Prins Bemhard heeft weer kanker IT «manslagen bij en Argentinië Barry van Galen is de oudste Oranje-debutant Klopjacht op spil Hofstadnetwerk Artsen: Opereren heeft geen zin Uitvaart Actualiteit af te oort nieuwe korpschef itie Hollands Midden lezen op internet 'Like A Rolling Stone' beste lied Twee verdachten aangehouden in zaak De Preeuw Gure buien commentaar Godslastering: Schrappen of heroverwegen? donderdag l8 NOVEMBER 2OO4 laatste gezien. De Duitse grens politie heeft de Syriër ook al eens aangehouden, naar ver luidt op 4 januari 2003, toen Redouan al I. met een vals Ne derlands paspoort probeerde Duitsland te verlaten. Een roofmoord lijkt de politie nu waarschijnlijker. Vermoede lijk kwamen de Nederlandse speurders de verdachten op het spoor nadat ze hadden gepro beerd geld af te halen met de bankkaart van De Preeuw. j De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9.7>9 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar €9.75. Dat is nog geen J €0,41 per dag! Postcode/Plaats: i Telefoon: i i Geboortedatum: (l.v.m. bezorgcontrole) i e-mailadres: Stuur de bon In een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 -1711. E-mail lezersservice@>hdc.nl of surf naar www. leldschdagbladn 1 Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. serviezen! Tot en met april 2005 kunt u bij Leidsch Dagblad sparen voor één of beide Johnson Bros. serviezen, één van de merken van de Wedgwood Group. Knip de zegel uit deze krant of kijk op www.leidschdagblad.nl voor de spelregels en lees hoe u uw tafel zo snel met I Ui een nieuw servies dekt. 1 Knip vandaag uw spaar- zegel uit deze krant! OPGERICHT 1 MAART 1860 iard heeft waarschijn- lemstige vorm van long- iFoto: GPD/Phil Nijhuis door Hans Jacobs den haag - Bij medisch onderzoek van prins Bern- hard is opnieuw kanker vastgesteld. De prins heeft een tumor bij de longen. De behandelende artsen hebben laten weten dat opereren geen zin heeft. Bernhard is thuis op paleis Soestdijk, waar hij on danks 'verminderende krachten' familie ontvangt en nog regelmatig met vrienden belt. De Rijksvoorlichtingsdienst maakte gisteravond bekend dat bij de prins 'cellen zijn gevonden die kunnen wijzen op uitzaaiingen van een tumor aan zijn luchtwegen.' De 93-jarige prins is twee keer eerder geopereerd aan een tumor. In 1994 was dat voor een darmtumor, in mei 2000 voor een borsttumor. De gevonden cellen worden na der onderzocht, maar het medisch team onder leiding van geriator professor dr. S. Duursma heeft al gezegd dat een operatie dit keer niet mo gelijk is. De uitzaaiingen kwamen aan het licht nadat Bemhard eind oktober in het Universitair Me disch Centrum Utrecht werd behandeld voor kortademigheid. Daar heeft de prins sinds deze zomer last van. Oorzaak was een opeenhoping van vocht in de borstholte. In het ziekenhuis werd tijdelijk een drain geplaatst om dat af te tappen. De prins kreeg daardoor meer lucht en voelde zich, aldus eerdere berichten, een stuk be ter. De koninklijke familie zal haar geplande activitei ten de komende dagen niet wijzigen, aldus een woordvoerder van de RVD. Wel zullen koningin Beatrix en haar zussen, alsmede de kleinkinde ren, naar verwachting vaker langs gaan op Soest dijk. Uitzaaiingen bestaan uit kankercellen die zich er gens anders in het lichaam bevinden dan in de oorspronkelijke tumor. Uitzaaiingen kunnen zich nog vele jaren na de eerste behandeling voor doen. Het komt ook voor dat iemand uitzaaiin gen blijkt te hebben, zonder dat duidelijk is waar de oorspronkelijke tumor zich bevindt. Of zich na een behandeling voor kanker wel of geen uit zaaiingen zullen voordoen, is meestal niet te voorspellen. Wel is bekend dat de kans op uitzaaiingen niet bij elke vorm van kanker even groot is. Pagina Binnenland i: Levenslustige prins ziet het einde snel naderen Uitvaarten worden eigentijdser. Bijna niets is meer onmogelijk en welhaast elke wens van een overledene kan worden vervuld. Om rouw te kunnen verwerken is zelfs een bordspel ont wikkeld. Winnen kun je niet bij het spel 'Alle sterren van de hemel'. Wel geeft het 'een opening om over het verlies te praten'. Aandacht ook voor het rouwende kind. Dat bleef lange tijd onzichtbaar. Het rouwende kind is een nieuwe doelgroep aan het worden. Morgen bij deze krant de bij lage 'Uitvaart' waarin de vele aspec ten worden belicht. Jan Stikvoort (49) is per jari de nieuwe korpschef 48, ilitie Hollands Midden, voordelijk voor de regio en Bollenstreek, Leiden, den Rijn en Gouda, e opvolger van Ries Stra- met pensioen gaat. is sinds september itsvervangend korps directeur politie bij Midden. Daarvoor als adviseur werkzaam irt is laatsvf n dire bij het ministerie van binnen landse zaken en koninkrijksre laties. Stikvoort doorliep de Ne derlandse Politie Academie en werkte onder meer als chef al gemene recherche bij de ge meentepolitie van Breda en als districtschef van de politieregio Midden en West Brabant. De officiële installatie door korpsbeheerder en burgemees ter van Leiden Henri Lenferink heeft plaats op 10 januari. Amsterdam - Internetgebrui kers in Nederland zijn de afge lopen weken vooral op zoek ge weest naar informatie over Theo van Gogh, terrorisme en Georgina Verbaan. Dat blijkt uit gegevens van zoekmachines veel worden gebruikt. Zoekma chines constateren dat de actu aliteit is af te lezen aan de ge bruikte zoektermen. Van Gogh voert met stip de meeste lijsten van november aan, maar ook Georgina Verbaan en alles wat met sinterklaas te maken heeft, zijn populair. los angeles - Like A Rolling Sto ne van rocklegende Bob Dylan is gekozen tot beste lied aller tijden. De song uit 1965 van de destijds 24-jarige ster staat bo venaan de lijst die is samenge steld door het Amerikaanse muziektijdschrift Rolling Stone. Op de tweede plaats komt (I Can't Get No) Satisfaction van de Rolling Stones en op de der de plek eindigde Imagine van John Lennon. Aan de stemming deden 172 schrijvers en arties ten mee, zoals Joni Mitchell, El- vis Costello en k.d. Lang. Leidsch Dagblad (g§ SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 Wilbert Gieske: 'Zenuwen bij elke voorstelling' Kenny Heemskerk, keeper FC Lisse: 'Ik heb mazzel gehad' turnhout - Justitie heeft twee verdachten opgepakt in de zaak van het vermoorde Tumhoutse ilo/gpd - Bij drie banken ;entijnse hoofdstad Bu is zijn gisteren bom- itploft. Daarbij verloor tgsbeambte het le- ïjl een agent van de «opruimingsdienst raakte. De bommen liet krachtig genoeg om )te schade aan gebou- te brengen. Geen enke- ering heeft tot dusver itwoordelijkheid opge- de aanslagen, irdvoerder van het mi- van binnenlandse za- er bij de bevolking op ingen geen onbekende of tasjes aan te raken lere verdenking de po- illen. te bom explodeerde om ïnds negen uur bij een an de Amerikaanse Citi- en bewaker stuitte in de waar de geldautomaten een plastic tasje. Toen het tasje oppakte om gooien ging de bom af. ir liep hij een zware id op. De man overleed de operatietafel, jjd later ontplofte elders stadscentrum een bom Banco de Galicia. Een bom werd aangetroffen «n boom op het trottoir n ander filiaal van Citi- De gewaarschuwde ex plosievenopruimingsdienst bracht het pakketje tot ontplof fing. Daarbij raakte een agent gewond aan zijn voet. Het is niet voor het eerst dat banken in Buenos Aires het doelwit zijn van bomaanslagen. In augustus, aan de vooravond van het bezoek van een delega tie van het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) ging een aantal zogeheten pamfletbom- men af bij banken. Op de pa pieren stonden leuzen gericht tegen bankiers en het IMF. De bommen van gisteren bevatten geen pamfletten. Banken - met name de buiten landse - zijn in Argentinië erg impopulair. Een groot deel van de bevolking houdt ze verant woordelijk voor de sterk geste gen armoede na de ineenstor ting van de Argentijnse econo mie in 2001. Enkele weken gele den wees de Hoge Raad een eis tot compensatie van bankreke ninghouders af. Tienduizenden spaarders weigeren akkoord te gaan met de verplichte omzet ting van hun doUartegoeden in peso's. Zij stellen dat de koers, die de regering in 2002 hanteer de, niet in verhouding staat met de devaluatie van de peso toen. De banken zouden daar finan cieel profijt van hebben gehad. Het besluit van de Hoge Raad leidde tot heftige protesten. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad barcelona/gpd - Tot in lengte van jaren zal Barry van Galen terugdenken aan een mooie herfstavond in 2004. Niet de uitslag van Andorra - Neder land (0-3), maar het debuut van de voetballer van AZ in het Oranje-shirt sprong in het oog. Van Galen is daarmee de oud ste debutant - 34 jaar en 227 dagen - in de geschiedenis van het Nederlands elftal. Barry van Galen zette in het mi- nistadion van Barcelona een oranje kroontje op een lange loopbaan als clubvoetballer bij Haarlem, Roda IC, NAC en AZ. Zijn ploeggenoot Joris Mathij- sen zette gisteravond als inval ler de eerste stap op weg naar mogelijk langere interlandcar rière. Pagina Sport GROOTSTE NEDERLANDER at valt toch weer reuze iet Pim Fortuyn maar de des vaderlands, Willem anje, is de grootste Ne- Jer aller tijden. Door een che fout kwamen maan- I ld 80.000 stemmen zo |k( nen, dat zij geen invloed idden op de uitslag. Hoe- KRO hiermee een erg beurt heeft gemaakt, is geruststellend dat tv- Nederland niet verloren van de aantal re- serieus worden ge- Ondanks het feit dat van Oranje de meeste houdt de KRO Pim For- uitslag betekent het de tv-democratie, worden aangeno- LPF-aanhang mas- vermoorde leider Een telefonische niet representatief, beller meerdere kan uitbrengen. 5prban van Willem van Erasmus zal wat meer hebben gehad om de KRO-studio te bereiken. Ook de postduiven en herauten kwa men pas binnen toen de digitale stembussen al lang waren geslo ten! Maar los daarvan geeft het te denken dat drie van de tien genomineerden voor de verkie zing van Grootste Nederlander aller tijden naoorlogse helden zijn. Eén van de kanshebbers, Johan Cruijff is zonder twijfel de beste voetballer ooit, maar on danks deze verdienste heeft hij de loop van de geschiedenis niet ver anderd. Ook bij vergelijkbare verkiezingen in het bui tenland bleken tv-kij- kers erg kort van memorie te zijn. In Duitsland eindigde de naoorlogse bondskanselier Kon- rad Adenauer op de eerste plaats en in Engeland premier Winston Churchill. Ook Lady Diana scoorde in Engeland hoog, waarschijnlijk omdat het grote publiek zich nog steeds erg betrokken voelt bij het zo tragisch verlopen leven van de prinses. De conclusie is dan ook gerechtvaardigd dat deze verkie zingen meer te maken hebben met hysterie dan met historie. Hugo Schneider nog hier is", aldus de BKA-me- dewerker. Redouan al I. is volgens de Ne derlandse inlichtingendienst AIVD verantwoordelijk voor de snelle radicalisering binnen het Hofstadnetwerk, die uiteinde lijk leidde tot de moord op Van Gogh en het voorbereiden van aanslagen op andere critici van de islam in Nederland. Al I. staat te boek als koranleraar van Mohammed B. en Samir A., die vastzit wegens plannen voor aanslagen op overheidsgebou wen. In Olsberg, een plaatsje met 16.000 inwoners, is Redouan al I. (in de plaatselijke dossiers heet hij Redwan al I. en is hij 45 jaar oud) nooit opgevallen als een radicale moslim. Het Duit se weekblad Stem meldt dat Al I. ook drugs zou hebben ver handeld tussen Nederland en Duitsland. De Syriër werd in oktober 2003 samen met andere leden van het Hofstadnetwerk gearres teerd. Directe aanleiding waren de contacten van de groep met de Spaanse-Marokkaanse extre mist Abdeladim Akoudad. Die is in Spanje officieel aange klaagd wegens het coördineren van terroristische groeperingen, waaronder het Hofstadnetwerk. Wegens gebrek aan bewijs kwam Redouan weer vrij. Hij werd uitgezet naar Duitsland, waar enkele maanden eerder zijn tweede asielaanvraag was afgewezen. In Olsberg is de Sy- Steeds meer snelwegen zijn onveilig bij regen gemeenteraadslid Toon De Preeuw. De verdachten hebben de Belgische nationaliteit. De Preeuw werd vorige week maandag op het strand van Katwijk gevonden door twee Katwijkse vissers. Speurders in Turnhout onderzoeken bloed sporen die zijn aangetroffen in de garagebox van het vermoor de raadslid. De Preeuw (61) ver dween vorige week zondag na een voetbalwedstrijd in Turn hout. De man werd de volgen de ochtend op het Katwijkse strand gevonden. Aanvankelijk onderzochten de speurders een spoor van Haagse hooligans, maar dat werd al snel verlaten. den haag - Het kabinet vindt dat de discussie over het intrekken van artikel 147 over smalende godslastering op dit moment 'een verkeerd signaal' geeft. Minister Donner wil dat D66 een motie over het intrekken van het artikel niet indient. D66-Kamerlid Van der Laan diende niettemin haar motie in, maar vraagt daarin niet om het artikel te schrappen maar te heroverwegen. De strekking blijft evenwel hetzelfde. „De bedoeling is om het wetsartikel te schrappen. Alleen is 'schrappen' geen juridische term, dus heb ik er 'heroverwegen' van gemaakt." Van der Laan erkent dat ze vanuit de coalitie op de vingers is getikt over de motie. „Maar daar trek ik me niks van aan." Pagina Binnenland 1 Foto: WFA en Ferdi Schrooten den haag/gpd - De Duitse poli tie is ingeschakeld bij de klop jacht op de vermoedelijk spiri tuele leider van het radicaal-is lamitische Hofstadnetwerk, de Syriër Redouan al I. Op verzoek van de Nederlandse politie wordt in Duitsland gespeurd naar de handel en wandel van de voormalige huisgenoot van Mohammed B., de vermoedelij ke moordenaar van Theo van Gogh. De Syriër leefde jaren lang een onopvallend leven in het stadje Olsberg in het Sauer- land, op een kleine 200 kilome ter van de Nederlands-Lim burgse grens. Bronnen in Duitsland en Ne derland bevestigen dat vorige week een rechtshulpverzoek is gedaan aan de Duitse politie. Er wordt onderzoek verricht naar de periode vanaf december 1994, toen Redouan al I. als asielzoeker Duitsland binnen kwam. Hij reisde veelvuldig op en neer tussen Nederland en Duitsland. „We gaan vooral na of hij voor en tijdens de aanslag op Van Gogh hier was", zegt een medewerker van de centra le Duitse recherche, het Bun- deskriminalamt (BKA) in Wies- baden. De Syriër staat op de internatio nale lijst van gezochte perso nen, maar is nog steeds spoor loos. „We hebben in ieder geval geen aanwijzingen dat hij nu (advertentie) door Frank Hendrickx nog hier is", aldus de BKA-me- riër eind maart 2004 voor het

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1