Zes jaar cel jongste dader van 'Madrid' BUITENLAND Kinderen Fallujah betalen hoge prijs Kan de zon uit de hemel worden weggehaald? Dikzakken, kettingrokers en drinkebroers in Engeland aangepakt Rapporteurs van VN: Ivoorkust schendt mensenrechten ernstig Met militaire eer Afschuw over dood Margaret Hassan Gewonden bij treinongeluk Condoleezza Rice: Havik met hersens naast Bush ms tegen a feestdag - Moslims in Neder- niet te wachten op ciële islamitische feest- irop iedereen vrij is. de voorzitter van het orgaan Moslims en id is het klimaat in West- niet rijp voor de invoe- tUU[ n islamitische feestdag. se regeringspartij De 1 n pleitte daar gisteren esty: Europa apent Sudan Frankrijk, Polen, Li- Rusland zijn slechts rvan de landen die op haal wapens leveren !an en daardoor mede- zijn aan het conflict in incie Darfur. Volgens draagt 'de ongecon- wapenexport bij aan balige mensenrechten- ngen in Sudan', aldus eren epubliceerd rap- n n: excuus bootincident De Chinese regering ar verontschuldigingen jden voor het incident 'mysterieuze' onder- e vorige week de Japan - iriale wateren was bin- ongen. Japan bracht k geleden zijn strijd- ivoor de tweede keer in ar in staat van paraat - dat een 'onbekende' eboot was gesignaleerd >kust van Okinawa. SM ris* woensdag 17 november 2004 je pakt ten verdachten De Spaanse politie iieren zeker vijftien dachten opgepakt op lende plekken in Bas- len Navarra. Aan de ac- 150 politiemensen hebben een grote heid documenten in be- omen. De laatste n jagen de Spaanse en olitie samen op ETA- itjaar hebben zij al I arrestaties verricht. anse dansers ,t«jen asiel in VS Ruim veertig leden Cubaanse dansgroep asiel aangevraagd in de Je Staten. Ze zijn bang a hun optreden in de neer aan de slag kun- !uba zelf. De dansers en mi het gezelschap 'Ha- jht Club' zijn voor een eden in Las Vegas. iaas verlangt v personeel troN - Enkele uren na- belangrijke geheim waren opgestapt bij de ft directeur Porter Goss oneel gevraagd loyaal in deze Amerikaanse gendienst. Het rom- 'er'a ruige tijd binnen de )e afgelopen jaren Eveel kritiek. iese sonde in om maan De eerste Europese aar de maan, de sonde is zonder problemen aan om de maan ge- Het ruimtevaartuig w B gepland maandag zwaartekracht van de grepen. De sonde is Èdoeld als demonstra- bagdad/gpd - Alaa Barham zinkt neer in zijn ziekenhuisbed en staart wezenloos voor zich uit. Nog steeds in shock kan hij nauwelijks een woord uitbren gen. De 12-jarige Alaa was met zijn broertje aan het spelen in de tuin van zijn oom, in een dorpje nabij Fallujah toen een raket insloeg. „Mijn oom over leed. Wij werden naar het zie kenhuis gebracht", fluistert de jongen. Zijn broertje ligt met zijn ge zicht in de lakens in een bed naast hem. Rond zijn been een verband, via een buisje wordt hem voedsel toegediend. Moe der Nusoum Hassan zit met het nu vaderloze 2-jarige neefje op schoot. Zijn rechterarm is in verband gewikkeld. Op een an der bed ligt een kind van twee met een laken over één dun beentje gedrapeerd, zijn andere is er tijdens de aanval op Fallu jah afgeblazen. De Iraakse premier Allawi mag dan beweren dat er bij de slag om de stad geen burgerslacht offers zijn gevallen, de half ver koolde lijken in de straten van Fallujah en de kinderen in de ziekenhuizen van Bagdad ver tellen een ander verhaal. „Is dit kind een volgeling van al-Zarqawi", vraagt Nusoum Hassan zich luidkeels af. „Kan hij er iets aan doen dat het een chaos is in dit land?" Deze en andere families die werden ge bombardeerd buiten Fallujah werden eerst naar een zieken huis in de stad en daarna naar Bagdad gebracht. „Wij zijn op de vlucht gejaagd door de Ame rikanen, die families zonder mededogen hebben gebombar deerd. Vrouwen en kinderen werden niet gespaard", aldus de naar Bagdad gevluchte Saria Karim Obeis. Ook in het ziekenhuis van Fal lujah, dat sinds de belegering van de stad onbereikbaar is voor de inwoners, heerst een anti-Amerikaanse stemming. Artsen en verplegers bidden tot Allah dat de rebellen de Ameri kaanse en Iraakse troepen ver slaan. „Moge God de moedjahi- dien de overwinning schen ken", houdt een arts zijn colle ga's voor. Premier Allawi is boos over de volgens hem valse berichten die VN zijn bezorgd De Verenigde Naties maken zich grote zorgen over het lot van de burgerbevolking in Fallujah. De hoogste VN- functionaris voor de men senrechten, Arbour, wil mo gelijke misstanden in de stad laten onderzoeken. De Hoge Commissaris sprak gisteren in een verklaring over bui tensporig gebruik van ge weld. Ook zouden burgers het doelwit van aanvallen zijn geweest. Arbour vindt het een groot probleem dat de achtergebleven inwoners van de stad nauwelijks hu manitaire hulp krijgen. over de situatie in Fallujah de wereld in worden gestuurd, 'door sympathisanten van de terroristen'. Het ziekenhuis zou het aantal slachtoffers sterk overdrijven en er zou ook geen tekort aan voedsel, water en medische zorg in de stad be staan. „De meeste inwoners zijn gevlucht voordat het offen sief vorige week begon. Er zijn nog maar weinig burgers over en die zijn niet verstoken van water en voedsel", aldus een verklaring van de premier. Journalisten melden echter dat hoewel veel inwoners inder daad gevlucht zijn, honderden families zijn achtergebleven in Fallujah. Zij hebben de afgelo pen dagen wel degelijk ge klaagd over tekorten. Omdat de elektriciteit uitviel verrotte het eten in koelkasten en vriezers, terwijl winkels op slot waren. En gewonden of zieke mensen konden vanwege de aanhou dende bombardementen het ziekenhuis niet bereiken. Diver se mensen zijn als gevolg daar van overleden. Ondanks herhaalde hulpkreten van instanties als de Rode Hal ve Maan, weigert het Ameri kaanse leger hulpverleners toe te laten. De Amerikanen menen dat mensen in nood bij hen te recht kunnen. Volgens Allawi hebben Amerikaanse en Iraakse militairen al voedsel en water gedistribueerd en zijn meer hulpgoederen onderweg. glenrothes - Zes soldaten droegen gisteren de kist van Scott McArdle de katholieke kerk van Glenrothes binnen. Daar waren 500 belangstellenden bijeen om de laatste eer te bewijzen aan McArdle. De Britse militair kwam onlangs om het leven bij een zelfmoordaanslag in Irak. Na de dienst werd McArdle begra ven in zijn geboorteplaats. Foto: EPA/Andrew Milligan Door onze correspondent Henk van den Boom Madrid - De kinderrechter in Madrid heeft gistermiddag de eerste verdachte van de aansla gen van 11 maart veroordeeld tot zes jaar jeugddetentie en vijf jaar bewaakt toezicht. De zes tienjarige Spaanse jongen uit As- turië, bekende dat hij heeft sa mengewerkt met een gewapen de organisatie en accepteerde de straf die door de officier van jus titie was geëist. De zitting verliep chaotisch. De vijftig journalisten en enkele tientallen familieleden van de 191 slachtoffers van de aansla gen mochten het proces achter een glazen kogelvrije wand vol gen. Maar ze zagen niet veel omdat de verdachte achter een groot bruin kamerscherm was gezet, waardoor ook de rest van de hoofdpersonen aan het zicht werden onttrokken. Doordat in het begin het geluid steeds uit viel was het vrijwel onmogelijk om de procesgang te volgen. Toen de rechter na een half uur concludeerde dat met de schuldbekentenis de zaak was gesloten, bleven de meeste mensen in verwarring zitten. Buiten de rechtszaal moesten functionarissen van de recht bank verklaren wat er was ge beurd. De officier die aanvankelijk acht jaar opsluiting had geëist verlaagde de straf op verzoek van de directeur van de inrich ting waar de 16-jarige Gitanillo (kleine zigeuner) in voorarrest zat. Als hij acht jaar zou moeten zitten, moet hij de laatste twee jaar in een gewone gevangenis doorbrengen en dat achtte de rechter niet bevorderlijk voor de ontwikkeling van de jongen. Uit de aanklacht werd duidelijk dat de jongen in opdracht van zijn kameraad Suarez Trashor- ras twintig kilo explosieven uit een verlaten mijn naar Madrid heeft gebracht en overgedragen aan Jam al Ahmidah, alias de Chinees. Ahmidah was een van de plegers van de aanslagen die zich later met zes andere terro risten opblies in een flat in de Madrileense wijk Leganes. Ook is El Gitanillo getuige geweest toen Trashorras vijf rugzakken met explosieven aan drie mos limterroristen heeft verkocht voor geld en drugs. Door de onverwachte wending in de zaak kwam het gisteren niet meer tot getuigenverhoren. Wel is Trashorras gistermorgen nog door de politie verhoord, daar zouden weer nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen. moskou/anp - gpd - In Noord- Korea zijn portretten van de lei der Kim Jong-il uit publieke ruimtes verdwenen. Het Russi sche persbureau Itar-Tass be richtte gisteren op basis van een anonieme diplomaat over de uitzonderlijke maatregel. De diplomaat zei dat in het ge heim een opdracht over het verwijderen van de portretten is verstrekt. De diplomaat zei dat gasten die waren uitgenodigd voor officiële bijeenkomsten in Portretten Kim Jong-il verdwijnen in Noord-Korea de hoofdstad Pyongyang alleen nog maar portretten zagen van Kim Il-sung, de oprichter van het zeer gesloten land. „Op de plek waar het portret van Kim Jong-il aan de geelgekafte muur hing, zijn alleen een lichte rechthoekige plek en een spij ker achtergebleven". Dat het portret van Kim Jong-il is weggehaald zou een vijf jaar geleden twee dingen hebben betekend: de leider is dood of het portret moest dringend worden schoongemaakt. Maar de tijden zijn ook in Noord-Ko rea complexer geworden. In zijn nieuwe werk 'The Rogue State' stelt journalist Jasper Becker, op basis van uitgebreid veldwerk en onderzoek, dat de positie van Kim inmiddels om streden is. Exemplarisch noemt hij de treinexplosie in de Noord-Kore- aanse stad Ryongchon op 22 april. Er stierven 169 mensen onder wie veel kinderen. Ter wijl Ryongchon rouwde, liet geen functionaris of partijleider zich zien, maar verordonneerde de wijze leider Kim wel 'vrolijke dansen'. Het onbegrip onder kritische geesten in de partijtop was groot. Volgens Itar-Tass heeft een Noord-Koreaanse diplomaat in Moskou gezegd dat de berich ten over de verdwenen portret ten gebaseerd zijn op leugens. „Dit is valse informatie, leu gens. Kan de zon uit de hemel worden gehaald? Het is onmo gelijk", aldus de diplomaat. door onze correspondent Bob Kroon geneve - Rapporteurs van de Verenigde Naties beschuldigen het regime van Laurent Gbagbo van een anti-blanke hetze, oorlogsmisdaden, verkrachtingen en schending van de persvrij heid. Na het. wapenembargo, dat de Veiligheidsraad op initiatief van Afrikaanse staten Ivoorkust eer gisteren oplegde, is er een stroom Ivoriaanse vluchtelingen op gang gekomen naar Liberia - een land dat zelf nog worstelt met de nasleep van een bloedige burgeroorlog. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen meldde gisteren, dat 10.000 Ivoriaanse burgers aan het geweld van Gbagbo's 'Jonge Patriotten' proberen te ontkomen en dat er meer vluchte lingen worden verwacht als de rust en orde niet worden hersteld. VN-hulporganisaties „zullen zo lang ter plaatse blijven als dat onder de om standigheden mogelijk is", aldus woordvoerder Ron Redmond van UNHCR. De laatste twee weken zijn in totaal tegen de vijfduizend blanken geëvacueerd uit de vroegere Franse kolonie, die zich onder president Félix Houphouët-Boigny ontwikkelde tot 's werelds grootste cacaoproducent en een van de meest voorbeeldige Afrikaanse staten. Nu dreigt het land uiteen te vallen in een opstandige noorde lijke helft en het merendeels christelijke zuiden, het traditionele machtscentrum van Ivoorkust. De VN-rapporteurs zeggen dat het regime van Gbagbo de vrije teugel laat aan bendes van 'Jon ge Patriotten,' die zich in de hoofdstad Abidjan te buiten gaan aan demonstraties tegen buiten landers, seksueel geweld, diefstal en plunderin gen. In deze acties voor de 'bevrijding' van het land, worden kantoren van politieke tegenstan ders in brand gestoken en huizen, scholen en kantoren van buitenlanders geplunderd en krantenkiosken met de grond gelijk gemaakt. we commissie ijwel zeker iurg - De beoogde Eu- 'ommissie stevent af op Ie meerderheid in het s Parlement. De drie kandidaten stuiten niet aren, zoals bij onder iRocco Buttiglione uit je team dat commissie- Er Barroso voorstelde. Ien daling loekers Het aantal asielzoe- Ie36 meest ontwikkelde er wereld is de eerste Banden van dit jaar ïocent gedaald. Euro- de meeste asielzoekers rootste groep is afkom- idoor oorlog ver- Russische regio Tsje- kans groene via computer ngdurig werken PU computer vergroot bij nensen de kans op kelen van groene Sdie conclusie zijn we ipers gekomen van de e faculteit van de Toho t in Tokyo. Beeld- Werk zou ertoe leiden ms van bijzienden om indoening glaucoom «n verdubbelt. londen/anp-afp - De Britse premier Blair heeft met af schuw gereageerd op de moge lijke moord op de gegijzelde hulpverleenster Margaret Has san in Irak. Hij betuigde zijn medeleven met de nabestaan den van de Brits-Iraakse vrouw, die een maand geleden werd ontvoerd. Volgens de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Straw, is het waarschijnlijk dat Hassan in Irak is vermoord. De bewindsman baseerde dat op de analyse van een video band met beelden van de exe cutie van een geblinddoekte vrouw. Op basis van de analyse informeerde het ministerie de nabestaanden van Hassan. De Iraakse echtgenoot van de 59-jarige hulpverleenster ver nam de onheilstijding in de Margaret Hassan. Foto: Reuters Iraakse hoofdstad Bagdad. Vol gens Tahsin Hassan is hem ver teld dat er een videoband is op gedoken waarop te zien zou zijn dat zijn vrouw wordt omge bracht. „De video kan echt zijn, maar ik weet het niet", voegde hij eraan toe. „Ik wil weten of ze nog leeft of dood is. Als ze dood is, wil ik weten waar ze is zodat ik haar in vrede kan be graven." De Arabische zender Al-Jazeera zei ook over de vi deoband te beschikken. De zender besloot de beelden niet uit te zenden. Volgens al-Jazee- ra is op de video te zien hoe een man een geblinddoekte vrouw doodschiet. De internationale hulpverle ningsorganisatie CARE reageer de met ontzetting op de mel ding over de dood van haar me dewerkster in Irak. Hassan, die in het Ierse Dublin is geboren, leidde al jaren de CARE-afde- ling in Irak. bundaberg - In Australië is gisteren een hogesnelheidstrein ont spoord, waardoor vrijwel alle 163 inzittenden gewond zijn geraakt. Volgens getuigen ploegde de trein na de ontsporing „als een bulldo zer" door de bossages. De autoriteiten hebben een onderzoeksteam gestuurd naar Bundaberg, waar het gebeurde. De oorzaak is nog on duidelijk. Reddingwerkers zijn verbaasd dat er geen doden zijn ge vallen. Ook premier Peter Beattie van de deelstaat Queensland toon de zich meer dan opgelucht en sprak van een wonder. Van de trein is weinig meer over. Ook zijn talloze bomen ontworteld. Foto: EPA/Dave Hunt washington/anp - Condoleez- za Rice, de beoogde opvolger van Colin Powell als Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, sprak de afgelo pen vier jaar als nationale vei ligheidsadviseur dezelfde taal als president Bush. Haar komst betekent een versterking van de haviken in de regering-Bush. De 50-jarige Rice staat net als minister Rumsfeld (Defensie) en vice-president Cheney een harde lijn voor in de buiten landse politiek. Als veiligheids adviseur verdedigde ze op zelf verzekerde toon de oorlog in Irak. Ook sprak ze zich net als Bush uit tegen vredesoverleg met de Palestijnse president Arafat en steunde ze Bush in zijn weigering om met Noord- Korea bilateraal overleg te voe ren over de nucleaire ambities van het stalinistische regime. Rice is straks de tweede vrouw die het in de VS tot minister van buitenlandse zaken brengt. De eerste was Madeleine Albright in de jaren negentig onder Bil] Clinton. Rice werd op 14 november 1954 geboren in Birmingham, Alaba ma als enig kind van een on derwijzersechtpaar. Ze koos voor een studie politieke we tenschappen aan de universi teit van Stanford. Op haar 26e was ze al hoogleraar. Daarnaast behaalde zij een graad in inter nationale studies, waarbij zij zich specialiseerde in Russische en Oost-Europese militaire kwesties. Haar reputatie leverde de voormalige Democrate in 1987 een baan op als adviseur van de Amerikaanse legertop. Daarna verdiende Rice haar sporen als raadgever van presi dent Ronald Reagan en zijn op volger George Bush. Laatstge- Condoleezza Rice. EPA noemde introduceerde haar in 1989 tijdens een bezoek aan sovjetleider Michail Gorbatsjov in Moskou met de woorden: „Deze vrouw vertelt mij alles wat ik over de Sovjetunie moet weten". Van haar ambities maakte ze nooit een geheim. „Mijn ouders hebben me ervan overtuigd dat ook als je geen geld hebt om een hamburger te kopen, je la ter nog altijd president van de Verenigde Staten kunt wor den", zei ze ooit in een inter view. George Bush stelde Rice vier jaar geleden aan als nationale veiligheidsadviseur. In die func tie liep haar reputatie van des kundige en erudiete vrouw een deukje op door onthullingen van Richard Clarke, de adviseur van het Witte Huis over terreur bestrijding. Clarke betoogde dat Bush en zijn veiligheidsteam voor 11 september 2001 ter-# reuraanslagen door radicale moslims onvoldoende serieus door onze correspondent Esther Gotink londen - Engeland en Wales krijgen in 2006 een rookverbod in kantoren, fabrieken, over- heidspanden en publieke ruimten waar warm eten wordt geserveerd zoals restau rants, eetcafés en 90 procent van alle pubs. Het verbod geldt niet voor privé-clubs, waar van er duizenden bestaan, en pubs waar al leen drank wordt geserveerd. Minister John Reid (volksgezondheid) wil niet alleen het roken maar ook alcoholge bruik en overgewicht aanpakken. Zo stelt de bewindsman voor om reclames voor fast food te verbieden op tijdstippen dat kinde ren televisie kijken. Ook wil hij meer sport op school. De veiligheid op straat moet ver hoogd worden zodat kinderen vaker naar school kunnen lopen of fietsen. Begin dit jaar bleek uit onderzoek gedaan in opdracht van de overheid dat zeventien mil joen Britten lijden aan chronische proble men die langdurige zorg vereisen. Het aantal rokers moet de komende twintig jaar worden gehalveerd, en overgewicht moet worden aangepakt, om de gezond heidszorg overeind te kunnen houden. Een gezonder leven kan een besparing van 42 miljard euro per jaar opleveren, zo bleek. Britten zijn het dikst van Europa, roken nog net zoveel als tien jaar geleden - wat jaarlijks 120.000 levens kost - en hun drankgebruik is gelijk aan dat in de Victoriaanse tijd toen veel burgers verslaafd waren aan illegaal ge- stookte gin. Nu drinkt een kwart van de Britse kinderen tussen 11 en 15 jaar alcohol. Drank kost de staat 28 miljard euro per jaar aan inzet van politie, verloren werkdagen en medische zorg. Reid wil geen volledig rookverbod omdat de regering niet als 'kindermeisje' wil overko men. Zijn plannen zijn erop gericht de bur gers beter te informeren zodat ze zelf wel overwogen keuzen kunnen maken. „Dit lijkt me een verstandige oplossing, met een ba lans tussen bescherming van de meerder heid en persoonlijke vrijheid van de minder heid", aldus Reid. De bewindsman wil eenvoudiger etiketten op etenswaren. Hij stelt een 'verkeerslicht systeem' voor: groene etiketten voor gezond eten, oranje voor gezonde maar vette pro ducten en rode voor waren met een hoog vet-, suiker- of zoutgehalte. Grote super marktketens hebben al aangegeven zo'n sys teem te willen introduceren. Elke burger krijgt jaarlijks een medische keu ring. Arme wijken krijgen een gezondheids adviseur voor de inwoners. Er komt een na tionale campagne seksuele voorlichting om het hoge aantal tienerzwangerschappen en geslachtsziekten te bestrijden. James Johnson, voorzitter van de Britse Me dische Associatie, is teleurgesteld dat Reid niet voor alle publieke ruimten een rookver bod instelt. Toch staat de associatie achter het beleid van de minister. De aandelen van Engelse ta baksfabrikanten en pubbeheerders verloren veel terrein na Reid's aankondigingen. Impe rial Tobacco verloor 44 cent per aandeel (2,3 procent). Aandelen Enterprise Inns daalden met 41 cent (4,7 procent).

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7