Vallen en opstaan in restaurants LEIDEN REGIO Leiden wil fonds voo kennisondernemers Celstraf na oplichti Gemeente subsidie centrummanager)!^ 'Fietsers en tram gaan goed samen' Advertentie tegen gemeente aangepat Geen reacties op sloop van 104 woningen "In Wethouder hoopt dat sloop niet nodig is Helmhorst krijgt vorm Crucell zet vaart achter aids-vaccin leiden - Crucell en de interna tionale anti-aidsorganisatie IA- VI intensiveren hun program ma voor de ontwikkeling van een HIV-vaccin. Crucell en IAVI maakten bekend dat zij hiertoe een overeenkomst hebben on- dertekend.Crucell heeft de zo geheten AdVac-technologie, die een vaccin 'de weg wijst' in het menselijk lichaam en daardoor een sterkere anti-immuunreac- tie geeft dan andere middelen. Samen met de Harvard Medical School zijn tests uitgevoerd waaruit blijkt dat een vaccin haalbaar is. Vorig jaar werden over de hele wereld bijna vijf miljoen mensen met hiv be smet, het grootste aantal sinds het begin van de epidemie in 1981. Met AdVac kunnen ook vaccins gemaakt worden tegen malaria en tbc. Schoolkorfbal in Groenoordhallen leiden - In de Groenoordhallen wordt volgende week woensdag het jaarlijkse zaalkorfbaltoer- nooi voor de groepen 5 en 6 van de basisscholen in Leiden gehouden. Er doen zes teams mee aan het toernooi dat om één uur 's middags begint. De prijsuitreiking is rond vijf uur. Studentendebat over consumeren leiden - De Leidse studenten vereniging A.S.V. Prometheus houdt vanavond een debat in studentencentrum Plexus over de westerse consumptiemaat schappij. Dick Hylkema van tuinbouworganisatie LTO Ne derland gaat in debat met Wou ter van Eek van Milieudefensie over de vraag hoe bewust Ne derlandse consumenten kiezen voor duurzaamheid. Ook komt de vraag aan de orde of biologi sche landbouw in Nederland toekomst heeft. Plexus is geves tigd aan Kaiserstraat 25. Aan vang 20.30 uur. leiden - Op de voorgenomen sloop van 104 woningen in Lei- den-Noord zijn geen reacties van de bewoners binnengeko men. Het gaat om de flats aan de Willem de Zwijgerlaan 1 tot en met 175 en Koningstraat 34 tot en met 64. De sloop gebeurt niet voor 1 januari 2007. Voor die tijd moeten de bewoners andere woonruimte krijgen aangeboden. Leiden wil op de plek die vrijkomt nieuwbouw plegen, een gebouw met acht tot tien verdiepingen, waarin op de eerste twee lagen ruimte komt voor 'economische func ties'. Verantwoordelijk wethou der Ron Hillebrand (PvdA) wil de huidige bewoners voorrang geven op de woningmarkt en de mensen zo snel mogelijk een verhuisvergoeding geven. den haag/leiden - Een voorma lig staflid van de gebouwen dienst van de Leidse Hoge school is door de Haagse recht bank veroordeeld tot een jaar celstraf vanwege fraude. Ook kreeg hij nog een half jaar voor waardelijke gevangenisstraf op gelegd. De Noordwijkerhouter bena deelde de Leidse Hogeschool - en zijn volgende werkgever het Da Vinei College in Dordrecht - voor een bedrag van 158.000 euro. De Noordwijkerhouter nam offertes van een aannemer in behandeling, maar krikte de ze kunstmatig op voordat hij ze aan zijn baas gaf. Nadat de baas voor akkoord tekende en uitbe taalde aan de aannemer, deelde de aannemer de extra 'winst' met de Noordwijkerhouter. Volgens die aannemer was het staflid zelf met dat opzetje ge- komen. De schoolmedewerker z gaans enkele honderde per keer bij de offert» aannemer te hebben maar hij gaf toe dat 'iets' meer is geweest var van dat opzetje, zou hl via de aannemer ook i EST een bedrag van 27.0001 lat steekpenningen ineens ncj gekregen. Daarvan ki )n(; Noordwijkerhouter een jacht. Volgens de vï ging dat om een 'lening t; De affaire kwam aan I raaj doordat de aannemer penningen doodleuk i post opvoerde bij zijl tingaangifte. Tijdens de behandelii strafzaak had de ofl justitie een celstraf v ar'' jaar waarvan acht voorwaardelijk geëist. tad: ale leiden - De gemeente steunt het centrummanagement met 120.000 euro. Dat hebben bur gemeester en wethouders on langs besloten. Met die bijdrage is de functie van centrumma nager Robert Strijk de komende twee jaar veiliggesteld. Zijn taak is om het winkelklimaat in Lei den te verbeteren. Het benodigde geld haalt Lei den voor een deel uit het fonds voor het grotestedenbeleid 2005-2009, namelijk 40.000 eu ro. Het andere part van 80.000 euro komt uit de begroting voor cultuur, sport en recreatie. Uit het budget voor de evenemen tenstimulator wordt 55.000 eu ro gehaald en het evenemen tenfonds draagt 25.000 euro bij. lilli Overigens moet Strijk est komende twee jaar >m structurele oplossing om zijn baan te behoui bn W willen zijn functie disi ren uit een ondernemi nd maar over de invoering zijn grote problemen m Niet alle bedrijven wil afstaan aan dit fonds. Het plan om met een \jnd van de ozb voor bedifnu fonds te voeden gaat omdat de ozb voor fctu mingen in Leiden al vï en niet te veel mag afw igsi de ozb voor huizen. M( dat onderzoekt Strijk de i m' van een reclamebela ;,Je een extra verhoging va en i cariorechten. We woensdag 17 NOVEMBER; door Janet van Dijk leiden - De Leidse verkeerswet houder Ruud Hessing hoopt dat in de bocht van de Breestraat en het Kort Rapenburg een enkel- sporige trambaan voldoende is voor de Rijn Gouwe Lijn. In dat geval is sloop van panden aan het Kort Rapenburg niet nodig. Plek voor vrijliggende fietspaden is er dan niet, maar dat lijkt de wethouder geen probleem: „In andere steden rijden fietsers ook over de trambaan." De D66-wethouder reageert op het onderzoeksrapport van een extern adviesbureau, dat voor de gemeente het traject voorbe reidt van de Rijn Gouwe Lijn tussen station Lammenschans en het Transferium bij de A44. In de drie varianten voor het stuk tussen de Korevaarstraat en het centraal station houden de deskundigen de optie van sloop van panden op het Kort Rapenburg open. Volgens Hes sing is het niet terecht dat die mogelijkheid bij alle varianten wordt genoemd. „Dat is onge lukkig geformuleerd. Er is een variant waarbij wordt gekozen voor enkelspoor en daarbij is geen sloop nodig. Ik begrijp de zorgen die bestaan als wij kie zen voor een variant waarbij panden op het Kort Rapenburg moeten worden gesloopt, maar zo ver zijn we nog niet." Sloop is volgens het rapport ze ker nodig als er in de bocht wordt gekozen voor dubbel spoor of voor enkelspoor met vrijliggende fietspaden. Hessing is er echter nog niet van over tuigd dat de aanleg van dubbel spoor in de bocht nodig is. Om acht trams per uur te laten rij den, vier de ene kant op, en vier de andere kant op, is dubbel spoor noodzakelijk, maar niet op het hele traject. Trams kun nen elkaar passeren en de dienstregeling komt niet in ge vaar als er stukken bij zitten met enkelspoor van maximaal een kilometer. En de Breestraat is 400 meter lang, zegt Hessing, dus dat hoeft in principe geen problemen op te leveren. „Als dubbelspoor in de Breestraat of in de bocht echt nodig is, dan zien we wel verder, maar ik ben er nog niet van overtuigd dat Wethouder Hessing. Archieffoto: Henk Bouwman enkelspoor niet kan." Ook bij de variant enkelspoor met vrijliggende fietspaden is sloop noodzakelijk, maar Hes sing is evenmin overtuigd van het nut van aparte fietspaden. „Je moet wel kijken hoe het zo veilig mogelijk kan. Je moet er voor zorgen dat een fietser niet met zijn band in de rails kan komen, misschien door iets te doen aan de rails zelf, of door een ophoging ertussen zodat de fietser niet automatisch door schuift. In Amsterdam fietst ie dereen vrolijk over de tramrails, zonder problemen." Dat in andere steden zoals Am sterdam gewone trams rijden terwijl de Rijn Gouwe Lijn een sneltram is, maakt volgens Hes sing niet uit. „De tram moet op bepaalde stukken een aange paste snelheid hebben." Dat gaat volgens hem niet ten koste van het concept. „Het concept houdt in dat er een aantal trams per uur rijdt en die moe ten elkaar kunnen passeren. Maar dat maakt het zeer wel mogelijk om met aangepaste snelheid op kwetsbare delen te rijden. De tram moet snel rij den waar het kan en langzaam waar nodig." In de Steenstraat moet volgens alle drie de varianten in het on derzoeksrapport dubbelspoor komen, en daar is dan ook geen ruimte voor aparte fietspaden. Ook dat vindt Hessing niet erg, omdat fietsers kunnen kiezen voor de 'hoofdroute' via de Beestenmarkt en de 2de Bin nenvestgracht. De wethouder ontkent dat er steeds keuzes worden gemaakt vóór de Rijn Gouwe Lijn en tegen de fietsers. „We proberen het overal zo goed mogelijk in te richten voor de tram en de fietsers. Met een vrijliggend fietspad wordt het te krap in de Steenstraat. Maar de fiets en de tram kun je er goed laten samengaan. We gaan de fietsers niet weren uit de Steen straat." Het nieuws dat panden moge lijk moeten wijken voor de Itijn Gouwe Lijn sloeg in als een bom bij een van de huurders, Uitzendbureau De Koning aan het Kort Rapenburg. De direc teur neemt het de gemeente kwalijk dat hij het nieuws uit de krant moest lezen. Hessing: „Ik zal zeker contact opnemen met de gebruikers van panden op het Kort Rapenburg en dan kan ik zeggen dat ik hun zorgen deel en dat we juist daarom ook andere varianten bekijken." leiden - De tekst onder de ad vertenties van ondernemer Jan Verbaan die de komende weken in het Leids Nieuwsblad ver schijnen, is iets aangepast. Re den is de commotie na de eer ste advertentie waaronder de naam van gemeenteraadslid Daniël van Schoonderwoerd den Bezemer (Leefbaar Leiden) stond. Zijn naam blijft onder de advertenties staan, maar daar aan is toegevoegd dat de adver tentie is geplaatst door Ver- baans bedrijf Sanjo. Mensen die op de advertentie willen reageren, kunnen dat bij elk van de 39 raadsleden doen. Dat zegt Van Schoonderwoerd den Bezemer naar aanleiding van de woede bij wethouder Ron Hillebrand (PvdA/ Ruimtelijke Ordening) In de advertentie wordt de af deling bouwen en wonen van de gemeente ervan beticht on dernemen in Leiden onmoge lijk te maken. Verbaan heeft verschillende bouwplannen maar krijgt daar, tot zijn grote woede, geen vergunningen voor. Leiden wordt 'een stad van vluchtende ondernemers' genoemd en in de advertentie da'-J 1 r kei >.E' stond dat mensen meti ervaringen met de gei contact met Van Scha woerd konden opnemen brand overweegt juii stappen en vindt d Schoonderwoerd geen meer kan zijn. Van Schoonderwoerd de tekst is aangepast orsLEES druk weg te nemen datl 1 antwoordelijk is voor die tentie. „Mijn naam stc een slechts onder om men Unj kunnen laten reageren. ron mijn taak als volksve >e woordiger om klachten ,ee_ zamelen en te besprei ee ben een intermediair die twee partijen opereert: burgers en de gemeente Overigens is er een aantal reacties op de ad tie gekomen. „Een paar! baan en een bij mij", aid Schoonderwoerd. „Café! aan de Hogewoerd heeft ervaringen met de handhaving van de ge Het gaat om de brandv daar. Odessa is naar de gestapt en heeft gew Toch liggen ze nog steee clinch met Handhaving. hij alt Actieprogramma moet toekomst biotechnologie verzeki tong zijn daarentegen bijzon der mals en combineren goed met het bedje van kool. Een adres met een leuke prijs-kwa- liteitverhouding. Het naastgelegen Het Prenten kabinet wordt op culinair ge bied minder gewaardeerd. De ambiance is weliswaar schitte rend en de ontvangst allerhar telijkst, maar dat is het wel zo'n beetje. „We missen de finesse in de keuken. De specialiteit van het huis, kalfszwezerik op gebakken pastinaak met een ingekookte balsamicosaus, is te zoet en vermoordt de subtiele smaak van de zwezerik die ook nog te lang verhit is. Dat moet veel beter. Toch is eigenaar Martin van der Ham heel blij met de vermelding in Lekker 2005. „Want vorig jaar stonden we nog helemaal niet in de gids en nu wel. Dat zien mijn team en ik als zeer positief. De kri tiek van Lekker zie ik als op bouwend en het betreft kleine dingetjes die we ons zeker aan trekken en deels al hebben on dervangen. Het is voor ons re den om er gewoon weer kei hard tegenaan te gaan en de puntjes op de i te zetten. We zijn hier tweeënhalf jaar bezig en hebben het hartstikke druk. Nee, bang voor minder klanten ben ik niet. Het feit dat we in de gids staan vermeld, is op zich al een mooie reclame." Aan de Turfmarkt kan In den Doofpot opgelucht ademhalen. „Behalve een prettige ambian ce biedt deze zaak ook meer dan voortreffelijk eten. Vooral het menu overtreft alle ver wachtingen. Alles is fantastisch op smaak en wordt geserveerd met een naadloos passend wijnarrangement." La Cloche aan de Kloksteeg wordt gepre zen om het voedsel en heeft een aardige wijnkaart, maar wordt door Lekker 2005 aan de dure kant bevonden. „Of schoon de kwaliteit niet ver keerd is, zijn de prijzen dat bij na wel." Stirakarta aan het Noordeinde werd vorig jaar nog met de grond gelijK gemaakt. Dit jaar zijn de rapporteurs van Lekker meer te spreken over het Indo nesisch restaurant. „Een een voudig maar lekker voorge recht. de rijsttafel biedt een aantrekkelijke presentatie van Indonesische klassiekers, maar de smaak is aan de zoete kant. Evenwichtige kwEiliteit en dito prijzen." Met De Beukenhof in Oegst- geest wil het maar niet lukken, volgens Lekker 2005. Weliswaar zijn entree en ambiance goed en het eten idem dito, maar het schort vooral aan de bediening. „Te zakelijk, te hoekig. Men kijkt niet om zich heen. Er is vaak geen ober te bekennen, dus moeten we zelf regelmatig naar iemand op zoek. Water wordt niet bijgeschonken, de dessertkaart verschijnt niet en ook het afrekenen duurt einde loos." In Noordwijk heeft Chatillon aan het Picképlein 'nog altijd geen topniveau'. In De Witte Raaf 'mag het werk van de chef-kok er zijn' en in Villa de Duinen aan de Oude Zeeweg 'zijn de prijzen op een topni veau dat bij lange na niet wordt gehaald'. Het Hof van Holland aan de Voorstraat wordt daar entegen 'een aanwinst' ge noemd. Bij De Moerbei in War mond kan de vlag in top. Een 'super' hoofdgerechten de groente 'een streling voor de tong'. „De kennis van het ge serveerde menu en de wijn kaart zijn uitmuntend. Dit adres is zeker het omrijden waard. Goede prijzen." Eric-Jan Berendsen mende tien jaar alles op alles zetten om het succes van het Bio Science Park te garanderen en te vergroten. Met dat doel ondertekenden de gemeente Leiden, de provincie Zuid-Hol land, Naturalis, het LUMC, de Kamer van Koophandel, Cento- cor, TNO, de Hogeschool Lei den, het ROC Leiden, de Leidse universiteit en een nieuw opge richte ondernemersclub op het Bio Science Park deze week een convenant. De elf partners streven naar meer bedrijvigheid op het Bio Science Park, meer arbeids plaatsen en meer productieca paciteit. Na de ondertekening toonden zij zich zeer optimis tisch over de toekomst. Bio technologie 'wordt de kurk waar de economie in de Leidse regio in de toekomst op drijft'. En hoewel het Actieprogramma een looptijd van tien jaar heeft, voorzien de elf nu al dat de toe komst zich wel eens heel an ders kan ontwikkelen dan zij voorzien. De ontwikkelingen gaan zo hard, dat vooruitkijken amper zin heeft. Op de achtergrond speelt de gedachte dat de 21ste e n.* 'eeuw van de biologie' zoals de 20ste die van tuurkunde was (elektricIe v atoombom, kernenergie5' meen is de gedachte d< gie 'hét kernonderdeel technologiegebieden' u het Actieprogramma cil elf overheden, bedrijve:u stellingen met insterru T"f Amerikaanse econoom Thurow, die een rol biologie ziet weggelegdloei belangrijke toekomstige)na mische ontwikkelingei 'cb computers, biomedisch :1S rialen en piepkleine bots' die bijvoorbeeld slibte aderen kunnen frezen'. „Wie achterloo ulb biologie loopt in vrijv achter", is zijn voorspel B Leiden 'verwelkomt' e' bedrijven in 'hoog\Ebt. technologische dienstvem:' of 'biomedische apj to ontwikkeling'. Als bijvo een grote winkelketi meldt voor de bouw nieuw distributiecentn W0( zal dat 'elders in de plek moeten vinden'. itb op De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waa/senburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 Restaurant Het Prentenkabinet aan de Kloksteeg krijgt een forse veeg uit de pan in de restaurantgids Lekker 2005. Archieffoto: Hielco Kuipers noordwijk - Residence Helmhorst, zoals het appartementencomplex aan de kop van de Koningin Astridboulevard in Noordwijk heet, krijgt vorm. Er komen twee blokken met in totaal elf appartementen. Op de plek waar de nieuwbouw verrijst, heeft jarenlang een verpauperd pand gestaan. Er waren wel nieuwbouwplannen, maar de omwonenden verzetten zich daar tegen. In december vorig jaar ging de eerste paal de grond in. Voor de zomer moet de bouw zijn afgerond. Foto: Dick Hogewoning door Wilfred Simons leiden - Een Leids investerings fonds moet beginnende onder nemers in de biotechnologie aan startkapitaal helpen. De oprichting van zo'n fonds is één van de punten uit het 'Meerja ren Actieprogramma - Leiden life meets science' van een groot aantal instellingen in Lei den, waaronder de gemeente, de universiteit, TNO, het ROC en de Hogeschool Leiden. Een gebrek aan 'durfkapitaal' is een rem op de ontwikkeling van de Leidse biotechnologie. In Leiden is sinds midden jaren '80 hard gewerkt aan de op bouw van de biotechnologische bedrijfstak. Met succes: het Leidse bedrijvencluster, dat ge vestigd is op het Bio Science Park, telt 5000 arbeidsplaatsen. De concurrentie in de bedrijfs tak is echter moordend. In de Verenigde Staten, China, Duits land, Zuid-West Engeland, Leu ven en in de regio Parijs zijn in middels ook bedrijvenclusters, die het succes van de Leidse biotechnologie bedreigen. Leiden moet daarom de ko- Met angst en beven was er weer naar uitgekeken, maar gisteren lag Lekker 2005 dan eindelijk in de winkel. Lekker 2005 noemt zich dé restaurant gids van Nederland. Eetgele- genheden worden door rap porteurs van Lekker de hemel in geprezen of met de grond gelijkgemaakt. In de top 100 komt slechts één restaurant uit de regio voor: Latour, van Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee, op de 68ste plek. Verder blijft het behelpen. Pas verderop duikt een groot aantal restau rants in Leiden en omgeving op in de gids, die de beste 500 restaurants van het land ver meldt. Een overzicht. Disgenoten aan de Leidse Pa pengracht wordt geprezen om prijs, bediening en interieur. De kaart daarentegen is voor verbetering vatbaar en de uit- voering van de gerechten is ge makzuchtig. „Een carpaccio van runderlende wordt ver stoord door een laag van Leid se kaas, spekjes, rucola en bies look: het vlees is nauwelijks te zien en de smaak is zoek. Voor de laatste keer in Lekker?" De Engelbertha Hoeve aan de Hoge Morsweg komt er beter af.Aan de buitenkant wat ou bollig maar binnen smaakvol ingericht. Kundig bereide hoofdgerechten en de wijn kaart biedt enorm veel keuze. Nette bediening en redelijke prijsstelling. Fabers aan de Kloksteeg mag ook niet mop peren. „Het wat verouderde in terieur wordt opgefrist en ver fraaid. De gegrilde heilbot met truffelboter en kruidenfilo als hoofdgerecht mist net de klas se die wij er van verwachten. De lamskoteletjes en de lams-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14