REGIO Eigenaar van speeltuin boos op Leiderdorp 'Ik doe niet veel, ik zit vast in mijn rolstoel' 'De stuurgroep stuurde niet en de werkgroep werkte niet Bouw aan Van Alphenplein begint rond de jaarwisseling gstgeest wil niet meebetalen 4i reconstructie Merenwijk R3 handelde Meen voor g enden' Overeenkomst NS en Alphen 'Voor de ontsluiting van Merenwijk is het perfect' P i van de gereden moude - Een 23-jarige obilist uit Ridderkerk is lagmiddag op de Broek- de gemeente Zoeter- met zijn auto van de reden. De man haalde in, maar deze wagen naar links. Het gevolg Pn botsing waardoor de kerker in de sloot be- Een 25-jarige passagier gewond aan zijn arm. De gauto die bij het ongeluk [Aftrokken, reed door. De is op zoek naar de be- i> ,'1; nfietsster z [kt been 3It tEEsr - Op de Rhijnhof- afi Oegstgeest heeft maan de indeen 16-jarige Leidse Sl1 een gebroken bij een 'en üng. Het meisje reed op n romfiets over straat. Een !e au omobilist uit ln eest kwam met zijn wa- een uitrit zetten en ver evoorrang te verlenen. woensdag 17 november 2004 door Loman Leefmans leiderdorp - De hamvraag kwam niet aan de orde, op de eerste dag van de raadsenquete in Leiderdorp. Hoe het in hemelsnaam mo gelijk was dat de verbouwing van een specia le school aan de Touwbaan meer dan een miljoen euro duurder uitpakte? Daar kwam dus ook geen antwoord op. Wat wél uit de eerste verhoren duidelijk naar voren kwam, was dat de aanloop naar de kwestie die de kop kostte aan CDA-wethou- der A. Roest een onthutsend en welhaast on doorgrondelijk bureaucratisch karakter had. Een stuurgroep, drie werkgroepen, een ex terne projectleider, wisselende ambtenaren, tegenwerkende wethouders, diverse tussen rapportages en ondoorzichtige subsidiestro men vormden drie jaar het decor voor iets op het oog vrij simpels: het inrichten van een RAADSENQUETE LEIDERDORP school voor een handvol zeer moeilijk op voedbare kinderen. Voormalig wethouder Kolman, projectleider De Zoete en de ambtenaren Ober en De Jon ge schetsten gisteren onafhankelijk van el kaar hetzelfde beeld over de ontstaansge schiedenis van het conflict. Voor zogeheten zmok-leerlingen was onvoldoende plaats in Leiden en omstreken. „Ze zaten thuis of op de 'verkeerde' schooltypen", herinnerde Ober zich het onderwerp van protest van een aantal verontruste ouders. Daarom be sloten zes onderwijswethouders uit Leiden en omringende gemeenten samen te zoeken naar een nieuwe, grote vestiging van de Oegstgeestse Leo Kannerschool, gespeciali seerd in dit bijzondere onderwijs. Adviseur De Zoete werd ingehuurd - hij had eenzelfde varkentje al eens in Zoetermeer gewassen - en er werd een stuurgroep ge vormd die zichzelf weer opdeelde in drie werkgroepen. Verder moest door de ge meenteraadsverkiezingen van 2002 een aan tal van de oorspronkelijke wethouders plaatsmaken. Langzaam verzandden daar door de goede voornemens in ellenlange procedures. „De stuurgroep stuurde niet en de werkgroep werkte niet", aldus Ober. Het ging de Leidse wethouder A. Pechtold te langzaam. Hij dreigde met een andere 'part ner', een Haagse zmok-school, samen te gaan werken. Zover kwam het niet, maar 'uit protest' stuurde hij voortaan een ambtenaar als zijn vervanger naar de vergaderingen met zijn collega's. En dat werd door de anderen op hun beurt weer niet als een constructieve bijdrage gezien. Hoe onoverzichtelijk de situatie inmiddels was geworden voor de diverse betrokkenen, bleek gisteren wel uit de discussie over de declaraties van De Zoete. Bij wie hij ze in diende en wie ze uitbetaalde - Leiderdorp, Leiden of het samenwerkingsverband (SLR) van zes gemeenten - daar kon geen van de ondervraagden, ook hijzelf niet, een duide lijk antwoord op geven. ,,Ik ga ervan uit dat de SLR ze betaalde", zei De Zoete. Nadat de keuze voor het nieuwe schoolge bouw uiteindelijk viel op een groot pand aan de Leiderdorpse Touwbaan, werd gaande weg duidelijk dat huur en verbouwing niet goedkoop uitpakten. „Je moet altijd blijven kijken of iets geen agressie opwekt of ge sloopt kan worden", aldus Ober over het bij zondere karakter van de aanpassingen. Een ingewikkelde manier van subsidiëring door het ministerie van onderwijs moet de kosten deels dekken en daarnaast werden de beno digde bijdragen van de verschillende ge meenten via zogeheten aparte convenanten geregeld. Ober moest tot zijn schaamte er kennen dat vier van de zes gemeenten tot op de dag van vandaag daarvoor nog niet heb ben getekend. Het is tegen deze troebele bestuurlijke en fi nanciële achtergrond wellicht niet eens ver wonderlijk dat in februari van dit jaar plotse ling een forse overschrijding van de kosten aan het licht kwam. Hoe die precies ont stond, daar heeft de raadsenquêtecommissie nog vier verhoordagen voor. mg/voorschoten - 'De van café Landzicht', ij volgens de aanklager riend en vijand in het ient genoemd. De 42- nwoner van Voorschoten tniet dat er in zijn stam- k 10 over hem wordt ge- P „Ik koop altijd cocaïne vriendenclub. Vervol maken we er een leuk nde van", verklaarde hij Haagse rechtbank. officier van justitie is de man een professio- ialer en verdient hij 24 1™ en celstraf, waarvan zes ardelijk met een proef- twee jaar. Advocaat Van n zich totaal niet in die eis' vinden. „Mijn cliënt voon de boodschappen- weet waar de cocaïne gjj st ingekocht kan wor- d« ,el cier rekent het de Voor- v laar niet alleen aan dat cj, t' heeft verhandeld. Dat vei in Landzicht met een Hjj pistool heeft lopen en daarmee andere de stuipen op het lijf Steens ook vol- jgp inacceptabel. „Iedereen ich dat het een geintje •*is", verdedigde de man Irag. Eikerbout slikte het niet zomaar. Zeker niet Waarnemend burgemeester Herman Klaver feliciteert de honderdjarige Wouter Mom- berg met zijn verjaardag. Ou derdom komt helaas met ge breken. „Ik zit vast in mijn rol stoel", aldus Momberg. Foto: Dick Hogewoning Oegstgeestenaar Wouter Momberg viert 100e verjaardag 3 cl lO0 lij hoorde dat er een ver- rïp was die de verdachte re- pe[j lastigviel. „Verklaar eens. Als je geen patat- ebt komt er echt geen .fj, in je deur om een patat- ipp Hellen. Waarom wordt u ijvt opgebeld met de vraag .gt( iets heeft." „Omdat die lereen lastigvalt", luidde 1Ö1 voord. „Hij loopt bij ie- te bedelen. En ik heb en zakje over van het ide." =fitbank doet over twee uitspraak. er;'' rdef rti door Ben Zwirs oegstgeest - Met een half opgegeten slagroomgebakje voor zich en zijn vrouw Emilie (88) aan zijn zijde, nam Wouter Momberg gisteren dankbaar alle felicitaties in ontvangst. Hij vierde in verzorgingshuis Hofwijck in Oegstgeest vanuit een versierde rolstoel zijn hon derdste verjaardag. Omdat de burge meester van Oegstgeest was verhinderd, kwam de nestor van de raad Herman Klaver in zijn functie als loco-burge meester de oude Oegstgeestenaar na mens de gemeente feliciteren. „U zult het met mij moeten doen", verontschul digde hij zich voor de afwezigheid van Els Timmers. Momberg verhuisde rond 1920 vanuit Leiden naar Oegstgeest. Na een hoge technische opleiding voor machineteke naar ging Momberg verwoed op zoek naar werk. In de vooroorlogse jaren was dat een lastige opgave. „Door de crisis waren er weinig banen", zegt zijn doch ter Petra. Een baan als vliegtuigmonteur bij de marine was een kort leven be schoren. Door een slecht gehoor kon de teleurgestelde techneut niet naar Neder- lands-Indië. In Oegstgeest opende hij na de mislukte banenjacht een fietsenma kerij. „Na een poosje kende iedereen in Oegstgeest mijn vader als Wouter de Fietsenmaker." De honderdjarige bracht zijn tijd graag door op het water. Ooit de trotse eige naar van onder meer een zeilboot en la ter een sloep, kocht hij op tachtigjarige leeftijd een speedboot. „Dat was niet echt een succes", meent zijn schoon zoon. „Hij kocht die boot om te gaan va ren met zijn kleinkinderen, maar die vonden dat niet echt speciaal. Zo'n ding is te duur om er maar een paar keer per jaar mee te varen. Toen hebben we be sloten zijn speedboot te verkopen." Acht jaar geleden ging de gezondheid van echtgenote Emilie zodanig achteruit dat ze acute zorg nodig had. Sindsdien woont het echtpaar in het verzorgingste huis Hofwijck aan de Hazenboslaan. Tot dit voorjaar was Momberg nog erg actief. Hij ging graag met zijn scootmo- biel naar de Leidse binnenstad om boodschappen te doen, een visje te eten of een praatje te maken in een koffiehuis aan de Van der Werfstraat. Daarnaast restaureerde hij onder meer antieke klokken en meubels. In maart kreeg de oude fietsenmaker echter gezondheids problemen. Zijn nieren werken niet goed meer. „In april wilden we het vijf tigjarig huwelijk van mijn ouders vieren. Toen lag mijn vader echter ziek op bed", zegt dochter Petra. „Sindsdien komt hij niet veel meer buiten. Hij voelt zich soms opgesloten." Wachtend op een plaatsje in een ver pleeghuis, probeert Momberg zich te vermaken met het kweken van cactus sen en orchideeën. „Als geen ander kan hij die laten bloeien", aldus een trotse dochter. „Voor de rest doe ik niet veel", treurt de honderdjarige. „Naar buiten mag niet meer. Ik zit vast in mijn rol stoel." door Loman Leefmans leiderdorp - De opening van de overdekte speeltuin aan de Lei derdorpse Vlasbaan is opnieuw uitgesteld. De deuren van Bub beljungle gaan niet in januari open, maar pas in maart of april, zo blijkt uit informatie van de gemeente. Eigenaar Klinkenberg is daar laaiend over en hij over weegt juridische stappen tegen de plaatselijke overheid. „Het blijkt maar weer eens: de tegenstelling tussen onderne mersschap en bureaucratie is een ramp", aldus Klinkenberg. „Ik heb de eerste vergunning aangevraagd in juni 2002 en het is absurd dat ik daar uitein delijk drie jaar op moet wach ten." Sinds enkele jaren schieten de kinderspeelparadijzen als pad destoelen uit de grond. Hallen met springkussens, klimnetten immense stellages opgevuld met schuimrubber en vooral veel ballenbakken. Leiden en omstreken was een van de wei nige gebieden in Nederland waar zo'n speelplaats ontbrak. Hoofddorp, Aalsmeer, Zoeter meer en Delft waren de dichtst bijzijnde uitwijkmogelijkheden. Klinkenberg, die tot voorkort beheerder was van zo'n over dekte speeltuin in Roosendaal, zag er brood in om er een in Leiderdorp te openen. Proble men met het zogeheten be stemmingsplan op bedrijven terrein de Baanderij noopten hem allerlei vergunningen aan te vragen terwijl hij al wel met de verbouwing van het pand begon. Aanvankelijk was 1 april 2004 de openingsdatum. Maar kin ken in de kabel zoals het aftre den van CDA-wethouder A. Roest die zich sterk maakte voor het speelparadijs, ver traagden dat verschillende ke ren. Inmiddels was de naam veranderd van Ballorig in Bub beljungle. Klinkenberg ging er van uit, gesterkt door een brief van de gemeente waarin die datum werd genoemd, dat hij rond de aanstaande jaarwisse ling van start kon gaan. Dat blijkt nu niet het geval. Bij de gemeente wordt als reden voor het uitstel gegeven dat het 'proceduretraject' vertraging heeft opgelopen. Dat is mede het gevolg van twee bezwaar makers die vrezen voor par keeroverlast. Klinkenberg gaat deze week bij de gemeente op heldering vragen en juridische stappen aankondigen. „Het heeft me nu al teveel j aldus Klinkenberg. alphen aan den rijn - De Al- phense wethouder Wïenbelt en Paul Rutte van NS Vastgoed te kenden gistermiddag een be langrijke overeenkomst waar mee de ontwikkeling van het stationsgebied weer een stap dichterbij is. Er komen ruim 700 woningen en kantoren in het stationsgebied. Met een echt stationsplein, een nieuw busstation en de tunnel onder het spoor. „We willen het tempo erin hou den", vertelde Rutte. Begin 2005 wil hij samen met de ge meente kiezen voor een archi tect. Daarna kan er gebouwd worden. Het nieuwe bestem mingsplan voor het stationsge bied moet komend voorjaar ter inzage liggen. van voorpagina 1 est/leiden - Op 10 mil- 00lat de Leidse wethouder 2r^ nd de kosten van de ander het spoor van de sen ijk naar Poelgeest. est moet daarvan de i tafel leggen. De ge- m aad van het dorp trekt nds berekening in twij- k legstgeest staat de aan- de tunnel voor 4,6 mil- o in de boeken. itgeestse fractievoorzit- P ing van de WD zet uit- v er herhaaldelijk bereke- c zijn gemaakt voor de ;t- van de tunnel. „Elke e het project volgens Hillebrand meer kost, maken met werkzaam- ie niet de tunnel betref- r gaan wij dus niet aan alen. Het bedrag waar- I f iden op de proppen wel erg hoog. Als me- lillebrand denkt dat rijk Est 5 miljoen gaat neer- ir im Leidse straten op te ng i, ziet hij dat echt ver- oui an hebben we dus op tie iiscussie. We betalen em ad voor de tunnel." ing is teleurgesteld in het ;n i in de arbitragecommis- wi krijgen die autotunnel s. strot geduwd. Ik heb n v id nog geen enkel vali- edr ment horen opperen atlir mij duidelijk is dat ar (otunnel er moet ko- 1 vr Elzenga: 'We hebben te veel rek aangebracht' „De commissie heeft meer rek in haar oordeel gebracht dan de opdracht toeliet." Dat zegt burgemeester Elzenga van Veenendaal, voorzitter van de commissie Poelgeest, die een bindend advies uitbracht over de tunnel in Poelgeest en woonwagencentrum Trek vaartplein. „Een boeiend proces", noemt Elzenga het onderzoek dat de commissie heeft ingesteld om tot een oordeel te komen. Hij hecht er belang aan te bena drukken dat het niet alleen een papieren studie is ge weest. „We hebben een paar uur door de wijk gelopen. Zo kwamen Elzenga en de twee andere leden van de commis sie tot de conclusie dat Poel geest een echte autoluwe wijk is. „Maar we hadden een dui- we graag auto's door een ver keersarme wijk zien scheuren. Voordeel is dat Leiden en de provincie nu meebetalen. Dat was aanvankelijk niet zo. Maar helemaal gerust ben ik nog niet. Over de financiën moeten we nog maar eens goed met elkaar praten." Ook fractievoorzitter Van Wee- ren van Leefbaar Oegstgeest plaatst vraagtekens bij het be drag van 10 miljoen euro waar over Hillebrand het heeft. Oegstgeest gaat echt niet mee betalen aan de reconstructie van de straten in de Merenwijk, zegt hij. delijke opdracht meegekre gen. Vanuit Leiden kregen we terecht de kritiek dat we onze taak te ruim interpreteerden." Vandaar dat het advies van de commissie werd bijgesteld. „Volgens mij is beide gemeen tebesturen wel duidelijk dat er verkeersremmende maatrege len in Poelgeest genomen moeten worden en dat het ab soluut niet de bedoeling is dat er een doorgaande route wordt gecreëerd." Volgens Elzenga ligt de sle pende ruzie tussen de twee buurgemeenten geworteld in de grenscorrectie die de pro vincie indertijd wilde opleg gen. „Als je één ding van dit verhaal kunt leren, is het wel dat je met dergelijke dwang methodes gemeenten niet bij elkaar kimt brengen." Klaver van Progressief Oegst geest heeft het over 'een Salo- monsoordeel waarbij het kind wel in tweeën is gehakt'. „Nie mand is echt blij. En wij moe ten maar eens goed op een rijtje zetten of we er financieel wijzer van worden nu Leiden en de Provincie mee betalen. Als we toch nog 5 miljoen moeten op hoesten, zijn we even ver van huis als voor het tunnelgevecht begon." Hillebrand en wethouder De Ruijter van Oegstgeest hebben samen afgesproken dat ze nog eens naar de rekensom gaan kijken. door Timoteus Waarsenburg leiden - De tunnel die de Leidse Merenwijk en de Oegstgeester wijk Poelgeest moet verbinden, komt er. Bijna tien jaar lang hebben de gemeente Leiden en Oegstgeest erover gebakkeleid, maar nu is de kogel dan einde lijk door de kerk. Reden voor gematigd enthousiasme in de Merenwijk. „Ik ben blij dat de knoop is doorgehakt", zegt J. Hedeman van Hedeman Herenmode in winkelcentrum De Kopermo len. „De Merenwijk is nu slechts toegankelijk via twee wegen vanaf de Willem de Zwij gerlaan. Dat daar een derde ontsluitingsroute bij komt, is in mijn ogen goed voor de hele wijk. En voor de ondernemers van De Kopermolen natuur lijk." „De bewoners van Poelgeest hebben nog helemaal geen ei gen voorzieningen", zegt Hede man. „Ze zijn dus aangewezen op de Lange Voort in Oegst geest of De Kopermolen in de Merenwijk. Daar kunnen ze dankzij de komst van het tun neltje in de toekomst met de auto naartoe. Ik hoop alleen dat de gemeente nu ook overgaat tot de aanleg van Station Me renwijk. Maar ja, daar wordt al 30 jaar over gesproken." Aan de Vossebes, de straat die pal tegenover de aan te leggen tunnel ligt, wordt met gemeng de gevoelens gereageerd op het nieuws. „Van mij hoeft het niet, zo'n tunnel", zegt bewoonster P. Wassenaar. „Ik vind het ook niet eerlijk voor de bewoners van de wijk Poelgeest. Dat zou namelijk een autoluwe wijk worden, maar met zo'n au totunnel, zal er wel veel verkeer vanuit de Merenwijk door hun straten gaan. Maar goed, de be slissing is gevallen, daar kun nen wij niet veel meer aan ver anderen. Ik hoop alleen dat met de aanleg van de tunnel ook gedacht wordt aan de aan leg van geluidsschermen langs het spoor." T. van Westering, eveneens be woonster van de Vossebes, rea geert wel verheugd op het nieuws. „Prima. Een betere ontsluiting van twee wijken met één tunnel. Dat die tunnel meer overlast van auto's gaat geven, geloof ik niet. De Gooi meerlaan is nu ook al een druk ke weg." Op basisschool De Tweemaster aan het Broekplein zegt waar nemend directeur P. van Velt- hoven 'dubbele gevoelens' over de nieuwe tunnel te hebben. „Voor de ontsluiting van de Merenwijk is het perfect. Het is nu vaak een ramp om 's och tends met de auto de Meren wijk uit te komen, zeker met slecht weer. Met zo'n tunnel kunnen de bewoners van deze wijk voortaan ook via Poelgeest. Aan de andere kant voorzie ik wel extra verkeersproblemen rond de scholen hier. Er zitten vrij veel kinderen uit Poelgeest op scholen aan het Broekplein. Die worden nu allemaal met de fiets gebracht. Als de tunnel er is en het regent een keer, pak ken al die ouders waarschijnlijk meteen de auto. En dan wordt het hier een chaos." Zo ziet het Van Alphenplein er over twee jaar uit. Afbeelding: pr leiderdorp - De bouw van 36 appartementen op het Leider- dorpse Van Alphenplein begint rond de jaarwisseling. Dat be vestigt C. Vis van de Aanne merscombinatie Leiderdorp ACL. De bouw zou aanvankelijk al op 1 september beginnen, maar werd uitgesteld. Volgens Vis heeft de vertraging te maken met het garantiefonds dat eist dat 70 procent van de woningen verkocht moet zijn voordat de eerste paal in de grond kan. Dat is nu het geval. Het bouwplan, dat onder meer de ruimte bestrijkt waar tot voorkort sportzaal Op Dreef stond, is niet onomstreden. Te gen het forse complex in het centrum van de wijk Binnenhof kwamen bij de gemeente 191 bezwaarschriften binnen. Daar staat tegenover dat enkele om wonenden ook interesse in be woning van de appartementen toonden. Oorspronkelijk waren de woningen, die tussen de 195.000 en 361.500 euro kosten, bedoeld voor 55-plussers. De gemeente liet die eis vallen, maar de meeste geïnteresseer den vallen toch onder het kop je: senioren. De bouw van het complex, in U-vorm en met binnentuin, gaat naar verwach ting anderhalf jaar duren. De ACL is met de gemeente overgekomen dat als omwo nenden planschade claimen, de plaatselijke overheid daar voor opdraait. Dat er claims komen, is aannemelijk, omdat privacy, lichtinval en uitzicht van enkele buren verminderen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15