'Iran verrijkt wel uranium' BUITENLAND Onvrede binnen VN over schandalen Vriend en vijand zullen 'liberale kwelgeest' Bolkestein missen Vlaming zat achter dreigementen Bom doodt aanklager in coup tegen Chavez Braziliaanse hersteld dankzij stamceltherapie Niet-Amerikaanse diplomaten maken zich grote zorgen Antiglobalisten in Chili in rep en roer Doden door geweld in Irak Doden door noodweer in deel Europa ibollah in fikrijk op tv - Het Arabische televisie- lAl-Manar, dat banden met de Libanese sji'itische ering Hezbollah, mag uitzenden in Frankrijk. De lire tak van Hezbollah is an de belangrijkste ter- ivvegingen die strijden te- raël. De Nederlandse re- vvil dat Hezbollah, inclu- politieke afdeling, op de st van terroristische orga- »s komt. zaterdag 20 november 2004 rwijzer 15 jaar idlanding ortugal 'b» hi. man' slaat ge in boeien - De Britse vaderrech- vist Jason Hatch, die in iber de beveiliging van igham Palace in Londen g zette door verkleed als urenlang een balkon te en, heeft gisteren op- toegeslagen. Hij sloeg ecretaris van Kinderza- irgaret Hodge in de boei- Ich behoort tot de actie- ethers 4 Justice, die zich Dor vaders die na een leiding worden wegge- 1 bij hun kinderen. ■taanse zwarte sterft uit De Tibetaanse zwarte ^Taat op het punt van uit- Hun aantal is de afge- ien jaar bijna gehal- Stropers jagen op ze en ien vooral de gal van het ideren maken daar me- van. - Het Hof van Assisen in irmandische Evreux heeft jarige onderwijzer Marcel en vrijdag conform de eis ■deeld tot 15 jaar cel we- ledofilie. Hij heeft zich is de rechtbank schuldig akt aan enkele tientallen delicten, waaronder vier ichtingen. Dat alles is ge- tussen 1989 en 2001 op ere school in het naburige lilies. De slachtoffers wa- orea houdt van Kim - Noord-Korea ontkent irtretten van de leider ng-il uit de publieke es zijn verdwenen. Een Koreaanse functionaris egen het Chinese persbu- jnhua verklaard dat het t hierover van een bui- dse diplomaat 'een onge- verzinsel' is. Antwerpse politica moest tijdelijk onderduiken brussel/gpd - Een tot de islam bekeerde man uit Gent is verantwoordelijk voor de doodsbe dreigingen aan het adres van de Antwerpse po litica Mimount Bousakla. De 38-jarige man, die is gearresteerd, was lid van de Arabisch Europe se Liga (AEL) van Dyab Abou Jahjah. Hij heeft bekend. Met de telefonische bedreigingen wilde hij Bousakla 'op andere gedachten brengen'. Bousakla, senator voor de Vlaamse socialisten, dook onder nadat een anonieme beller had ge dreigd haar 'ritueel te slachten'. De man uit Gent ontkent dat hij die woorden heeft ge bruikt, maar geeft wel toe dat hij Bousakla de stuipen op het lijf wilde jagen naar aanleiding van haar kritische uitspraken over de islam. Volgens de man zijn de uitspraken van Bousak la 'opruiend en onverdraagzaam'. De man kon getraceerd worden via zijn mobiele telefoon. Hij heeft geen strafblad maar stond in 2002 wel op de ledenlijst van de AEL. De Belgische voor zitter van de Liga, Ahmed Azzuz, zegt de man niet te kennen. „Hij heeft zich waarschijnlijk via het internet als lid aangemeld. Ik ken in elk ge val geen Gentse autochtoon die zich tot de is lam heeft bekeerd", aldus Azzuz, die zich van de bedreigingen distantieert. Hij vreest dat zijn organisatie als gevolg van de kwestie in een kwaad daglicht wordt geplaatst. De van oorsprong Marokkaanse Bousakla, ook wel de Vlaamse Hirsi Ali genoemd, trok na de moord op Theo van Gogh fel van leer tegen ra dicale moslims. Ook in haar columns in de krant De Morgen neemt ze geen blad voor de mond. Eerder dit jaar diende ze een wetsvoorstel in om schijnhuwelijken en gedwongen huwelijken strafbaar te stellen. Bousakla zelf reageerde op gelucht op de arrestatie, maar wijst erop dat ze in het verleden vaker is bedreigd, en zelfs op straat is aangevallen. Minister van justitie, de Waalse socialiste Lau- rette Onkelinx, maakte bekend dat ook zij en het Brusselse parlementslid Mohammadi Cha- hid dreigbrieven hebben ontvangen, evenals de burgemeesters van Sint-Jans-Molenbeek en An- derlecht. Die hadden zich achter een verbod op het dragen van een burka geschaard. wenen/gpd - Iran is bezig grote hoeveelheden uranium te verrij ken. Dit zegt een diplomaat van een land dat lid is van het be stuur van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) in Wenen. „De Iraniërs zijn als een gek uranium hexaf- luoride aan het produceren," zei de diplomaat, die geen Ameri kaan is. Uraniumhexafluoride (UF 6) is een vorm van uranium die in centrifuges wordt verwerkt voor gebruik in kernenergiecentrales of atoomwapens. Vorig week end bereikte Iran nog een ak koord met de Europese Unie waarbij overeengekomen werd dat Iran de verrijking van urani um zou opschorten. In septem ber had Iran aangekondigd 37 ton uranium te gaan verrijken, volgens experts voldoende om eventueel zes kernraketten mee te laden. Iran heeft de aantijging ont kent. „Dit is een grove leugen. Iran is juist bezig om de pro ductie van uraniumhexafluori de te stoppen," zei Hossein Mousavian, Irans atoomonder handelaar in Teheran. Komen de donderdag komt het IAEA- bestuur bijeen om te beoorde len of Iran zich voldoende aan de regels houdt. Dit is een ernstige zaak, die serieuze ge volgen zal hebben als we onze vergadering beginnen," zei een diplomaat van een lidstaat van het IAEA-bestuur. De IAEA-vergadering zou kun nen besluiten om de zaak voor te leggen aan de VN-Veilig heidsraad, die tot sancties kan overgaan. De Verenigde Staten zien dit graag, zij vermoeden dat Iran kernwapens ontwik kelt. Afgelopen week doken er ook diverse berichten op die daarop zouden wijzen. Zo be weerde de Nationale Verzets Raad van Iran, een oppositie groepering, woensdag dat Iran op een geheime militaire basis uranium verrijkt. Ook zou Iran verrijkt uranium en een ont werp voor een atoombom heb ben gekocht van de Pakistaanse atoomgeleerde Abdul Qadeer Khan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Powell zei woensdag tegen ver slaggevers dat hij over informa- on - Zeker negen mensen jord van een toestel van anse luchtvaartmaat- )ij Iberia hebben verwon- opgelopen bij een anding in Portugal. Door nbekende oorzaak had er Dtwikkeling plaats in de van de Airbus A340. Het ig had 288 mensen aan :oeken dode tairen in Korea Imc - Noord-Korea heeft ind met de komst van aanse onderzoeksteams stoffelijke resten van irdwenen Amerikaanse :en moeten opsporen, humanitaire missie is licht ten overstaan van allen militairen en hun is", aldus het hoofd van erikaanse delegatie. iees blaast e< thuis op Een ruzie tussen een s echtpaar liep donder- uit de hand, dat de man :genote om het leven De 41 - jarige Yuan Daiz- lonlegaf zich daarna naar pehuis en liet daar een mtploffen. De explosie Yuan en dertien anderen caracas/gpd - Een autobom heeft in de Venezolaanse hoofdstad Caracas de openbare aanklager gedood, die het on derzoek leidde naar de mislukte coup van 2002 tegen de links- radicale president Hugo Cha vez. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog door nie mand opgeëist. Volgens minister van binnen landse zaken Jesse Chacon za ten twee zware bommen onder de bestuurdersstoel van de ter reinwagen van Danilo Ander son verstopt. De kracht van de explosie was zo groot dat het voertuig tegen de muur van een bedrijfspand werd geblazen. De wagen vatte vlam en brandde volledig uit, het lichaam van Anderson was zo verkoold dat het twaalf uur kostte om hem te identificeren. Anderson leidde het onderzoek naar de betrokkenheid van cir ca vierhonderd militairen, poli tici en andere hooggeplaatste Venezolanen bij de staatsgreep van april 2002. De openbare aanklager kondig de twee weken geleden aan dat hij spoedig een lijst hoopte te presenteren van te vervolgen personen, die een aandeel heb ben gehad in de mislukte staatsgreep. Procureur-generaal Isais Rodri guez betitelde de moordaanslag gisteren als een wanhoopsdaad. „Geprobeerd is het openbaar ministerie te intimideren. Wat men hoopt te bewerkstelligen, is dat wij het onderzoek staken naar de aanstichters van de coup." De staatsgreep van 2002 slaag de aanvankelijk, maar na twee dagen gevangenschap slaagde Chavez erin het presidentschap weer op te pakken. Dat lukte met steun van rege ringsgetrouwe troepen en tien duizenden protesterende slop penwijkbewoners die zijn te rugkeer eisten. Santiago - Duizenden antiglobalisten demonstreren dezer dagen te gen de APEC-top in Chili. Vooral de Amerikaanse president Bush moet het bij de betogingen ontgelden. De APEC is een organisatie van handeldrijvende naties rond de Stille Oceaan. Foto: Reuters Rio de janeiro/anp - Een 54-ja- rige Braziliaanse vrouw die na een hersenbloeding deels ver lamd was en die niet meer kon communiceren, loopt en praat weer na een behandeling met stamcellen. Artsen in het Pro-Cardiaco-hos- pitaal brachten in augustus de stamcellen via een infuus in in de hersenen van de vrouw, die vijf dagen daarvoor door de hersenbloeding was getroffen. De artsen gebruikten been mergcellen van de vrouw zelf. Zeventien dagen na de behan deling kon zij het ziekenhuis verlaten. Zij kon toen weer be wegen, andere mensen begrij pen en een beetje spreken. De maanden ema verbeterde haar toestand verder. De artsen zijn opgetogen dat de behande ling geen nadelige gevolgen heeft gehad, zoals verstoring van de elektrische stroompjes in de hersenen en ontstekings- reacties. De artsen in het hospitaal gaan in samenwerking met de uni versiteit nog veertien andere patiënten met stamcellen be handelen. Zij willen zien of die ook zo goed reageren op de be handeling. Directeur Dohmann van het ziekenhuis zei de in druk te hebben dat „wij een nieuw tijdperk bij de behande ling van deze ziekte hebben be treden". Geen motie van wantrouwen tegen Annan persoonlijk door onze correspondent Bob Kroon new york/gpd - Het personeel van de Verenigde Naties oor deelt negatief over de aanpak van verschillende schandalen door de leiding van hun orga nisatie, maar beraamt geen motie van wantrouwen tegen secretaris-generaal Kofi Annan persoonlijk. Dat werd gisteren zowel door de VN-leiding als de bond van VN- personeel be vestigd. Volgens Annan's woordvoer der Fred Eckhard vindt dins dag een gesprek plaats tussen de secretaris-generaal en verte genwoordigers van de Staff Union, de vakbond van VN- ambtenaren. Daarmee wil men tegemoet komen aan de onvre de van het personeel over de eigengereide handelwijze van de VN-leiding. Persberichten over een motie van wantrouwen tegen de VN- baas berustten volgens Eck hard echter op een misver stand. Dat neemt niet weg, dat onder de meer dan 15.000 werknemers van de VN alge mene onvrede heerst over de rechtsbescherming van het personeel binnen de organisa tie. „Klokkenluiders riskeren hun baan en de bazen gaan vrijuit", aldus een staflid in Ge- nève, die niet met naam ge noemd wil worden. Aanleiding tot het conflict in New York is de manier waarop Kofi Annan zowel onder-secre taris-generaal Dileep Nair als vluchtelingenbaas Ruud Lub bers vrijpleitte van ongepast gedrag, hoewel desbetreffende beschuldigingen door de inter ne onderzoeksdienst van de VN wel degelijk gegrond wer den bevonden. Ook het gesjoe mel met miljoenen uit het olie voor-voedselprogramma voor Irak werpt volgens de Staff Union een smet op de reputa tie van de VN. De personeelsbond was vooral niet te spreken over het sepo neren van een klacht deze week tegen Dileep Nair, het hoofd van de Interne Dienst van Toezicht. Nair, een voor malig bankier uit Singapore, wordt door zijn ondergeschik ten beschuldigd van intimida tie en favoritisme in zijn perso neelsbeleid. Woordvoerder Eckhard kreeg gisteren op zijn dagelijkse persconferentie hierover een spervuur van kritische vragen te verwerken. Hij gaf toe dat de verhouding tussen de VN- lei ding en het personeel niet al tijd pais en vree was. Maar het verwijt dat de Staff Union geen inzicht kreeg, of zicht had, op de onderzoeksmethoden bij interne arbeidsconflicten acht- Kofi Annan (links) ligt onder vuur van zijn eigen personeel. Op de fo to onderhoudt hij zich met Thabo Mbeki, president van Zuid-Afrika, op een top in Tanzania. Foto: Reuters te hij een onjuiste perceptie. „De VN- leiding erkent de Staff Union als de wettige perso neelsbond," aldus Eckhard. tie beschikte die erop kan wij zen dat Iran de technologie ontwikkelt om kernkoppen te koppelen aan raketten. Maar gisteren berichtte de Washing ton Post dat Powell voor zijn beurt had gepraat. Zijn bewe ringen hadden niet naar buiten mogen komen. De informatie was afkomstig van slechts één bron en moet nog nader onder zocht worden. De Amerikaanse veiligheids diensten onderzoeken de infor matie nog. Zij zijn voorzichtiger geworden sinds het debacle in Irak. Informatie van oppositie- bronnen waarop de CIA zich baseerde voor de omverwer ping van het regime van Sad dam Hussein bleek immers niet zo betrouwbaar als gehoopt. bagdad/anp - Door een zelf moordaanslag in de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn gisteren ten minste twee mensen om het leven gekomen. Negen an deren raakten gewond. De aanslag met een autobom vond plaats toen vijf politiewa gens kwamen langsrijden. Drie van de auto's brandden volle dig uit. In de buurt van de noordelijke stad Mosul mislukte een aan slag op een Amerikaans leger - konvooi. De autobom ging te laat af en veroorzaakte slechts materiële schade. Mosul is de laatste da gen het toneel van felle gevech ten tussen opstandelingen en het Amerikaanse leger en Iraak se veiligheidstroepen. Iraakse militairen gesteund door Amerikaanse militairen hebben na het vrijdagsgebed een soennitische moskee in Bagdad bestormd. Daardoor kwamen vier Irakezen om en werden negen mensen gewond. Zeventien mensen werden op gepakt. In de noordelijke stad Kirkuk hebben het Amerikaanse en Iraakse leger bij invallen 35 mensen gearresteerd. Zij wor den verdacht van betrokken heid bij het plegen van aansla gen. Een Iraakse politieagent kwam in de buurt van Mosul om door een mortieraanval. beriun/anp - Hevig noodweer heeft de afgelopen twee dagen in Midden-Europa zeker vijftien mensenlevens geëist. Vooral Polen had het zwaar te verdu ren. Een zware storm, die ge-, paard ging met hevige sneeuw en regenval, kostte daar aan ze ker negen personen het leven. Onder de doden was een zes' maanden oude baby, die in zijn kinderwagen getroffen werd door een vallende boomtak. Een 68-jarige man stierf nadat hij door de storm van zijn fiets was geblazen. Een boer werd geplet onder zijn tractor toen die omver werd geblazen. In Duitsland vielen minstens twee doden. In Sauerland, in de deelstaat Noordrijnland-West- falen, vroor een man dood. Hij was vermoedelijk dronken. In de oostelijke deelstaat Saksen- Anhalt kwam een automoblist om het leven toen hij door ijzel van de weg raakte en tegen een boom reed. Ook Tsjechië kreeg te maken met zwaar weer. De storm ver oorzaakte grote schade aan wo ningen. In de omgeving van Br no werd een 27-jarige bouw vakker gedood door een om waaiende muur. ir voor telen Scream Een kinderrechter in st-Franse Rennes heeft jarige man in hoger be- ;hon toordeeld tot een gevan- l0i raf van 25 jaar wegens de op zijn 15-jarig buur- in juni 2002. De toen 17- zee. ader zei tot zijn daad te =t op :°men na het zien van orfilm Scream. Hij rijn slachtoffer met 42 ;en om het leven. ese tijger ten onder !Hou - De Chinese tijger 'innen zes jaar uit te Een recente telling tgewezen dat in het zui- China nog slechts der- ïplaren in het wild le- overgebleven dieren le- ipreid in de bergen. door onze correspondent Hans Gertsen brussel -Frits Bolkestein en zijn collega's van de commissie-Prodi ruimen maandag het veld voor het nieuwe team van Jose Manuel Barro- so. De Nederlandse liberaal die verantwoorde lijk was voor de zware portefeuille interne markt, gaat werken aan een boek over de in vloed van intellectuelen op de wereldpolitiek, een 'oude jongensdroom'. De balans van vijf jaar Bolkestein in Brussel is niet onverdeeld po sitief, maar vast staat dat vriend en vijand hem zullen missen vanwege zijn uitgesproken me ningen en zijn liefde voor het debat. Ook politieke tegenstanders kunnen er niet omheen: Frits Bolkestein was de afgelopen vijf jaar een van de onbetwiste zwaargewich ten in het team van de Italiaanse voorzitter van de Europese Commissie, Romano Prodi. Als formeel de enige liberaal in Prodi's team slaagde Bolkestein erin de commissie-Prodi een menselijk gezicht te geven door voortdu rend te ijveren voor het versterken van de in terne markt. Een veel liberalere stem dan lan den als Duitsland en Frankrijk vaak lief was. „Veel commissarissen zijn op de eerste plaats technocraten. Van sommigen weet ik nauwe lijks tot welke politieke familie ze behoren. Bij Frits is daar geen sprake van. Hij heeft zijn li berale ideeën nooit verbloemd en het econo misch debat in Europa verder geholpen", meent Jules Maaten (WD), de leider van de Nederlandse liberalen in het Europees parle ment. „Bolkestein's balans is globaal gezien zeker positief', vindt Maaten, hoewel hij er kent dat Bolkestein niet alles wat hij zich had voorgenomen heeft kunnen realiseren. Bolkestein is zelf de eerste om dat toe te ge ven. In een gesprek met Nederlandse journa listen maakte hij onlangs de balans op. Hij is er trots op dat er eindelijk, na vijftien jaar touwtrekken, een akkoord is over het heffen van belasting op buitenlandse spaarrekenin gen in Europa. Een akkoord dat pas na zeer lange, taaie onderhandelingen met landen als Zwitserland en andere landen met een streng bankgeheim tot stand kwam. Ook op het gebied van het liberaliseren van de financiële dienstverlening in Europa heeft Bolkestein veel bereikt. „Van de 42 voorstel len die ik op dat terrein heb gedaan, zijn er tot nu toe 39 overgenomen." Een Europees patent, een vurige wens van het bedrijfsleven, kwam er echter niet. En de ovemamerichtlijn, die het makkelijker moest maken om bedrij ven in andere landen over te nemen, werd vooral onder Duitse druk zodanig uitgekleed, dat Bolkestein er niet trots op is. „Die richtlijn is het papier niet waard waarop het geschre ven is." Joost Lagendijk (Groenlinks), die enkele maanden geleden in de brochure 'De markt meester van Brussel' de balans van vijf jaar Bolkestein opmaakte, roemt de liberaal 'van wege zijn zichtbaarheid in het debat'. Maar tegelijkertijd concludeert hij dat Bolkestein 'de tekenen des tijds' een beetje gemist heeft. „Bolkestein bleef maar ijveren voor het libe raliseren van zo ongeveer alles, maar de afge lopen jaren is er in Europa een serieus debat ontstaan over de vraag of dat wel wenselijk is. De liberalisering van de posterijen is goed uit gepakt, op die van energie en water is steeds meer kritiek. In dat debat heeft Bolkestein zich helaas nauwelijks gemengd. Hij is ach terop geraakt in die discussie", meent Lagen dijk. Daarnaast betreurt hij het dat Bolkestein de afgelopen jaren niet echt blijk heeft gege ven van een bredere visie op Europa. „Voor Bolkestein is Europa vooral de interne markt, en weinig meer. Dat vind ik nogal mager. Jac ques Delors heeft ooit eens gezegd dat nie mand verliefd wordt op de interne markt. Bolkestein is waarschijnlijk de enige uitzon dering", aldus Lagendijk. Desondanks zal de Groenlinkse politicus zijn politieke tegenstander missen. Al was het maar omdat Bolkestein altijd heldere stand punten had en een duidelijk politiek profiel. Ook in Berlijn zullen ze Bolkestein missen, maar in dit geval als kiespijn. Bolkestein had het de afgelopen jaren voortdurend aan de stok met de Duitse bondskanselier Schroder en zijn staf. Schroder betitelde Bolkestein ja ren geleden eens als 'die afschuwelijke vent' vanwege Bolkesteins' permanente offensief tegen beschermingsconstructies in de Duitse industrie. Tussen Bolkestein en Schroder kwam het nooit meer goed. Het gezaghebbende Duitse Handelsblatt bracht onlangs een afscheids- verhaal over Bolkestein onder de alleszeggen de kop 'een liberale kwelgeest ruimt het veld'. Een fraaiere geuzennaam had Bolkestein zich waarschijnlijk nauwelijks kunnen wensen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7