traks nog teer voetbal televisie ®e Niet-aangetekende brief kost gemeente 65 mille arstel Eredivisie CV Atlanta-hiphop zegeviert bij MTV-Awards Extreem drukke avondspits door slechte weer 'Wilders moet uitlatingen over islam matigen' Wits n uitdolf ij n voor Naturalis Vaatwasser goed voor de relatie vrijdag 19 NOVEMBER 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad [m SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 Sinterklaas loopt op batterijen (daag tge Uitvaart fcn worden eigentijdser. Bij lis meer onmogelijk en wel- fcewens van een overledene |den vervuld. Om rouw te verwerken is zelfs een bord- ckeld. Winnen kun je niet ;1 'Alle sterren van de he- fel geeft het 'een opening om verlies te praten'. Aandacht Vhet rouwende kind. Dat jge tijd onzichtbaar. Het |le kind is een nieuwe doel- in het worden. Vandaag bij int de bijlage 'Uitvaart' je vele aspecten worden be- i/gpd - De sportlief- tan de komende jaren >r voetbal op tv tege- in. Op het open net zijn jn niet alleen op zondag- e samenvattingen van visieduels te zien, maar live-wedstrijd op vrij- nd. Dat blijkt uit de voor die de Eredivisie CV (ECV) zendgemachtigden heeft v noot ot traditionele voetbal- op zondag komt in elk t en met het seizoen net P (08 geen einde. „De Ne- 1 kt Ise voetballiefhebber lbo ian die traditie en wij het belangrijk die in e houden", zegt Chris commercieel directeur Eredivisie CV, die op amens de voetbalclubs, zogenoemde 'tenderdo- worden niet alleen de L lende beschikbare tv- en beschreven, maar procedure en de rand- 9irden rond de veiling jitzendrechten, die vol- ECV voor de winterstop len afgerond, indrechten van de sa- ingen van de hoogste ndse voetbalcompetitie nog in handen van de nwbi e ze de komende jaren i: 12, idio Sport hoopt te be- ;rsteu Verder is John de Mol, end jaar een nieuwe tv- t met amusement de belangrijkste gega- oor de uitzendrechten _jjJamenvattingen. X1 orstel is grotendeels een >ugi iverse ale a ling! continuering van de bestaande situatie", zegt Woerts. Zo eist de ECV dat vanaf volgend sei zoen in alle uitzendingen rond wedstrijden het Eredivisie-logo als 'watermerk' in beeld komt. Ook moet het beeldmerk ver werkt worden in herhalingen van spelsituaties. Bovendien worden spelers voortaan in alle gevallen geïnterviewd voor een wand met sponsomamen. Die voorwaarden zijn in andere Eu ropese landen al heel gewoon, wat dat betreft loopt Nederland achter, aldus Woerts. „Het spreekt voor zich dat de Eredi visie en de clubs op geen enke le wijze tornen aan de journa listieke vrijheid van handelen door geïnteresseerde zendge machtigden." Nieuw is ook dat de Eredivisie de live-rechten, die worden verkocht aan een abonneezen- der, heeft opgedeeld in twee pakketten: de wedstrijden van Ajax, PSV en Feijenoord, en de overige duels. Voorwaarde is dat alle confrontaties, nu nog in handen van Canal voor een breed publiek toegankelijk zijn. De uitzendrechten vallen in de voorstellen van de ECV voort aan op zondagavond om 23.59 uur terug aan de individuele clubs. Die kunnen de rechten vervolgens zelf exploiteren, bij voorbeeld bij regionale zen ders. Voor het eerst gaat de ECV ook de radiorechten verkopen. Als voorwaarde stelt de ECV dat de omroep die de radiorechten verwerft, dagelijks een Eredivi-. sie Journaal uitzendt. COMMENTAAR GEKOZEN BURGEMEESTER eerste gezicht is het geen ïrp waar burgers erg op en van raken. Toch de gekozen burgemees- het Binnenhof in opper- oering. De eerste fractie- er heeft al met aftreden 1 als hij zijn zin niet zou En nu ook de Eerste Ka- lijkt te liggen, loopt ;t het risico dat het voor een kroonjuweel In 1999 stapten de de- i uit het kabinet-Kok ns Wiegel de invoering correctief referendum ^fld. Na de 'Nacht van 'erd de breuk gelijmd D66 terug in het paar- eL De kans dat dit nog gebeurt is klein, heeft tieleider Dittrich al f i ingspartijen hebben de g van de gekozen burge- in het regeerakkoord rf. Maar binnen het laan twijfels over deze ilijke vernieuwing. 'Ondertunnelde Rijn Gouwe Lijn is niet reëel' rome/gpd - Hiphopduo Outkast is de grote winnaar geworden van de MTV European Music Awards 2004. Gisteravond ont ving bandlid Andre 3000 in Tor di Valle, nabij Rome, drie awards. Outkast werd door de Europese kijkers van de muziek zender verkozen tot beste groep en makers van het beste lied Hey en beste videoclip. Rapper Usher ontving de onooglijke beeldjes voor beste zanger en beste album Confessions. Beste Nederlands/Belgische act werd Kane, na Dj Tiësto de meeste voorspelbare genomi neerde in deze categorie. Zanger Din and Woesthoff was 's mid dags al op het Leonardo da Vin ei-vliegveld in Rome gesigna leerd, wat de geruchten dat de Haagse rockband een award kwamen ophalen al voedde. Meestal verschijnen artiesten al leen bij dit muziekfestijn als ze ook daadwerkelijk iets mee naar huis kunnen nemen. Uit de overigens vrij matte show, waarbij de opeenvolgen de uitreikingen er in redelijk tempo doorheen werden gejast, bleek dat de smaak van de ge middelde Europese en Ameri kaanse jongere nauwelijks ver schillen. Afgelopen weekeinde bij de uitreiking van de Ameri kaanse MTV Awards vielen Us her en Outkast, allen afkomstig uit het in populaire hiphop grossierende Atlanta, ook volop in de prijzen. In de grote tent, die was ge bouwd op de paardenrenbaan van de Italiaanse hoofdstad, sleepte Britney Spears de prijs voor beste zangeres in de wacht, Alicia Keys voor beste R&B act, D12 voor beste hiphop, Muse voor beste alternatieve groep, The Black Eyed Peas voor beste popgroep, Maroon 5 voor beste nieuwkomer en Linkin Park voor beste rockband. Theatermaker Koek zet eerste stappen in Scheltemacomplex Chris Kenselaar wil 'het' bij Quick Boys ook meemaken Guur NW 5/7° [4/6 nr. 43699 losse nummers 1,20 zaterdag 1,70 Gwen Stefanie trad gisteravond op tijdens de uitreiking van de MTV European Music Awards 2004. Foto-. Reuters/Alessia Pierdomenico denhaag/anp - Het was gister middag en -avond op de Ne derlandse wegen uitzonderlijk druk. Rond zes uur bereikte de avondspits een hoogtepunt met zeventig files en een totale leng te van 415 kilometer, meldde de ANWB. De problemen waren het grootst op de wegen in de Randstad. Rond Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag was sprake van een chao tische situatie op de wegen. Door de regenval vonden veel aanrijdingen plaats. Op de A12 tussen Den Haag centrum en het Prins Clausplein ontstond een file door een oefening van de Mobiele Eenheid. leiden/regio - Geert Wilders is op zijn hoogst een kleine Pim. Volgens geestverwanten kan de geblondeerde politicus, die het zo goed doet in de opiniepeilin gen, nog niet tippen aan de vo rige politieke komeet in Neder land: Pim Fortuyn. Lissenaar Harry Mens, make laar, tv-programmamaker en vriend van Fortuyn, raadt Wil ders aan zijn opvattingen over buitenlanders en de islam wat te matigen. Ook andere Fortuy- nisten vrezen voor olie op het vuur. De beweging rond Wil ders, volgens recente opiniepei lingen goed voor ongeveer 20 van de 150 Tweede-Kamerze tels, moet vooral niet zorgen voor tweespalt in Nederland. Pagina R4: 'Wilders kan qua uitstraling niet aan Pim tippen' Jacobswoude kan fluiten naar opgelegde dwangsom door Ruud Sep jacobswoude/leimuiden Doordat de gemeente Ja cobswoude niet kan aantonen dat ze in april van dit jaar een brief heeft verstuurd waarin een dwangsom van ongeveer 65.000 euro werd opgeëist, kan de gemeente nu fluiten naar dat geld. De rechter stelde gisteren Leimuidenaar Kompier in het gelijk in het kort geding dat hij tegen de gemeente had aange spannen. De gemeente moet nu 22.500 euro aan ten onrech te geïnde dwangsom terugstor ten en kan geen aanspraak meer maken op het restant van het geld. Aan het Westeinde in Leimui- den heeft Kompier een kassen complex omgebouwd tot een caravanstalling waarin in de winter zo'n vierhonderd cara vans staan. De gemeente pro beert al jaren om hem zo ver te krijgen dat hij dat terugbrengt naar zeventig, het aantal waar voor de gemeente in het verle den een 'gedoogvergunning' heeft verleend. Om de Leimuidenaar daartoe te bewegen werd hem een forse dwangsom in het vooruitzicht gesteld. Maar dat had geen ef fect. Daarom besloot de ge meente vorig jaar zomer om de dwangsom - op dat moment zo'n 55.000 euro - te gaan in nen. Een dwangsom verjaart volgens de wet wanneer de eisende par tij een halfjaar lang niets van zich laat horen. In eerste in stantie stuurde de gemeente Kompier geregeld aangeteken de brieven waarin de dwang- Ook de oppositiepartij PvdA heeft grote bedenkingen. Uit een interne peiling bleek dat tweederde van haar leden de burgemeester liever door de ge meenteraad laat kiezen dan rechtstreeks door de burger. Ondanks deze uitslag heeft PvdA-leider Bos zijn fractie op gedragen het D66-plan te steu nen, wat hem niet in dank is af genomen. De kans is aanwezig dat het kabinet er in slaagt zijn voorstellen door de Tweede Ka mer te loodsen, maar dat het in de Senaat schipbreuk lijdt De Eerste Ka merfracties zijn niet gebonden aan het regeerakkoord en heb ben daardoor wat meer bewe gingsruimte. En dat is maar goed ook, want het is geen goed plan de burgemeester recht streeks te laten kiezen. In de praktijk raakt hij geheid in con flict met een gemeenteraad, die ook rechtstreeks door de burger is gekozen. De gekozen burge meester leidt tot een stadhuis, dat voortdurend op stelten staat. En daar zit geen kiezer op te wachten. Hugo Schneider leiden - Naturalis heeft gistermiddag een wits- nuitdolfijn gekregen. Het dode dier spoelde eerder op de dag aan op het strand van Goeree-Overflak- kee in Zeeland. Volgens conservator Hans Smeenk is de vondst van een witsnuitdolfijn op de Neder landse kust niet heel bijzonder, 'maar wel erg leuk'. „Na de bruinvis is de witsnuitdolfijn de meest voorkomende dolfijn in de Noordzee. Er spoelen er elk jaar wel een paar aan. Voor ons is het de tweede die dit jaar binnenkomt. Maar we zijn er erg blij mee, want het is nog een heel vers exemplaar." Gistermiddag zijn direct een paar weefsel monsters genomen, vandaag wordt verder onderzoek uitgevoerd. Smeenk: „De witsnuitdol fijn, komt eigenlijk pas sinds de tweede helft van de twintigste eeuw in de Noordzee voor. Daar voor leefde het beest alleen in het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. We vermoeden dat de dolfijn naar de Noordzee is gekomen toen daar ontzettend veel kabeljauw voorkwam. Maar nu dat veel minder is, hadden we verwacht dat deze dolfijn weer zou vertrekken. En dat doet-ie dus niet. Vandaar dat we de dit dier graag bestude ren. Ook op maaginhoud. Elk witsnuitdolfijn is er toch weer één voor ons onderzoek." Als het on derzoek is afgerond, bewaart het museum het skelet. Foto: Mark Lamers som werd opgeëist. In april ging een niet-aangetekehde brief de deur uit, die volgens de advocaat nooit is ontvangen. Sterker nog: volgens de raads man is de brief een vervalsing die pas later door de gemeente aan het dossier is toegevoegd om maar niet over de zes- maandentermijn heen te gaan. Over de vraag of de brief echt is of niet, doet de rechter geen uitspraak. Ook verwijt hij de ge meente niet dat de brief niet aangetekend is verzonden. Maar omdat Jacobswoude ook bodegraven/anp - De belang rijkste reden mag dan tijdsbe sparing zijn, toch is een op de vijf Nederlandse mannen van mening dat een vaatwasser in huis goed is voor je relatie. De vaatwasser voorkomt namelijk echtelijke ruzies over het doen van de afwas, concludeert vaatwasmiddelenfabrikant SUN in een gisteren gepresen teerd onderzoek onder 549 mensen. Ook al kan de vaatwasser rela ties redden, de machine kan wel de nodige spanningen op leveren. zoals bij het inruimen van de vaat. Zeker 71 procent van de vrouwen zegt dat zij de meeste vaat in de machine krijgt gestouwd. Daar is 18 pro cent van de mannen het mee eens. Toch zeggen de meeste mannen (57 procent) dat zij heer en meester zijn in het in ruimen van de machine. Ondanks de automatiek, blij ven vooral vrouwen de afwas sers in huis. Van de Nederlan ders die geen vaatwasser in de keuken hebben staan zegt 60 procent van de vrouwen de af was te doen, tegenover 43 pro cent van de mannen. De cijfers voor Nederlanders met vaat wasser zijn ongeveer gelijk. niet door overlegging van de eigen verzendadministratie heeft aangetoond dat de brief daadwerkelijk in april de deur uit is gegaan, kan de rechter weinig anders dan ervan uit gaan dat de brief dus niet is verzonden. En zonder die brief is de dwangsom verjaard, zodat de gemeente het al ingevorderde geld direct moet terugstorten. Daar komt nog bij dat de ge meente ook opdraait voor de kosten van het kort geding: bij elkaar ruim 1.100 euro. (advertentie) Overval op Lidl in Leidse Merenwijk leiden - Twee gewapende man nen hebben gisteravond rond acht uur een overval gepleegd op de Lidl-supermarkt aan de Standerdmolen in de Meren wijk in Leiden. Ze bedreigden de caissière en gingen er van door met een onbekend geld bedrag. Het tweetal maakte zich op een brommer uit de voeten. De politie is op zoek naar getuigen. Zij kunnen bel len met 0900 -8844. Criminelen laten ander in cel zitten Hilversum - Criminelen die krap in de tijd zitten, maar wel goed in hun slappe was, laten geregeld anderen tegen beta ling hun straf uitzitten. Dat meldt het tv-programma NO VA. De paspoortcontrole bij ge vangenissen zou ernstig tekort schieten. NOVA zegt hierover gesproken te hebben met men sen binnen justitie en het ge vangeniswezen, maar het mi nisterie van justitie zegt de sig nalen niet te kennen. De prak tijken zouden vooral plaatsvin den bij halfopen inrichtingen, die bedoeld zijn voor de kortere straffen. Schiphol wil paren trouwen schiphol - Het ja-woord geven en direct inchecken voor de hu welijksreis. Schiphol onder zoekt of het mogelijk is om op de luchthaven huwelijken te voltrekken. Er is volgens woordvoerder R. Wever veel vraag naar. Hij houdt wel een slag om de arm om te voorko men dat trouwlustigen nu al massaal gaan bellen. De trouw plannen maken deel uit van een grote campagne om Schip hol op de kaart te zetten als leukste en hipste vliegveld van Europa. Clinton opent eigen bibliotheek little rock - Oud-president Bill Clinton heeft gisteren in Little Rock in de staat Arkansas zijn eigen bibliotheek geopend. Voor de opening waren 30.000 gasten uitgenodigd, waaronder de oud-presidenten Bush en Carter. Ook de huidige presi dent George W. Bush was bij de feestelijkheden aanwezig. De nieuwe bibliotheek geeft een overzicht van de acht jaar (1993-2001) dat de58-jarige Clinton in het Witte Huis zat. Geen huwelijk Noorse homo's Oslo - Het parlement van Noor wegen heeft gisteren besloten het huwelijk niet voor homo's open te stellen. Onder meer de christen-democraten van pre mier Bondevik en extreem rechts verzetten zich tegen de wetswijziging. Het land kent een geregistreerd partnerschap. De openstelling van het huwe lijk had homo's het recht gege ven kinderen te adopteren. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9.75 ■L -1 0 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere o&tend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen €0,41 per dag! J Postcode/Plaats: Telefoon: I I Geboortedatum: l e-mailadres: I "7 1 Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar 1 Leidsch Dagblad. Antw nr 127. 1800 VB Alkmaar. Gratis tel. 0800 - 171 1 I E-mail: lezersservlcc@hdc.nl of surf naar I wwwleidschdagblad nl I Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005 I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens ln l de colofon van de krant vindt u nadere Informatie. I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch r.' Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1