LEIDE Staten tevreden over stoppen gratis busvervoer 'We zitten hier al twaalf jaar zo' m raarom is er geen groene golf op de Willem de Zwijgerlaan? REGIO 9 8 Boze horeca gaat 200 minuten inspreken Prijsuitreiking van de droomhuizenwedstrijd R1 Kunstenaars verbaasd over dreigende sluiting Haagweg 4 'Koud!' 9 HDC971 (Nieuwe trends ^verlanglijstjes r sinterklaas olf Cleveringa ens grootste Rudolf Cleveringa is r geworden van de :e Leidenaar'-verkiezing t universitair weekblad Hij hield natuurkundige aan Huygens en staats- eleerde/politicus Johan icke achter zich. Voor de ing waren tien groothe- tde geschiedenis van de academie kandidaat, iga hield als dekaan van lische faculteit op 26 no- 1940 een protestrede iet ontslag door de Duit- jtter van joodse hoogle- in andere medewerkers, g later werd hij gevangen n ging de universiteit anwege een studenten- <f Na de oorlog was Cle- mog twee jaar rector icus van de Leidse uni- (L Zijn rede herdenkt de iiteit nog elk jaar op 26 ber met bijeenkomsten ten- en buitenland. lijken er op n ma Tokkie? |- In café De Hut van e aan de Sint Aag- kat wordt morgenavond 3 ber de look-a-like verkie- n pa en ma Tokkie ge- De verkiezing in de e stamkroeg van Rub- 'e begint om 20.00 rijven kan via 071- tobbie h ihutvanomehenne.nl STELLING I Mastering moet I trafbaar blijven. Ceef uw mening w.leidschdagblad.nl donderdag l8 NOVEMBER 2004 door Erna Straatsma leiden - Een meerderheid van de pro vinciale staten is het eens met het stoppen van gratis busvervoer tussen de Bollenstreek en Den Haag. „Er is moed nodig om tot dit besluit te ko men", zegt CDA' er Martijn de Haas. De gratis bussen leiden niet tot een vermindering van files op de A44. WD, PvdA en CDA vinden het mis lukken van de proef met gratis bus vervoer jammer. „Helaas", zegtWD- 'er Albert Kuntze uit Oegstgeest. Hij maakt zelf regelmatig gebruik van een van de gratis bussen, lijn 88. „Ik heb het wel zien aankomen dat we tot deze conclusie zouden komen. Met eigen ogen heb ik waargenomen dat van een vermindering van files nauwelijks sprake was." Sinds het begin van de proef - in ja nuari 2004 - is het aantal passagiers weliswaar verdrievoudigd, maar de fi les zijn niet geslonken. De gratis bus sen (de lijnen 88 en 95) rijden nog tot 31 december; daarna betalen passa giers weer het normale tarief. Een verlenging van de proef zien de partijen niet zitten. „De maatschap pelijke kosten zijn hoog", aldus Kunt ze. „De burgers die geen gebruik ma ken van de gratis bussen betalen voor de voorziening." De Oegstgeestse PvdA'er Jan-Evert Keman vindt het besluit van gedepu teerde staten verstandig. „De bedoe ling van het experiment was om te kijken of de files zouden verminde ren. Als dan blijkt dat mensen de au to niet laten staan, is dat natuurlijk niet de bedoeling. Ik heb zelfs ge hoord dat Noordwijkse winkeliers boos zijn omdat de bussen gebruikt worden om in Den Haag uit te gaan." Het CDA schaart zich achter WD en PvdA. „Dat er veel extra mensen ge bruik maakten van de bussen is na tuurlijk leuk, maar ze kwamen niet uit de auto", zegt Martijn de Haas uit Rotterdam. „Uiteindelijk gaat het bij de keuze tussen stoppen of doorgaan met gratis busvervoer toch om belas tinggeld. En het getuigt het van moed om te zeggen dat de proef niet gelukt is en dat je ermee stopt. Wel vind ik dat we ons nu de vraag moeten stel len of er mogelijkheden zijn om het verkeersprobleem aan te pakken." De Haas vermoedt dat het vertrek van PvdA-gedeputeerde Marnix Norder ook een rol heeft gespeeld bij het be sluit om te stoppen met het gratis busvervoer. Norder was een warm voorstander van de gratis bussen en zei in juni nog dat de proef succesvol verliep. Cijfers over de effecten op fi les waren toen nog niet beschikbaar. „Gedeputeerde staten hebben een media-offensief gevoerd over het suc ces van de proef. Maar op een on langs gehouden symposium over gra tis busvervoer waren weinig positieve geluiden te horen. Misschien speelt ook mee dat we een nieuwe gedepu teerde hebben in de persoon van Jel- tje van Nieuwenhoven." Oppositiefractie Groenlinks is 'zwaar teleurgesteld' over het besluit om te stoppen met de proef. „Gedeputeer de staten trekken hele voorbarige conclusies", zegt Alex Ouwehand uit Noordwijk. „Bovendien zouden we de proef in december evalueren. Dan is het een beetje onbeschoft om nu een persbericht de wereld in te slin geren met de mededeling dat de proef stopt." Dat het aantal buspas sagiers is verdrievoudigd vindt Ouwe hand wel een positieve uitkomst van het experiment. „De beoogde verlei dingsstrategie heeft dus gewerkt." Op 1 december spreekt de staten commissie mobiliteit over de proef met gratis busvervoer. p wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad door Erna Straatsma leiden - Lichte paniek bij de kunstenaars van complex Haagweg 4. Ze moeten in aller ijl veiligheidsmaatregelen tref fen. De gemeente Leiden- spreekt over een 'levensbedrei gende situatie'in het gebouw. Wel een beetje vreemdzo'n acute noodoproep, vinden de kunstenaars. „We doen het al twaalf jaar op deze manier." Het kantoor in de voormalige ambachtsschool aan de Haag weg ligt op deze woensdagoch tend bezaaid met met e-mails en brieven van kunstenaars. Ze willen van 'office manager 'Nel- leke van Varick weten waar ze aan toe zijn. „Wat een organisa tie", roept die zuchtend. „Ie dereen is in paniek, want som mige ruimten mogen niet meer gebruikt worden. Dat betekent heel wat, want mensen verdie nen in onze atelierruimten hun brood." De groep kunstenaars die het - in 1993 gekraakte - complex ge bruikt om cursussen te geven, heeft net een spoedvergadering achter de rug. Sommigen zitten met de handen in het haar, om dat ze 's avonds niet meer in het gebouw mogen. Van Varick is bezig met een noodrooster voor het gebruik van een alter natieve cursusruimte. Het 'gra fische leslokaal' op de begane grond mogen de kunstenaars nog wel gebruiken. Maar het wordt dringen in de ruimte. Het bestuur van Haagweg 4 is boos op de gemeente. „De brief die wij op 11 november bin nenkregen, was een volslagen verrassing", zegt voorzitter Leen Vroegindeweij. Bekend was wel dat het ateliercomplex aangepast moest worden, maar de haast die het stadsbestuur heeft, is nieuw. Als niet binnen drie maanden alles geregeld is, volgens voorschriften van de brandweer, sluit de gemeente het kunstcentrum. Tot die tijd zijn de eerste verdieping en de kelder onbruikbaar en zijn be zoekers niet welkom. Acht kun stenaars die werken en wonen in het complex, moeten voor 1 februari vertrokken zijn. De bewuste brief van de ge meente vindt het bestuur ook vreemd, omdat hij indirect aan de gemeente is geschreven. Het kunstenaarspand is gemeente lijk eigendom. Vroegindeweij: „De belangrijkste veiligheids maatregelen moeten ze zelf - treffen." Bestuurslid Joost Kos- Marjolein van Dam in haar atelier annex woonruimte: „Het gaat me aan het hart dat ik eruit moet." Foto: Henk Bouwman ter: „Maar de gemeente zet maar geen stappen om ons te gemoet te komen." Secretaris Resi van der Ploeg: „We doen het al twaalf jaar zo en nu moe ten we binnen een week een aantal maatregelen nemen." Ze heeft net een rij scholen afge beld met de mededeling dat ze komende tijd geen leerlingen kunnen sturen voor educatieve activiteiten. „Dat stond net een beetje op poten. Dan moet je ze ineens weer afbellen. Een ramp dat je zo de continuïteit kwijt raakt." Ze mopperen nog een tijdje door. Vroegindeweij: „Het komt allemaal door die branden in Volendam en Enschede." Kos ter: „Leiden en Haarlem heb ben de strengste brandvoor- schriften in heel Nederland." Vroegindeweij: „We hebben de gemeente nog gevraagd of we dan twee avonden inde week tot negen uur open mogen zijn. Maar ook dat mag niet." Op de eerste verdieping is kunstschilder Maurice Bras penning één van de gedupeer den. Hij heeft net bezoek van Ella van Zanten van het Leids Universitair Medisch Centrum. „Ze is hier dus eigenlijk illegaal, want ik mag geen bezoek meer ontvangen." Hij steekt een siga ret op en beklaagt zich over de beperkte openingsuren. „Som mige kunstenaars werken al leen 's avonds of 's nachts. Die kunnen hun atelier niet meer gebruiken." Van Zanten wijst op zijn sigaret: „Zou je die niet liever uitmaken, als er zo'n brandgevaar is?" Sylvia ten Kleij heeft haar schil dersezels al naar beneden ge bracht. Ze moet haar tekencur sussen voorlopig elders geven. „We zitten op dinsdagavond met drie verschillende groepen in één ruimte, heel lastig. Ik geef onder meer cursussen aan psychiatrische patiënten. Schi- zofrenen bijvoorbeeld en per sonen met smetvrees, die kun je ook niet zomaar verkassen." Ze noemt de houding van de gemeente 'laks'. Die veilig heidsmaatregelen hadden al getroffen kunnen worden." Marjolein van Dam is één van de kunstenaars die werkt én woont in de voormalige school. „Het gaat me aan het hart dat ik eruit moet", zegt ze in haar rui me atelier aan de achterkant van het gebouw. Wel heeft ze begrip voor de veiliheidsvoor- schriften. „Ik snap wel dat dat de situatie gevaar kan opleve ren, maar de manier waarop het nu gaat, is niet goed", zegt de fotografe/textiele vormgeef ster. Ze was één van krakers die zo'n twaalf jaar geleden het pand betrokken. „Ik heb me na Vo lendam en Enschede wel gerea liseerd wat de gevaren kunnen zijn." Ze heeft veiligheidsmaat regelen getroffen en wijst op een kastje met een noodladder naast haar bed en rookmelders op het plafond. „En ik kook be wust niet op gas." (advertenties) Hebt u prijs??? De uitslag van de Zonnebloem loterij is bekend. Weten of 11 prijs hebt? Bel 0900 - 0633 of kijk op www.zonnebloem.nl de Zonnebloem Ruit kapot! Bel: 589 88 87 GLAS- EN SCHILDERWERKEN LEIDSE KWESTIES :westies die als een eeu- igteken boven de stad I. Is de Leidse bevolking dom? Wie is de rijkste Leiden? Kan je het iwater drinken? De ru- idse Kwesties biedt een d op vragen die elke Lei- f zich wel eens stelt. Afle- |i: Waarom is er geen golf op de Willem de paan? ken bijna rechte twee- peg tussen Leiderdorp en best, met een afslag naar Bon. Een mooie, snelle ling, zou je zeggen. Ware 11 dat zes verkeerslichten Villem de Zwijgerlaan voor een flinke vertra- een hoop ergernis. Me- imobilist denkt dat een golf dé oplossing is. g^ie groene golf is er niet. B er wel, tot aan het einde Ifljaren negentig. Toen ^B automobilist die keurig BBde 45 en 50 kilometer ^Breed in een keer door- v_ voi ^|iee "om Door de groene golf op de Willem de Zwijgerlaan stonden de verkeerslichten in sommige zijstraten lang op rood en heel kort op groen. Archieffoto: Dick Hogewoning rijden vanaf de Leiderdorpse brug naar de Oegstgeesterweg. Het probleem was dat door de groene golf de verkeerslichten in sommige zijstraten lang op rood en heel kort op groen stonden. Het leidde tot onge lukken en vooral voetgangers en fietsers klaagden steen en been. Zij vonden een gewillig oor bij PvdA en Groenlinks in de gemeenteraad. Die vonden zelfs het milieuvoordeel van een groene golf niet opwegen tegen de nadelen, ook al omdat goede doorstroming alleen maar meer verkeer zou aantrek ken. De groene golf werd afge schaft. En voorlopig komt -ie ook niet terug, laat de gemeente Leiden weten. Bij de afschaffing is na melijk afgesproken dat de stop lichten pas weer aansluitend op groen springen als de weg is aangepast. „Een groene golf over het hele traject is in de huidige situatie niet haalbaar vanwege grote aantallen ver keer op zijwegen, zoals de Kooilaan en de IJsselmeerlaan." Overstekende fietsers en voet gangers zouden volgens de ge meente door een groene golf 'ernstig benadeeld worden'. Er is wel een koppeling tussen de verkeerslichten bij de Mar- nixstraat en de Gooimeerlaan, maar daar blijft het voorlopig bij. De groene golf komt pas te rug als er 'ongelijkvloerse' krui singen zijn, zoals een tunnel, of als de Kooilaan-aansluiting ver valt. „Dit zal echter nog een aantal jaren duren", zegt de ge meente erbij. Dat er in Leiden voorlopig nog geen groene golf is betekent overigens niet dat groene gol ven niet populair zijn. Automo bilisten zijn er dol op, zo bleek leiden - De horecaondernemers uit Leiden gaan alles doen wat binnen de wet mogelijk is om de forse verhoging van de pre- cario op terrassen te voorko men of te vertragen. Het be stuur van de afdeling Leiden van Koninklijk Horeca Neder land (KHN) doet deze week een dringend beroep op alle ge meenteraadsleden om de maat regel te bevriezen tot nader ver gelijkend onderzoek is gedaan in andere steden. Hun wordt ook gevraagd niet over de tarieven te beslissen tij dens de raadsvergadering van 7 december. Bij die bijeenkomst zullen alle ruim veertig uitba ters van een terras bovendien gebruik maken van de in- spreektijd van vijf minuten om ieder voor zich het standpunt van de horeca uit te leggen. Op die manieren willen de ho recaondernemers protesteren tegen de verhoging tot 600 pro cent van de gemeentelijke be lasting voor terrassen. De forse lastenverzwaring heeft voor eenheid gezorgd binnen het be stuur, dat gistermorgen verga derde in hotel-restaurant Het Haagsche Schouw. „We zijn het zelden zo met elkaar eens ge weest", aldus de woordvoer ders Frans Schohaus en Ruud Witteman. „Het liefst zouden we ook veel verder zijn gegaan in onze maatregelen. Maar we hebben het vertrouwen in wethouder Geertsema al opgezegd, we hebben niet de macht om hem af te laten zetten en juridisch hebben we geen poot om op te staan in ons protest tegen die verhoging. Afgezien daarvan zullen we alles aangrijpen wat we aan kunnen grijpen." Zo zal het bestuur van de bran cheorganisatie ook formeel het vertrouwen in Geertsema op zeggen. Per brief, waarin de WD-wethouder van economi sche zaken tevens wordt mee gedeeld dat het bestuur geen prijs meer stelt op overleg met hem. „En hij hoeft ons ook echt Van 840 naar S943 euro Volgens wethouder Geertse ma zou een ondernemer met een terras van meer dan 100 vierkante meter volgend jaar 70 euro per dag gaan beta len, gerekend over zes maanden. „Maar als je het terras een dag wel en een dag niet kunt uitzetten, gaat het al om 140 euro per dag en zo verder", reageren Wit teman en Schohaus, woord voerders van de Leidse hore- cabond. Een concreet voorbeeld le vert Ton Holswilder van Het Koetshuis. Voor zijn terras van 110 vierkante meter be taalt hij nu 840 euro aan pre- cario. Onder de nieuwe ta rieven moet hij 5943 euro neertellen. „Exclusief de ver gunning waarvoor nu nog 4,50 euro per vierkante me ter wordt betaald. En exclu sief het bedrag van 23,57 eu ro voor de deur die over ge meentegrond opendraait." Om de verhoging netto te fi nancieren moeten 'dik 25000' consumpties meer worden verkocht, rekent Witteman voor. „Misschien begrijp je nu waarom we zeggen dat er geen kwartje maar zelfs een euro op de prijs van een biertje moet worden gelegd." niet nog een keer uit te leggen hoe het zit met de precario", reageren de woordvoerders op het aanbod dat Geertsema maandag deed. De ondernemers hebben steeds volgehouden dat ze nooit over een verzesvoudiging van de ta rieven zijn ingelicht door Geert sema. „We hebben alle notulen nog een keer nagelezen en er niets over teruggevonden. We willen niet zeggen dat hij liegt, maar hij heeft ook nooit de waarheid gezegd." leiden - Wie alvast indruk wil krijgen van de nog te bouwen woonwijk op het voormalig EWR/Slachthuisterrein in Lei den, kan vanavond bij de prijs uitreiking van de architectuur wedstrijd 'Bouwmij!' terecht. Uit de meer dan 200 ingestuur de ontwerpen voor droomhui zen zijn drie prijswinnaars ge kozen. Om 19.00 uur worden zij bekendgemaakt in het 'Huis van Noord' aan de Fleming- straat 101 in Leiden. Voorafgaand kunnen geïnteres seerden vanaf 17.00 uur terecht voor de overzichtstentoonstel ling van alle inzendingen. Aan sluitend geeft Nathalie de Vries om 18.30 uur een lezing over het stedenbouwkundig ont werp van het EWR/Slachthuis- terrein Aanleiding voor de wed strijd is de verkoop van onge veer 350 kavels op het terrein begin volgend jaar. vrij recent nog uit een enquête van de ANWB. Maar wegbe- heerders als gemeenten niet, zegt Bo Boormans van DTV Consultants in Breda, een van de weinige specialisten op dit gebied in Nederland. Het in stellen van een groene golf vraagt om een complexe tech niek en brengt veel werk met zich mee. Bovendien trekt een snelle doorstroming automobi listen aan die 'snel naar de stad willen racen'. Een keuze voor een groene golf is bijna altijd een negatieve keuze voor bus sen en fietsen. En dus zie je groene golven volgens Boor mans vooral op randwegen en niet op wegen die naar het cen trum van de stad leiden. Boor mans kan zich goed voorstellen dat de gemeente Leiden wil wachten tot er 'ongelijkvloerse kruisingen' zijn: „Dat maakt de problemen kleiner." Janet van Dijk Zelf een kwestie indienen? Mail naar redactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de re dactie: 071-5356426. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees 1111 Lcidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 1 0Ja. ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 1 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makMUjk (en J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56.70) I I Naam:M DV I Adres: j Postcode/Plaats: j Telefoon: (l.v.nv bezorgcontrole) Geboortedatum Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 17 11 E-mail: lezersservlce@hdc nl of surf naar www letdschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13