Een swingende knalfuif vlak voor Kerstmis Goedkoop retourtje met bus verdwijnt LEIDEN REGIO Openbare bibliotheek zoekt nieuwe ledtl Leiden stopt onderhandelingen met ondernemer Jan Verbaan Open huis op Hogeschool Diac vernieuwt behandelmethode Scholen gaan zaalvoetballen CORRECTIE T,ro^ 3MTJEJrni0 Rijnland maakt zich gee zorgen om verzakkingen Gedwongen ontslagen n uitgesloten bij Akzo Not"- Zaterdagaanbieding kost Connexxion te veel geld Lol met ballonnen leiden - De Hogeschool Lei den houdt op zaterdag 20 no vember een openbaar college over malaria. Deze ziekte geldt in Nederland vooral als een ri sico voor bezoekers aan de tropen. Jaarlijks sterven er we reldwijd echter twee k drie miljoen mensen aan de ziekte, waarmee malaria volgens do cente Hoger Laboratorium Onderwijs Annelies van Goor van de Hogeschool 'een groot gezondheidsprobleem voor een aanzienlijk deel van de wereld' is. De lezing, die om 13.30 uur begint, is een onder deel van een open huis tussen 11.00 en 15.00 uur. Meer in lichtingen: www.hsleiden.nl leiden - Het Diaconessenhuis begint een nieuwe behandel methode voor patiënten met huidkanker. Ze hoeven niet meer geopereerd te worden en houden aan een behandeling geen littekens over. Deze 'pho to dynamische therapie' houdt in dat de aangetaste huid wordt ingesmeerd met een speciale zalf, waarna de patiënt onder een felle lamp plaats neemt. Gezonde cellen blijven intact en de kankercellen ver schrompelen. Het Diacones senhuis gaat volgend jaar ver der met het uitbreiden van het aantal dermatologische thera pieën. leiden - In sporthal De Zijl aan de Paramaribostraat wordt woensdag 24 november het jaarlijkse zaalvoetbaltoemooi voor middelbare scholen ge houden. Het toernooi begint om twaalf uur en is tegen vij ven afgelopen. Er doen negen scholen uit Leiden en omge ving mee. Op de pagina Multimedia in de krant van gisteren is in het arti kel 'Nostalgisch flipperen' door een technisch probleem het eerste deel van de tekst wegge vallen. Onze excuses daarvoor. (advertentie) Pluk van de Petteflet helpt Jantje Beton kijk op www.jantjebeton.nl Giro 1247 regio - Het Hoogheemraad schap van Rijnland maakt zich geen zorgen over de veiligheid van de Zuid-Hollandse kust. De Haarlemse ingenieur Floris Schokking meldt in het vakblad Land Water dat de bodem sneller daalt dan werd gedacht. Zonder drastische maatregelen is de veiligheid volgens Schok king 'niet meer gewaarborgd.' Volgens deskundigen van Rijn land geldt dit voor bepaalde ge deelten in Noord-Holland, maar zeker niet voor de kust. Voor Zuid-Holland geldt het 'gevaar' helemaal niet en is er dus niets te vrezen. De verzakkingen komen voor in veenachtige gebieden en op plaatsen waar gaswinning plaatsheeft. „Het gaat om be wegende platen diep on grond, die zorgen voor kingen", zegt een wooC^ der van het Hoogheeiei schap. „Maar daar hoei ons in Zuid-Holland gei gen om te maken." Het Hoogheemraadschaj in de Kustvisie 2050 r( gehouden met het ver van de bodem, dat mind)^ gaat als Schokking sugj^ Het schap heeft bereke met name de kust van wijk opgehoogd moet De kust van Katwijk zwak, maar snelle maatijg'j zijn niet noodzakelijk. In stelling tot Zuid-Hollani Noord-Holland volgen Kustvisie helemaal geen schakels. Ibai 5 „II gc n. I verj zij ezig sassenheim - De vakbonden en de directie van Akzo Nobel pra ten binnenkort weer met elkaar over de reorganisatie die onder meer de hoofdvestiging in Sas senheim zwaar treft. De directie heeft het personeel laten weten dat gedwongen ontslagen niet zijn uit te sluiten. Hoewel de bonden daar fel tegen zijn, ne men ze de uitnodiging voor een gesprek aan. Acties zijn nog niet op komst. Het bedrijfsonderdeel Car Refi- nishes dat autolakken maakt, moet wereldwijd reorganiseren om niet in de rode cijfers te ko men. Dat betekent dat in Sas senheim 190 banen moeten verdwijnen. Het feit dat andere bedrijfsonderdelen van Akzo wél goed draaien, is geen reden om het banenverlies bij de au tolakken te beperken, legt com municatiemanager J. Burger uit. „Akzo verplaatst geen geld van de ene unit naar de andere. ski; Elke afdeling wordt gen een afzonderlijk bedrijf e tR, dus winstgevend zijn. Dinsdag heeft de direi een informatiebijeenkoi volgens Burger duidclij afj nen uitleggen aan de cii mp aanwezigen. Iedereen tfen dat ingrijpen in dit bed deel noodzakelijk is !l ;'JP derdeel noodzakelijk mand vindt dat leuk, vat f6) men. Akzo blijft echter v del ning dat gedwongen on ls^; niet zijn uit te sluiten, zeer tegen de zin van bonden, die de directie titie aanboden, waarom groot deel van de ledi en handtekening heeft geze ro gedwongen ontslagen. I |f voerder E.J. van Mhe< „1 vakbond CNV gaat er var over dit heikele punt be praten is. „De directie ki standpunt en nodigt or eei uit voor een gesprek, dat laa we dus niet op voorhand donderdag l8 Recent onderzoek via internet heeft uitgewezen dat één op de drie singles ervan baalt dat de feestdagen weer voor de deur staan. Nog eens eenderde van de stemmende alleenstaanden vindt het juist reuze gezellig. Voor beide partijen gloort er licht aan de horizon; een swin gende knalfuif vlak voor Kerst mis! Feestdagen en alleenstaanden? Het blijft een crime. Dus heeft de Leidse organisatrice Linda van- 't Land besloten dat er op 18 december een feest voor al- Jeenstaanden wordt georgani seerd in Leiden. En dat moet geen droevige bedoening wor den maar een spetterende ge legenheid waar alvast wat voorpret kan worden beleefd aan de naderende feestdagen. Of misschien is het wel een mooie gelegenheid om op de valreep van 2004 nog verliefd te worden en het jaar romantisch uit te luiden. Van 't Land, heeft een eigen bedrijf, Bureau Lila, dat meer activiteiten voor singles organi seert. Als het aan haar ligt, kun nen alle vrijgezellen uit Leiden en verre omgeving de glitters uit de kast halen en zich voor bereiden op een mooi en swin gend eind van 2004. Het feest heeft de naam match4me- kerstfeest meegekregen. Het feest begint zaterdagavond de 18de om tien uur en wordt georganiseerd in Dansza, op de hoek van de Korte Mare en de Oude Vest. De singles worden ontvangen in de bar op de be gane grond, waar de kerstsfeer Unda van 't Land houdt op 18 december In Leiden een feest voor singles. En dat moet geen droevige bedoening worden, maar een spette rende gelegenheid waar alleenstaanden alvast wat voorpret kunnen beleven aan de naderende feestdagen. Archieffoto: Dick Hogewoning er al goed in zal zitten ook om dat er speciale kerstcocktails worden geserveerd. Om middernacht gaat de tus sendeur naar de dansclub be neden open en kan er volop worden gedanst op echte kerst- krakers als 'Last Christmas' en "Driving home for Christmas'. Voor de onvermoeibare singles gaat het feest tot in de kleine uurtjes door. Geen zin om te dansen? In de bar zijn allerlei zitjes waar vrij gezellen alvast met elkaar in contact kunnen komen. Kaarten voor het feest voor al leenstaanden kosten 19,90 eu ro. Dat is inclusief een bar vol singles, de dansvloer betreden, drie drankjes en diverse hap pen. Meer informatie op www- .bureaulila.nl of via 06- 52133104. Veel geld voor LUMC De Work-Out 2004 zit er op. Op de kop af 230 deelnemers heb ben zich afgelopen zondag in Holiday Imi letterlijk in het zweet gewerkt voor het Wlllem- Alexander Kinderfonds van het LUMC. De opbrengst van 30.118,54 euro kwam uit in schrijfgeld en het feit dat de deelnemers zich ook nog eens lieten sponsoren, door vrien den, bekenden of familie. De deelnemers moesten steppen, drie kwartier aan aerobics doen en kregen ook een sportieve 'verrassingsles'. Voor de kinde ren waren er speciale activitei ten zoals een mini work-out, schminken en acrobatiek. Na drie uur zweten werd de che que uiteindelijk overhandigd aan het hoofd van het kinder en jeugdcentrum van het LUMC. De datum voor de vol gende work-out ten bate van de ernstig zieke kinderen in het LUMC staat al vast: zondag 13 november 2005. Eric-Jan Berendsen Uel j- loi Acties om langzame terugloop lezers halt toe roepen door Erna Straatsma leiden - De openbare biblio theek gaat actief de markt op om nieuwe leden te werven. Di recteur Peter Duijvestein hoopt het langzaam teruglopen van leden een halt toe te roepen. Alle 26.000 leden van de lees zaal zijn door Duijvestein per brief gevraagd om nieuwe le den aan te brengen. Als belo ning voor elk nieuw lid krijgen lezers een gratis verlenging van hun abonnement met zes f maanden. In april volgt een nieuwe ledenwerfactie. „Heel langzaam loopt ons le denbestand terug", zegt Duij vestein. „Vroeger was het van zelfsprekend dat je dat je met mes en vork at, je tanden poets te en lid was van de bibliotheek. Maar het is geen automatisme meer om lid te worden van de bibliotheek. Dus moeten we het wat commerciëler aanpakken. Zelf kom ik uit het bedrijfsle ven, dat speelt misschien ook een beetje mee in mijn keuzes." De bibliotheek wil voortaan twee keer per jaar actie voeren om leden te werven. „Nu kie zen we voor een passieve vorm, omdat we het heel druk hebben met allerlei veranderingen in de bibliotheek. We hebben eigen lijk onze 26.000 ambassadeurs aangesproken om leden aan te werven. Zo kun je onze leden wel noemen, want wie eenmaal lid is van de bibliotheek, is heel tevreden over onze dienstverle ning." Kinderen zijn veelal nog wel lid van de bibliotheek. Veertig pro cent van de Leidse jeugd is lid. Daarnaast maken veel kinderen via een schoollidmaatschap ge bruik van de boeken uit de bi bliotheek. „Maar daarna raakt de klad erin. Zo in de categorie 14 tot 40 jaar zijn er heel veel mensen die geen lid zijn. En als je dan aan ze vraagt waarom niet zeggen ze: ik weet het niet. Blijkbaar moeten we ze naar ons toe lokken. Heel langzaam loopt ons ledenbestand terug. Het is niet dramatisch, maar het kan altijd beter." Voor de ledenwerfactie in april denkt Duijvestein aan het in schakelen van een promotie team. „We zijn er nog niet uit wat we dan gaan doen, maar je zou bijvoorbeeld een pre team op de Haarlemmer leden kunnen laten wen willen in ieder geval eer vere campagne voeren, v mensen wat directer b ren. In andere plaatsen ook dit soort acties. In dam rijdt er zelfs een tra reclame voor de bibli )wj rond." De komende maanden de bibliotheek aan een a sing van het catalogussi een vernieuwing van de |n(j afdeling en een digitaa; tenarchief. De afgelopen v de hoofdvestiging in de3j- straat al grotendeels ven »j|( Behalve voor boeken is bliotheek ook een uitlee voor cd-rom's dvd's en vi He door Timoteus Waarsenburg leiden - Het goedkope busre tourtje van 1 euro waarmee rei zigers op zaterdag tussen Leiden en omliggende gemeenten kun nen reizen, verdwijnt. Per 1 janu ari haalt Connexxion het popu laire kaartje uit de handel, om dat het voor de vervoersmaat schappij niet langer rendabel is. Passagiers krijgen er een 'dalkaartje', een enkeltje van i euro, voor terug. Het goedkope kaartje was voor al bedoeld om meer mensen en minder auto's uit Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Voor schoten op zaterdag naar de Leidse binnenstad te lokken. Een retourtje Voorschoten-Lei- den kost normaal gesproken bij aanschaf in de bus3,20. „We schaffen het zaterdag- kaartje van 1 euro af omdat het voor ons te duur is en omdat we uniformiteit in onze ver voersgebieden willen", zegt Connexxion-woordvoerder H. Opmeer. „We brengen er een dalkaartje, zoals we dat ook in andere Connexxion-gebieden hebben, voor terug. Eigenlijk is dat de opvolger van het oude enkeltje." Het dalkaartje is geldig op doordeweekse dagen vanaf 9.00 uur en het hele weekeinde en het kost 1 euro. „Dat is een en keltje waarmee reizigers van de randgemeenten naar Leiden kunnen reizen of andersom. Voor 1 euro kun je dus elk mo ment van de week een busrit van drie zones maken. Dat is 'Hij provoceert de gemeente met advertentiecampagne' door Eric-Jan Berendsen leiden - Het geduld van de gemeente met de Leidse ondernemer Jan Verbaan is bijna op. Bin nen twee weken valt de beslissing of Leiden stopt met onderhandelingen met Verbaan over de on enigheid rond diverse bouwprojecten in de stad. Dat zei hoofd Juridische Zaken John Olivier deze week tijdens een bijeenkomst van bewoners van de Garenmarkt en de gemeente over het 'gat van de Garenmarkt'. Aanleiding voor de uitspraak van Olivier is de ad vertentiecampagne die Verbaan is begonnen in het Leids Nieuwsblad waarin hij Leiden 'een stad van vluchtende ondernemers' noemt. Ook be ticht Verbaan de afdeling bouwen en wonen er van het ondernemen in Leiden onmogelijk te maken. „Die advertenties geven de gramschap van Verbaan jegens de gemeente aan en dat ver groot het vertrouwen in elkaar niet Hij provo ceert de gemeente", aldus Olivier. Tot dusver volgde Leiden een tweesporenbeleid jegens Verbaan die op diverse plekken in de stad, onder meer op de Garenmarkt, bouwgeschillen met de gemeente heeft. Enerzijds probeert Lei den er via onderhandelingen met Verbaan uit te komen, anderzijds werden juridische procedures gevolgd. „Maar Verbaan dwingt ons nu een her overweging te maken", zei Olivier. Als de ge meente binnenkort besluit niet meer met Ver baan te praten dan wordt er 'tempo' gemaakt met de bouwplannen voor het 'gat van de Garen markt'. „Juridisch staan we in ons gelijk", aldus Olivier. „We zouden dan vrij snel kunnen begin nen met de bodemsanering en de voorbereiding voor de bouwwerkzaamheden." Probleem daarbij is dat de gemeente dan een deel van de grond nodig heeft dat nu nog door Verbaan wordt gebruikt. Op die grond staat een garageloods met daarin illegale appartementen die daar in opdracht van Verbaan zijn gebouwd. „Dan gaan we of handhaven, of slopen of aan passen", aldus Olivier. Het gat doet nu dienst als vuilstort, plek voor ille gale straathandel, drugsverkoop en parkeerplek voor een aantal bewoners van de illegale appar tementen. Leiden heeft voor die locatie een eigen bouwplan. Tussen de nummers 34 en 46 moeten vijf woningen komen. Hoenders, Dekkers en Zinsmeister Architecten bv uit Delft heeft een ontwerp gemaakt van vijf herenhuizen van onge veer vijf meter breed en twaalf meter diep. Om wonenden zijn weinig enthousiast over het bouwplan maar tonen zich wel verheugd over het feit dat er eindelijk, na meer dan 30 jaar, gaat worden gebouwd. Minder tevreden zijn de bewo ners over de materiaalkeuze en de hoogte van de huizen. Bovendien gruwen zij van twee alumini um lamellen die aan de voorgevels van de huizen op de nummers 36 en 42 moeten komen. De wijkvereniging schrijft daarover nog een brief aan burgemeester en wethouders. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 4J4 weliswaar duurder dan het hui dige zaterdagretourtje, maar een stuk goedkoper dan reizen met strippenkaarten die je in de bus koopt", aldus Opmeer. „En het is een kaartje dat de hele week verkrijgbaar is." Overigens is het laatste woord over het verdwijnende zater dagretourtje nog niet gezegd. Groenlinks wil dat de gemeen te zich inzet voor het behoud van het euroretourtje. Fractie voorzitter Van Hees: „Tijdens de begrotingsbehandeling heb ben wij hier een motie over in gediend en die is aangenomen. Dat betekent dat het college bij de provincie Zuid-Holland zal aandringen op behoud van het kaartje. De provincie is name lijk de opdrachtgever van Con nexxion." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. Is het symbolische middelpunt van de stad. leiden - Uiteindelijk moesten de ballonnen de lucht in. Maar voor het zover was, amuseerden de leerlingen van het Visser 't Hooft Ly ceum zich met de piepstemmetjes die het inademen van heliumgas veroorzaakt. De ballonnenactie gisterochtend op de tennisbaan naast het schoolgebouw aan de Kagerstraat maakt deel uit van de festiviteiten rondom het 85-jarig bestaan van de protestants-christe lijke scholengemeenschap. Naast een grote reünie aanstaande zater- „I dag houden leerlingen onder meer een kluskaartenactie waan ge opbrengst ten goede komt aan aids-weeskinderen in Afrika. Oi orf stond een forum op het programma met oud-leerlingen van hi s Si ser 't Hooft die de politiek zijn ingegaan. De jongeren voelden eer onder meer aan de tand over jongerenbeleid, ontwikkelingssatare werking en waarden en normen. zijn Foto: Hielco Kuipers jjkj chl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14