eiligheid n kust in et geding A Morgen is het zover! ü'lemdaling groter dan gedacht' Leidenaar zaaide angst onder inwoners Hazerswoude-Rijndijk M O verpest verkiezing Zfillem van Oranje is de Grootste 'In Zaken' nieuwe bedrijfsrubriek Veel ophef over executie gewonde Irakees AIVD kan taken in het geheel niet aan 'Leiden heeft ons met die tunnel een streek geleverd' Oegstgeest boos op 'machtige' wethouder Hillebrand Lijnbus Leiden naar Den Haag niet meer gratis woensdag 17 NOVEMBER 2OO4 Leidsch Dagblad (g0 SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 Getrainde honden ingezet om zieke kinderen te helpen Oliebollenkraam krijgt geen stroom meer Gregoriaans koor uit Oegstgeest maakt de mis mooier Quick Boys verliest van de helden van morgen Opnieuw regenachtig <U 11/12° OPGERICHT 1 MAART 1860 i Torley Duwel De veiligheid van de udse kust is in het ge- bodem daalt sneller dan Nieuwe berekeningen K dat de bodem langs !ot 40 centimeter per alt. Zonder drastische elen is de veiligheid te- stromingen 'niet meer orgd'. lijft dr.ir. Floris Schok ken gisteren verschenen ""Lin het vakblad Land J Schokking is directeur ^■Haarlemse bureau Geo- dat betrokken is bij njecten zoals de HSL- le Betuwelijn en de luid metrolijn in Am- Ook onderzoekt Geo- de effecten voor het tan bodemdaling door ig en polderpeilverla- ironingen en Friesland, nieuwe berekeningen lokking samengewerkt snieurs van de TU Delft, in zich vooral op een de bodembeweging len-Friesland. De con- dat langs de kust reke- it worden gehouden im/gpd - De KRO heeft 'ond geblunderd ütslag van de verkiezing Grootste Nederlander den. Door een techni- it zijn 80.000 stemmen sgeteld. Was dat wel ge- ïad Willem van Oranje en niet Pim Fortuyn. ts handhaaft de KRO inkelijke uitslag. |isteren alle stemmen ïteld, bleek volgens de it Willem van Oranje stemmen heeft gekre- Fortuyn 130.000. Kort einde van de uitzeil de de notaris de uit- op het moment dat 115.000 stemmen had van Oranje 111.000. een woordvoerster van blijft de notaris bij die idat van tevoren is af in dat alleen stemmen het programma bin- COMMENTAAR HYPOTHEEKAFTREK staat op zijn kop. iter Dekker van volks- heeft het gewaagd >rd in de mond te ne- heeft haar moed gelijk ';open met een uit- van haar politieke ba- en Van Aartsen. Over leekrenteaftrek dient gezwegen, want zo is iken in het regeerak- enken is boze, hard- ïnken zelfs tieke dood- ct h kort^i 3or( Dekker zich in het lap van verstandige lie- le directeur van de Ne ldie Bank, Wellink, die de hypotheekrente- p lange termijn niet r is. Volgens Wellink belastingaftrek er niet d dat meer mensen een lis hebben gekocht. Wel de hypotheekrenteaf- tiuizenprijzen flink op- waardoor de Neder- Uizenbezitter zich flink ulden heeft gestoken, leeft zich in zeer voor bewoordingen uitgela- h azers wou de-rijn dijk - Het is een lange lijst van misdrijven - brandstichting, stalking, inbraak en vernieling - waar mee volgens de politie een 39-jarige Lei denaar angst zaaide onder een aantal in woners van Hazerswoude-Rijndijk. De man, die maandag is aangehouden, wordt onder andere verdacht van brandstichting in een pas opgeknapt huisje van een jong echtpaar aan de Rijndijk, 27 december vorig jaar. Hij zou in het huis hebben ingebroken, dvd's en audioapparatuur hebben gestolen en vervolgens de woning in brand hebben gestoken. De totale schade bedroeg 170.000 euro. Ook een bewoonster van de wijk Rhy- nenburg kreeg ongewenst aandacht van de 39-jarige. Hij brak bij haar in en stak een stapel kranten aan in de bijkeuken. Bij een andere vrouw uit deze wijk pro beerde hij bijna een jaar geleden even eens in te breken. Daarna zou ze nog re gelmatig zijn lastiggevallen door de man. Andere slachtoffers werden eveneens maandenlang telefonisch bedreigd en moesten zich onder andere seksueel ge tinte toespelingen laten welgevallen. Eén vrouw voelde zich zo onveilig in haar eigen huis, dat ze plannen maakte om te verhuizen. De politie sluit niet uit dat de Leidenaar, die al enige tijd in Hazerswoude-Rijndijk verbleef, meer slachtoffers heeft ge maakt dan nu bekend is. De verdachte wordt morgen voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. „We geloven dat het voor een aantal inwoners van Hazers woude-Rijndijk een grote geruststelling is, dat deze verdachte is aangehouden. Zij kunnen nu rustige feestdagen tege moet gaan", zegt een politiewoordvoer der. met een bodemdaling tot 40 centimeter per eeuw. In combi natie met de voorspelde zee spiegelstijging als gevolg van het broeikaseffect (ook zo'n 40 centimeter) heeft dit 'dramati sche gevolgen' voor de stabili teit en veiligheid van de kust in deze eeuw. Schokking tekent wel aan dat dit broeikaseffect 'nog altijd' niet is bewezen. De auteur blijkt autoriteiten en deskundigen al op 21 april dit jaar over zijn conclusies te heb ben ingelicht in het Provinciaal Overlegorgaan Kust. „Ik heb een voordracht gehouden voor deskundigen van Rijkswater staat, provincies, waterschap pen, noem maar op. Ze vonden het heel belangrijk, maar sinds dien heb ik niets meer verno men. Ook niet nadat ik zelf eni ge keren contact heb gezocht", zegt hij desgevraagd. Door de grotere bodemdaling zouden in het gunstigste scena rio de voorziene maatregelen voor dijken en stormvloedke ringen al over vijf jaar moeten zijn getroffen. De beleidsma kers hanteren echter een ter mijn van vijftig tot honderd jaar waarbinnen duinen en dijken moeten zijn versterkt. nenkwamen telden. Volgens de omroep zijn er de hele avond vanwege de drukte problemen geweest met het te lefonisch stemmen via de vaste telefoonlijnen. Daarom is tij dens de finale besloten gedu rende vijf minuten ook het stemmen per sms mogelijk te maken. Daarvan is vervolgens 90.000 keer gebruikgemaakt. Slechts 10.000 van die stemmen zijn tijdens de uitzending mee geteld. De rest is in de loop van de nacht bij de KRO binnenge druppeld. De omroep geeft te- lecombedrijf KPN de schuld van de problemen. Die hadden de omroep verzekerd dat het telefonisch stemmen via de vaste lijnen goed zou gaan. Van de stemmen die later zijri mee geteld, gingen er 50.000 naar Van Oranje, 15.000 naar For tuyn en 15.000 naar nummer drie, Willem Drees. In Rijnland, de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek zijn duizenden bedrijven actief. De regio is sterk in dienstverlening, maar ook in import, export en distributie. Nog altijd heeft de regio een vitale industrie die een keur aan artikelen produ ceert. Het Leidsch Dagblad be gint vandaag de nieuwe rubriek In Zaken, die elke woensdag een regionaal bedrijf portret teert. Het Leidse Balkan Wood, dat massief eiken parketvloeren uit het voormalige Joegoslavië importeert, bijt het spits af. Pagina R4 Eis drie jaar tegen kindercardioloog utrecht - Het openbaar minis terie heeft gisteren voor de rechtbank in Utrecht drie jaar celstraf geëist tegen een 45-jari- ge voormalige kindercardio- loog. Officier van justitie Rut gers achtte bewezen dat de arts drieëneenhalf jaar geleden door een onjuiste, onnodige ingreep opzettelijk de dood van de ze ven maanden oude baby Char lotte Floor uit Hollandsche Ra ding heeft veroorzaakt en dat hij in het bezit was van grote hoeveelheden kinderporno. De man bekende dat hij jarenlang obsessief foto's van internet had gehaald. Margaret Hassan in Irak vermoord bagdad - De Brits-Iraakse hulp verleenster Margaret Hassan (59), die een maand geleden in Irak werd ontvoerd, is zo goed als zeker vermoord Haar Iraakse echtgenoot heeft dat gisteren gezegd. Volgens Tahsin Hassan is er een videoband op gedoken waarop te zien zou zijn dat zijn vrouw wordt omge bracht. Hulpverleningsorgani satie CARE reageerde met ont zetting op de melding over de eerste buitenlandse vrouw die in Irak is vermoord. Pagina Buitenland bagdad - Beelden van de 'moord' op een ongewapende en gewonde Iraakse man In een moskee hebben de we reld geschokt. Een verslaggever van de omroep NBC maakte de beelden afgelopen zaterdag in Fallujah. De schutter, een Amerikaanse marinier, is geschorst. De ver antwoordelijke bevelhebber in Irak heeft een onderzoek aangekondigd. De verslaggever van de NBC, Kevin Sites, heeft verklaard dat mariniers ernstig gewonde Irakezen tijdens de aanval op de stad vrijdagavond in het pand achterlieten. Andere mariniers betraden de volgende dag het pand. Eén van hen richtte zijn geweer op een van de gewonden en riep dat de man deed alsof hij dood is. Ver volgens wordt een geweerschot gehoord. Een marinier op de achtergrond concludeert: „Wel, nu is hij dood." Foto: NBC (advertentie) Citroën a: Dichterbij den u denktI ten over het fiscale voordeel voor huizenbezitters. Ze heeft er niet voor gepleit de aftrek al in deze kabinetsperiode te vermin deren. Ze heeft alleen aange drongen op een fundamenteel onderzoek naar dit politiek ge voelige onderwerp. Toch rea geerden haar partijgenoten als door een wesp gestoken. De angst voor stemmenverlies zit er - na het vertrek van Geert Wilders - bij de WD flink in. Minister Dekker heeft het intellectuele gelijk aan haar kant als ze dit heiligste huisje van de Nederlandse politiek ter dis cussie stelt. Door de hypotheek renteaftrek loopt de schatkist jaarlijks 10 miljard euro aan be lastinginkomsten mis, terwijl er wel wordt bezuinigd op de ge zondheidszorg. Het is erg kort zichtig om geen debat te willen voeren over een belastingvoor deel dat de woningmarkt ontre gelt en de allerhoogste inko mens onevenredig bevoordeelt. Dekker moet zich dan ook niet de mond laten snoeren. Hugo Schneider De Jong's Autobedrijven Kon. Julianalaan 1 2224 EW Katwijk 071 - 402 85 54 Kennedylaan 118 2324 EZ Leiden 071 - 579 69 69 Arnoudstraat 22 2182 DZ Hillegom 0252 - 51 82 53 www.dejongsautobedrijven.nl den haag/gpd - De inlichtin gendienst AIVD heeft veel te weinig gekwalificeerde mensen en middelen om al haar taken uit te kunnen voeren. Zelfs met de geplande uitbreiding zal dat probleem niet opgelost zijn. Ook wisselt de AIVD slecht en te laat cruciale informatie uit met andere diensten die be trokken zijn bij de bestrijding van terrorisme. Vooral de sa menwerking met de politie is 'zorgwekkend'. Dat zijn de belangrijkste con clusies van de commissie-Ha- vermans, die onderzoek heeft gedaan naar het functioneren van de AIVD (voorheen BVD) tussen 2001 en medio 2004. Mi nister Remkes van binnenland se zaken, verantwoordelijk voor de AIVD, spreekt van stevige conclusies. Hij belooft dat de AIVD sneller beschikbare infor matie zal doorgeven. De Tweede Kamer, die vorige week nog zware kritiek uitte op de rol van de AIVD en minister Remkes rond de moord op Theo van Gogh, reageert mild op het rapport. De WD noemt door Nancy Ubert o egstg eest/lei den - Politici in Oegstgeest laken de handelwijze van de 'machtige' Leidse wethouder Hillebrand. De commis sie Poelgeest, die een bindend advies over de 'tunnelkwestie' uitbracht, koos aanvan kelijk voor een autoloze doorgang onder het spoor. De wijk Poelgeest zou zo be schermd zijn tegen sluipverkeer uit de Leidse Merenwijk. Hillebrand en zijn colle ga's accepteerden die visie niet. Leiden krijgt nu zijn zin: er wordt een complete tunnel gebouwd. In Oegstgeest worden de Leidse politici flink bekritiseerd. Met name fractievoorzit ter Van Weeren van Leefbaar Oegstgeest haalt flink uit naar Hillebrand en de rest van het Leidse college. „Dit is een staaltje machtspolitiek van heb ik jou daar. Leiden heeft ons echt een streek geleverd. Leiden wilde gewoon zijn gelijk halen, net als in 1994 toen de ruzie over Poelgeest begon en er werd gedreigd met een grenscorrectie. Dit valt zo zwaar, dit is onverkoopbaar aan de duizend inwoners van Poelgeest." In oktober presenteerde de commissie Poelgeest, onder voorzitterschap van bur gemeester Elzenga van de gemeente Veenendaal, haar advies aan de gemeente besturen. Hillebrand verweet de commissie toen dat zij buiten haar boekje was gegaan. De com missie, die voorstander is van een fietstun- nel met een doorgang voor bussen, had geen beslissing over het verkeer door de tunnel mogen nemen. „We hebben inge stemd met arbitrage omdat de bouw van een complete tunnel uitgangspunt was. Daar hebben we de commissie aan gehou den", aldus Hillebrand. „Over die tunnel zijn afspraken vastgelegd in het convenant dat destijds is gesloten. Je kunt twee delen in een stedelijk gebied niet nodeloos van elkaar gescheiden houden. „Leiden krijgt zijn zin, maar Oegstgeest heeft gelijkreageert fractieleider Klaver van Progressief Oegstgeest. „De commissie geeft aan dat een autotunnel in de ver keersluwe wijk niet op zijn plaats is, maar luistert na enige pressie toch naar het machtige Leiden en bindt in." „Als zelfs de provincie zich laat overrompelen door Lei den, hoe moet het dan verder? Ik had het juister gevonden als de commissie haar op dracht had teruggeven", aldus Van Weeren. Klaver is ervan overtuigd dat de 'geschiede nis met een hoop oud zeer' nog niet ten einde is. Beide fractievoorzitters willen lob byen bij de Leidse gemeenteraad. Als die besluit om geen geld voor de tunnel vrij te maken, geeft dat Oegstgeest de kans om alsnog onder de tunnel uit te komen. Dat is de laatste strohalm waaraan de Oegstgeest - se politici zich graag vastgrijpen. Pagina R3: Oegstgeest wil niet meebetalen aan recon structie Merenwijk (advertenties) Kijk voor meer informatie op www. leid schdagblad.nl De ochtendkrant die weet of jouw zieken huis wel gezond is. het rapport 'kritisch, maar con structief. D66 spreekt van een 'organisatorisch rommeltje'. De PvdA noemt de kritiek in het rapport alarmerend. Toch dringt geen enkele partij aan op een spoeddebat met Remkes. Volgens het rapport levert de AIVD onvoldoende kwaliteit omdat ze in een chaotische omgeving moet functioneren. De aansturing is 'fragmenta risch en onduidelijk'. Pagina Binnenland 1: Minpunten voor AIVD leiden/anp - De buslijnen 88 en 95 tussen Leiden en Den Haag zijn vanaf januari niet meer gratis. Het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland heeft gisteren besloten reizigers weer te laten betalen. Volgens een woordvoerder van de provincie is de proef nog niet afgelopen. „Maar in dit sta dium is het interessant om te kijken wat er gebeurt als men sen weer moeten betalen. Gaan ze terug de auto in, of blijven ze met de bus gaan?" Het gratis openbaar vervoer moest ervoor zorgen dat de files tussen Leiden en Den Haag zouden verminderen. Dat is volgens de provincie niet ge beurd, ondanks dat het aantal busreizigers met driehonderd steeg. 8! Ja, 3, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang 1 de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar lk als vaste J abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel I Johnson Bros ontbijtservies! I Ik betaal: I automatisch 56,20) I per acceptgiro 56.70) I M/V I Naam 1 Adres: I I Postcode J Plaats: I Telefoon I Geboortedatum I e mail I Bank/giro* Handtekening: I Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 I E-maii. lezersservice#hdc.nl of surf I naar www.leidschdagblad nl. dig om met persoons ilofon van de krant formatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1