Sleet in het asfalt GESPREK VAN DE DAG Sterkste meisje ter wereld Oranje polsband voor respect en tolerantie Je krijgt ook een oma Lopen automobilisten gevaar door achterstallig onderhoud? donderdag l8 DAGELIJKS LEVEN 'OH OAT \A/GRPËM weee. MENSELIJK Iedereen die de behoefte voelt, kan vanaf volgende week 'respect aan ie dereen' uitdragen. Door middel van een oranje polsbandje met de tekst Respect2All. Te koop bij onder ande re de ABN Amro-bank, supermark ten en winkels. De bandjes, vanaf begin volgende week op de markt, kosten 1 euro. Ongeveer 60 cent daarvan gaat naar goede doelen die 'respect en toleran tie in Nederland bevorderen'. Een groep bevriende journalisten, cine asten en kunstenaars hadden, net als veel anderen, na de moord op Theo van Gogh het gevoel dat er „iets" ge daan moest worden. „Een van ons droeg het gele bandje, dat wielrenner Lance Armstrong in de strijd tegen kanker op de markt bracht. Zo ont stond het idee voor het oranje pols bandje", aldus M. Blaisse, die op- Harold Coffin Televisie is een wonderlijke uitvinding: hetzelfde apparaat dat u en uw vrouw in slaap doet vallen, houdt uw buren wakker treedt als woordvoerder. Bekende Nederlandse voetballers, volkszan gers, rappers, acteurs, entertainers en journalisten zullen het symbool van respect promoten. „Premier Bal kenende reageerde erg enthousiast op ons plan. Wij gaan ervan uit dat we het eerste exemplaar aan hem kunnen aanbieden." „We hebben voor de kleur oranje ge kozen, omdat dat heel breed is. Rood-wit-blauw viel meteen af, veel te veel nadruk op de natie." De tekst moest volgens de initiatiefnemers vooral boven de religies staan. „Res pect op zich was te dictatoriaal, Res- pect4All bestond al. Zo doende kwa men we op Respect2All. Heel mo dern en hip." Inmiddels heeft een groot aantal bedrijven medewerking toegezegd. „Iedereen wil mee doen", aldus Blaisse. De KLM vliegt de bandje gratis over vanuit China, de KPN gaat gratis sms-berichten ver sturen en uitzendbureau Randstad koopt voor alle medewerkers een bandje. Blaisse: „Met het geld dat de actie oplevert kan van alles gedaan wor den, van een popconcert organise ren tot het uitgeven van boeken. Het geld is voor goede doelen die niet politiek of religieus getint aan res pect en tolerantie werken, het liefst op jongeren gericht." Voorlopig wor den een miljoen oranje polsbandjes gemaakt, anp De Franse couturier KARL LAGERFELD heeft ondanks het succes van zijn voor Hennes en Mauritz (H&M) gemaakte mode GEEN ZIN in een tweede collectie voor H&M. Hij ergert zich zo aan de verkoopstrategie van de Zweedse kledinggi- gant dat hij ermee kapt. Veel van de modellen van de 66-jarige ontwerper, die afgelopen vrijdag in de helft van de duizend H&M-filialen in Europa en Noord- Amerika hingen, waren snel uitverkocht. Lagerfeld noemde het 'pijnlijk' dat H &M door de beperking van de oplage zoveel mensen heeft teleurgesteld. Hij vindt het 'snobistisch' dat H&M maar zo weinig kledingstukken heeft geprodu ceerd en dat veel klanten in kleine steden en Oost-Europa achter het net moes ten vissen omdat in 'hun' filiaal niets van Lagerfeld te koop was. Bovendien is de Franse ontwerper nijdig dat het modewarenhuis een aantal van zijn ontwer pen ook in grote maten heeft gemaakt. „Wat ik ontworpen heb is mode voor smalle slanke mensen." Wel amusant vindt hij het dat Lagerfeld-kledingstuk- ken uit de H&M-collectie nu al op internetsites geveild worden. „Dat mag alle maal. Dat is typisch van onze tijd." De Amerikaanse zangeres NANCY SINATRA wil bijna veertig jaar na haar optreden voor Ameri kaanse militairen in Vietnam het zelfde binnenkort gaan doen in IRAK. „Vandaag de dag zou ik naar Afghanistan of naar Irak gaan, ten minste als de autoriteiten mij dat zouden toestaan. We hebben ons daarvoor al aangemeld maar het le ger weigerde in eerste instantie mij toestemming te verlenen", aldus de zangeres. Dit heeft het Duitse dag blad DieZeitgisteren gemeld. De 64-jarige zangeres, onder meer be kend van het nummer 'These Boots Are Made For Walking', trad in 1967 op voor Amerikaanse militairen in Vietnam. De dochter van Frank Si natra is overigens tegen de oorlog in Irak, aldus Die Zeit. Foto: AP Het GEZIN wordt weer meer en meer de HOEKSTEEN van de samenleving. Dat concludeert onderzoeksbureau Trendbox uit de jongste cijfers van het Life Li ving continue onderzoek onder duizend Nederlanders. Tweederde van de Neder landers (66 procent) is in het najaar van 2004 van mening dat echtparen tegen woordig veel te makkelijk gaan scheiden. Begin dit jaar was 61 procent die me ning toegedaan. „Nooit eerder in de geschiedenis van het al vijftien jaar lopen de Life Living onderzoek onder inmiddels ruim 70.000 Nederlanders, was de ze score zo hoog", zegt Bart Paashuis van Trendbox. Het continue-onderzoek peilt de ontwikkelingen in houding, gedrag en mentaliteit van de Nederlandse samenleving. Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan beginnen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zegening? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden in zijn hoofd om voorrang. In dit feuilleton leest u in dertig afle veringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe va derschap aflegt. Vandaag aflevering 10. Even wat vertellen over je dode overgrootmoeder, buikbewonertje. Ze is tenslotte toch een van je voorou ders. Ze kreeg steun en voorzag in haar levensonderhoud door bij mevrouwen in de betere buurten te gaan schoonmaken, naaien en strijken. In van die buurten waar de putten niet zo onbehouwen boerden na een regenbui. O, wat koerden de ruiten lieflijk onder haar zeem! Als ze van haar werk thuiskwam, moest ze ook nog eens voor haar eigen vijf kinderen zorgen. Maar klagen deed ze nooit. Ze verweet het haar man niet dat hij er vandoor was weggegaan. 'In het bed zag ik niks', vertrouwde ze mijn moeder toe. 'En dat heeft zo'n man toch nodig.' Toen haar kinderen allang het huis uit waren, woon de oma in de Kikkerstraat, een zijstraatje van de Bier kade, die grenst aan de hoerenwijk in Den Haag. In de kamer stond een Heilig Hart-beeld waarvoor een waxinelichtje brandde. Jezus zegende de mensen met zijn rechterhand, zijn Imkerhand hield hij opzijn hart. Dat hart was in volle glorie te zien. De boven kant ervan leek op een blote kont. Mijn oma bad voor tien man tegelijk, maar of het iets heeft geholpen, betwijfel ik. In veel van mijn familie leden zat de slechtheid diep van binnen, zoals het merg in een soepbotzit. Jij krijgt ook een oma, lief kind. De moeder van Ju dith. Ze werkt als verpleegster met terminale patiën ten. Laatst wou een man die nog maar een paar da gen te leven had nog één keer op jacht. Dat kon. Zijn broer bracht hem in een rolstoel naar het jachtgebied. De terminale patiënt haalde twintig duiven en een patrijs uit de lucht. Hij had een heerlijke dag en stierf met een glimlach op de lippen. Ik vergeef het mijn vader hierbij dat hij midden in de nacht eens een rotschop tegen mijn ledikantje heeft gegeven, zo hard dat hij door het gecapitonneerde wandje heen trapte. Met mijn nachtelijk gehuil moet ik hem tot razernij hebben gebracht. Nog jarenlang heb ik een extra kijkgat in mijn slaapplaats gehad. Als de mensen vroegen hoe dat er kwam, zei mijn moeder dat ze er met de stofzuiger doorheen was gegaan. In een tijd als deze was mijn vader er zeker voor kinder mishandeling op gegaan. Hij zei vaak dat hij zoveel met mij had opgetrokken toen ik klein was. 'Ze konden me met je uittekenen op de fiets.Waren de etalages waarlangs we fietsten maar donkere filmcamera 's geweest. Dan was er enig bewijs geweest. Ik herinner me alleen mijn gang met hem naar het badhuis in de Hemsterhuisstraat, door de Zoutman straat, langs de Gruyter waar het zo lekker rook naar koffie, langs de oud-papierhandel en zo naar het bad huis. In de schemerige, betegelde wachtruimte heb ik met hem zitten wachten. Wanneer de mannen onder de douche zongen, riep de badmeester dat ze moesten ophouden. Door mijn vader werd ik op die badhuisdagen bin nengeleid in de grotemannenwereld. Vol bewondering zag ik hoe de arbeiders hun sjekkies draaiden en na de eerste trek een tabaksvezeltje fel van hun lippen spuwden, waarbij het puntje van hun tong netzosnel weer naar binnen ging als het naar buiten was geko men. Dromerig ging de rook naar het plafond om te blijven hangen rond de gele lampen. Van een wat oudere, deftige heer kreeg de badknecht een sigaret aangeboden. 'Mag ik u een rokertje presen teren?', zei hij. De badknecht nam de sigaret zonder al te veel plichtplegingen aan en stak hem behoedzaam weg achter zijn oor. Dat oor was in die tijd nog een bewaarplaats voor sigaretjes en potloden. Soms kreeg de badknecht een platte, Egyptische sigaret uit een doosje meteen mooie vrouw erop. 'Daar is-ie zeker even met zijn reet op gaan zitten', meesmuilde de badknecht als de zware bad huisdeur achter de heer was dichtgevallen. Na het stortbad liepen vaderen ik hand in hand naar huis. Soms kneep hij even in mijn hand om me op iets in de etalages attent te maken. Ik had alleen maar aandacht voor ons donkere spiegel beeld in die winkelruiten. Daar ge noot ik van. Er zijn bijna geen badhuizen meer, maar straks zullen het kind en ik ook zo lopen. Ik hoop dat ik tegen die tijd nog in staat ben om mijn hoofd op te heffen zodat ik mezelf met het kind in de etalageruit kan zien. En terivijl ik vanuit mijn ooghoeken mijn spiegelbeeld in de gaten hou, zal ik de jongen of het meisje toefluisteren: „Niet droevig zijn, hoor. Als ik straks weg ben, schatje, heb je hem nog. Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze internet-site. Varja (12) tilt gezin naar hogere levensstandaard Eén, twee, hup. Vader Joeri en moeder Larisa springen op de rug van hun 12-jarige dochter. Om haar nek en in haar handen tilt Vaija Akoelova drie gewichten van 24 Itilo. Lachen naar de camera en klaar is het kunstje. Varja geldt in Oekraïne als het sterkste meisje ter wereld. Zonder problemen draagt haar fragiele li chaam een menselijke piramide. Een gewicht van honderd kilo til len haar dunne armpjes zo van de grond. Varja heeft het aan haar Hercules genen te danken dat ze zo sterk is, verklaart Joeri. Zijn grootvader kon bijvoorbeeld een paard optil len. Eigenlijk had Varja in de gedach ten van haar vader een jongetje moeten zijn. Zijn zoon moest de droom waarmaken die hij zelf niet had kunnen verwezenlijken: een succesvolle sportman en de sterk ste man ter wereld worden. Zijn eigen forse, logge lijf en broze ge zondheid stonden een dergelijke carrière in de weg, al maakt hij met zijn stoere tred, paarden staart en stoppelbaard niet de in druk dat hij zich dat realiseert. Tijdens de zwangerschap 'trainde' Joeri het ongeboren kind door re gelmatig stevig tegen de buik van zijn vrouw Larisa aan te drukken. Op 11 januari 1992 kwam geen zoon, maar een meisje ter wereld. Na vier dagen was Joeri over de teleurstelling heen. De baby kreeg gewichten om polsen en benen, de echte training was begonnen. Het gezin leefde de eerste jaren in grote armoede. Op de geboorte dag van Varja werd Joeri ontsla gen door de gemeente, naar eigen zeggen omdat hij weigerde steek penningen aan te nemen van leerlingen die hij trainde. Krui pend over de vloer van nacht clubs vertoonde Varja haar trucjes aan rijke Oekraïners. Zo bracht ze haar eerste centen binnen. De ongebruikelijk opvoeding van Varja leidde tot een storm aan protesten in Krivoj Rog, de mijnstad in Oekraïne waar het ge zin woont. De autoriteiten wilden Varja laten weghalen bij haar ou ders. Joeri en Larisa werden op te levisie uitgemaakt voor fascisten die experimenten uitvoerden op hun kind. Varja was een zombie, haar ouders werden dictators ge noemd. „De hele wereld is tegen ons", zegt Joeri verbitterd. „Dit land moet zijn helden niet verbie den, maar helpen." Varja wil graag Olympisch kampi oen gewichtheffen worden, maar haar vader heeft die ambitie in de ijskast gezet. „Gewichtheffen le vert geen geld op." Varja houdt van haar trainingen, die soms ze ven uur per dag duren, en haar optredens, zegt ze. Uit veel meer dan dat bestaat haar leven niet, al zijn haar resultaten op school goed. In de kamer van Varja doet niets denken aan een doorsnee 12-jarig meisje. Een bed valt in de kamer niet te bespeuren. Op de houten trainingsvloer, omringd door ge wichten, wordt 's avonds een ma tras gelegd, legt Joeri uit. In twijfel trekken of Varja echt het aller sterkste meisje ter wereld is, kun je beter niet doen. „Zij is de beste, de sterkste. Hier staat het toch", zegt Joeri geïrriteerd, wij zend op een stapel krantenknip sels. „Als je een sterker meisje vindt, breng haar hierheen en we zullen zien", voegt hij er uitdagend aan toe. Remco Raiding Mondjesmaat laat Rijkswaterstaat de informatie los. Waren eerst al leen delen van de A12 te glad, ver volgens bleken ook de A44, de A16 en de A27 onveilig bij regen. Afge lopen week zijn er nog eens vier rijkswegen aan het lijstje toege voegd. De schok trilt nog altijd na. Zel den beleefde Desiree Wïjtenburg zulke angstige momenten als een maand geleden op de A12 tussen Zoetermeer en Den Haag. .Alsof het zwaar geijzeld had, zo glad was de weg", herinnert ze zich. „Plotseling moesten we remmen en begonnen we te glijden en te draaien. Overal om ons heen zagen we au tomobilisten de controle over hun voertuigen verliezen en op elkaar botsen. Het was een vreselijk ge zicht." Bij Rijkswaterstaat stuitten de slachtoffers op weinig begrip. In de weken die volgden op de on verwachte kop- en staartbotsin- gen uitte de dienst Zuid-Holland zich vooral in relativerende en te genstrijdige verklaringen. Neem bijvoorbeeld de metingen die de rijksdeskundigen in oktober 2003 hadden verricht. Eerst heette het dat de A12 nog niet zo glad was dat er acuut moest worden ingegrepen. Een week later kwam de dienst met de meetgegevens. De wrijving tussen wiel en wegdek was op de rijks weg A12 tussen Zoetermeer en Den Haag destijds gemiddeld 0.37. Onder de absolute onder grens van 0.38 derhalve. Er had dus actie moeten worden ondernomen. Aan ingrepen als snelheidsbeperkingen of wegdek vervangingen wilde Rijkswater staat toen nog niet. „Dat doen we pas bij 0.36." Die uitspraak bleek in strijd met de eigen richtlijn. Ook deskundi- Slijtend asfalt en achterstallig onderhoud zorgen steeds vaker voor gladde wegen. Foto: GPD/Richard Hogeveen gen als M. Jacobs van het centrum voor verkeer, vervoer en infra structuur (CROW) spraken zich er fel tegen uit. Rijkswaterstaat, twee dagen later: „Onze norm voor in grijpen is 0.38. En niets anders." Het is maar één voorbeeld van de moeizame communicatie met Rijkswaterstaat. Zo duurde het ook weken, voordat de dienst Zuid-Holland een begin van een antwoord kon formuleren op een andere voor de hand liggende vraag. Als delen van de Al2 te glad zijn, hoe staat het dan met al die andere rijkswegen in Zuid-Hol land en Nederland? Tijdens een gesprek met hoofdin- gènieur-directeur F. Heuer van de dienst Zuid-Holland kwam er vo rige week na enig aandringen licht in de zaak. Ook op delen van de rijkswegen A27, A16 en A44 bleek het zoab-wegdek te glad. De Al2 voldeed in de richting Den Haag- Zoetermeer evenmin aan de ei sen. Inmiddels is duidelijk dat ook di verse wegdelen van de A4, A13, Al5 en A20 te glad zijn. In totaal gaat het nu om 41 kilometer. Blijft natuurlijk de vraag hoe het zover heeft kunnen komen. Vol gens Rijkswaterstaat is de dj 100 overvallen door de snelle van zoab. Veertien jaar zouèacl wegdek gemiddeld meegaat aan maar op de A12 bleek het as il b: na negen jaar schoon op. Bij de verklaring van de dienfcht. kunnen vraagtekens worden n gi zet. Twee rapporten van vei de 1 deskundigen constateerden 2002 al dat dit zoab geen lai ven is beschoren. Volgens h u* zou het asfalt acht tot tien ji meekunnen. Frappant is wat de begrotin het ministerie van verkeer e terstaat over de staat van ot en wegen meldt: de toestand w n. zelfs zorgwekkend genoemd ene achterstand betreft 2900 kilo m ter asfalt. Een extra investen leh van 600 miljoen euro zou de atei moeten verzachten, maar ei nt1 echte oplossing is nog nieti esti zicht. ral 1 Tot 2010 kan er met het exu toff 1300 kilometer wegdek won n n vervangen. Dan resteert er n et s tijd zo'n 1600 kilometer asfa ik. al vernieuwd had moeten zi maar pas over zes jaar aan d beurt komt. Hebben al die 1 de rijkswegen in Zuid-Holla ifc een relatie met de bovenmo proporties van het achtersta onderhoud op het rijksweg! e v Hoofdingenieur-directeur 1 an ontkende het vorige week t( da- enenmale. „Echt, dit zijn tiv De scheiden problemen. Dat ni eh niet weg dat elders in de vei eer branche de trom flink wordfrsc roerd. Het wegonderhoud heeft ee dieptepunt bereikt, foetei dejgg Asfalt al in december 2003. brancheorganisatie van asfa ren stak zijn boosheid niet 0 stoelen of banken. „Jaar op no zijn de budgetten voor ondi an i houd als sluitpost van de be rh ting beschouwd en tot onve res! woorde niveaus uitgeknepe rin Lex de Jonge Net zo makkelijk: Vader en moeder op de rug van Varja, plus drie ten van. 24 kilo. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2