bewegen. Bij een ongeluk, lang daarvoor gebeurd, brak hij zijn heeft hij het trauma nog lang niet af hoe hij nu verder moet. De het televisieprogramma Netwerk Monique Velzeboer, voormalig en tegenwoordig fotografe, eigen- ze tegen hem. Niet dat dat voor hem van de wereld' zou moeten betekenen. op deze man stuit. Nee, zoals het zal het toch echt nooit meer wor- „Ik ben zelf net zo gelukkig als voor mee, maar het is inmid dels traditie dat ze eens per jaar haar talenten ook aanwendt voor een goed doel, steevast het Liliane Fonds dat in ontwik kelingslanden kinderen met een handicap helpt revali deren. In fe bruari vertrok ze voor twee weken naar Bangladesh om daar een Velzeboer en Erma Rotteveel. serie kinder- o Kuipers portretten te maken met 101 als thema'de 'ati echten van het kind'. En in mei reisde ze af naar het hooggebergte van Nepal voor het tweede deel van dit project. De twee reizen resulteerden in een kalender, een agenda, een serie wenskaarten en kerst kaarten die de Monique Velzeboer Founda tion verkoopt ten behoeve van het Liliane Pr') Fonds. Het is de tweede reeks producten op rij: vorig jaar maakte Velzeboer met haar jeugdvriendin - de vormgeefster Erma Rotte- is d veel uit Rijpwetering - een kalender, kerst- °P1 kaarten en een agenda met portretten van adv| kinderen uit Ruanda. Het thema toen was 'durven dromen'. De nieuwe kalender, die begin volgende maand uitkomt voor het jaar BElj 2005, behandelt kinderrechten. Geen betere sn V* dag om te laten zien wat het resultaat is, dan -5: van Aarsen Monique Velzeboer won medailles op de Olympische spelen van Calgary. Als sportvrouw was ze een voorbeeld voor velen. Een crash op de schaatsbaan maakte een einde aan haar sportcarrière, maar heb geen medelijden met haar vanwege de rolstoel. De tegen woordig Noordwijkse laat zich niet tegen houden door gedachten over wat ze niet meer kan. Na haar sport - loopbaan maakte ze carrière in haar andere 'liefde', de fo tografie. Ze is er bijzonder succesvol k op i Spi 30/1 Kinderen hebben recht op vrije me ningsuiting. Van boven naar be neden: Ismael (11), Shepna (10), Bappy (14) en Mizanur (7). Ismael, Shepna en Mizanur zijn vanaf hun geboorte doof. Bappy werd door een slang gebeten toen hij anderhalf was. Hij kreeg in heemse medicijnen en zijn ouders den ken dat hij daardoor doof is geworden. Ze hebben alle vier een hoorapparaat en zitten op een speciale school. Do ve kinderen gebrui ken hun handen, gezicht en ogen om te communiceren. Ook zij willen graag vertellen wat hen bezighoudt en dan moeten horenden wat meer moeite doen om te luiste ren. Kinderen met een handicap hebben recht op hulp. Lovely (19). Het zal je maar gebeuren: je valt als gezond kind, recht van lijf en leden, van een gebouw en vervol gens zit je de rest van je leven in een rolstoel omdat zo wel je benen als je armen verlamd zijn. Het overkwam Lo vely. Niet ongebrui kelijk in Bangladesh, waar veel handicaps worden veroorzaakt door valpartijen, verkeersongeva I len en te zware dingen op het hoofd dra gen. Het Liliane Fonds betaalde on der andere haar op leiding tot mond- schilderes, want Lo vely heeft talent. Ze won de Unayanna- prijs, speciaal voor vrouwen die uitzon derlijke prestaties leveren. ZATERDAG 20 NOVEMBER 2004 ER BU Kinderen hebben recht op liefde en verzorging. Eity (8) klemt zich vol vertrouwen vast aan de hals van haar zusje. Die draagt haar zolang ze nog niet kan lo pen. Eity*s^loeder verkoopt kippenhui- den en haarvader is vaak ziek. Hij is rik- sjarijder. Als je de duizenden riksjarij- ders in Bangladesh urenlang ziet wach ten op klanten, weetje dat dit gezin met zes kinderen tekort komt. Het Li liane Fonds betaal de de operatie aan Eity's klompvoet en springt bij als er schoolgeld betaald moet worden. Een opleiding is belang rijk, maar het be langrijkste weet Eity al: ze kan rekenen op de liefde en de zorg van haar fami lie.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3