Nieuwe MoMA is deftig en imposant KUNST CULTUUR IDFA en de opmars van de documentaire Oppervlakkige expositie Kunstcentrum Haagweg 'Gregoriaans maakt mis mooier' R5 Comedytrain koestert keuvelcultuur woensdag 17 NOVEMBER 2004 In wnshend. Foto: AP IWho tot en gewekt - Na twintig jaar komt icht een nieuw album ie Who. Op zijn website tarist Pete Townshend it hij binnenkort met zan- jer Daltrey de studio in- le werktitel van de cd is liet Townshend weten, ie band The Who ging in it elkaar. De andere twee van de oorspronkelijke zijn overleden: drummer Moon in 1978 en bassist Entwistle in 2002. telling Jenny ir de 'Battle' idam - De band üng Jenny uit Amersfoort Iderland vertegenwoor- bij The Global Battle of nds eind deze maand in n. Snatching Jenny kwam icht van maandag op als beste uit de bus bij derlandse strijd tussen 25 in De Melkweg in Am- gefm. Over de hele wereld En dit moment soortgelijke etities. Alle landenwin- eè ppelen 30 november in de jel n Astoria. Dewereldwij- sn maar gaat met 100.000 naar huis. 7 Vos krijgt 'J voor oeuvre £.[l reit - Kunstenares Giny itvangt morgen de prijs unst+Techniek van het ÏSS|eursbureau Witteveen lit Deventer. Ze krijgt de oor haar hele oeuvre. Vos igt een bedrag van 15.000 ji een boek over haar De kunstenares maakte andere 'Lust for Life', dat is op de gevel van Natu- os maakte daarbij ge- (J an licht, ze werkt veel tsD's, neon, video en an- ieuwe media. vin m' 1 over vriendin e Frank 'ÏJdam - De Nederlandse r Ben Verbong gaat het heet Anne, zei ze, Anne van Jacqueline van m verfilmen. Van Maar- P s van 1940 tot en met juli vai sn hartsvriendin van An- ik. De m isjes zaten sa- het Joods Lyceum in rdam. amsterdam/anp - De docu mentaire zit in de lift. Steeds vaker worden documentaires vertoond in de bioscoop. Ally Derks, directeur van het Inter nationaal Documentaire Festi val Amsterdam (IDFA), is blij met deze ontwikkeling. „Het is altijd ons streven geweest meer documentaires in de bioscoop te krijgen." Derks bemerkt de opleving van de 'docu' ook bij haar festival, waarvan de 17de editie van 18 tot en met 28 november plaats vindt in diverse zalen rondom het Amsterdamse Leidseplein. In vijf jaar tijd is het bezoekers aantal bijna verdubbeld, van 60.000 naar 116.000 (2003). Documentaires als Super Size Me van Morgan Spurlock en Fahrenheit 9/11 van Michael Moore trokken het afgelopen jaar talloze mensen naar de bioscopen. Tien jaar geleden was dit wel anders. „Het was toen geen populair genre. Inci denteel draaide er een docu mentaire in de bioscoop, maar het was toen vooral iets voor op tv", aldus Derks. Alle 280 documentaires die tij dens het IDFA worden ver toond, zijn te zien op het witte doek. Films uit verschillende landen beleven in een van de twaalf filmzalen hun première. Tweeduizend gasten uit de in ternationale filmwereld komen naar Amsterdam om de docu mentaires te bekijken en te dis cussiëren met elkaar en de be zoekers. De moord op filmma ker Theo van Gogh is een on vermijdelijk onderwerp op het festival. Derks: „Wij zijn het eerste filmfestival na de moord, dus het komt zeker ter sprake." De korte film Submission, door Van Gogh geregisseerd naar het script van WD-politica Ayaan Hirsi Ali, staat niet op het pro gramma van het IDFA maar blijft niet onbesproken. Derks noemt de film „in mijn ogen onschuldig", maar is zich ervan bewust dat niet iedereen het zo ziet. „Nederland is een vrij en liberaal land, waar zo'n film mag worden gemaakt en ver toond. Maar tijdens ons festival zijn er genoeg filmmakers die te maken hebben met censuur van de overheid, bijvoorbeeld als het gaat om onderwerpen als homoseksualiteit, seks maar ook echtscheiding. Vrijheid van meningsuiting is elk jaar weer een van onze discussieonder werpen." Culturele integratie is naast vrijheid van meningsuiting een onderwerp dat nog actueler is geworden door de moord op Van Gogh. „Het is altijd ons doel geweest culturele integra tie te bevorderen. We zetelen tenslotte in een stad met zo veel verschillende culturen. Ik wil niet als een dominee klinken, maar wij willen uitdragen dat het beter is de dialoog aan te gaan dan te vechten." IDFA, volgens Derks het groot ste documentairefestival ter wereld, is door de jaren heen uitgegroeid van een festival voor vooral professionals tot een publieksfestival. Het pu bliek bestaat uit hoogopgeleide mensen tussen de 25 en 40 jaar, maar IDFA doet er alles aan een breder publiek te trekken. Toch heeft het tiendaagse festi val nog te maken met een aan tal obstakels. „De voertaal is Engels", zegt Derks. „Er is geen geld om alle films te ondertite len." Daarnaast hebben veel mensen volgens Derks een ver keerd beeld van documentai res. „Ze hebben het imago zwaar te zijn, maar dat is niet altijd zo. Ze kunnen ook licht voetig en leuk zijn." Hoofd communicatie Cees van 't Hui lenaar geeft een voorbeeld: „Het IDFA zegt mensen weinig. Maar als ik begin over de André Hazes-documentaire Zij gelooft in mij van John Appel, dan we ten ze genoeg." Tijdens het IDFA - dat de slo gan Film For Thought voert - wordt een documentaire over rockband Metallica afgewisseld met eentje over de Arabische nieuwszender al-Jazeera. Er zijn docu's over brandhaarden in de wereld en 'shockumentary's', waarin shockerende onderwer pen aan bod komen. Derks: „Maar het gaat er vooral om dat het een interessante documen taire is. Provoceren om het pro voceren doe ik niet meer." IDFA - van 18 t/m 28 novem ber, diverse zalen Amsterdam ?gg door Jhim Lamoree new york - Geen exemplari- scher museum voor moderne kunst dan het Museum of Mo dern Art in New York, kortweg MoMA. Nu zelfs meer dan ooit. Het museum is voor het niet misselijke bedrag van 425 mil joen dollar de afgelopen jaren gerenoveerd en uitgebreid met een deftig, helder gebouw van de Japanse architect Yoshio Tani- guchi. Zaterdag 20 november gaat het nieuwe museum weer open voor het publiek. Tegen de trend van de laatste jaren in zorgt Yoshio Taniguchi niet voor architectonisch spek takel. Geen organisch golvende volumes, zoals Frank Gehry ze kneedt, geen bliksemschichten die een gebouw doorklieven, zoals bij Daniel Libeskind. De nieuwe vleugel van het MoMA lijkt op het voorkomen en de manieren van de 67-jarige, grij ze, rijzige Japanse architect: subtiel, discreet, elegant. Tani guchi, een relatieve buiten staander, heeft een klassiek modernistisch gebouw ontwor pen. Ingetogen, onderkoeld en zelfs een tikje deftig. Imposant, maar zeker niet intimiderend. Zen. De termen 'saai', 'veilig' en 'gemiste kans' zijn in het kriti sche New York hier en daar al gevallen. Taniguchi houdt niet van wat hij noemt architectonische spelletjes, hij houdt zich aan de fundamenten van de functione le architectuur: licht, propor ties, materialen staan in dienst yan de functie van een gebouw. Een inmiddels gevleugelde uit spraak van Taniguchi is: 'Met veel geld maak ik een goed ge bouw. Met meer geld laat ik het gebouw verdwijnen.' Die opzet is geslaagd. Het exterieur van de nieuwe vleugel van het MoMA, inge klemd tussen 53rd en 54th Street en 5th en 6th Avenue in Midtown Manhattan, is een op elkaar gestapelde zwarte en wit te doos. De gevel sluit naadloos aan bij de bestaande strakke ar chitectuur van het MoMA. Het interieur heeft dezelfde eenvoud en subtiliteit als het exterieur. De wanden raken de vloeren niet, waardoor de zalen lijken te zweven; het is alsof al les in een handomdraai veran derd kan worden, gelijk een de cor. Die indruk wordt versterkt door de vele overloopjes en doorkijkjes die Taniguchi heeft gecreëerd, waardoor een blik op straat of naar de beelden tuin mogelijk wordt. Alles is open, de buitenwereld wordt als het ware naar binnen gezo gen. Het museum is geen iso leercel, geen ivoren toren. De lobby van het nieuwe ge bouw is ontstaan vanuit dezelf de geest, als het verlengde van het trottoir en loopt van de ene straat naar de andere. Het mu seum heeft voortaan twee in- en uitgangen. Het hart van het interieur is een gigantisch atrium op de eerste verdieping, een imposant museumplein dat zes verdiepingen de hoogte in schiet. Op de zesde verdieping van het museum is het net alsof je bovenop de Empire State Building staat met Manhattan aan je voeten. Erg indrukwek kend. De Gebroken Obelisk van Bar- nett Newman staat pontificaal midden op dat plein, als het vi sitekaartje van het MoMA, dat sinds zijn oprichting 75 jaar ge leden heeft gefungeerd als het hoofdkwartier van het moder nisme. De obelisk straalt als nooit tevoren. Ook andere heili ge koeien van de moderne kunst zijn tot het epicentrum toegelaten: de Waterlelies van Claude Monet, een abstract ex pressionistisch schilderij van Willem de Kooning, een late Jasper Johns en een kalligra fisch geïnspireerde Brice Mar den. Hedendaagse helden als Maurizio Cattalan staan nog op de stoep van het museum. Vanuit het atrium kan het pu bliek alle kanten op. De keuze vrijheid is groter dan in de oude situatie. De dwingende lineaire marathon die het MoMA zijn publiek vroeger voorschotelde is weliswaar opengebroken, maar aan de keuze van de ar chitect en aan de keuze van de hedendaagse kunstwerken be speur je dat het museum zijn oude geloof nog niet helemaal heeft opgegeven. Voor het lieve sommetje van 425 miljoen dollar heeft het MoMa een metamorfose ondergaan. Foto: AP theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Comedytrain, met optredens van Mare Scheepmaker. Ronald Goedemondt, Roué Verveer. Kees van Amstel, Murth Mossel en Cindy Pieterse. Gezien: 16/11. schouwburg Leiden. 'Dames en heren, op verzoek van minister Donner wordt u verzocht niet te vloeken'. Zo be gint het optreden van de vijf stand-up comedians van de Amsterdamse Comedytrain. Geen superieure grap, maar wel een aardige knipoog naar de actualiteit. En dat zou het han delsmerk van stand-up comedy moeten zijn. Maar helaas, dat heeft de groep voor ons niet in petto. Scherpe, actuele grappen zijn op de vingers van één hand te tellen - en dan hou je nog vingers over. Grotendeels gaat het in de bij dragen over koetjes en kalfjes. In een genoeglijke en relaxte sfeer. Dus dat noem je: keuve len. Op deze manier koestert Comedutrain de keuvelcultuur die in het reguliere cabaret ook al zo vaak te beluisteren valt. Twee comedians spelen een thuiswedstrijd: het zijn de in Leiden woonachtige Mare Scheepmaker en Ronald Goe demondt. Scheepmaker laat nog wel even actuele discussies aan bod komen, wanneer hij vertelt dat bij een 'steekproef onder Marokkanen gewonden zijn gevallen. Verder kruipt hij weer al te graag in de rol van schlemiel en underdog. En ver halen over bekeuringen wegens wildpoepen missen als grap een acceptabel basisniveau. De andere 'Leidenaar' maakt enkele aardige opmerkingen die als observatie wel gevat te noemen zijn. Maar een heel verhaal over een winkeljuf frouw die zo goed kan vouwen, mist elke scherpte. Ook bij hem is de keuvelfactor te hoog. Roué Verveer geniet enige tele visiebekendheid. Over dat werk kan hij aardig vertellen, of het nu gaat om het inspreken van een film of om deelname aan het televisiespelletje 'Hints'. Stuk voor stuk aardige mini- anekdotes, waarvan je je wel kunt afvragen of ze podium waardig zijn. Kees van Amstel is naar eigen zeggen werkzaam op een school. Zijn docentenhu mor is de onderwijsvariant op kantoorhumor. Tot slot mag de enige vrouw in het gezelschap, Cindy Pieterse, haar jaloezie jegens andere vrouwen botvieren in deels ste kelige, deels erg afgezaagde op merkingen. Ook al weet presentator Murth Mossel een lekker ontspannen sfeertje te creëren, kan dat niet het uiterst middelmatige gehal te van de humor van de avond verbloemen. iden en de regio bestaat grote belangstelling voor professio- Pen amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspe- btograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: grego- vijk, koor Schola Cantorum van de rooms-katholieke Willi- ^1 kerk in Oegstgeest. eik la Cantorum bestaat 65 Wout Koppers uit Oegst- heeft daarvan het groot- ideelte meegemaakt: hij is iim vijftig jaar lid van het uiu vijiug jacu I ïenkoor dat gregoriaanse ren zingt in de Willibrord- e „Ik ben één van de oud- 'en den", zegt de 74-jarige e" >ers. „Maar sommigen zijn 1UJ chtig gepasseerd, dus ik feslist geen uitzondering. at we niet veel nieuwe le- 's aijgen, zing ik nog steeds e o :t koor. Mijn stem is nu ijk niet meer zo goed als ir. Toen kon ik goed zin- laar mijn stem is sinds l lager geworden. Nog zing ik erg graag. Ik 'alleen voorzichtig zijn bij ;e tonen." igt niet alleen op het [maar ook op andere len. „Ik zing veel in huis, rouw houdt daar van. :r was ik meester op een school. Toen zong ik fi kinderen, dat was hart- leuk. In die tijd werd overal gezongen, maar nu he laas niet meer. Dat mis ik ei genlijk wel." Koppers benadrukt dat hij in de kerk niet voor de lol zingt. „De zang van ons achttienkop- pige koor staat in dienst van de mis en de liturgie. Onze mu ziek maakt het mooier en min der saai. Het is warmer en menselijker." Koppers' liefde voor muziek begon toen hij voor de oorlog op een jongenskoor zat. „Dat was de enige cultuur waarmee ik in aanraking kwam. Daar ga je dan van houden. We hadden toen alleen een radio en een oude grammofoonplaat." Op 21-jarige leeftijd stapte hij over naar Schola Cantorum. Sinds dien zingt hij gregoriaanse mu ziek, die eeuwen geleden werd gecomponeerd. De tekst is in het Latijn en de liederen wer den verzameld en geordend door paus Gregorius I, die van 590 tot 604 paus was. Sinds dien worden de liturgische me lodieën gregoriaans genoemd. Wout Koppers: „In de jaren '50 groeide Schola Cantorum uit tot een vriendenclub en dat is het nog steeds." Foto: Henk Bouwman „In de jaren '50 groeide Schola Cantorum uit tot een vrienden club en dat is het nog steeds", vertelt Koppers. „We gaan elk jaar met elkaar op vakantie. Vroeger kampeerden we, maar tegenwoordig huren we zo'n groot huis waar twintig men sen in kunnen." De groep vrienden oefent eens per maand bij een koorlid thuis. „Dat is een korte repetitie, zo dat we na afloop lang kunnen natafelen. Het is meer voor de gezelligheid", legt Koppers uit. Naast die maandelijkse bijeen komst komt het koor wekelijks samen in de kerk om te oefe nen. Koppers herinnert zich dat het gregoriaanse koor vroe ger iedere zondag zong. Tegen woordig is dat een dienst per maand, omdat de Willibrord- kerk meerdere koren heeft. „We krijgen van de meeste kerkgangers waardering", zegt Koppers. „Sommige mensen willen een meerstemmig koor, maar dat heeft mij nooit aan gesproken. Ik wil niet naar een ander koor. Ik luister wel erg graag naar andere gregoriaanse koren, maar naar uitbundige meerstemmige missen ga ik nooit." Franz Straatman is sinds twee jaar dirigent van Schola Canto- mm. Koppers is enthousiast over Straatman: „Hij is erg overtuigend en doet zijn werk goed. Sommige koorleden mopperen wel eens een beetje, omdat hij aanhanger is van de moderne interpretatie van gre goriaanse teksten. Kort geleden is opnieuw gekeken naar de eeuwenoude teksten en zijn kleine veranderingen doorge voerd. Ik vind het niet zo inte ressant hoe het duizend jaar geleden precies werd uitge voerd. Laat mij maar gewoon zingen." Het gregoriaanse koor viert het 65-jarig jubileum met een vesper op zondag 28 novem ber. De viering begint om 17.00 uur in de Willibrord- kerk aan de Rhijngeester- straatweg in Oegstgeest. Annelies Karman Weinig origineel en boeiend beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'Conformeer ui', werk van Fleur van den Berg, Annemieke Berning, Maurice Braspenning, Francine van Dijk, Arthur Lava, Henrik Barends, Paul Overdijk, Carolein Smit, Rob Steenhorst, Jacques Turk, Mariëtte van der Ven en Koen de Vries. Prijzen: 225 t/m 10.000 euro. Te zien: t/m 28/11, vrij t/m zo 13-17 uur, Galerie Kunstcentrum Haagweg, Haagweg 4, Leiden. Een groepje schoolkinderen zit keurig op houten stoeltjes in de klas. Twaalf jongetjes en meis jes met identieke gezichtjes en gekleed in hetzelfde uniform. De jongetjes dragen een pak, de meisjes een overgooier. Waar om ze daar zo netjes zitten is een raadsel. Hun spierwitte, uitdrukkingsloze gezichten van keramiek staren naar een kaart aan de wand. Kunstenares Mariëtte van der Ven vervaardigde deze installa tie, die onderdeel is van de ten toonstelling 'Conformeer u!' in de galerie van Kunstcentrum Haagweg. Schuin achter de kin deren hangt het manifest van de tentoonstelling: een banier met een gedicht van Arthur Lava over hoe mensen zich in het dagelijks leven moeten aan passen. 'Pas je overal aan alles aan. Pas ervoor een speling der natuur te zijn. Neem de schut kleur van je buurman aan.' Zo luiden enkele regels van de fraai door Henrik Barends vormgegeven tekst. Wat er met je gebeurt als je deze adviezen opvolgt, blijkt uit het slot van het gedicht waarin Lava schrijft dat 'Conformeren feitelijk niets meer is dan doodgewoon jezelf mores leren.' Niet doen dus, want je hebt er alleen maar je zelf mee. Toch is dit nu uitgerekend wat de twaalf deelnemers aan de expositie praktiseren. Ze heb ben zich keurig aangepast aan het thema.- En dat maakt de tentoonstelling behoorlijk saai. Of het nu gaat om de vier vrij wel identieke koppen van krij gers die Koen de Vries vervaar digde, om de gekunsteld sa mengestelde gedrochten in de fotomontages van Paul Over dijk of om de zeer realistisch geschilderde vrouwen van An nemieke Beming. Het is alle maal weinig origineel en boei end. Op de galerij heeft Carolein Smit twee enorme harige we zens van keramiek neergezet. Een van hen heeft twee pistolen in zijn handen, die hij op de be zoeker richt. Maar er gaat hele maal geen dreiging vanuit. Inte gendeel zelfs: ook al kijkt het dier nogal grimmig, hij maakt een beetje een zielige indruk. Verder zijn op de galerij drie schilderijen van Rob Steenhorst te zien. Op een daarvan is een man druk in de weer met zijn paperassen, op een ander zien we zes kerels in een rood uni form. Dit laatste schilderij roept associaties op met de propa gandistische schilderkunst uit de voormalige Oostbloklanden. Compositie en schilderstijl doen denken aan de groepspor tretten van Charley Toorop. Technisch zijn de werken goed uitgevoerd, maar de voorstel lingen en de manier van afbeel den zijn zo weinig interessant dat je het snel gezien hebt. Dat geldt al helemaal voor de gipsen mallen van Francine van Dijk. Haar beelden geven letter lijk weer wat de titels beloven. Bij het werk dat Verbinding' heet, zien we twee hoofden op de grond liggen met daartus senin twee armen die elkaar vastgrijpen. Een groter cliché is bijna niet mogelijk. Dat is mis schien wel het belangrijkste manco aan de tentoonstelling. De deelnemers geven hun on derwerpen erg letterliücen een duidig weer. Alsof zij fcze aan dacht slechts voor even willen vasthouden. Fleur van den Berg maakte een beeldje van een Mensgranaat, een klein mannetje aan wiens armen in plaats van handen twee granaten zijn gegroeid. Zij geeft hiermee een originele vi sie op wat oorlog met mensen kan doen, maar door de opper vlakkige, gladde manier waarop het is uitgebeeld komt het sculptuurtje over als een grap, een woordspeling in beeldtaal. Kunst gaat daardoor steeds meer lijken op een humoristi sche reclamespot of adverten tie. In een oogopslag begrijp je de boodschap, je glimlacht en gaat daarna weer over tot de or de van de dag. Die kant moet het met de kunst niet op. De werkelijkheid ver dient beter.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17