BINNENLAND 2 Niemand houdt zich op gladde wegen aan maximumsnelheid Opleiding tot commando is te zwaar voor vrouweny ilitiek moet prijzenoorlog tussen supermarkten stoppen' Het verschil tussen nat worden of niet Veel klachten over 'duwende' vrachtwagens Geding om hoge kosten verblijfstitel Ian zaterdag 20 november 2004 ik van Ingen rse snelwegen in de d mag de automobilist teventig kilometer per :n vanwege te glad weg- te hard gaat, loopt de flinke schuiver te ma ar in de praktijk houden lutomobilisten zich aan eidsbeperking. „Als je rijdt, schieten ze je links s voorbij." n hi M ic - De regen slaat tegen ruit als de auto vanuit ag de Al2 opdraait. De Ineifissers schuiven het wa de zijkant, waar het in ijes langs de wagen reden glijdt, emt een groot elektro- ord op met de tekst 'Let iv snelheid aan in ver- et gladde weg'. De sig- lorden boven de weg I' uit. Langzaam zakt n af naar de aangege- heid en stuurt naar de laan. De vrachtwagen oath ter hij is gedoken, ver- zich snel. Auto's spuiten elfs trucks passeren met mig x p i hi ïZIg flinke snelheid. Ondanks het slechte weer lijkt geen hond zich te houden aan de voorge schreven snelheid. En die is toch niet voor niets in gesteld. Een paar weken gele den knalden 42 auto's op drie verschillende plekken op de A12 bij Zoetermeer op elkaar. Oorzaak bleek een te glad weg dek. Rijkswaterstaat stelde met een een snelheidsbeperking in om meer ellende te voorkomen. Later bleken ook andere wegen met dit probleem te kampen. Het is nog gissen naar de oor zaak. Maar experts vermoeden dat de steentjes in de weg gepo lijst zijn door het verkeer en dat het achterstallige onderhoud aan de wegen daarbij een rol speelt. Op de Al 3 richting Rotterdam is het van hetzelfde laken een pak. Een vrachtwagen toetert nijdig, stoomt op naar de ach terbumper en blijft op mis schien een meter van de wagen hangen. „Die zeventig kilome ter per uur is te laag. Het is veel veiliger tachtig te rijden. Zeker omdat bijna niemand zich aan de snelheid houdt. De verschil len tussen zeventig en bijvoor beeld honderd kilometer per uur zijn te groot", zegt beroeps chauffeur Kees Slingerland uit Lekkerkerk. Een van de manie ren om de snelheid wel naar ze ventig te krijgen, is bonnen schrijven. De verkeerspolitie is daarvan overtuigd, maar wil er voorlopig niet aan. In samen spraak met Rijkswaterstaat is afgesproken de stukken alleen mee te nemen bij de normale rondes die de politie doet. „We gaan in eerste instantie uit van het gezonde verstand van de weggebruikers", zegt een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiediensten. Hij erkent dat er regelmatig signa len binnenkomen dat mensen het niet zo nauw nemen met de snelheid, maar wijt dat voorlo pig aan onwetendheid van de bestuurders over het waarom van de beperkingen. Ook het ministerie van verkeer en wa terstaat gooit het daar op. Door middel van radiospotjes, adver tenties en extra borden langs de weg hoopt het hier de komende weken een einde aan te maken. Automobilist Michael van Laere uit Leidschendam rondt het Prins Clausplein (Al2/Al3) da gelijks en weet donders goed wat er speelt. Dat weerhoudt hem er niet van de kilometer teller niet beneden de honderd te laten komen. „Het is niet ver standig, maar iedereen doet het. Ga je zeventig rijden, dan schieten ze links en rechts voorbij." Vrachtwagenchauffeur Comelis Verschut uit Gouda is het daar roerend mee eens. Hij zegt te proberen zich aan de snelheid te houden, toch lukt dat niet al tijd. „Maar op zich is het een goede maatregel als de weg echt te glad is." Want Verschut betwijfelt of dit de ware reden is voor de snelheidsbeperking. Vooral het feit dat het probleem zich alleen in de Randstad voordoet, vindt hij verdacht. „Misschien is het gewoon een proef en willen ze nagaan of het instellen van deze maximum snelheid in het gehele gebied mogelijk is. En daar voel ik heel weinig voor." 3V0 vindt dat er goed gekeken moet worden of de genomen maatregelen wel effectief zijn. Want als niemand zich eraan houdt, dan maak je de weg mis schien wel nog onveiliger. „Pro beer uit te leggen waarom de snelheidsbeperking nodig is en controleer of die wordt nage leefd. Maar ook de weggebrui kers zelf hebben een verant woordelijkheid." Vrachtwagenchauffeurs duwen achter auto's die zich aan de lagere snelheid houden. Foto: GPD/Koen van Weel haalverbod geldt. Volgens de KLPD treedt de poli tie hard op tegen overtreders, maar ze voert geen extra con troles uit. „Een bekeuring voor opduwen bedraagt 145 euro. Rijdt de chauffeur te hard, dan komt daar ook nog een bon van minimaal dertig euro bij." Ook het feit dat het gros van de weggebruikers de snelheidsbe perkingen aan zijn laars lapt, is geen reden voor extra maatre gelen. Pas als er ongelukken ge beuren, wordt daar volgens de KLPD opnieuw naar gekeken. den haag/gpd - Het Korps Lan delijke Politiediensten krijgt wekelijks tientallen klachten van automobilisten die worden 'opgeduwd' door vrachtwa gens. Dat gebeurt op de gladde wegen waar sinds kort een snel heidsbeperking geldt. Na een aantal ongelukken op de A12 ter hoogte van Zoeter meer heeft Rijkswaterstaat een flink aantal snelwegen in de Randstad als 'te glad' bestem peld. Om het verkeer daar veilig overheen te leiden, is een maxi mumsnelheid van zeventig ki lometer per uur ingesteld. De automobilisten die deze snelheid aanhouden, worden regelmatig geconfronteerd met vrachtwagenchauffeurs die zich daar groen en geel aan ergeren. „De truckers gaan vlak achter de auto rijden, toeteren en knipperen met groot licht. Ze proberen alles om hun voor ganger harder te laten rijden. Dat is een kwalijke zaak en be hoorlijk intimiderend", aldus een woordvoerder van de KLPD. De chauffeurs passeren de auto's niet, omdat er een in- amsterdam/anp - De legesver- hogingen voor verblijfsvergun ningen moeten ongedaan wor den gemaakt, vinden 25 organi saties die een rechtszaak heb ben aangespannen tegen de Nederlandse Staat. De zaak dient maandag bij de rechtbank in Den Haag. Aanleiding voor het geding is de extreme' verhoging van de leges die vreemdelingen moe ten betalen voor hun verblijfs vergunning. Die kan oplopen tot 1150 procent, aldus Vluchte lingenwerk. Als voorbeeld noemt de organi satie de tarieven voor de aan vraag van een verblijfsvergun ning. Die kost per gezinslid 430 euro, een verlenging komt op 285 euro. Voor een vergunning voor onbepaalde tijd is de aan vrager 890 euro kwijt. Nederland prijst ach op deze manier uit de markt als bestem ming voor kennismigranten. „Nergens in Europa worden zulke hoge bedragen gevraagd voor verblijfsvergunningen." Daarnaast is het volgens Vluch telingenwerk 'absurd' dat de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) ondanks de hoge kosten vaak niet eens in staat is de aanvragen op tijd te behan delen. iag/gpd - Supermarkt- Laurus (Super de Boer, n Konmar) doet een 1 beroep op de politiek branche zelf om de kantjes van de prij- >g af te halen. De num- i e in de markt wil dat er -dumpmaatregel komt upers verbiedt om arti- nder de inkoopprijs te Verder stelt Laurus branche zelf ook haar oordelijkheid moet ne- de neerwaartse spiraal irijsverlagingen moet ken. teel worden honderden met verlies verkocht. Laurus is dat niet lan- ntwoord nu in de bran- izenden mensen hun rliezen, maar ook voed- ïeid en milieuaspecten lg van kostenbesparin- er druk komen te staan, •ert mij ontzettend als ieijn met tweeduizend agingen komt en dat 'feestje' noemt", zegt n Stoter, binnen de ie van Laurus ver- ïlijk voor Super de is volgens mij abso- reden tot een feestje dat sinds de prij- zo'n twintigduizend baan hebben ver- het houdt niet op bij larkten, iedereen in imiddelenbranche be- ijden onder de onge- incurrentieslag." atschappelijke verant- ïjkheid die supermark- ens Stoter moeten ne- ekent niet dat Super de tegenspeler van Albert Laurus: Iedereen lijdt onder concurrentieslag Supermarktconcern Laurus wil dat de branche zelf de neerwaartse spiraal van prijsverlagingen moet doorbreken. Archieffoto: Ton Kastermans Heijn, de prijzen niet meer ver laagt. „Het klopt dat wij volgen als Albert Heijn de prijzen ver laagt, wij hebben de klant im mers beloofd altijd goedkoper te zijn dan de marktleider." Albert Heijn stelt in een reactie niet verantwoordelijk te zijn voor de negatieve gevolgen van prijsverlagingen. „De markt is veranderd door de opkomst van prijsvechters (Aldi, Lidl, Dirk van den Broek, red.)", al dus een woordvoerder. „Wij verloren marktaandeel omdat we te duur waren geworden en daarom zijn we de prijsafstand aan het verkleinen. Dat is een heel gezonde economische re actie. Het zijn overigens andere partijen die grote aantallen arti kelen onder inkoopprijs verko pen, dat gebeurt bij ons inci denteel." Met Laurus als voortrekker wordt de lobby om de politiek tot maatregelen te bewegen, steeds breder. Eerder trok het Vakcentrum, de belangenorga nisatie voor zelfstandige onder nemers, al aan de bel. Ook boe- renorganisatie LTO Nederland liet al weten dat eenderde van de Nederlandse boeren, als ge volg van de prijzenoorlog vorig jaar een inkomen had onder het minimumniveau. „Inmid dels is de situatie in de tuin bouw, akkerbouw, varkens- en pluimveehouderij verslech terd", aldus een woordvoerder van LTO. „In deze sectoren lig gen de opbrengsten vaak ver onder de kostprijs, dat is dra matisch en niet lang meer vol te houden." Volgens topman Stoter van Laurus sluiten nu ook bekende merkfabrikanten zich aan bij de lobby. „Ook Campina en Unile ver bijvoorbeeld willen dat er wat gebeurt, want ook zij beta len de rekening." Campina- topman T. Sanders liet zich on langs zeer negatief uit over de prijzenoorlog. Ook Unilever ziet liever vandaag dan morgen dat de situatie in de markt normali seert, maar neemt volgende week pas een formeel stand punt in ten aanzien van een an ti-dumpmaatregel. Hoewel Laurus de druk op de politiek wil opvoeren, is er op dit moment geen Kamermeer derheid die voor een anti- dumpmaatregel is. Het CDA is vooralsnog de enige partij in de Kamer die er iets in ziet. Onderzoekers goochelen met cijfers over bodemdaling door Margot Klompmaker haarlem/den haag - Waden onze kleinkinderen over een eeuw in het water? Of valt het allemaal wel mee met de bo demdaling aan de kust? Onder zoekers buitelen momenteel over elkaar heen met cijfers. De bodem aan de kust kan plaatselijk wel veertig centime ter per eeuw dalen, beweert dr. ir. F. Schokking van het Haar lemse bureau GeoConsult. He lemaal niet waar, stellen des kundigen van het ministerie van verkeer en waterstaat. „De bodem daalt slechts met enkele centimeters per eeuw." Wie moet de onwetende kustbewo ner geloven? De recente opwinding is ont staan naar aanleiding van een onderzoek van Schokking naar bodemdaling in Friesland. Daaruit bleek dat zich plaatse lijk enorme verschillen kunnen voordoen. „Op sommige plek ken was de daling nihil. Op an dere plaatsen was er een verval van 20 tot 40 centimeter per eeuw." De bodemdaling aan de kust vertoont volgens Schokking een soortgelijk patroon.Als ik uit ga van de huidige meetgege vens, is er vooral ten noorden van Wijk aan Zee sprake van verval. Dan heb ik het over plaatselijke bodemdalingen van 40 centimeter per eeuw. Dat is nogal wat. Er zou nader onder zoek gedaan moeten worden om dit beter in kaart te bren gen." Het onder het ministerie van verkeer en waterstaat vallende Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) en de Adviesdienst Geo- informatie verbazen zich over de conclusies van Schokking. Op de nieuwssite van het mi nisterie is snel een sussend be richt verschenen om 'paniek te voorkomen'. „De bodem van de Nederlandse kust daalt slechts enkele centimeters per eeuw. De door GeoConsult ge meten waardes zijn slechts van toepassing op een zeer lokaal gebied", zo staat er. Kletst Schokking uit zijn nek? „Nee, de heer Schokking is een goede wetenschapper, die geen onzin verkoopt", reageert Douwe Dil- lingh van het RIKZ. „We nemen wat hij zegt zeer serieus. Maar we hadden wel behoefte om te gengas te geven. We verbazen ons over zijn uitspraak van veertig centimeter. We komen uit op een paar centimeter, al geef ik toe dat dit een globale daling is. Plaatselijk kunnen zich grotere dalingen voordoen. Maar veertig centimeter lijkt ons rijkelijk aan de hoge kant." Het verschil in inzicht tussen Schokking en de overheid blijkt te wortelen in verschillende meettechnieken. De meting van bodemdaling in Nederland is ingewikkeld. Verspreid over het land zitten zo'n 270 meetpalen diep in de grond om verschui vingen te kunnen registreren. Iets minder diep in de grond zitten nog 35.000 meetpunten die vastzitten aan gebouwen of andere constructies. Regelma tig worden verschuivingen van die punten gemeten. Aan de hand daarvan worden algeme ne uitspraken over bodemda lingen gedaan. Maar die me thode is te onzuiver, vindt Schokking. „Het ministerie meet tegelijkertijd diepe en on diepe bewegingen, maar dan krijg je geen goed beeld van plaatselijke verschillen." Schok king heeft samen met ingeni eurs van de TU Delft een me thode ontwikkeld om de ver schillende dieptemetingen van elkaar te scheiden. De methode die hij toepaste bij zijn onder zoek in Friesland. Vervolgens keek Schokking naar de beschikbare gegevens van bodemdaling aan de kust. Volgens hem zijn daar soortge lijke conclusies uit te trekken, maar daarvoor is nader onder zoek nodig. Om dat in gang te zetten heeft Schokking gesproken met het Provinciaal Overlegorgaan Kust, waarin Rijkswaterstaat, provincies, waterschappen en andere instanties vertegen woordigd zijn. „Ik heb ze uitge legd dat plaatselijk gekeken moet worden naar de bodem daling. Waar de bodem fors dreigt te zakken, moet je maat regelen nemen. Men vond het heel interessant, maar verder heb ik niks meer gehoord." Het RIKZ denkt er anders over. Schokking heeft een punt, er kent woordvoerder Douwe Dil- lingh. „Ik vind dat we serieus naar zijn onderzoek moeten kij ken. We willen weten hoe hij aan zijn getallen komt. Binnen kort nodigen we hem uit voor een gesprek." ke Bergsma irg/anp - Defensie il voorzichtig zijn met assen van de fysieke ei- toetreding tot het mmandotroepen (KCT). nderen van de eisen om wen mogelijk te maken itekorps toe te treden ucces van de 'special de weg staan. Dat :ommandant van het nel Marc van Uhm. aaggesprek met het [eert Van Uhm op een van staatssecretaris aiaap van Defensie, touwen minder stren- wil stellen, om zo meer bij de elitekorpsen te ran der Knaap denkt iOrps Mariniers, de ïdienst en het KCT. in iedere keer weer lie fysieke eisen, maar en er voor vrouwen ere fysieke eisen ko- lus Van der Knaap week. zegt tegenover het it KCT staat open voor maar tot nu toe is er ien aan de opleiding ie baret begonnen, idant verwacht niet ten dat dat de komende jaren gaat veranderen. „Wel hebben we elf vrouwelijke militairen in on dersteunende functies, maar de huidige opleiding voor de groe ne baret is te zwaar voor vrou wen." Volgens de commandant, zelf opgeleid binnen de landmacht en evenmin drager van de groe ne baret, is er bij de special for ces overal in de wereld een on geschreven wet: „Het succes van een operatie hangt af van de kwaliteit van de individuele commando. Daarom stellen we zulke zware eisen. Ik ben er als commandant verantwoordelijk voor dat we dat succes behalen. Maar dat kan alleen als we strenge eisen handhaven. Ook maar een op de tien mannen die zich aanmeldt, komt er door heen. Wij willen alleen de crè me de la crème. Van Uhm meent dat het goed gaat met zijn Korps. Ondanks drastische bezuinigingen bij Defensie mogen de Nederland se special forces uitbreiden met tachtig man, ongeveer eenvijfde van de huidige omvang (450). Waar de groene baretten twee jaar geleden nog klaagden dat ze niet voor het echte werk wer den ingezet, worden ze de laat ste tijd veelvuldig ingezet bij operaties in Irak, Afghanistan en vorige week nog Ivoorkust. Vrijdag slaagde het KCT voor het examen voor de snelle reac tiemacht van de NAVO, de NA TO Response Force. Dat het KCT klaar is voor de NRF, weet Van Uhm, nu al. Hij nam namelijk zelf Het examen af. De Britse special forces, die oorspronkelijk de Nederlandse commando's zouden evalueren tijdens de drie weken durende oefening 'Lowlands', waren verhinderd vanwege operaties in Irak en Ivoorkust. Dus is Van Uhm de slager die zijn eigen vlees keurt. Mis schien dat hij juist daarom nog wel kritischer is dan de Britse commandant. Van Uhm is „dik tevreden" over het optreden van zijn 105e commandotroe pencompagnie. De eenheid van ongeveer honderd man heeft samen met helikopters en F- 16's van de Koninklijke Lucht macht onder meer geoefend op het bevrijden van een groep gij zelaars. Dat gebeurde op de vliegbasis Volkel en de basis Soesterberg. Vorige week, halverwege Low lands, konden de commando's tonen wat het betekent om bin nen 48 uur in de echte wereld te worden ingezet. Dinsdag, te gen lunchtijd, kreeg Van Uhm de opdracht twee ploegen (zes tien man) te sturen voor de eva cuatie van Nederlanders uit Ivoorkust. Woensdag eind van de middag,stonden ze klaar voor vertrek op het vliegveld Eindhoven. Nog even langs huis om afscheid te nemen was er niet meer bij. Donderdag ochtend zes uur stonden ze op de luchthaven van Abidjan, 42 uur na het bevel in actie te ko men. In Ivoorkust begeleidden de commando's de evacuatie van 58 Nederlanders en ruim veer tig buitenlanders naar het Ne derlandse Hercules-transport vliegtuig dat op het vliegveld stond te wachten. Daarna ble ven ze achter voor de beveili ging van de Nederlandse diplo matieke staf en de residentie. Maar zondag werd besloten ook die te evacueren en keer den de commando's vervolgens terug naar Nederland. Voor Van Uhm is 'Ivoorkust' een voorbeeld van de professio naliteit van zijn mannen. Ein delijk mogen ze meedoen met acties 'hoog in het gewelds spectrum'. „Het gevoel onder de commando's dat de regering ons nooit wilde inzetten voor gevaarlijke operaties is de afge lopen jaren langzamerhand verdwenen. Minister Kamp wil ons gebruiken voor de taken waar we voor getraind zijn. Bo vendien investeert de regering in het KCT met tachtig man ex tra. De missie in Ivoorkust mo tiveert het hele Korps. Ik heb de jongens gesproken nadat ze te Commando's nemen deel aan een anti-terreuroefening op vliegbasis Soesterberg. Foto: ANP/Juan Vrijdag rug waren uit Afrika: het was hun mooiste inzet, zeiden ze. Kort maar krachtig." Waar vorige ministers van De fensie als De Grave streefden naar buitenlandse missies met een veel media-aandacht en een laag risico, waait de wind met de komst van Kamp anders op het departement. Kamp houdt pleidooien voor inzet waarbij geweld mag worden ge bruikt. Van Uhm kan daar mee uit de voeten: „Ons werk is 'high risk, low profile'. Door het geheime karakter van onze ope raties kunnen we niet veel zeg gen over de voortgang". Toch is duidelijk dat er na de inzet van commando's van af gelopen december en januari in Irak de afgelopen maanden op nieuw commando's actief zijn in Irak. Hoeveel en wat ze pre cies doen. kan Van Uhm echter niet zeggen. Maar dat zijn Korps de vergelij king met Amerikaanse en Britse special forces aan kan, hoeft voor Van Uhm niet meer bewe zen te worden. „Het beste be wijs was onze operatie in Ivoor kust. We zijn klaar voor inzet in NAVO-verband. Bij brand in het buitenland, bel de com mando's."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5