REGIO onze school zo runnen, dan kunnen we sluiten' 'Als wij jjaard echtpaar in Rijpwetering in de kou Passagiers gaan Zoeterwoudse buurtbus missen D66 verliest enige raadslid in Teylingen ndief houden tompwijk zorgd over euwe wijk R3 Wiebosch begint al over twee weken in Jacobswoude p/leiden - Een 43-ja- enaar is dinsdagmid- 5ehouden nadat hij bij bouwmarkt aan de in Leiderdorp twaalf had gestolen. De be- der van de bouwmarkt de man de tangen zon etalen meenam. De lief stapte buiten in een snel weg reed. Met een ondernemer zette de leider de achtervolging ijl onderweg de politie «waarschuwd. Bij het itoor aan de Schiphol- ,eiden hield de politie eldief aan. De verdachte vast, twee andere inzit- konden na verhoor ar huis. Judy Nihof Stompwijk krijgt de Westeinderpolder ite woonwijk bij, als de gemeente Leid- i/Voorburg ligt. De lizen in de polder zijn om een ander plan te de verplaatsing ipreid liggende glas- bedrijven naar de 'erpolder. voor een nieuwe rijk in de Westeinder- is in Stompwijk slecht en. Volgens Carla en fijnhoven van de Zus- k is het onderwerp het ik van de dag in het „Ik heb alleen nog iarvi gehoord dat mensen 0( torgen maken. Stomp- 1H Stompwijk niet meer en een half dorp bij komt. ssa arakter van het dorp zijn lintbebouwing en ijkjes gaat verloren." chtpaar Wijnhoven is dels een handtekenin- F tie begonnen onder Dtto: 'Laat de Westein- 'C der groen blijven', loopt storm", aldus Wijnhoven. „We zijn gonnen en we hebben lig reacties gekregen." èsteinderpolder vormt Prc is de Wijnhovens, die uitkijken, een uniek eni Stompwijk. Er grazen eer ig koeien en paarden. 1 een geliefde broedplek b wanen en uilen. Een >en om de polder is vol- 1 le Wijnhovens een ge- wandelingetje onder lbl1 mijkers. iwijk telt 2200 inwo- Het dorpje is volgens n a Wijnhoven niet gebaat komst van pakweg ne- inderd nieuwe inwo- ta „Er zijn geen voorzie- ;jerj i voor zoveel mensen. lijvoorbeeld maar één eP chool. Er is niets op te- 1S s er huizen bijkomen. Ue< dan wel op kleine n v naar de behoefte van iwijk." tes wijzen uit dat in iwijk behoefte is aan p bare woningen voor s en senioren. Carla oven vreest dat deze *1 irieën in de Westein- lder niet aan bod ko- „Ik neem aan dat er on goedkope woningen or 11. De gemeente wil aan r°01 luwe woonwijk 12 mil- ieel iuro verdienen om de 'oe* atsing van glastuin- 8e' ledrijven te bekosti- ompwijkse dorpsraad, 1 n gemeente Leidschen- Yei foorburg adviseert 'm( itompwijkse kwesties, Ig niet met zijn stand- over de plannen naar I treden. Dat doen de 1 na de extra dorps- i 'ergadering op dinsdag 18.00 tot 20.00 uur. zijn twee wethouders 3 2ig. We willen de dis met hen eerst afwach- aldus dorpsraadslid van Wissen. gei' ikia Stoelinga gen Üfe urne - A een maand kookt hij op e( epits butagasstelletje in de keu- kor dat het gas door energiebedrijf lelij afgesloten. Het water is ijskoud clj mperatuur in de huiskamer komt "p(l en de acht graden. J. de Graaff üjpwetering is ten einde raad. Zijn ?6) zit met haar kunstknieën on- deken. „Ik heb nu alle hulpverle- 'n istanties gehad, niemand kan ons werd ruim een maand geleden en, omdat er een rekening van e iro openstond. „Dat klopt", zegt iff met alle rekeningen voor zich hef „Toen ik twee jaar geleden in vaI ining aan de Binnenweg kwam betaalde ik niet meer dan 65 eu- e ïaand. Het ging toen allemaal niet waarom. We verbruiken niet veel. Op een gegeven moment kon ik dat be drag niet meer opbrengen en kreeg ik een betalingsachterstand. Ik heb alleen maar een AOW-uitkering. Een achter stand bij Nuon betekent 50 euro per maand incassokosten. Je raakt dus steeds verder achterop. Afgelopen jaar heb ik geprobeerd veel terug te betalen, toch staat er nog 1300 euro open. De Graaff laat al zijn stortingen zien als bewijs. Zijn giroafschriften zijn simpel en laten zo op het oog geen andere schulden zien. „Ik snap er niets meer van. De man die hier gas en elektriciteit kwam afsluiten, zag dat mijn vrouw met een stoeltjeslift naar boven moet. Hij be sloot toen om de elektriciteit niet af te sluiten. We kunnen nu dus nog boven slapen. Ik kook warm water, waarmee ze zich kan wassen. Voor de rest doen en kunnen we niets. De was gebeurt op de hand. Ik heb 's avonds één lampje aan. Verder hebben we geen dure apparaten in huis." Het is vochtig en deprimerend in de huiskamer. Zijn vrouw kruipt steeds die per onder de deken. In de keuken staat het butagasstelletje te wankelen op de tafel.Al maanden ben ik met Nuon in de slag voor een betalingsregeling. Ze zeggen gewoon: nee. Ook de sociale dienst van de gemeente Alkemade heeft van alles geprobeerd. Ik heb gevraagd of ze mijn schuld konden overnemen, zo dat ik in elk geval van die extra 50 euro verlost ben. Kon allemaal niet. Ik weet het niet meer. Ik heb geen andere schul den." Zijn brillenglazen raken beslagen. „Onze huisarts, dokter Beekhuizen, heeft een paar dagen geleden ook een brief naar Nuon gestuurd. Hij zegt dat dit voor mijn vrouw een ongezonde si tuatie is. Kou is niet goed voor haar bot ten." De woordvoerder van Nuon laat weten dit soort gevallen te betreuren. „Maar ook wij staan met de rug tegen de muur. Er is een forse achterstand. Daar kun je niet zomaar aan voorbijgaan. Er gaan veel aanmaningen de deur uit voor wij overgaan tot afsluiting. We doen dat niet zo maar. Het klopt dat wij een medische indicatie hebben ontvangen, alleen er is geen levensbedreigende situatie. Gezien de situatie komen wij nu toch met een nieuw voorstel. Eind november moet een deel van de achterstand worden vol daan, dan schelden wij de 200 euro in cassokosten kwijt en het restbedrag kan dan over de maanden worden ver deeld." De Graaff was dinsdag aan het eind van de middag tevreden over de nieuwe re geling, die hij telefonisch van Nuon kreeg aangeboden. „Ik moet er nu uitko men. Dan zou ik in december weer gas hebben." Hij denkt alweer in de toe komst: „Misschien is het beter als we naar een bejaardenhuisje gaan. Dat is goedkoper. Ik ga me overal inschrijven." Senior beleidsmedewerker P. van den Berg, werkzaam bij maatschappelijke voorzieningen van de gemeente Al kemade, wil om privacyreden niet te diep ingaan op deze zaak. Hij ontkent niet dat De Graaff contact met de dienst heeft gezocht. .Absoluut, deze mensen hebben onze aandacht. We gaan op nieuw bekijken wat we kunnen beteke nen." RAADSENOUETE LEIDERDORP door Janneke Dijke leiderdorp - Een pand dat ge schikt gemaakt wordt als school gebouw zonder dat de directeur daar inspraak in heeft, plafonds die drie keer opengetrokken worden omdat de aannemer geen planning heeft en asbest- verwijderaars die onaangekon digd aan de slag gaan terwijl er kinderen les hebben. De verbou wing van het pand aan de Touw- baan in Leiderdorp tot schoolge bouw verliep in totale chaos. De getuigen die gisteren voor de enquêtecommissie Touw- baan verschenen, schetsten een zo mogelijk nog schokkender beeld dan een dag eerder uit de hoorzittingen naar voren kwam. Toen werd al duidelijk dat de aansturing vanuit de ge meenten erbarmelijk was. Directeur Hooft van de Leo Kannerschool voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen en ad junct-directeur Keulers van de internationale afdeling van montessorischool Elckerlyc vin den het niet verwonderlijk dat de verbouwing ruim 1 miljoen euro meer heeft gekost dan de 3,5 ton die de Leiderdorpse ge meenteraad beschikbaar had gesteld. „Ik heb nooit een bouwschema of een begroting gezien", meldde Hooft. En Keulers: .Alleen de ramen kost ten al 200.000 euro en het hek werk 100.000 euro. Als iemand mij toen had verteld dat er 350.000 euro was begroot, was ik hard lachend weggelopen. Keulers nam in februari 2003 met vier internationale basis schoolklassen zijn intrek in de Touwbaanschool. De verbou wing van het deel voor de voortgezette afdeling van de Oegstgeestse Leo Kannerschool was nog bezig. Daar vond Keulers het een puinhoop, maar dat werd het algauw ook in zijn klaslokalen toen de dure plafonds tot drie keer toe open getrokken werden. „Eerst omdat men erachter kwam dat de verwarmingspij- pen boven het plafond liepen. Bij het werken aan de verwar ming vielen de vonken van het laswerk op de nieuwe vloerbe dekking. Men was niet zo voor zichtig geweest met de verwij dering van de plafondplaten, dus er moesten nieuwe platen komen. Toen het plafond weer dicht was, bleek dat de brand en inbraakbeveiliging ook bo ven het plafond moest worden aangelegd. Mijn leerkrachten werden gek: elke keer als ze in hun lokaal kwamen, lag het pla fond weer open." Ook stond Keulers op een ochtend oog in oog met een stel bouwvakkers die het woord 'asbestsanering' op de overalls hadden staan. Achteraf bleek dat zij hun werk deden in een volledig afge schermde hoek van het pand. „Maar er was niets aangekon digd, dus je schrikt toch." Wat het daarbij extra lastig maakte, was dat Keulers geen contactpersoon onder de bouwvakkers had. Hij moest zijn klachten kwijt bij de Lei derdorpse ambtenaar Hoogen- dijk, die ze soms snel maar soms ook niet oploste. Hoogen- dijk werd dit vooijaar op non- actief gesteld toen de kosten- overschrijding aan het licht kwam. Keulers is ontevreden over de hele gang van zaken. Als wij zo onze school runnen, dan kunnen we wel sluiten." Directeur Hooft van de Leo Kannerschool had al eens een kijkje genomen in het pand, en geconstateerd dat het te ver bouwen was tot nevenvestiging. Een grote hal kon in zijn optiek omgebouwd worden tot gym zaal voor de scholieren van 12 tot 16 jaar. Toen de gemeenten uit de Leidse regio besloten dat zijn school er terecht kon en Hooft in het late voorjaar van 2003 opnieuw ging kijken, was de verbouwing al in volle gang. De omvang van de lokalen was niet geschikt voor zmok-leerlin- gen en de hal had een verlaagd plafond gekregen, waardoor hij ongeschikt was als gymzaal. Maar daarover kon niet meer worden gepraat. Er was haast, want de Leidse wethouder Pechtold wilde dat de school op 1 september zijn deuren open de. Hooft wilde dit liever per 1 januari, want hij moest ook nog leerkrachten werven. De verbouwing verliep niet al leen volgens de schooldirecteu ren chaotisch, maar ook vol gens de pandeigenaar. Leider dorp was een 'zeer beweeglijke huurder' die vaak veranderin gen in het verbouwingsplan doorvoerde. 'Redelijk ongebrui kelijk', aldus Van Dijck, die na mens pandeigenaar Stichting Huisvesting Arbeidsvoorziening Vakcentra (SHAV) en beheerder Malieschild werd verhoord. Malieschild coördineerde de donderdag l8 november 2004 verbouwing. Dat de 3,5 ton die de raad hiervoor beschikbaar stelde veel te weinig was, wist Van Dijck van het begin af aan ai. Maar omdat de gemeente nooit een contract opstelde voor Malieschild, wist hij niet dat de raad minstens de helft te weinig had begroot. Uiteinde lijk liepen de kosten op tot bij na 1,3 miljoen euro. Alle afspraken werden overeen gekomen tussen ambtenaar Hoogendijk en Malieschild-ver- tegenwoordigster De Nie, uit sluitend via e-mails. De Leider- dorpse gemeentesecretaris Schouten constateerde dat dit voorjaar al in een eerste onder zoek. De Nies kant van het ver haal blijft onbekend. Zij weiger de de commissie van tevoren, te spreken en kwam ook gisteren niet opdagen. De verhoren gaan woensdag verder. Twee maanden zit het bejaarde echtpaar De Graaff zonder gas vanwege een openstaande rekening. „Ik kook water op een butagasstelletje om ons te wassen." Foto: Dick Hogewoning Met Patty Bosman achter het stuur vertrekt de buurtbus naar Leiderdorp. Foto: Hielco Kuipers 'Met een gewone bus ben ik een halve dag onderweg' door Judy Nihof zoeterwoude - De passagiers vinden het jammer dat de buurtbus na 22 jaar uit Zoeter woude verdwijnt, maar ze snappen het wel. Het aantal rei zigers holt achteruit. „Negen van de tien keer zit ik alleen in de bus", zegt meneer Romijn. „In vijf jaar tijd heb ik pas twee keer meegemaakt dat de bus vol zat." Ook mevrouw Hulsbos (77) begrijpt dat een buurtbus zonder passagiers niet kan blij ven bestaan. ,Als het niet min of meer rendabel is, dan houdt het natuurlijk op." Deze woensdagmiddag heeft chauffeur Patty Bosman geen klagen over het aantal passa giers. Van de acht zitplaatsen zijn er vier bezet. Bosman doet het werk als vrijwillig chauffeur met plezier. Net als 23 andere vrijwillige bestuurders. „Maar je moet wel mensen in de bus hebben. Anders is het zo onge zellig." Volgens Bosman is het vooral droevig gesteld tijdens tussen van half elf 's ochtends en één uur 's middags. Om die reden is een collega-chauffeur er on langs mee gestopt. Zij kon niet meer tegen de lege bus. „Het totaalaantal passagiers in een paar jaar tijd kon ze gemakke lijk op de vingers van twee han den tellen." De buurtbus wordt gefinan cierd door de provincie Zuid- Holland en busmaatschappij Connexxion. Zij willen dat de bus jaarlijks minstens 5000 pas sagiers vervoert. Dat aantal wordt bij lange na niet gehaald, zeker de laatste jaren niet. In 2003 reden 1502 mensen mee. Dit jaar komt het aantal passa giers naar verwachting niet bo ven de 800 uit. Dat dieptepunt was voor het bestuur van de buurtbus onlangs reden om een punt achter het project te zetten. Van alle ritten van de buurtbus is de 'ziekenhuisrit' aan het be gin van de middag naar Leider dorp nog het populairst. De bus stopt dan zowel bij verpleeg huis Leythenrode als bij het Rijnland Ziekenhuis. Voor de 88-jarige meneer Romijn, die slecht ter been is en in Huize Emmaus woont, is de buurtbus het ideale vervoermiddel. „De bus stopt voor de voordeur van Emmaus en bij verpleeghuis Leythenrode stopt hij ook weer voor de deur. Mooier kan niet." Meneer Romijn gaat elke woensdagmiddag naar Ley thenrode om zijn vrouw te be zoeken. „Hoe het moet als de buurtbus er niet meer is? Dan wordt het heel, heel moeilijk. Met een gewone bus ben ik een halve dag onderweg. Ook moet ik dan veel meer lopen, en dat gaat steeds moeilijker." Voor mevrouw Hulsbos uit de Zuidbuurt is het geen ramp dat de buurtbus verdwijnt, omdat haar man autorijdt. Ook doet ze nog veel op de fiets. „De buurt bus is heel gemakkelijk als het slecht weer is. En mijn man heeft niet altijd zin om mee te gaan als ik iemand wil bezoe ken in Leythenrode of in het ziekenhuis." De passagiers keuvelen gezellig met elkaar, terwijl de regen te gen de ramen slaat. Als de buurtbus door de landelijke Weipoort rijdt, vertelt meneer Romijn hoe hij altijd geniet van zijn wekelijkse tochtje. „Het is ook een hele mooie rit. Vooral in de zomer, als alles in bloei staat." Volgens mevrouw Van Rijn, die met haar kleinzoon van drie op weg is naar het Rijnland Zie kenhuis, beleefde haar inmid dels overleden man ook altijd zoveel plezier aan de rit met de buurtbus. „Hij had een taxiver goeding, maar daar maakte hij geen gebruik van. Hij vond de buurtbus veel leuker." Me vrouw Van Rijn weet nog niet hoe ze straks naar het zieken huis moet. „Daar denk ik nog maar niet aan. Mijn kinderen wil ik het niet vragen, want die hebben hun werk. Ik zie het wel." Vrijdag 10 december rijdt de buurtbus voor de laatste keer. Volgens Joop Harland van de gemeente Zoeterwoude bestaat de kans dat er in de toekomst 'een vorm van vervoer' blijft be staan. Het idee is om de 'zie kenhuisrit' voort te zetten met particuliere auto's. Medio janu ari komt daarover meer duide lijkheid. Sassenheimse Van Steensel stapt uit partij sassenheim/regio - D66 begint in de nieuwe gemeente Teylin- gen op grote achterstand. Het Sassenheimse D66-raadlid Van Steensel heeft besloten om uit de partij te stappen en als onaf hankelijk raadslid verder te gaan. Na de fusie wil ze graag voor de WD, waarvan ze in middels lid is geworden, in de nieuwe gemeenteraad. Met haar vertrek hebben de De mocraten in geen van de drie gemeenten nog een 'eigen' ge meenteraadslid en daarmee geen eigen gezicht. In War mond doet D66 mee in Pro gressief Warmond, in Voorhout heeft de partij een gezamenlijke lijst met de PvdA Van Steensel geeft als reden voor haar vertrek dat ze voor D66 zowel in Teylingen als na tionaal weinig toekomst ziet. De partij is te klein om invloed te hebben, vindt ze, en dat zal in de nieuwe gemeente niet an ders zijn. „Ik heb me afge vraagd hoe we in de nieuwe ge meente kunnen functioneren. Wat wil je doen? Hoe wil je din gen bereiken? Ook landelijk is er discussie binnen de partij of er nog een toekomst is en hoe die er dan uitziet. Dat alles, plus het feit dat een Progressief Tey lingen er niet inzit, heeft tot dit besluit geleid." Haar vertrek was al een 'onaan gename verrassing', zegt afde lingsvoorzitter Van Kempen, maar het feit dat ze op de D66- zetel blijft zitten vindt hij 'mo reel niet kloppen'. Het bestuur heeft daarover een aantal keren met Van Steensel gepraat. Deze week liet Van Steensel definitief weten haar zetel niet ter be schikking te stellen. Van Kem pen vindt dat het verhaal van Van Steensel niet klopt. Dat je als eenpersoonsfractie hard moet werken en relatief wBinig invloed hebt, wist ze van tevo ren, stelt hij. Dus als ze dat niet had gewild, had ze al in 2002 moeten besluiten om niet in de raad te gaan zitten. Van Steensel zegt te begrijpen dat D66 vindt dat ze haar zetel moet teruggeven en dat ze haar oude partij met een probleem opzadelt, nu die zonder ook maar één eigen raadszetel de verkiezingen in moet. „Ik heb er ook lang over gedaan om dit te besluiten." Maar, zegt ze, „ik vind dit werk ontzettend leuk. En je ziet het ook bij andere partijen. Ook daar stappen mensen op en gaan dan als on afhankelijke verder. Ik heb dat recht en ik maak daarvan ge bruik." Van Kempen zegt in de nieuwe gemeente wel degelijk perspec tief voor zijn partij te zien. In Warmond heeft D66 twee ver kiezingen achter elkaar stem men gewonnen, terwijl in Sas- senheim de partij in 2002 drie stemmen tekort kwam voor de (tot dan toe bezette) tweede raadszetel. D66 wil zelfstandig aan de raadsverkiezingen in Teylingen deelnemen en vol gens Van Kempen zijn 'twee of drie zetels' haalbaar. Van Steensel betwijfelt dat. „Maar dan nog: twee of drie zetels van de 25 in de nieuwe gemeente* dat schiet ook niet op." jacobswoude - Maria Wie- bosch-Steeman gaat al op 1 de cember aan de slag als de nieu we burgemeester van Ja cobswoude. Dat zij benoemd zou worden als nieuwe eerste burger stond al min of meer vast sinds vorige maand be kend werd dat de gemeente raad haar unaniem had voorge dragen bij de provincie. Alleen over de datum bestond nog enige onduidelijkheid. Com missaris van de Koningin Fran sen heeft er voor gekozen om de nieuwe burgemeester zo snel mogelijk te laten beginnen. De 54-jarige Groenlinks-politi ca uit Aerdenhout mag dan of ficieel op 1 december beginnen, haar installatie heeft pas een dag later plaats. Tijdens een buitengewone raadsvergade ring die op 2 december om 16.00 uur begint, krijgt zij offici eel de ambtsketen omgehangen door haar voorganger, waarne mend burgemeester An Hom mes. Na de vergadering kunnen vanaf 18.00 uur alle inwoners van Jacobswoude persoonlijk kennis maken met de nieuwe burgemeester en afscheidne men van haar. voorganger.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15