Hartsvriendinnen staan er als het moet GESPREK VAN DE DAG Duitse rolstoelhond krijgt speciale gehandicaptenpas Vanavond Junior Songfestival in Lillehammer Trouwerij Bonnie live op televisie Osbournes vinden het mooi zo Tolerant? Broek in WaterlantJ™ nagebouwd in VS zaterdag 20 NOVEMBER Gen DAGELIJKS LEVEN '6N WAT E6M GEwÈtPlG UIT2,cHTHtB«W J iJiMlE- Hl EB.' MENSELIJK Chileense rechtbanken verwachten een VLOED van ECHTSCHEIDINGSVER- ZOEKEN. Na jarenlange politieke strijd kreeg het Zuid-Amerikaanse land dit jaar een wet die echtscheidingen toestaat. Een mishandelde Chileense vrouw diende donderdag als eerste een verzoek voor echtscheiding in. Chili verbood echtscheidingen 120 jaar geleden. De nieuwe wet, waar met name de Rooms- Katholieke Kerk fel tegen is, staat het onmiddellijk ontbinden van het huwelijk toe wanneer sprake is van geweld, alcoholisme, drugs of homoseksualiteit. Chi leense autoriteiten schatten het aantal Chileense echtparen die uit elkaar zijn gegaan rond de 500.000 en verwachten ongeveer 50.000 echtscheidingsver- zoeken in de komende weken. Bovenop alle andere juridische pro cedures die popster MICHAEL JACK SON momenteel kwellen, komt er nog een. Een keten van ANTIEKWIN KELS in de Verenigde Staten heeft Jackson aangeklaagd, omdat die een rekening niet zou hebben betaald. Nog 178.000 dollar zou openstaan. Jackson kocht er in mei twintig voor werpen (waaronder een urn, een klok en een Oostenrijks beeidje) en dat kostte hem ruim 375.000 dollar. Daarvan is volgens de winkel, Kamad Enterprise, nog steeds bijna 180.000 dollar niet betaald. De win kel stapte donderdag naar de rech ter. Jackson staat terecht op verden king van kindermisbruik. Begin no vember meldde zich een nieuw slachtoffer. Deze week klaagde ook een voormalige zakenpartner de pop ster aan, omdat Jackson hem miljoe nen schuldig zou zijn. Voor het eerst sinds 1981 is giste ren BIJ TEXEL een zogeheten GE WONE DOLFIJN gesignaleerd. Dat heeft het Wadden- en Noordzeecen- trum Ecomare op Texel laten weten. De 'gewone dolfijn' is anders dan bijvoorbeeld tuimelaars of witsnuit- dolfijnen en wordt slechts af en toe in Nederlandse wateren gezien. Het dier is inmiddels uitgegroeid tot een attractie voor bezoekers en bewo ners van het eiland. Volgens Ecoma re is het dit jaar ongemeen druk in de Waddenzee wat betreft vissen die daar normaal gesproken maar zel den worden gezien. Zo bleek het Marsdiep tussen Den Helderen Texel in augustus korte tijd het do mein van honderden tuimelaars. Verder spoelden op Vlieland reeds een buitrug en een potvis aan en werden elders twee potvissen van de aanspoeldood gered. Een Duitse teckel, die verlamd is aan zijn achterpoten, heeft gisteren een speciale pas gekregen zodat hij niet meer aan de lijn hoeft te lopen. De hond kreeg de pas, nadat er een golf van verontwaardiging in Duitsland was losgebarsten toen zijn baasje een boete had gekregen, omdat hij de teckel los liet lopen. Het achterlijf van de acht jaar oude Teddy is sinds een gebroken ruggen- wervel verlamd en kan alleen lopen met een speciaal tuigje dat zijn eige- Colin Bowles Godvruchtig: eigenschap van iemand die de bijbel voorleest alsof hij er de auteur van is naar voor hem heeft gemaakt. Teddy en zijn baasje Andreas Bock liepen vrolijk door een stadspark in het kuuroord Bad Homburg toen hij door controleurs beboet werd. Hij had zijn hond niet aangelijnd en dit was in strijd met de stadsregels. Dit vond Bock onterecht. Hij zei dat Teddy niet kon aangelijnd kon wor den uit angst dat de lijn in de rolstoel van Teddy verwikkeld zou raken. De hond zou mogelijk ten val kunnen komen, aldus Bock. Bovendien vormt Teddy geen gevaar voor kleine kinderen of andere honden. „Hij kan ze hooguit doodlikken", aldus de 43- jarige hondenbezitter. De autoriteiten van de stad Bad Homburg besloten Teddy een speci ale gehandicaptenpas te geven na vele protesten. Met de pas kan Teddy vanaf nu vrijuit door de parken lo pen. Zijn baasje moet de pas wel al tijd bij zich hebben als hij weer een ommetje gaat maken met zijn hond. anp-dpa Vijf maanden na zijn overlijden heeft de le gendarische soulzan ger RAY CHARLES een PLATINAPLAAT gescoord met zijn laat ste album Genius Lo ves Company. De plaat ging wereldwijd meer dan vijf miljoen keer over de toonbank, al dus zijn platenmaat schappij vrijdag. De blinde Ray Charles overleed in juni van dit jaar op 73-jarige leef tijd. Daarmee kwam een einde aan een im posante muziekcarriè- re van 53 jaar. Het laatste album van Charles is enige waarvan meer dan een miljoen exemplaren zijn verkocht. Hij werkte bij het maken van de plaat samen met gerenommeerde muzikanten als Van Morrisson, Elton John en Norah Jones. In totaal maakte Charles meer dan 250 platen en won hij 13 Grammy-Awards. Hij wordt gezien als een pionier in de soulmuziek. Foto.- EPA De huwelijksplechtigheid van zangeres Bonnie St. Claire met haar bijna twintig jaar jongere vriend is op 13 december recht streeks te volgen bij SBS6. Het zou volgens de omroep de eerste keer zijn dat het huwelijk van een be kende Nederlander live op tv te zien is. Bonnie (55) en Arne-Jan (36) wor den in de echt verbonden door collega-zangeres Imca Marina in de trouwkapel op diens landgoed in het Friese Midwolda. Imca Ma- rina is sinds november 2002 be noemd als buitengewoon ambte naar van de burgerlijke stand van de gemeente Scheemda en sluit gemiddeld drie huwelijken per week op haar eigen landgoed. De uitzending begint om 19.30 en duurt tot 20.30 uur en laat niet al leen de ceremonie, bijgewoond door vele bekende Nederlanders, zien maar ook het maken van de trouwfoto's. Bonnie St. Clair, die voor de tweede maal trouwt, is vooral bekend van haar liedjes Dokter Bernhard en Bonnie kom je buiten spelen in de jaren zeven tig en tachtig. Haar echtgenoot in spe is begrafenisondernemer, anp Er komt geen vervolg meer op de succesvolle reality-soap The Osbour nes, de serie over het le ven van Ozzy Osbourne en zijn familie. De rock artiest heeft dat bij de uitreiking van de MTV- awards donderdagavond in Rome laten weten. „Voor een aflevering van 25 minuten zijn ze de he le dag aan het filmen. Ik kan geen camera's meer zien", aldus Osbourne. Zijn vrouw Sharon knikte instemmend. Het MTV- programma The Osbour nes heeft drie seizoenen gedraaid. Het enorme succes van de reality-so- ap kreeg wereldwijd na volging, zoals in Neder land rond Patty Brard, Adam Curry en Frans Bauer, anp-rtr Ozzy Osbourne en zijn vrouw Sharon kunnen geen camera's meer zien. Foto: EPA Klaartje en Nicky vertegenwoordi gen Nederland vandaag tijdens het Junior Songfestival in Noorwegen. Ze hebben er zin in: „We laten Ne derland hoger eindigen dan vorig jaar!" Het brengt heel wat verplichtin gen met zich mee als je Nederland mag vertegenwoordigen tijdens het Europese Songfestival voor kinderen. Dat hebben Nicky Bruyn (10) uit Veghel en Klaartje Meulemeesters (9) uit Boekei de afgelopen weken ondervonden. De kranten, het Jeugdjournaal, Fox, de EO en de organiserende Avro: allemaal stonden ze op de stoep bij de twee meiden. „En dan heb ik ook nog tafeltennis-, type-, musical- en pianoles," zegt Nicky. „Ik lig nu elke dag te laat in bed. Maar het is wel allemaal heel leuk." Hoewel Klaartje en Nicky deze week niet naar school hoeven, zal de rust nog niet terugkeren. Dins dag vertrokken ze met hun familie naar het Noorse Lillehammer, waar vanavond het jeugdsongfes- tival wordt gehouden. „Maar het is geen vakantieweek hoor," zegt Klaartje. „Het programma is hele maal vol. We gaan naar een pret park, naar de film, we moeten veel repeteren en natuurlijk ma ken we kennis met de kandidaten van de andere achttien landen." Hoe ze daarmee gaat praten? „Ik wil niet opscheppen, maar Nicky en ik kunnen heel goed Engels." Het is alweer maanden geleden dat de twee hartsvriendinnen zich net als meer dan duizend andere kinderen inschreven voor de voorrondes van het Nederlandse kindersongfestival. Met hun zelf geschreven nummer 'Hij is een kei' schopten ze het tot verbazing van hun familie tot de finale. „Toen ze auditie mochten komen doen bij de Avro, heb ik alles ge filmd," zegt Mais Evers, moeder van Nicky. „Ik dacht: dit maak je maar een keer in je leven mee." Maar Klaartje en Nicky verover den met hun enthousiasme Ne derland. Op 25 september won nen ze voor de ogen van een mil joen televisiekijkers de finale van de Nederlandse voorrondes. Van daag moet Europa eraan geloven, al zijn Nicky en Klaartje voorzich tig met hun voorspelling. „Dat we in Nederland gewonnen hebben Intolerantie. Ik wil er niet overschrijven en u wilt er niet over lezen. Een hele prestatie van ons dat we samen al tot deze regel gevorderd zijn. Het onderwerp is kennelijk sterker dan wijzelf. Zou het er beter voorstaan als we eens openlijk toegeven dat we een intolerant volkje zijn? Toen jaren geleden op de televisie het Onze Va der geparodieerd werd, stak er in Nederland een storm op die pas weken later ging liggen. Niet lang daarna lanceerde Wim Sonneveld zijn fra ter Venantius. Een conference met een paar on schuldige pastoorsmoppen verpakt in een zachte g. Ons halve volk voelde zich 'gekwetst in zijn ge voelens'. Er moest een bisschop aan te pas ko men, Bekkers van Den Bosch meen ik, om de zaak te sussen. Werk eens net als ik een tijd voor de televisie en je hebt alle zaken waarin een mens zich gekwetst kan voelen - 'en niet alleen ik maar velen met mij'- langs zien komen. Er mag niet met taarten gesmeten worden in een slap stickscène, er mag geen alcohol gedronken wor den in een caféscène. Er mag niet gerookt wor den. Er mag geen gossiem ijne gezegd worden of Jesusmina. Je gekwetst voelen is al jaren onze nationale sport. De Bond tegen het vloeken heeft zelfs voorgedrukte kaartjes om het de klagers makkelijk te maken. Ondergetekende Zus en Zo voelt zich gekwetst wegens het gebruik van de uitdrukking 'God nog aan toe' in uw uitzending d.d. toen en toen. We hebben bij Klokhuis kaart jes gekregen van kinderen nauwelijks tien jaar oud die zich voorgedrukt gekwetst voelden. Hoe kun je een tolerante samenleving kweken als je kinderen leert zich schriftelijk te beklagen bij ie- err i-h ïgin van ure: rdin 'gff ze\ 'ani vorv woi de ti ilis OUS' >rge Een groep Nederlandse ondernemers wil Broek in Waterland, met zijn karakteristieke Zaanse houten huisjes, nabouwen in de bui van New York. De financiers komen in droi men af op het voorgespiegelde jaarlijkse rei Hli dement van 21,3 procent. Volgens projecten aa) wikkelaar Hans Pérukel zijn de 57 participa W tiebewijzen van elk 65.000 dollar 'op drie n: uitverkocht'. Daarmee kan volgens hem de bouw in het voorjaar van 2005 van start gaa The Waterlands cv, zoals de financiering-® structie rondom het project is gedoopt, 25 huizen in Broek-in-Waterlandse stijl ten noorden van New York. Dat is het gebied v de eerste Hollandse kolonisten in de 17de ng] eeuw neerstreken. Nog steeds wonen er vei mensen die hun Hollandse cultuur koesten e m£ „De woningen worden geen exacte kopie het Nederlandse dorp. Wij willen geen Disney-effect. Wel houden we de Zaanse bouwstijl precies aan, met de houten gevel het balkenwerk binnen en de klassieke ge schilderde illustraties op de muren." De projectontwikkelaar mikt bij de verkoop op rijkere Newyorkers, die op stand willen wonen in de lichtglooiende Hudsonvallei. vergt Amerikaanse maatvoering: de huizen [Dl worden met 600 vierkante meter zo'n zes keer zo groot als de originele. „En de zal onder de houten vloer worden wegge werkt." gpd -De vem in ci ff an dene etr; zatei doo betr wai er bi der woordje dat hen of hun ouders niet bevalt? En als je er betaalde krachten op na houdt om die ellende aan de gang te houden. Er zit al jaren onderhuids zoveel onverdraagzaamheid in ons dat iedere extreem rechtse politicus die een beetje salonfahig is -kaal hoofd of vreemd haar strekt tot aanbeveling- met iïc weet niet hoeveel ze tels weg kan lopen. Laten we ophouden te denken dat we in een tolerant land wonen. Jj Het is domweg niet zo. Kortgeleden pleitte minister Donner ervoor om godslastering stren ger aan te pakken. Gaat niet door gelukkig. An ders hadden diezelfde kinderen hun voorge drukte kaartjes rechtstreeks naar Justitie kun nen sturen. Ik voel me kloten. Gossiemijne nog aan toe. Avro-presentatrice Angela Groothuizen omarmt 'haar meiden' in hun hotel te Lillehammer. Klaartjes moeder Marjan kijkt lachend toe. Inzet: meiden nemen voor hun vertrek naar Noorwegen afscheid van hun vriendinnen. Foto's: GPD wil niet zeggen dat we Europees ook zomaar even de beste zijn," relativeert Klaartje. De voortekenen zijn wel goed, denkt Nicky. „We moeten als der de optreden. De derde won vorig jaar ook." Klaartje: „We eindigen in elk geval hoger dan de Neder landse deelnemer van vorig jaar, Roel. Die werd voorlaatste. En zijn liedje was veel minder leuk dan dat van ons". Beide meiden worden in Noorwe gen op de voet gevolgd door hun familie en de pers. „Keileuk," zegt Klaartjes moeder Marjan. En die van Nicky: „Het is toch geweldig wat we dankzij onze dochters al lemaal meemaken! Vooral omdat ze nooit de intentie gehad hebben om te winnen, dat hebben ze echt nooit gezegd. Ze hebben gewoon een leuk liedje gemaakt waarmee ze steeds verder zijn gekomen. Heel onwezenlijk eigenlijk. Maar we zijn supertrots op onze kinde ren". In 'Hij is een kei' zingen Nicky en Klaartje over hun fictieve klasge noot Bas, op wie ze een beetje verliefd worden. Echte klasgeno ten van het duo kunnen van avond met hun ouders terecht in La Compagnie in Boekei, waar de schoolleiding van de Uilenspiegel zorgt voor een groot scherm. De meisjes kennen ook al de keer zijde van beroemd zijn. „Een paar kinderen waren jaloers", aldus Klaartje. „Een vriendin van ons, we noemen haar naam niet hoor, was eerst altijd het hoogtepunt", legt Nicky uit. Klaartje vult haar aan: „Toen waren wij dat ineens. Ze deed wel aardig, maar achter onze rug om kletste ze over ons". Geoefend hebben de twee de laat ste tijd niet meer. „Nee joh, dat nummer zit er nu zo in, het moet zaterdagavond gewoon in een keer goed gaan. Bang dat hun dochters de mist ingaan, zijn de moeders niet. „De grote kracht van Klaartje en Nicky is dat ze niet zenuwachtig zijn. Ze staanfcs ee het moet. En dat is gewelf Mochten Nicky en Klaartjf avond met hun zangkunsl enthousiasme ook de resti n ropa overtuigen, is het de het ooit nog rustig wordt i twee. „We kunnen niet zo goed zingen, dat moet je woon durven zeggen. Maa r winnen en we krijgen een| contract, dan gaan we nat wel verder met muziek," Klaartje. Maar als het niet >t len ze ook wel actrice of pi rs trice worden, anp-gpd U tad je erlai 1(f\von N. st n ooid gerv wah jng de j iiflan i, di be er >nd( oliti met ina tens iem mal

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2