BINNENLAND 2 Kamer eist Prins-diplomaat Jaime ziet af in Afghanistan compensatie AOW-gat Babyboomer ten onrechte mikpunt van de politiek Amsterdam al in 1600 stad van immigranten nig Friesjes ken nog Fries aP Fors koopkrachtverlies bejaarden Politie pakt rovertjes van snoepgoed Sint Maarten Keurmerk in verpleeghuizen Neparts keurde meer dan twee jaar voor arbodienst Scharrelei is lang niet altijd een scharrelei Ontbijt met Afrikaans tintje iden - Friese kinderen nauwelijks meer Fries. ;nt van de kinderen tot praat bijna alleen maar nds, 19 procent praat Fries. Dat blijkt uit een >ek van TNS NIPO in it van de Friese regiona- èp Omrop Fryslan. Be ste oorzaak is dat Fries- [uders hun kinderen ies meer leren. erland fout gen-wet irc - Nederland heeft ite de Europese wet- over genetisch gemodifi- organismen (GGO's) lledig overgenomen. Dat et Europees Hof gisteren eeld. De EU-wet over het eren van GGO's in het stamt uit 2001. Neder- eeft zich verweerd door en dat het in de praktijk schriften uit die wet na- laar voor het Hof is dat noeg: de regels moeten overgenomen in de Ne- lse wet. vrijdag 19 november 2004 eneel uc< rt kranten dt gedeeld - De krant wordt na in steeds vaker aan der- jegeven. Een kwart lezers doet dat tegen- g bijna elke dag. Vorig s dat nog eenvijfde. Dat Cebuco. de marketing- atie van de Nederlandse len, gisteren. Per dag lijna 4,1 miljoen kranten irland op de deurmat, de Cebuco. gerstaking in se gevangenis l d 2 ic - Rien Parlevliet uit lag, die in Thailand le- o'# ig uitzit wegens heroïne- jera, il, is sinds twee weken in staking om medische armi te dwingen in de Bom- angenis. Dat is gisteren gemaakt door zijn zus ievliet.. Bij Parlevliet, s 3 jaar vastzit, is vorige °p" kanker in de nieren ge- '00t eerd, maar volgens zijn krat jt hij van de gevangenis- Jleen antibiotica en ij niet behandeld. ie gedaagd dood kind am - Het openbaar mi- (OM) in Rotterdam Stichting Kinderop- ierdam Noord verant- voor de dood van dje in kinderdagverblijf ne Rijk. Het meisje 1 augustus klem te zit- in kapot kinderbedje, j een aantal dagen later >e ekenhuis. Het Ken- 3n tituut zegt dat het het ichtoffertje van een on- ld is dit jaar. Volgens n<x is de stichting onhe us am en onoplettend ge- aor een kapot bedje te ?n. Gisteren is tijdens ingszitting van de lak besloten in januari "instructie van het inci- jte voeren in de rechts- onderzoek van de con- lureaus in Friesland is dat ongeveer 10 pro- de ouders aldaar hun lid vastlegt in bed. Zij dat het uit bed valt, ir wiegendood of dat Ije vergroeit. Zij besef lat hun kind juist ge- «boot blijkt r lek te zijn - Voor de tweede Is de opening, tien we den, zijn er gedetineer- mapt uit de bajesboot terdamse Merweha- sdagavond laat lukte illegale vreemdelingen rel te ontsnappen. De Inog op het dak van de lakt, de politie kon de thet ijskoude water lp de bajesboot wach- illegalen op hun uitzet- komst van de tweede nrnjt in de Merwehaven, maand, gaat gewoon lwijzer.nl goede doelen rde een - Welk goed doel 1 welk niet. Dat is sinds te achterhalen op het via de website Geefwij- idig is de site nog 1000 goede doelen iproken terwijl er in ongeveer 30.000 zijn, er 2000 tot 3000 geld 'aar volgens de Dona- iiging Nederland, de itenbond voor gulle loeten binnen twee instellingen die geld 't in detail in kaart zijn ™""ius ook de salarissen lagers van de fond- in erop. Volgens een van NIPO in 2003 ia alle Nederlanders doelen en wil 87 pro- in weten waar het •rdt besteed. *5 Broer Margarita reist voor Buitenlandse Zaken conflicthaarden af door Hans Jacobs den haag/gpd - De Tweede Ka mer eist van staatssecretaris Van Hoof (sociale zaken) dat hij een oplossing zoekt nu de koop krachtreparatie voor AOW'ers komend jaar aan tienduizenden bejaarden voorbij dreigt te gaan. Een kamermeerderheid van CDA en PvdA is woest nu blijkt dat de verhoging van de AOW-uitkering en de fiscale extraatjes voor ou deren bij lang niet alle behoefti- gen terecht komt. Afgelopen zomer besloot het kabinet na lang wikken en we gen om de minima volgend jaar zo veel mogelijk te ontzien. Zo wordt de AOW-uitkering met 5 euro per maand verhoogd. Ook is de ouderenkorting - een fis cale aftrekpost - verhoogd. De hogere AOW-uitkering gaat echter voorbij aan bejaarden die geen volledige AOW-uitke ring hebben opgebouwd. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) die de AOW uitbetaalt, regelt dit niet voor deze groep. De 159.000 mensen die hier door gedupeerd worden, moe ten voor het extraatje bij de ge meente aankloppen. Een groot gedeelte van deze groep bestaat uit gastarbeiders die amper pensioen hebben opgebouwd en die krap bij kas zitten. De ge meenten hebben echter laten weten geen zin te hebben in al le administratieve rompslomp, omdat voor iedere aanvraag een onderzoek moet worden gedaan. CDA en PvdA gaan Van Hoof nu dwingen de SVB opdracht te geven het extraatje aan alle AOW'ers uit te betalen. Ook de hogere ouderenkorting komt niet aan alle bejaarden ten goe de. Zo'n 54.000 ouderen komen er niet voor in aanmerking, om dat ze geen belasting betalen. De PvdA wil dat de ouderenkor ting daarom wordt omgezet in een belastingdouceurtje, zoals bijvoorbeeld de kinderkorting. Een voorstel van die strekking werd gisteren echter niet ge steund door het CDA en haalde geen meerderheid. den haag - 'Je gaat gewoon pra ten met zo'n krijgsheer. Dan vraag je hem bijvoorbeeld: waar om voert u nou oorlog'. Prins Jai me kan het eenvoudig vertellen, maar in het noorden van Afgha nistan heeft de neef van konin gin Beatrix als politiek adviseur van de Nederlandse militaire missie een belangrijke taak. Het was wel even wennen, be kent prins Jaime. Slapen op een stretcher, in een grote koude le gertent, tussen de Nederlandse militairen in de provincie Bag- han. Tanden poetsen aan de voerbak, douchen in een soort waterzak. Maar Jaime, twee lingbroer van Margarita, klaagt niet. Het is best stoer zo'n deta chering in de bergen en hij heeft een belangrijke taak. „Hij doet heel goed werk", prijst minister Henk Kamp (de fensie) de politiek adviseur van de militaire missie. Kamp her haalt het nog een paar keer tij dens zijn bezoek aan de 130 Nederlandse militairen in Pol- e-Khomri. Het is een bijzonder compliment. De WD-minister heeft het namelijk niet zo op prinsen die niks uitvoeren en voor wie een baantje moet wor den gevonden, zoals hij zich achter de schermen wel eens laat ontvallen. Jaime de Bour bon de Parme (32) hoort ken nelijk niet tot die categorie. De prins is in augustus door Jaime de Bourbon de Parme. Foto: ANP/Robert Vos Buitenlandse Zaken voor vier maanden naar Afghanistan ge stuurd. De jonge diplomaat, die vorig jaar enige tijd was gesta tioneerd in Bagdad, speciali seert zich in conflictbeheersing. Daarmee kan hij het nog ver schoppen. Een voorspoedige diplomatieke carrière is ook wat de zoon van Irene en prins Car los Hugo ambieert. Hij hoopt tenminste al op een leuke vol gende post. Jaime voert als politiek adviseur regelmatig gesprekken met lo kale krijgsheren, die de prins overigens liever niet zo noemt. Het zijn 'oud-commandanten van het oude Afghaanse leger die tegen de Taliban vochten' doceert Jaime de met Kamp meegereisde journalisten. Ze mogen zijn woorden overigens niet opschrijven want Den Haag houdt niet van diploma ten die zelf het woord voeren. „Citeer mij niet", is dan ook het gevleugelde gezegde van de prins-diplomaat. Hij moet Buitenlandse Zaken op de hoogte houden van de politieke ontwikkelingen in dit deel van het altijd nog onrusti ge Afghanistan. Het kostte eni ge moeite een vertrouwensba sis te krijgen met de plaatselijke gezagsdragers, maar na een paar goede maaltijden en enige wijze geschiedenislessen kreeg de prinselijke diplomaat ze toch aan de praat. Helemaal zonder gevaar is het werk overigens niet. De politiek adviseur mag, net als de solda ten, de tent niet uit zonder zijn kogelvrije vest. Ondanks zijn jasje en overhemd lijkt Jaime daardoor ook 'one of the boys', al geeft hij toe dat het onder de primitieve omstandigheden een 'aparte ervaring' is. amsterdam/anp - De politie heeft afgelopen week in Am sterdam acht kinderen opge pakt op verdenking van het ste len van snoepgoed tijdens de avond van Sint Maarten. De tieners, allen rond de veer tien jaar oud, zouden verschei dene kinderen hebben beroofd. De hoofddaders, een broer en zus, zijn inmiddels voorgeleid bij de rechter-commissaris. De anderen volgen later, liet het Openbaar Ministerie (OM) gis teren weten. De zaak is nog in onderzoek en de politie sluit meer aanhou dingen niet uit. De berovingen hadden vorige week donderdag plaats in stadsdeel Westerpark. Een aantal kinderen werd hier bij zelfs mishandeld. De bero ving heeft op hen een zeer grote indruk achtergelaten. Sommi gen kinderen durven volgens de politie nog steeds niet de straat op. De verdachten hebben hun aandeel in de beroving tijdens hun verhoor bekend, aldus de politie. Het gaat om twee meis jes en zes jongens. den haag/anp -Verpleeg- en verzorgingshuizen gaan zelf vast leggen wat goede zorg aan ouderen is en een keurmerk invoe ren. De wensen van iedere bewoner van een verpleeghuis ko men in een zorgplan te staan. Een nieuwe branchenorm geeft aan wat hoe vaak een oudere op zijn minst moet douchen, uit bed gehaald moet worden en mee kan doen aan activiteiten. Branchevereniging Arcares heeft de uitgangspunten voor het kwaliteitskeurmerk gisteren aan staatssecretaris Ross (Volksge zondheid) overhandigd. Uitgangspunten zijn dat een bewoner van een verpleeghuis zoveel mogelijk zijn eigen leven kan blij ven leiden, professionaliteit van het personeel en een goede verantwoording achteraf door de instellingen. den haag - De Zuid-Afrikaanse president Mbeki is op bezoek in Nederland. Gistermorgen kreeg hij van burgemeester Deetman van Den Haag een ontbijtje aangeboden, geheel in stijl: Terwijl de president (derde van links) in het Circustheater in Scheveningen zijn ochtendboterham at, werd hij vergast op een optreden van de cast van de musical The Lion King. Foto: ANP/Lex van Lieshout Ook in de Gouden Eeuw discussie over het onderscheid tussen het 'wij' en 'zij' hoensbroek/anp - Een student geneeskunde heeft 2,5 jaar ille gaal keuringen uitgevoerd voor Arbo Unie in Limburg. Toen de dienst er in augustus achter kwam dat de man geen arts was, is hij op staande voet ont slagen. Dat heeft een woord voerder van Arbo Unie gisteren bevestigd. De Vietnamese stu dent heeft in Roermond, Hoensbroek en Maastricht ille gaal een groot aantal medische keuringen uitgevoerd, zowel bij zieke werknemers als bij men sen die wegens him beroep pe riodiek moesten worden gecon troleerd. De man heeft nooit een diploma basisarts overlegd. „Dat diploma hadden we al di rect zwart op wit moeten vra gen toen hij bij ons in dienst kwam. Hij zei toen bijna afge studeerd te zijn, en wij geloof den hem, maar dat bleek on waar", aldus een woordvoerder van Arbo Unie. Volgens de woordvoerder was op het werk van de man niets aan te mer ken. „Hij stond voortdurend onder supervisie van een senior bedrijfsarts, die zijn werk als kwalitatief goed beoordeelde", aldus de woordvoerder. amsterdam/anp - Amsterdam was in de zeventiende eeuw een stad van immi granten, waarin de geboren Amsterdam mers een minderheid vormden. Dit schrijven Erika Kuijpers en Maarten Prak in het boek Geschiedenis van Am sterdam. Centrum van de wereld 1578- 1650. Het boek, onder redactie van Wil lem Frijhoff en Maarten Prak, is gisteren in de hoofdstad gepresenteerd. ..Amsterdam was in het midden van de zeventiende eeuw het toonbeeld van een multiculturele samenleving", aldus Kuijpers en Prak. Die had ook zijn scha duwkanten. Het samengaan van al die verschillende culturen riep problemen op. „Mensen stonden wantrouwig te genover de vreemde gewoonten van im migranten en de immigranten op hun beurt vonden de Hollanders maar rare snuiters; 'botteriken' was het meest ge hoorde verwijt." Toch slaagden oude en nieuwe Amster dammers erin naast en met elkaar te le ven. „Van rellen of andere uitbarstingen van grootschalig verzet tegen immigratie is niets bekend." Dat had volgens de au teurs te maken met het sterk verande rende karakter van Amsterdam. De stad, voor 1578 een overzichtelijke samenle ving, was tegen het midden van de ze ventiende eeuw veranderd in een me tropool, in omvang de derde stad van Europa. Hoewel de massale immigratie veruit het belangrijkste sociale gegeven in ze- ventiende-eeuws Amsterdam was, had het stadsbestuur geen doelgericht vreemdelingenbeleid. Het besef dat er een verband bestond tussen woning- schaarste, armoede en immigratie, was er ook in de zeventiende eeuw, maar dat werd meer beschouwd als een natuur verschijnsel dan als een problematiek waarvoor energiek beleid een oplossing kon bieden, schrijven Kuijpers en Prak. Doordat de belastingopbrengsten en het ambtenarenapparaat te klein waren, ontbrak het gemeentebestuur aan de mogelijkheden om de immigratie in goede banen te leiden. Dus bleef het pappen en nathouden. Daarbij werden de autoriteiten verscheurd door een tweeslachtige houding tegenover de im migranten. Aan de ene kant droeg de toestroom bij aan de voorspoedige ont wikkeling van de stad. Aan de andere kant veroorzaakte die toestroom proble men. Een belangrijke constante was echter de voortdurende poging om greep te hou den op het onderscheid tussen 'wij' en 'zij', dat wil zeggen tussen, degenen die J behoorden tot de stadsgemeenschap en i degenen die 'vreemd' waren. Het Duitse Rijk was in het eerste kwart van de zeventiende eeuw het geboorte land van 62 procent van de buitenlan ders die in Amsterdam huwden, en in het tweede kwart 54 procent. Verder kwamen er veel immigranten uit de Scandinavische landen, Frankrijk, Enge land, Schotland en talrijke andere Euro pese landen. Aan het eind van de zestiende eeuw kwamen de eerste uit Spanje en Portugal verdreven joodse families naar Amster dam. Vanaf 1630 begonnen joodse fami lies uit Midden- en Oost-Europa te arri veren. Vergrijzing heeft niets te maken met geboortegolfje eind jaren veertig door Geert Braam De vergrijzing in Nederland wordt niet veroorzaakt door de naoorlogse babyboomers, maar juist door de dip in het aantal geboorten sinds de jaren ze ventig. Ongenuanceerde uitspraken over de gevol gen van de vergrijzing wakkeren tegenstellingen tussen de generaties onnodig aan. Het bos is getooid in fraaie herfstkleuren. School kinderen van een jaar of zeven zoeken eikels. Een jongetje is gevallen en huilt. Hij wordt getroost door twee leraressen, zorgzaam en liefdevol. Ze hebben mooi werk. „Zeker", is het antwoord „maar het wordt wel zwaarder, want wij zijn al vijftig. Bovendien is onze toekomst niet meer zo rooskleurig: wellicht geen VUT en misschien ook geen goede AOW meer, want we zijn baby boomers." Die leraressen moeten geboren zijn in 1954 maar toen was de geboortegolf al ruim schoots voorbij, de leraressen zijn helemaal geen babyboomers. Ze zijn wellicht ongerust gemaakt door paniekverhalen over de vergrijzing. De overheid, maar ook mijn collega-professoren Becker en Bovenberg creëren een zeer eenzijdig beeld. Zo spreekt de Utrechts&socioloog Becker over een geboorte-explosie die maar liefst 25 jaar duurde: van 1946 tot 1970. Hij noemt het een 'uit de hand gelopen bevrijdingsfeestje'. Ook de Til- burgse professor Bovenberg komt met krasse uit spraken. De babyboomers zijn zo dominant van wege hun aantal. Hieraan knopen de heren be schouwingen vast over jongeren die moeten 'op draaien' voor de uitkeringen van deze baby boomers. Dergelijke uitspraken kunnen gemakkelijk gene ratietegenstellingen aanwakkeren. Maar de cij fers die zij hanteren, kloppen niet. Laten we eens kijken naar de geboortecijfers van het CBS. We zien dan inderdaad een geboortegolfje van 1946 tot en met 1949 met een piek in 1947. Er werden toen per duizend inwoners dertig baby's gebo ren. Daarna neemt dat aantal snel af. In 1950 is het al weer iets lager dan 23 baby's per duizend inwoners en dat loopt verder terug tot 21 rond 1964. Voor de goede orde: in de jaren twintig lag het geboortecijfer op omstreeks 23. De geboorte- piek na de Tweede Wereldoorlog duurde dus hoogstens vier jaar, want vanaf 1950 gaat het ge boortecijfer gewoon terug naar het oude peil. Er is dus na 1950 geen sprake meer van baby- boomers.Toch is er in West-Europa sprake van vergrijzing. Die wordt echter niet veroorzaakt door de babyboomers, maar juist door de 'baby- dippers'. Deze kinderen zijn geboren in de jaren zeventig en daarna, want het geboortecijfer daal de sinds de brede aanvaarding van de anticon ceptiepil zeer drastisch: tot circa 13 per 1000 in woners. Sinds de jaren zeventig zijn er dus veel minder mensen geboren. Als er een probleem dreigt van grotere lasten voor de babydippers, wanneer doet dat pro bleem zich voor en hoe ernstig is dat? Dit kunnen we bij benadering voorspellen. De kinderen uit de echte naoorlogse geboortepiek van 1946 wor den omstreeks 2010 65 jaar. De eerste babydip pers uit 1975 zijn dan 35 jaar en moeten meebe talen voor die 65 plussers. Maar alle mensen tus sen 35 en 65 dragen nog bij. Dat zijn er nog heel wat, omdat zij van voor de geboortedip zijn. Ze zijn dus met relatief velen en di agen ruwweg voor driekwart de gemeenschappelijke lasten. Zelfs in 2020 dragen de 45 tot 65 jarigen nog steeds ongeveer de helft bij. De komende vijftien jaar is er niet veel aan de hand. De klacht van jongeren - onder meer van het CNV - dat ze voor extra hoge kosten moeten opdraaien is dus goeddeels misplaatst. Maar on heilsprofeten gaan verder: zij beweren dat het na 2020 pas echt moeilijk wordt. Dat zou kunnen, maar om daar nu al op vooruit te lopen is zeer aanvechtbaar. In de eerste plaats zijn prognoses op zo'n lange termijn zonder meer hachelijk. Op dit moment zitten we al tientallen jaren in een overgangsproces. Dat verloopt geleidelijk en tot nu toe tamelijk rustig. Deze twee processen zijn eenvoudig gezegd vergelijkbaar met twee meet latten die ten opzichte van elkaar telkens één centimeter (is één jaar) verschuiven. Er komt een pensioenjaar bij en er komt een babydipjaar bij. Tenslotte dit: Mensen kunnen er niets aan doen dat ze in een bepaald jaar zijn geboren. Termen als babyboom en babydip leiden gemakkelijk tot stigmatisering en tot generatietegenstellingen die grotendeels kunstmatig zijn. De zwaar aangezet te beschouwingen over dit onderwerp zijn een voudig niet nauwkeurig genoeg en wakkeren te genstellingen tussen generaties onnodig aan. De consequenties kan zijn dat de overheid harde maatregelen die mensen in hun latere levensfase onnodig zwaar treffen. Bijvoorbeeld als wordt ge suggereerd dat mensen zelfs tot na hun 65e moe ten doorwerken. Dat is voor velen zeer zwaar en om gezondheidsredenen soms onmogelijk. Prof.dr.G.PA.Braam is emeritus hoogleraar so ciologie en onderzoeksmethoden aan de Univer siteit Twente en mede redacteur van het Tijd schrift voor Gerontologie en Geriatrie. amsterdam/anp -Een op de zes buurtwinkels en een en kele supermarkt verkopen een ei uit de legbatttjij| als scharrelei. De Stichtmg Wak ker Dier deed gisteren aan gifte van deze overtredingen bij de Voedsel- en Waren Au toriteit (VWA) en het Contro lebureau CPE. Vrijwilligers zijn ais 'scharrelpoiitie' op pad gegaan om vermomde legbatterijeieren op te spo ren. Elk ei moet voorzien zijn van een code; begint die met het cijfer 3, bijvoorbeeld 3- NL-12345, dan is het een ei uit een legbatterij. Een biolo gisch ei heeft als eerste cijfer 0 en een scharrelei 2. De 'scharrelpoiitie' ontdekte dat van de tweehonderd bezoch te winkels zeventig zich niet aan die regels houden. Bij 22 procent ontbrak de wettelijk verplichte code op het ei of was deze onleesbaar. 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5