I REGIO Magnetix, Donkey Konga en ridders Ruzie die naar alcohol stinkt, eindigt met een fikse kater 1: \orentz had ik oger verwacht GERECHT fin heeft ook gekozen voor een niet-wetenschappelijke presta- is zoals rector magnificus Breimer zei: Cleveringa is de verper- e|jl jking van het Leidse devies 'praesidium libertatis', bolwerk van DONDERDAG l8 NOVEMBER 2004 |Bdeveringa (foto) is vanaf vandaag officieel de Grootste Leide- ^||er tijden. Althans, van alle Leidenaars die aan de Leidse univer siteit verbonden waren. En vol gens de lezers van het universi tair weekblad Mare, van wie 17,5 procent op hem stemde. Hij wordt gevolgd door Con- Huygens met 16,9 procent en Johan Thorbecke met 13,5 pro- de stemmen. Hoofdredacteur BART FUNNEKOTTER is niet ver- of teleurgesteld over de winnaar. Maar ook hier waren er proble- iet het tellen van de stemmen. mensen hebben er ge- «bben achthonderd stem- inengekregen, maar daar- jbben we er tweehonderd uit n gooien. We werden op een Jen moment vanaf één com- rebombardeerd met stem- e waren die stemmen? |twee béta's, ehh, Huygens intz. Het zijn natuurlijk ook Ibèta's die zoiets doen." iitslag ongeveer zoals je had 11? inga als winnaar had ik wel peld, ja. Maar niet Huygens leripee en Thorbecke op drie. >igen favoriet was Dousa. Aan 0 lebben we de universiteit te danken. Maar hij is als achtste ge- ;en i Daaraan kun je zien dat er niet vals is gespeeld. En verder met name Lorentz hoger verwacht. Die is bij een verkiezing wetenschappers en wetenschapsjournalisten verkozen tot te wetenschapper van Nederland. Blijkbaar staat hij in Leiden t bekend." ld. honderd stemmen niet een beetje weinig? alt wel mee, vind ik. Bij de verkiezingen voor de Universiteits- p/i lebben de laatste keer van het personeel vijfhonderd mensen lem uitgebracht. Daarmee vergeleken doe wij het beter." veringa nu ook de grootste 'normale' Leidenaar? dan zou ik toch voor Rembrandt kiezen." Job de Kruiff archieffoto UIT DE ARCHIEVEN |1979, maandag 19 november jNAAR - De speciale minder-validenbus in Wassenaar is een :ces. Het busje zit regelmatig vol met minder valide of bejaar- sen die zo de kans krijgen er eens een dagje op uit te gaan of fte bezoeken. „Zonder vervoer zijn ze nergens", zegt initiatief- ter mevrouw van Lennep. :hief Leidsch Dagblad pin deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ig 2,50 (afdruk Van 13 bil 18 In zwart wit) over te maken op gironummer n-v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van f Dagblad, ANNO d.<L (datum van plaatsing) of door contante betaling aan 'ie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Donderdag 18 November - Vijftig jaar geleden was er in Nederland nog niemand, Alomde van Hilversum I en II of van Scheveningen-radioen Koot- A 'draadloze telegrafie wa nog iets, waar men in het algemeen reet van had. Dus te verdienstelijker is de ministiriële resolutie van de minister van Marine, waarbij hij een commissie in- te nemen met toestellen voor draadloze telegrafie, is gedateerd 5 December 1904 en deze datum is dus te als de stichtingsdatum van de Marine-radiodienst. Het is ik niet verwonderlijk dat het Marine-Electronisch bedrijf, de na- benaming van deze dienst, te Oegstgeest zich opmaakt om bestaan feestelijk te herdenken. Van 1904 tot en met diens nog de Marine Radiodienst. Tegenwoordig wor- apparaten, die op de schepen van de Kon. Mari- in Oegstgeest grondig onderzocht, onverschillig of zijn gemaakt of uit Amerika komen. Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg t-mail: directie hdcuz@hdcnl Mredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg I E-mail: redactie.ld@hdc.nl NTOOR aat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 I Postbus 54,2300 AB Leiden. £071-5 3564'5 ft fax 071-5 356 325 thten fax 023-5 '5° 5*>7 ÏTIEVERKOOP es m.b.t: Ji 3661 1:023-5150543 J 075-6813677 Üailhandel: 071-5 356 300 ffeaus kunnen contact opnemen '813636 (VICE jn(gratis) 1-3196800 (TEN taling (acceptgiro) «(alleen aut ine) p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken imatisch afschrijven van het ltsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging- 0800-1711 (gratis). Mobiel. 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur, za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Hij ziet eruit alsof hij met zijn hoofd op de bar in slaap is gevallen. Wallen ontsieren zijn rooddoor- lopen ogen. Zijn gelaat is licht doorschijnend. Moeizaam, alsof hij bij iedere stap een bonzen de hoofdpijn moet on derdrukken, vindt de man zijn weg naar het verdachtenbankje. Een maal op zijn plaats, vult de rechtszaal zich met een penetrante alcohol- lucht. De dertiger heeft een drankprobleem. Dat kan iedereen van een af stand ruiken. Alleen hij zelf kennelijk niet meer. De Leidenaar blijft stellig beweren dat hij sinds vo rige maand geen druppel heeft gedronken. Zijn langdurige alcohol misbruik is de reden waarom hij terechtstaat. Onder invloed van de drank liep een ruzie met zijn ex-vriendin zo uit de hand dat hij nu door haar van mishandeling wordt beschuldigd. Niet onder de indruk van die aantijging, verklaart hij kalm tegenover de rech ter: „Ze wist dat ik nog in de proefperiode zat van een vorige veroordeling. Ze heeft alleen maar aan gifte gedaan om mij te rug te pakken." Hij heeft de vrouw met geen vin ger aangeraakt, belooft hij plechtig. Wel schold hij haar na een verjaar dagsfeestje de huid vol en nam ongevraagd en kele biertjes en 100 euro mee. „Dat was om een beetje te sarren", geeft hij toe. Hij voelde zich namelijk op zijn ziel ge trapt toen ze hem de deur wees en vertelde dat ze samen 'niets meer hadden'. De liefde van haar kant was deze keer helemaal over. Het enige wat ze in de toekomst nog zouden delen, zo riep ze hem toe, was hun dochtertje. „Maar ik ben hartstikke gek op mijn ex", consta teert de man vandaag met een beteuterd ge zicht. „Ik werd alleen heel boos toen ze het uit maakte. Ik dacht: als we dan toch niets meer heb ben, dan moeten alle fo to's van ons tweeën ook maar weg." Als een beze tene struinde hij daarop de woonkamer af op zoek naar familiekiekjes om te verscheuren. Net op tijd wist de vrouw echter het fotoalbum te redden. „Toen greep u haar vervolgens maar bij de keel en sloeg u met uw vingers op haar hoofd", vat de rechter sa men. „En dat terwijl ze riep dat het pijn deed en u haar met rust moest la ten." De man schudt uit reflex zijn hoofd, maar realiseert zich dan dat dat in zijn huidige condi tie misschien niet zo'n best idee was. „Nee", vervolgt hij met een schorre lage stem. „Ik probeerde het fotoalbum af te pakken maar heb haar geen pijn gedaan." Uw ex heeft anders wel schrammen en een grote blauwe plek aan de ruzie over gehouden, houdt de rechter hem voor. „Fo to's bewijzen dat." Zij moet wel heel angstig zijn geweest, gaat de offi cier van justitie verder. „Want vervolgens heeft ze de politie gebeld en is ze het huis uitgerend. Daarbij liet ze toen haar kind achter. Dat zegt toch wel iets, vind ik." Ondanks alles blijkt de ex-vriendin nog wel war me gevoelens voor de Leidenaar te koesteren. In een brief heeft ze de officier dringend ver zocht haar aangifte in te trekken. Die wil daar echter niets van weten. Huiselijk geweld moet hard worden aangepakt, vindt zij. De aangifte van de vrouw was een noodkreet, duidt de advocaat van de ver dachte. „Ze wilde dat hij nu eens door professio nals voor zijn verslaving zou worden behandeld. Mevrouw heeft daarom ongetwijfeld de situatie wat aangedikt." Dat de verslaving de bron van alle ellende is in deze zaak, beaamt de rechter. „Maar u schijnt daar zelf niet zo veel aan te willen doen", zegt hij verwijtend. „Tijdens een afspraak met de reclasse ring kwam u niet opda gen. U heeft ze gewoon laten barsten." De ver dachte bestrijdt dit: „Ik was toen niet veel thuis en las de uitnodiging te laat." Inmiddels is er wel contact geweest. „Ze gaan onderzoeken of ik ADHD heb", zegt hij tri omfantelijk. De rechter fronst: „Ik heb daar an ders nog niets over gele zen in een rapportage. ADHD wordt tegenwoor dig door iedereen maar als een excuus gebruikt om anderen in elkaar te mogen timmeren", merkt hij geërgerd op. „U drinkt gewoon te veel en heeft bovendien een slechte dronk." Hij veroordeelt de man tot 40 uur taakstraf en een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Omdat de Leidenaar na een eerdere veroorde ling zo snel weer in de fout is gegaan, krijgt hij bovendien nog 28 uur extra taakstraf opgelegd. „Probeer voortaan van die alcohol af te blijven", geeft de rechter hem als advies mee. „Dan zijn die ruzies ook niet meer no dig en wordt er ook geen aangifte meer tegen u ge daan." Floor Ligtvoet Sinterklaas-verlanglijsten verraden nieuwe speelgoedtrends Archieffoto: United Photos De Boer Dat computerspelletjes een magi sche aantrekkingskracht op kinderen hebben, zal geen ouder ontgaan. Gameboy, Playstation, Xbox: het zijn termen die op menig verlanglijstje fi gureren. Dat pa en ma er soms maar met moeilijk wijs uit worden, weet Joyce Scheffel uit ervaring. Als verko per van de in videospellen gespecia liseerde winkel Replay aan de Kore- vaarstraat helpt ze ouders dagelijks bij het vinden van een geschikte ti tel. Het spel dat op dit moment bo ven aan menig sinterklaasverlang lijstje prijkt, is Grand Theft Auto San Andreas. „Zeer gewelddadig", vindt Scheffel. „En dat vertel ik ouders er ook altijd bij. Geen gezellig spelletje voor de feestdagen naar mijn me ning." Plastic bongo's Veel leuker voor kinderen is Donkey Konga, vindt Scheffel. Bij dat spel sluit je plastic bongo's aan op je Nintendo-spelcomputer, waarmee je vervolgens allerlei ritmes moet na- trommelen. „Dat zou wel eens dé hit van de feestdagen kunnen worden", zegt ze. Daarnaast blijven Gameboy spelletjes een populair sinterklaasca deau. Vooral de Pokémon-titels. op gehangen aan de gelijknamige Ja panse tekenfilmserie, doen het goed op zakcomputertjes. „En Zelda: The Minish Cap is een aanrader", zegt Scheffel. En voor wie de nieuwprijs van 45 tot 60 euro voor één spel te veel vindt: bij de Replay worden ook tweedehands exemplaren verkocht. Computerspelletjes, laat staan elek tronisch speelgoed, is in geen velden of wegen te bekennen bij Bengels aan de Oude Rijn. „Daar hebben we geen verstand van", zegt Paulien En gels. „Bovendien: we vinden het niet leuk", vult haar zus Karin aan. Ben gels is gespecialiseerd in wat de zus sen omschrijven als 'doe-speelgoed', zowel nieuw als gebruikt. „Waarbij de kinderen hun fantasie moeten ge bruiken", legt Karin uit. Vooral rid ders en andere fantasiepoppen lo pen erg goed. En meer in zijn alge meenheid: kleine dingetjes. Ook aan kinderwinkel Lila in de Nieuwsteeg - gespecialiseerd in houten en 'ouderwets' speelgoed - is de ridder-rage niet onopgemerkt voorbij gegaan. „En ook kastelen doen het goed", zegt eigenares Cia van Oerle. „Ja, ook meisjes vinden dat leuk. Maar die zijn dan vooral geïnteresseerd in de prinses en de koningin." Ook populair: spelletjes. Vooral Rush Hour en River Crossing zijn 'hits', zegt Van Oerle. Alletwee zijn het puzzelspelletjes, geschikt voor kinderen vanaf 8 jaar. „In River Crossing moet je een mannetje hel pen een rivier over te steken zonder dat de krokodil hem te grazen neemt", legt Van Oerle uit. Maar wat nu de echte hits van dit jaar zijn, dat moet nog blijken, zegt Van Oerle. „Het is te vroeg omdat nu al vast te stellen. Sinterklaas is nog ruim twee weken weg. De mees te ouders beginnen de komende da gen pas met het inslaan van ca deaus." Rody van der Pols Chocoladeletters liggen hoog opge stapeld, pepernoten zijn ruim voorra dig en ook marsepein en speculaas puilt weer uit de schappen. Kortom, het sinterklaasfeest hangt in de lucht. Kinderen zijn druk in de weer met ein deloze verlanglijsten. En ouders tob ben zich rot over wat ze nu precies moeten kopen voor hun kroost. Ter inspiratie een greep uit de rages en trends van dit moment in speelgoed- land. Volwassenen wil het nog wel eens overkomen bij het samenstellen van een verlanglijst: een absoluut gebrek aan inspiratie, het gevoel 'alles al te hebben'. Daar hebben kinderen in ieder geval geen last van. Sterker nog, zij zien zich voor een omge keerde dilemma gesteld: het aanbod van begerenswaardig speelgoed is zo enorm dat het ze de grootst mogelij ke moeite kost om de wenslijst een beetje binnen de perken te houden. Die begerigheid wordt nog extra ge voed door de vele speelgoedfolders die al weken voor het sinterklaas feest op de mat belanden en waarin ze al hun wensen kunnen aankrui sen. Sinterklaas blijft dan ook in de eerste plaats een kinderfestijn. En daarmee dus een 'speelgoedfeest'. Dat laat zich ook aflezen aan de omzetcijfers van speelgoedwinkels. Waar voor vrijwel alle branches geldt dat zij de beste zaken doen in de periode vlak voor kerst, boeken speelgoedwinkels nog steeds de grootste omzet in de aanloop naar 5 december. Bedrijfsleider A. Brouwer van de In- tertoys in de Haarlemmerstraat knikt. „We leven op sinterklaas. Van af begin november wordt het geld verdiend." In de smalle pijpenla is het op een doordeweekse ochtend al een drukte van belang. Het winkel personeel loopt af en aan om de schappen goed gevuld te houden. ,,'s Ochtends om zeven uur begin nen we al", zegt Brouwer. Om er on middellijk aan toe te voegen: „Maar dat geeft niet. Het is de drukste, maar ook de gezelligste tijd van het jaar." Scooby Doo Dezer dagen zijn het opvallend veel volwassenen zónder kinderen die de speelgoedwinkels in en uit lopen. Met verlanglijstjes waarop soms on ontcijferbare productnamen voorko men. Want de trends in speelgoed- land volgen elkaar razendsnel op. Zo is de populariteit van de Scooby Doo touwtjes, die deze zomer niet aan te slepen vielen, alweer tanende, zegt Brouwer. De hit van het moment heet 'Magnetix'. „Het zijn een soort staafjes met aan beide uiteinden een magnetisch bolletje. Daarmee kun je ze aan elkaar plakken. Er worden de meest waanzinnige bouwwerken mee gemaakt", zegt Brouwer, die een nieuwe rage vermoedt. Ook populair: X-Trek. Oftewel auto- tjes waarmee geracet kan worden. „Zowel op een baan als op de grond. Leuk is ook dat kinderen het met Kiezen is nog lang niet makkelijk met I uitgestald. Archieffoto: United Photos zijn drieën of vieren tegelijk kunnen doen", legt Brouwer uit. Daarnaast vinden ook de zogenoemde Trans formers gretig aftrek. Deze robots, populair geworden door de televisie serie op kinderzender Nickelodeon, kunnen veranderen in voertuigen of wapens. Ter geruststelling van ou- overdonderende aanbod dat in de sch De Boer ders die schrikken van het stevige prijskaartje: naast robots van het du re merk liggen er ook goedkope ver sies in de schappen. Voor meisjes is het 'roze en pluche' dat hoog op de verlanglijst staat. Kistjes, telefoontjes, miniatuurmeu bels: zeer aaibaar allemaal en in »n van de speelgoedwinkels staat zuurstokkleuren uitgevoerd. Ook po pulair: Bobby de hond, een huisdier op batterijen. Afhankelijk van het fluitje waarop je blaast, kwispelt of blaft het diertje. Of loopt hij zelfs achter je aan. „Daarnaast verkopen poppen altijd goed", zegt Brouwer. „Die kun je in huis blijven halen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17