Mysterieuze ziekte velt kastanjes BINNENLAND 2 Limburg dreigt zijn witte goud te verliezen Delftse varkensbeulen doen een dagje boerderij Pleidooi voor proef met korting op huur Informatieblokkade AIVD maakt burgemeester woest Twee jaar cel voor lid kinderpornobende fc Haagse Hogeschool laat hese studente toch toe Geheimzinnige kwaal verspreidt zich razendsnel over heel Nederland Vogelaars storten zich massaal op zeldzame haakbek Limburg leukt dorpen op met servicewinkels Kwaliteit van drinkwater vorig jaar verder verbeterd J>ol; justitie Igt schipper •dam - De Duitse justitie m schipper uit Urk ver- L Hij wordt ervan be- figd dat hij in juni dit jaar Kvaring tussen een Ne- dse en een Duitse garna- br in de Eemsmond gebied) heeft veroor- lij de botsing kwam een ^schipper om het leven. JI :eft het openbaar minis- II )M) in Amsterdam giste- vestigd. Het instellen van ging in Duitsland is op- nk t lijk. omdat het Amster- e*n» iOM de zaak eveneens in zoek heeft. Duitsland n actie, omdat de Neder- u vm justitie nog altijd niet 'aatsjesloten of de 32-jarige ipper voor de rechter ichijnen. hnische kennis auratie dun De technische kennis auratie) architecten irden verbeterd. De na- de opleiding ligt op rerpen. Technische on- ien als materiaalkunde te weinig aandacht. Dat °dR* jordeel van prof. ir. Rob ibewï ees, die morgen aan de ische Universiteit van ijn entree maakt als aar conserveringstech- Van Hees zegt zelfs dat rt 'kennisfobie' Men is bang kennis op bij anderen. donderdag l8 november 2004 aties bij jenking idam - De politie heeft d negen mensen ïouden bij een spontane iking van de 27-jarige rdammer die zondagoch- mkwam bij een grote op een illegale housepar- ntallen mensen kwamen e H.J.E. Wenckebachweg, cwaar het drama zich Enkele personen pro- tn over de afzetting te en en gooiden met vuur de aanwezige politie. paarden dgereden huizen/anp - Een groep van tien woningcorporaties uit het hele land wil volgend jaar gaan experimenteren met het geven van huurkortingen. Volgens di recteur J. Schuyt van De Allian tie uit Huizen is het de bedoe ling de scheefgroei op de wo ningmarkt tegen te gaan. Als minister Dekker van volks huisvesting de huurprijzen straks gaat liberaliseren, wordt de situatie op de markt steeds schrijnender, stelt Schuyt. Hij wil in het experiment de huren optrekken tot de maximaal re delijke huurprijs. Nieuwe huur ders met een hoog inkomen moeten dan de volledige prijs betalen, huurders met lage in komens krijgen korting. De cor poraties overwegen het inko men van de huurders vervol gens elke vijf jaar te meten. Het voordeel van dit plan is dat er minder schrijnende situaties op de woningmarkt zullen ont staan. Op dit moment wordt 30 procent van de sociale huur huizen bewoond door mensen met een bovenmodaal inko men. Niet alleen kan daarmee het ontstaan van achterstands wijken worden voorkomen. Traditioneel duurdere wijken kunnen zo ook toegankelijk ge maakt worden voor mensen met lagere inkomens. Wat Schuyt betreft is het kortin gensysteem een eerste stap op weg naar een fiscale regeling waarin ook de huursubsidie en de hypotheekrenteaftrek wor den opgenomen. venlo/horst/gpd - Als er geen actie wordt ondernomen is de aspergeteelt over een jaar of tien uit Limburg ver dwenen. Geïmporteerde asperges uit la ge lonenlanden bedreigen de teelt in ons land zelf. Dat zegt L. Brouns van de Stichting As- pergelÜjk, een organisatie die volgend jaar een internationaal aspergesymposi um organiseert in Horst. Het symposi um, met wetenschappers uit de hele we reld, wordt om de vier jaar op een ander continent gehouden. Nederland is voor het eerst gastland. AspergeRijk wil het symposium aangrij pen om de koningin der groente beter in de markt te zetten.Als we alles op z'n beloop laten, zal de aspergeteelt uit Limburgs verdwijnen", is de overtuiging van Brouns. Limburgs trots. Foto: GPD „In Brabant zit een teler die zich heeft toegelegd op het schillen van asperges. Die krijgt de groente aangeleverd vanuit Peru. Transport stelt niks meer voor te genwoordig", zegt Brouns. Het aantal aspergetelers is in bijna tien jaar tijd (van 1994 tot 2003) gedaald van 1863 tot 1083. Het zijn vooral de kleine bedrijven die verdwijnen; terwijl de gro tere in omvang zijn toegenomen. Het totale areaal is dan ook iets gestegen: van 2389 tot 2423 hectare. De gemiddel de prijs daalde: van 3,73 euro per kilo in 1994 naar 2,80 euro in 2003. Als het witte goud uit deze provincie verdwijnt, is dat niet alleen een omzet van zo'n veertig miljoen euro die verlo ren gaat. Het imago van Limburg wordt aangetast, omdat de aspergeteelt een stukje cultuurgoed is geworden, zegt Brouns. „Denk maar eens aan het toe risme. Of de horeca. Hoeveel toeristen worden in de aspergetijd niet naar Lim burg gelokt met speciale arrangemen ten. Hoeveel restaurants stunten niet met aspergemenu's?" Omdat de Limburgse telers op prijs nau welijks meer kunnen concurreren, moet de oplossing volgens Brouns worden ge zocht in het beter in de markt zetten van het witte goud. Zo wordt gedacht aan een keurmerk voor asperges van Lim burgse bodem. En aan klantgericht pro duceren. „Misschien wil de klant graag geschilde asperges. Of misschien moet je meer gaan doen met asperges in kant-en- klaarmaaltijden," meent Brouns. AspergeRijk heeft inmiddels al een aan tal organisaties bereid gevonden mee te denken, zoals de veiling ZON, Greenery en het Productschap voor Tuinbouw. Het is de bedoeling dat de concrete ideeën rond het symposium worden ge presenteerd. Dat vindt plaats op 16,17, 18 en 19 juni. den haag/gpd - De hese pabo studente Diana Perlot (19) mag de opleiding tot leerkracht op de Haagse Hogeschool toch af maken. De pabo heeft de eis la ten vallen, dat ze een voldoen de moet halen voor het onder deel 'spreken'. De hogeschool wilde Perlot na twee jaar studie van school, sturen omdat haar stem niet geschikt zou zijn voor het onderwijs. Diana, die op een doveninstituut wil werken, heeft een aangeboren afwijking aan haar stembanden, waar door ze wat hees klinkt.Haar manier van spreken zou de klas onrustig maken en kinderen zouden haar manier van spre ken overnemen. De studente vocht het besluit aan bij het college van beroep van de Hogeschool. Dit college bepaalde dat ze in december een herkansing zou krijgen. Dat hoeft niet meer: de school heeft besloten haar door te laten stu deren op basis van de wet gelij ke behandeling gehandicapten en chronische zieken. den haag/gpd - Een mysterieuze ziekte tast kastanjebomen aan. De geheimzinnige kwaal werd onlangs ontdekt. Na enkele mel dingen in Friesland en Noord- Holland heeft de ziekte zich in middels over heel Nederland ver spreid. Ook bomen in België en Duitsland zijn aangetast. Ook in Den Haag is de ziekte geconstateerd. Ongeveer een kwart van de 5000 bomen in de stad is inmiddels aangetast. Zowel jonge als oude kastanjes worden door de ziekte getrof fen, schrijft wethouder Stolte (CDA, stadsbeheer) aan de ge meenteraad. Een verdere uit breiding van de ziekte heeft 'dramatische gevolgen voor het aanzien van Den Haag', aldus de wethouder. Van de 1291 mo numentale bomen die Den Haag rijk is, bestaat eenderde uit paardekastanjes. De symptomen bestaan eruit dat verspreid op de stam kleine roestbruine vlekken verschijnen die zich snel uitbreiden over de rest van de stam en takken. Uit de vlekken druipt een donker rode, stroperige vloeistof. In de nazomer drogen de vlek ken op en ontstaan er ruwe zwarte korsten. In het daarop volgende voorjaar en zelfs al in de loop van hetzelfde jaar ver droogt de bast tussen de vlek ken en sterft af. Zodra de bast volledig rondom de stam af sterft, sterft ook de boom. Bij jonge bomen gebeurt dit eerder dan bij oudere, dikke exempla ren. De eerste verschijnselen lijken op die van twee ziekten die al langer bij paardekastanjes be kend zijn. De gevolgen hiervan zijn echter beperkt: bomen kunnen er oud mee worden. Internationale wetenschappers speuren naar de oorzaak en aanpak van de ziekte, maar tot dusver zonder succes. Het ver moeden is, stelt de Haagse wet- ergen - Drie paarden lagavond bij het over een weg in Haaks- verongelukt, zo meldde tie. De viervoeters wer- ngereden door een bus T3 e auto's. De paarden wa- slag dood. Er raakten lensen gewond. Twee ;n kwamen onder de bus t, Er moest een kraan aan komen om de dieren on- bus vandaan te krijgen, npq rden kwamen uit een weg op. Mogelijk is een - en blijven staan. >andparkiet It inheems Nederland vliegen 100 halsbandparldeten. l-l oorsprong exotische vo- len het meest voor grote steden, maar ver- zich inmiddels ook rest van Nederland. Dat lit een slaapplaatstelling, in Vogelonderzoek Ne- heeft gehouden. Op ipplaats in Voorburg j ongeveer 3200 parkieten lachten. In diverse rken in Amsterdam tel- raarnemers nog eens B00 vogels. Maar de fel- I halsbandparkieten zijn pien in onder meer Lei- irlem en Apeldoorn, al- )n. arrestaties ik-Hirschfeld •am - De politie heeft twee verdachten aan- len in het onderzoek moord op Amsterdam- 'ly Hirschfeld in 19.97. it om een 30-jarige man iere en een 59-jarige it Amsterdam. De poli- meer aanhoudingen in igeheten 'cold case'-zaak De 62-jarige Hirschfeld, ai inaamse marktkoop- 'erd vermoord in zijn in het Maldenhof. De da- aakten een gouden han- auto en vermoedelijk tzienlijk geldbedrag buit. loofde in 1997 een belo- t van 15.000 gulden voor den tip. Die is inmiddels gd naar 20.000 euro. der leesvoer enschappers dam - Nederlandse we- appers kunnen vanaf 1 nn i veel minder weten- elijke tijdschriften van |f r Reed Elsevier gebrui- i hebben onderzoekers 0 f] met nog toegang tot alle els van de grootste we- appelijke uitgever, straks er nog 865. De afgelo st 1 werden de tijdschriften ar 5 procent duurder. ■fr de universiteiten dat !er konden opbrengen, i ze met Reed Elsevier r'f afspraken over vermin- ivan het aantal titels voor I FOr Prijs gemaakt. Groningen - In de Groningse wijk Beijum zijn gisterochtend twee haakbekken gesignaleerd. Deze vogels worden in Nederland slechts zelden gespot. De beestjes trokken enkele honderden vogelaars uit heel Nederland. Dat heeft M. Plomp, secretaris van de Dutch Birding Association, gisteren gemeld. Het is sinds 1800 de vijfde keer dat er in Nederland een haakbek is gezien. Eerder deze week kwam in vo gelasiel De Fügelhelling in het Friese Ureterp een gewonde haakbek binnen. Het vogeltje, dat tegen een raam was gevlogen, overleed dinsdag. Volgens Plomp, die voor de gelegenheid een dagje vrij heeft genomen, waren er zeker tweehonderd vogelaars naar Groningen gekomen om de vogels te aanschouwen. De haakbek is iets groter dan een spreeuw. De vogel heeft een oranje borst en kop en is verder grijs. De haakbek wordt een zogenaamde dwaalgast genoemd. De vogel komt voor in Noord-Scandinavië, Midden-Siberië en Noord- Amerika. Plomp vermoedt dat de haakbekken hongerig waren en daarom de verre reis hebben gemaakt. „De vogeltjes zitten al uren op de grond besjes te eten." Foto: WFA/Jan Bouwman houder Stolte, 'dat we te maken hebben met een complex pro bleem, waarbij sprake is van een combinatie van verminder de conditie van paardekastan jes en gunstige omstandighe den voor de ontwikkeling van ziekteverwekkers In heel Nederland zijn de laat ste weken al vele honderden bomen aan de ziekte gestorven. Herstel van eenmaal aangetaste bomen is nog niet waargeno men. MAASTRICHT/ANP Limburg krijgt 47 servicewinkels waar in woners van het platteland te recht kunnen voor allerlei ba sisvoorzieningen die nu uit de kleine kernen dreigen te ver dwijnen. De provincie Limburg wil op die manier de leefbaarheid in de kleine kernen vergroten en stelt hiervoor bijna 600.000 eu ro beschikbaar. In de winkels kunnen voorzie ningen komen als een bankba- lie, een postkantoortje, een dro gist, een uitgeefpunt voor een bibliotheek, een loket van de nutsbedrijven en dergelijke. De provincie werkt bij het opzetten van deze servicepunten onder meer samen met de Limburgse Land- en Tuinbouwbond LLTB, die op veel plaatsen beschikt over een winkel aan de boerde rij. Volgens de provincie is het con cept van dit soort servicewin- kels en het opzetten daarvan op deze grote schaal nieuw in Ne derland. .Andere provincies volgen deze ontwikkeling met belangstel ling", zei de Limburgse gede puteerde H. Vrehen (CDA, leef baarheid). Maastricht/ANP - Burgemeester Leers van Maastricht, tevens korpsbeheerder van de politie, is woedend dat hem nooit is gezegd dat de politie in Geleen een terreurnetwerk van moslimradica len heeft opgerold. Dat liet hij gisteren weten. Het netwerk bestond volgens de Alge mene Inlichtingen en Veiligheidsdienst AIVD uit vijftien, maar volgens korps chef W. Velings van de politie Limburg Zuid uit zeven personen. De verdachten werden op 29 april vorig jaar opgepakt op verdenking van het vervalsen van paspoorten, aldus Leers. Korpschef Velings informeerde Leers hierover niet, omdat hij dat niet mocht. Ook zegt hij de zaak anders te hebben geschat dan de AIVD. Voor hem was het eerst en vooral een paspoortfraude en geen terreurzaak die hij aan de korpsbe heerder moest melden, liet Velings we ten. Als een deel van de informatie afkomstig is van de AIVD, mag de korpschef op grond van de bestaande regelgeving de korpsbeheerder niet informeren. Leers wil dat een eind komt aan deze informa tieblokkade en zal dat woensdag nog be spreken met de Amsterdamse burge meester J. Cohen, voorzitter van het korpsbeheerdersoverleg. Leers wil dat Cohen deze zaak op de agenda van het eerstvolgende overleg zet. Uit het rapport van de commissie be stuurlijke evaluatie van de AIVD, dat dinsdag verspreid werd, blijkt dat de dienst is opgetreden tegen een „radi caal-islamitisch netwerk in Geleen". Het rapport meldt in dit verband de aanhou ding op 29 april 2003 van vijftien men sen in Geleen. In afwachting van de zit ting zijn alle verdachten heengezonden, uitgezonderd de aangetroffen illegalen die de vreemdelingenbewaring zijn in gegaan, aldus de AIVD. „Daar weet ik de ballen van", schamper de Leers woensdag desgevraagd. Het is al de tweede keer dat Leers erachter komt niet geïnformeerd te zijn over aan houdingen in een terrorismezaak. On langs werd bekend dat bij de NAVO-ba- sis in Brunssum drie Arabieren zijn op gepakt die verdacht werden van terroris tische activiteiten of voorbereidingen daartoe, en ook daar wist Leers niets van. „Dit kan niet", vindt Leers. „Ik kan mijn korps en mijn agenten niet aansturen en ik kan niet voor de veiligheid van bur gers en agenten instaan als ik in dit soort zaken niet over alle informatie beschik. Maar ik word er wel op aangesproken, want ik ben verantwoordelijk voor dit korps". Leers wil dan ook dat het artikel wordt geschrapt waarin staat dat korpschefs geen informatie aan de korpsbeheerder mogen doorgeven als die deels van de AIVD afkomstig is. „Ik vind dat we dit indringend met de minister moeten be spreken", aldus Leers. arnhem/anp - De rechtbank in Arnhem heeft een 33-jarige man uit Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tbs met voorwaar den. Hij maakte deel uit van een pedofielennetwerk dat kin derporno vervaardigde en ver spreidde en ontucht pleegde met jonge jongens. Tegen hem was een gevangenisstraf van acht jaar en tbs met dwangver pleging geëist. De straf viel on der meer lager uit omdat de rechtbank niet bewezen vond dat sprake was geweest van een criminele organisatie. Vijf andere leden van het net werk werden op 16 juni veroor deeld tot gevangenisstraffen va riërend van acht maanden tot drie jaar. De veroordeelde en de andere verdachten waren lid van JON, een praatgroep voor pedofielen en onderdeel van de Neder landse Vereniging voor Seksue le Hervorming (NVSH). Tijdens praatavonden werden seks- plannen gesmeed. Op chatsites zochten de deelnemers contact met jonge jongens. Samen met een plaatsgenoot vergreep de man zich aan vele jonge jongens, zoals een inwo ner van Praag, en twee 14-jari- gen, die waren weggelopen uit een internaat te Hoenderloo. delft/gpd - De studenten uit Delft die vorige maand een var ken naar een feest hadden mee genomen waar het dier vervol gens werd mishandeld, gaan een dagje op een boerderij wer ken. Met het varken Maximilian uit Klazinaveen gaat het 'geluk kig' goed. Maar toch wil het Delftsche Studenten Corps la ten zien dat het niet de bedoe ling is dat hun leden 'het wel zijn van dieren in gevaar bren gen.' Dus gaan zestien studen ten van het dispuut De Coffye Vlagh een dag op een boerderij werken. Dét en een symboli sche schorsing van een dag moet volgens president Daan Dutihl van het corps laten zien dat 'iedere indruk die mogelijk gewekt is dat wij activiteiten met dieren toelaten met nadruk bestrijden. Om dit te onderstre pen hebben wij vanaf dit mo ment het gebruik van dieren bij activiteiten van de gehele ver eniging verboden.' Het was bij de studentenvereniging ge woonte om dieren weg te ge ven. Dus toen de groep, stu denten naar het huwelijk van een oud-dispuutgenoot in Am sterdam ging, werd besloten een dier mee te nemen., Het werd Maximilian, die via inter net op de kop werd getikt. De eigenaar had het dier ooit in huis genomen omdat het mis handeld was geweest. Maar met de kinderen de deur uit en Maximilian die steeds groter werd - het beest weegt 250 kilo - werd besloten een nieuwe baas voor hem te zoeken. Volgens Dutihl lopen de lezin gen over de mate van de mis handeling uiteen. „Het is nogal moeilijk vast te stellen wat er precies is gebeurd. Wel is het dier van een trap gevallen en gewond achtergelaten. Zeker is dat het welzijn van het dier in gevaar was." In de verklaring die het DSC op hun website heeft gepubliceerd schrijft Duthil dan ook: 'Wij veroordelen het handelen van De Coffye Vlagh tijdens het in cident in Amsterdam en stellen dat dit gedrag niet in overeen stemming is met de manier waarop wij ons als studenten vereniging willen en moeten gedragen. Het betreffende dis puut heeft het welzijn van een dier in gevaar gebracht en bo vendien de reputatie van onze vereniging ernstige schade toe gebracht.' Volgens Dutihl is het dier inmiddels teruggebracht naar Klazinaveen. Hij hoopt dat de 'werkstraf laat zien dat 'le den dit in de toekomst moeten laten.' Maximilian is terug op zijn oude stek in Klazienaveen, waar hij wordt verwend door Eric en Annemiek van der Leij. Hij is lang van slag ge weest, maar nu gaat het volgens de eigenaar weer goed met hem. Foto: GPD/Wladimir van der Burgh rijswijk/anp De kwaliteit van het drinkwater is vorig jaar ver der verbeterd en de milieube lasting is verder gedaald. Bo vendien werd het water, als re kening wordt gehouden met de inflatie, niet duurder. Dat staat in een rapport dat de Vereniging van Waterbedrijven in Nederland (Vewin) gisteren heeft aangeboden aan voorzit ter Deetman van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De waterkwaliteit bleef in 2003 ruimschoots binnen de wette lijke eisen en het hergebruik van reststoffen bij de bereiding steeg naar 94 procent. De waterbedrijven vergelijken systematisch eikaars werkwijze en prestaties. Dit „benchmar- ken" werpt volgens de Vewin al sinds 1997 vruchten af. Ge meenten en provincies kunnen hun voordeel doen met de uit komsten van het benchmarken bij hun toezicht op de waterbe drijven. Het Waterleidingbedrijf Am sterdam - dat Amsterdam, Am stelveen, Ouder-Amstel en Heemskerk bedient - kwam dit jaar als beste uit de bus. Het Amsterdamse water komt uit de Kennemerduinen en de Rijn. De klanten van Hydron in Fle voland gaven hun water het hoogste rapportcijfer, een 8,3.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5