Britse minister eist Spaanse excuses coach blijf" Eerbetoon aan verloren dierbaren SPORT Van der Geest v Arens als coach Mannschaft leeft op onder Klinsmann Hingis gaat het to nog eens proberei Tuchtzaken aangehouden Coach Roemenië neemt ontslag Spelers AA Gent gaan op de vuist In auto achter scheidsrechter aan Boukhari toch niet geschorst Worstelaar overleden Griekse sprinters voor de rechter Thomas Doll trainer HSV Kamyshleeva wint eerste set op zijn poi Opruiende spreekkoren aan het adres van gekleurde spelers '°lers UITSLAGEN zcisT - De twee tuchtzaken te gen ADO Den Haag wegens kwetsende spreekkoren zijn aangehouden. De beroepscom missie van de KNVB buigt zich maandag in Zeist opnieuw over de gebeurtenissen bij het duel tussen ADO Den Haag en Ajax op 12 september. Op verzoek van de commissie moet de Haagse club aanvullend bewijs materiaal aandragen, in de vorm van videobeelden. De tuchtcommissie van de KNVB behandelt de zaak rond de ge staakte wedstrijd ADO Den Haag - PSV, van 16 oktober, op nieuw op 14 december. Boekarest - De Roemeense bondscoach Anghel Iordanescu heeft zijn ontslag ingediend bij de voetbalbond. Een niet nader genoemde bron van de federa tie heeft dat gisteren verteld. Roemenië speelde woensdag 1- 1 gelijk tegen Armenië en ver speelde de koppositie in groep 1 van de kwalificaties voor het wereldkampioenschap in 2006 in Duitsland aan Nederland. gent - De Algerijn Cherrad en Marokkaan Oussalah zijn op de training van AA Gent met elkaar op de vuist gegaan. Oussalah verkocht Cherrad een flinke klap in het gezicht, waarna de Algerijn bloedend afdroop. Een uurtje na de training dook Cherrad weer op in het Gentse oefencentrum en ging hij Ous salah met een honkbalknuppel te lijf. De twee kemphanen kon den slechts met moeite door de spelers uit elkaar worden ge haald. chisinau - Een scheidsrechter uit Moldavië heeft moeten vluchten voor zijn leven. Hij weigerde in de wedstrijd uit de tweede divisie tussen Roso Floreni en Politechnica Chisi nau een strafschop te geven aan Roso. Daarop werd de eige naar van Roso zo ontstellend kwaad dat hij in zijn Audi 100 stapte en de arbiter kris kras over het veld achtervolgde. De scheidsrechter, een officier uit het leger, Slaagde er in te ont snappen aan zijn belager. zeist - Nordin Boukhari van Ajax is niet geschorst voor de uitwedstrijd van Ajax tegen De Graafschap. Dat heeft de tucht commissie van de KNVB in Zeist gemeld. De KNVB liet maandag abusievelijk weten dat Boukhari zijn vierde gele kaart had ontvangen en daar mee automatisch voor een duel uitgesloten was. De KNVB heeft ten onrechte een registratie uit zijn tijd bij NAC meegeteld. göteborg - De Zweedse worste laar Mikael Ljungberg is op 34- jarige leeftijd in een psychiatri sche kliniek in de buurt van Gö teborg door zelfmoord om het leven gekomen. Ljungberg won olympisch goud in Sydney 2000 in het grieks-romeins in de klasse tot 97 kilogram. athene - De Griekse atleten Costas Kenteris en Katerina Thanou zijn gisteren in Athene officieel in staat van beschuldi ging gesteld. De twee worden ervan verdacht bewust drie do pingcontroles te hebben ge dwarsboomd. Verder wordt hen ten laste gelegd dat ze met op zet valse verklaringen hebben afgelegd over een in scène gezet motorongeluk. hamburg - Thomas Doll heeft een tweejarig contract als trai ner van Hamburger SV onder tekend. De verbintenis loopt tot juni 2006. Doll (38) was sinds half oktober interim-trainer van HSV na het ontslag van Klaus Topmöller. oefa - Olga Kamyshleeva heeft de eerste set in de tweekamp om de wereldtitel dammen op haar naam gebracht. In Oefa in de Oeral nam de 31-jarige we reldkampioene tegen haar Rus sische uitdager Tamara Tansyk- koetsjina na 52 zetten genoegen met remise in de vierde en laat ste partij van de eerste set. Daardoor kwam de eindstand van de set op 5-3 voor Kamysh leeva. De tweekamp gaat over drie sets van vier partijen. vrijdag 19 november 2oo4 madrid/londen/gpd/anp - De wereldvoetbalbond FIFA zal een klacht van de Engelse bond FA tegen racisme van Spaanse sup porters onderzoeken. De FIFA liet weten dat ze verklaringen eist van de Spaanse voetbalbond. Wat een galawedstrijd moest worden omdat het de 500ste of ficiële interland van Spanje was, draaide woensdagavond in Madrid uit op een naargeestige voetbalruzie. Spanje - Engeland (1-0) was alleen op papier vriendschappelijk. Spelers die over de schreef gin gen en Spaanse supporters die de zwarte spelers van Engeland voor rotte vis uitscholden: voet bal was in Santiago Bemabeu geen feest. Met name de oprui ende spreekkoren aan het adres van kleurlingen Ashley Cole en Shaun Wright-Phillips hebben in Engeland veel stof doen op waaien. De Britse minister voor Europa, Denis McShane, greep gisteren meteen naar de telefoon om zijn Spaanse collega om uitleg te vragen. Hij sprak daarbij niet alleen zijn afschuw uit over het gedrag van de Spaanse fans, hij vroeg tevens om verregaande excuses. „De Spaanse voetbal bond moet zich verontschuldi gen bij onze zwarte spelers. Die jongens zijn woensdag door een hel gegaan", zei McShane in The Independent. De Britse minister van sport Ri chard Caborn gaat nog een stap verder. Hij wil dat de Fifa en de Uefa een officieel onderzoek starten. „Tot op het hoogste ni veau moet er actie worden on dernomen. Racisme moet uit de stadions worden verbannen. Ik was echt geschokt door de reacties van het publiek." Zelfs premier Blair van Groot- Brittannië liet via zijn woord voerder weten 'zeer teleurge steld' te zijn over het wange drag van het Spaanse publiek. „In het voetbal is geen plaats voor racisme", aldus Blair. De Engelse media wijzen met een beschuldigende vinger naar de Spaanse bondscoach Luis Ar agones. Die zou het vuurtje tijdens de voorbereiding met enkele botte opmerkingen da nig hebben opgepookt. Arse- nal-speler José Antonio Reyes bijvoorbeeld moest zich vol gens Aragones bij zijn club niet laten sollen door Thierry Hen ry, dat „zwarte stuk stront." De grove belediging werd gretig opgepikt door de Britse tablo ids. Was het daarom dat een aantal Engelse spelers in Ma drid op het veld rondliep met wraakgevoelens? Met name met Manchester United-spits Way ne Rooney verklaarde de oorlog aan de hele Spaanse natie. Ab solute dieptepunt was zijn reac tie nadat bondscoach Sven-Go- ran Eriksson volgens The Guar dian „de verstandigste wissel uit zijn loopbaan deed." De tie ner gooide zijn zwarte rouw band - Engeland herdacht het overlijden van Liverpool-legen- de Emlyn Hughes - woedend op de gras. Daarvóór had hij al geel gekre gen na een wilde tackle op Joaquin en was hij aan rood ontsnapt na nog enkele grove charges. Bovendien keurde hij zijn vervanger en ploegmaat bij Manchester Alan Smith geen blik waardig toen die hem kwam aflossen. „Het leek alsof hij van een andere planeet kwam", zei slachtoffer Joaquin, „Ik keek hem recht in de ogen, maar ik zag daar alleen een gro- Niet alleen de fans op de tribunes, maar ook de Engelse en Spaanse spelers gingen flink tekeer in de vriendschappelijke interland in Madrid. Foto: EPA/Gareth Copley te leegte. Het was net alsof hij pleitte verzachtende omstan- niet wist waar hij was." digheden: „Natuurlijk is het ge- Eriksson praatte het wangedrag drag van Rooney niet accepta- van zijn spits niet goed, maar bel, maar hij heeft in de kleed kamer zijn excuses aangebo den. Hij was zwaar gefrustreerd omdat hij al voor de rust werd gewisseld." Matthé Pronk mist vader en de Kneet bij geslaagde aanval op werelduurrecord DIC l de )K brussel/anp - Aimé Anthui n d piekert er niet over ontslag nnd nemen als bondscoach vat it ge gië. Na drie nederlagen op het Belgisch elftal vrijwel k er loos voor plaatsing voor de wa eindronde van het wereldl less' pioenschap voetbal 2006 ii een Duitsland. Anthuenis maai ir st gisteren in Brussel bekend ie. I vrijwillig te vertrekken. doe „Het is aan de bond daaro irer? beslissen", aldus de bonds iet r coach. „Ik zelf loop nietwi bei voor de problemen. Mochi het gevoel hebben dat ik jzi gefaald had, zou ik meteen stappen. Maar dat gevoel! I* niet." Hij verwijst naai' dei I tie met de selectie die nog A is. „Dat is voor mij een hei langrijke schakel." j Bondsvoorzitter Jan Peete CO zegt zijn vertrouwen in An nis niet op. „Ik kan Aimé luut geen fouten aanwi ijv#°n ik kan toch moeilijk ieman contract opzeggen die gee;'n fouten heeft gemaakt.gen In de kranten wordt open] 8*b gespeculeerd dat Anthuen r zijn contract niet zal uitdii str'J' .Anthuenis wordt de eersien bondscoach in een kwart i die België niet weet te pla voor twee opeenvolgende ^c nooien", schrijft Het Laat e"( Nieuws. neI de li gn; door Ton Rooseboom alkmaar - Een uur lang was hij met zijn gedachten bij verloren dierbaren. „Wat zou het mooi zijn geweest als mijn vader hier samen met de Kneet op de tri bune had gezeten", zei Matthé Pronk. De 30-jarige Noord-Hol lander deed gisteren een ge slaagde aanval op het we relduurrecord achter de demy. Met Joop Zijlaard als gangma ker kwam hij op de houten wie lerbaan van Sportpaleis Alk maar tot een afstand van 66 ki lometer en 114 meter. Matthé Pronk was nog niet ge boren toen Theo Verschueren op 15 februari 1970 in Antwer pen 64.546 meter in de nu ver geelde recordboeken liet bij schrijven. De 62-jarige Belg was als eregast door organisator Harry Mater naar Alkmaar ge haald. „Pronk is de eerste in 35 jaar die het record durft aan te vallen", benadrukte de twee voudig wereldkampioen. Spijt van zijn komst had Verschue ren zeker niet. „Matthé heeft fantastisch gereden", compli menteerde hij zijn opvolger. „Heel stabiel. Er zat geen mo ment van verval in zijn race. Ik was een beetje bang voor de laatste tien minuten, ik weet uit ervaring hoe zwaar die zijn. Maar hij heeft 't vol gehouden, dit is een bijzondere prestatie." Pronk had na vijftig minuten 1300 meter voorsprong op het schema van Verschueren. „Toen voelde ik dat het niet meer mis kon gaan. Ik heb Joop Zijlaard gevraagd extra gas te geven. Elke meter die ik in de laatste fase meer reed, was meegenomen." Zo zeker als Pronk in de finale was, zo onrustig was hij in de aanloop naar de recordpoging. Zijn voorbereiding via de zes daagsen van Amsterdam en Grenoble verliep probleemloos. Tot hij hoorde dat het we relduurrecord volgens de UCI- Matthé Pronk en gangmaker Joop Zijlaard op weg naar het werelduurrecord. Foto: ANP/Martin Mooij reglementen niet met dichte wielen gereden mocht worden. „Even ben ik in paniek ge raakt", bekende Pronk. „Vooral omdat ik op zoek moest naar nieuw materiaal." Uiteindelijk kwam het allemaal goed. „Dat achterwiel heb ik te leen van Leontien van Moorsel. Zij heeft daar haar record in Mexico mee gereden. En dat voorwiel heb ik gisteren zelf in elkaar geflanst. Het is niet ideaal, maar je moet wat." Een jaar geleden kwam zijn aanval voor het eerst ter sprake. Pronk was net nationaal demy- kampioen geworden (50 km in 47 minuten en 12 seconden) en hij was volgens organisator Harry Mater rijp voor de uitda ging. Pronk zag er zelf de sym boliek wel van in. 25 Jaar gele den werd zijn vader Matthé in Amsterdam wereldkampioen stayeren bij de amateurs; een mooier eerbetoon aan zijn bij na vier jaar overleden pa had hij niet kunnen bedenken.Als kleine jongen heb ik mijn vader vaak achter de derny zien rij den. Ik had graag gewild dat hij mij hier vandaag had kunnen zien." Tijdens de recordrace gingen zijn gedachten vaak uit naar zijn vader. „Daar heb ik in moeilijke momenten kracht uit geput." Ook herinneringen aan de onlangs overleden Gerrie Knetemarin hielpen hem tij dens het afzien. „De Kneet zou er anders vandaag zijn ge weest", wist Pronk. „Ik heb vaak met 'm over dit record ge sproken." Knetemanns vrouw en dochters waren in het Sport paleis om Pronk te steunen. Gré Duitse bondscoach zit op dezelfde lijn als Van Basten berlijn/gpd - De trainer wil do minant, agressief en aanvallend voetbal zien, het liefst op de helft van de tegenstander, en als het kan ook nog mooi. En de spelers moeten weer plezier in het spel uitstralen. Marco van Basten, de Nederlandse bonds coach, aan het woord? Nee, Jür- gen Klinsmann, de Duitse Teamchef. Het lijkt wel of de twee genera tiegenoten, beide nieuwkomers in het internationale trainers milieu, elkaar regelmatig spre ken. Wie naar Van Basten luis tert, hoort Klinsmann. En bei den hebben tot nu toe het geluk en het gelijk aan hun zijde. Onder Klinsmann, de voormali ge topspits die na het EK in Portugal Rudi Vóller afloste, is het Duitse nationale elftal onte genzeglijk een nieuwe weg in geslagen. Na eerdere zeges op Oostenrijk en Iran en een ge lijkspel tegen Brazilië versloeg Duitsland woensdag de natio nale ploeg van Kameroen over tuigend met 3-0 in een vriend schappelijk duel in Leipzig. De spitsen, Kevin Kuranyi en Mi- roslav IQose, scoorden, spelver deler Michael Ballack domi neerde en jonge debutanten ac teerden opmerkelijk zelfbewust. 'Klinsi' kondigde bij zijn aantre den aan in 2006 in eigen land wereldkampioen te willen wor den. Hij werd weggehoond. Wat gezien de desastreuze prestaties van de 'Mannschaft' in de afgelopen jaren ook niet verwonderlijk was. Maar de nieuwe coach liet zich niet van de wijs brengen. Net als Van Basten, die onbekende namen laat debuteren en volhardt in een gekozen spelsysteem, is Klinsmann duidelijk in zijn keuzes. De spelers, die sinds de verloren WK-finale in 2002 col lectief faalden en trillend van de zenuwen over het veld dool den, lopen ineens weer met de borst naar voren. 'Plezier' is een van Klinsmanns kernbegrippen. Ook Van Basten wil dat zijn spelers lol beleven aan hun werk. En waar hun voorgangers Dick Advocaat en Rudi Vóller de angst lieten rege ren door hun tactiek af te stem men op de tegenstanders en lang te wachten met het in brengen van jonge debutanten, daar experimenteren Van Bas ten en Klinsmann er lustig op los met nieuwe spelers. Vanuit de gedachte: als het systeem vast staat, kunnen verschillende spelers het invullen. Niet alleen hét talent van Bay- ern München, Sebastian Schweinsteiger, krijgt van Klins mann een kans. Van de ploeg die Kameroen van het veld speelde waren zes spelers jon ger dan 22 jaar. Duitse fans, ge wend aan het conservatieve be leid van Vóller, wreven zich de ogen uit, mede wegens de felle, nieuwe rode shirts, die de Duit se ploeg een agressiever en vro lijker aanzien geven. Keven Kuranyi, de spits die zo vaak faalde, scoorde zijn vijfde goal in drie wedstrijden onder de nieuwe Teamchef. Wellicht dat hier de Amerikaanse mental coach een rol speelt. Onder hi lariteit van zijn critici haalde Klinsmann, net als Van Basten, een psychologisch begeleider bij zijn team. Een Amerikaan want Klinsmann leeft sinds ja ren in de Verenigde Staten en is een uitgesproken bewonderaar van de professionele trainings- en begeleidingsmethodes in de Amerikaanse topsport. Het Team Klinsmann lijkt nu al een succes. Een hechte ploeg wil de oud-prof smeden, een ploeg waarin iedereen zich goed én uitgedaagd voelt. Nog maar zo kort onderweg naar het WK 2006 erkent Klinsmann ver der te zijn dan hij had ver wacht. „Deze ploeg is rijper dan ik vermoedde", stelde de oud international tevreden vast. „Er groeit een grote saamhorigheid en zelfbewustzijn. Wij werken dan ook aan de sterke kanten van de spelers." en Roxane kwamen de nieuwe recordhouder meteen felicite ren. Alle aandacht deed Matthé Pronk zichtbaar goed.Al heb ik niks gezien van die wave op de tribune, zo geconcentreerd was ik." Tijd om te feesten neemt hij niet. „Dinsdag word ik alweer in Gent verwacht voor de zesdaag se. Daar rekenen ze op een fitte Pronk. Ik heb slechts vier dagen om van deze zware inspanning te herstellen." BADMINTON Singapore. Singapore Open. Vrouwen, eerste ronde: Yao Jie (Ned/5) - Sö- rensen (Den) 11-0 11-2. Tweede ronde: Yao Jie-Chen Lanting(Chn) 11-0 11-0 Mannen, eerste ronde: Palyama (Ned/6) - Fu (Sin) 15-5 15-5. Tweede ronde: Palyama - Lu Yi (Chn) 15-7 15-9. Derde ronde: Lee (Mal/10) - Palyama 15-5 15-8. DAMMEN Oefa (Rus). WK-tweekampen. Vrouwen, vierde partij eerste set: Kamyshleeva (Ned) - Tanssykoetsjina (Rus) 1-1. Eindstand eerste set: 5-3. Mannen, vierde partij: Tsjizjov (Rus) - Georgiev (Rus) 1-1. Stand na vier van de vijftien partij en: 4-4. GOLF Sevilla. Wereldbeker landenteams, 3,25 mil joen euro. Stand na eerste ronde (fourball): 1. Ierland (Harrington/McGinley) en Oostenrijk (Brier- /Wiegele) 60 slagen (-12), 3. Engeland (Do- nald/Casey) 61, 4. Japan 62, 5. Spanje 63. 12. NEDERLAND (Lafeber/Derksen), Zuid-Ko- rea, Wales 65 (-7). PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 3558, d.d. 18.11.2004 1.6.11.14.20.26 28.30.31.32. 39.41 43.44 47 54 57 64.75.77 Onder voorbehoud van typefouten TENNIS Houston. Masters Cup. Rode groep: Moya (Spa/5) - Gaudio (Arg/8) 6-3 6-4, Federer (Zwi/1) - Hewitt (Aus/3) 6-3 6-4, Henman (GBr) - Coria (Arg) 6-2 6-2. door Arnold Aarts haarlem - Cor van der Geest wil dat Maarten Arens tot bonds coach van de judomannen wordt benoemd. Die functie bekleedt Van der Geest mo menteel met Chris de Korte. De Kenamju-coach wil voorzitter worden van de technische staf, waar De Korte uit zou moeten verdwijnen. Dat blijkt uit het boek 'Judo doe je zo' dat Van der Geest gisteren presenteer de. Van der Geest (59) gaf al eerder aan na de Olympische Spelen meer een rol op de achtergrond voor zichzelf te zien. Hij wilde vooral af van de coaching tij dens de zware reeks buiten landse A-toemooien de eerste vier maanden van elk jaar. Over de nieuwe invulling van de technische staf leverde Van der Geest op 15 augustus, de dag van zijn vertrek naar Athene, een voorstel in bij de judobond. De coach liet gisteren tijdens de boekpresentatie weten dat hij al een reactie had verwacht van de bond, maar nog niet heeft ontvangen. Volgens Van der Geest is Maar ten Arens de ideale persoon om mannenbondscoach te worden. Arens, drie jaar geleden gestopt als wedstrijdjudoka bij Kenam- ju, is momenteel bondscoach van de junioren. Hij was als sparringpartner van de judoka's mee naar de Olympische Spe len in Athene. Arens, die in ge val van nood nog oproepbaar is voor de wedstrijden om de Eu ropa Cup met Kenamju, zegt open te staan voor de suggestie van zijn voormalig trainer- coach. Van der Geest geeft in zijn boek aan dat de rol van Chris de Kor te, trainer van onder anderen Mark Huizinga en Edith Bosch, anders moet worden. „Hij zou wél op kosten van de judobond mee mogen naar alle belangrij ke toernooien, maar hij verliest zijn plaats in de techniscl c'u Het probleem met Chris hij mijns inziens zijn pe lijke belangen vooropstst als er dan nog ruimte o heeft hij pas oog voor he J..1 mene belang. Daar moi vanaf." En verderop in het boek: vindt bovendien, dat eenj31 mag liegen om zijn doel reiken en dat alle mensi ,ünl genaars zijn. We hebbe vaak over gesproken, ik ook wel om moeten maar in de kem heb ik moeite mee. Overigens dat Chris en ik hebben zen, dat verschillen van en aanpak niet tot een stelbare verwijdering hofe tr leiden." Van der Geest ;r.? drukte gisteren dat hij pe lijk geen problemen hef Is*e De Korte. „Ik kan het g( "nl' hem vinden, ik kan een biertje met hem drinkeni heel plezierig met hem gewerkt. Ik heb veel voor de prestaties die zijn judoka's levert." In het openhartige boe Van der Geest helder zin n ning over alles dat hem zit. Ook beschrijft hij de zame weg die hij mi vrouw Els moest bewa tijdens de beginjaren sportschool. Ook de bijz band met zijn zoons Dei Elco komt uiteraard vol TA bod. Over geen enkel werp neemt Van der Ge blad voor de mond. Zo zegt hij ervan overti zijn dat verschillende toppers in het judo dop bruiken. „Er zijn in het met name in het superzv Sc' wicht - mannen van wil ker weet dat zij gebruil :n ben in bepaalde perio oord weet van Dennis hoevei het hem heeft gekost 01 - middel van intensieve training in gewicht toe men." el W) i hi jk< iPe< dat i ïlfd :°w' kre are let nie ssul iet rek antwerpen/gpd - Martina Hin gis, voormalig nummer een in het vrouwentennis, keert na een afwezigheid van ruim twee jaar terug op de tennisbaan. De 24-jarige Zwitserse speelt in fe bruari in het sportpaleis van Antwerpen een exhibitiepartij tegen Gabriela Sabatini en overweegt een terugkeer op het hoogste niveau. Dat Hingis op korte termijn weer de degens kruist met oude rivalen als Venus en Serena Williams, Lindsay Davenport en Jennifer Capriati lijkt onwezen lijk maar het bloed kruipt blijk baar waar het niet gaan kan. „Een terugkeer aan de top is voorbarig, maar ze wil het wel een kans geven", zegt Bob Ver- beeck, de toernooidirecteur van de Diamond Games, het sterk bezette tennistoernooi in Ant werpen. Hij wist de Zwitserse te anime ren voor een terugkeer op de tennisbaan, nadat ze in 2002 met een slepende enkelblessure vroegtijdig een punt zet ter een tot dan glansrijk ère- 5 Nadat ze was geoperef s beide enkels (rechts in 2001, links in mei 2002) ze nooit meer haar oi veau. Precies twee jaar (14 hield ze het voor gezie ^n terugkeer in het wedsMari cuit is absoluut onden zo verzekerde Hingis, i n'Jl sen neus en lippen do>'2c wel even 40 miljoen dol van haar kledingsponsi ior'2 chini omdat slecht scho Niet oorzaak zou zijn van ha N[ problemen. Dat Hingis in Antwerp weer haar kunsten voor een groot publiek merkelijk, maar ook w J^n( zo bijzonder. De Zwitsi (14 tijdens haar actieve lo «ni haar zakelijke belangen tigen door het marketinj '67 Octagon, niet toevallig organisator van de D (1J Games. Bos (14 (oor: 1 Ooo

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18