Half miljoen slachtoffers geweld thuis BINNENLAND 2 Een vermogen voor een vmbo-diploma Gevaar van het fundamentalisme is nog niet COROLLA 2005 YOUR WAY OF LIFE! <3E> 'De jeugd tankt liever Breezers' Friezen zaten er warmpjes bij 1 Voedingscentrum biedt nieuwe Schijf van Vijf arts moet lier langskomen in - Patiënten stellen het r prijs als hun huisarts uit £.e\( op huisbezoek komt na grijpende gebeurtenis, een geboorte, een overlij- 3 fontslag uit het zieken- a feel huisartsen doen dat D indat ze bang zijn op- erig over te komen. Dat K- e medicus H. Schers, die en aan de Radboud Uni- ndgit Nijmegen promoveert ïèft n onderzoek naar huisart- ,khi irg. Volgens Schers is zo'n wacht huisbezoek goed |e relatie tussen de arts en Jtiënt. Jring te zien hersenscan ncen Een meervoudige Milijkheidsstoomis is met 3 van een hersenscan °4aar te maken. Dat blijkt fmet umotieonderzoek van S. Iers van de Rijksuniversi- oningen. Het onderzoek belangrijke steun in de H fcor patiënten met de ais, want de psychiatri- [iagnose meervoudige Milijkheidsstoomis of dis- ieve identiteitsstoornis is controversieel. Niet veel iaters willen de diagnose I moment stellen. Ie Drie Sterren jr Wim Kok Uac - Oud-premier Kok p-minister van buiten- 3zaken De Hoop Scheffer de hoogste onderschei- e Orde van Drie Sterren, itland. Ze krijgen de on- leiding, aldus de ambas- Ledand gisteren, voor izet voor een verenigd i. Volgens de ambassade n de twee politici Letland len bij de integratie in a en de NAVO. De Hoop ër is nu secretaris-gene- m de NAVO. woensdag 17 november 2004 Euro voor pak Kolademelk i aan den ijssel - een «jarige jongen uit Alme- e laandagmiddag in Capel- Mden IJssel het slachtoffer «en van oplichting. Een ood hem op straat enkele Ie telefoons en een came- voor 500 euro. Het twee- im een prijs overeen van iro, waarna de overdracht Het werd echter duur- n plaats van goedkoop. jongen het pakketje te, bleek er een pak cho- •melk in te zitten, zo e de politie gisteren. :ker ramt ien auto's 150 n - Een 59-jarige vracht chauffeur uit Wijchen igfoaandag in zijn woon- lenj zestien auto's en zes fiet- ramd bij een aanrijding. Yuffeur is gewond overge- naar een ziekenhuis. Het ik gebeurde op een be- iterrein. De chauffeur is Pijnlijk onwel geworden het stuur. De vrachtwa- ram tot stilstand tegen nheining. juwelier vervolgd iag - De Haagse juwelier e vorig jaar juni de win- plofte, wordt niet ver- Door de gasontploffing vijf woningen en drie verwoest. Er vielen zes- wonden. De Haagse ank kwam gisteren tot ordeel, omdat ze meende openbaar ministerie on- 'dig is geweest, omdat en van afgesproken tele- sprekken tussen de ju- en zijn advocaten ten ite in het strafdossier te ekomen waren. 1 derende it ontslagen mden - Een 33-jarige Igent van de politie Fries- ontslagen na fraude met ostenrekeningen. De gent in het district Mid- esland diende valse re en bij de ziektekosten- ïraar in. Uit intern on- k van de politie bleek dat fdagent onder meer be- veranderde op 'echte' igen. Daarnaast fabri- de man zelf rekeningen declareerde. rderij mag r melk leveren >am - De boerderij in olland die eind vorige 'erd gesloten omdat de er teveel dioxine in hun eken te hebben, is weer 'ven. In de melk die de ij levert zat meer dioxine oegestaan. De boerderij ver van de verbran- tallatie van Afvalver- Rijnmond, waar on defect optrad. Of de jding van de dioxinen- daarmee samenhing, bekendgemaakt. Veel meer dan altijd aangenomen Witte eliteschool om dwarse kinderen toch aan het leren te krijgen door Carine Neefjes den haag/anp - Ongeveer 500.000 vrouwen, kinderen en mannen worden jaarlijks in Ne derland in eigen huis mishan deld. Dit blijkt uit gisteren ver schenen cijfers van de 25 politie regio's. De politiekorpsen registreerden van mei tot en met augustus het aantal gevallen van huiselijk geweld. Omgerekend naar een jaar gaat het om 56.000 inci denten. Onderzoek wijst echter uit dat slechts 12 procent van alle gevallen van huiselijk ge weld bij de politie terecht komt. Het is voor het eerst dat de po litie komt met dergelijke gede tailleerde informatie. Ruim 80 procent van de slachtoffers is vrouw, 18,5 procent is man. Vrouwen zijn grotendeels tus sen de 25 en 45 jaar. Bij seksu eel geweld zijn vooral kinderen en jongeren het slachtoffer. Per jaar worden ongeveer 22.000 jongeren slachtoffer van huise lijk geweld. Volgens de politie is extra aandacht nodig voor deze groep, ook als zij getuige zijn, omdat zij in de pubertijd op straat in hetzelfde gedrag kun nen vervallen. Niet alleen ge weld en misbruik vallen onder huiselijk geweld. Ook pesten en treiteren, bijvoorbeeld door het vernielen van eigendommen, en bedreiging worden ertoe ge rekend. De politie zegt dat de cijfers een „niet te miskennen signaal af geven over de ernst van dit gro te maatschappelijke pro bleem." Zij kan dit zelf niet op lossen, hooguit optreden tegen excessen. De politie ziet een taak voor gemeenten en hulp verlenende instanties, zeker als er geen strafbare feiten zijn ge pleegd. In slechts 33,6 procent van de gevallen volgde ook een aangifte. Dat heeft te maken met de afhankelijke positie waarin slachtoffers vaak zitten of dat aangifte onmogelijk is zo als bij kindermishandeling. Toch kon de politie in 58 pro cent van de aangiften een dader aanhouden. witmarsum/gpd - Van mei tot half augustus heeft de kachel van de gemeentelijke gymzaal in het Friese Wïtmarsum deze zomer staan loeien, dag en nacht. Door onverklaarde oorzaak stond de thermo staat op 35 graden. De thermostaat zou 'op hol' zijn geslagen. De gasrekening is dit jaar verviervoudigd, van 1500 euro normaal naar 6000 euro nu. Een strop voor de gemeente Wünseradiel, die er toch al niet zo warmpjes bij zit. den haag, eindhoven - Voor 'rijkeluiskinderen' die vastlopen op het vmbo is er een nieuwe kans: de particuliere school. Een witte eliteschool waar de ouders 21 duizend euro neer tellen voor twee jaar. „Op die grote vmbo's zitten zoveel bui tenlanders..." Klieren en klooi en. Meer deden de vier jongens niet toen ze nog op het gewone vmbo zaten. „In een klas met dertig leerlingen is er altijd wel iemand die küert. Dan ga je na tuurlijk wel lekker meedoen," vertelt Maurits (14). „En het stomme is, die andere jongens konden het zich veroorloven om te klooien. Ik niet. Ik haalde alleen maar slechte cijfers." Datzelfde geldt voor Olivier (15) Jordey (14) en Rick (15). De vier jongens - hun haar 'cool' in model met een flinke dot gel - zitten nu op het Erasmus Colle ge in Eindhoven. Dat is een particuliere vmbo-school, waar ze de 'theoretische leerweg' vol gen, het hoogste niveau van het vmbo. Door hun slechte presta ties moesten de jongens op hun vorige school naar een lager ni veau - vmbo-kader -, maar hun ouders pikten dat niet. Hun zoons konden best goed leren, maar door de te grote klassen en gebrek aan aandacht haal den ze slechte cijfers. Zeggen hun ouders. Voor 21.000 euro sturen ze zoonlief nu naar een particuliere school in de hoop dat ze in twee jaar tijd hun di ploma halen. Want alleen met 'vmbo-t' kunnen ze doorstro men naar havo/vwo. Juf Tineke Mooren geeft van daag Engels aan Maurits en kornuiten. Met maar zeven leerlingen in één klas krijgen ze alle aandacht. „Ik heb slecht nieuws, jongens" zegt de juf. Ze Voor 21.000 euro per jaar kan een kind terecht op een privé-school voor vmbo. Foto: CPD/Jurriaan Balke leest de uitslag van een proef werk voor en alle vier hebben ze een onvoldoende. De leerlin gen halen hun schouders op, alleen Rick maakt zich zorgen. „Mag ik het overdoen, juf?" Hij voelt zich onder druk staan, zijn ouders hebben veel geld neer geteld. „Hier moet ik slagen. Anders is die 21 duizend euro weggegooid geld." Voor de an dere jongens speelt dat geen rol. Voor Jordey was het regu liere vmbo geen optie meer: „Daar zitten alleen maar bui tenlanders." De klas komt in opstand: „Jij komt echt over als een racist! Er zijn ook foute Ne derlanders." Het particuliere vmbo is ont staan, doordat veel ouders ten einde raad waren, vertelt rector Corrie Janssen van het Erasmus College in Eindhoven. „Hun kinderen moesten op het regu liere vmbo terug naar een lager niveau en daar waren zij het absoluut niet mee eens." Vol gens Janssen zijn het niet alleen maar lastpakken die naar de witte, particuliere school ko men. Veel kinderen zijn dyslec tisch, een enkeling heeft adhd of is autistisch, er zijn kinderen met depressieve klachten. Kort om: leerlingen die in de grote klassen op een gewoon vmbo niet kunnen meekomen. Op het Erasmus College heerst een strak regime: van negen tot vijf zitten de leerlingen in de schoolbanken. De klassen zijn klein en alle leerlingen hebben een persoonlijke mentor. Janssen erkent dat dit een witte eliteschool is. Er zit geen enkele allochtoon op. Bij het intakege sprek maakt rector Janssen ou ders één ding heel duidelijk: ,.U kunt hier geen diploma kopen. Wat er bij een kind niet in zit, komt er ook hier niet uit." Ou ders hebben vaak hoge ver wachtingen van hun kroost, zegt Janssen. Hun zoon mag geen timmerman worden, wel directeur van een timmerfa briek. „Met die ambities is niets mis, maar leerlingen moeten daar wel hard voor werken." Als halverwege het jaar blijkt dat leerlingen slecht presteren, worden ouders ingelicht. Bij wangedrag worden ze van school gestuurd, ouders zijn dan wel hun geld kwijt. Juf Tineke Mooren is niet onte vreden over haar leerlingen. Hoewel de jongens het laatste proefwerk slecht hebben ge maakt, haalden ze aan het be gin van het schooljaar hoge cij fers voor Engels. Het waren wel makkelijke toetsen, erkent ze. „Ik ben expres op een laag ni- Particuliere vmbo's Het Erasmus College Ne derland heeft in totaal drie particuliere vmbo's. Behal ve in Eindhoven zijn er ook vestigingen in Haarlem en Maastricht. In totaal zitten er 35 leerlingen op die de richting 'vmbo-t' volgen: de theoretische leerweg en het hoogste niveau op het vm bo. Tot voor kort was het op deze particuliere scho len alleen mogelijk om het eindexamenjaar te doen. Zo waren er vierdejaars vmbo'ers, vijfdejaars havis ten en zesdejaars vwo'ers. Dit schooljaar zijn in Eind hoven en Maastricht voor het eerst derdejaars vmbo- leerlingen begonnen; in Haarlem waren daarvoor nog onvoldoende aanmel dingen. De particuliere vm bo's scoren goed. In Eind hoven slaagden het afgelo pen jaar alle leerlingen; in Haarlem zakte slechts één kandidaat en in Maastricht slaagde 96 procent. veau begonnen. Ik hoorde te veel kinderen zeggen dat ze nog nooit een voldoende hadden gehaald. Dan wordt school wel erg negatief. Als ze aan het einde van de les het huiswerk i op het bord schrijft, klinkt ach terin: „Dat kan je toch niet ma ken, juffie!" Met rugzak en walkman wandelen de jongens de klas uit. Mooren kijkt ze na. „Concentratie en discipline blijven een groot probleem. Bij sommigen is er thuis te veel aan| de hand. Daar kan ook deze school niets aan doen." Justitieminister Piet Hein Donner is niet van plan de noodtoestand af te kondigen in Nederland door Paul Koopman en iaco van Lambalgen den haag - Na de moord op Theo van Gogh en de belegering van het Laak kwartier vorige week, richten alle ogen zich op justitieminister Piet Hein Don ner. Van hem worden maatregelen verwacht om de crisis in de samenle ving te bezweren. En dat zal wel even zo blijven. Het gevaar van het funda mentalisme is voorlopig niet voorbij, aldus de minister. - Hoe zou u de situatie waarin Neder land verkeert, omschrijven? „U moet twee dingen goed onder scheiden. Aan de ene kant hebben we het groeiend fundamentalisme, dat zich uit in het onlangs opgerolde trai ningskamp van de PKK in Brabant en de arrestaties in Den Haag. Aan de andere kant is er de brute moord op Theo van Gogh. Dat is iets dat niet voorkomen had kunnen worden. Maar het schept een crisis, de bevol king reageert met als uiterste reactie brandstichting bij moskeeën en scho len. Ik vind dat verontrustend, het duidt op spanningen in de samenle ving en daar heb ik veel minder greep op. Bij brandstichting gaat het bij voorbeeld om bepaalde mensen die in het klimaat dat ontstaat-denken: ik zal ook eens wat doen. Daarmee rich ten ze onnoemelijke schade aan aan de samenleving. Maar dat is iets an ders dan de algemene dreiging van terrorisme. Dat moet je scherp uit el kaar houden. Daar zijn we al jaren mee bezig. We zijn er ook in geslaagd activiteiten te verstoren, aanslagen te voorkomen. Ik kan niet zeggen dat we nu nog maar het topje van de ijs berg hebben gezien, maar het zijn geen geïsoleerde gevallen. Het is een algemene dreiging en daar zijn we voorlopig nog niet van af." - Hebben we het gevaar van het fun damentalisme jarenlang onderschat in Nederland .Allerminst! Het grootste deel van de maatregelen tegen het moslimterro risme hebben we al een tijd geleden in gang gezet. In juni 2003 is er een heel pakket naar de Kamer gegaan, en dat is steeds aangevuld. Het beeld dat we pas in actie komen als er iets gebeurt, is niet juist. Maar dat lijkt natuurlijk wel zo voor een deel van de bevolking. Het is een miskenning dat we te maken hebben met een strijd tussen islam en christendom. Het is een randverschijnsel, ook binnen de islam. Het is geen kwestie van mis lukte integratie: de daders zijn juist zeer goed geïntegreerd in de westerse samenleving. Zij hebben bij wijze van spreken het hele moderne leven over zich heen gehad, en zeggen dan: dit is het Kwaad, dit ga ik bestrijden. We hebben de integratie nodig om te voorkomen dat jongeren zich aan gaan sluiten bij deze geloofsgeno ten." - Veel burgers vinden nu alle maatre gelen gerechtvaardigd om het terroris me in te dammen. Waarom bent u zo voorzichtig? Lachend: „Dat zou neerkomen op kent niet dat die informatie direct doorging naar de minister." - U pleit voor een aanscherping van godslastering. Is het niet cynisch om dat te doen vlak nadat iemand ver moord is die onomwonden voor zijn mening uitkwam? „Dat is niet wat ik gezegd heb. Ik vind: je moet optreden tegen smalen de godslastering. We moeten elkaar niet onnodig grievend bejegenen, dat gaat niet alleen om godslastering, maar ook om homofilie of de positie van vrouwen in de samenleving. Dat is geen beperking van de vrijheid van meningsuiting, kïitiek op de islam blijft wel degelijk mogelijk. Maar je moet mensen niet moedwillig kwet sen in hun geloof, dat raakt hen heel diep. Dat is niet iets dat ik plotseling bedacht heb, dat staat al in de wet." Minister Donner in zijn werkkamer op het ministerie van justitie. Foto: GPD/Harmen de Jong een soort noodtoestand. U zou eens moeten zien wat er gebeurt als ik in- dt» Jaad alle maatregelen zou nemen in he. beiang van het land. De men sen zouden er gauw genoeg van krij gen als ik iedereen zou oppakken die misschien met iets bezig is dat moge lijk met terrorisme te maken heeft. En u zou de pers eens moeten horen als ik bepaalde berichtgeving niet in de krant wil, omdat dat niet in het be lang van het land is. Dat zou het draagvlak van de rechtsstaat gauw ondermijnen. Het is al een funda mentele stap dat we besloten hebben bij terrorisme vooraf in te grijpen, om onschuldige burgers te beschermen. Met het risico dat er niets aan de hand is. Als mensen de samenleving de oorlog verklaren, moeten we dat primair bestrijden." - Heeft u geen knoop in uw maag dat WD-fractievoorzitter Van Aartsen pas bescherming kreeg, twee dagen nadat hij in de brief op het lichaam van Van Gogh bedreigd werd? „Nee. De brief vonden we dinsdag op het lichaam van de heer Van Gogh. Daarmee was er sprake van een drei ging, maar er was pas een risico toen we de brief donderdag publiceerden. Wanneer ik precies van die brief op de hoogte was? Laten we het zo zeg gen: de brief was dinsdag op het de partement bekend, maar dat bete- - Wat vindt u er dan van als we zeg gen dat moslims geitenneukers zijnj „Dat vind ik niet leuk. Dat vind ik on- nodig grievend. Maar het hangt af 1 van uw motief, of het uw opzet is om te kwetsen." - In Antwerpen heeft het stadsbestuur j besloten om het dragen van de burqa, een alles bedekkend gewaadte ver- I bieden. Kan dat in Nederland ook? „Dat vind ik moeilijk, dan zou ik hun j motivering moeten kennen. Hier is de burqa in strijd met de identifica- tieplicht, zoals die in januari ingaat. Wij hebben nu eenmaal de cultuur I dat we elkaar in de ogen moeten kun nen kijken. Met een burqa is dat niet mogelijk." den haag/gpd - Eet gevarieerd, eet niet te veel, eet minder ver zadigd vet, eet veel groente, fruit en brood en eet veilig. Dat zijn de vijf onderdelen van de nieuwe Schijf van Vijf, waarmee het Voedingscentrum volgend jaar een voorlichtingscamagne over gezond eten begint. De Schijf van Vijf werd gisteren ge presenteerd aan voedingsdes kundigen op een congres in Amersfoort. Het Voedingscen trum verzorgt voor de overheid de voorlichting over voeding. Het Voedingscentrum gaat op nieuw gebnrik maken van de Schijf van Vijf, nadat uit onder zoek was gebleken dat veel mensen de term nog kennen en min of meer weten waar die be trekking op heeft. De oorspronkelijke Schijf van Vijf werd in 1953 geïntrodu ceerd door het toenmalige Voorlichtingsbureau voor de Voeding, en bleek een succes vol middel om de bevolking be kend te maken met een gezond voedingspatroon. De noodza kelijke voedingsmiddelen wa- Scooter verliest snel aan populariteit (advertentie) ren gerangschikt in vijf groe pen. Een gezond en gevarieerd menu bestond uit elementen van alle vijf de groepen. Belang rijkste verschillen tussen toen en nu zijn de veranderde opvat tingen over vet. Verschil tussen verzadigde en onverzadigde vetten werd toen nog niet ge maakt, evenmin als tussen volle en magere producten. De Schijf van Vijf werd in de voorlichting gebruikt tot 1981 en toen ver vangen door de Maaltijdschijf, die overigens nooit zo populair werd als de Schijf van Vijf. door Merijn Doggen den haag - „Ze gooien liever hun eigen tank vol met Bree- zers, dan dat ze de tank van hun scooter volgooien", zegt Eugene Daams van branche vereniging RAI. In 1999 ver kochten handelaren nog 54.551 scooters, waarvoor een brom fietscertificaat nodig is. Vier jaar later was dat ongeveer de helft. En de bodem is nog niet be reikt, want de eerste tien maan den van dit jaar waren weer slecht. Het aantal verkochte bromfietsen, waarvan het scoo termodel een van de duurste is, daalde met 17 procent vergele ken met dezelfde periode vorig jaar. „De euro kan maar één keer worden uitgegeven. Naast het uitgaan spenderen de jongeren hun geld liever aan mobiele te lefoons, computerspelletjes en digitale walkmans", aldus Daams. Het aantal mensen dat slaagde voor het theorie-examen voor een bromfietscertificaat bij het CBR, daalde de laatste jaren ook. Het aantal geslaagden kel derde in 2003 met bijna 13 pro cent ten opzichte van het jaar ervoor naar 51.096 personen. Een ander probleem van de scooter is zijn imago. Deerns: „Veel mensen zien af van het kopen van een scooter, omdat ze niet vergeleken willen wor den met zogenoemde 'scooter- hufters'." Bij de politie staan scooterrij ders ook niet erg goed bekend. „Jaarlijks zijn er in de Haagse regio 700 incidenten waarbij scooter of bromfietsen worden gebruikt bij een straatroof', weet Frans van Rijnswou, woordvoerder van de politie Haaglanden. Daarnaast worden er in de regio rond de 1400 bromfietsen per jaar gestolen en zijn jaarlijks ongeveer 800 van deze voertuigen betrokken bij ongelukken. „En dat is véél", vertelt Van Rijnswou. De politie juicht de komst van het kenteken voor bromfietsen in 2005 toe. Dit komt in plaats van het verzekeringsplaatje. De kentekenplaat wordt kleiner dan die voor een motor, maar is wel goed af te lezen. Dat kan helpen bij de opsporing van ge stolen bromfietsen of bij het traceren van de straatrovers. Veel mensen willen wel een scooter kopen, maar vinden het te duur. Het scootermodel is één van de duurste bromfiets modellen. De normale brom fiets is door zijn lagere prijs juist aan een lichte opmars be zig. De verkoop van snorfietsen en snorscooters is vrij stabiel. „Het verlagen van de prijzen is geen optie. Dan lijkt het net of de consument de afgelopen ja ren te veel heeft betaald voor zijn scooter", redeneert Deerns. „Ik heb wel gezien dat bijvoor beeld Peugeot met sobere mo dellen komt om de prijs te drukken." Ondanks de negatieve trend ziet Deerns wel degelijk kansen voor dit populaire vervoermid del. „Ze zien er leuk uit, ze zijn makkelijk in gebruik en een scooter is buitengewoon han dig, vooral in drukke steden. Toyota Corolla. Vanaf 16.390,-/€ 335,- p.mnd. Meteen de keus uit 4 modellen en 5 motorvarianten. Zoals de uiterst zuinige 90 pk (66 kW) Common Rail turbodiesel met - tijdelijk - gratis Multi-Mode Transmissie. Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA wtl 0 b tul opcttwul lekte. 48 n mw.cKl kotten m«k«n en veen Ukm/UCO! 125 198 y km Vfceto nd. en 20 000km pi nel »TW en bewtdtlol C fcmgtbtdtage 1/«vjtlafvrtfc.uk «reeft ven 4.2 Jl Al2/2004 WV^ngen vocetenowkn Ono la

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5