Historici vallen over verkiezing Fortuyl GESPREK VAN DE DAG 'Idol' Jim eist rectificatie van Story Vrouw (63) bevallen vtgj dochter, of toch niet 5i«" P"l Volkert van der G. 'Ergste Nederlander aller tijden' Honden helpen zieke kinderen Sinterklaas suiker simpelmans woensdag 17 novembei VI aa DAGELIJKS LEVEN AjE£ Hjj BEVVBB(3T. MENSELIJK JIL SANDER vertrekt voor de TWEE DE KEER bij het door haar opgerich te gelijknamige modehuis. Kort na de overname van het bedrijf door het Italiaanse Prada in 1999 stapte de Duitse voor het eerst op. Ze keer de in 2003 terug als ontwerpster, maar gisteren maakten de partijen bekend dat de samenwerking in vriendschappelijk overleg opnieuw is beëindigd. De 60-jarige ontwerp ster, geboren als Heidemarie Jiline Sander, was na de overname door Prada niet bereid concessies te doen aan de kwaliteit van haar col lecties om de door de Italianen ver langde financiële voordelen te beha len. Het modehuis raakte uiteinde lijk in de rode cijfers en kreeg weer behoefte aan een duidelijke signa tuur. Sander was bij de presentatie van haar damescollectie in oktober 2003 in Milaan weer helemaal terug in de modewereld. In Zuidwest-Friesland wordt een 24- UURSSCHOOL voor NATUURLIJK LEREN opgezet. Volgens het initia- tiefnemende onderwijsadviesbureau APS in Utrecht is de school uniek voor Nederland. „Het type bestaat al wel, maar niet als 24-uurs- school", aldus algemeen directeur G. van den Hoven van APS. De school moet op 1 augustus 2006 beginnen. APS en Christelijk Voort gezet Onderwijs (CVO) Fryslan heb ben daarvoor 15,6 hectare natuur gebied tussen Balk en Koudum ge kocht. „Er is wel een zware intake. Wij laten leerlingen 'natuurlijk le ren'. Dus alleen dat leren wat op dat moment voor de leerling relevant is", aldus Van den Hoven. Hij mikt vooral op leerlingen die de verlok kingen van het leven moeilijk aan kunnen. Drank, drugs en tabak zijn dan ook verboden. Een 119-JARIGE VROUW uit Zuid- China maakt jacht op een plaatsje in het GUINNESS BOOK of World Re cords als de oudste persoon ter we reld. Li Cairongwerd volgens het dagblad China Daily in 1885 gebo ren, en vierde haar 119de verjaar dag vorige week. Als de leeftijd van de Chinese wordt erkend, verstoot zij daarmee de Nederlandse Hendrikje van Andel-Schipper van de eerste plaats. De Hoogeveense geldt met 114 jaar momenteel als oudste in woner van de wereld. Cairong vestig de volgens het dagblad vorig jaar al een record door als oudste mens ter wereld de Chinese Muur te beklim men. Haar recept voor een lang le ven is een goede woonomgeving, een. actieve houding en een kalme aard. De verdwaalde HAAKBEK die in Friesland werd gevonden, is DOOD. Dat meldde J. Osinga van vogelasiel De Fügelhelling gisteren. Het vogel tje werd maandagmiddag gewond bij de vogelopvang in Ureterp bin nengebracht nadat het in Leeuwar den tegen een raam was gevlogen. De medewerkers van De Fügelhel ling hoopten nog dat als het 1-jarige mannetje de nacht zou overleven, hij over een week kon worden vrijge laten. Maar gisterochtend lag hij dood in zijn kooi. Volgens de instel ling was het de vierde keer sinds 1800 dat de vogel in Nederland is gesignaleerd. „Het is zonde, maar je kan er weinig meer aan doen. Het beestje wordt nu opgezet", aldus Osinga. Waar de haakbek naar toe gaat is nog niet bekend, maar De Fügelhelling denkt dat het Fries Na tuurmuseum in Leeuwarden het beestje wel wil hebben. De haakbek is iets groter dan een spreeuw. De vogel heeft een oranje borst en kop en is verder grijs. De UITREIKINGSCEREMONIE van de Amerikaanse muziekprijs Vibe is in een massale VECHTPARTIJ ontaard. Een persoon in het publiek werd ge stoken, andere aanwezigen liepen Yvette Mimieux Het huwelijk is als de maan - mooi op verre afstand schaafwonden en kneuzingen op. De ruzie ontstond in de buurt van het po dium. Mogelijk ging het om een con flict over de beste zitplaatsen, melden Amerikaanse media. Rapper Snoop Dogg en producent Quincy Jones wil den net Dr. Dre eren, toen de eerste stoelen door de lucht vlogen. Volgens een getuige zou Dr. Dre zelf ook heb ben toegeslagen. De organisatie be sloot na een afkoelingspauze door te gaan met de show. Een politiewoord voerder becommentarieerde het ver loop van de prijsuitreiking op een persconferentie als „een beetje chao tisch". De Vibe Awards van het tijd schrift Vibe zijn bedoeld voor R&B en rapmuzikanten. Foto: Reuters Zanger Jim heeft uitgever Sanoma van Story voor de rechter gedaagd wegens een artikel over zijn ver meende cocaïnegebruik. Jim zou de harddrug volgens het blad na de première van de film Snow Fe ver hebben gebruikt. Jim eist rec tificatie en een schadevergoeding van 100.000 euro, heeft zijn ma nagement gisteren bekendge maakt. Na Story kwam jongerenmagazine Break Out, ook van Sanoma, eveneens met het verhaal. „De fans van Jim lezen de Story niet, dus we dachten: het waait wel over. Maar nu pikken we het niet meer. Vooral omdat Jim absoluut nog nooit in zijn leven drugs heeft gebruikt", aldus zijn manager. Volgens het management kunnen zij met bewijzen aantonen dat Jim geen cocaïne gebruikt. Welke be wijzen dat zijn, wil de manager niet zeggen. Ook de timing van het artikel is volgens het management bijzon der schadelijk voor Jims carrière. Hij is momenteel in onderhande ling over een nieuw artiestencon tract. De 17-jarige Jim werd popu lair na zijn deelname aan het tele visieprogramma Idols. „Door dit artikel word ik ten onrechte in verband gebracht met het gebruik van harddrugs, hetgeen ik juist and onts Jim wil niets met drugs te maken hebben. Foto: Ton Kastermans buitengewoon verafschuw", laat Jim weten via zijn management. Het kort geding dient op 26 no vember voor de rechtbank in Am sterdam. Het is de derde keer in korte tijd dat bekende Nederlanders scha devergoedingen van Story eisen. Vorige maand won presentatrice Caroline Tensen een kort geding van het weekblad, nadat het tijd schrift een verhaal had gepubli ceerd waarin werd beweerd dat zij een affaire had met een getrouw de man. Naast een uitvoerige rec tificatie wees de rechter haar een voorschot op een schadevergoe ding van 25.000 euro toe. Eerder in oktober daagden Wendy van Dijk en Chris Zegers het blad we gens het publiceren van een foto van het stel. Het tijdschrift had een foto van de twee gebruikt om reclame voor zichzelf te maken in andere bladen. De twee eisen een half miljoen euro van Story. In de ze zaak moet de rechter nog uit spraak doen. anp Ouders worden steeds ouder, of beter gezegd, vrouwen krijgen op steeds latere leeftijd kinderen. Maar zo oud als die vrouw in Drachten, dat maken we niet zo vaak mee. Wat was het geval? Een 63-jarige vrouw zou afgelopen vrijdag zijn bevallen van een dochter. Het kind, dat de naam Jeltje-Emma kreeg, overleed za terdag in het ziekenhuis. Dat al thans meldden de ouders, die anoniem willen blijven. De vader was een 69-jarige Drachtenaar. Gynaecoloog dr. Arnold Simons noemt het een 'volledig unieke situatie' als hier sprake is geweest van een spontane zwangerschap. „Ik heb er nog nooit van ge hoord, wel een enkele keer van vrouwen van eind vijftig." Vol gens Simons, werkzaam in het Academisch Ziekenhuis Gronin gen, is een zwangerschap bij 60- plussers eigenlijk alleen mogelijk via dure vruchtbaarheidsbehan delingen, zoals eiceldonatie. Daarvoor moeten vrouwen bo ven de 40 in Nederland uitwijken naar het buitenland. Ondanks hun hoge leeftijd waren de ouders er helemaal klaar voor. De kinderkamer was ingericht, krit kact toen het meisje vrijdagmoi iet w omstreeks elf uur -midden i Ver huiskamer- ter wereld kwa ftet „De vader glunderde, hij vi het geweldig", zou een buu hebben verklaard. De baby t lat vlak na de geboorte per ara lance naar het ziekenhuis bracht. Daar is ze zaterd; leden. Inmiddels wordt er ernstig twijfeld aan dit verhaal. De lC arts van het echtpaar ontkf melijk dat er sprake is vani !niSi bevalling, hoewel de 63-jai j te 1 psychisch gestoorde vrouw ft overal rondvertelt. Hoewel zeer uitzonderlijk, gelijk is het niet. Tot nu toe jjng de oudste vrouw die een kjged kreeg ook 63, maar dat gebjfrob pas na vruchtbaarheidsbei r(jn lingen. Het gaat om de Ital jünd Rosanne d'Allia Corta, die een zoon kreeg. Zij wordt iCl n Guiness Book of Records meld. In Nederland is de Al-a i damse Anita Blokziel verm lijk recordhoudster. Zij kre ia| 1993 een dochter op 56-jai leeftijd. Ook hier was geen Ee van een natuurlijke bevruc poli cpd en u sbe rijdt wezi deti nvloi De verkiezing van Pim Fortuyn tot de grootste Nederlander uit de ge schiedenis is verkeerd gevallen bij historici. Dit is nauwelijks serieus te noemen, een gênante vertoning en we maken ons onsterfelijk belache lijk, zo luiden de reacties. Maandagavond was de finale van de mede door de KRO georgani seerde verkiezingen. In de recht streekse uitzending kwam de in 2002 vermoorde politicus Pim Fortuyn als winnaar uit de bus. Willem van Oranje werd tweede, Willem Drees derde. Ruim een miljoen kijkers waren getuige van de ontknoping op Nederland 1. Emeritus hoogleraar aan de Vrije Universiteit en historicus A.Th. van Deursen had een dergelijke verkiezing liever onder deskundi gen gehouden. Maar hij is sowie so geen voorstander van dit soort verkiezingen. „De afweging is on mogelijk te maken. Mensen put ten uit hun kortetermijngeheugen en dat gaat niet verder terug dan twintig tot dertig jaar geleden." Van Deursen geeft de voorkeur aan Willem van Oranje de eerste plaats.Als hij er niet was ge weest, dan had Nederland als zo danig niet bestaan en had de KRO zo'n verkiezing helemaal niet kunnen houden." Zijn collega van de Universiteit van Amsterdam Herman Pleij noemde de uitslag gênant, maar had wel een verklaring. „Twee jaar geleden hebben heel veel mensen op hem gestemd. Daarna heeft de LPF er een rommeltje van gemaakt en nogal wat commotie veroorzaakt. Al die kiezers hebben nu de kans gehad Fortuyns repu tatie te herstellen. Dat effect heeft volgens mij zeker een rol ge speeld." Hoogleraar aan de Universiteit van Utrecht en bekend buiten landcommentator Maarten van Rossem reageerde gisteren het felst. „We maken ons onsterfelijk belachelijk. Het is toch zielig dat zo'n schertsfiguur als Fortuyn, wiens beweging volledig in elkaar is gestort, winnaar wordt." Mat Herben, lid van de Tweede- Kamerfractie Lijst Pim Fortuyn,. zag in de verkiezing een vorm van eerherstel. „Een terechte win naar", aldus Herben. „In de per soon van Fortuyn vinden we alle aspecten van de andere kansheb bers terug. Pim was een sociaal wetenschapper als Drees, een reli gieus humanist als Erasmus en een strijder voor de Nederlandse zaak zoals Willem van Oranje." Maurice de Hond peilde de stem ming onder 800 Nederlanders en die kozen Willem van Oranje als belangrijkste figuur uit de vader landse geschiedenis. Bij de Hond kreeg Willem de Zwijger 31 pro cent van de stemmen, Fortuyn 14 procent. De uitverkiezing van Fortuyn zegt volgens minister Van der Hoeven (onderwijs) en voorzitter P. Wes ter van de landelijke vereniging van geschiedenisleraren VGN niets over de kwaliteit van de ge schiedenislessen op scholen. po st. f vijf „Fortuyn heeft de gevoelen veel mensen vertolkt. Mens kenden hem tijdens zijn lev voor de andere kandidaten dat niet", zocht Van der Hd een verklaring voor de uitvi zing van de vermoorde pol; Wester vindt de eerste plaa sg B Fortuyn meer een kwesties sociologen of psychologen voör geschiedenisleraren, inspeelt op onderbuikgeva reageert de bevolking daart f, telefonades kun je er dan \i zorgen dat iemand als Forti wint." Het opinieblad HP/De Tijd W te gisteravond bekend wie 1 t 3600 lezers de ergste Nedei "1 Aller Tijden is. In die verkie eindigde Volkert van der moordenaar van Pim F01 eerste. PvdA-coryfee Jan Pr eindigde op de tweede plaa prins Bernhard als derde, a exp een; Er zijr De moskou - In een geneeskundig centrum te Moskou is een project opgezet waar deskundigen zieke kinderen een therapie laten volgen met behulp van dieren. Huis dieren kunnen een positieve invloed hebben op een ziekteproces, vooral bij kinderen. In het centrum helpen speciaal getrainde honden bij de behandeling van kin deren die last hebben van verschillende aandoeningen. Foto's: Reuters Door een speling van het lot vielen de intocht van sinterklaas en het einde van de ramadan dit jaar naadloos samen. Pepernoten en suikerfeest. De zoe tigheid hebben ze gemeen. Geen overbodige luxe in zure tijden. In de haven van de grote stad waar ik woon, werd sint feestelijk binnengehaald. Dat ge beurde tegelijkertijd op diverse plaatsen elders in het land. Wie daarop let en spot met sint, is een ongelo vige die haatmail heeft te duchten. Sinterklaas is het overgrote deel van het jaar nergens en dan drie we ken overal, zoals God en Allah. In de verte hoorde ik klanken van de harmonie die het ijzersterke repertoi re liederen vertolkte. Sint komt nog steeds per stoom boot aan en niet per vliegtuig. De zak van sinter klaas, o jongens, jongens, is nog steeds een baas en de maan schijnt helder door de bomen, alle laaghan gende bewolking van het jaargetijde ten spijt. Het suikerfeest glijdt tegen de klok in door het jaar heen. Dat komt omdat het islamitische jaar een 'maanjaar' is dat 354 dagen telt. Het betekent dat de ramadan uiteindelijk ooit in elk seizoen valt, voor jaar, zomer, herfst of winter. Vrome moslims verkla ren dat uit de rechtvaardigheid van Allah die geen onderscheid maakt. Dat heeft wel iets. De negende maand is de heilige maand, omdat toen de koran is geopenbaard aan Mohammed. Ik zag een onmisken baar allochtone moeder met hoofddoekje voortstap pen met een zoontje aan haar hand. Het ventje had een door de middenstand verstrekte papieren baret van zwarte piet op zijn hoofd en het daarmee zeer naar zijn zin. In het Turkse winkeltje om de hoek waar ik mijn strippenkaart en postzegel koop, schudde de zoon zijn hoofd. Begin en einde van de ramadan blijkt onderdeel van controverse. Doorslag gevend is het waarnemen van de nieuwe maan met het blote oog. Dat hangt af van waar je op de wereld bent. Vandaar dat Turken, Marokkanen en Surina- mers verschillen. „Laten we ons voortaan baseren op de waarneming vanuit Nederland en niet vanuit het land van onze ouders of grootouders", zei de zoon, „dat is een stap vooruit naar integratie". Dat leek me wel een mooie gedachte en marge van de intocht van Sint Nicolaas. Om mijn bijval te betuigen kocht ik een strippenkaart extra. Intussen leven we het leven gewoon gescheiden ver der. De Turkse mensen die in de Haagse wijk Laak kwartier van dat suikerfeest een happening voor alle gezindten wilden maken, bleven mooi met hun zoete spullen zitten. Daar werd hard noch zacht op de deur geklopt. Wel was een handvol 'professionals' ko men opdagen, de bekende vaandeldragers van het onderling begrip dat al jaren lijdt aan bloedarmoede en zuurstofgebrek. Voor het overige bleef het bij dat papieren petje van zwarte piet op een jong hoofdje van Turks-Nederlandse afkomst. Overigens drie ge- neraties geleden nog maar werd sinterklaas door steile protestanten als een paaps verzinsel be schouwd en pepernoten van de duivel. Gelukkig maakte de televisiefamilie simpelmans maandagavond géén fouten. We verkozen mas saal Pim Fortuyn als 'grootste Nederlander'. Een j paar dwarskijkers noemden het een doorgesto ken kaart. Pims erfgenamen zouden met een telefoonbombardement de concurrentie van Willem 1 en 2, Oranje en Drees, hebben plat gegooid. Flauw, dan kun je slecht te gen je verlies. Pim noemde de Islam ,eaS!s- ooiteen 'achterlijke'godsdienst. Hij bofte dat Donner toen nog geen minister was. Hoewel, dan vierde Pim nu misschien spring levend wegens godslastering achter de tralies om en om sinterklaas en suikerfeest met zijn medegevange nen. En 'grootste Nederlander' ge worden was hij nooit. Grillige gedachten misschien, maar de verwarring is nog altijd met mij op de loop.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2