g KPN snijdt dieper Productschap moet bestaansrecht bewijzen bij vaste telefonie ECONOMIE Met sinterklaas verkoopt iedereen speelgoed Opfrisbeurt voor hele vloot Martinair Onderzoek handel in Wessanen 'Reorganisatie Wolters Kluwer volgens plan' Nieuwe reorganisatie kost weer 700 banen Lex leeft voort in beste uitvinding van het jaar Koers euro naar record Weer Philips-werk naar lagelonenland verplaatst ibahn' komt tse handen jutT - De meeste Rast- benzinestations en res ts langs de Duitse snel- komen in Britse handen, tse participatiemaat- )ij Terra Firma koopt tea 1 miljard euro de ke- nk Rast, die 90 procent wegrestaurants in Duits- ploiteert. In 1998 ver- de overheid de restau- ten voor 600 miljoen eu- Lufthansa, Apax Fonds lital Parmers, dochterbe- verzekeraar Allianz. om er een beursgeno- ondememing van te ma- van de baan. ïalenvangst gereguleerd ioord/den haag - De vijf :entenorganisaties van jnvissers mogen hun le- vangstlimiet opleggen, lie maar niet aan de gro- hangen. Maar als ze die 'plafonds' openbaar is van vrije concurrentie irake, aldus de Neder- Mededingsautoriteit )e 225 georganiseerde invissers die Nederland gen al lange tijd in de met de NMa. Met mi- anisaties pleiten ze voor en over vangstbeperking e NMa heeft daar steeds ikje voor gestoken. De andse Vissersbond ziet een eerste opening in iflict. gel per direct bij ANVR - Voorzitter Hans van het Algemeen Ne- Is Verbond van Reison- tingen (ANVR) is per di- gestapt. De WD-coryfee over de kritiek op zijn beid op het jaarcongres trancheorganisatie in ,0p het congres heeft recteur uitgelegd dat echt ziek was en dat hij alwezig was. Dan is het est als daar kritiek op aldus de zegsvrouw, was nog geen jaar voor- an de reisbrancheorga- Hij nam de voorzitters- over van oud-PvdA-mi- id van Thijn. a op lager bij zuivelreus Friesland Coberco oods stopt grotendeels activiteiten in China, velconcern had een rheidsbelang in het ver inde bedrijf Friesland Dairy Foods. Die onder- Al w°rdt omgevormd tot ijf waarin de zuivelreus ig houdt van 5 pro- verkoopkantoor in ing valt er buiten. Op e zuivelmarkt is over- ie waardoor de winst- steeds verder afnemen, lellange termijn ver- riesland Coberco geen I ring. donderdag l8 november 2004 ER •sch.i ■achinist van naar blauw De treinmachinist n bordeauxrode jasje le machinisten en con- svan NS krijgen de ko lmaanden een nieuw Voor iedereen wordt e basiskleur en ook het ij vordt voor iedereen ge- irdoor kunnen reizigers l«el makkelijker herken investeren 7,5 miljoen de nieuwe kleding voor nedewerkers. De huidi- nglijn is tien jaar oud en volgens NS niet meer nodeme eisen. incties tegen gin 2005 den haag/gpd - KPN gaat ver der met het schrappen van ba nen bij de divisie vaste telefonie. Het telecomconcern maakte gis teren bekend dat door een nieu we reorganisatie ongeveer 700 arbeidsplaatsen verdwijnen. De vakbonden zijn woedend over de nieuwe plannen. De optelsom van KPN levert in middels een flinke uitkomst op. Vorige maand werd al bekend dat bij het onderdeel Entercom, dat zich vooral bezighoudt met het plaatsen van telefooncen trales bij bedrijven, 750 banen verdwijnen. Samen met de 800 arbeidsplaatsen bij vaste telefo nie die in januari als overbodig werden bestempeld, staat de teller nu op 2250 banen. Begin dit jaar had dit KPN-onderdeel nog 13.000 arbeidsplaatsen. Door technologische ontwikke lingen staat de sector vaste tele fonie al enige tijd onder druk. Bedrijven kiezen steeds meer voor goedkopere toepassingen of laten hun medewerkers mo biel bellen. KPN lijdt tevens on der de toegenomen concurren tie van goedkopere aanbieders als Tele2 en Scarlet. Een nieuwe bedreiging vormt telefonie via internet. Onder andere UPC ontwikkelt in Ne derland plannen om dit te gaan aanbieden aan zijn 2,4 miljoen Nederlandse kabelklanten. De verwachting is dan ook dat het schrappen van banen nog even doorgaat. „Er moet zeker reke ning worden gehouden met een volgende reorganisatie bij de divisie," aldus een woordvoer der. Bij de gisteren aangekondigde plannen gaat het om het con centreren van de IT-activitei- ten. Daardoor verdwijnen circa 500 taken. Door de invoering van een nieuw computersys teem zijn nog eens 180 banen rotterdam/gpd - De prijs voor de beste uitvinding van het jaar, de ID-NL Jaarprijs, werd gisteren uitgereikt aan Freek Ton voor zijn 'Lexguard'. Een vondst die fietsers en voetgangers moet bescher men tegen logge vrachtwagens die hen over het hoofd kunnen zien. Het systeem is genoemd naar Lex, een jongen die twee jaar geleden door een vrachtwagen werd doodgereden. Staatssecretaris Van Gennip (economische zaken) reikte de prijs uit in Rotterdam. Lex verongelukte op zijn fiets. De truckchauffeur zag hem over het hoofd. Hij zou net beginnen aan zijn studie psychologie. „Mijn buurmeisje kende hem," vertelt Freek Ton, directeur van een be drijf dat veiligheidssystemen ontwikkelt. „Ze ging de jongen begra ven. Daar schrok ik ontzettend van." De Dordtenaar begon na te denken over een systeem dat zulke on gelukken zou moeten voorkomen. Binnen 1,5 jaar had hij zijn sys teem rond: warmtesensoren aan de zijkant van de vrachtwagen voelen of iemand te dicht bij de vrachtwagen is. De chauffeur hoort in zijn cabine een piepje, en als hij zich daar niets van aan trekt, ontwikkelt dat geluid zich tot een 'hels kabaal', zoals Ton het zelf noemt. Zo'n 30 tot 40 voetgangers of fietsers worden jaarlijks door vracht wagens doodgereden; veel meer mensen raken levensgevaarlijk gewond. Dodehoekspiegels bieden nog te weinig soelaas, vindt Freek Ton. „Vrachtwagenchauffeurs hebben zo ontzettend veel aan hun hoofd in het verkeer. Om de signalen van de Lexguard kunnen ze gelukkig niet heen." Dat Ton zo snel octrooi had aangevraagd en de juiste financiers en adviseurs had gevonden, prees de jury. „De Lexguard heeft een heel groot maatschappelijk nut," aldus juryvoorzitter Geijzers. „Bovendien past het perfect binnen de robotisering, de derde fase van de Industriële Revolutie." Begin volgend jaar wordt de Lex guard wereldwijd op de markt gebracht. Dat de uitvinding naar hun zoon is vernoemd, vinden Peter en Hanneke Vaessen een mooie gedachte: „Overal ter wereld zal zijn naam opduiken en mensen beschermen. Zo is zijn dood toch niet helemaal voor niets geweest." overbodig. Daniëlle Wiek van AbvaKabo FNV reageerde gis teravond furieus op de plan nen. „Wij wisten van niets. Dit is niet de manier waarop we met elkaar om moeten gaan. Maandag hebben we een ge sprek met de directie van de betreffende afdeling en dan zul len we KPN zeker op deze gang van zaken aanspreken." Wiek zal er dan nogmaals op hameren dat KPN met een plan voor de komende jaren komt. „Daar vragen we al drie jaar om, maar op de een of andere manier lukt ze dat niet te pre senteren. Ik heb het gevoel dat ze zelf ook niet weten waar ze naartoe willen met het bedrijf. Ik heb de indruk dat het elke week anders is. Op deze manier kweek je alleen maar onrust op de werkvloer. Mijn mailbox zal wel weer vol zitten met berich ten van bezorgde KPN-mede- werkers." amsterdam/anp - De koers van de euro tegenover de Ameri kaanse dollar is gistermorgen op de Europese valutamarkten gestegen naar een recordniveau van 1,3046 dollar. Voor het be reiken van het record was niet veel nodig. Dinsdag stond de koers van de euro op de Euro pese effectenbeurzen op 1,2980 dollar, iets onder het record van 1,3005 vorige week woensdag. De opmars van de euro is gro tendeels toe te schrijven aan zwakte van de dollar als gevolg van de enorme tekorten op de begroting en de handelsbalans van de VS. Ook tegenover ande re valuta's heeft de Amerikaan se munt het moeilijk. Zo kwam de koers ten opzichte van de Zwitserse frank gistermorgen op het laagste peil in 8,5 jaar. De exportpositie van bedrijven in Europa wordt er door onder mijnd. De Amerikaanse minis ter van financiën Snow ver klaarde gisteren in Londen dat zijn land vasthoudt aan een sterke-dollarbeleid en niet uit is op verzwakking van de 'green back'. den haag/anp - De 17 product- en bedrijfschappen krijgen één jaar om hun bestaansrecht te bewijzen. De zogeheten pbo's moeten aantonen dat er vol doende draagvlak is voor hun activiteiten. Dat blijkt uit een brief die minister De Geus (so ciale zaken) gisteren aan de Ka mer heeft gestuurd. In het na jaar van 2005 wil het kabinet een beslissing nemen over het voortbestaan. Nu vallen ongeveer 500.000 meest kleine en middelgrote bedrijven onder de schappen. In totaal leggen de pbo's, waar circa 1200 mensen werken, elk jaar voor ongeveer 300 miljoen euro aan heffingen op. Eind augustus liet de WD-frac- tie al weten af te willen van het verplichte lidmaatschap van pbo's voor ondernemers. Het zou betuttelend, duur en pater nalistisch zijn. Vervolgens spra ken in september verschillende slagerijen, akkerbouwers, vee boeren, veehandelaren en vis sers af te proberen de schappen onderuit te halen door een col lectieve boycot. Hun actiemid del is vooral het niet betalen van heffingen. Zo weigerde slachter Wildeboer sinds afgelopen voorjaar hef- fingsgelden af te dragen omdat het Productschap Vee, Vlees en Eieren te weinig voor de boeren zou doen. Per koe moet een boer een bepaald bedrag beta len. De slachterij int dit geld en overhandigt het aan het schap. Uiteindelijk betaalde Wilde- boers slachterij in Leeuwarden deze maand alsnog de 120.000 euro aan heffingsgeld nadat het schap dreigde met juridische stappen. De pbo's zijn sinds begin jaren vijftig opgericht om eigen regel geving en kwaliteitseisen in sec toren op te stellen. Het meren deel is actief in de agrarische sector en veel verordeningen moeten de voedselkwaliteit en de diergezondheid bevorderen. Volgens De Geus blijkt uit een evaluatierapport van eind 2003 dat de schappen de afgelopen vier jaar het pbo-stelsel al effec tiever hebben gemaakt. Zo wordt de hoeveelheid verorde ningen opgeschoond en is het aantal schappen door hergroe pering gehalveerd ten opzichte van 1999. De kritische doorlichting wor den gecoördineerd door de So ciaal-Economische Raad onder eindverantwoordelijkheid van De Geus. De SER heeft dit jaar al 258 verordeningen van de 17 pbo's doorgelicht op de admi nistratieve lasten die zij veroor zaken. Het eerste Martinair-toestel met vernieuwde beschildering gisteren op Schiphol. Foto Capital Photos door Richard Mooyman schiphol - Martinair gaat een deel van de vloot vernieuwen. Vier toestellen van het type Boeing 747-200 verbruiken veel brandstof en maken relatief veel lawaai. Martinair wil die verouderde vliegtuigen vanaf 2005 vervangen door vijf nieuwere 747-400's. De luchtvaartmaatschappij graast daarvoor de tweedehands markt af. Volgens woordvoerder Van Doeselaar staat nog niet vast of de toestellen worden ge kocht of geleasd. Het hoge brandstofverbruik is de belang rijkste reden om de oudere Jumbo's de deur uit te doen. Door de sterk gestegen olieprijs wordt de kerosinerekening een steeds belangrijkere kostenpost. Maar ook de geluidsbelasting speelt volgens Van Doeselaar een rol. Over oudere vracht- Jumbo's komen veel geluidshinderklachten binnen van omwonenden in de regio Schiphol. Martinair is bezig met een algehele opfris beurt. De eerste Boeing 767 met een nieu we look rolde gisteren op Schiphol-Oost de hangaar uit. De huisstijl met rood en wit is gehandhaafd, maar de toestellen krijgen een modernere uitstraling. De komende ja ren krijgen alle vliegtuigen een verfbeurt in de nieuwe stijl. De luchtvaartmaatschappij heeft in de eer ste drie kwartalen iets beter gepresteerd dan vorig jaar, zo stelt Van Doeselaar. Zo wel bij het vervoer van passagiers als vracht is winst gemaakt. Martinair blijft reizigers een gratis maaltijd en drankjes voorschote len. De leiding ziet niets in het concept van Transavia/BasiqAir, waarbij passagiers voor versnaperingen moeten betalen. „We willen ons juist met onze service profile ren", zegt Van Doeselaar. De toekomst van Martinair blijft ongewis. Nedlloyd (voor 50 procent eigenaar) wil al enkele jaren van Martinair af, terwijl ondui delijk is wat Air France-KLM (ook 50 pro cent) voor plannen heeft. Martinair heeft zich de laatste jaren steeds meer ontwik keld tot vrachtvervoerder. Goederentrans port maakt al 60 procent uit van de be drijfsactiviteiten. 1, line, diesel en ;oedkoper OP ic - De adviesprijzen nzine, diesel en gas zijn i verlaagd. Marktleider acht de prijs van diesel cent omlaag tot 92,5 r liter. Benzine werd 0,6 edkoper, waardoor een •er plus aan de pomp op ro komt. Euro onge- ;t nu 1,239 euro per li- 'ïell-doch ter BK-Gas is autogas 0,7 cent la- irden. Een liter lpg kost Jcent per liter. Een ikÜÜ Bieden lagen de brand- ffoi:en °P recordniveaus. Resultaten Wolters Kluwer 3e kwartaal 2004 Freek Ton kreeg de prijs uit handen van staatssecretaris Karien van Gennip. Foto: GPD/Jaap Rozema den haag/anp - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) wil een onderzoek naar handel met voorkennis in aandelen van Wessanen. De belangvereniging van kleinere beleggers ver moedt wordt dat sommige per sonen voortijdig op de hoogte waren van de winstwaarschu wing die het voedingsconcern vrijdag naar buiten bracht. Dit omdat het aandeel in de dagen ervoor al flink daalde. Wessanen meldde dat het be drijfsresultaat voor afschrijvin gen en bijzondere posten dit jaar tussen de 58 en 63 miljoen euro zal uitkomen. Eerder ging het concern nog uit van circa 70 miljoen euro. Beleggers zet ten het aandeel vrijdag in reac tie op het winstalarm 75 euro cent lager. Dat betekende een koersval van ruim 7,5 procent. Opvallend is dat er in de vier dagen voor de cijferpresentatie al 60 cent van de koers afging terwijl andere Midkap-fondsen stegen. Bovendien lag de beurs- omzet van de aandelen Wessa nen voorafgaand aan het winst alarm duidelijk boven het ge middelde, constateerde de VEB. De belangenvereniging heeft bij beurswaakhond AFM melding gemaakt van de mogelijke han del met voorwetenschap. De VEB zal vermoëdens van voor kennis in de toekomst vaker naar buiten brengen. Het is niet de eerste keer dat Wessanen in verband wordt gebracht met voorkennis. In 1998 kwam het toenmalige BolsWessanen in opspraak, omdat een groepsdi- recteur ervan werd verdacht dat hij koersgevoelige informatie had doorgespeeld aan vrienden en optiehandelaren. De ver dachten in deze zaak werden vrijgesproken. omzet naar divisie 3e kwartaal in miljoenen euro 2003 Corporate Financial Services (CFS) Tax. Accounting Legal (TAL) Legal, Tax Regulatory Europe (LTRE) WoltersKluwer 3e kwartaal in miljoenen euro nettowinst operationeel resultaat 79 anp bron: Wolters Kluwer door Achille Prick den haag/gpd - Sinterklaas is in het land en geen winkel lijkt meer veilig voor kinderen. Na de bouwmarkten, drogisterijketens, supermarkten, postkantoren en textielketens, is nu ook schoen winkel Van Haren begonnen met de verkoop van speelgoed, leder een probeert met 'branche vreemd assortiment' de omzet op te pompen. Het laatste reclamekrantje van Van Haren ziet er op het eerste oog normaal uit. Binnenin komt de verassing: 'Pop met ac cessoires in opbergdoosje'; 'Truck met oplegger'; 'Raceau to's, verkeersborden en speel- kleed in rugzak.' Steeds meer winkelketens gooien deze da gen speelgoed in de strijd om de gunst van de consument. „Het is nieuw voor ons om naast schoenen ook branche vreemde artikelen te verko pen", zegt marketingmanager Theuns van Van Haren. „Eerder dit jaar verkochten we passen de kleding bij trendy retro- sportschoenen. En rondom het EK-voetbal onder meer voetbal shirts. Het vloog de winkels uit. Nu hebben we in onze grotere filialen voor het eerst speelgoed liggen. Het is bijna sinterklaas. Je probeert op allerlei manieren de omzet te verhogen." Kruit'-/at was misschien wel de trendsetter in Nederland. Daar komt de consument allang niet meer alleen voor shampoo of een zalfje.Via deze drogisterij keten kwamen hele volksdelen in aanraking met klassieke mu ziek. Ook nu, in de aanloop naar de feestdagen, zijn de tra- ditionelé drogisterij artikelen bij Kruidvat naar de achtergrond verdrongen. Speelgoed, maar ook allerlei soorten kerstver lichting en sfeerartikelen staan tot aan het plafond opgesta peld. Hetzelfde beeld bij bouw markten (Praxis, Gamma), an dere drogisterijen (Trekpleister, Etos) of textielketens (Zeeman, Wibra). „Deze trend is eigenlijk al zo'n twintig jaar aan de gang", zegt winkeldeskundige Huib Lub bers, directeur van het Retail Management Center. „Waren huizen hadden de consument rijp gemaakt om onder één dak totaal verschillende artikelen aan te schaffen en waren daar heel succesvol mee. Om verlo ren omzet terug te pakken heb ben drogisterijketens en later steeds meer ander speciaalza ken met hetzelfde concept te ruggeslagen. Ze hebben stapje voor stapje ook branchevreem de artikelen aan het assorti ment toegevoegd." Recente trends sterken de ke tens bij hun strategie om de schappen steeds vaker te vullen met afwijkende artikelen. „Mensen hebben minder tijd en bezoeken het liefst zo min mogelijk winkels om alle bood schappen binnen te halen", zegt Lubbers. „Dus wat je bij Kruidvat kunt meenemen, pak je mee. Belangrijk is daarbij dat de klant snel een afweging kan maken over prijs/kwaliteit. Welke buil kim je je vallen bij een braadpan met anti-aanbak laag voor 7,99 euro?" Lubbers ziet wel grenzen aan de branchevervaging. „De dro gisterijen hebben aangekon digd ook de aanval in te willen zetten op de supermarkten, met bijvoorbeeld soep of koffie. Dat kan. Maar met verse pro ducten als brood, vlees of groenten lijkt mij dat onmoge lijk. Dat vergt een compleet an dere logistiek." Eerder bleken verzekeringen of hypotheken via de supermarkt een flop. „Dat zijn producten waar de consument advies bij wil hebben", zegt Lubbers. „Ook vervangingsaankopen moet je niet branchevreemd aanbieden: nu is de digitale ca mera hot en wil iedereen er een hebben. Maar als mensen straks hun tweede digitale ca mera kopen, hebben ze meer eisen en gaan ze naar de speci aalzaak." amsterdam/anp - Uitgevers concern Wolters Kluwer meld de gisteren vooruitgang te heb ben geboekt door investeringen in nieuwe producten en kos tenbesparingen. Vorig najaar kondigde topvrouw Nancy McKinstry een grote reorgani satie aan, waarbij in drie jaar tijd 1600 banen zouden ver dwijnen. Doel was om de kos ten met 240 miljoen euro per jaar te verlagen. De eerste negen maanden van dit jaar hebben 50 miljoen aan kostenbesparingen opgeleverd. De reorganisatie verloopt daar mee volgens plan, aldus Wol ters Kluwer. Dat de omzet zakte had onder meer te maken met de verkoop van Ten Hagen Stam aan Sdu Uitgevers. Op de beurs in Amsterdam reageer den beleggers negatief op de re sultaten. Volgens analist Sander van Oort van Van Lanschot Bankiers blij ken enkele divisies het slechter te doen dan verwacht. Dit geldt onder meer voor de onderwijs activiteiten, die in Groot-Brit- tannië, Duitsland en Zweden met problemen kampen. Dit is zorgelijk, aldus Van Oort, om dat in het derde kwartaal het nieuwe schooljaar begint. „Er zijn nog wel wat elementen waaraan gesleuteld moet wor den", zegt Van Oort over de re organisatiedrift. Hij wijst daar bij ook op de stagnerende in komsten bij de divisies gezond heid, zakelijke en financiële diensten en belasting en boek houding. In 2007 wil Wolters Kluwer voor het hele foneem een omzetgroei van 3 tot 4 pro cent hebben gerealiseerd. Schoenenwinkel Van Haren mengt zich nu ook in de strijd om de sinterklaasaankopen van speelgoed. Foto: <H5D/Koen van Weel drachten/anp - Bij de Philipsvestiging in Drachten verdwijnen 60 banen omdat de productie van zonnebanken naar een lagelonen land wordt verplaatst. Dat heeft bestuurder Fortuin van de CNV Bedrijvenbond gisteren bekendgemaakt. De ontwikkeling van zon nebanken met 20 medewerkers blijft wel in Drachten. „De zonnebanken zijn duur en consumenten zijn huiverig grote uitgaven te doen", aldus Fortuin. „We hebben een langlopend so ciaal plan en daarin staat dat door reorganisaties geen mensen in de WW mogen komen." Hij noemt de reorganisatie typisch Phi lips. „De productie verdwijnt naar lagelonenlanden, de kennis blijft in Nederland." FNV Bondgenoten is onthutst. „Dit is de zoveelste reorganisatie bij Philips waarbij werk verplaatst wordt naar lagelonenlanden. De angst van de werknemers om hun baan alsnog kwijt te raken, na de eerdere reorganisatie bij scheerapparatenfabriek. blijkt te recht" aldus een woordvoerster vai de bond.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9