alf miljoen uurders uurder uit Het Leidsch Dagblad komt in de bus Cliteur zegt rede multiculturele samenleving af ulANieuwe Vacatures VAN ROY C.S. Hoofddorp lekker wonen Bemhard: 'Aantijgingen Smalhout misplaatst' Hoofddorp cultuur van OERLE hammed B. mag weer ;!™}nt lezen en tv kijken ideninkomens de klos' zaterdag 20 november 2004 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071) 5122362 hoofddorp - Bij Claus Partyhouse in Hoofddorp worden dezer dagen de wereldkampioenschappen bowling voor landenteams gehouden. Nederland doet het verrassend goed. De mannen staan op een tweede plaats achter de Verenigde Staten. Het vrouwenteam deelt de vierde plaats met Zweden. De kampioenschappen duren tot en met 25 novem ber. Foto: ANP (advertentie) (advertentie) www.woneninhoofddorp.nl en vraag het gratis magazine op! OPEN DAG 27 NOVEMBER HEAO BACHELOROPLEIDINGEN ONTDEK HET NIEUWE STUDEREN KIJK VOOR MEER INFORMATIE OP WWW.HESAMSTERDAM.NL HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM den haag/gpd - Prins Bemhard heeft verbaasd gereageerd op de aantijgingen van prof B. Smalhout, die beweert dat de prins in 1994 het slachtoffer is geweest van een medische mis ser in het Utrechts Medisch Centrum. Volgens Smalhout heeft het be handelend team destijds een grove fout gemaakt. Door nala tigheid van de artsen heeft prins Bemhard maagzuur in zijn longen gekregen, waardoor hij niet meer kon ademen en blijvende schade opliep, zegt Smalhout. Prins Bemhard laat via de Rijks voorlichtingsdienst weten dat hij de reactie van Smalhout 'on begrijpelijk en volstrekt mis plaatst vindt'. „Ik ken Smalhout als een uitstekend anesthesist, maar wat hij nu zegt is klein geestig", aldus de prins. Prof. Smalhout zal vanavond in het televisieprogramma 'Blauw Bloed' toelichten waarom er geheel afgelast Zeist - De amateurvoetballers komen vandaag in competitie verband niet in actie. De KNVB heeft in verband met de slechte gesteldheid van de velden in al le zes districten de wedstrijden afgelast. Bovendien liggen ook de landelijke competities stil, zodat er niet wordt gespeeld in de drie hoofdklassen. (advertenties) Hoogleraar zwijgt zolang overheid veiligheid burgers niet garandeert door Marijn Kramp leiden - De Leidse hoogleraar Paul Cliteur heeft zijn rede over de multiculturele samenleving ter ere van de Cleveringa-week afgezegd. De rechtsfilosoof zou volgende week in Zutphen over het thema spreken, maar zegde af vanwege de moord op Theo van Gogh. Hij doet, zo laat hij weten, pas weer mee aan het minderhedendebat als de Ne derlandse overheid de veilig heid van haar burgers kan ga randeren. Op de vraag of er directe be dreigingen aan zijn adres zijn geuit, gaat Cliteur niet in. „Ie dereen kan lering trekken uit de verklaring die op Van Goghs li chaam is gestoken. Daaruit is gemakkelijk op te maken welk risico men loopt. Ik vind het verstandig om het onderwerp van de multiculturele samenle ving te laten rusten." Cliteur zou volgende week vrij dag in Zutphen spreken over 'De neutrale staat en de multi culturele samenleving' - het on derwerp van zijn oratie. De le zing maakt deel uit van een reeks lezingen in Nederland en daarbuiten, die ter ere van de Leidse hoogleraar Cleveringa worden uitgesproken. Cleveringa hield op 26 novem ber 1940 een vlammend betoog tegen het ontslag van zijn jood se collega Meijers aan de Rijks universiteit. Zijn rede leidde tot een studentenstaking en uitein delijk tot de sluiting van de Leidse universiteit. Cliteur vindt het extra wrang dat hij een lezing afzegt ter ere van een man die juist geen blad voor de mond nam. „Ik vind het beter niets te zeggen dan dat je enorm op je woorden moet letten om een bepaalde boodschap over te brengen." Want dat je op je woorden moet letten, is voor Cliteur overduidelijk. „Dat vind ik niet alleen, dat wordt mij ook aan geraden door collega's. De Ne derlandse overheid heeft de veiligheidssituatie niet in de (advertentie) www.woneninhoofddorp.nl en vraag het gratis magazine op! volgens hem sprake is van een medische blunder. Volgens Smalhout is er na de operatie aan de dikke darm verzuimd het maagzuur van de prins weg te pompen. „De prins weigerde dat en dokters durfden daar niet tegen in te gaan. Die had den moeten zeggen: hoor eens koninklijke hoogheid, dat moet." SCHOON' MAAK WFR KEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 hand. Dan moet je je afvragen hoe heldhaftig je wilt zijn. Ik niet zo." Cliteur vindt dat met betrekking tot de veiligheidssituatie 'onwil en domheid' overheersen in Den Haag. „Nog steeds is er niets geregeld voor niet-politici. Zij komen niet in aanmerking voor beveiliging. Ze zijn in geval van dreiging aangewezen op de lokale politiekorpsen en hoe die handelen is heel verschillend in Nederland." Cliteur zegt zeer teleurgesteld te zijn in de Nederlandse over heid. „Ze moet zich opnieuw bezinnen op haar belangrijkste taak: de veiligheid van haar burgers garanderen." Cliteur mengt zich pas weer in het minderhedendebat als dat laat ste goed is geregeld. „Ik voel me nu ook niet uitgenodigd tot een debat. Uit Donners uitspraak over harder optreden tegen godslastering blijkt toch duide lijk dat het kabinet het vooral lastig vindt als je bepaalde uit spraken doet." *- 1 vandaag in onze vacaturekrant De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9 5 Y 1 SI Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 1 Leidsch Dagblad voor maar €9,75. Dat is nog geen j €0,41 per dag! 1 Postcode/Plaats I Geboortedatum: I e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar J Leidsch Dagblad. Antw nr 127, 1800 VB Alkmaar, J Gratis tel 0800 - 171 1 E-mail: lezersservice@hdc nl of surf naar www.leidschdagblad.nl J Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in I de colofon van de krant vindt u nadere informatie I Mijn wereld, mijn krant. 1 Leidsch Dagblad 1, BI iyss air, lart] ma/anp - Mohammed noordenaar van Theo j h, mag weer de krant id'us 1 televisie kijken. Dat ik voor zes medever- die na de moord in onderzoek zijn opge- heeft de raadkamer rechtbank in Amster- eravond bepaald, lordvoerster van aldus c in I verleende toegang tot eeft wel een beperking: chten, die zich allen in ;e hechtenis bevinden, Heen naar de zenders ld 1, 2 en 3 kijken. Wat j0 e geschreven pers zijn Vezen op Nederlandse en tijdschriften, aldus ling van de raadkamer, gebreidelde kennisna- r" kranten en tv-pro- s achtte de raadkamer intwoord. Dat brengt met zich mee voor het welke niet zijn te De verdachten mo- ïgo. fo, gen geen radio beluisteren. On duidelijk is of ze kennis mogen nemen van oude kranten en tijdschriften. Eerder op de dag had de rech ter-commissaris beslist dat B. en de overige verdachten toe gang mochten hebben tot alle in het huis van bewaring be schikbare media. Het Openbaar Ministerie (OM) tekende tegen die beslissing een zogeheten spoedappèl aan bij de raadka mer. De verdachten zitten sinds hun arrestatie in zogeheten beper kingen. Dit betekent dat zij geen contact mogen hebben met de buitenwereld, behalve met hun advocaat. De raadslie den mogen op hun beurt niet met de buitenwereld commu niceren over de zaak. Die be perking blijft vooralsnog van kracht. De mediabeperking is een onderdeel van het pakket beperkingen dat verdachten in voorlopige hechtenis kan wor den opgelegd. COMMENTAAR GODSLASTERING ijfsongevalletje' noem- ir Balkenende de twist istersploeg over het it aanpakken van 'sma- Mastering'. Daarmee irt de premier, die :ht vaak afeet tegen loe', de laatste ontspo- et Binnenhofs debat •rd, heftige acties van antiterreureenheden, lerb ig van tal van de I tientallen ar- ioe< pogingen tot ïgt 1 hting in scho- >me ïn en moskee- los ddingen, sms- itve n verbaal ge- an li is een korte, klinische irdc ting van de schokgol- chtli t afgelopen twee weken itei Nederlandse samenle- fe ai en. De door moslimter- Is vi ilders al jaren geleden ieste le geweldsgolf heeft ig rd older bereikt. Een pol- ijdt ichzelf voor verdraag- idt, maar waar de er- er mislukte integratie van te bekijken welke lucl len nodig zijn om die bedwingen en de voe- ïm voor onvrede weg >1 is een deel van de Haagse politiek gevlucht in de zo vertrouwde woordenstrijd. Minister Zalm kreeg een veeg uit de pan toen hij sprak van 'oor log tegen het extremisme'. Maar die criticasters waren er als de kippen bij om een uitspraak van minister Donner over het vaker vervolgen van smadelijke gods lastering tot hét discussiepunt te verheffen. Juridisch is er geen verschil tussen een grove belediging van iemands ge loofsovertuiging of diens seksuele ge aardheid, politieke ideologie of huidskleur. Mos lims of christenen die zich diep gekwetst voelen, kunnen ook zonder het wetsartikel 'smade lijke godslastering' naar de rech ter. Maar het nu schrappen van die passage leidt net zo gemak kelijk tot het misverstand dat al les is toegestaan. Waar de samenleving zich zor gen maakt over de strijd tegen religieus extremisme, verdwaalt de politiek in gekibbel. Dat is geen bedrijfsongeval, maar be drijfsblindheid. Peter de Vries Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad cké /or( g/gpd - Zo'n half mil- •m: shoudens gaan veel ur betalen voor hun is het gevolg van het ie besluit om per i juli huren van een kwart huurwoningen vrij te ele vim lrie miljoen huurhuizen rland worden alle hui een WOZ-waarde bo- bepaald bedrag vrijge- )at bedrag varieert tus- 000 en 130.000 euro, af- loe( kvan de regio. circa 150.000 bewoners fslu hebben op huursubsi- ran ndert er niets. Zij krij- -jde er subsidie. Maar de eei huishouden die niet ch; bsidie in aanmerking dw ajn de dupe. Dekker van volkshuis- ^sp rindt het terecht dat de »°do meer gaan betalen. Uurders met een hoger is het niet meer dan zij een prijs gaan beta- iast bij de kwaliteit van zei ze gisteren bij de tie van haar plannen. jroliilisering is bedoeld om bars de doorstroming op de woning markt te stimuleren. In ruil voor de hogere inkomsten, heb ben de corporaties zich name lijk verplicht de komende drie jaar 51.000 woningen te bou wen. Commerciële verhuurders zul len in de periode tot 2010 zeker 4.000 huizen per jaar bouwen. Het is de bedoeling dat dat vooral duurdere huizen wor den. Midden- en hogere inko mens moeten zo verleid wor den te gaan verhuizen. Op die manier komen goedkopere hui zen vrij voor mensen met lagere inkomens. De Woonbond is woest over de plannen. Volgens de belangen organisatie van huurders zijn vooral middeninkomens de klos. Zij zijn straks eenderde van hun inkomen kwijt aan huur, voorspelt de bond. De vereniging van woning bouwcorporaties Aedes steunt de plannen wel. „Wij hebben in het verleden bewezen verant woord om te gaan met de ruim te die het huurbeleid ons biedt", aldus een woordvoer der. leiden - De krant komt in de bus. Voor abonnees van het Leidsch Dagblad is dat een vastigheid, elke dag weer en te genwoordig al heel vroeg in de ochtend in plaats van 's middags. Vanaf volgende week komt de krant nog op een andere manier in de bus. Of beter gezegd, komt de krant mét de bus. Elke woensdag trekken twee redacteu ren in een Citroënbus de regio in. Om daar, bij wijze van spreken bij de abon nee op de stoep, verhaal te doen van wat er leeft bij u in de wijk, bij uw buurman in de straat. Waar gaan die verhalen over? Wat ons betreft zijn het verhalen uit het leven gegrepen. Waarin de abonnee of de bewoner een belangrijke rol speelt. Het gaat per slot van rekening over zijn wijk, over zijn straat en over wat zich daar afspeelt. De leuke za ken, de ergernissen, de nieuwtjes, de veranderingen - van die dingen. U heeft een vinger in de pap voor wat BV betreft de invulling van die wekelijkse pagina. Tevoren geven we aan waar de bus die woensdag staat: in Leiden, Lisse, Ter Aar, Kat wijk, Voorschoten of elders in de regio. Omdat we naar de lezer toe willen, zoeken we de drukkere punten op. De markt, de boulevard, het winkelcentrum. U kunt naar ons toekomen met uw ver haal, u kunt ons ook bellen op het nummer dat we tevoren publi ceren. De redacteuren beoordelen ter plekke of de krant er iets mee kan doen. Of dat ze kiezen voor een andere invalshoek. We bewaren die verhalen niet om ze pas een week later te publiceren. De andere dag staan ze in de krant. Tel kens op een vaste plaats en voorzien van een vast logo. Woensdag staat de bus op de markt in Leiden. Hij is blauw van kleur en dui delijk herkenbaar door stickers en logo. Wie wat kwijt wil, spreekt een redac teur aan. Of kondigt zijn of haar komst aan via 071-5356446. Extra dikke UIT: 'Feestelijk Genieten' Met het oog op de komende feest dagen verschijnt donderdag 25 no vember een extra dikke UIT-bijlage bij deze krant. Met als thema "Fees telijk Genieten' staat de bijlage vol met uitgaanstips, cadeausuggesties en ideeën om huis en tuin rond de feestdagen te versieren. Rijksweg A4 twee weekends dicht leiderdorp - Rijksweg A4 in de richting Den Haag is binnen kort twee weekeinden afgeslo ten tussen Burgerveen en de aansluiting met de Nl 1 bij Zoe- terwoude-Rijndijk. Het gaat om het weekeinde van 26 tot en met 29 november en 10 tot en met 13 december. Verkeer uit de richting Amsterdam/Schip hol wordt omgeleid via de A44. De afsluiting duurt van vrijdag 21.00 uur tot maandag 5.00 uur. Tijdens de afsluiting wordt de rijksweg verbreed van twee naar drie rijstroken. In het eer ste weekeinde is aan de oostzij de van de snelweg ook de afslag Hoogmade/Leiderdorp op de A4, richting Amsterdam, afge sloten. De opdrachtgever van de werkzaamheden, de project groep HSL-zuid, verwacht forse verkeershinder. Hartsvriendinnen Klaartje en Nicky op songfestival Grondprijzen in Leiden worden 'pittig' verhoogd Meer buien 4/6 Strike! Amateurvoetbal Een echte Kooibooi op weg naar de hoofdklasse zondag Moslimjongeren op zoek naar hun identiteit

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1