'Dood Arafat veroorzaakt door stolling' BUITENLAND Moord Hassan schokt Britten Strijd tegen landmijnen werpt vruchten af Slowakije zet dossiers geheime dienst op internet In halfuurtje van New York naar Amsterdam Rusland werkt aan modernere kernraketten Palestijnen willen helderheid 5Servië best bereid Mladic op te pakken' ^ident: Eigen ijes eerst -Alexander Loekasjenko, jiti-westerse president t-Rusland, wil voortaan nog maar modellen uit and zien op grote recla- den langs de snelweg, irt hem dat op die bor- »el westerse meisjes te n, verklaarde hij gisteren larlement. „Die Franijai- ;ezicht besmeurd met Ier van de straat, mo de billboards in het he- domineren. We hebben Hg mooie meisjes van ons- Jdus het staatshoofd. er in de bak Ibij moeder I - Een 26-jarige Itali- ft zichzelf gisteren laten en om niet langer bij ieder te hoeven wonen. ryj( e politie, gebeld vanwe- familieruzie, weigerde H3 hopige man mee te ne- iar het bureau, gooide leei ruit van een patrouille- in met een steen. Daar in dhij alsnog ingerekend. kende collega leert Duitsers Duitsers ergeren zich werk het meest aan ide collega's. Dat blijkt onderzoek van het Duit- chrift Junge Karriere dat lis gepubliceerd. Het oek werd gedaan onder itsers. 38 procent daar- ,het meest gehinderd" len door onwelriekende s. Voor 15 procent van •rvraagden waren colle- te gezellig proberen te n irritatiefactor. Rom- tureaus eindigden in de ing van ergerlijke ar- itandigheden op een :k met 14 procent. niet meer efde Leider' De Noord-Koreaanse loemen leider Kim liet langer 'Geliefde Lei- it meldde het Japanse reau Kyodo gisteren, op an het persbureau Ra- s, dat de Noord-Kore- ledia volgt. op Severs onduidelijk - Drie maanden na lag waarbij marechaus- len Severs in Irak om- ]s er nog geen enkel ■aanhouding of een k tegen de daders. Dat Ihet rapport van de iige inspecteur-generaal Jsmacht, luitenant-ge- l.d. C. de Veer. Hij deed open maand, onder Wie Irak, onderzoek naar de waarbij ook vijf militai- ise' ond raakten. Minister aar eeft het rapport gisteren Tweede Kamer ge- W lij onderkent dat er bij itairen „gevoelens van ;en" zijn over de ge- voortgang in het Iraak- iek. n Tunesië noodweer onweer heeft in rden van Tunesië aan egen mensen het leven Volgens Tunesische me er ook veel gewonden materiële schade groot, imingen veroorzaakten «verkeerschaos. Door ken kwamen vijf perso- het leven. ings minister onderwijs? Brom - De Amerikaanse it George Bush heeft Margaret Spellings ragen als nieuwe minis- Inderwijs. Spellings rangt Rodney Paige, die Erverkiezing van Bush fömber zijn vertrek uit binet aankondigde, s behoort tot de intimi imilie Bush. donderdag l8 november 2oo4 ;bl. agenten «d in Nepal ndu - Bij gevechten lepalese veiligheids- en maoïstische rebel ten minste acht agenten De agenten liepen in lerlaag in het Banke- n het westen van Ne- is de Nepalese staatsra ten. w kol 100.000 Idaten erbij I; In Afrika zijn de lie jaar meer dan [nieuwe kindsoldaten leerd, aldus een CSC- |Een derde is gerecru- de Democratische Re- Congo. Ook in Uganda Vatie volgens de CSC erg. Kindsoldaten kedwongen tot gruwel- [1 dwangarbeid. Vrou- Wsoldaten worden n als seksslaven. Arabische wereld woedend over doodschieten Irakees Hoog in de lucht 'lanceert' een B-52 het supersonische Amerikaanse raketvliegtuig X-43A. Foto: EPA-NASA edwards air force base/anp - Het supersonische Amerikaan se vliegtuig X-43A heeft dins dag een nieuw snelheidsrecord gevestigd. Het experimentele onbemande toestel bereikte enige tijd bijna 11.000 kilometer per uur: 9,7 keer de snelheid van het ge luid. Dat heeft de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA bekendgemaakt. Het toestel heeft een zogeheten scramjetmotor. De motor ver brandt waterstof en haalt de daarvoor benodigde zuurstof uit lucht die met supersoni sche snelheid in de verbran dingsruimte wordt geperst. Het probleem is dat daarbij de ver branding op gang moet blijven. Volgens NASA komt dat neer op „het in een wervelstorm houden van een brandende lu cifer". Het onbemande proto type is beschreven als tussen vorm van vliegtuig en raket. Het bijna vier meter lange toe stel was met een vliegtuig van het type B-52 op een zekere hoogte gebracht en daar losge laten. De test boven de Stille Oceaan, ten noordwesten van Los Angeles, duurde een paar minuten. Daarna viel de vlieg tuig, zoals gepland, in zee. Het was de tweede testvlucht met de X-43A dit jaar. In maart be reikte het toestel een snelheid van 7700 km/uur. Met de snel heid die dinsdag werd bereikt kan in ongeveer een half uur van New York naar Amsterdam worden gevlogen. londen-bagdad/anp-rtr-afp - De Britten hebben gisteren met woede en ontzetting op de moord op hulpverleenster Mar garet Hassan gereageerd. Een officiële bevestiging van de dood van de ontvoerde Brits- Iraakse bleef uit. Bij nabestaan den en autoriteiten lijkt echter iedere hoop vervlogen dat ze nog leeft. In het Britse parlement her dacht premier Blair de leidster van de Iraakse afdeling van de internationale hulporganisatie CARE. De regeringsleider wees erop dat Hassan zich ruim der tig jaar had ingezet voor het welzijn van het Iraakse volk. De Britse media uitten hun af schuw en onbegrip over de mo gelijke moord. Een herden kingsbijeenkomst in Ierland, waar Hassan was geboren, trok duizend belangstellenden. De Arabische Liga bestempelde de moord op Hassan als een cri minele, terroristische daad. Ook westerse leiders veroor deelden de daders van de „weerzinwekkende" moord eensgezind. Dinsdag had de Arabische nieuwszender al-Jazeera be kendgemaakt dat er een video- moskou/gpd - Rusland ontwik kelt nieuwe kernraketten waar over geen enkel ander land nog beschikt. Dat heeft de Russi sche president Vladimir Poetin gisteren gezegd. De nieuwe wa pens zouden reeds met succes zijn getest. Het nieuwe nucleai re wapensysteem kan volgens Poetin binnen enkele jaren operatief zijn. De president liet zich niet uit over het soort wa pen dat Rusland ontwikkelt. Rusland besteedt extra aan dacht aan het nucleaire arse naal sinds de Verenigde Staten in 2001 bekendmaakten dat zij een raketschild willen bouwen. Daarmee lappen de VS tot er gernis van Rusland internatio nale afspraken aan hun laars. Een voorname ambtenaar van het Russische ministerie van defensie vertelde eerder dit jaar dat Rusland aan een wapen werkt dat het Amerikaanse ra ketschild zinloos maakt. Poetin legde gisteren echter geen verband met een wapen wedloop met de oude vijand. Hij gaf aan dat terrorisme een van de grootste bedreigingen vormt voor Rusland en dat de verbetering van het nucleaire wapensysteem daarbij niet mag worden vergeten. door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Het gaat goed met de wereldwijde strijd tegen land mijnen, de missie waar de in 1997 overleden prinses Diana zich in de laatste jaren van haar leven voor inzette. Het aantal slachtoffers loopt jaarlijks terug en steeds meer landen beloven dat zij zich zullen houden aan het internationale Verdrag tegen Landmijnen. Toch verliezen ieder jaar nog minstens 8.000 mensen hun le ven, of een van hun ledematen, omdat ze op een mijn trappen. De schatting loopt op tot 20.000 slachtoffers, als de niet-geregi- streerde ongelukken worden meegerekend. De ongelukken vinden plaats in afgelegen ge bieden, en veel slachtoffers ha len nooit een ziekenhuis. De Internationale Campagne tegen Landmijnen ICBL) bere kent in een gisteren gepresen teerd rapport dat het gebruik van landmijnen over de hele wereld 'dramatisch daalt'. De ICBL is een collectief van rond de duizend onafhankelijke or ganisaties uit zestig landen, die al sinds 1992 ijvert voor een we reldwijd verbod van landmij nen. Jody Williams, coördinator van de organisatie die in 1997 de Nobelprijs voor de Vrede won, constateert dat steeds meer landen zich houden aan de re gels van het Verdrag tegen Landmijnen, ook wanneer ze hun handtekening daar niet on der hebben gezet. Het verdrag uit 1997 verbiedt het gebruik, de productie, de handel en de opslag van landmijnen, en ver langt dat de landen die het ver drag onderschrijven in tien jaar 'landmijn vrij' zijn. In 2009 al le landmijnen de wereld uit", is de kreet waar ICBL zich van be dient. Nog 42 landen hebben het ver drag niet ondertekend, waaron der China, Rusland, een groot aantal landen in het Midden- Oosten en de Verenigde Staten. „De VS stopten in 1997 met de productie van mijnen, maar be houden het recht om daar weer mee te beginnen", zegt Wil liams. In de afgelopen vijf jaar, zo re gistreert ICBL, zijn 62 miljoen opgeslagen landmijnen vernie tigd en is meer dan 1100 vier kante kilometer land landmijn vrij gemaakt. Italië ligt op kop met de vernietiging van zeven miljoen opgeslagen landmij nen. De enige twee landen die tussen 1999 en 2004 voortdu rend nieuwe mijnen hebben gelegd, zijn Rusland en Birma (Myanmar). Zesentwintig van de vijftig producerende landen hebben de productie gestaakt en de legale handel in landmij nen ligt volledig stil. Maar ICBL berekent de voorra den van landen die het verdrag niet hebben ondertekend op meer dan 180 miljoen landmij nen. Bovendien zijn er min stens zeventig gewapende groe pen in de wereld die landmij nen leggen, in landen als Con go, Tsjetsjenië, Colombia, India en Nepal. „We zijn de oorlog aan het win nen", zei Jody Williams gisteren op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, na een ontmoeting met secretaris-generaal De Hoop Scheffer. Zij noemt het Verdrag tegen Landmijnen 'een kruising tussen wapenbeheersing en een humanitaire afspraak'. Vijf jaar geleden berekende Wil liams dat er 'elke twintig minu ten' ergens ter wereld iemand op een landmijn trapt. „Dat kun je nu niet meer zeggen. Het aantal slachtoffers is enorm te ruggelopen, maar het aantal is nog steeds dramatisch hoog en er zijn veel te veel kinderen bij." ICBL schat dat één op de vijf slachtoffers van landmijnen een kind is. De in 1997 overleden prinses Diana zette zich de laatste jaren van haar leven in voor de strijd tegen landmijnen. Archieffoto: EPA >rftrf4on+ Dlina W Q11 in n i unlnonH iior l'nmt A/firlHon Clmaralriia nn /Ho Konrt Cr Trionliin nnkli/.nnrHn rHio ol onv/Ho*. afge- door onze correspondent Runa Hellinga Boedapest - Slowakije gaat een deel van de dossiers van de communistische geheime dienst (StB) via het internet publiek maken. De eerste stukken met zo'n 21.000 namen zijn al toegankelijk. Dit gebeurt ter gele genheid van de 15de verjaardag van de Tsjechoslo- waakse fluwelen Revolutie (17 november 1989) toen de communistische partij onder druk van massale beto gingen afstand deed van haar macht. De StB-dossiers, die de periode 1950-1989 omvatten, worden in drie etappes openbaar gemaakt. De nu ge openbaarde stukken slaan op Oost Slowakije. Begin volgend jaar komt Midden Slowakije aan de beurt. Er gens in april volgt de regio Bratislava en het westen van het land. Al met al gaat het om ruim 60.000 dos siers die toegankelijk worden gemaakt voor geïnteres seerden. De dossiers behelzen namen van agenten, informan ten, dissidenten en mensen die door de StB in de ^aten werden gehouden. De internetpagina van het Instituut voor Nationale Herinnering dat de dossiers publiceert, besteedt daarnaast aandacht aan de geschiedenis van de geheime dienst. Er worden ook foto's getoond. Na de splitsing van Tsjechië en Slowakije op 1 januari 1993 kregen beide landen hun eigen StB-dossiers. Tsjechië publiceerde die al eerder, maar de vroegere Slowaakse premier Meciar was fel tegenstander van openbaarmaking. Na Meciar's aftreden wist de huidige geheime dienst publicatie nog jaren tegen te houden. Geïnteresseerden moeten zich registreren om het ma teriaal te kunnen bekijken. De publicatie lokte op de eerste dag al reacties uit. Zo schreef een man aan een krant dat hij er nu achter is gekomen dat de partijfunc tionaris in het bedrijf waar hij werkte, ook informant van de StB was. De man werd in 1990 eigenaar van het bedrijf. „Daar heeft de Fluwelen Revolutie ons ge bracht", aldus het zure commentaar van de brief schrijver. band was opgedoken met beel den van de executie van een ge blinddoekte vrouw. De Iraakse echtgenoot van Hassan liet we ten dat het slachtoffer waar schijnlijk zijn vrouw is. De Brit se autoriteiten stelden na ana lyse van de beelden vast dat het bij de vermoorde vrouw moge lijk om de hulpverleenster gaat De 59-jarige Hassan was op 19 oktober op weg naar haar werk ontvoerd. Haar kidnappers eis ten tevergeefs de terugtrekking van de Britse troepen uit Irak. Ook een andere gewelddadige dood in Irak leidde gisteren tot verontwaardiging. De Arabi sche Liga eiste een onderzoek naar de dood van een gewonde Irakees, die door een Ameri kaanse militair zou zijn dood geschoten. De desbetreffende soldaat moet worden aange klaagd voor oorlogsmisdaden. Ook moeten andere soortgelijke incidenten in andere plaatsen in Irak nader onderzocht wor den, stelde een woordvoerder van de Arabische Liga. In de Arabische wereld is woe dend gereageerd op de televi siebeelden van de Amerikaanse marinier die een ongewapende gewonde Irakees doodschiet. De beelden zijn veelvuldig op Arabische televisiestations uit gezonden. Veel Arabieren con stateren dat de haat tegen de Amerikanen met de dag groeit. De angst bestaat dat hierdoor meer terroristen worden gecre- eerd. De rebellen in Irak worden ook bekritiseerd, omdat zij islamiti sche gebedshuizen gebruiken als uitvalsbasis voor acties en opslagplaats van wapens. Bo vendien vinden veel Arabieren het vermoorden van onschuldi ge burgers onacceptabel. Ondertussen gaat het geweld in Irak gewoon door. In het zui den van de opstandige stad Fal- lujah werd opnieuw hevig ge vochten. Amerikaanse artillerie en gevechtsvliegtuigen bom bardeerden doelen in het zui delijk deel, de laatste plek in de stad waar na anderhalve week van gevechten nog op grote schaal verzet wordt geboden. Zeker vijf Irakezen kwamen om door een aanslag met een auto bom in het Noord-Iraakse Baiji. Bij de ontploffing in de buurt van een Amerikaanse militaire basis en een markt raakten minstens vijftien mensen ge wond. ramallah-parijs/anp-afp - De Palestijnen gaan de dood van hun voormalig leider Yasser Ara fat onderzoeken. De Palestijnse Autoriteit liet gisteren weten een commissie in te stellen om helderheid te krijgen over de doodsoorzaak. De minister van volksgezond heid, Tibi, wordt voorzitter en zal met een delegatie naar Frankrijk reizen. Arafat (75) stierf vorige week in een militair hospitaal in Parijs, waar hij was opgenomen nadat hij ernstig ziek was geworden. De Palestijnse autoriteiten had den Frankrijk eerder deze week om opheldering over de doods oorzaak van Arafat gevraagd. Premier Ahmed Qurei stuurde daarover een brief aan de Fran se regering. De Franse minister van buitenlandse zaken Barnier verklaarde daarop dat de fami lie van Arafat geen informatie uit het medisch dossier van Arafat hoeft te verstrekken. Bar nier wees erop dat medische dossiers volgens de Franse wet vertrouwelijk zijn. Veel Palestijnen denken nog al tijd dat Arafat door Israël is ver giftigd. Frankrijk verwees die le zing indirect naar de prullen bak. „Wanneer de artsen het geringste vermoeden hadden gekregen, hadden ze justitie in geschakeld", aldus regerings woordvoerder Copé. Jeruzalem zelf ontkent elke betrokkenheid bij de dood van Arafat. De persoonlijke geneesheer van wijlen Arafat zei gisteren niet langer te geloven dat zijn vroe gere baas is omgebracht door middel van gif. Achraf al-Kurdi verklaarde dat tegen de Spaan se krant El Pafs. De arts eiste een week geleden nog een offi cieel onderzoek naar de doods oorzaak van de Palestijnse lei der en wilde dat er een autopsie werd uitgevoerd. De Jordaniër, die ruim twintig jaar Arafats lijf arts was, zei te willen dat „het Palestijnse volk in alle transpa rantie kan vernemen wat de dood heeft veroorzaakt". Hij verklaarde argwaan te heb ben gekregen door de afwezig heid van welke informatie dan ook over de gezondheid van Arafat sinds die op 29 oktober werd opgenomen in een zie kenhuis in Parijs. Hij voegde er aan toe dat Arafat bij kennis was toen die zijn hoofdkwartier in het Palestijnse Ramallah ver liet. Volgens de Franse krant Le Monde bezweek Arafat aan een relatief zeldzame afwijking van het stollingsmechanisme in zijn bloed. Le Monde baseerde zich op artsen die het medische dos sier van de Palestijnse president kennen. Volgens Le Monde leed de Pa lestijnse president aan diffuse intravasale stolling (DIC). Daar bij ontstaan op meerdere plaat sen in het lichaam kleine stol lingen. Daardoor raakt de stol lingscapaciteit van het bloed uitgeput, wat ernstige bloedin gen tot gevolg kan hebben. DIC wordt doorgaans veroorzaakt door een andere ziekte, bijvoor beeld een gezwel of een infec tie. belgrado-den haag/gpd - In Servië en Montenegro bestaat wel degelijk de politieke wil de Bosnisch-Servische gene raal Ratko Mladic, verant woordelijk gehouden voor het massacre in Srebrenica, op te pakken. Alle geloof waardige onderzoeken die tot op de dag van vandaag zijn gehouden, hebben echter aangetoond dat Mladic niet in Servië is. Datzelfde geldt voor Radovan Karadzic, pre sident van de Bosnische Ser viërs. Dit heeft Rasim Ljajic, voor zitter van de Servische Natio nale raad voor samenwerking met het Joegoslavië tribunaal, laten weten. ,,Als bewezen kan worden dat Mladic hier is wordt hij zeker uitgeleverd aan het Joegoslavië tribunaal want de politieke wil en be reidheid dat te doen bestaat", aldus Ljajic. In Servië en Montenegro worden berichten van de voorzitter van het Joegoslavië tribunaal, rechter Theodore Meron, dat het land feitelijk alle samenwerking met het tribunaal heeft gestaakt, afge wezen. Meron heeft dat de VN in een rapport bericht. Uit informatie van de Servi sche regering blijkt dat de ge heimhoudingsplicht vip 316 mensen -waarvan 53 smds juli- is opgeheven. Zij mogen, indien zij moeten getuigen, staatsgeheimen aan het Joeg- slavië tribunaal prijs geven. Er zijn 21 documenten die het tribunaal wilde hebben, overgedragen. Sinds januari 2003 hebben zich 24 mensen die door het tribunaal werden gezocht, vrijwillig overgegeven. Dat het tribunaal niet meer ver dachten in handen heeft ge kregen komt omdat de aan klagers mikken op een vrij willige overgave van verdach ten in plaats van een formele arrestatie. In de laatste twee maanden is aan elk verzoek van het tribunaal tegemoet gekomen, aldus de Servische regering.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7