Rechter in zaak Boonstra getergd f I BINNENLAND 1 i OM wil lange straf voor moordenaar Maja Bradaric m m Besmettelijke schurft grijpt om zich heen Internet-imam:9Van Gogh is dooddat is wat telt9 vantilMBÏGIfi Gewezen Philips-topman schittert door afwezigheid in behandeling hoger beroep Marokkaanse vrouwen tegen geweld Hirsi Ali veilig en geniet bescherming overheid Vijftien jaar cel voor moord op wandelvrouwtje Paard schopt overvaller Geen AOW ag - Minister De Geus jale zaken voelt niets n onderzoek naar een eAOW, waarbij mensen ï/ftunnen kiezen eerder of in het 65e levensjaar met Stn te gaan. De Geus et onwenselijk om een jeftijd onder de 65 mo maken. Hij wees erop uitkering dan veel lager 3U| man verdacht aanslag vrij zaterdag 20 NOVEMBER 2004 li '1 /els - De drie mannen die member brand wilden i in de An Nasr moskee C( en (NH) zijn weer vrij. '0l tbank Amsterdam zag en denen om het drietal w le tralies te houden. De nnen, twee inwoners izen (19 en 25) en een man uit Almere, wer- aterdagmorgen 6 no- door bewakers van de betrapt. Ze hadden ter- wasbenzine, spiritus er bij zich. Ze hebben ■ven dat ze van plan wa- aanslag te plegen. [brief voor markt iurg aan de geul - Be- \an de gistermiddag de kerstmarkt in de Flu- irot in het Limburgse iurg worden extra ge- =h erd en bewaakt. De ge en de organisatie heb- eiligingsmensen gepost igen en in de grot lerdag kwam bij de een brief binnen, :d gedreigd met een [op de kerstmarkt. kes boos vocate - Minister Remkes ndse Zaken) heeft taerd aan de „onzorg- wijze" waarop advocate |et rapport over de Al- lichtingen- en Veilig- Jnst (AIVD) van de com- ivermans heeft bekri- löhler, verbonden aan lor dat verdachten van Ihe verdedigt, wees het le op „onjuistheden" mport. De commissie ;ert zich met kracht" jgestie dat het rap- fouten zou bevatten. sudingen in |ituees-zaak lm - De politie heeft een woning in Rot- in man aangehouden zit was van het bank- ïeen van de op 14 ok- moorde prostituees. hield de 39-jarige be- van de woning ook en politiewoordvoer- en weten. In het pand ais een grote hoeveel- en verdovende mid- Igetroffen. n bezoekt igin De Russische presi- i zal tijdens zijn be- Nederland volgende worden ontvangen ingin Beatrix. De ont- in Paleis Huis ten •etin komt donderdag erland voor een ont- met de EU-top. rlanders in ::d inder vuur van - Nederlandse mi- ijn gisteren aangeval- aaI1 is een patrouille in de eld tad As Samawah, maar irtjf irlandse zijde is nie- nsl wond geraakt. Rond est n Nederlandse tijd he Ie stad een handgra- dt i loid naar twee Neder- 20 gervoertuigen. De ie w iaat kwam tot ontplof- daa rer vielen aan Neder- enl jde geen gewonden, nati rlanders beschoten de - 1 s, die wisten te ontko- aet t bekend is hoeveel P' s er waren en of er bij inden zijn gevallen. De olitie gaat in samen- met de Nederlandse i na of er bij zieken- lensen zijn binnenge- ie mogelijk met de maken hadden. e werft voor irreurbureau - Het ministerie van ïgint vandaag met de i'an personeel voor het ureau van de Natio- 'dinator Terrorisme- ig (NCTb). In totaal zeventig mensen te 'an wie nu enkele tien- norven worden. De or- wordt de spin in het de terreurbestrijding, il is de tijdelijk coördi- oustra bezig om er- irgen dat de departe- an justitie en binnen- ken en andere betrok- ten samenwerken in ding van terreur. amsterdam/anp - Het gerechts hof in Amsterdam is gisteren be gonnen met de behandeling van het hoger beroep in de voorken niszaak tegen Cor Boonstra. De gewezen Philips-topman zelf liet verstek gaan, tot ergernis van de president van het hof. „Hij geeft er de voorkeur aan zijn verdediging op televisie te voeren. Ik neem wat dat betreft geen blad voor de mond. Het is wel opmerkelijk dat hij zich overal wil verdedigen behalve in de rechtszaal", aldus presi dent J. Verspyck Mijnssen over de afwezigheid van Boonstra. „Kennelijk laat hij zich niets ge legen liggen aan de rechterlijke macht." De president van het hof doel de met zijn uitspraken op de in terviews die Boonstra vorig jaar heeft gegeven, nadat hij door de rechtbank werd vrijgespro ken in deze affaire. Hij lichtte de zaak toen uitgebreid toe, on der meer tijdens een tv-uitzen- ding bij Barend en Van Dorp. Ook advocaat-generaal P. Greve toonde zich „teleurgesteld" over het wegblijven van de voormalige bestuursvoorzitter. Hij probeerde Boonstra te dwingen volgende week tijdens de tweede zittingsdag naar het hof te komen, maar dat verzoek wees de president van de hand. Greve had een oplossing be dacht waarbij Boonstra achter gesloten deuren kon worden gehoord. Volgens advocaat J. Italianer wilde zijn cliënt graag naar het hof komen. Italianer zei dat de ex-topman op zijn aandringen heeft besloten thuis te blijven. Boonstra wordt verdacht van handel met voorwetenschap in aandelen Endemol. De topman kocht in maart 2000 voor een half miljoen euro een belang in het entertainmentconcern, dat kort daarop werd overgeno men. Boonstra had toen een re latie met Sylvia Tóth, die com missaris was bij Endemol. De ex-topman van Philips heeft altijd ontkend dat Tóth hem heeft getipt. Boonstra zegt dat hij speculeerde op een overna me van het entertainmentcon cern door het ICT-bedrijf World Online, dat in het voorjaar van 2000 met veel tamtam naar de beurs ging. Voor het gerechtshof werden gisteren drie getuigen gehoord in de zaak tegen Boonstra. Zij wierpen geen opvallend nieuw licht op de zaak. De getuigen Rotterdam - Ongeveer tachtig vrouwen demonstreerden gistermiddag in Rotterdam tegen geweld. Als teken van verzoening deelden Ma rokkaanse vrouwen voor het stadhuis dadels uit. Foto: WFA/Kees Spruijt den haag - Het bedreigde WD- Tweede-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali „is veilig, dat is het belang rijkste". Dat antwoordde vice- premier en WD-voorman Zalm gisteren na de wekelijkse minis terraad op vragen over de lang durige afwezigheid van Hirsi Ali in de openbaarheid. Volgens vrienden van Hirsi Ali wordt zij opzettelijk weggehou den uit de Kamer en zou zij monddood worden gemaakt. Dat bestreed Zalm. Volgens hem is het niet zo dat de Twee de Kamer of de beveiliging daarvan haar niet kan bewaken of het onmogelijk maakt haar werk te doen. Het is volgens Zalm haar eigen keuze om weg te blijven. „Ik heb alle begrip dat zij niet zo'n behoefte heeft naar de Tweede Kamer te ko men." Ook premier Balkenende wees er gisteren op dat Hirsi Ali zelf de afweging maakt of ze weer in het openbaar optreedt. „De overheid doet er alles aan om haar maximaal te beveiligen. Honderd procent garanties kan ik echter niet geven." Onder anderen schrijver Leon de Winter neemt de zaak hoog op. Met een andere vriend van Hirsi Ali, jurist en columnist A. Ellian, liet hij donderdag weten dat zij al bijna twee weken geen contact met haar hebben ge had, terwijl dat daarvoor bijna dagelijks was. Balkenende zei na afloop van de ministerraad het verwijt aan de overheid niet te kunnen plaatsen. „De overheid be schermt haar." Hij sprak op nieuw zijn afschuw uit over de dreigementen aan het adres van onder anderen Hirsi Ali en het Tweede-Kamerlid Wilders. Hij noemde het „onverteer baar" dat het vrije woord door geweld en bedreiging wordt overvleugeld. „Het doet me pijn dat Hirsi Ali moet wegblijven." Het WD-Kamerlid heeft de premier onlangs gebeld. In dat gesprek is aan de orde gekomen welke personen ook bedreigd zouden kunnen worden. (advertentie) arnhem/anp - Advocaat-gene- raal C. Grimbergen heeft gister middag voor het gerechtshof in Arnhem twaalf jaar celstraf en tbs geëist tegen de 19-jarige Go ran M., een van de verdachten van de moord op de Nijmeegse scholiere Maja Bradaric. Het openbaar ministerie vindt een lange straf op zijn plaats, omdat de moord zeer geweld dadig was en koelbloedig voor bereid. Bovendien hebben de verdachten geen enkel respect voor de nabestaanden van het meisje getoond, aldus Grimber gen. Het OM eiste voor de rechtbank dezelfde straf. De rechtbank vond acht jaar cel echter vol doende, omdat Goran M. vol gens deskundigen ook nog zeer lang bezig zal zijn met gedwon gen therapie. Onderzoekers omschrijven de jongen als normloos, gefasci neerd door de dood, totaal ver hard en egocentrisch. De jon gen heeft toegegeven dat hij vo rig jaar zijn vriendin Maja wurgde met een touw. Daarna stak hij met een ander het li chaam in brand. Aanleiding voor de moord was „een aantal kleinigheden die gingen irrite ren", zei Goran M. voor het hof. Ferdi was volgens de jongen de eerste die zei dat hij Maja wel iets aan kon doen. De twee jongens spraken daar ruim twee weken over. Uiteindelijk werd gekozen voor wurging en daarna lijkverbranding, want dat hadden ze wel eens op tv gezien. Daartoe werden benzi ne en een touw ingeslagen. Advocaat-generaal Grimbergen neemt het de jongen zeer kwa lijk dat hij na de moord op Maja nog enkele dagen gewoon is doorgegaan met zijn leven. Zo deed hij de ochtend na de moord theorie-examen voor zijn rijbewijs en slaagde. Die zelfde dag zocht hij met ande ren op verzoek van Maja's moe der in een naburig bosje naar het vermiste meisje. „Respectloos tegenover de ou ders van Maja, wiens leven is verwoest door de moord op hun enige kind. Het gaat hier om verdriet dat tot in lengte van jaren zal duren en daar moet ook een lange celstraf te genover staan", aldus Grimber gen. De ouders van het meisje, die in de zaal zaten, hadden het werden ook ondervraagd over de handel in effecten Ahold, die Boonstra niet bij de toezicht houder had gemeld. Hij was daartoe wel verplicht, omdat de oud-topman de transacties deed toen hij commissaris was bij het supermarktconcern. De advocaat-generaal zal vol gende week vrijdag zijn eis for muleren en onderbouwen. Dan zal ook duidelijk worden welk nieuw bewijs het OM heeft ge vonden. Justitie meldde afgelo pen zomer dat het hard bewijs heeft dat tijdens de behande ling van de zaak voor de recht bank nog niet voorhanden was. leeuwarden/anp - Het ge- rechtshof in Leeuwarden heeft gisteren de 30-jarige Erik W. veroordeeld tot vijftien jaar cel straf met tbs en dwangverple ging voor de moord op het wandelvrouwtje uit Emmen. De straf is gelijk aan de eis van het openbaar ministerie. De recht bank in Assen legde W. dit voorjaar tien jaar gevangenis straf en tbs op. De man uit Emmen heeft op 14 februari vorig jaar zijn 79-jarige plaatsgenote J. van Ófferen-Bik, die beter bekend stond als het wandelvrouwtje, op brute wijze verkracht en vermoord. De vrouw werd enkele dagen na haar dood gevonden in een bos bij Emmen. Ze was met haar polsen vastgebonden aan een boom, verkracht en door ge weld om het leven gebracht. Haar lichaam was bedekt met zand en bladeren en achter haar was een kuil gegraven. W. werd aangehouden na groot scheeps DNA-onderzoek. Het hof constateert dat W. het slachtoffer niet in een opwel ling van het leven heeft be roofd. Vanaf het moment dat hij van huis vertrok en het slachtoffer aansprak, was hij dit al van plan. De veroordeelde heeft daarna ruimschoots de tijd gehad om na te denken of hij haar wel of niet zou doden. hellevoetsluis - Sharmilla Algoe uit Hellevoetsluis kan nog maar nauwelijks bevatten hoe haar paard met twee rake trappen een gewapende berover op de vlucht joeg. Zoals vrijwel iedere avond reed de 22-jarige amazone van de week over de Amnesty Internationallaan in Hellevoet sluis. „Ik dacht al, waarom loopt mijn paard niet gewoon rustig langs de berm." Ze vermoedt dat het dier het gevaar al 'rook', want uit de bosjes sprong plot seling een man met een keuken mes. Voordat ze het wist, was Sharmilla van haar paard getrok ken. „De man hield met zijn rechterhand het mes tegen mijn keel en met de andere hand hield hij mijn paard vast," ver telt ze. „Mijn paard ging op zijn achterpoten staan en gaf die man een keiharde trap. Dat was heel goed gemikt, want ik lag er net onder," vertelt ze. Om het werk af te maken, kreeg de ge schrokken overvaller een tweede oplawaai. De berover ging er zonder buit vandoor. De politie, die de zaak hoog opneemt, heeft de dader nog niet kunnen vin den. Foto: GPD/John de Pater nijmegen/anp - In het Universi tair Medisch Centrum St Rad boud in Nijmegen is anderhal ve week geleden besmettelijke schurft geconstateerd. Een vrouw op de afdeling geriatrie had een ernstige vorm van de aandoening, die flinke jeuk kan veroorzaken. Intussen zijn circa honderd mensen preventief behandeld met zalf, zei een woordvoerder van het ziekenhuis gisteren. Het gaat onder meer om familiele den, verpleegkundigen en me de-patiënten met wie de vrouw contact heeft gehad. Volgens de voorlichter zijn in het UMC de miniscule beestjes die de aan doening veroorzaken intussen uitgebannen. De GG&GD onderzoekt of de vrouw in het verpleeghuis in Nijmegen, waar ze verblijft, ook mensen heeft besmet. Een schurftbesmetting is in het ziekenhuis lang niet meer voor gekomen. Onlangs werd in het Maxima Medisch Centrum in Eindhoven ook een zeer be smettelijke vorm van schurft aangetroffen. Dit ziekenhuis nam net als het Radboud direct maatregelen om de aandoening de kop in te drukken. Een patiënt in het Maxima Me disch Centrum in Veldhoven is mogelijk ook besmet met schurft. Het ziekenhuis heeft passende maatregelen getroffen om de besmettelijke ziekte te bestrijden en te voorkomen dat die zich verder uitbreidt. De man bij wie nu vermoedelijk ook de besmettelijke ziekte is vastgesteld, lag op dezelfde af deling van het Eindhovense zie kenhuis. (advertentie) regelmatig te kwaad tijdens de behandeling van de zaak. De vader hield zijn oren dicht toen de laatste uren van zijn dochter werden besproken. De jongen zelf en zijn advocaat mr. M. Stassen willen dat Goran zo snel mogelijk met zijn tbs kan beginnen. De jongen er kent dat hij dringend therapie nodig heeft. Hij vindt het zelf ook erg dat hij zo emotieloos overkomt, zei hij voor het hof. Stassen vindt bovendien dat zijn cliënt een minder zware straf verdient, omdat hij alom is afgeschilderd als de grote boos doener en de hoofddader, ter wijl Ferdi minstens evenzeer schuldig is, aldus de raadsman. De beroepszaak van Ferdi dient pas in februari volgend jaar, aangezien er aanvullend psychologisch onderzoek en een getuigenverhoor moet plaatshebben. Deze jongen stelt dat hij doodsbang was voor psychopaat Goran M. en alleen daarom heeft meegedaan. De minderjarige Goran P. hoorde gistermorgen in hoger beroep opnieuw zes jaar celstraf tegen zich eisen. Uitspraak 3 december. I Zoveel studenten, zoveel talenten Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden Open Dagen 26 27 november Ontdek de vele gezichten van de Universiteit Leiden op de ff W ~A H Tl Open Dagen op locatie. Verdiep je in de opleiding van jouw keuze en proef de sfeer. www.studereninleiden.nl Hoe eindeloos moet een kastsysteem in de master bedroom zijn? PASO weet van geen ophouden als het op aanbouwen aankomt. Element na element. Strak rechtdoor of elegant door de bocht. Draai-, vouw- en schuifdeuren. En indelings mogelijkheden die iedere garderobe de ruimte geven. Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo: 9 30-17 30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9 30-21 00 uur Teleloon (072) 5112760 Za: 9.30-17 30 uur Volg de borden Zondags gestolen QBgen parkeerterrein www vantil nl DESIGNCENTRUM door Jaap van Essen Nijmegen - Hij wordt wel de 'internet- imam' genoemd. Hij zou een inspirator zijn voor Mohammed B. en Jason W., die verdacht worden van moslimterrorrisme. Abdul-Jabbar van de Ven (25) kent de ver halen, maar studeert vooralsnog gewoon verder aan de Radboud Universiteit in Nij megen. Nee, die namen van de vermeende ter roristen zeggen hem niets. Ook de her en der afgedrukte foto's - met of zonder zwarte balkjes - deden geen lampje branden. Met uitzondering van Jason W. „Die ken ik wel. Het is al een tijdje gele den, maar iets extreems of gevaarlijks heb ik destijds nooit in hem gezien." Toch bereidde Jason W. in het Haagse Laakkwartier onlangs aanslagen voor op onder anderen Kamerlid Ayaan Hirsi Ali en burgemeester Job Cohen. En toen men hem samen met Ismail A. wilde ar resteren, raakten drie agenten gewond door een handgranaat. „Er wordt nu ge zegd dat Jason W. zich door mij liet in spireren. Ook bij andere verdachten zou dat het geval zijn. Maar ik weet daar op recht niets van.Soms preek ik voor drie- of vierhonderd mensen. Dan weet ik echt niet wie dat allemaal zijn." Abdul-Jabbar van de Ven, 25 jaar oud en getooid met flinke bruine baard, wordt her en der omschreven als een radicale imam. Zelf bestrijdt hij die omschrijving om verschillende redenen. Ten eerste omdat hij welbeschouwd geen imam is. „Zo hoog schat ik mezelf niet in. Ik heb ook geen vaste moskee waar ik preek. Ik noem mezelf een praktiserende en diep gelovige moslim. Ik roep niet op tot een jihad, een heilige oorlog. Afgezien van de vraag of het volgens de islam gewet tigd is hier zo'n strijd te voeren, moet je ook kijken of het verstandig is. Wat be reik je ermee? Kijk naar de moord op Theo van Gogh. Wilders is in de peilin gen naar twintig zetels geschoten en de AIVD wordt uitgebreid." De moord op Van Gogh is voor veel moslims een heikel thema. Voor Van de Ven niet. „Je kon erop wachten dat het een keer zou gebeuren. Ergens was ik wel blij, Van Gogh deed niets anders dan moslims tot diep in hun ziel beledigen. Hij is dood, dat is wat telt. Dat hij door een moslim is vermoord, betekent wel dat het hele circus weer is losgebar sten." Het 'circus' kan volgens Van de Ven nog ernstige gevolgen hebben. „Ik preek veel, vooral voor jongeren. Moskeeën nodigen mij uit, juist omdat ik Neder lands spreek en preek. Je merkt dat door de gebeurtenissen 'onze' jeugd radicali seert. Voorheen riepen veel jongeren dingen over de jihad, maar ik nam dat nooit zo serieus. „Degenen die er zo hardop over spraken waren meestal juist de jongens die je nooit in een moskee ziet, die in coffee shops rondhangen. Juist brandstichtin gen bij scholen en moskeeën zetten kwaad bloed bij de groep die tot nu toe gematigd was. Die zeggen 'als het nog een keer gebeurt slaan we ten£" Abdul-Jabbar van de Ven ziet de sfeer verharden, maar is daar niet blij om. „Volgens de islam moet je niet oordelen vanuitje emoties, maar vanuit de oude teksten. Ik heb al verschillende malen discussiegroepen op het internet opge roepen tot kalmte." Maar hoe lang het allemaal nog goed gaat, vraagt Van de Ven, die zelf ook niet met zijn foto in de krant wil, zich ook af. Hij is op en top Nederlander, Brabander •van geboorte, maar voelt zich sinds zijn bekering tot de islam een vreemdeling. „Het idee van een tolerant Nederland ben ik al lang verloren. Het is niet te be schrijven wat ik allemaal heb meege maakt de laatste jaren. De AIVD volgt mij, bekijkt mijn e mail, luistert mijn te lefoon af. Nee, ik weet wel zeker dat ik uiteindelijk Nederland verlaat en ergens naar toe ga waar ik mijn geloof normaal kan beleven..Er vertrekken steeds meer moslims, ook Nederlanders, omdat je hier niet als gelijkwaardig wordt behan deld."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3