SPORT 'Ik wil een professioneel Oranje' Edwin van der Sar slachtoffer vuil spel Fulham Khalid Sinouh de hoop van Marokkaanse volk Itslagen Bondscoach Van Basten weet dat duel met Andorra concentratie vergt 'Supertrio' rijdt in Berlijn Sensationale zege Astronauts Jeugdherinnering woensdag 17 november 2004 De volleyballers van world hebben ook hun wedstrijd in het toer- ioi de Top Teams Cup ge- jn. De ploeg van trainer Solkema versloeg gis- fcd in Almere de Portuge- Castelo da Maia met 3-0 25-21 27-25). Omniworld de leiding in groep B. jiklager: ADO der publiek lADO Den Haag hoorde /ond de aanklager van B ook voor de commis- Ji beroep sancties eisen ■de club: een onvoorwaar- f straf van één thuiswed- londer publiek en één Strijd zonder eigen sup- k. Dit naar aanleiding van 'koren tijdens het duel x op 12 september in jderpark. ADO Den Haag Iberoep gegaan, omdat li de strafmaat van de «mmissie te hoog vond. BASKETBAL (VSt). Oefenwedstrijd vrouwen, of West-Virgina Nederland 70-61 Topscorers Nederland: Calderon 21, 10, leonie Kooij 10. eid: Oranje behaalde tijdens de ie toernee één overwinning en leed fcr lagen. Europe League. nerde wedstrijd: BC Khimki (Rus) - tfronauts (Ned) 70-71 (43-28) Top- tronauts: Gipson 19, Lieverst 11 (26 Spinks 10 (9 rebounds) laron (Isr) - Bergen (Bel) 64-61, Wro- %l) - Izmir (Tur) 82-97 Stand: 1 3-6, 2 Chimki, Astronauts 4-6, 4. 3-5, 5. Wroclawek 4-5, 6 Izmir, door Marcel van der Kraan Barcelona - Edwin van der Sar is niet de enige speler in het Nederlands elf tal die bij zijn club op de bank is te rechtgekomen. Maar de situatie van de 94-voudig international is uniek, omdat zijn reserverol bij Fulham alles te maken heeft met geld en niets met kritiek op het functioneren van de Nederlandse doelman. Van der Sar staat hoog aangeschre ven in de Engelse Premier League. Kwaliteit kost geld en de man die voor meer dan tien miljoen euro werd gekocht van Juventus is een van de bestbetaalde krachten bij de Lon- dense club. Bovendien heeft hij een aflopend contract en daardoor zou het de Engelsen goed van pas komen als de keeper in januari om een trans fer zou vragen. Blijft Van der Sar tot het einde van het seizoen, dan mag hij voor niets naar een andere club overstappen. Hoewel niemand het nog durft te hebben over een mogelijke overstap naar Manchester United, weten ze ook in Londen dat Sir Alex Ferguson al jaren spijt heeft dat hij de bijna twee meter lange keeper een paar jaar geleden niet naar Old Trafford heeft gehaald. Als Van der Sar voor niets is in te lijven, zou een dergelijke actie van Ferguson niemand verba zen. Maar dat is voorlopig toekomstmu ziek. Van der Sar zit intussen met een minicrisis in zijn fraaie carrière. Hij is van de ene op de andere dag op een zijspoor gezet en moet nadenken over wat hem de komende maanden te wachten staat. Sommige ploegge noten bij Oranje weten het wel. Een van de oudste en meest ervaren col lega's heeft hem al ingefluisterd dat hij 'lekker moet blijven zitten'. In elk geval tot na de volgende trans ferperiode. Van der Sar moet gebruik maken van zijn transfervrije status die eraan komt. Een langdurig verblijf op de bank kost hem misschien ook een paar maanden zijn plaats bij het Nederlands elftal, maar het voorkomt dat hij een speelbal wordt van zijn club. En omdat het WK toch pas een zomer later op de rol staat, kan hij in het nieuwe seizoen zijn plaats weer heroveren. De doelman erkent dat het de meest bizarre situatie is die hij ooit heeft meegemaakt. „Ik heb het erover met spelers en mensen binnen de club. Ze vinden het ongelooflijk en niet te begrijpen", zegt hij. Op de vraag of hij zelfweet dat het een politiek spel is, antwoordt hij maar niet. „Er zijn genoeg redenen te bedenken..." Van der Sar, die bij Fulham is vervan gen door Mark Crossley, wil geen olie op het vuur gooien. „Wat moet ik doen als de trainer zo'n beslissing neemt? Er was geen reden om in te grijpen. Dat heeft hij zelf ook aange geven. Maar hij deed het toch. Het enige dat ik kan doen is hard trainen en het ongelijk van de trainer bewij zen." Maar een Van der Sar hoeft met 94 interlands en alle prijzen die hij heeft gewonnen toch niet meer het ongelijk van een trainer bij Fulham te bewijzen? Van der Sar: „In de ogen van die trainer moet ik dat wel doen. Ik begrijp wat je bedoelt, maar ik kan nu moeilijk vier keer in de week 's nachts de stad in duiken of er op de training geen flikker meer aan doen. Ik kan toch niet zeggen: 'Bekijk het maar!' Dat schiet ook niet op. Het is heel raar. Ze betalen me nu hetzelfde salaris om minder te doen." De vraag is of het aan binnenvetter Van der Sar vreet. „Ik ben nooit een grote prater geweest. Maar ik heb al tijd wel mijn familie om mee te over leggen. En Rob Jansen, mijn zaak waarnemer, was tien dagen terug nog in Londen. Hij kwam op mijn verjaar dag en heeft met wat mensen van de club gesproken. Wat voor mij belang rijk is, is dat ik niet hoef te zoeken naar of te praten over wat de oorzaak is. Ik heb niet slecht gespeeld en ik hoef niks te verbeteren. Daar heeft het niks mee te maken." Van der Sar staat vanavond in Barce lona onder de lat tegen Andorra. Niet dat hij daar veel wijzer van zal wor den. Hij haalt zijn bevrediging uit het trainen met de beste spitsen van Eu ropa. „Ik heb gisteren heerlijk staan keepen tegen Van Nistelrooij en Makaay. Dan pak ik een paar onmo gelijke ballen en dan weet ik voor mijzelf dat ik het nog steeds kan. Ik heb het niveau van het Nederlands elftal." Die bevestiging wilde hij even hebben voor zichzelf. „Ja, want ik ben de afgelopen weken natuurlijk niet fluitend naar mijn werk gegaan." groep B: EiffelTowers (Ned) - BK (Let) 50-95 (29-54). Topscorers Eif- )lai Kullamae 16, Gunn 15, Marshall groep C: MPC Capitals (Ned) - lel) 97-85 (49-39). Topscorers Ca- 19, Novak 19, Young 17, Kriisa heli, psi bel voc imi I. WK-tweekampen. 1 s1tweede partij, eerste set: Kamyshlee- Tansykkoetsjina (Rus) 2-0. Stand: 30' tweede part j: Tsjizjov (Rus) - Geor- oel 1-1- Sta d na twee van de vijftien sc!!'2 stl tej n cky Day 3556, d.d. 16.11.2004 i 17.18 19.23.29.39.40.41.56 IS) 71.73.77 80 Stl rtehoud van typefouten) PRIJSVRAGEN TENNIS ffii tu Jen Masters, mannen. ._u p: Federer (Zwi) - Gaudio (Arg) 6-1 ewitt (Aus) - Moya (Spa) 6-7 (5) 6-2 ii)< lode groep: Knowles/Nestor (Bah- "llack/Ullyet (Zim) 4-6 6-3 7-6 (7), vier Rochus (Bel) - Damm/Suk (Tsj) 4. Stand: 1. Knowles/Nestor 2-4, 2. ajn|et2-2 (3-2), 3. Malisse/Rochus 2-2 amm/Suk 2-0. ien hel ts. WTA Tour Championships. jee to (indejaarsranking. ort (VSt) 4760 punten. 2. Mauresmo 3 Miskina (Rus) 4012, 4. Sja- i) 3536, 5. Koetsnetsova (Rus) )Onl0emen,|eva 'Rus' 7- Serena VSt) 3128, 8. Henin (Bel) 2884, 9. nnfams (VSt) 2400, 10. Capriati (VSt) Clusters (Bel) 1326, 160. Tamaela 3erards 122,5, 265. Van Exel lander 77,5, 323 Van de Ven LT e Krajicek 40,25. Nd K-kwalificatie, onder 21. Armenië - Jong Roemenië 0-5 jJong Roemenië 4-9. 2 Jong Tsje- dll Oranje 3-7, 4. Jong Macedonië 3-3, iland, Jong Armenië 4-3 VOLLEYBAL op Teams Cup, mannen. Omniworld (Ned) - Castelo da Maia 28-26 25-21 27-25). Ortec.Nesselande (Ned) - Marek mi Doepnitza (Bul) 3-0 (28-26 25- Badou Zaki, de huidige oach van Marokko, ver- in de jaren tachtig in >n j een standbeeld als kee- atReal Mallorca. Hij is Ade laatste topkeeper land. De laatste tien aiji ken door Peter van Duyl Barcelona - Met de les van Ma cedonië in het achterhoofd eist bondscoach Marco van Basten vanavond in het duel met An dorra volledige concentratie en professionaliteit. Het gelijkspel van vorige maand op de Balkan (2-2) is volgens de oefenmeester hét bewijs dat Oranje geen enke le tegenstander kan of mag on derschatten. Onder het toeziend oog van Jo- han Cruijff legde Oranje giste ren de laatste hand aan de voorbereiding op de WK-kwali- ficatiewedstrijd tegen Andorra, die onder de rook van Nou Camp wordt afgewerkt in het 'mini-estadi' (mini-stadion) van Barcelona. Edgar Davids, die kampt met een liesblessure, trainde lange tijd apart, maar in de afsluitende partij trok de aanvoerder toch een hesje aan. Als Davids vanavond in actie kan komen, is dat slecht nieuws voor Barry van Galen. Bonds coach Marco van Basten liet doorschemeren dat een debuut van de veteraan van AZ mede afhangt van de fitheid van Da vids. Naast Davids worden waarschijnlijk Wesley Sneijder en Denny Landzaat geposteerd. Mario Melchiot maakt zijn ren tree in het basisteam. De rechtsback van Birmingham Ci ty draagt vanavond voor het eerst sinds maart (Frankrijk) het shirt van Oranje. Voorin zullen Dirk Kuijt (rechts) en Arjen Robben de centrale spits Ruud van Nistelrooij flankeren. Voor al van Robben wordt veel ver wacht. De man in supervorm heeft de vrijheid zijn rol in te vullen zoals hij dat zelf wil. „Dat doet hij bij Chelsea ook goed, Arjen is daar inmiddels oud en wijs genoeg voor", zei Van Basten. De flitsende entree van Robben in het Engelse voetbal is ook Van Basten niet onopgemerkt gebleven. De keuzeheer sprak zijn bewondering uit voor de snelle linkerspits van Chelsea. „Hij is een grote speler. Ik ben blij dat hij terug is bij het Ne derlands elftal en dat ik hem Marco van Basten, tijdens de laatste training voor de interland tegen Andorra, tussen zijn spelers. „We moeten goed beginnen, fel zijn, met een hoog baltempo zorgen dat zij het niet kunnen belopen." Foto: ANP/Ed Oudenaarden kan trainen." Volgens een En gelse journalist, in Barcelona aanwezig voor de interland tus sen Andorra en Nederland, leeft bij de spelersgroep van Chelsea het idee dat de pas 20-jarige Robben kan uitgroeien tot de beste speler van de wereld. Of Van Basten daar net zo over dacht, was de vraag. Van Basten na even nadenken: „Ik denk in derdaad dat dat mogelijk is ja." De bondscoach eist dat zijn elf tal vanavond 'geconcentreerd' en 'professioneel' te werk gaat. In de aanloop naar het treffen met Andorra wees hij zijn spe lers verschillende keren op de uitslagen van de interlands die vorige maand werden gespeeld. Liechtenstein hield Portugal op 2-2 en Andorra won van Mace donië, waar Oranje zich de vin gers aan brandde. De Nederlandse voetballiefheb ber, denkt de bondscoach, moet zich voorbereiden op een soort wedstrijd als tegen Liecht enstein, dat in september als sparringpartner voor Oranje fungeerde. Nederland won toen moeizaam met 3-0. „Dit soort landen speelt goed georgani seerd en compact", zei hij gis teren in Barcelona. „Het is aan ons om dat op te lossen. De sleutel ligt, als altijd tegen zwakke opponenten, in agres sief en snel spel. „We moeten goed beginnen, fel zijn, met een hoog baltempo zorgen dat zij het niet kunnen belopen", dreunde Van Basten op. Daarbij weigerde hij zich vast te pinnen op een uitslag. „Het is niet verstandig om over cijfers te praten. Daar maak je je bij de tegenstander niet populair mee. Het gaat erom dat we goed spelen. Dan komt er van zelf een uitslag uit die voor ie dereen acceptabel is." Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; Melchiot, Cocu, Ooijer, Van Bronckhorst; Landzaat, Sneijder, Da vids; Kuijt, Van Nistelrooij, Robben. sleet de nationale ploeg erschillende ballenvan- lid Sinouh, doelwach- CC Waalwijk, is de hoop van het volk. itre national de football pj, rokko ligt in Sale, de naam voor het oude 1 let is maar een steen- stand verwijderd van de aats van de koning. Wie j£( lamora rijdt, passeert eri e kilometer lange muur ,ecj iter het paleis verscho- Kleurig geklede militai- ,ra[ iden er de wacht. 3 j ningscomplex van de Ie selectie wordt - zelfs i oefeninterland - net ir bewaakt. Bondscoach bm 8een kijkers. De Ma- ;eli ise media hebben zo Joriete spelers. Als de ig uitlekt, ligt hij al on- 00ir n°g voor er een is ^issen van het 'Zeist van o' hebben ooievaars lemaakt in de boom- Het is wel symbolisch. d hoopt dat er van- i het stadion van Rabat, efo Tokko oefent tegen Faso, een nieuwe top- vordt geboren. Khalid Khalid Sinouh, op de foto gepasseerd door Feyenoorder Bart Goor: „Bij een tegengoal kijken ze in Afrika meteen naar de keeper. Als je minder presteertvliegen de stenen rondje hoofd." Foto: ANP Sinouh is de afgelopen weken in een paar paginagrote artike len in de pers nadrukkelijk naar voren schoven. Zo nadrukkelijk zelfs dat Zaki niet meer om hem heen kon. De bondscoach moest ma noeuvreren. De beste voetbal lers van Marokko spelen in het buitenland. Maar hij moest ook jongens van de vaderlandse topclubs selecteren. Zaki wil de presidenten van de Marokkaan se topclubs te vriend houden. Hij wil immers blijven werken als hij door de voetbalbond weer wordt afgedankt. Lang was de tijd niet rijp om een keeper op te roepen die buiten het land zijn brood ver dient. De voetbalbond stelde de clubs in de eigen competitie een paar jaar geleden verplicht Marokkaanse doelverdedigers op te stellen, zodat jonge, ta lentvolle keepers zich konden ontwikkelen. De prijs was hoog. In de finale van de Afrika Cup een paar maanden geleden liet de jeugdige Fouhami een bal door de vingers glippen. Tune sië won daardoor met 2-1. Het was niet de eerste miskleun van een Marokkaanse doelman bij een groot titeltoemooi. Op het WK van 1994 moest Marok ko van Saoedi-Arabië winnen om de tweede ronde te berei ken, maar door twee fouten van Hazmy kon het land naar huis. De geschiedenis herhaalde zich vier jaar later in Frankrijk. Nu blunderde Benzekri, die boven dien onder vrijwel elke hoek schop doorsprong. Sinouh werd toen al naar de studio van de NOS ontboden om uit te leggen waarom hij niet geselecteerd was. Zes jaar later stapte hij voor het eerst als lid van de nationale selectie het trainingsveld op. Met nummer 22 op de gele rug en gekleed in groene sokken met rode biezen. Hij deed een klemmend beroep op zijn broer. „Zorg ervoor dat ik witte sokken krijg. Die heb ben ze hier niet en daar keep ik altijd in." Verder moest Sinouh vooral voorzichtig zijn. „Praat niet te veel met die journalist. Je weet hoe Zaki over die krant denkt", adviseerde zijn broer hem. „Za ki legt - net als Dick Advocaat - alle kranten op tafel en spelt ze tot de laatste letter." Khalid Sinouh toonde zich met een strijdbaar. „Ik zal zo goed keepen dat de bondscoach niet om me heen kan." Bondscoach Zaki wordt op handen gedragen omdat hij Marokko in 1986 als eerste Afrikaanse land naar de tweede ronde van het WK loodste. Sinouh: „Dat is prachtig, maar nu zijn er geen Afrikaanse top- keepers meer. In Nederland is keepen een vak apart, in Afrika niet. Van nature zouden Afri kaanse doelverdedigers met hun atletisch vermogen en hun bouw heel goed moeten zijn. Maar iedereen wil er voetballer worden. Keepen is lang als een minderwaardige bezigheid be schouwd." Sinouh dacht er ook lang zo over. Aanvankelijk manifesteer de hij zich als de keeper die zo leuk voetballen kon. En dat ging wel eens fout. „Ik deed in mijn enthousiasme wel eens gekke dingen. Ik heb nu de middenweg gevonden, ben za kelijker gaan keepen. Maar in Hilversum letten ze nog steeds alleen op wat er fout gaat. Een stadion met fanatieke Ma rokkaanse supporters neemt vanavond in Rabat de plaats van de Hilversumse criticasters in. „Bij een tegengoal kijken ze in Afrika meteen naar de kee per", weet Sinouh.Als je min der presteert en verliest, dan vliegen de stenen rond je hoofd. Dat is nog altijd beter dan de discriminerende spreek koren waar ik de laatste weken mee te maken kreeg. Maar als je goed keept, dan blijft een stenenregen uit. Je hebt het zelf in de hand." „We nemen die achtervolging echt wel serieus," stelt Verheij- en. .Alleen botst het op dit mo ment met onze individuele be langen. Dit zijn zware weken en dan verdwijnt de ploegenach- tervolging even naar de achter grond. Maar misschien ver schijnen er in Berlijn wel drie Nederlandse teams aan de start. Zondag moet in de Duit se hoofdstad blijken of Wenne- mars, Tuitert en Verheijen in derdaad het ideale 'treintje' vormen. „Het is de vraag of Er- ben het wel acht rondjes kan volhouden," stelt Verheijen. Ach, voorlopig is het vooral testen." berlijn/gpd - Na de zeperd van Ham ar hopen de mannelijke schaatsers revanche te nemen op de ploegenachtervolging van de wereldbekerwedstrijd in Berlijn. Daar komen Mark Tui tert, Erben Wennemars en Carl Verheijen aan de start. Dit trio wordt gezien als de ide ale ploeg voor de Olympische Winterspelen van volgend jaar in Turijn. Op basis van de indi viduele resultaten vorig jaar in elk geval. Zij moeten het in Ber lijn beter zien te doen dan Wennemars, Beom Nijenhuis en Remco Olde Heuvel, die af gelopen zaterdag teleurstellend negende werden in Ham ar. moskou/anp - De basketballers van Demon Astronauts hebben een sensationele zege behaald in Moskou. BC Chimki, koplo per in groep C van de Europe League, werd gisteren in eigen huis met 71-70 verslagen. Bij de rust leidden de Russen met vijf tien punten, 43-28. Grote man bij de Astronauts was Milko Lieverst. De 37-jarige center was heer en meester on der de borden. De 2,05 meter lange center plukte liefst 26 re bounds en voegde daar 11 pun ten aan toe. Hij stond met zijn double aan de basis voor de ommekeer in het vierde kwart. Met nog tien minuten te spelen leidde Chimki comfortabel, 60- 47. In de vierde en laatste pe riode droeg Lieverst de ploeg in een onwerkelijke inhaalrace. De schoten van buitenaf vielen in eens goed en met 10-24 bogen de Astronauts de achterstand om in winst (70-71). Jeremy Ormkerk maakte de winnende punten. Teddy Gip son werd topscorer met 19 punten en Joe Spinks tekende voor 10 punten en 9 rebounds. Door de tweede opeenvolgende zege achterhaalde Astronauts de Russen in de stand. Met ze$ punten uit vier wedstrijden doet Demon weer volop mee in groep C. In Nijmegen kreeg Eiffeltowers in groep B een pak slaag van BK Ventspils, 50-95. Bij rust leid den de Letten met 25 punten. Gert Kullamae werd topscorer bij Eiffeltowers met 16 punten. De ploeg schoot beroerd, 15 op 57 (26 procent). Bij Ventspils stond het vizier wel op scherp, in de eerste helft (20 op 29). Dik tivintig jaar geleden, toen het basketbal in Nederland nog iets voorstelde en die scene gedragen werd door idealisten, een paar harde werkers, de zo genoemde Nederlandse-Ameri kanen, een aantal zeer behoor lijke sponsoren en een groot en vast publiek, liep er in Leiden een sponsor rond die Robert Bockweg heette. Een op het oog heel nette man, goed gekleed, goed gesoigtieerd die niets van basketbal wist, maar wel veel gevoel voor pr en 'zaken' had. Zijn Parker (van de pen) Leiden werd een begrip in de Neder landse sport wereld. Men speelde voor ettelijke dui zenden in de Groenoord- hal, men kocht voor angstaanja gende bedra gen topspelers en heel even was Leiden een echte bas- ketbalstad. Een kwart eeuw verder. Ik ben in Miami om uit te rusten, om een beetje zon te zoeken en om basketbal op redelijk niveau te zien. In het telefoonboek zoek ik de naam Bockweg en vind die, maar wel die van zijn zoon. Neen, Pa is er niet, hij doet za ken in Europa, maar misschien (zo zegt de zoon) is het leuk naar de Miami Heat tegen de Milwaukee Bucks te gaan. Ik leg hem uit dat ik in ieder geval ga. om Dan Gadzuric, een heuse Nederlander, te zien en te spre ken. De zoon volhardt en zo loop ik op zondagmiddag, na in een originele Hummer te zijn opge haald, een privé-suite van de fa milie binnen. Het gaat de Bock- weggen zo zien goed en de twee zoons en de vrouw des huizes gaan me voor. Ik ga een deur door en loop een jeugdherinnering binnen. Eens een beetje basketbal, altijd een beetje basketbal moet de familie gedacht hebben en ik loop door een gang waar misschien wel twintig grote, prachtig ingelijste foto's hangen van mensen uit de befaamde Parkerdagen. Ik sta VS» middenin het rijke Miami, in een compleet andere tijd, maar kijk naar coach Henny Blom, ik zie een scorende Tony Parker, ik verbaas me over het slangen mens Arthur Collins, ik zie Mitch Plaat, Steve Puidokas, Jimmy Woudstra, de helaas overleden Harry Kip, Sid Bruinsma en kijk in het ver moeide gelaat (toen al) van coach Ton Boot. Ik kijk naar teams van toen, naar afgeladen volle sporthallen, beelden van Akerboom en Franken en Cra mer, beelden uit een prettig ver leden. Gek, maar het ontroert me de ze fotogalerie hier aan te tref fen. Blijkbaar was het deze zakenman toch niet alleen maar om de poen en de roem te doen, want anders heb je die foto's niet eens meer, anders denk je er niet aan die in een aantal levens verder nog eens aan de muur in Miami op te hangen. Terwijl de champagne ontkurkt wordt om een verjaardag te vieren, zoek ik mijn perskaart en vind die. Ik zit, samen met vele vakbroeders van over de hele wereld op de vijfde verdieping: een Fm, twee Zuid-Afrikanen, tu>ee missies, vier Chinezen, twee Japanners, een Sloveen en ik. We zijn het buitenlandse journaille dat er gens in de stampende, swingen de zaal weggestopt moet wor den. Vanaf mijn plaats zie ik de fa milie zitten: courtside, zoals het hoort als je het gemaakt hebt in Miami. Een kwart eeuw geleden werd Bockweg weggehoond door de kritische sportpers in Neder land: te glad, te veel op geld, te snel succes, te groot voor Neder land. Na de wedstrijd loop ik nog eens door de fotogalerie en ver draaid, het raakt me werkelijk. Het verleden bestaat. Ook in Miami. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19