REGIO Een tweede leven in de parketvloeren i I Toekomswerwacfating: 'Ik wil me veilig voelen in mijn eigen land en mijn kinderen oo pa 'Fanaten, wit of zwart, links of rechts, maken maatschappij kap ;eJ h WOENSDAG 17 NOVEMBER 2OO4 NAVRAAG De hypotheekrenteaftrek is al jaren een gevoelig onderwerp in de landelijke politiek. De afgelopen dagen bereikte de soap een hoogte punt toen Renteaftrek wordt eerste staat"eaetariS r J - 1 r j Wijn minister vijfjaar niet afgeschaft Dekkerterug- floot nadat de minister had gepleit voor een onderzoek naar de afschaffing van de veelbesproken aftrekpost. Senior adviser GILBERT HOLLING van Meeüs makelaars begrijpt wel hoe het komt. „Pleiten voor volledige afschaffing van de hypotheekrenteaftrek staat gelijk aan politieke zelfmoord." Worden huizenkopers nerveus van dit soort maatregelen en de alsmaar doorgaande discussie? „Dat valt wel mee. We weten allemaal dat zo'n afschaffing niet van de ene op de andere dag gaat. Als ze nu zouden aankondigen dat de boel per 1 januari 2006 wordt afgeschaft, zul je wel zien dat veel mensen voor die tijd nog snel een huis willen kopen en een hypo theek willen afsluiten." Wat verivacht u? „Als je de hypotheekrenteaftrek afschaft, dan moet daar iets tegen over staan. Bijvoorbeeld de afschaffing van de overdrachtsbelas ting en de onroerendezaakbelasting. Je kunt wel betogen dat de hypotheekrenteaftrek ervoor heeft gezorgd dat de huizenprijzen zo zijn gestegen dat het voor starters bijna onmogelijk is om iets te kopen. Maar aan de andere kant maak je het voor starters alleen maar moeilijker als je nu de aftrek zou schrappen. Ik verwacht dat de volledige renteaftrek voor de hypotheek de eerste vijf jaar niet wordt afgeschaft. Verder kun je niet kijken." tekst: Ruud Sep archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Woensdag 17 November LEIDEN - B. en W. van Leiden - en uiteraard ook de Raad - slaan met grote bezorgdheid de ontwikkeling van het verkeer in de binnenstad gade. Met de Raad delen zij de zienswijze, dat, om een impasse te voorkomen, de knelpunten in het wegschema voor de binnenstad op zo kort mogelijke termijn moeten worden opgeruimd. Aangezien éénrich tingsverkeer niet wenselijk is in de Breestraat, zoeken de vroede vade ren naar andere oplossingen. Het ligt in de bedoeling, waar nodig en mogelijk, door verbetering der wegen, in het bijzonder van kruispunten en door verbetering van de verlichting op die wegen, te geraken tot ver hoging van de verkeersveiligheid. ANNO 1979, zaterdag 17 november LEIDEN - Ondanks dat meer mensen zich per (brom)fiets of bus in de binnenstad begeven, neemt het autogebruik in het centrum ook toe. Dit komt waarschijnlijk door het groeiende autobezit. In de spitsuren is het soms bijna onmogelijk het centrum in of uit te geraken, zoals hier nabij de Lange Mare. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 tS0 5*>7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56.70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. mat/m vr: 07.30-17.00 uur, za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. IN ZAKEN 1 Naam: Parketvloeren Balkan Gevestigd: Rooseveltstraat 14k, Leiden S—fparketvloe- ,en"an Slavonisch eiken Markt: Groothandels in vooral Nederland. Belpe, Frankrijk. Engeland Ook verkoop aan parhctiheren rn de Leidse regio tegen groot handelsprijzen Werknemers: Ipe Kalkan met zoon en dochter Globale indicatie omzet: be 1 groei! Ipe Kalkan (50) is anderhalf jaar ge leden aan zijn tweede leven begon nen. Twintig jaar was hij journalist in Sarajevo, totdat de burgeroorlog hem het leven onmogelijk maakte. Met zijn vrouw Eldina vluchtte hij acht jaar geleden naar Leiden, waar hij en zijn vrouw op slag 'heel erg verliefd' op werden. „Ik ken er elk straatje, elk gebouw. Goeie Mie, weet u wie dat was?" Hoewel hij in zijn hart nog altijd journalist is, realiseerde Kalkan zich dat hij in dit vak in Nederland niet aan het werk kon. Zijn woorden schat is te klein, zegt hij, de gram matica is te moeilijk. Hij moest een nieuw beroep zoeken. „Toen dacht ik aan hout. Bosniërs houden van hout. Zeventig procent van het land bestaat uit bos en iedereen heeft wel houtvesters of houtzagers in de fa milie." Ook Ipe Kalkan heeft familieleden met een houtzagerij, die al planken voor parketvloeren maakten. Met zijn vrouw deed hij marktonderzoek en zij besloten het avontuur te wa gen. Met succes. „We hebben elke dag klanten en ik heb al zeven verte genwoordigers in het buitenland. Als ze verkopen, krijgen ze provisie." Het echtpaar Kalkan heeft de taken verdeeld. Ipe houdt contact met de houtzagerij in een dorpje buiten Sa- Ipe Kalkan: „Voor de oorlog gebruikte Rolls Royce esdoorn uit Bosnië voor het dashboard en het stuur." Foto: Henk Bouwman rajevo. Hij zorgt ervoor dat de be stelde vloeren naar Nederland ko men, zorgt voor voorraad en onder houdt het contact met de groothan dels. Daarnaast doet hij de nacon- trole. Elke vloer die in het Leidse magazijn wordt afgeleverd, loopt Ipe na. Is wel de bestelde vloer geleverd? De juiste dikte, de juiste breedte, het juiste aantal vierkante meters? Is het hout niet ergens beschadigd? Eldina richt zich op de verkoop aan particulieren en de parketzaken. Voor particulieren kan Balkan Wood aantrekkelijk zijn omdat Kalkan te gen groothandelsprijzen levert. „Het hout komt direct van de zagerij. Er is daardoor geen tussenhandel en dat scheelt in de kosten", zegt Eldina. De zaken gaan goed. „Iedere klant die bij ons koopt, levert vier tot vijf nieuwe klanten op. Het gaat van mond tot mond." Prijzen variëren, maar gemiddeld kost een vierkante meter parket bij Balkan Wood 27 eu ro (exclusief BTW). „Dat is niet veel duurder dan laminaat." Een eigen zaak is een hoop werk, vinden de Kalkans. Twaalf tot veer tien uur per dag zijn ze in de zaak te vinden. De verdiensten zijn niet hoog. In de parketbranche is veel concurrentie en dat maakt de mar ges smal. Maar het geeft niet. De za ken gaan goed. Ipe en Eldina heb ben een succesvol nieuw leven in KLANKBORD hun aangenomen land opgebouwd. Daar zijn ze supertrots op. Slavonisch eiken is in Nederland niet zo bekend. Het meeste eiken hout in Nederlandse parketvloeren komt uit Frankrijk. Dat is jammer, vindt Kalkan. Niet alleen omdat hij het verkoopt, maar omdat het hout hem, als Bosniër, 'in zijn bloed zit'. Slavonisch eiken groeit langzaam. Het hout is minimaal driehonderd jaar oud voordat het wordt gekapt, het is ongevoelig voor vocht, het trekt niet krom, het is keihard, het is massief, het is... Ipe zoekt naar woorden om de superieure kwaliteit van zijn hout aan te prijzen. Regen, wind, zon, grondwater, berghellin- gen, de hele natuur is erop ge mi. C om de eiken te koesteren. En diï leen de eiken! Ook de beuken etitie sen, de esdoorns, Bosnië is ee spelt menland. „Voor de oorlog gei en As Rolls Royce esdoorn uit Bosn waa het dashboard en het stuur", naai Ipe. Hij bedoelt maar. De grootste ambitie van Kali verovering van de Franse mai j leveren er al aan parketgrootl dels, maar ze willen meer. „Fi is een land van eiken", zegt I[ T£R „Daar moet je hoge kwaliteitl jtvai ren. Als je het daar redt, red je unsl overal. Daar is het zo professi jeurs Wilfred Simons igte nee )ek andi iso ösn fan 1 Id's, De stelling 'Moslimfana ten maken me angstig en intolerant' heeft veel aan hang. Iets minder dan driekwart van de lezers van de Leidsch Dagblad internetsite herkent zich erin. Een selectie uit de re acties. W. Kagenaar, Leiden: „Geheel mee eens. Alles wat zij zeggen, is zoge naamd uit geloofsover tuiging. Wat wij zeggen, is volgens hen, en deze slappe regering, discrimi natie." René van den Berg, Lei den: „Het is niet zozeer de moslimfanaat die mij beangstigt en intolerant maakt, maar de lank moedige houding van onze overheid ten op zichte van dit soort on verdraagzame fascisti sche geloofsfanaten. Te lang is alles onder het multiculturele tapijt van de tolerantie geveegd." A. Beglinger, Leiden: „Mijn mening? Ik heb geen mening als ik niet voor mijn mening uit kan komen." Moslimfanaten maken me angstig en intolerant. £033(3223 J. van Rijn, Warmond: „Nee, ik vind juist van niet. Het ligt ook een beetje aan hoe je ermee omgaat. Je moet niet op eens achter elke boom een terrorist zien." René Prin, Leiden: „Uit zichtloosheid werkt mijns inziens extremis me in de hand. Zorg voor goed onderwijs, werk, huisvesting en gelijke kansen in de maatschap pij." Astrid Eekhof, Voor schoten: „Uiteraard kan men niet iedere moslim aansprakelijk stellen, maar de fanaten moeten hun Nederlanderschap kwijtraken en worden uitgezet. Dit is Neder land. Ons land is geen moslimland, laat ze dat nou eens duidelijk wor den. Je past je aan en blijft, of niet en gaat in een land wonen waai- het normaal is. Ik wil me vei lig voelen in mijn eigen land. Mijn kinderen moeten hier een toe komst hebben en niet ge- intimideerd worden door onze vroegere gastarbei ders." Jan Willem Faasse, War mond: „Fanatici in het algemeen maken mij bang en intolerant, of het nu heftige gevoelens rond voetbal, godsdienst of nationaliteit betreft. Let it be. Geef ruimte en wees geen gevangene van je eigen starre me ning." J. Vermeulen, Leiden: „Welnee, ik haal gewoon mijn olijven bij de Ma rokkaan op de markt en mijn baklava bij de Turk se bakker in de Heren straat." Marcel Bas, Voorscho ten: „De paradox van de vrijheid van meningsui ting laat zich hier gelden; iedereen is het erover eens dat je mag zeggen wat je denkt, zolang je mensen maar niet kwetst. Maar een fanati cus doet aan eigenrich ting door zelf te bepalen wanneer iets kwetsend is. Je bent dus vrij iets te zeggen, maar wel op ei gen risico. We weten nu dat vrijheid niet iets is voor bange mensen. Via het gedrukte woord heb ik mij in het verleden meerdere malen uitge sproken voor de assimi latie - niet integratie - van de islam in Neder land. In de koran staat dat ik als ongelovige een vijand van Allah ben. Ik ben dus een dubbele vij and van Allah. Mijn straf is op zijn minst de dood door een neksnede, lees ik in de koran (vers 47:4). Het volgende beangstigt mij; Mohammed B. heeft door Theo van Gogh af te slachten in feite niets on oorbaars gedaan als je vanuit de koran rede neert. Hij gaf slechts ge hoor aan Allahs oproep in vers 47:4. Hij heeft, sterker nog, een man ver moord die niet alleen on gelovig was, maar die ook de islam belachelijk maakte. Van zulke hu morloze rigiditeit word ik intolerant. We moeten zoeken naar een nieuwe balans tussen tolerantie en vrijheid. Want onze tolerantie van de jaren tachtig en negentig heeft religieus fascisme gevoed en dat is slecht voor de vrijheid. Gelukkig is het merendeel der islamieten in Nederland vreedzaam en berusten ze erin dat ze de ware aard van de islam niet uitdragen." Arie van Rooijen, Kat wijk: „Van de tiendui zend moslims zijn er misschien 9.999 goedwil lend. Maar juist die ene is een gevaar voor onze sa menleving. Laten alle goedwillende moslims nu eens gaan demonstre ren. Ook de moslimvrou wen. Trouwens, de moord op Van Gogh was eigenlijk voorspelbaar. Door zo grof te zijn te genover andersdenken den vraag je om moeilijk heden. Ook ik als-chris ten erger me kapot aan satirische progamma's als Koefnoen en Kopspij kers en links cabaret dat grove grappen maakt over het geloof. Dat we nu minder tolerant zijn, komt omdat we dertig jaar lang hebben zitten slapen. Iedereen kon makkelijk binnenkomen. De schuld van deze el lende ligt bij de kabinet ten Den Uyl, Van Agt, Lubbers en Kok. De tole rantie en de democratie zijn in Nederland zichzelf voorbijgegaan. Dat is niet de schuld van de alloch tonen, maar van de poli- tiek." De nieuwe stelling haakt in op de discussie over de vrijheid alles te zeggen over (andermans) gods dienst. Zelfs het kabinet ruziet erover. Minister van r urB khe is va enh he rdan justitie Donner vin tegen belediging e lastering vaker mo I O' den opgetreden. I met die oproep on meer collega-mini!.. Verdonk en De Graf zich heen, en een! brief van tientalleij retiers, kunstenaai schrijvers. Het bep K van de vrijheid van ningsuiting zou pi verkeerde reactie i de toestand in het de moord op Theo Gogh. WD-leiderl Aartsen ging in zij tie nog verder. Hij wetsartikel dat 'sn godslastering' vert juist schrappen. V/ u? Moet iedereen maar mogen zegg doet schelden som pijn? De nieuwe st luidt: Godslastering mot strafbaar blijven Reageren kan toti maandag via ww schdagablad.nl of 54, 2300 AB, Leide stelling). Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'en „Wat verschrikkelijk om dit te moeten toe geven. Dit wil ik niet en dit mag niet, maar sluipend groeit de angst en daarmee moet ik mij behoeden voor intolerantie. Maar tolerant zijn is geen oneindig gegeven. Overigens zou ook het opzoeken van ander mans tolerantie een grens moeten hebben en dus niet onbeperkt voort moeten gaan. En dat geldt voor onze gehele pluriforme samenleving. Wat een steriele vrome woorden zijn dit toch. Hoe anders wordt het, als er ie mand vermoord wordt, of als de school van volstrekt onschuldige kinderen in brand wordt gestoken. Eigenlijk heb ik de pest aan fanaten. Of ze nu wit of zwart, links of rechts zijn, ze maken onze maatschappij ka pot. Eigenlijk vind j ik fanatieke into lerante christe nen ook niet zo aangenaam. God en Allah kunnen deze ellende nooit ge wenst heb ben." Reinier Verbeek (39) uit Leiden, ar chitect: „Helemaal mee oneens. Wat een ongefundeerde onderbuikge- voelens. Ten eerste ga ik er vanuit dat de mensen die in Irak hoofden afsnijden of in Amsterdam iemand afslachten niets met het moslimge- loof te maken hebben. Er is niets in het moslimgeloof dat dit soort acties kan tolereren, laat staan initiëren. Een beetje angst voor idioten - of ze nu neonazi's zijn die scholen in brand steken, of andere gemankeer de geesten die synagogen, kerken of moskeeën in brand steken - is op zijn plek, maar we moeten banger zijn voor het autoverkeer dat jaarlijks voor vele honderden doden in ons land verantwoordelijk is. We moeten ons wel meer zor- AÉj||£|fa. gen maken over wat de inci- W denten van de laatste tijd t doen met onze tolerantie tegen over elkaar." Dennis Salman (32) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Ik ben benieuwd naar de reacties van deze keer, want ik denk dat veel kritische burgers wel uitkij ken met wat ze op deze stelling ant woorden. Maar ik steek mijn mening niet onder stoelen of banken. Ik ben het helemaal met de stelling eens! Ik kreeg vandaag een e-mail toege stuurd met de volgende tekst: „Een moslim met een mening valt onder geloofsovertuiging en een Nederlan der met een mening is een racist en wordt vermoord." De tekst in voor noemd e-mailbericht geeft naar mijn mening precies aan in welke toe stand ons land verkeert. Moslims dreigen het hier straks voor het zeg gen te krijgen als er nu door onze overheid niet krachtig tegen de ex tremisten wordt op getreden. Dat on ze kinderen straks met hoofddoekjes naar school moe ten en dat onze vrouwen in huis worden opgeslo ten. Zover mag het in Ne derland niet ko- Louk Rademaker (17) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde voorzitter jongerenafdeling SP Lei den: „Nee. Nooit! Het is al ziek ge noeg dat er moordenaars en pyro manen in dit land rondlopen. Als ik in reactie daarop angstig en intole rant zou worden, is het eind zoek. Niemand moet extremisme tolere ren, maar juist nu moeten we ook oppassen dat we niet elke arabier met een baard in de gevangenis stoppen. Verdedigen van het vrije woord is heel wat anders dan een strenge veiligheidsdienst. Onze pro testmars 'Hart tegen verharding' van gisteravond is een goed voorbeeld van hoe het wel kan." Pieter Stam (53) uit Katwijl nee: „Oneens. Alsof andere 1 mensen niet angstig en intol zouden maken. Dan denk ik voetbalhooligans, aan groep |a q de Heli's Angels, maar ook a extreme fanaten binnen de c j1( lijke kerken en andere godsd 1(jfct; en niet in het minst aan het I me van figuren van bijvoorbi len^ len Theo van Gogh, Jan Muil ren vooral vele cabaretiers die de heid van meningsuiting ven J( met de vrijheid om anderen )ei nen, islamieten, koningshuis cC verbaal onbegrensd te krenk )es^ beledigen. Overigens maken a( w lijke groepen mij niet angstij jjj tolerant. Ze zijn er de hele g< ,t denis door ge weest en zuilen er in toene mende mate zijn. Ik heb mijn God, dat is genoeg. Wel ben ik voor een dui delijk en daad krachtig optre den." li» SI „Ik iers. itij Blijk 1 la Waarom is er iedere keer weer zo veel te doen over die hypotheek renteaftrek? „Het is zo'n gedoe omdat Nederland op dit punt afwijkt van alle andere landen in Europa. Er is geen ander land waar de hypo theekrente volledig af trekbaar is. Dat moet dus een keer gelijk ge trokken worden. Maar dat kan wel even duren omdat niemand het wil." Wordt het niet eens tijd dat de regering een be sluit neemt? „De overheid kiest er voor om steeds kleine stappen te nemen. Als je je hypotheek verhoogt voor een verbouwing, dan moet je tegenwoor dig aantonen dat al dat geld daadwerkelijk in de verbouwing is ge stoken. En bij de aankoop van een nieuw huis ben je verplicht om de overwaarde van je vorige huis daar volledig in te stoppen. Zo wordt de aftrek van de hypotheekrente steeds verder beperkt. Ach, het is heel Nederlands: als je allemaal kleine stappen neemt is het verzet een stuk kleiner dan als je een grote maatregel ineens door voert."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16