YST Goed of slecht in Fable Firefox: minder spyware dan IE "7 mozilla MULTIMEDIA Overtreffende trap van Myst Firefox De perfecte rout rediscover the web Studio 9 van Pinnacle Ajax Club Football 2005 Een hebbeding met harde schijf Nostalgisch DEHB flipperen Al jaren is Internet Explorer de onbetwiste leider als het om in- temetbrowsers gaat. Sinds kort is het webbladerprogramma klanten aan het verliezen aan nieuwkomer Firefox. Een gratis browser op basis van het door Explorer van de markt gedrukte Netscape. (GPD) - Firefox is vooral heel snel, beschikt over een groot aaintal extra's en is minder ge voelig voor inbrekers dan Inter net Explorer. De eerste vol waardige versie van de nieuwe webbrowser is sinds kort uit en wordt gemaakt door enthousi aste vrijwilligers die op basis van de in 1998 vrijgegeven ver sie van Netscape verder zijn gaan bouwen. Uit cijfers van het Amerikaanse webanalysebedrijf WebSideSto- ry blijkt dat het aandeel Firefox- gebruikers wereldwijd gestegen is van 3,5 procent in juni van dit jaar naar 5,2 procent in sep tember. Tegelijkertijd is het aantal gebmikers van Internet Explorer over dezelfde periode gedaald van 95,5 naar 93,7 pro cent. Veel sites - waaronder de toonaangevende technieksite Cnet.com - merken aan de ei gen bezoekersstatistieken dat Firefox in opkomst is. Testver sies van Firefox zijn al verkrijg baar sinds begin 2003 en zijn meer dan zes miljoen keer ge- download. De eerste 'echte' versie 1.0 werd volgens de ma kers van Firefox binnen vijf da gen al 1,3 miljoen keer opge haald. Gebruikers van Firefox hebben minder last van spyware en in- braken. Dat komt onder meer omdat het programma geen ge bruik maakt van ActiveX, een door Microsoft ontwikkelde scripttaal die vaak misbruikt wordt door digitale vandalen. Firefox wordt verder in de hand gespeeld, doordat Microsoft heeft aangekondigd om Inter net Explorer niet meer verder te ontwikkelen totdat de nieuwe versie van Windows in 2006 wordt uitgebracht. Daarnaast heeft Firefox een aantal aan- üekkelijke extra's aan boord. Zo is 'tabbed browsing' inge bouwd. Het surfen via tabbla den in één venster in plaats van het telkens openen van een nieuwe browser. Ook heeft Fi refox een goede pop-up killer aan boord, waardoor vanzelf opspringende vensters niet meer voorkomen. Handig is ook het ingebouwde Google- zoekvakje dat naast de bekende adresbalk is gezet. Niet alleen zoeken in Google is mogelijk: met een druk op het kleine pijltje naast het Google- logo krijg je een overzicht van andere zoekmachines en dien sten die rechtstreeks door te spitten zijn vanaf het balkje. Via de keuze 'Add engines' kunnen er nog meer zoekdiensten wor den toegevoegd. Firefox is daarnaast makkelijk uit te breiden door gratis exten sies toe te voegen. Handige voorbeelden daarvan zijn Ad- block, waarmee je alle adver tenties uit een website kunt ver wijderen, Copy Plain Text, dat regelt dat uit Firefox gekopieer de tekst zonder opmaak in een tekstverwerker kan worden ge plakt en het leuke Mouse Ge stures, waarmee je met wegingen Firefox kunt ren. Met de extensie Sa£ Firefox zelfs een volwaan RSS (Really Simple Syndi -nieuwskoppenlezer. Tw obscuurdere uitbreiding! User Agent Switcher en Deze zorgen ervoor dat jf pectievelijk Firefox verm Internet Explorer zodat j mige moeilijke pagina's PP1 goed kunt bekijken, en v - bij echt hopeloze webs openen van een pagina current Internet Explore! Favorieten uit de Micros browser worden door Fii automatisch als 'Bookm; geïmporteerd. Bijwerken Firefox en zijn extensies desgewenst automatisch beuren. Maar een druk o knop Check now onder tions, tabblad Advanced voldoende. Firefox heeft gen gratis e-mail prograi Thunderbird, dat apart 1 nc worden opgehaald: een waardige vervanger voor look Express. Voor Nederlandse gebru kent Firefox een nadeel: n programma is alleen in 1 ne' gels verkrijgbaar. Maar h 8 u wel riiet lang duren voor nr> mand een vertaalmoduli kaar heeft gezet. ;em. Firefox 1.0 is gratis bes< Het baar voor Windows XP, OSX en Linux via www.mozilla.org/firefo ^ok sleei ersc lid CC hoo Jasper Wigleven Fas Wore Pinnacle Systems heeft een plus-versie uitgebracht van Studio 9, het programma voor videomontage met de pc. Het is nu ook mogelijk de nieuwe dubbel-layer dvd's te branden, waardoor twee uur video van zeer hoge kwaliteit op één schijf past. Studio is daarmee één van de eerste. Pinnacle gaat in op veel wen sen van meer gevorderde ge bmikers. Allereerst is er het tweede videospoor. Had je in de oude versies voor beeld- in-beeld een ingewikkelde truc nodig, nu kan dat stan daard. Verder is 'chroma key' beschikbaar, daardoor kan een blauw of groen vlak op de achtergrond worden ver vangen door een andere vi deo. De weerman op de tele visie maakt onder meer ge bruik van deze trucage. Het aparte titelspoor blijft. Ook daarin zijn net als in de an dere sporen effecten en over gangen te plaatsen. Foto's kunnen in 'beweging' wor den gebracht door erop in te zoomen of deze als het ware langs de lens te laten schui ven. Indien gewenst kunnen foto's worden geroteerd en van rode ogen worden ver lost. Pinnacle Studio Plus 9 kost 99 euro. Codemasters presenteerde onlangs de nieuwste versie van het computerspel Ajax Club Football in de Amsterdam Arena. Ajax- spelers Nigel de Jong, Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart, Tomas Galasek en Daniel de Ridder waren aanwezig en ver toonden hun virtuele voetbalkunsten. Sneijder en Van der Vaart stonden naast elkaar ieder hun eigen game te spelen. Het eerste dat Sneijder deed was met een grijns Van der Vaart uit de selectie halen. Ook Nigel de Jong had zichtbaar plezier om als Galasek de nodige fouten te maken. Ajax Club Football 2005 biedt nieuwe en spectaculaire vaardigheden, zeer realistisch weergegeven 3-D spelers, visuele effecten en veel informatie over het officiële team. In het spel is de Player Focus feature op genomen, die de gamer de mogelijkheid geeft een speler te ma ken die sterk op hem lijkt. Ook kunnen historische wedstrijden opnieuw worden gespeeld. Ajax Club Football 2005 is verkrijg baar voor PlayStation 2, Xbox en pc. Wie net uit zijn winterslaap komt, weet het misschien nog niet, maar video is uit en dvd is in. De kwaliteit is veel hoger, de disks slijten niet, er gaan er twee keer zoveel in de kast en je hoeft ze niet terug te spoelen voor je ze naar de videotheek brengt. Toch staat bij veel mensen dat zwarte tapes vretende apparaat nog steeds in de woonkamer om tv-programma's op te nemen (die enkele keer dat iets de moeite waard is wil je het toch niet missen). Maar daar zal verandering in komen nu de prijzen van dvd-recorders zakken. En ook een harde schijf om opnames te maken is wel erg handig. Het liefst in combinatie met de dvd-recorder, zoals we dat van de pe's gewend zijn. Maar die combinatie is wel prijzig. De JVC DR-MH30 is zo'n apparaat. In één kastje zitten een 160 Gigabyte hdd-recorder én een dvd-recorder. Opnames die je wilt bewaren, bewerk je op harddisk (reclame eruit, begin en eind eraf) en daarna kopieer je ze naar een dvd'tje. Sluit je ou de videorecorder of videocamera aan op de line-in om je oude videobanden en vakantiefilms op dvd te zetten. En als je een digitale camera hebt neemt de recorder via 'intelligent link' de besturing over om nog gemakkelijker te monteren. Video opslaan op een harde schijf vraagt om een andere ma nier van denken. Alles staat op één schijf, dus alles is bij de hand. Maar is die schijf dan wel groot genoeg? Doordat je zelf de mate van compressie kunt instellen, bepaal je dat voor een groot deel ook zelf. Op een 160 Gb schijf kun je op zeer hoge kwaliteit 70 uur en op lage (vhs) kwaliteit zelfs 200 uur kwijt. Dat zijn 29 films, 43 series, 158 soaps en een avondvullende spelshow. bootst zodat je ze op je heden daagse pc kunt naspelen. Visual Pinball is gratis op te halen op www.randydavis.com/vp/. Om het programma te kunnen draaien is verder een collectie Visual Basic scripts nodig, te vinden op www.vpforums.com- /modules.php?name=Down- loads&d-op=getit&lid=2. De flipperkasten van weleer zijn van www.vpforums.com/vpta- bles/tables.php af te halen. Om deze bestanden te kunnen downloaden moet je je eerst gratis registreren. Vervolgens mag je elke vijf minuten een be stand of flipperkast ophalen. Het installeren van Visual Pin ball is wat ingewikkeld. De op gehaalde bestanden zijn 'inge pakt' om ze kleiner te maken en moeten onder Windows XP eerst weer worden uitgepakt. Dat kan door met de rechter muisknop op.zo'n bestand te klikken en voor 'Alles uitpak ken' te kiezen. Het uitgepakte Virtual Pinball levert een map op met het pro gramma zelf en verschillende submappen. In de map 'Tables' plaatsen we de eveneens uitge pakte Visual Basic scripts en de uitgepakte flipperkasten. Nu kan er eindelijk worden ge flipperd. Dubbelklik op een flipperkast-bestand en Visual Pinball start op. Krijg je een waarschuwing van je virusscan ner, schrik dan niet, maar ver breek de verbinding met inter net en schakel de scanner uit of luut ongevaarlijk, maar de pro grammeertaal Visual Basic wordt ook vaak gebruikt door virusbouwers. Op de op vpfo- rums aangeboden flipperkasten rusten nog steeds rechten van de fabrikanten in kwestie en je mag ze dan ook eigenlijk alleen gebruiken als je echt in het be zit bent van de fysieke flipper kast in kwestie. Als de flipperkast in beeld ver schijnt, kun je met een druk op geef opdracht om het script toe de '5' munten inwerpen, met '1' te staan. De scripts zijn abso- start je hel spelon door de en- ter-toets ingedrukt te houden trekje aan de veer om de bal te lanceren. De linker- en rechter shift-toetsen zijn de flippers. Net als in het echt kun je tegen de kast aan duwen om de bal binnen het speelveld te houden door op de spatiebalk te druk ken. Pas op, want een te harde duw kan de flipperkast op tilt laten slaan. Met een druk op F6 krijg je alle opties voor de geko zen kast te zien en kun je de af metingen van het scherm aan passen. Alle kasten zijn voor- Als er zoiets bestaat als een overtreffende trap superlatief voor Myst, dan is het Myst IV Revelation. De verschijning van het eerste deel van dit avontu- renspel in 1993 geldt als een mijlpaal in de relatief korte ge schiedenis van computerspel len. Dat de computertechnolo gie de afgelopen elf jaar grote sprongen voorwaarts heeft ge maakt is terug te zien in de nieuwste aflevering uit de Myst- serie. Grafisch is het een juweeltje. Hoewel het spel tweedimensio- neel is, heb je voortdurend de indruk in een 3D-wereld te ver blijven. Revelation bevat ruim een uur video. De geluidseffec ten en de muziek van Jack Wall en Peter Gabriel zijn overweldi gend. De systeemeisen voor de computer zijn navenant. Zo vreet het spel liefst drie gigaby te van de ruimte op de harde schijf op. Myst-fans zonder dvd-rom-speler moeten sowie so afhaken. Met de benaming Myst IV Re velation geven de makers aan dat de voorganger Uru Ages Beyond Myst, eigenlijk niet echt thuishoort in de reeks. Revela tion haakt meer aan bij Myst III: Exile. Kennis van wat er voorafging aan Revelation is geen voorwaarde om het spel te spelen. Het begint met een (hernieuwde) kennismaking met geleerde/schrijver Atrus en zijn dochter Yeesha. Voor Atrus heeft Rand Miller, een van de scheppers van Myst, model ge staan. Hij blijkt ook een aardig stukje te kunnen acteren. Al gauw laat Atrus je in chaos ach ter. Wat volgt is een zoektocht door diverse tijdperken, genaamd Tomahna, Spire, Serenia en Ha ven. Dankzij de zipmode is het mogelijk te switchen tussen di verse plaatsen die je eerder hebt bezocht. Wel zo gemakke lijk als je eerder in het spel een deur, hendel of attribuut over het hoofd hebt gezien. Geleide lijk aan ontrolt zich het beklem mende verhaal van de verban nen zonen van Atrus, Sirrus en Achenar. Daarbij speelt een amulet van Yeesha een belang rijke rol, want die voorziet je voortdurend van flashbacks. Tempo en volgorde van de reis bepaal je helemaal zelf. Moest je bij Uru de hoofdper soon creëren, al dan niet naar je evenbeeld, in Myst IV zie je alleen een handje in beeld. Dat stelt de cursor voor. Omdat je geregeld rechtstreeks aange sproken wordt door personages in het spel alsof je een bekende bent, heb je toch de indruk dat je deel uitmaakt van deze mys tieke wereld. Myst zou Myst niet zijn als je tijdens je speurtocht geen puz zels tegen zou komen. Er zitten opnieuw echte hersenkrakers tussen. Voor wie zichzelf erop betrapt in rondjes te lopen be vat het spel gelukkig een uitge breide helpfunctie, in drie ni veaus. Zodat niet meteen alle plezier vergald wordt. Nieuw is dat je uitgerust bent met een fototoestel. Maak onderweg zo veel mogelijk opnamen van symbolen en patronen, want die kunnen belangrijke aanwij zingen bevatten voor puzzels waar je later op stuit. Min. systeemeisen, pc: Windows98SE op Pentium III 700 Mhz of AMD Athlon, 128 MB RAM (256 voor XP), 3 GB vrije schijfruimte, Nvidia Gefor- ce 1 of ATI Radeon 7000 video kaart, dvd-rom-speler (4x), Di rectX 9.0 compatibel geluids kaart. Voor MAC: OSX 10.2 op G4, Nvidia Geforce 2 of ATI Ra deon 7500 videokaart, dvd- rom-speler (4x). Prijs: 49,99 eu ro. Marcel Luyckx Omdat er steeds meer wegen komen, maar vooral omdat ver keerssituaties steeds weer ver anderen, is het noodzakelijk dat de producenten van routeplan ning-programma's voortdu rend updates maken. Het in Rotterdam gevestigde bedrijf AND is al heel lang de primus inter parus op dit gebied en ook de 2005-uitgaven zijn van een kwaliteit, die op geen stukken na wordt gehaald door de plan ners, die her en der op internet te vinden zijn. De software van AND is de basis voor vele ande ren, maar zeker bij een volledige installatie op de harde schijf is het eigen product ab soluut te prefere ren. Als je route planners wilt testen op juistheid, moet je na tuurlijk letterlijk naar de bekende weg vragen. Dat wordt dus van huis naar redactie. AND geeft tot 'op de millimeter' de juiste route weer, want die ken ik inmiddels na tuurlijk perfect. Ook maar eens gevraagd om de route naar Alkmaar, waar ko mend jaar de hoofdvestiging van ons bedrijf komt en dus mogelijk ook de nieuwe werk plek. Het zou van mijn huis in Leiden zo'n zeventig kilometer zijn/De twijfels komen echter, wanneer een reistijd wordt aan gegeven van 45 minuten. Dat zal mogelijk alleen op zondag ochtend en midden in de nacht lukken. Wil dat ook op andere momenten haalbaar zijn, dan zal bij de verbouwing in Alk maar toch gedacht moeten worden aan een helikoperdek. Al is ook het gele bord bij de (Let) (Bel) oprit naar de A5 ('Alkmaai te Haarlem') een verstand oplossing. Waar de meeste routeplaifc Kuit moeite mee hebben is hei geven van de meest logisc ('e kortste weg binnen de be! de kom. Dat geldt ook vot AND. Naar het huis van n dochter laat het program een enorm omrijden, zo "fan- qua kilo met! qua tijd. Ooi ,„dl bezoel een sc zus sti grotep men, sinds j icKyD dag st; de Rlii weg to Leiden Mast Rijn,5!1 paaltje auto'sRode ten de smalle bind in te neni Nu hel b. voord s'ap°' soort ritjes natuurlijk gee teplanner nodig, maar to [indei Opvallend is ook de niet! wezige rotonde bij het uil iu'sf 3 van de wijk waar ik woon k"1® zou ik in zuidelijke richtii ams voor een kwart en in noo ciijst ke richting voor driekwaï ten nemen. Leuk, maar ei i dus geen rotonde en die er in de planning voor de mende jaren ook niet. No n-kwa dan maar gewoon links- rechtsaf Maar nogmaals: de in dri of verkrijgbare AND Routejp'and. (Nederland 24,99 euro, en Europa 29,99 euro) vo voor het echte routewerk jpTe< kend. Jong t Jong Jan van der Nat >8-26 Ortec zien van de originele geluiden en dat geeft een heerlijk nostal gisch gevoel. Vergeet dus niet de speakers aan te zetten. Wie zelf een kast wil ontwerpen haalt met Visual Pinball ook nog eens een flipperkast con structieset binnen, maar dan moet je wel wat van Visual Ba sic weten. Een echte aanrader voor flipperfanaten, en nog gra tis ook. Jasper Wigleven Exclusief spel voor Xbox van Microsoft De bezitters van de Xbox spel computer hebben er lang naar uitgekeken: Fable van de ver maarde Britse spellenmaker Pe ter Molyneux. Het spel van Big Blue Box Studios wordt exclu sief voor de zwarte doos van Microsoft uitgebracht door de softwaregigant zelf. Fable, oorspronkelijk bekend als Project Ego volgt de lijn van het laatste spel dat Molyneux voor de pc uitbracht: Black and White, waarin de speler kiest voor goed of kwaad. Fable is echter een 'role playing game' (RPG), en lijkt verder in niets op het 'god-spel' Black and White. Je begint het spel als een een voudige dorpsjongen in het middeleeuwse 'Albion' die wei nig aan zijn hoofd heeft, afge zien van het feit dat je geld no dig hebt om een cadeautje voor je jarige zusje te kopen. Dit is tevens de leerfase van het spel. Direct al word je voor keuzes gesteld: verricht je nobele da den of lieg en bedrieg je en ge bruik je grof geweld om je d'oel te bereiken. Watje ook doet, aan het eind van de eerste epi sode overvallen bandieten het dorp en wordt iedereen afge slacht, inclusief je familie. Al leen de speler wordt gered door een geheimzinnige man, die hem naar een trainingscentrum brengt. Hier zal je leren hoe je kan vechten en magie kunt ge bruiken en het ligt voor de hand dat je uiteindelijk wraak zal kunnen nemen op de moor denaars van je familie en dorps genoten. De keus tussen goed en kwaad gaat echter in het hele spel door. Wie goede daden verricht groeit uit tot een nobele held, wie zich slecht gedraagt (waar bij het bijvoorbeeld mogelijk is om 's nachts dorpsgenoten te vermoorden en him huizen over te nemen) verandert ook qua uiterlijk: je wordt een soort duivel met hoorns op je hoofd. Waardoor je omgeving in ieder geval weet dat er met jou niet te spotten valt. De oorspronkelijke opzet van Fable was viel dieper: het had een spel moeten worden met veel keuzevrijheid en bijna on beperkte mogelijkheden. Nu zit je toch wat vast aan de verhaal lijn en is het voor de meeste spelers niet zo interessant om daar veel van af te wijken. Het lijkt er op dat Molyneux heeft ingezien dat je voor een spel computer geen al te ingewik keld spel moet maken. Voor diepgravende spellen als Bal- durs Gate is de pc veel meer ge schikt. Dat wil niet overigens zeggen dat Fable nu een opper vlakkig spel is geworden: voor de Xbox is het gelijk al een top per. Het is een echt Brits spel, met mooie muziek en goede stemmetjes voor de de spelfigu- ren. Jammer alleen dat de meestal zwijgende hoofdfiguur nooit zo erg gaat leven. De be sturing van de held is echter prima en grafisch is Fable dik in orde. Wie het verhaal volgt is zeker 30 uur zoet, wie daar van af wijkt kan nog veel meer speeltijd uit Fable halen. Het spel biedt dus zeker waar voor het geld. Min. systeemeis: Xbox. Prijs: 60 euro. Website: www.fablegame.com Frank Buurman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18