Is tender wurgcontract? F MEDIA Boerendochter helpt boerenzoon aan vrouw Anjers, rokken, parels en stola's 'I; |euwe Omroep en op radio en tv Tv-kabinet in week gevormd ■markt China open >r buitenlands geld 'hi ÈÊki .r- Twee pagina's voor zeventien woorden leejays in voor Darfur Drie deejays van liten zich aan het einde jaar vijf dagen op in een studio op locatie. Giel Claudia de Breij en van der Goes verzorgen :n lang, 24 uur per dag o-uitzendingen van listeraars kunnen tij- ze 3FM Serious Request •den voor plaatjes en De opbrengst gaat n noodhospitaal van het uis in Darftir in Sudan, mogen de studio niet im te voelen hoe honger en ze vijf dagen niet. De van 20 tot en 24 decem- le radio te horen, en via is te volgen op 3FM.nl. f| iradio weg Otterdam Stads Radio Rot- verdwijnt per 1 januari »f uit de ether. De zend- itigde Stichting Lokale Rotterdam (SLOR) liet weten geen moge- meer te zien voor een ie van de zender, nu de [delingen met Radio id op niets zijn uitgelo- in de Meent, bestuurs- irvan de SLOR: „De ids Radio en de redac- jn niet terug, maar we jop zoek naar een part- in regionaal program- ZATERDAG 20 NOVEMBER 2004 zeist/anp - Het Tenderdocument van de Eredivisie CV heeft vrij dag beroering veroorzaakt in voetbal- en medialand. Ook de politiek roerde zich. Komt de persvrijheid wellicht in het ge drang door de veelheid aan eisen en voorwaarden die de ECV stelt aan haar toekomstige tv- en ra diopartners? Fans die niet genoeg van voet bal kunnen krijgen, komen in het nieuwe seizoen op de tele visie in elk geval goed aan hun trekken. In principe kan bijna van elke wedstrijd een volledig (live) tv-verslag worden beke ken, op welke zender dan ook. In het nieuwe seizoen beginnen duels niet alleen om 12.30 uur en 14.30 uur maar ook om 16.30 uur. De regionale omroe pen zijn volgend seizoen ook weer welkom in de eredivisie. Chris Woerts, commercieel di recteur van EC, sprak gisteren van een „uniek" project. Hij wilde niets van een dictaat of een wurgcontract weten. Feit is echter wel dat de bieders op een of meer van de zes beschik bare pakketten zich aan strikte afspraken, voorwaarden en in structies moeten houden ten aanzien van uitzendschema's, inhoud en vorm van de pro gramma's en de productietech nieken. „Ik moet lachen om deze kri tiek", gaf Woerts te kennen. „Je moet eens kijken naar de Champions League, of naar het wereldkampioenschap of Euro pees kampioenschap. Daar ge beuren die dingen die wij ook willen al jaren. Daar hoor je nooit iemand over. Feitelijk wij ken onze voorwaarden aan on ze tv-partners amper af van de huidige situatie in Nederland. Het enige verschil is dat het nu door ons transparant is ge maakt." Woerts wilde niets zeggen over het totaalbedrag dat de ECV voor alle uitzendrechten hoopt te ontvangen. Dit jaar schom melen deze inkomsten nog rond 40 miljoen euro. De ECV zou rekening houden met mini maal 70 miljoen euro per jaar. De ECV beoordeelt haar moge lijke toekomstige televisie- en radiopartners op vijf criteria. Het belangrijkste criterium is ongetwijfeld de financiële waarde van het bod. Daarna kijkt de ECV naar de commerci ële zendtijd die de kandidaat partner rondom het gewenste pakket aanbiedt aan de ECV, naar de kwaliteit en het bereik van de zendgemachtigde, naar de vorm en de inhoud van het bedoelde programma (format) en naar de voorgestelde wijze van productie. De ECV mikt ook op een eigen productiemaatschappij voor het kant-en-klaar afleveren van beeldmateriaal van alle wed strijden in de eredivisie aan de zendgemachtigden. Al met in gang van het komende seizoen zou het nieuwe bedrijf opera tioneel kunnen zijn. De ECV benadrukte ook bij een produc tie in eigen beheer niet te zullen tomen aan de journalistieke vrijheid. Tweede-Kamerlid Ats- ma van het CDA en zijn collega Van Dam van de PvdA willen dat het Commissariaat voor de Media niet achteraf, maar voor af gaat kijken naar de manier waarop de ECV de uitzendrech ten voor voetbalduels wil ver delen. Ze vrezen voor 'Italiaan se toestanden' waarin media niet zelf meer mogen bepalen wat ze uitzenden. 'Radioprogramma Langs de Lijn gaat nooit verloren' Ook zonder voetbal kan het populaire NOS-radiopro- gramma 'Langs de lijn' best overleven. Dat is de stellige overtuiging van sportchef Ferry de Groot en diens gro te kring van medewerkers na de publicatie van het tender document over de uitzend rechten van de eredivisie. Daarin worden ook voor de eerste keer de radiorechten van het betaalde voetbal apart geveild. „De sfeer op onze redactie is nog steeds buitengewoon goed", zei De Groot. „Radio Olympia was afgelopen zomer het best be luisterde programma op Ra dio 1. Het bekendste sport programma is Radio Tour de France. Volgens mij komt daarin weinig voetbal voor. Wees niet bang, Langs de Lijn gaat nooit verloren." De Groot wilde niet ingaan op de voorwaardenlijst van de ECV. door Monique Brandt Hilversum - „Een mega-operatie." Zo noemen eindredacteur Hans Emans en coördinator Roek Lips van de NCRV het op het laatste mo ment ingelaste programma Het Nationale Kabi net, dat vanavond op de buis wordt gebracht. Negen prominente Nederlanders, onder wie Hans Dijkstal, Max van der Stoel, Rein Jan Hoekstra, Jan Terlouw, Jeltje van Nieuwenho- ven, Roelf de Boer, Eimert van Middelkoop en Sadik Harchaoui (directeur van Forum), krijgen opdracht oplossingen te vinden voor de maat schappelijke impasse. Met Pieter Winsemius als kersverse 'premier' vormen ze voor dit tv-project een nieuw kabi net, dat voor de camera's vergadert over de 'stand van het land'. Het is de bedoeling dat dit schaduwkabinet aan het einde van de uitzen ding een concreet plan presenteert. Het pro gramma, waarvoor dinsdag pas het licht op groen ging, wordt gepresenteerd door Philip Freriks. De avondvullende live-uitzending is binnen ruim een week tot stand gebracht op initiatief van de gezamenlijke omroepen van Nederland 1. Lips: „Binnen de omroep is veel discussie over de maatschappelijke gebeurte nissen. Watje sinds de moord op Theo van Gogh zag, is dat er veel over de situatie werd ge praat, maar dat beperkte zich tot het spuien van meningen. Wij vroegen ons af: zou je een pro gramma kunnen maken dat minder vrijblijvend is? Met de eis om aan het einde van de uitzen ding met een manifest te komen, haal je die vrijblijvendheid er af." Lips overlegde met netcoördinator Ton van Dijk en belde vervolgens meteen een rondje met alle omroepbazen. „We kregen mandaat van ieder een." Vervolgens werd Hans Emans benaderd. Hij maakte eerder Crisis, waarin gezagsdragers een fictieve noodsituatie in het land moeten op lossen. Emans: „De vraag was natuurlijk of je met zo'n programma niet als mosterd na de maaltijd komt. Er is al zoveel gezegd. Maar Het Nationale Kabinet heeft wel degelijk een meer waarde omdat we de kabinetsleden opdracht geven concrete oplossingen aan te dragen. Het kabinetsberaad, dat op een - vanwege de veiligheid - geheim te houden plek in Den Haag plaatsheeft, wordt vanaf drie locaties in het land gevolgd door diverse allochtone en autochtone bevolkingsgroepen. De vergadering wordt ver der kritisch bekeken door een joumalistenpan- el. Voorafgaand aan het programma wordt een enquête gepubliceerd over de stemming onder de Nederlandse bevolking. Tijdens de uitzen ding wordt met nieuwe steekproeven bekeken of de mening van de bevolking door het optre den van het Nationale Kabinet is veranderd. Premier Winsemius legt een verklaring af met concrete voorstellen om van Nederland weer een tolerant land te maken. Emans: „het aardi ge is dat de mensen kunnen zien hoe besluiten tot stand komen. Dan zien ze ook dat de huidi ge situatie in de samenleving iets gecompliceer de ligt dan vaak aan de borreltafel wordt voor gesteld." Het Nationale Kabinet, vanavond 21.00 uur, Ne derland 1 |im/mediaredactie - De Omroep (DNO) en logen vanaf 1 september Ikelijks elk twee uur te- ftn negen uur radio uit- lin het publieke bestel, jft staatssecretaris Medy I Laan van Cultuur en Jgisteren besloten. De (en krijgen lk ongeveer Ten euro per jaar. •secretaris verwacht ogramma's van DNO Br de filosofie van 'prak- alisme' zullen onder- l MAX zal de ouderen Bieuwe manier benade- ïroepen krijgen drie I tijd zich te bewijzen, de huidige wet moeten e periode hun ledental |te vijzelen tot 150.000, daarna opnieuw een erkenning krijgen. Maar Van der Laan is van plan komende zomer de wet te veranderen. „Het is waarschijnlijk dat het omroepbestel dan wijzigt. Hoe, daar overleggen we nu over binnen het kabinet. Ik heb daarover met MAX en DNO ge sproken en zij willen graag on der de huidige regels aan de slag met de wetenschap dat die regels veranderen." MAX denkt aan het realitypro- gramma Super Senioren Show, waarbij een aantal artistieke zestig-plussers samen in een huis woont. Zij moeten, met hulp van acteurs, zangers, dan sers en filmers een show in el kaar draaien. De Nieuwe Om- roep-programma's richten zich op de derde wereld en zullen 'een bijdrage leveren aan een betere wereld'. Buitenlandse me en mogen binnenkort nemen in Chinese laatschappijen voor a film. Ze krijgen toegang tot de Chine- iiemarkt, die qua kij- de grootste ter we- Verscheidene buiten- nediaconcems hebben illing getoond. /il De Chinese autoriteiten kwa men donderdag naar buiten met het besluit, dat op 28 no vember van kracht wordt. Er gelden wel enkele beperkingen. De buitenlandse bedrijven mo gen niet meer dan 49 procent van de aandelen bezitten. Dat betekent dat de Chinezen het laatste woord houden. 300 Mil joen huishoudens hebben tv. Hilversum - 'Melkveehouder die van het buitenleven houdt en er graag in werkt. Trekkers en machines is een van mijn hobby's. Welke leuke sponta ne gezellige meid wil dit met mij de len?' 'Misschien ben jij wel mijn prins op een rood of zwartbonte koe? Ofte wel, ik zoek een leuke, lieve boeren jongen die net als ik gek is van vee. De datingsite Farmdate.nl, bedoeld om agrarisch Nederland aan de man of de vrouw te helpen, wemelt van op roepen van vrijgezelle boeren en zoe kende vrouwen met boerinnenbloed. „Singles heb je ook in de stad. Maar hardwerkende boeren komen de vrouw van hun leven nóg moeilijker tegen. Het is meestal moeilijk om een avondje naar de kroeg te plannen, en een paar weken met vrienden kampe ren is er al helemaal niet bij. Het is voor iemand die op kantoor werkt veel makkelijker om sociale contacten op te doen", zegt Yvon Jaspers. De presentatrice is komend weekeinde voor het eerst in actie voor de datings- how Boer zoekt vrouw, die eerder in Engeland en België hoge kijkcijfers haalde. In aflevering 1 worden tien boeren voorgesteld aan de hand van tv-portretten. Geïnteresseerde vrou wen kunnen hen vervolgens een brief schrijven of via de website boerzoekt- vrouw.kro.nl reageren, waarna de vijf boeren met de meeste reacties door gaan naar de volgende ronde. Het verloop van die -mogelijk - amou reuze verwikkelingen kunnen we ove rigens pas in februari volgen, wanneer de eigenlijke reeks begint. Jaspers: „We wilden de opnamen af hebben vóór de uitzending van de serie, daar om zit er zoveel tijd tussen. Anders krijg je de situatie dat een boer een winkel of een café in stapt en meteen bestookt wordt met goed bedoelde ad Yvon Jaspers: „Ik ben erg plattelands. Als ik aan mijn jeugd terugdenk, zie ik een grote boerderij met koeien." Foto: GPD/KRO viezen: 'Ik zou die blonde nemen!', dat soort opmerkingen. We willen het zo puur mogelijk houden." De komende weken selecteren de vijf uitgekozen boeren elk tien potentiële partners. Na een rondje eigentijds speeddating blijven er voor elke boer drie vrouwen over die een paar dagen komen meedraaien op de boerderij. De uitverkorene mag uiteindelijk een paar dagen met haar boer mee voor een korte vakantietrip. Om in de stemming te komen én voor het maken van de portretjes, heeft Jas pers de afgelopen weken volop meege werkt op de boerenbedrijven. „Ik ben echt van de ene kant van Nederland naar de andere gecrosst. Dan moest ik om zes uur op om vanuit Amsterdam op tijd in Zeeland te zijn om de koeien te melken. Het was zwaar, maar enorm leuk om te doen. De hele dag buiten spelen, eigenlijk is er niks leu kers. En het is heel vertrouwd." Jaspers is immers zelf van boerenaf komst. Haar opa had in het Brabantse Boxtel een grote boerderij, die later door de broers van haar moeder werd overgenomen. Nu wordt het bedrijf, inmiddels verhuisd naar Groningen, door haar neven gerund. „Ik ben heel erg plattelands. Als ik aan mijn jeugd terugdenk, zie ik een grote boerderij met koeien en een heel groot bos er achter. De hele zomer buiten spelen, met mijn opa en oma en mijn ooms aan de boerenkeukentafel, waar verha len werden verteld over het boerenle ven. Ik voel me dus wel erg op mijn plaats in dit programma. Zo'n tachtig boeren meldden zich aan. De redactie selecteerde een zo divers mogelijk tiental. Van de varkenshou der tot een biologisch-dynamische boer. van échte boerenzonen tot hoog opgeleiden die pas later voor het boe renleven kozen. Jaspers: „Het zijn echt tien individuen van verschillende leef tijd, met heel verschillend verhalen. Sommigen hebben nog nooit een vriendin gehad, bij de één wonen de ouders op het erf en zijn ook nog part ners in de maatschap, de ander heeft er nog een aannemersbedrijfje bij." De serie geeft - en volgens Jaspers is dat ook uitdrukkelijk de bedoeling - een realistisch beeld van de heden daagse agrariër. Want bij het woord boer denken veel mensen nog aan een in een smoezelige overall gehulde hork op klompen. Jaspers: „De boeren van tegenwoordig, en dat heb ik met mijn eigen ogen kunnen zien, zijn echte managers die veel moeten investeren en dus enorme risico's moeten ne men. Om zo'n baan vol te houden moet je echt karakter hebben. Het grappige is trouwens dat de meeste deelnemers geen 'vrouw met tractor' zoeken, maar echt gaan voor de liefde. Een vrouw met een eigen loopbaan, daar hebben ze niks op tegen, al moet ze natuurlijk niet bang zijn voor vieze handen." Monique Brandt Boer zoekt vrouw, zondag, Nederland 1,20.55 uur De bepoederde werkelijkheid van het nieuwe blad La Vie en Rose BIJ DE KAPPER nique Brandt m - Rozen, anjers, rok- iden, parels, corsages, t extravagantie is weer I terug. In het mode aar ook in de reeds tijdschriftenschap- fie en Rose, bedacht en in dezelfde voormalige in Naarden-VeSting het blad Linda is ont- de papieren reactie op ndaags realisme, aldus laakster Rozemarijn de net Jildou van der Bijl we Revu) is ze hoofd- r van een blad waarvan ragina's op het eerste oen denken aan het Avenue: arty, veel ex- te mode, lange verha- terviews, veel aandacht latuur, kunst en film. liikelijke pijlers onder idaagse glossy - eten, i, werk, wonen- ontbre- een voor adverteer- emde brochure van hangt wél een grote de luxueus uitgevoerde tan steekwoorden die ran het blad moeten 'n: rozen, Jane Eyre, re, de melancholieke in Translation. Sensu- rtriek, kunstzinnig, chrift als boudoir.' 3e Witte moet je La Vie den als een tijdelijke t de werkelijkheid. „De nd, zoals die op tv -US.( de je ook in films, in ten en in de fotografie: >cumentaire - achtige puur, écht. Ik denk dat t veel behoefte is aan ïderen van diezelfde lieid. Om even te in iets dat niets met ealiteit van alledag te maken heeft. Het vergulden, het versieren als reactie op het feit dat deze wereld niet zo mooi is als we graag zouden willen." Waar de vroegere buurman van haar uitgeverij Mood for Maga zine, meubelontwerper Jan des Bouvrie, ooit het minimalisme predikte, gaat De Witte juist voor maximalisme. „La Vie en Rose is dik, is veel van alles: niet bescheiden, wellustig, niet iets voor elke dag. Die vergelijking met Avenue is overigens be paald geen belediging. In Ave nue waren mode en literatuur heel belangrijk, maai' ook eten en reizen. Wij hebben gekozen voor een duidelijke afbakening. Er zijn al zoveel bladen, dus je zult je als nieuweling duidelijk moeten profileren." Inderdaad, er zijn al zoveel bla den. Met name in de sector van het de wat luxere vrouwenbla den lijkt er sprake van een ware hausse. Is dat nou nodig, al die tijdschriften? Ja, zegt De Wtte. Volgens de uitgeefster, samen met Linda de Mol ook hoofdre dacteur van Linda., is de doel groep boven de 30 jaar de afge lopen jaren juist slécht be diend. „Er is inderdaad heel veel voor jonge vrouwen: Cos mo, Starstyle, Elle Girl, Celebri ty, Cosmo girl. De doelgroep daarboven, zeg maar de Sex and the City-doelgroep, heeft nu Linda, en Marie-Claire. Red is weer voor de vrouwen van veertig jaar en ouder, dat is weer hele andere lezeres dan die van Linda.. Zo pakken we ieder ons eigen segment." Volgens De Witte wordt aan een televisiemaker nooit ge vraagd waarom er weer een nieuw tv-programma komt, ter wijl bladenmakers zich steeds moeten verantwoorden voor een nieuwe uitgave. „Terwijl het eenzelfde natuurlijk proces is: er komen nieuwe bladen bij en er verdwijnen er weer. Zo was er dus geen écht mode blad. Al die glossy's behandelen ook andere onderwerpen. Daarom hebben we strikt geko zen voor mode en schoonheid naast literatuur. We hangen het blad niet op aan een bepaalde doelgroep. Ja, die vrouwen van 18 tot 88. Iedereen die van mooie kleren en goede verhalen houdt, is doelgroep." In het eerste nummer vinden we het eerste hoofdstuk van het nieuwste boek van Renate Dor- restein, gedichten, Joost Zwa german interviewt Sylvia Kristel over Lust en Liefde, Jaap Schol ten schreef een erotische fanta sie. De Witte: „Niet alleen maar Proust of Flaubert dus, niet eli tair of afstandelijk. Juist niet." La Vie en Rose is deze week ge lanceerd en kost 7,95 euro k heb voorlopig niets te melden, dus ik geef geen interviews. Bovendien ben ik nu een avondje uit.' Weekend was naar de première van de tweede Bridget Jones film in het Amsterdamse Tu- schinski. En dan moet je toch terug kunnen komen met een twee pagina's groot verhaal over VIOLA HOLT, meenden ze. Mis. Want HOLT had niets meer te melden dan boven staande zeventien woorden. En dus kan Weekend in die twee pagina's weinig meer doen dan deze afdrukken en vervolgens gaan speculeren hoe slecht het met haai' gaat. Dus zeggen ze maar dat HOLT een programma zou doen bij SBS getiteld Op de Koffie. En daar van komt ze nu op de koffie omdat de financiering niet rond zou zijn. Ook meldt Weekend dat HOLT dezelfde bacterie in haar been zou hebben gehad als Balkenende in z'n voet. En fin, speculaties dus. En die zijn altijd welkom in Sinterklaastijd. Zowel Privé als Weekend ko men deze week met twee pagi na's waarop sterren zonder ma- ke-up zijn afgebeeld. Weekend heeft er vijftien te pakken en Privé komt er met dertien. En zo zien we wat er overblijft als PAMELA ANDERSON, GEOR- GINA VERBAAN, ANGELA SCHIJF, PATTY BRARD, WEN DY VAN DIJK en LINDA DE MOL zich niet opmaken. Wie het complete overzicht wil, zal beide bladen moeten inzien. In vergelijkend opzicht kunnen we stellen dat Weekend de nog al dik geworden make-up-loze Barbra Streisand weliswaar pijnlijk mist, maar dat ze weer wel CHAZIA MOURALI kunnen tonen. Make-up had de zwake Viola Holt: zeventien woorden. Foto: Henk Bouwman schakel niet op, maar haar gebit had ze wel in. Wat een hoeveel heid tanden! Story toont CONNIE BREUK HOVEN zonder make-up. Of misschien had ze zich wel op gemaakt, maar zie je er gewoon niets van. De voormalige vedet te is namelijk geheel ingepakt in een trainingspak, met capu chon, ferme pet en enorme zonnebril. Dat het inderdaad BREUKHOVEN is, kan worden afgeleid uit het feit dat HANS BREUKHOVEN ernaast loopt. SUHA ARAFAT, de weduwe van de Palestijnse leider erft 250 miljoen dollar, heeft Weekend uitgerekend. Ze kan dus nog even doorgaan met het luxe le ventje dat ze al jaren in Parijs leidt. Privé denkt dat het om meer geld gaat. Daar wordt ge sproken van de ARAFAT-miljar den. Ook zo benieuwd hoe de show- bizwereld op de brute moord op THEO VAN GOGH reageert? Story presenteert reacties van landgenoten als: GERARD JO LING. EMILE RATELBAND. REINOUT OERLEMANS en PATTY BRARD. Vooral laatstge noemde had een opzienbarend reactie. 'PATTY werd er niet blij van'. Vreemd genoeg heeft Sto ry CAROLINE TENSEN niet op deze pagina's laten figureren. Was ze wellicht niet te berei ken? Zeker weer de kinderen naar school aan het brengen. De verder volkomen vergeten TROS-omroepster ELLEN BRUSSE heeft een heus bloed stollend avontuur beleefd, zo lezen we in Privé. Toen de aan nemer die haar Franse optrekje aan het verbouwen was, niet meer kwam opdagen, is ze gaan bellen waar hij bleef. Die aardi ge man, met wie ze zo gezellig had koffie zitten drinken zat in de gevangenis, zo bleek. Ver oordeeld wegens moord. Nu we het toch over aannemers en moord hebben, Privé weet waarom HERMAN FINKERS in een aflevering van Baantjer niet voor lijk speelde, maar voor een verdachte aannemer uit Weer- selo. Hij kon nog niet dood, vol gens Privé, want volgend jaar zal de Twentse voormalige ca baretier in een andere Baantjer- aflevering te zien zijn. Dat wordt hij wel vermoord. Twee maal sterven in hetzelfde pro gramma is natuurlijk een beetje veel van goede. Niet dood, maar wel gewond. Dat overkwam MIKE VAN BAR- NEVELD, de 15-jarige zoon van RAYMOND VAN BARNEVELD. De zoon van de dikke darter speelde een partijtje pijltjes gooien met twee vriendjes. Een dart ketste vanaf het bord recht in het oog van de dartzoon. Pri vé sluit niet uit dat het ongeluk leidt tot blijvende blindheid. Het blad signaleert ook een ca baretoorlog. 'KARIN<*.OEMEN jat al mijn grappen' roept een woedende TINEKE SCHOUTEN al op de omslag. Het mag dan tussen aanhalingstekens staan, een citaat is het niet. In het stuk zelf, zegt Tineke dat ze woe dend een groot woord vindt. 'Ik was verrast', zegt ze. Dat is in derdaad een kleiner woord. En nu gaat TINEKE SCHOUTEN in haar programma KARIN BLOE MEN weer nadoen. En dan zal later blijken dat BLOEMEN 'na doen' misschien wel weer een groot woord vindt. Zo kan zo'n oorlog nog een hele tijd duren. Zowel Deze Week als Party ko men met het gerucht dat KIM KÖTTER de nieuwe vlam van XANDER DE BUISONJÉ zou zijn. Beide bladen hebben geen foto van de voormalige Miss Universe kunnen vinden. Ton Ouwehand

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29