Studentenvakbond boos over studentenstop psychology RTV West klimt langzaam nit dal LEIDEN REGIO SWAAK Zoektocht leidt naar het einde van de wereld De andere kant van het vakantie-eiland Bali mtitSLARF Keuken INBOUW Motorrijder geslage Service Kom naar Leidsch Dagblad Provincie wil toezicht opheffen door Ema Straatsma den HAAoDe provincie Zuid- Holland is tevreden over de re cente reorganisatie bij de regio nale omroepen RTV West en Rijnmond. Met ingang van 1 ja nuari 2005 mogen de zendge machtigden weer zelfstandig opereren. Gedeputeerde staten (GS) beëindigen het toezicht op de bedrijfsvoering. Begin dit jaar heeft de provincie ingestemd met een eenmalig reddingsplan voor beide om roepen. Zowel West als Rijn mond verkeerden in grote fi nanciële nood en kregen steun (advertentie) Plaatsing en vervanging keuken inbouw apparatuur. Hoge korting. Gratis advies aan huis. Eigen reparatie dienst. Leiden 071 52151 51 van Zuid-Holland. Een van de voorwaarden daarbij was dat beide omroepen intensief zou den gaan samenwerken. Na onderzoek concluderen GS dat West en Rijnmond inmid dels op weg zijn naar een 'ge zonde bedrijfsvoering'. De ko mende periode moeten ze nog wel enkele 'forse inspanningen' leveren, onder meer om finan ciële risico's te beperken. Lukt het om aan die randvoorwaar den te voldoen, dan staakt de provincie het toezicht. De ra den van commissarissen moe ten het toezicht op de bedrijfs voering, na 1 januari 2005, overnemen. RTV West heeft over de eerste negen maanden van 2004 een gunstig resultaat van ruim vijf ton behaald. Dat is drie ton meer dan was begroot in het businessplan. Het hogere resul taat is vooral te danken aan la ger uitvallende personeelskos ten en hogere opbrengsten uit projecten. Volgens GS is het wel zorgelijk dat de reclameop brengsten van West dit jaar naar verwachting vijf a tien pro cent lager uitvallen dan was be groot. Een toename van het banksal do van RTV West valt pas in 2006 te verwachten, omdat de omroep nog een aantal lenin gen moet aflossen. In juli 2007 begint West met het aflossen van een lening aan de provincie Zuid-Holland. Rijnmond heeft over de eerste maanden van 2004 een positief resultaat behaald van ruim een miljoen euro. De Rotterdamse omroeporganisatie slaagde er in om de reclame-inkomsten met zo'n tien procent te verho gen. Desalniettemin is de finan ciële situatie nog niet al te roos kleurig. Sandra Kornet weet nu bijna alles over Pieter Groei «k ïhet katwijk - Metershoge golven teisteren het schip en angstig laat ik me op handen en knieën vallen op het helikopterdek van de SA. Agulhas. De storm gaat zo tekeer in de haven van Kaap stad, dat het schip vervaarlijk overhelt en rechtop staan niet meer mogelijk is voor landrot ten zoals wij. Zo begint de Katwijkse Sandra Kornet-van Duyvenboden Op Zoek Naar Pieter Groen, het boek dat ze heeft geschreven over haar reis naar Tristan da Cunha waar ze meer over Pieter Groen te weten wilde komen. Groen, geboren in 1808 in Kat wijk, leed in 1836 schipbreuk bij het eilandje en daar beviel het leven hem zo goed dat hij zijn zeemansbestaan eraan gaf en daar bleef wonen. Kornet, die werkt als journaliste bij de Katwijkse Post, is al jaren gefascineerd door het leven van Groen. De zoektocht naar de waarheid achter zijn verhaal leidde tot één conclusie: als ze echt wilde weten wie Groen was, moest ze naar Tristan da Cunha. Dat was geen sinecure: het minuscule vulkanische ei landje in de Atlantische Oce aan, dat zich afficheert als het meest afgelegen eiland, ligt op 3.300 kilometer van het zuide lijkste puntje van Zuid-Amerika en 3.000 kilometer van Kaap stad. „Het is niet alleen fysiek moei lijk om er te komen, ik had be- Sandra Kornet met een stapel boeken Op Zoek Naar Pieter Groen. „Tris tan da Cunha is een bij zondere plek op aarde." Foto: Dick Hogewoning grepen dat je ook door wat ad ministratieve rompslomp heen moest", zegt Kornet, die tot haar verrassing sneller dan ver wacht toestemming kreeg om op het eiland te komen. „Dat was het voordeel van e-mail. Anderen hadden alleen de post om dat verzoek te doen." Het was in september 2001 dat Albert en Sandra Kornet vanuit Kaapstad naar Tristan da Cun ha voeren, een reis die afhanke lijk van het weer tussen de vijf en zeven dagen duurt. „Dat was om twee redenen een histori sche maand. Aan de ene kant bleek dat de storm die toen waaide de ergste in vijftig jaar was. Het waren ook de dagen van de aanslagen in New York." Terwijl de rest van de wereld aan de televisie of radio gekluis terd zat om het nieuws te vol gen, ging Kornet naar een ge bied op aarde waar dat nieuws op zijn zachtst gezegd anders werd beleefd. „Toen we na een heftige reis bij het eiland kwa men, waren veel van de mede passagiers in beslaggenomen door hun terugkeer naar Tris tan. Voor velen van hen is het thuiskomen na een lange tijd van reizen of studeren." Zeker omdat er op een onge bruikelijk tijdstip licht brandde. „Dat betekent één ding: er is een spoedoperatie in het zie kenhuis en omdat iedereen el kaar kent op dat eiland was er paniek op het schip. Het bleek te gaan om een blindedarm operatie van een familielid van een van de passagiers." Op het eiland, waar driehon derd mensen wonen op een strook van 600 meter bij 6 kilo meter, moest Kornet terug in de tijd. Geen gsm, geen sloten op deuren, geen restaurant en geen hotel. „We sliepen bij een gV£ telt ieui Bra - e Di gastgezin, dat was van teJ*1u geregeld. Toen we ontdelat dat we de verkeerde koffeet e hadden meegekregen, giitrf" mijn man met onze gasti Se,wl zoek naar onze spullen. 1,e kwam op die tocht in ven lende huizen waar hij tel weer moest vertellen wat kwam doen. Ik heb uren ten wachten, maar hij ha heel gezellig, zei hij." Sandra Kornet heeft grocn deel gehad van die koffer tocht. „Ik had van eerder tanreizigers begrepen da j|g daar niet zo van pottenla houden en dat ik de kat i boom moest kijken. Maa was niet zo nodig, bijna i iotei een wist wat ik wilde doe le Vo kwam al snel in contact r die v een onderwijzeres, die vr ran P van Pieter Groen. Ze hee Sper Green, inderdaad een aft :n ad meling van Pieter Groen irk e naast heb ik veel in de pl m, v lijke bibliotheek, of eiger inder een boekenkast, kunnen ken." Zo kwam het goed met dekkingsreis van Sandra net. Ze is er nu van overt dat ze nagenoeg alles hei dekt van wat er van Piete Groen zou kunnen word dekt. „Ik heb een voldaa y voel over mijn reis. Trist Cunha, waar we bijna ken zijn gebleven, is een dere plek op aarde. Ze hi één verkeersbord, maar massa aan rust. Ik ben dit boek, het is meer gev W8 g- dan ik ervan verwachtte. Jefo0( Het boek Op Zoek naar Piet» een Katwijker op Tristan dal kost 17,95 euro en is te koop Katwijkse boekhandels Van Boekhandel (tevens de uitge Het Baken en Van der Meer! handel in Noordwijk. alsi Universiteiten en psychologievereniging juist blij met numerus fixus leiden De studentenvakbond (LS- Vb) verzet zich tegen een studenten stop voor psychologie. Ze vindt het 'een blinde selectie, die niets oplost'. De beroepsvereniging van psycholo gen (NIP) ziet juist veel in de nu merus fixus, een gemaximeerde in stroom van studenten. Ook de Uni versiteit Leiden is voor, om de kwali teit van het onderwijs te garande ren. De Nijmeegse psychologiestuden ten Anne en Joost weten wel waar om ze voor deze studie kozen. „Ik wil weten hoe mensen in elkaar zit ten", zegt vierdejaars student Joost. „Ik heb een algemene interesse in mensen en wil inzicht krijgen in het functioneren van de hersenen", zegt Anne, tweedejaars. Anne en Joost zien in hun omge ving nogal wat studenten psycholo gie gebruiken als 'parkeerstudie'. Ze lijken niet al te zeer geïnteres seerd in psychologie, maar weten niet wat ze eigenlijk liever zouden doen. Ze vinden dat de opleiding zwaarder moet worden, zodat al leen gemotiveerde studenten over blijven. „Dat lijkt ons een betere oplossing dan een limiet stellen aan het aantal studenten dat een universiteit toelaat", zegt Anne. Toch doen de universiteiten van Rotterdam en Leiden dat al en nog eens vier zijn het van plan: Utrecht, Amsterdam (UvA), Groningen en Nijmegen. De studie psychologie is zo geliefd, dat ze de toestroom niet meer aankunnen. Er zijn op alle universiteiten te weinig docenten en leslokalen om de studenten in dividuele aandacht te geven en zo de kwaliteit van het onderwijs op een aanvaardbaar peil te houden. Door de groei, die in 1990 inzette, is psychologie inmiddels een mas sastudie, naast economie, rechten en bedrijfskunde. Jaarlijks melden zich zo'n vierdui zend studenten aan en dat is het maximum dat de universiteiten kunnen verstouwen, zegt Henk van der Molen. Hij is hoogleraar psy chologie in Rotterdam en voorzitter van de Kamer Psychologie, aange sloten bij de beroepsvereniging van psychologen (NIP). Zelf koos hij ooit voor deze studie, omdat hij 'iets met mensen wilde doen'. En nog altijd, constateert hij, is dat een belangrijke motivatie van de hedendaagse studenten psycho logie, van wie driekwart vrouw is. Van der Molen denkt dat er ook met een numerus fixus nog altijd zo'n vierduizend studenten ge plaatst kunnen worden. Daarvoor moeten de universiteiten dan wel onderling afspreken hoeveel leer lingen ze maximaal kunnen oplei den. „Studenten kunnen dan welis waar niet allemaal terecht aan de universiteit van hun keuze, maar als je echt gemotiveerd bent moet het niets uitmaken of je in Rotter dam of Groningen studeert." Voorzitter Kim Toering van de stu dentenvakbond (LSVb), denkt dat het aantal psychologiestudenten kan dalen als universiteiten een 'goede, eerlijke voorlichting' gaan geven en geen 'zonnige relame- campagnes' beginnen. Een nu merus fixus zou wat haar betreft dan niet nodig zijn. Nu nog faalt één op de drie studenten psycholo gie voortijdig. Dat is zowel belas tend voor de universiteit - omdat alle studiebegeleiding voor niets is geweest - als voor studenten, die kostbare studiejaren verliezen. Volgens woordvoerder Wim van Amerongen van de Universiteit Lei den is het het beste om beide te doen: zowel de instroom met een numerus fixus beheersen, als goed en eerlijk uitieggen wat de studie inhoudt. De Leidse universiteit doet veel aan voorlichting vooraf, bijvoorbeeld met de organisatie van het Leids Studiefestival in de Pieterskerk. Maar ook na de aan vang van de studie houdt de voor lichting niet op, aldus Van Ame rongen. „Een student die in de eer ste twee maanden van de studie tot de conclusie komt dat hij of zij de verkeerde keuze heeft gemaakt, kan nog overstappen", zegt hij. „Wij streven naar een systeem van 'zelf selectie', waarbij wij studenten hel pen om zo snel mogelijk een ver antwoorde keuze te maken. 'De juiste student op de juiste plaats', dat willen wij. Wie uitvalt en het jaar daarop opnieuw moet begin nen, verliest een studiejaar en dat is zonde." 30.000 Psychologen Nederland telt 30.000 psychologe s' vc dat is ongeveer één psycholoog oj Is ei 530 inwoners. Ter vergelijking: hei 1st e StJ jari| enla land heeft 8100 huisartsen, één 2000 inwoners. Er zijn dus véél n psychologen dan huisartsen. Dit enorme aantal is uniek in de wen pellf zegt de Rotterdamse hoogleraar p isl chologie Van der Molen. Werkgelegenheid voor psychologi31 er in Nederland voor negen van 1 tien afgestudeerden, zij het dat z itei nkt ithc irdig Ou ;en et sy niet altijd de baan kunnen krijgen zij willen. Veel psychologiestuaen zijn echter ongevoelig voor finant akt prikkels. Zij kiezen vaak 'uit interi elba voor het vak en niet om het geld n. I status. Bovendien wordt psycholi ne: als 'algemeen vormend' gezien, n Inft als rechten of geschiedenis. alwe de; leiden - Een 52-jarige motorrij der uit Leiden heeft aangifte ge daan van mishandeling door een onbekende automobilist. Hij reed donderdagavond vanaf Kouderkerk aan den Rijn rich ting Leiden en werd daarbij hinderlijk gevolgd door een au to die aan het kleven was. Bij een rotonde werd de motorrij der door de automobilist via de berm ingehaald. Ter hoogte van de Stierenbrug in Leiden sprak de motorrijder de automobilist aan op zijn rij gedrag. Deze deed zijn raam open en sloeg de lar 1 rijder met een honkbal 1 op een arm. De kwam met zijn motor De bestuurder stapte werd door de moton^ijd I auto weer ingeduwd, wist de motorrijder de af te pakken. De autoi ig z ging er vandoor toen hij opti een andere automobi lego stapte. De politie heeft ater teken van de auto van sieve chauffeur. |herk it vu lil ij L+Al hi dal matisch zijn teruggelopen." Volgens Scheerder, die afgelo pen zomer op Bali was om fo to's te maken voor de agenda is de ellende nauwelijks te be schrijven. „Zo slapen de kinde ren met zijn drieën op één ma tras en zitten er op een school tje bij een van de tehuizen doofstomme en horende kin deren door elkaar heen. De medische voorzieningen zijn primitief en bijzonder onhygië nisch. Kinderen die naar een tandarts gaan en hun mond moeten spoelen, spugen alles in één emmer die naast de stoel van de tandarts staat." ,Wij willen eigenlijk de kinde ren stimuleren zich te ontwik kelen om zo een zelfstandig be staan te kunnen opbouwen", vervolgt Scheerder. „En dat moet je ruim zien. Kleding, voedsel, onderwijs en inder daad ook medische zorg. Al het geld dat de stichting ophaalt, wordt volledig besteed aan ge selecteerde projecten. Dat komt omdat twee bestuursle den van de stichting op Bali wonen en zich net als de ande re bestuursleden belangeloos inzetten." Belangeloos zet ook het personeel van de kinderte huizen zich in voor het lot van de bewonertjes. „En afhanke lijk van de economische situa tie wordt door de regering be keken of ze al of niet een toela ge krijgen. Vaak zijn de mede werkers zelf in het tehuis opge groeid en blijven hangen." Toen Scheerder afgelopen zo mer de kans kreeg naar Bali te gaan, twijfelde hij geen mo ment. „De voorzitter van de Eén van de bewoonsters van een kindertehuis op Bali. Foto Jan Scheerder stichting vroeg mij mee en ik heb ogenblikkelijk mijn appa ratuur ingepakt. Fotograferen is mijn vak, mijn passie en deze bureauagenda ligt in het ver lengde daarvan." De agenda is gedrukt in een oplage van 600 exemplaren en kost 14,95 euro. Daarvan gaat de helft naar de stichting Anak AnakBali. Verkoopadres: Jan- vossensteeg 43, Leiden of via www.anakanakbali.nl Eric-Jan Berendsen Iedereen kent Bali als een zon overgoten eiland in Indonesië met wuivende palmen, hagel witte stranden en een diep blauwe zee. Om over de mooie hotels en het exotische eten maar niet te spreken. Maar het eiland heeft ook een schaduw kant. Armoede en overvolle kindertehuizen. De Leidse fo tograaf Jan Scheerder, ge trouwd met een vrouw die in Indonesië is geboren, heeft zich het lot van de kinderen in die tehuizen aangetrokken. Hij heeft voor de stichting Anak Anak Bali foto's genomen voor een bureauagenda 2005 die momenteel te koop is. De helft van de opbrengst gaat direct naar de kindertehuizen op Bali. Anak Anak Bali betekent de kinderen van Bali. De stichting, waarvan Scheerder's vrouw be stuurslid is, wil de tehuizen fi nancieel ondersteunen. Want de kinderen die daar verblij ven, zijn wees, of van onge huwde moeders, of van ouders die niet in staat zijn voor hun kinderen te zorgen. „Bali is voor het overgrote deel afhan kelijk van het toerisme", aldus Scheerder. „Sinds de bomaan slag in oktober 2002 op een disco zijn de toeristen echter massaal weggebleven. Hotels zijn leeg, restaurants zijn leeg en winkels zijn leeg. Straatver kopers krijgen hun handel nau welijks verkocht. Met name de Australiërs komen niet meer en dat betekent dat de inkomsten voor de lokale bevolking dra- (advertentie) wa; Club en nde LEIDSCH DAGBLAD RIJMSERV Vroom Dreesmann Lelden De rijmredacteuren van h^: maken gratis uw gedicht Zaterdag 4 december van 11.00 - 17.0<y, Per bezoeker één rijm. tbai its De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14